Snulfeit U ook al tussen de Kleintjes? Natrekken tips kost de politie handenvol werk Een van ontvoerders mogelijk een vrouw 06-0199 HOGE BE iHIMMH f. 1 .OOO.OOO,- eslachtbepalend gen ontdekt LITIETELEFOONS OVERBELAST Steekpenningen bij Kalkar Werd ook u de afgelopen veek geconfronteerd met een forse premieverhoging? I I I I I I I I I Zorgeloos verzekerd bij VGZ. GERRIT JAN HEIJN De kille misdaad zonder voorbeeld icht en later wat regen Ie jaargang no. 305 idag 29 december 1987 BLOEMENDAAL (GPD) - Het recherchebijstandsteam in Haarlem, dat zich met de ontvoeringszaak van Ahold-topman Gerrit Jan Heijn bezig houdt, is gisteravond overstelpt met te lefoontjes van tipgevers. Alle telefoonlijnen raakten overbe last, nadat de politie eerder op de dag een beroep op het Neder landse volk had gedaan om mee te helpen de ontvoerders op te sporen. Een aantal mensen dacht de stem te hebben herkend van een van de kidnappers. Via radio en televisie had de poli tie een bandje van een telefoongesprek laten afdraaien. eneesmiddelen landarts Satanisch STEM INDISCH OF OOSTNEDERLANDS )an is het nu tijd de VGZ te bellen voor meer informatie over uw ziektekostenverzekering. Gratis n maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 20.00 uur. voor CONCRETE aanwijzingen, die leiden tot het vaststellen van de huidige verblijf plaats van de ontvoerde en de aanhouding van de ontvoerders van GERRIT JAN HEIJN en het terugbezorgen van het betaalde losgeld bestaande uit contanten en diamanten De beloning zal gedeeltelijk worden uitgekeerd: indien een deel van het bovenstaande zal worden bereikt; indien aanwijzingen van verschillende personen afkomstig zijn, waarbij zal worden uitgekeerd in verhouding tot het belang van de informatie. Inlichtingen: PolakSchoute/ECN Amstel 93 1018 EL AMSTERDAM telefoonnummer 06-8212363 21 bewolking en later in de middag t regen. Krachtige, aan de kust la- harde wind uit het zuidwesten. Het ifl zeer zacht met een middagtempe- uur van 12 graden. end imtl illeï ins j DP« le mi r hf »n i lull igel'l aari heel ij e| s deb 30U( ngi vo) vplal hriftl :rs. (ORK (DPA) - Een team onderzoekers uit verschei- Janden heeft een gen ontdekt dat blijkbaar de door- eeft of een foetus zich mannelijk of vrouwelijk ont- jlt. Naar de mening van deskundigen kan deze ont- ag- een belangrijke hulp betekenen bij het onderzoe- oe het gecompliceerde proces van bevruchte eicel :ns verloopt. am was samengesteld uit onderzoekers van het Mas- setts Institute of Technology (MIT) in Boston, een verkster van de Universiteit van Brits Columbia in uver en de geneticus Albert de la Chapelle van de i-siteit van Helsinki. De Amerikaan David C. Page :t aan het MIT verbonden Whitehead-Institute voor disch onderzoek was coördinator van het team. dewerkers onderzochten nauwkeurig het erfelijk ma teriaal van mensen die het 'verkeerde' geslacht hadden. Normaliter ontwikkelt een embryo zich tot een mannelijk foetus wanneer het een X- en een Y-chromosoom bezit of vrouwelijk bij twee X-chromosomen. In zeldzame gevallen komt het voor dat van die regel wordt afgeweken. In het verleden is al vastgesteld dat zoiets gebeurt wanneer een Y-chromosoom een klein stukje vrouwelijk X chromosoom bezit. Met de modernste technische mogelijkheden van de mole- culair-biologie is het de onderzoekers gelukt in dit stukje chromosoom een gen te isoleren die blijkbaar het gecom pliceerde proces van de mannelijke geslachtsbepaling in schakelt. Wanneer zo'n gen in het uitvoeren van die taak faalt dan ontwikkelt de foetus zich tot een vrouw. Het team heeft deze gen aangeduid als TDF, een afkorting van Tes tes Determining Factor (testikelbestemmende factor). lat ngv sver iljoen beloning zaak-Heijn BLOEMENDAAL Overzicht van de persconferentie in het gemeentehuis van Bloemendaal. ',p 1 januari zullen de genees- i iddelen voor particulier ver- 'kerden fors duurder worden. PAGINA 3 Iet kabinet wil de tandarts- \lp in het ziekenfondspakket ouden, maar de ziekenfonds- iptiënten apart premie laten \talen voor de tandarts. PAGINA 5 Koninklijke Schippersver- liging Schuttevaer wil abso- voorrang voor de verbete- ng van het kanaal door Zuid- eveland. PAGINA 13 ■irg aan ag 41 k ge| :rsoi iuud Gullit is uitgeroepen tot \uropees voetballer van het ar 1987, hij werd de opvolger in de Rus Igor Belanov. De invaller van AC Milan kreeg 16 van de 135 stemmen. PAGINA 17 adio, tv en kunst: 2 innen- en buitenland: 3 5 |pinie en achtergrond: 4 nanciën en economie: 7 laria: 9 rovincie: 11,13,14 en 15 port: 16 en 17 Sommige tipgevers moesten meer dan twee uur wachten alvorens hun infor matie kon worden geregistreerd. Te gen middernacht had de politie al meer dan 1000 meldingen. Daaronder zaten tips vanuit de onderwereld. Een politiewoordvoerder ontkende dat de hoge beloning van 1 miljoen gulden voor tips die tot een ontknoping kun nen leiden voornaamste oorzaak is van de vele reacties. De politie heeft tot nu toe geen enkel- spoor van de ontvoerders of de verblijf plaats van de Ahold-topman. Wel wordt vermoed dat de kidnappers zich nog in ons land bevinden. Er is slechts een oppervlakkig beeld van een groep van de ontvoerders. Het zijn Nederlan ders van tussen 25 tot 45 jaar. De poli tie sluit niet uit dat de groep contacten heeft met buitenlanders. Heijn met de Kerst thuis zou zijn. Tij dens de persconferentie van maandag is duidelijk geworden dat de politie het voornemen had om bij een tweede CSlot zie pagina 4 kolom 1j PAGINA 3: Slechts deel losgeld naar ontvoerders. Ontvoerders zonden der tien brieven. PAGINA 4: Minister wil straffen ont voering fors verzwaren. Werelddiamanthandel gealarmeerd. Justitie is niet voor ge dragsregel media. Recherche-commissaris Sietsma zei dat de ontvoerders de familie Heijn met een „satanisch genoegen" onder druk hebben gezet. Treffend voorbeeld hiervan noemde hij het begeleidend briefje bij de zending van de linkerpink van Gerrit Jan Heijn, waarin nog eens onderstreept werd dat de ontvoerde in elk geval geen piano meer zou kunnen spelen. Pas gisteren na aflopen van de infor matiestop hebben alle politiekorpsen in het land de onderzoeksgegevens van het recherchebijstandsteam ont vangen. De banken zijn geinformeerd over de nummers van de 3000 bankbil jetten van 100 en 250 gulden. Diaman tairs over de hele wereld hebben een beschrijving gekregen van de 1236 dia manten die aan de ontvoerders als deel van het losgeld zijn overhandigd. Het totale geeiste losgeld bedroeg 8,4 miljoen gulden in baar geld en 7,7 mil joen in edelstenen. Op 27 november zijn bij Wolfheze, langs de snelweg Utrecht - Arnhem, alle diamanten en 450.000 gulden overgedragen. De over dracht van het andere deel van het los geld, voornamelijk buitenlandse valu ta, liep mis als gevolg van een commu nicatiestoornis tussen de losgeldrijder en de ontvoerders. De politie sprak van een „onvoltooide losgeldprocedu re" Sinds 9 december hebben de ontvoer ders niets meer van zich laten horen, hoewel ze in hun dertiende en laatste brief zeiden belangstelling te hebben voor het resterende deel van het los geld. Ze beloofden toen dat Gerrit Jan HAARLEM (GPD) Het natrekken van de ruim 2400 tips in de ontvoe ringszaak leverde de politie de laat ste maanden handenvol werk op. De tips vallen grofweg uiteen in min of meer gewone tips (een kleine tweeduizend) en ruim zeshonderd telefoontjes van helderzienden. Het onderzoek in de eerste categorie heeft geleid tot een aantal invallen op diverse plaatsen in ons land. Daarbij werden plaatselijke korpsen ingeschakeld. Tal van tips betreffen 'verdachte personen'. Alles wordt zorgvuldig nagetrokken. Tot nu toe hebben deze tips niet tot arrestaties geleid, die verband houden met de ontvoeringszaak. Tijdens het natrekken van de hon derden tips is de politie echter wel degelijk gestuit op misdrijven. Het gaat in dit geval om kleinere drugs- en helingszaken, die niets met de ontvoering te maken hebben. Deze zaken werden steeds onmiddellijk doorgeschoven naar de desbetref fende gemeentelijke korpsen of rijkspolitie. In een aantal gevallen zijn zaken opgelost en verdachten aangehouden. Het 'opjagen' van de onderwereld door gerichte speuracties van het re cherchebij standsteam heeft veel cri minelen ertoe gebracht elkaar aan te geven. „We kunnen niet in details treden", zegt politievoorlichter Fol- gerts, „maar er zijn criminelen die vinden dat de ontvoerders van Heijn veel te ver zijn gegaan door een pink op te sturen". Ook van de kant van helderzienden en paragnosten kwamen opvallend veel tips binnen. In totaal ging het tot nu toe om meer dan zeshonderd gevallen van mensen, die soms vage, soms gedetailleerde 'beelden' had den doorgekregen van daders en van de plek, waar Gerrit Jan Heijn zich zou moeten bevinden. Het leverde tot nu toe niets op. Om niets uit te sluiten, heeft het re cherchebijstandsteam het Utrecht se Instituut voor Toegepaste Parap sychologie in de arm genomen om zo deskundig mogelijk met de tips om te gaan. Een team van paragnosten, verbonden aan dit instituut, heeft al' vanaf het begin gezamenlijk kruis peilingen verricht. Op grond daar van is op diverse plekken in Neder land poolshoogte genomen. De goede bedoelingen van de hel derzienden ten spijt, hebben alle in spanningen niet geleid tot concrete aanwijzingen over de daders en de plek, waar Gerrit Jan Heijn wordt vastgehouden. Dat geldt ook voor proeven met een aantal voorwer pen, die toebehoren aan de ontvoer de Ahold-topman. Ondanks dat de eigendommen van 'GJ' uitvoerig werden betast en bekeken, leverden ze geen beelden op, die konden lei den naar zijn verblijfplaats. Archieffoto van Gerrit Jan Heijn. BLOEMENDAAL (GPD) De ont voerders van Gerrit Jan Heijn zijn vermoedelijk mensen met een crimi nele achtergrond op het gebied van inbraak en diefstal. De groep is klein en bestaat uit niet meer dan vijf per sonen, onder wie mogelijk een vrouw. Zeker is dat er in elk geval twee of meer Nederlandse ontvoerders zijn en het wordt niet uitgesloten dat er ook buitenlanders bij de kidnap betrok ken zijn. Het recherchebijstandsteam, dat deze veronderstellingen heeft geuit bij een analyse van de mogelijke daders, gaat ervan uit dat de ontvoerders 'zeer ge- Advertentie) Advertentie Bam prés Graag ontvang ik meer informatie over de VGZ ziektekostenverzekering. 1leeftijd manleeftijd vrouw Aantal kinderen Beroep jjstcode plaats Rlefoonnummer Gewenste klasse kunt deze antwoordcoupon zonder postzegel opsruren naar: Volksgezondheids- rg-VGZ, Antwoordnummer 292,6500 VC NIJMEGEN. J TOKYO Geldhandelaren aan het werk op de wisselmarkt in Tokyo, waar de dollar verder dan ooit wegzakte. AMSTERDAM (ANP/DPA/RTR) - De koers van de Amerikaanse dollar is maandag ondanks omvangrijke interventie door centrale banken ge daald tot onder de 1,80 gulden en kwam daardoor op een nieuw na-oor- logs dieptepunt. Ook ten opzichte van de yen en de Westduitse mark werden nieuwe laagte records gevestigd. De koersen op de internationale effectenbeurzen wer den meegesleept in de val van de dollar, terwijl de goudprijs flink omhoog ging. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd een officiële middenkoers vastgesteld van 1,8040 gulden. D O O x O Q) Cl disciplineerd' te werk zijn gegaan. Ver der achten de betrokken rechercheurs het aannemelijk dat de betrokken da ders de schijn van een normaal leven hebben opgehouden om niet aan de (Slot zie pagina 4 kolom 1 De Nederlandse samenle ving heeft na 111 dagen opening van zaken gekregen in de zaak-Gerrit Jan Heijn: een afschuwelijk, lafhartig en geslepen geval van ontvoering. Uit de details die daarbij bekend zijn ge worden valt af te leiden dat de familie en de politie te maken hebben met cy nische criminelen tegenover wie zij tot nog toe machteloos hebben gestaan. Op de persconferentie in Bloemen daal, die het einde betekende van de informatiestop, werd het optreden van de misdadigers omschreven als 'kil en satanisch'. De manier van onderhan delen en de martelende methodes waarmee de familie-Heijn onder druk werd gezet in een slopende periode met steeds minder vooruitzichten op een goede afloop, zijn veel geraffineer der en brutaler geweest dan bij alle vo rige affaires in deze categorie van zeer zware vergrijpen. Nu algemeen wordt aangenomen dat de drie maanden ge leden dicht bij zijn huis gekidnapte Ahold-topman niet meer in leven is en er alleen nog maar een sprankje hoop op zijn behouden terugkeer bestaat, is de jacht op de daders van deze men senroof geopend. En daarbij heeft de politie gekozen voor een grootscheep se publiciteits-campagne om het Ne derlandse publiek te betrekken bij de opsporing. Ahold heeft het belang daarvan onderstreept door een nog niet eerder vertoonde hoge beloning van een miljoen gulden te zetten op de 'gouden tip', die naar identiteit en ver blijfplaats van de ontvoerders leidt. De rollen zijn dus omgedraaid in de psychologische oorlogsvoering. Uitersten hebben de gang van zaken de ontvoeringsaffaire-Heijn tot aan de avond van tweede kerstdag vol ledig beheerst. Sinds zijn verdwijning heeft het leven van de zakenman voor op gestaan in de aanpak. De daders waren daarbij in het voordeel dat zij twee partijen tegenover zich vonden, die zij in feite tegen elkaar konden uit spelen. De familie, die als eerste en eni ge doel het behoud van het leven van Gerrit Jan Heijn voor ogen had en daarnaar handelde. Politie en justitie, die óók opsporing van de misdadigers tot taak hadden, maar daarmee alleen zeer terughoudend en omzichtig bezig konden zijn. In dat dilemma kan de balans naar twee kanten uitslaan. Óf de criminelen bereiken al snel een psy chologische voorsprong. Óf het opspo ringsapparaat ziet kans de situatie uit te buiten en de ontvoeringszaak bin nen redelijke tijd tot een goed einde te brengen. In alle grote ontvoeringsza ken tot nu toe (Van der Valk, Heine- ken-Doderer, Jelgersma) was het suc ces aan de kant van politie en justitie. In dit geval-Heijn hebben de ontvoer ders de handicaps bij de opsporing tot de uiterste rand benut. Het effect van de gebonden handen was: lege han den. De beperkingen zijn ondanks de forse inzet aan techniek, tactiek en mensen te groot gebleken. Daarmee heeft - ook door de geheimzinnige sfeer waarin ze zich voltrok - deze ont voeringszaak een anticlimax gekre gen, die in de criminele geschiedenis van Nederland nog niet eerder was ge boekstaafd. De dag van gisteren ('mobiliseren van de samenleving', zoals het op de persconferentie heette) stond ook in schrille tegenstelling tot de informa tiestop, die op verzoek van de familie Heijn korte tijd na de ontvoering is in gesteld. Er is in de voorbije maanden een oplopende discussie ontstaan over de houding van de pers in dit drama. Het is een illusie te denken dat de pu bliciteit zich van een zaak, die de Ne derlandse samenleving zo beroert, af zijdig houdt. Toch kan in het algemeen worden vastgesteld dat de media zich terughoudend hebben opgesteld. Het was een zelfbeheersing, waarbij geen voorschriften of dwang te pas kwa men. Er was op veel redacties meer be kend dan naar buiten is gekomen. Wat dat betreft heeft de pers de informa tiestop op geen enkel moment wezen lijk doorbroken. Trouwens, gisteren is nog eens gebleken hoe hoog de rol van de media in dit soort kwesties op ande re momenten wordt aangeslagen. Pas achteraf zal kunnen worden vastge steld waar informatie het verloop van deze zaak heeft belemmerd en waar ze onmisbaar is gebleken toen ze ont brak. Terecht is dan ook - op een enke le opmerking van een onbesuisd ka merlid na - geen enkele aandrang uit geoefend voor iets dat gelijkenis ver toont met een persbreidel. Nederland heeft kennis gemaakt met een geval van zware criminaliteit, dat verbijste rende trekken vertoont. Zelden was moeilijker te voorzien waar dan ieders verantwoordelijkheid begint en ein digt. vdM. BONN - Bij de bouw van de snelle kweekreactor in Kalkar, waarbij ook ons land en België zijn betrokken, is valsheid in geschrifte gepleegd. Dat schrijft het Westduitse weekblad Stern in de donderdag verschijnende uitgave. Volgens Stern hebben onder meer een werknemer van de met de veiligheids rapportage over Kalkar belaste 'TUV' en medewerkers van het in opspraak gekomen Belgische kemonderzoeks- centrum Mol voor minstens een kwart miljoen mark aan relatiegeschenken gekregen. Het weekblad liet maandag weten er van uit te gaan dat het hier gaat om het topje van een ijsberg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1