HerrieindkM almanak Hij kwam op voor de armen, dat vind ik heel voornaam in beeld ...apothekers kunnen hele zure pruimen te eten krijgen... Bemachtigen illegaal knalvuurwerk simpel IRAKS KONDIGT MAATREGELEN AF WÊËsmm MEDICIJNPRIJS Inbrekers actief in Terneuzen Lutomobilist rijdt oor na aanrijding IeN HAAG (GPD) De Nederlandse visser wordt het komend lar nauwlettend in de gaten gehouden. Extra regels, extra lankracht en verscherpte controle moeten voorkomen dat er leer vis gevangen wordt, dan toegestaan is. De Algemene In fectie Dienst (AID) zal elke visser bij het lossen van zijn la- ling controleren. Hiervoor zijn vijftien havens aangewezen laar op vaste tijden gelost kan worden. kkort Wensen HERDENKING JOOP DEN UYL Zeedagen Inspiratiebron Wereldrecord ganzenborden werd glansrijk gevestigd PAGINA 13 donderdag 31 december 1987 TERNEUZEN - De gemeentepolitie Terneuzen heeft in ie nacht van dinsdag op woensdag de 38-jarige J. J. W. uit de Rossinistraat in Terneuzen in een cel opgesloten. De man maakte met zijn geluidsinstallatie zoveel herrie dat de politie die nacht diverse telefoontjes uit de omge ving kreeg. Waarschuwingen van agenten die bij hem aan de deur kwamen bleken niet te helpen. De man werd naar het bureau gebracht en daar is besloten om hem tot de vol gende morgen vast te houden. „Ook om hem tegen zijn buurtbewoners te beschermen"aldus een woordvoer der van de politie. ti cherpe controle angsten vissers |et afgelopen jaar hebben de Neder- ndse vissers veel te veel vis gevan- |n. Daarom heeft minister Braks landbouw en Visserij) besloten de Introle op de vangsten in 1988 aan- lenlijk te verscherpen. De ruim 600 Éderlandse vissers zijn hiervan Joensdag schriftelijk op de hoogte ge- lacht. ook in piekdagen te vermijden dat j vissers door de mazen van het net lippen heeft de AID een contract af- Isloten met de Nederlandse Veilig- eids Dienst. Hierdoor krijgt de AID beschikking over 250 extra contro- urs. Die tellen het aantal kisten met en controleren de administratie, bewel deze controleurs geen eigen Ivoegdheid hebben - zij vallen onder Jrantwoordelijkheid van de AID en geen ambtenaar - zijn de vissers Irplicht hen aan boord te laten. raks heeft overigens zijn EG-colle- Vs verzocht hem te informeren over pderlandse schepen die zich in bui- landse havens van hun lading ont- len. Hierdoor wordt ontduiking van |t quotum, de toegestane hoeveel- lid, vermeden. voor 1988 toegewezen hoeveelhe- |n tong en schol zullen overigens worden gekort met de overschrij- ng uit 1987. Vissers die in 1987 hun lotum niet hebben opgevist, mogen leer vis vangen. Volgens directeur sserijen W. Tacken is dit niet meer 1ST-SOUBURG Een personenau- I heeft woensdagmorgen vroeg in ist-Souburg een aanrijding veroor- akt met een geparkeerde trekker :t oplegger. De automobilist is na aanrijding doorgereden. De achtauto werd daarbij aanzienlijk schadigd. it ongeluk gebeurde even voor vijf i in de Lekstraat, ter hoogte van de laarnestraat. Volgens de politie iet de auto die het ongeluk heeft ver- rzaakt een grijs-metallic BMW zijn de 7-serie, waarvan onderdelen zijn vonden op de plaats van de aanrij- ig. De auto verdween in de richting n Middelburg. De politie vraagt entuele getuigen contact op te ne- :n met het politiebureau, telefoon 184-15050. Het was een aardig idee van die Middelburgse schooljuf. Om haar jongste leerlingen te vragen een wens op papier te zetten. Het leverde een won derschone schoolkrant op, vol met mooie gedachten. „Ik wens je uun glukg jaar". (Martijn) „Ik wens u gelt". Richard „Ik wens dat ju bloemen goet bloeje". (Tjibbe) „Ik wens datjun moj kestboom kreigt". Jeroen „Ik wens dat de kachel het goet doet". (Tijs) „Ik wens dat er veel sneeuw komt". (Julia) „Ik wens dat ik niet ruusie met mij susj krijg". (Bas) „Ik wens dat ik en paart hat". (Jeroen) „Ik wens dat mijn broer liever was". (Samira) „Ik wens dat ik een prinses zal zijn". (Laura) „Ik wens hil fil sneeuw". Mar tijn „Ik wens dat ik alt eten lus". Suzanne „Ik wens juf veel liefde". (Sas- kia) Wij wensen u hetzelfde. dan een .tegemoetkoming' en geen volledige schadeloosstelling. Sommige vissers zullen in 1988 niet meer hoeven uit te varen, aangezien zij hun quotum reeds in 1987 hebben op gevist. Met toestemming van de minis ter kunnen zij met andere vissers af spreken een deel van hun vangst over te nemen. De kortingsregeling gaat niet door als het bedrijfsleven voor 7 januari intern een 'vereveningsrege ling' treft, die voor de meerderheid van de vissers aanvaardbaar is. Door de kortingsregeling zal de strafrechtelij ke vervolging van vissers die in 1987 te veel hebben gevangen niet komen te vervallen. Braks kan bovendien de vangst van een bepaalde vissoort sluiten ondanks dat het quotum nog niet is volgevist. Deze regeling voorkomt dat een vangstverbod wordt ontdoken door op een andere vissoort van dezelfde fami lie te vissen. De verboden soort zou dan als bijvangst in de netten van de visser terecht kunnen komen. Een vis ser mag niet op wijting vissen indien hij zijn kabeljauwquotum heeft opge vist. Deze regeling geldt ook voor tong, als de toegestane hoeveelheid schol is gevangen. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst in het Middelburgse Jacob Roggeveenhuis werd ook de Internationale gezongen. TERNEUZEN - In drie panden in Ter neuzen is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. Van twee winkels in de Noordstraat werd geprobeerd de deur te forceren. Uit geen van beide panden is iets ge stolen. Door het forceren van een raampje van het sportcomplex Oude Vaart heeft een inbreker zich toegang verschaft tot de kantine. Daar werden de automaten gekraakt en er zijn en kele honderden guldens ontvreemd. Op uitdrukkelijk verzoek van de Tweede Kamer en het bedrijfschap voor de visserij heeft Braks voorlopig besloten de zeedagenregeling te hand haven op het niveau van 1987. De rege ling is bedoeld om de visvangst over het jaar uit te smeren, waardoor de consument ook in november verze kerd is van een verse kabeljauw. Mocht op 26 juni blijken dat het mee- rendeel van de vissers zich daar op nieuw niet aan houdt, dan trekt de mi nister de regeling in. „Het is in het be lang van de vissers zelf dat zij zich aan de regeling houden. Steeds meer fa brikanten sluiten contracten met het buitenland om het gehele jaar door verzekerd te zijn van vis", aldus Tac ken. MIDDELBURG - Niet alleen tijdens een rechtstreeks op de televisie uitge zonden plechtigheid in de Nieuwe Kerk in Amsterdam nam de PvdA woensdag definitief afscheid van haar voorman drs Joop den Uyl; ook op plaatselijk niveau werd zijn over lijden herdacht. In zaaltjes en gebou wen, wat minder stijlvol dan de Nieu we Kerk misschien, maar de versla genheid en het medeleven waren er niet minder om. In Middelburg bijvoorbeeld kwamen tientallen PvdA'ers naar de recreatie zaal van het bejaardentehuis Jacob Roggeveen, om tv te kijken en met el kaar te praten. Wat drijft iemand ertoe om een dergelijke bijeenkomst te be zoeken terwijl hij de beelden van de herdenking ook thuis op de tv kan zien? „Ik vind het mijn plicht om op dit moment hier te zijn. Een verplichting tegenover een partijgenoot", zegt de 71-jarige Middelburgse B. Steyn. Ze heeft Den Uyl nooit persoonlijk ge kend, maar desondanks knikt ze heftig met het hoofd om haar woorden nog eens kracht bij te zetten. „Hij was ie mand, die me erg aanstond", zegt ze. Hij kwam altijd op voor de armen en dat vind ik heel voornaam van hem." I, Raas (40) is van een andere genera tie. Een plicht vindt ze een beetje zwaar woord..Iedereen kan natuurlij k heel goed op zijn eigen manier het overlijden van Joop den Uyl herden ken. Ik wilde hier bij zijn. Wat Den Uyl voor mij betekend heeft? Hij heeft denk ik heel veel betekend voor mijn vorming. De dingen waar hij voor stond, spraken mij aan. Niet dat ik het natuurlijk altijd met hem eens was." Ook W.Taal (22), een van de jongste aanwezigen, noemt de overleden poli ticus een inspriatiebron. „Ik heb wel eens met hem gesproken op een bij eenkomst hier in Middelburg. Dat heeft toen wel indruk op me gemaakt. Echt een persoonlijk verlies is het na tuurlijk niet. Het treft me wel, dat een man die nog zoveel te vertellen had nu overleden is. Dat vind ik jammer voor de partij en voor Nederland." Bedacht zaam ze et hij dan toch: „Aan de ene kant kun je het niet echt een persoon lijk verlies noemen, aan de andere kant..." Voor P. van der Weel (82) was het van zelfsprekend dat hij naar de bijeen komst zou komen. Hij woont in het Ja cob Roggeveenhuis. Zijn zus is er ook, die was bij hem op bezoek. „Een grote strop voor de partij", vindt Van der Weel het overlijden van Den Uyl. „Al tijd vocht hij voor de lagere klasse in de maatschappij." „Persoonlijk heb ik Den Uyl nooit ontmoet", zegt zijn zus, J. van der Weel, wat terughoudend, "Maar ik ben al jaren lid van van de partij en als er zoiets georganiseerd wordt, dan ga je daar naar toe." Wanneer de tv-uitzending begint wordt het muisstil in de zaal. Ieders aandacht is gericht op de schermen. Een man die opkwam voor de onder kant van de maatschappij, een inspi rerende persoon. Het zijn ook de woorden, die onder andere partij voorzitter Marianne Sint in haar toe spraak in de Nieuwe Kerk gebruikt om wijlen Joop den Uyl te karakteri seren. Het lijkt of ze haar oor te luiste ren heeft gelegd in Middelburg. VLISSINGEN - De Vlissingers Jean Vroomen en Edwin van Hengst hebben een nieuw we- reldduurrecord ganzenborden gevestigd. Om 21.00 uur gister avond knalde uit de geluidsbo xen van lunchroom La Reine: "Olé, olé, we are the cham pions". Ze hebben er 61 uur dob belen en met de pionnen schui ven opzitten. Gelegenheid tot fe liciteren was er echter nog niet. De twee jongens hadden er nog geen genoeg van en speelden nog een uurtje door. Ze hielden het om precies te zijn 62 uur en 10 se conden vol. Jean en Edwin begonnen maan dagmorgen klokslag 8.00 uur met het gezelschapsspel. Hun doel stelling was het wereldrecord ganzenborden weer op hun naam te krijgen en daarmee zoveel mo gelijk geld inzamelen voor zes 'goede doelen'. Driekwart jaar geleden hielden ze het ganzen borden 59 uur vol. Twee inwoners van Coevorden verbeterden deze tijd van de zomer met één uur. Het streven is nu gehaald. Hun namen zullen weer in het Guin ness Book of Records vermeld worden. De vierhonderd perso nen die de afgelopen dagen een kijkje kwamen nemen bij de re cordpoging brachten ongeveer vijftienhonderd gulden in het laatje. De spelers zijn constant gecontroleerd door twee toe zichthouders. Woensdagavond waren er ook EHBO-ers bij de hand. Zij hielden in de gaten hoe lang Jean en Edwin het geestelijk en lichamelijk nog vol konden houden. De jongens speelden geconcen treerd door terwijl brigadier W. Buijs, hoofd bijzondere wetten van de Vlissingse gemeentepoli tie, de trekking van de loterij ver richtte waarbij het betreffende ganzenbord als hoofdprijs dien de. Aanstaande zaterdag wordt bekendgemaakt hoeveel de actie precies heeft opgeleverd voor de zes liefdadige instellingen. OOST-SOUBURG De Nederland se apothekers hebben zo vlak voor de jaarwisseling een bittere pil te slikken gekregen. In een poging om de alsmaar stijgende kosten van het medicijngebruik wat te drukken heeft de overheid de apothekers een nieuw tariefsysteem in de maag ge splitst. De apotheker moet de prijs van dure geneesmiddelen verlagen. Daar staat tegenover dat meer winst mag worden gemaakt op de verkoop van goedkope medicijnen. De beroepsorganisatie van de apo thekers, de KNMP, heeft uitgere kend dat het nieuwe systeem voor de meeste apothekers een soms forse aderlating met zich meebrengt. Een gemiddelde apotheek zou op jaarba sis zo'n 70.000 gulden in moeten levé ren. Hier en daar, zo vreest men, zul len zelfs faillissementen vallen. Vandaag doet het College van Be roep voor het Bedrijfsleven uit spraak over een verzoek van de KNMP tot schorsing van het tarie- venbesluit. Volgens apotheker P. H. M. Baltus uit Oost-Souburg, voorzit ter van de KNMP-afdeling Zeeland, is op dit moment nog niet te overzien wat de consequenties zijn voor de in dividuele apotheker. Maar hij vreest dat het ook voor de negentien' Zeeuwse apothekers, alsmede voor de apotheekhoudende huisartsen, verkeerd zal uitpakken. Waf gaat er nu precies per 1 ja nuari met de tarieven gebeu ren? Baltus: „De prijzen van goedkope ge neesmiddelen gaan met ruim een tientje omhoog. De duurdere genees middelen (boven de 46 gulden) wor den minder duur. Hoe hoger de prijs, hoe groter de prijsdaling. Per zieken fondspatiënt kregen we tot nu toe een vast honorarium, ongeacht of zo iemand veel, weinig of geen genees middelen afnam. Dat systeem ver dwijnt. Zowel ziekenfondspatiënten als particulier verzekerden gaan de inkoopprijs betalen met daarbove nop een vaste opslag. Kortingen of premies, die we krijgen van de indus trie, moeten voortaan op de prijzen in mindering worden gebracht. Er is nu ook een regeling bedacht die moet bevorderen dat apothekers in plaats van dure, goedkopere geneesmidde len gaan verkopen. Van het verschil in prijs wordt een derde deel uitge keerd aan de apotheek. Voorbeelden? „Nou,laten we een goedkoop en veel gebruikt geneesmiddel nemen: ni- trobaat. Dat is een tabletje waarmee pijn in de hartstreek kan worden ver minderd. Per tien tabletjes vragen we nu nog 1,10. Dat wordt 12,50. Maar als we nu een doosje tagamet 400 nemen - tabletten voor mensen met een maagzweer- dan zie je al een forse prijsdaling: van 156,10 gulden naar 121,40. Waar zit hem nu precies de pijn? „Opzichzelf is het een goed systeem: iedereen gaat evenveel betalen voor hetzelfde soort dienstverlening. Dat is een kwestie van solidariteit. Maar zakelijk gezien zijn er problemen. De meeste apothekers gaan er in inko men op achteruit. Dat hoeft hen niet meteen in grote financiële proble men te brengen, maar zal in veel ge vallen wel tot vermindering van ser vice leiden. Moeilijker wordt het voor de kleine en beginnende apotheken, Apotheker P.H.M. Baltus: zien als een warenhuis". „Ik hoop dat de mensen de apotheek niet zozeer vooral in gebieden waar betrekkelij ke weinig (dure) medicijnen worden gebruikt. Zeker pasbegonnen apo thekers die zich flink in de schulden hebben gestoken zouden wel eens he le zure pruimen te eten kunnen krij gen. Ik sluit niet uit dat die er ook in Zeeland zijn, vooral ook omdat het medicijngebruik in deze provincie re latief laag is". De overheid hoopt dat het nieu we systeem ertoe bijdraagt dat minder dure en meer goedkope re geneesmiddelen worden ver kocht. „Ja, maar de apothekers krijgen dat nu op hun bordje, terwijl zo'n bezui niging alleen plaats kan vinden in overleg met de artsen. Apothekers kunnen niet zomaar goedkopere middelen mee gaan geven, ook al hebben die hetzelfde effect als duur dere middelen. Als de arts een duur merk voorschrijft, dan zijn we ver plicht om dat te leveren. Dus er is overleg met de artsen nodig. In Zee land is dat meestal wel mogelijk. In een gebied met één apotheek en bij voorbeeld vier huisartsen kun je pri ma samenwerken. Maar er zijn ook steden waar dat minder gemakkelijk is. Een nadeel van het nieuwe tarief systeem is ook dat een apotheker wordt afgestraft als deze het medi cijngebruik probeert terug te drin gen. Want hoe minder geneesmidde len je aflevert hoe lager de inkomsten worden". Wat betekent dat voor de dienstverlening? „Zeeland is de provincie waar in de apotheken het meest geautomati seerd is. In driekwart van de Zeeuwse apotheken is nu al sprake van medi catiebewaking. Er is een totaalover zicht aanwezig van wat iemand slikt. Per apotheek houdt de computer dat gemiddeld voor zo'n 10.000 mensen bij. Het bewakingssysteem waarsa- chuwt meteen als een middel schade lijk is in combinatie met andere me dicijnen die de betrokkene gebruikt. Als bekend is dat iemand voor be paalde geneesmiddelen overgevoelig is, wordt dat geregistreerd. Er wordt van ons ook een toenemende betrok kenheid bij de thuiszorg verwacht. Een deel van de inkomsten wordt juist voor dat soort dingen gebruikt. Als de inkomsten minder worden dan zullen velen moeten bekijken of ze niet terugmoeten naar eenvoudi ger systemen". Dus minder werk aan de win kel? „Ik hoop dat de mensen de apotheek niet zozeer zien als een warenhuis. Ik beschouw mezelf liever als een eerste lijns-gezondheidszorg-medewerker. Het is jammer dat die kant van de zaak door al dat gepraat over prijzen en tarieven wordt ondergesneeuwd. Wij willen ons niet opstellen als win keliers, maar net als de huisarts of de tandarts bijdragen aan de volksge zondheid". Henk Postma GOES/VLISSINGEN - Honderdvijf tig decibel. Volgens de richtlijnen mag knallend vuurwerk deze geluids- grens niet overschrijden. Niettemin is het voor de Zeeuwse jeugd een koud kunstje aan verboden rotjes te ko men. Gevaarlijke aanstrijkers uit West-Duitsland worden illegaal ver kocht en net over de Belgische grens ligt het echt 'zware' vuurwerk volop in de etalages. Mogen de Nederlandse vuurwerkhandelaren hun waar al leen aan klanten van zestien jaar en ouder verkopen, bij onze zuiderburen loopt een twaalfjarige zonder proble men met het zwaarste 'geschut' de winkel uit. Een steekproef in Zeeland laat dan ook in het officiële circuit een lichte voorkeur voor het siervuur werk zien. Volgens de vuurwerkfabrikanten zal er overigens dit j aar in Nederland meer vuurwerk worden verkocht dan vorig j aar, toen er voor dertig milj oen gulden de lucht inging. Met de ongevallen door vuurwerk valt het tot nog toe mee. De Stichting Consument en Vei ligheid en de Stichting Ideële Reclame (Sire), die op dit gebied campagne voe ren, hebben de indruk dat als het zo doorgaat, de ongevallencijfers dit jaar in goede zin opnieuw kunnen worden verbeterd. Wel bestaat de indruk dat er dit jaar meer schade wordt veroor zaakt, onder meer aan telefooncellen, door knalvuurwerk. Het korps controleurs gevaarlijke stof fen waarschuwt kopers van legaal vuurwerk voor een zogenoemde rote rende bal met het opschrift 'star ball contribution'. Door een produktiefout schiet dit projectiel niet zoals de be doeling is twee, maar acht meter weg en kan daarbij spontaan exploderen. In het assortiment van de Biggekerkse vuurwerkverkoper Henk Barentsen speelt het kijkwerk de grootste rol. „Ik leg minder nadruk op de knal. Mijn klanten zijn doorgaans gezinnen en niet zozeer jongeren. De klappen mo gen niet harder zijn dan honderdvijftig decibel, dat is voor de jongens natuur lijke een muggescheet. Ik denk dat door de stringentere regelgeving de il legale handel toeneemt. Dat blijkt wel; de jeugd knalt al heel december", al dus Barentsen. Rijwielhandelaar Piet van de Kasstee- le uit Noordgouwe vertelt een verhaal van dezelfde strekking. „Het is zelfs zo dat m'n dochter van twaalf er op school gemakkelijk aan kan komen. Dat is helemaal geen punt. Zonder pardon worden dozen van honderd Duitse aanstrijkers verhandeld. Bijna alle rotjes die ik mag verkopen, durf ik in m'n hand te laten knallen. Die zijn betrekkelijk ongevaarlijk. Maar bij zo'n aanstrijker ben je zeker een vinger kwijt". Van de Kassteele, die zijn knal pakketten bijna niet aan kan slepen, geeft vaak zelf nog advies over het vuurwerk, ondanks dat z'n waar is voorzien van Nederlandstalige ge bruiksaanwijzingen en waarschuwin gen. „Die kleine wegschietende pijl tjes, het is niet te voorspellen welke kant ze opgaan. Het lijkt onschuldig vuurwerk, maar er zitten toch risico's (Slot zie pagina 17 kolom 7) Ook bij dit Goese verkooppunt gaat het vuurwerk als zoete broodjes over de toonbank ZEELAND'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 13