Th Koningin stelt geen prijs op postzegel met haar beeltenis Mensenrechtenorganisatie uit forse kritiek op beleid van VS Volgend jaar twee zonsverduisteringen Mogelijk sterven 1.200 diersoorten uit in 1988 Advocaten: omstreden ex-topambtenaar niet in balie van Den Haag Aantal patiënten metj aids tot 420 gestegen !'TI Tbt'!'f !f f !b?!tltf?b?f !f tTaTflTf ?f !f bT! ?f !f f T!*T!f?b?f f f !f f tTiTb!? !f ?f TfTf l? DRANI Kosmonauten groeiden in de ruimte Moordenaar Russelville pleegde incest ?f?B?!?!T?!?I?B?!?l!§?!TI?B?!?»!§?!T!l!f?!T?l!§?!T»?B?!?!?l!§l?!TTB?!?f!f?!T!B?!?I?§!?!Tl!l?!' !fl!lTW?B?ift!f!!Tt?B?lfl!?T!Tl!?i?W?B?!fl!lTTf?B?!fw!tB?!?t!?!!lTt!B?!?W!f?!T!l!f?lTf?!t!B?l| T?!?I?b?!?»!§?!Tf?b?!?l!f?!TTl!§?!T?f!§?ïT»?B?!?!?f!!l?lT?b?!?f!§?!Tl?b?!ï?b?Tllf?b? ZWARE DR UK VS EN EGYPTE Gevangenis voor vreemdelingen komt in Hoorn PLO WERELDNA TUURFONDS: Werkgever moet ernstig ongeval aan inspectie melden INMIDDELS 53 PROCENT OVERLEDEl Bedenk vanavond eens bij een glaasje hoeveel 't er waren in '87 !f f f ITïTI ?l!f ?!Tf Tb?! i Till??!? Tl TiT? I?b?!?i! PZC/ binnen-buitenland TEL AVIV Het Israëlische kernkabinet heeft gisteren een besluit over het al of niet deporteren van Palestijnse 'ordever stoorders' uitgesteld. Dit onder andere onder zware druk van de Verenigde Staten en van Egypte dat al enkele malen ernstig heeft geprotesteerd tegen de wijze waarop het Israëlische le ger de recente onlusten in de bezette gebieden onderdrukt. DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 2&q DEN HAAG (GPD) Koningin Beatrix stelt geen prijs op de uitgifte van nog een postzegel met haar beeltenis. De PTT wilde haar vijftigste verjaardag opluisteren met de uitgifte van een zegel, waarop zij is afgebeeld. In plaats daarvan worden in de zomer van 1988 drie speciale zegels uitgegeven, waarop moderne kunst is afgebeeld. Op uitdrukkelijk verzoek van de koningin zelf is gekozen voor het thema van de moderne kunst. „Die heeft haar bij zondere belangstelling. De koningin wil op deze manier ex tra aandacht geven aan goede moderne kunst, die zonder twijfel in Nederland aanwezig is", aldus een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst. De PTT heeft hiertoe een beroep gedaan op enkele beeldende kunstenaars, die zijn verenigd in de Cobra-groep. De postzegels zullen noch op de verjaardag van de konin gin (31 januari) noch op koninginnedag (30 april) worden gepresenteerd. „Het uitgeven van een zegel met moderne kunst vergt nu eenmaal een lange voorbereidingstijd", al dus de PTT. Zij rekent op een uitgiftedatum in de loop van de zomer van 1988. Volgens de RVD is dit geen probleem aangezien het gehele jaar een jubileumjaar zal zijn. Israël neemt geen besluit deportatie (Van ome correspondent ciële hulp van de zijde van de arabi- sche Golfstaten voor het geval Was hington zal reageren met het intrek ken van haar ongeveer 2,5 miljard dol lar tellende economische en militaire hulpverlening aan Egypte, wanneer Cairo haar betrekkingen met Jeruza lem bevriest. De Egyptische minister van buiten landse zaken Abdel Meguid verklaar de gisteren dat de Israëlische deporta- tiepolitiek een schending is van het in- DEN HAAG (ANP) - Er komt in Hoorn een speciale gevangenis voor illegaal in Nederland verblijvende vreemde lingen. In afwachting van hun uitzet ting zullen zij daar vanaf maart 1988 worden ondergebracht. Onder hen be vinden zich vooral uitgeprocedeerde asielzoekers die als vluchteling zijn afgewezen. Dat heeft een woordvoer ster van het ministerie van justitie woensdag bevestigd. Volgens de woordvoerster was het aanvankelijk de bedoeling om de ge vangenis in Hoorn te verbouwen. In plaats daarvan wordt er nu een nieuwe gevangenis gebouwd, waarna het oude gebouw gebruikt zal worden voor vreemdelingen. Er zijn ongveer 140 plaatsen. Voorlopig zal de oude gevan genis tot 1990 worden gebruikt als vreemdelingen bewaarplaats. Daarna hoopt justitie een beter overzicht te hebben over het cellentekort. MOSKOU (Reuter) - De Russische kos monaut Joeri Romanenko, die dins dag terugkeerde van de langste ruim- tevlucht in de geschiedenis, is gedu rende zijn verblijf van 327 dagen in het ruimtestation Mir één centimeter langer geworden. Zijn collega Alek- sandr Aleksandrov, die 'pas' in juli in de Mir arriveerde, was door de afwe zigheid van zwaartekracht zelfs 1,5 centimeter gegroeid. Bij een eerste medisch onderzoek bleek voorts dat Romanenko 1,6 kilo gram gewicht had verloren, terwijl Aleksandrov juist 2,3 kilogram zwaar der was geworden. DOVER (AP) - Gene Simmons, de man die tijdens en na de kerstdagen in het stadje Russelville, Arkansas, 16 men sen van het leven beroofde, pleegde volgens familieleden en enkele dag bladen herhaaldelijk incest. De 47-jarige Simmons, een voormalige sergeant bij de luchtmacht, doodde 14 familieleden, onder wie zijn vrouw, vier kinderen en vier kleinkinderen. Bovendien schoot hij een collega, de 24-jarige receptioniste Kathy Ken- drick, en een brandweerman dood. Hij zou op Kendrick verliefd zijn geweest en door haar zijn afgewezen. Door een aanklacht van haar wegens ongewen ste intimiteiten raakte hij zijn baan bij het transportbedrijf kwijt. Familieleden verklaarden dat Sim mons zes jaar geleden incest had ge pleegd met een van de door hem ver moorde dochters. Hij zou de vader zijn van een kleinkind, dat ook door hem werd vermoord. ternationale recht en nieuwe obsta kels creëert voor het vredesproces in het Midden-Oosten. Volgens Arabische bronnen in Israël De Israëlische vice-premier en minis ter van buitenlandse zaken Sjimon Pe res, die in de afgelopen dagen enkele ROSMALEN De wereld weet aanstaande zaterdag of het gelukt is: de ver betering van het wereldrecord dominostenen omvallen in het Autotron in Rosmalen. Dertig studenten van de technische universiteitenuit Delft, Eindhoven en Twente zijn vanaf 5 december bezig anderhalf miljoen stenen te plaatsen voor de spectaculaire kettingreactie. Het geheel bestaat uit vijftig projecten, die betrekking hebben op de tivaalf lidstaten van de Europese Gemeen- J schap. staat de Egyptische president Muba- malen met de Egyptische ambassa- rak onder zeer zware druk de diploma- deur in Tel Aviv Mohammed Bassiou- tieke betrekkingen met Israël te ver breken. In de afgelopen week moest de ny overleg pleegde, verklaarde giste ren in het parlement over informatie te Egyptische politie enkele malen optre- beschikken dat de PLO bereid is tot di- den tegen massale anti-Israëlische de- recte vredesonderhandelingen met Is- monstraties in de Egyptische hoofd stad. Volgens deze bronnen zou presi- raël, zonder het bijeenroepen van een internationale vredesconferentie voor dent Mubarak zich in de komende da- het Midden-Oosten. „Ze zijn bereid, gen trachten te verzekeren van finan- morgenochtend", zo zei Peres. UTRECHT (ANP) - In 1988 zijn er twee zonsver duisteringen, maar deze zullen in Europa niet zichtbaar zijn. De eerste, op 18 maart, is een totale verduistering, die in In donesië goed waar te ne men zal zijn. Volgens de Sterrewacht De Koepel in Utrecht be looft 1988 op sterrenkun dig gebied een interes sant jaar te worden. Twee planeten, Venus en Mars, zullen bijzonder de aandacht trekken. Vooral Mars, die het hele jaar door te zien is, komt dichter bij de aarde dan de laatste zeventien jaar het geval is geweest. Daarnaast zullen ook Jupiter, Saturnus en Mercurius regelmatig te zien zijn. Het komende jaar zullen de sterren der Pleiaden maar liefst drie keer worden verduisterd door de maan. De eerste keer zal dit het geval zijn op 27 januari. In augus tus zal de traditionele metorenzwerm der Per seiden beter te zien dan ooit, omdat het maan licht dan niet zal storen. WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse mensenrechtenorganisatie 'Human Rights Watch' heeft dinsdag scherpe kritiek geuit op het beleid van de Amerikaanse regering jegens landen die de mensenrechten schen den. Volgens de organisatie zegt Was hington weliswaar de democratie te willen bevorderen, maar komt het er vaak op neer dat de Amerikaanse re gering militaire regimes steunt die de rechten van de mens met voeten tre den, zoals het militaire bewind in (j€bT€k€ speeld bij het ten val brengen van de Filipijnse president Ferdinand Mar cos en de Haitiaanse dictator Jean- Claude Duvalier in 1986. „Jammer ge noeg zijn die landen nu juist het zinne beeld van het onvermogen van de re gering om een machtswisseling op de korte termijn om te zetten in een lan- ge-termijnbeleid ter ondersteuning van de mensenrechten", aldus de groep. vember lieten uitlopen op een orgie van geweld en moord. De Human Rights Watch noemt het onbegrijpe lijk dat de Amerikaanse regering hier geen les uit heeft getrokken en het be wind blijft steunen. Na de gewelddadigheden in Haïti, waardoor de verkiezingen moesten worden afgelast, schortte de Ameri kaanse regering vrijwel alle hulp aan het land op. Maar volgens de organisa tie heeft Washington nagelaten het o treden van het militaire bewind o dubbelzinnig te veroordelen en da; mee de indruk gewekt dat de hulp i de verkiezingen van januari zal wi den hervat. „Zolang de regering dem cratie niet ziet als iets dat meer i houdt dan het uitbrengen van ei stem, veroordeelt zij de Haitianen t nog vele jaren van dictatuur of zoals het noemen, tot Duvalierisme zond Duvalier", aldus de organisatie. In een bijna 300 pagina's tellend rap port komt de organisatie op grond van een onderzoek van het Amerikaanse beleid tegenover 42 landen waar ern stige schendingen van de mensenrech ten voorkwamen tot de conclusie dat het Amerikaanse beleid meestal te kortschiet of een averechtse uitwer king heeft. De Human Rights Watch prijst de rol die de Amerikaanse regering heeft ge- LONDEN (AFP) - Het Wereldna- tuurfonds schat dat in 1988 onge veer 1.200 diersoorten in de wereld kans lopen op uitsterven. Het fonds, waarvan de hoofdzetel in Zwitser land is, publiceert vandaag, don derdag, een communiqué waarin staat dat in Afrika 35 zoogdier- en 72 vogelsoorten, in het gebied van de Indische Oceaan 49 zoogdier- en 36 vogelsoorten en in Zuidoost-Azië 60 zoogdier- en 21 vogelsoorten drei gen te verdwijnen. In het gebied van de Stille Oceaan worden drie soorten zoogdieren, 62 vogelsoor ten, 13 libellesoorten en 60 bijen soorten met verdwijnen in 1988 be dreigd. Onder de diersoorten die in Afrika gevaar lopen zijn de mandril, de go rilla, de luipaard, de olifant en de Nijlkrokodil, in Zuidoost-Azië de orang-oetan, in Maleisië de tapir en op Java het nijlpaard. „Dit is zeker geen volledige opsom ming, maar zij verschaft aanwijzin gen omtrent bekende soorten die kwetsbaar zijn of in gevaar verke ren," aldus een woordvoerder van het WNF, Cris Rose. Het fonds, waarvan de hertog van Edinbürgh voorzitter is, wijst er op dat in één boom wel 160 soorten insekten kun nen huizen. Archieffoto uit 1983 van de oerang- oetan moeder Mota met haar 2 maanden oude baby. Deze diersoort wordt in Zuidoost-Azië met verdwij ning bedreigd. Het Wereldnatuurfonds acht de ont bossing een van de grootste bedrei gingen voor bepaalde soorten bijen, de sprinkhaan en de kikvors in tropi sche gebieden. Op het belang wijzende van het in stand houden van het biologisch evenwicht, kondigt het WNF voor dit doel een geldinzamelingsactie in de herfst van 1988 aan. Volgens het rapport is de Amerikaan se regering in gebreke gebleven door zich niet uit te spreken tegen de toene mende activiteit van door het leger bewapende „burgerwachten" op de Filipijnen die talloze mensen die met de communistische opstandelingen sympathiseren hebben gemarteld en vermoord. De organisatie uit ook kritiek op de Amerikaanse houding jegens de mili- udire overgangsregering in Haïti. Vol gens het rapport heeft Washington te veel vertrouwen in de belofte van de re gering van generaal Henri Namphy vrije verkiezingen te organiseren en te weinig oog voor de noodzaak andere instellingen, die zwaar te lijden heb ben gehad in de jaren van de Duvalier- dictatuur, op de been te helpen. Het „kortzichtige karakter" van deze op stelling bleek volgens het rapport toen het leger de verkiezingen van 29 no- DEN HAAG (ANP) - Werkgevers wor den met ingang van 1 januari 1988 ver plicht een ongeval in hun bedrijf dat ernstig lichamelijk letsel of de dood tot gevolg heeft te melden aan de ar beidsinspectie. Ook ongevallen met grote schade (meer dan een ton) en be roepsziekten moeten worden gemeld. Per die datum moeten werknemers tot 18 jaar voorlichting en onderricht krijgen op het gebied van arbeidsom standigheden. In de loop van 1988 moet een bepaalde categorie bedrij ven een veiligheidsdienst instellen. Deze bepalingen staan in de tweede fa se van de Arbeidsomstandigheden wet, die morgen van kracht wordt. In 1990 moet de laatste fase van kracht worden van de wet, die regels geeft voor veiligheid, gezondheid en welzijn bij het werk in het bedrijfsleven en bij de overheid. De werkgever moet ook een ongeval- lenregister gaan bijhouden, dat dient als uitgangspunt voor het voeren van een ondernemingsbeleid gericht op een zo groot mogelijke veiligheid. De verplichte veiligheidsdienst moet in de loop van 1988 worden ingesteld bij bedrijven met 500 werknemers of meer en waar in hoofdzaak industriële arbeid of stuwadoorswerk wordt ver richt. De bouw is hiervan uitgezon derd. DEN HAAG (GPD) De Raad van Toezicht van de Nederlandse Orde van Advocaten in Den Haag wil de voormalige top-ambtenaar van het ministerie van sociale zaken mr Voogd geweerd zien als advocaat en procureur in het Haagse arrondisse ment. Voogd kwam indertijd in op spraak, toen een knokploeg een groep krakers uit een van zijn huizen in Am sterdam verdreef. Enkele maanden geleden heeft Voogd om toelating tot de balie in Den Haag en beëdiging als advocaat en procu reur verzocht. De Raad van Toezicht heeft het verzoek afgewezen. De Raad reageerde daarmee op bezwaren i vanuit de Haagse advocatenwerel waren ingediend. Voogd werd daarf wegens zijn verleden geen verrijkiij van de orde genoemd. Voogd kan t gen de afwijzing beroep aanteken^ bij het Hof van Discipline. Voogd was indertijd hoofd van de afdl ling sociale zekerheid van het ministr rie van sociale zaken. Hij was als zodj nig de belangrijkste adviseur van t staatssecretaris bij de herziening val het sociale-zekerheidsstelsel. Wegeij de affaire in Amsterdam werd hij i een boete veroordeeld. Het ministerj had hem toen al geschorst. Later is 1 ontslagen. UTRECHT (ANP) - Het aantal aids-pa- tiënten in Nederland is tussen 30 sep tember en 30 december gestegen van 370 tot 420. Met de registratie is in ja nuari 1982 begonnen. Van de 420 pa tiënten zijn er inmiddels 223 (53 pro cent) overleden. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft dit woensdag meegedeeld. Het gemelde aantal nieuwe gevallen vanaf begin oktober, 50, ligt onder dat van het voorgaande kwartaal toen het 62 bedroeg. Het aantal sterfgevallen was 20, tegen 30 in de periode juni tot en met september. Op 1 januari stopt het ministerie met de registratie van de sterfgevallen. Volgens J. van Wijngaarden van de Na tionale Commissie aids-bestrijding heeft dat een puur praktische reden. Het kost veel tijd en mankracht om bij te houden welke patiënten overlijden, terwijl de sterfte aan aids ook uit ande re statistieken kan worden afgeleid. Van Wijngaarden noemde het voorhj beleid belangrijker om andere vens te verzamelen waaruit blijkt hJ de epidemie zich ontwikkelt, bijvoof beeld uit welke delen van het land e uit welke risicogroepen de patiënt* afkomstig zijn. Uit de jongste cijfers kan volgens heil niet de conclusie worden getrokkef dat er sprake is van een blijvende dl ling van het aantal mensen dat aitf krijgt en/of er aan overlijdt. Daarvol zijn de periodes te kort. Wel is het dat de cijfers „aan de onderkant val de prognoses" blijven en dat de vel dubbelingstijd (nu twaalf maandefl iets langer wordt. Ook staat vast dat het aids-remmencl middel AZT het leven van de patiëij ten verlengt en dat het de kwalitei van dat leven verbetert: de patiënte! voelen zich energieker. Maar AZT 1 geen geneesmiddel en over de effectd ervan op langere termijn staat noj niets vast. (Advertentie) maakt meer kapot dan je lief i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 2