Als par coursbouwer heb je grote verantwoordelijkheid Vandaag 22 finales in tennistoernooi Goes Martinus bijna zeker van finaleplaats „Ze gingen wel stappen, maar trainen kon niet" PZC/ sport Modena wint volleytoernooi in Apeldoorn Westduitse midlotto GÖES - Hoewel parcoursbouwer Bram Maljaars uit Gapinge al ruim tien jaar in het vak zit, is elk springconcours toch weer een spannende aangelegenheid voor hem. Zo nerveus als paard en ruiter voor een wedstrijd kunnen zijn, zo gespannen is ook vaak de 34-jarige Wal- chenaar vooraf. En dat is niet zo vreemd, want het welslagen van de springwedstrijd is voor een groot deel van hem afhankelijk. „Een foutje is vlug gemaakt", zegt hij. „Als par coursbouwer heb je een grote verantwoordelijkheid." Waardering PONYSPRINGEN INDOOR ZEELAND SLIJTAGESLAG Veel gevraagd Slecht 21 THORENAAR SNEUVELT IN KWARTFINALE F avorietenrol Verrassing GUIDO DE BEULE KNAPTE AF OP JONGE SPELERS Verkroppen Kwaliteit 8B)0NDERDAG 31 DECEMBER 1987 Bram Maljaars bezig met de opbouw van het parkoers voor het springprogramma voor pony's op Indoor Zeeland in Goes Bram Maljaars valt niet altijd te be nijden. Hij kan het zich niet permit teren zich te vergalopperen, want dan breekt er meteen een storm van kritiek los. De Walchenaar moet zich op elke wedstrijd goed voorbereiden en uiterst zorgvuldig te werk gaan. „Zonder dat de veiligheid van ruiter en paard in het gedrang komt, moet ik een parcours bouwen dat aantrek kelijk is voor de paarden, de deelne mers en de toeschouwers", vertelt Maljaars. „Maar dat valt niet altijd mee. Het parcours mag niet te moei lijk zijn, maar ook weer niet te ge makkelijk. Het kaf moet zo goed mo gelijk van het koren worden geschei den. Ik moet zoveel mogelijk goede ruiters in de barrage krijgen. Dat is goed voor de springsport." Bram Maljaars, die in het dagelijks leven hoefsmid is, is geen onbekende in de Zeeuwse paardesport. Als rui ter behaalde hij verschillende Zeeuwse titels in het mennen („paard met een wagentje erachter") en bij het Nederlands kampioen schap mennen behaalde hij eenmaal zelfs de bronzen medaille. Daarnaast was hij jarenlang instructeur bij di verse ponyclubs en rij verenigingen. „Ik rijd nog steeds op paarden, maar ik doe niet meer mee aan wedstrij den. En ik geef ook geen les meer, ik heb daar geen tijd meer voor. Tegen woordig ben ik alleen nog jurylid en parcoursbouwer." De eerste schreden als parcoursbou wer zette hij ruim tien jaar geleden. Hij meldde zich toen aan voor de cur sus. „Vroeger kon iedereen parcours bouwer worden, maar tegenwoordig is het verplicht een cursus te volgen. Wil je tot die cursus toegelaten wor den, dan moet je als ruiter ervaring hebben in het M-springen. Je krijgt tijdens de cursus (20 lessen) veel theorie en daarnaast moet je bij re gionale wedstrijden een parcours neerzetten, dat wordt beoordeeld door een gediplomeerde parcours bouwer. Een moeilijke cursus? Dat valtmee. Doordatje als ruiter en trai ner toch een bepaalde ervaring hebt, krijg je er vlug kijk op." het aantal deelnemers er zo goed mo gelijk door te krijgen, die combina ties mogen 0 tot vier strafpunten be halen. De zwakkeren moet uitgese lecteerd worden. Dat is in het belang van ruiter en paard én van de springsport." Bij het neerzetten van de hindernis sen komt het nodige kijken. Er gaat een lange voorbereiding aan vooraf. „Van tevoren krijg je van de vereni gingen de situatie, de afmetingen door. Dan kun je aan het werk. Dan ga je een ontwerp op schaal tekene- Anouska Bevin (links) en Marjoke van Strien huielden de Zeeuwse eer hoog in de klasse M/Z. nen. Soms doe ik daar 12 uur over, een andere keer heb ik het in drie uur voor elkaar. De avond voor de wedstrijd ga ik meestal opbouwen, de hindernissen zorgvuldig neerzet ten en de hoogte meten. Tsja, en dan kan het wel eens nachtwerk worden, dat hangt af van de medewerkers die je tot je beschikking hebt. Maar ik vind dat geen probleem. Ik vind het leuk werk, het is liefhebberij." Als parcoursbouwer staat Bram Mal jaars zo af en toe wel eens bloot aan kritiek. „Het valt het over het alge meen wel mee, al gebeuren er wel eens onplezierige dingen. Ik heb het meegemaakt, dat een hindernis met een bepaalde lakverf was behandeld. Op de dag van de wedstrijd scheen de zon er op en weerspiegelde dat, waar door de paarden er niet overheen wil den. Ik kreeg toen het nodige te ho ren, maar ja bij het opbouwen de' avond daarvoor had ik daar niet bij stilgestaan. En veranderen op de dag zelf kon ook niet meer, want als het parcours eenmaal staat, mag je het niet meer veranderen." „Van zulke dingen leer je. Je advi seert de organisatie in het vervolg geen lakverf meer te gebruiken of je zet de hindernis naar het Noorden toe. Het is maar een detail, maar wel vreselijk belangrijk. Ik sta wel open voor kritiek en ben op mezelf ook kri tisch. Zelfkritiek moet je in dit vak wel hebben. Als je jezelf niet wilt ver beteren, schop je het niet ver." Meestal echter is er waardering voor Bram Maljaars. „Toch is het elke keer weer spannend. Ik heb wel een zekere routine, maar toch is er altijd enige onzekerheid. Pas na de wed strijd voel ik me op mijn gemak, dan weet ik of ik het goed heb gedaan. Als ik dan zie dat de beste combinaties ook daadwerkelijk in de prijzen val len, geeft mij dat voldoening. Nee, van tevoren weet ik nooit hoe het zal lopen. Soms denk ik een gemakkelijk parcours uitgezet te hebben en dan vliegen de balken je om de oren...." Wanneer je eenmaal het diploma hebt behaald, kunnen de verenigin gen je uitnodigen het parcours op te bouwen. Bram Maljaars, die het aantal parcoursbouwers in Zeeland op tien schat, is een veel gevraagd man. „Er is tegenwoordig bijna elk weekend een springwedstrijd, dus dan word je nogal eens benaderd. Maar ik zeg wel eens af. Ik vind één keer in de maand genoeg. Het nadeel is, dat wanneer je te dikwijls op wedstrijden verschijnt, de ruiters je gaan kennen. Ze gaan te goed weten, hoe je bouwt en passen het rijden daaraan aan. Dat is niet goed voor de springsport. Er moet variatie zijn, zodat je all-round ruiters krijgt." ..Elke parcoursbouwer heeft zijn ei gen manier van bouwen. De één zoekt het in de afstanden tussen de hindernissen, de ander zoekt het in de technische dingen, zoals wendin gen. Ik probeer zoveel mogelijk va riatie erin te brengen, dus van alles wat. Je moet ook durven te bouwen, zodat de kwaliteit beter wordt. Als je de hindemissen altijd erg laag neer zet, krijg je een zwak deelnemers veld. Mijn streven is 60 procent van GOES - De ponyspringdag van In- door Zeeland is voor alle betrokke nen een ware uitputtingsslag ge worden. Het aan de start brengen van negentig pony's in verschillen de rubrieken, waardoor de hoogte van het parcours telkens moest wor den aangepast aan de maat van de diverse categorieën, nam veel meer tijd in beslag dan was voorzien. Het resultaat was een langzaam dood bloedende wedstrijddag. Tegen half negen 's avonds verlieten de laatste trailers het veilingterrein. En dat is een beetje laat voor een middagpro gramma... Een tegenvaller op het concours, maar leerzaam voor de organisatie. Opmerkelijk was gisteren in de Goe- se veilinghal dat minstens de helft van de deelnemertjes uit Noord-Bra bant kwam. De sfeer op het ponycon cours was zoals gebruikelijk zeer huiselijk. Groepjes moeders langs de kant, die af en toe van hun breiwerkje opkijken om hun kroost in de spring- ring aan te moedigen. Vaders die re soluut de teugels pakken als de pony soms geen zin heeft om de arena te betreden en clubgenootjes die jui chen of kermen, al naar gelang de omstandigheden. In de B-klas werd vrij slecht gereden. Er waren vooral veel weigeringen in de buurt van de uitgang. Elf van de vierentwintig deelnemers in het B- progressief kregen drie weigeringen, zodat duidelijk is dat er wat te voor barig gestart werd. In de L-klasse was het beter. Beste Zeeuwse was hier Bianca Sturm (Hulst) met een derde plaats in het progressief sprin gen. In de M/Z klasse hielden Anous- ka Bevin uit Waterlandkerkje en Marjoke van Strien met een vierde en vijfde plaats de Zeeuwse eer hoog.' De Grand Prix finale (er werd een progressief- en een klassiek parcours gereden en de vijf besten daarvan kwamen in de finale terecht), met duizend gulden aan gebruiksvoor werpen als prijzen geschonken door de Goese middenstand, leverde een felle strijd op voor het handjevol toe schouwers. De uitslagen van de finales waren: klasse B: 1. Robert Bles, Heede PC; 2. Mariska Boone, Noord-Beveland; 3. Sabine van Steenpaal, La Capelle-ruiters; 4. Krista van Oers, Oranjeruiters Moerstraten. Klasse L: 1. Chan telle Franken, Oranjerui ters Moerstraten; 2. F. Mol'enaar, Masep- pa; 3. Jeroen Burm, Hulst; 4. Jan Hop mans, Markiezaat. Klasse M/Z: 1. Marielle Hurkmans, Heerj- kansruitertjes; 2. Annemarie Kerstens, Oranjeruiters; 3. Anouska Bevin, NPC Zuid; 4. Anja Mouwen, Heerjansruitertjes. Zaterdag, de laatste dag van Indoor Zeeland, begint het programma om negen uur met het B-springen van de paarden en loopt non stop door tot rond elf uur 's avonds. De strijd om de gouden mossel wordt tot op Z-ni- veau uitgevochten door gerenom meerde springruiters. GOES - In de donkere dagen tussen kerst en oudjaar is het tenniscentrum Schelde-International in Goes inder daad het werkelijke tenniscentrum van Zeeland: honderden speelsters en spelers uit alle windstreken van deze provincie (en uit Brabant) nemen dan deel aan het inmiddels tradionele toernooi. Vandaag (oudejaarsdag) groeit dit evenement naar een climax, want op deze slotdag moeten niet minder dan 22 finales plus nog vele halve finales worden afgewerkt. Ver rassend was gisteren dat een van de favoriete Zeeuwen, de Middelburger Joost Thorenaar, in de kwartfinales van het herenenkelspel B werd uitge schakeld. In dit massale toernooi duurt iedere partij driekwartier en als na 45 minu ten de stand nog gelijk is, wordt door gespeeld tot een van de rivalen het be slissende punt scoort. Voor Joost Tho renaar leek de buit dan ook binnen, toen hij tien minuten voor het einde met 5-2 leidde in zijn partij tegen de Brabander Ferdinand Werger. Ogen schijnlijk had de toernooileiding de krachtsverhoudingen uitstekend in geschat, want Thorenaar was als vier de geplaatst en Werger als vijfde. In de laatste tien minuten werd de Middel burgse tennisser echter van het veld gespeeld. Thorenaar scoorde geen punt meer, terwijl zijn Brabantse op ponent viermaal beslissend toesloeg. Eindstand derhalve 6-5 in het voordeel van Werger, die hiermee de halve fina le bereikte. „Zoiets kan gebeuren als er op tijd wordt gespeeld", reageerde Thore naar. „Bij die 5-2 stand begon Werger alles of niets te spelen en daaiin was ie erg gelukkig. Bij de stand 5-5 had hij een netbal die er net overheen ging en bij mij net niet. Op zich mag je zo'n 5-2 stand natuurlijk niet uit handen ge ven, maar het blijkt maar weer dat het. toch kan." Jaap Moerland uit Kapelle maakt zijn favorietenrol tot nu toe wel waar. De speler, die als eerste is geplaatst, be reikte de halve finale door een zege op Gilles van de Gruijter (8-3). Overigens had Van de Gruijter eerder opzien ge baard door de als derde geplaatste Brabander John Bruining uit te scha kelen (6-4). De niet geplaatste Mark Zuidweg voegde zich na een adembe nemend gevecht tegen Frans Verhulst ook bij de halve finalisten. In de kwartfinale was de krachtmeting Zuidweg-Verhulst volkomen gelijk- opgaand en toen de tijd verstreken was, prijkte er een 4-4-stand. Zuidweg scoorde daarna het beslissende punt: 5-4. De vierde halve finalist werd gister avond laat Remco Maandag, die over dag met jeugdtennissers naar Heem stede was geweest en die pas om negen uur aantrad tegen Ronald van de Broeke uit Souburg. De als tweede ge plaatste Remco Maandag maakte zijn favorietenrol ook waar en schakelde de Souburger uit: 6-5 Bij de dames is het enkelspel B een vol komen Brabantse aangelegenheid ge worden: in de finale staan vandaag Carmen Kaan (le geplaatst) en Sandra Suijkerbuijk (niet geplaatst) tegen over elkaar. Carmen schakelde in de halve finale Marjolein Cijsouw met duidelijke cijfers uit: 8-2. Sandra Suij kerbuijk bewees dat zij ten onrechte niet geplaatst is. Zij versloeg de als tweede geplaatste Mirjam Kaan in de halve finale overtuigend: 8-2. In de fi nale is zij zeker niet kansloos. Harold Schipper is in het herenenkel Cl de grote verrassing. Hij was als C2- speler niet eens geplaatst, maar be reikte de halve finale door een 6-4-ze- ge op Michel Gorsse. De drie andere halve finalisten zijn: de eveneens niet geplaatste Eric Eversdijk, die achter eenvolgens won van Hans Verhage (5- 3) en Chris Versteeg (6-4), de grote fa voriet Antoine van Bockel, die afre kende met Dennis de Jong (9-3) en de als vijfde geplaatste Robert Lentink, die Robert Springer versloeg (9-5). De vrouwen in het enkelspel C hielden zich keurig aan de schema's: Chantal van Schelven (als eerste geplaatst) en Manon Kienjet (als tweede geplaatst) bereikten inderdaad de finale. Chantal schoof Marion Mewiss aan de kant (7- 4) en de Zeeuws-Vlaamse Manon was te sterk voor Esther Levolger: 6-4. Harold Schipper bereikte in het here nenkel C2 ook de halve finale met over winningen op Denny Boom (8-4) en Sigvard van Olm (8-5). De andere drie halve finalisten zijn: Richard van de Vrie (de met 7-4 won van Frans Schauw en met 8-2 van Robert Sprin ger), Ramon Öe Jong (9-1-zege op Mark Roovers en 7-1-zege op Ronald Pateer) en Eric Eversdijk (5-3-zege op Ronald Vasseur en 8-1-zege op Tom Gunter). Bij de dames enkel C2 staan Anita Brand (6-5-zege op Vanessa de Haan) en Els Ars (8-3-zege op Mireille Drent) in de finale. In het herenenkel D zijn de halve fina listen: de als eerste geplaatste Dennis Reijnhout (10-2-zege op Kees Tilroe en 5-3-zege op Guido van de Boom), Eric Olijdam (8-5-zege op Aart de Looff en 8-3-zege op Peter van de Veer), René de Looff (een 9-4 overwinning op Chris tian Hiensch) en Gerrit Verwaal, die in de kwartfinale met 7-4 won van Ewalt Saalmink. De vier halve finalisten in het dame senkel D zijn: Anneke Engelse (9-0-ze- ge op Jolanda Barends), Annemarie Bruijnzeel (6-5-zege op Lenie de Haan), Hester de Jong (9-7-zege op Gwen Me lis) en Bep Meerhof, die verrassend won van Hester de Jong (7-4) en van Jule Zuidweg (7-3). Vandaag, tijdens de vele finales, zal de spanning nog toenemen. Maar om iedereen op tijd oudejaarsavond te la ten vieren, zullen alle beslissingen omstreeks 16.00 uur gevallen zijn. LEIPZIG (ANP) - De volleyballers van Martinus hebben in Leipzig hun ver wachte plaats in de finalegroep van APELDOORN (ANP) - De heren van Modena hebben woensdagavond de eindstrijd van het Apeldoornse vol leybaltoernooi gewonnen. In de finale werd Zweden in vijf sets, na ruim twee en een half uur, verslagen. De Zweden hadden in de vierde set, op de stand 14-13 een wedstrijdpunt. Mo dena protesteerde op dat moment, dat het dak lekte. De wedstrijd werd on derbroken en na de „pauze" maakte Modena drie punten, voor de winst van de vierde reeks. Het evenwicht werd in de vijfde set pas doorbroken na 15-15: 17-15. De finale van het dames toernooi werd met overmacht gewonnen door de Cu baanse ploeg. Europees kampioen Oost-Duitsland scoorde in drie sets 28 punten tegen de Caraïbische speel sters, 15-11,15-11,15-6. De uitslagen van het internationale volley baltoernooi van Apeldoorn luiden: Heren: om plaats 3: Cuba - Finland 3-1 15-4, 5-15,15-12,15-10). Om plaats 5: West-Duits- land - Minas Belo Horizonte (Bra) 3-2 (10-15, 7-15, 15-13, 15-11, 15-9). Om plaats 7: Animo Sneek - Frankrijk 3-2 (15-5, 6-15, 15-9, 13-15, 15-5). Finale: Modena (Ita) - Zweden 3-2 (6-15, 6-15,15-6, 16-14, 17-15. Dames: om plaats 3: Ravenna (Ita) - Olym pus Sneek 3-0 (15-5,16-14,17-15). Om plaats 5: Ambassadors Berkeley (VSt) - Dynamo Apeldoorn 3-2 (13-15,15-17,15-7,15-6,15-12). Om plaats 7: AMVJ Amstelveen - Zweden 3- 2 (13-15, 8-15,15-8,15-7,15-9). Finale: Cuba - Oost-Duitsland 3-0 (15-11,15-11,15-6). het Europa-Cuptoernooi voor lands kampioenen voor bijna honderd pro cent veilig gesteld. De Amstelveners wonnen in de Oostduitse stad in an derhalf uur met 3-0 van SC Leipzig, waardoor de tweede wedstrijd op 9 ja nuari in Nederland een formaliteit is geworden. De setstanden in Leipzig waren 15-13,15-9 en 15-4. Grote uitblinker bij Martinus was de linkshandige routinier Marco Brou wers. Brouwers vormde met Teffer, Goedkoop, Benne, Zwerver en spelver deler Blangé de basis. Buijs en Selin- ger vielen korte tijd in. In de eerste set kwam de Nederlands kampioen met 8- 12 achter. Goed blokkeren en scherp aanvallen vormden in die fase de ster ke kanten van Martinus, waardoor de set met 15-13 toch in Nederlandse han den kwam. In de tweede set liep de ploeg van coach Arie Selinger met ge mak uit naar 13-4. Toen de concentra tie verslapte, kwamen de Oostduitsers terug tot 13-9, maar de winst was daar na toch snel voor Martinus: 15-9. In de derde set rolde de Nederlandse ploeg' de opponent op: 15-4. Het eindtoemooi om de Europese be ker wordt van 19 tot 21 februari in Frankrijk gehouden. Derde ronde Europa Cup landskam pioenen (heren), eerste wedstrijd: SC Leipzig (OD1) - Martinus (Ned) 0-3 (13- 15, 9-15, 4-15). HAMBURG (DPA) - De trekkingen van de Westduitse Midlotto van woensdag 30 de cember hadden het volgende resultaat: Trekking A: 12 -17 - 22 - 25 - 27 - 46Reserve- getal: 6 Trekking B: 9 -11 -12 - 27 - 35 - 46. Reservege tal: 8. Spiel '77: 4 7 4 5 9 2 4. HULST - Teleurgesteld over de instel ling van enkele vooral jeugdige mede spelers zei Guido de Beule dit jaar de volleybalclub Morres uit Hulst vaar wel. De geroutineerde aanvaller van het ooit zo succesvolle team vond dat de onderlinge afspraken niet werden nagekomen en zag zich verder niet meer gebonden aan de club waar hij vanaf zijn twaalfde jaar had gespeeld. Zijn vertrek naar de Belgische club Maldegem heeft de aftakeling van Morres alleen nog maar versneld. Voor de huidige kern is er dit jaar slechts een zeer bescheiden rol wegge legd in de tweede divisie. Guido de Beule (28) heeft overigens nog geen spijt gehad van zijn beslis sing. „Ik had deze stap misschien al eerder moeten zetten", vindt hij zelfs. „Jo Everaert is natuurlijk een kei op volleybalgebied. De trainer die ik nu meemaak doet het anders, maar is ook een vakman. Ik doe weer nieuwe din gen op en dat is toch een beetje een verrijking van m'n kijk op volleybal." De Hulstenaar is min of meer afge knapt op de inzet van de j onge lichting van spelers. Drie van hen (Michel van Bremen, Peter Paul Everaert en Wer ner Tak) studeerden in Breda. „We hadden de afspraak gemaakt dat zij twee keer in de week kwamen trai nen", vertelt Guido de Beule. „Dat mag van spelers op dit niveau toch mi nimaal verwacht worden." Het was geregeld dat Morres de reis kosten zou vergoeden. Jan Schut, toen nog trainer van Morres, had er ook op aangedrongen dat de groep op woens dag en vrijdag compleet zou zijn. Gui do de Beule: „Maar na verloop van tijd bleven ze gewoon weg. Ze staken het op hun studie dat ze door de week niet konden komen. Ik heb wel een paar keer gehoord dat ze op donderdag al tijd gingen stappen." Voor Guido de Beule was de onwil van de jonge spelers tenslotte de re den voor zijn vertrek. Hij kon het, zegt hij, als aanvoerder op den duur niet meer verkroppen. „We hadden ook twee spelers van de overkant: Rini Boutense en Ronald Kurvers. Die wa ren er wel op alle trainingen." Morres ging dan ook ten onder aan het gebrek aan inzet van een kleine kern. Aan het eind van dat jaar was de degradatie uit de eerste divisie onafwendbaar. Het was vooral een bittere ervaring voor spelers als Guido de Beule, Ro nald van Eerdenburg en William Tael- man. Zij hadden de gloriejaren nog meegemaakt en moesten ineens wel een forse stap terugdoen. Guido de Beule hield het uiteindelijk voor ge zien. Hij wist dat er belangstelling was voor een geroutineerde hoek-aanval- ler bij Maldegem en is inmiddels een respectabele kracht bij deze club. Hij vergelijkt het spelpeil met dat van een topclub in Nederland in de tweede divisie. „We spelen twee klassen onder de hoogste divisie. Halverwege de competitie hebben we twee punten achterstand op de koploper. We zijn sterker dan het Morres van nu, dat bleek ook wel in de voorbereiding. Guido de Beule Toen speelden we vriendschappelijk tegen elkaar en wonnen we met 3-0." Zijn eerste indrukken zijn hoopge vend: de sfeer is goed, het publiek leeft mee en het volleybal is van een redelij ke kwaliteit. „We hebben", vertelt hij, „pas nog een wedstrijd voor de beker gespeeld. Daarin waren we tot de beste zestien doorgedrongen. Toen kregen we de Belgische kampioen Lennik als tegenstander en speelden we voor vijf honderd toeschouwers. Dat zijn toch mooie ervaringen voor een volleybal ler." Desondanks wil hij best toegeven dat er ooit een ploeg heeft gestaan bij Mor res die nog meer kwaliteit en nog meer mogelijkheden had. Vier, vijfjaar gele den had zich het sterkst denkbare team uit de streek verzameld in Hulst. Met Michel Everaert, Martin Rood- zant (nu allebei bij Brevok in Breda), Ronald Reunis (vertrokken naar 't Wipke in Harelbeke), Guido de Beule, Kees Jan van Haelst, Pieter Hamelink, Ronald van Eerdenburg en William Taelman. „Met die spelers", beweert Guido de Beule, „hadden we mis schien wel de eredivisie kunnen ha len." Zo ver is het echter nooit gekomen. Jo Everaert, de stuwende kracht achter Morres, heeft inmiddels door een ver sleten heup zijn aktiviteiten als trainer moeten beperken. Door studie waren er ook al een paar prominente spelers vertrokken. Die samenloop van om standigheden heeft er voor gezorgd dat het de club sinds die tijd veel min der goed vergaat. Guido de Beule stelt vast: „De jonge ren bij Morres hebben het altijd veel te gemakkelijk gehad. Ze waren van jongsaf aan gewend om te winnen. Ze hebben niet moeten knokken voor een plaats, omdat de vaste jongens uit het eerste door studie wegvielen. Ik mag wel zeggen: ze liepen al naast hun schoenen voordat er echt gepresteerd werd. En nu blijkt dat ze niet de vech tersmentaliteit hebben die er bij ons wel is ingekweekt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 21