erkiezing Zeeuwse Bolusbakker 1988 Je moet het juiste nummer op 't juiste moment spelen Oom en neef bestraft voor illegaal jagen ZMF is tegen storten slib in Oosterschelde Tiende Snofckeltodit PZC/ provincie Practicum voor dirigenten luizenden luldens schade |ij branden Vlissingen IaNDAG 28 DECEMBER 1987 ETHOUDER BRUINISSE OVER KRAMMERSLUIS: Druk KERST DRUKKE TUD RIVERSIDE COMBO Nummers POLITIERECHTER MIDDELBURG MINISTER GAF VERGUNNING Kwalificaties Aangekondigde llcoholcontrole Aerkt preventief Geslaagden opleiding kraamverzorgenden 1 'jELBURG De Provinciale VVV Zeeland heeft Albert Ibereid gevonden, voorzitter te zijn van de jury die de 1 jDse Bolusbakker van het jaar 1988 kiest. \olusbakker van het jaar wordt 19 januari gekozen, in pront De Campveerse Toren te Veere. Bij de VVV Zee- j hebben zich inmiddels dertig bakkers ingeschreven. Het is de verwachting dat zeker 50 bakkers zullen deelne men. Albert Mol reikt 19 januari ook de prijs uit, die bij de verkie zing hoort. Het kiezen van de Bolusbakker van het jaar is een idee van de Federatie Bakkers-patroonsorganisatie Zeeland en de Provinciale VVV. rovincie laks voor xtra jachtensluis lüINISSE - Het provinciaal bestuur van Zeeland zou wel eens wat harder aan de bel mogen Ikken, als het gaat om de aanleg van een tweede jachtensluis bij de Krammersluizen in de llipsdam. Deze jachtensluizen vormen de poort tot het watersportgebied van Zeeland en fcop dit moment een doorn in het oog van watersportend Nederland. Dat is de mening van [thouder C. J. van Liere (algemeen belang) van de gemeente Bruinisse. Door de vertragingen [momenteel bij het schutten van pleziervaartuigen ontstaan mijden steeds meer waterspor- ls Zeeland. Ji Liere noemt ter illustratie enkele jrs van het bijna afgelopen jaar. In (zomer van 1986 passeerden 53.800 Iten de sluis in het Grevelingen- fer. De afgelopen zomer waren dat er tmaar ongeveer 45.000. Ook in Zie- lee kwam de klap hard aan. Daar leerden de havenmeesters een aan- |van 3000 overnachtingen minder. t alles wordt veroorzaakt door de ■ge wachttijden (oplopend tot enke- Turen) die voor de pleziervaart op bgtij dagen bij de Krammersluizen (staan. De jachtensluis heeft daar 1 capaciteit van 15 tot 20 vaartui- I. legt de wethouder uit, maar op Ikke dagen passeren er wel 450 tot ïjachten. Daar zou wat aan gedaan hnen worden door de ingebruikna- j van de tweede jachtensluis. Die lede sluiskolk ligt bijna kant en far te wachten naast de huidige Ihtensluis. Bijna, want in het kader leen bezuinigingsoperatie heeft mi lter Smit-Kroes van verkeer en wa- Istaat besloten dat de tweede sluis Irlopig niet wordt afgebouwd. [liet de gemeente Bruinisse weten t een oplossing voor het probleem llSSINGEN - Een brand in de huis luier van een woning aan de Mes- fclaan in Vlissingen heeft in de Icht van eerste op tweede kerstdag lor 15.000 gulden schade aangericht. 1 Vlissingse brandweer kreeg om- leeks half elf 's avonds de melding pnen van de brand. Zij rukte uit met i blus- en ladderwagen. Het vuur Is bij aankomst zo hevig dat kalk |n de muren sprong. De brand was let een straal hogedruk snel geblust. landweercommandant W. P. van [ersum schatte de roetschade op i gulden en de schade aan de in- |edel op 5000 gulden. De bewoners iihet huis, de familie C. F. F., waren tijde van de brand niet aanwezig. Ij hebben elders onderdak gevonden, j brandweerwagens waren iets na elf Ir weer terug in de kazerne aan de In Dishoeckstraat in Vlissingen. Jreede kerstdag moest de brandweer Igmaals de straat op om een brandje |blussen in een berging onder een flat de Troelstraweg in de wijk Paau- Inburg. De berging was opengebro- |n, waarna, aldus Van Leersum, wat |de kranten zijn aangestoken. De leiding kwam rond zeven uur 's londs binnen en om kwart voor acht Inden de brandweerlieden inrukken. rook verspreidde zich uit de ber ing naar het trappenhuis erboven en Iroorzaakte daar roetschade. De Ihade bedraagt naar schatting een par duizend gulden. I1DDELBURG - De rijkspolitie in (iddelburg heeft geconstateerd, dat e aangekondigde alcoholcontrole op ^avonden van zowel eerste als twee- e kerstdag een preventieve werking keft gehad. Tijdens de controle op pschillende plaatsen op Walcheren i Noord-Beveland werden 140 voer den staande gehouden, waarbij Ich opvallend veel - nuchtere - vrou- [en achter het stuur bleken te bevin- p. Eén bestuurster moest evenwel kn bloedproef ondergaan en in twee pallen werd een rijverbod opge tild. Andere overtredingen werden iet geconstateerd. [el deden zich de afgelopen dagen op [alcheren twee ongevallen voor waar- ij alcohol in het spel was. In de vroege khtend van donderdag, rond kwart ["er zes, ramde D. L. V. uit Westkapel- twee geparkeerde auto's in zijn foonplaats, wat aanzienlijke schade Pt gevolg had. De bestuurder werd de poedproef afgenomen. 1 de nacht van zaterdag op zondag, |®streeks drie uur, schampte A. K. Tet zijn auto enkele bomen langs de Ndelburgsestraat in zijn woon- laats Koudekerke. Ook in zijn geval jet'd de bloedproef noodzakelijk pacht. Pc bestuurster M. L. beging vermoede- |jk een stuurfout toen zij met haar [oertuig in de berm van de Koekoeks- in Aagtekerke raakte. Vervolgens ■erloor zij de macht over het stuur en pandde in een sloot. Er deden zich pen persoonlijke ongelukken voor. gezocht moet worden in een betere verdeling van het verkeersaanbod. Ook wees ze er op dat de jachtensluis nog maar net in gebruik was genomen en zich nog aanloopproblemen voor konden doen. Dat antwoord van de mi nister was voor onder meer de gemeen te Zierikzee aanleiding weer een brief aan het departement te adresseren. „Wij verwachten namelijk niet dat door het verhelpen van de problemen die zich tijdens het hoogseizoen heb ben voorgedaan, de schuttijden van de jachten aanmerkelijk korter zullen worden. Het gevolg daarvan zal zijn dat vele jachten Zeeland en onze regio zullen mijden. Dat dit geen bijdrage zal leveren aan de verdere economi sche en toeristische recreatieve ont wikkeling van onze regio, behoeft geen nader betoog", liet de gemeente Zie rikzee de minister weten. Ook andere Schouwse gemeenten stuurden brie ven van dergelijke strekking aan het ministerie. De burgemeester van Zierikzee, mr J. J. P. M. Asselbergs ontkent dat die brieven, gelet op de opstelling van de minister, zinloos zouden zijn. „Wij wensen niet te accepteren wat de mi nister zegt. Dat is volstrekt onver koopbaar. We zullen dan ook probe ren een zo breed mogelijk draagvlak voor ons standpunt te vormen." En de Bruinisser wethouder Van Liere „Het is overigens niet alleen een Schouws probleem. Die Krammerslui zen zijn de toegang tot Zeeland voor bijvoorbeeld watersporters uit de om geving Rotterdam en de Drechtste- den. In het verleden maakten die tochtjes naar de Belgische kust waar bij ze in havens aan de Oosterschelde overnachtten. Door de stremming bij de Krammersluizen wijken die alle maal uit via het Haringvliet en varen ze buitenom. Ze zullen het ook in Goes en Colijnsplaat wel merken". Ook de Tweede Kamer heeft al vragen over de stremmingen gesteld, maar de minister wijkt geen duimbreed. Over vijf jaar wil ze pas aan afbouw van de sluis denken. „Daarom moeten we voortdurend druk op de ketel hou den", aldus de heer Van Liere. Het steekt hem om die reden dat de provincie zo weinig van zich laat ho ren: „Zeeland wil zich toch als een wa tersportprovincie profileren. Waarom heeft de provincie dan bijvoorbeeld onze brief van 24 augustus niet onder steund?" Navraag bij de provinciale griffie leert dat op 14 augustus de laatste brief van het college van gedeputeerde staten over deze zaak is uitgegaan. Dat was een adhesiebetuiging aan een brief van het Koninklijk Nederlands Water sport Verbond. Dit KNWSV protes teerde ook al bij de minister tegen de problemen bij de Krammersluizen. De Zeeuwse recreatie-gedeputeerde J. B. Ventevogel ontkent, geconfron teerd met de woorden van de heer Van Liere, dat het provinciaal bestuur niets zou doen aan de problematiek. Bij herhaling wordt in contacten met het ministerie aandacht voor de zaak gevraagd, zo geeft hij aan. „Dat ge beurt misschien niet altijd in officiële brieven, maar bijvoorbeeld wel in, ambtelijke en bestuurlijke contacten die we met het ministerie hebben. We hebben onlangs nog in een ander ver band schriftelijk aandacht voor de Krammersluizen gevraagd. Het is be slist niet zo dat het provinciaal be stuur niets aan deze zaak doet", aldus gedeputeerde Ventevogel. Het Riverside Combo tijdens het kerstgala in hotel 'Arneville' in Middelburg. VLISSINGEN - Dansorkesten heb ben met de kerstdagen weer goede zaken gedaan. Het publiek dat uit huis ging eten, wilde na het diner wel eens de benen strekken. Een aantal eigenaren van luxe-restau rants nam daarvoor een dansorkest in de arm. Zo stond het Vlissingse dansorkest Riverside Combo zowel eerste als tweede kerstdag in hotel Arneville in Middelburg van zeven uur 's avonds tot één uur 's nachts. Rob en Janny van Raalten uit Oost- Souburg spelen in de vijftien jaar oude band die ter gelegenheid van het lustrum een langspeelplaat het daglicht liet zien. Zij voelen zich muzikanten, maar weten zich maar al te vaak niet serieus genomen. Een dansorkest maakt muziek dat goed in het gehoor moet liggen. Jan ny en Rob van Raalten zijn het daar over eens. „Je moet het juiste num mer op het juiste moment spelen", legt Rob uit, „de avond is dan ge slaagd". Vier jaar zijn zij lid van dans orkest Riverside Combo. Hoeveel keer ze tot nu toe hebben opgetre den, weten ze niet. Elke maand staan ze zeker vijf keer op de bühne. De spanning blijft. Rob noemt routine zelfs dodelijk. De mensen voelen dat. En een dansorkest wordt gehuurd om te amuseren. Dat is volgens de Souburgers het grote verschil tussen een popgroep en een dansorkest. Rob heeft in de jaren zestig onder meer in Little Jimmy and the Sharks gespeeld, samen met de later via Brainbox bekend geworden Rudy de Queljoe. Hij trok op jeugdige leeftijd naar de stad Gent en vestigde in het zuiden een zekere reputatie. Tot het onzekere bestaan hem te veel werd. Rob kwam naar Nederland terug en werd naar eigen zeggen een gewoon burgermannetje. Hij bleef de muziek trouw, hielp de Bax Family muzikaal vooruit en kwam samen met zijn vrouw bij het Riverside Combo te recht. Rob en Janny vinden het geen vreemde overgang. „Vroeger speelde je voor jezelfleggen ze uit, „nu doen we het uitsluitend en alleen voor het publiek". De aankleding van de om geving, een hartelijk contact met de toeschouwers, die zaken zijn voor een dansorkest van groot belang. Het Riverside Combo heeft de keuze uit zo'n tweehonderdvijftig num mers. Voor elk wat wils. „Van Dan nie Christian tot de Dire Straits", geeft Janny aan. Zij lijkt er niet om te geven welke muziek wordt ge speeld. Rob heeft daar ietwat meer moeite mee. „Je speelt vaak nummers die je niet leuk vindt. De muziek die bij mij favoriet is, kan ik zelf niet halen". Een uitdaging is het spelen voor Rob niet direct meer. „Af en toe gebeurt er iets vreemds, daar moet je dan mee om weten te gaan. Maar het blijft op de één of andere manier moeilijk. Het spelen van bekende nummers van groepen als de Beatles vergt veel. Iedereen kent ze, kan je er-' op pakken". Vier nummers schreef Rob zelf voor de langspeelplaat van 'zijn' dansor kest. Twee daarvan zijn Nederland stalig. Hij heeft daarop zitten zweten, omdat 'Nederlands zo'n onhandige taal is'. De lp bevat voor bijna elke smaak wat. Het Riverside Combo telt naast Rob en Janny vijf leden: Gerrit Kooger, Bram Coppoolse, Jef frey Bax, Henk Meijers en Rob Teir- linck. „Niemand is chef of leider van het orkest", laat Rob weten. „Het gaat om de groep en het is keihard werken, zeker omdat wij daarnaast een baan hebben". MIDDELBURG De politierechter in Middelburg heeft donderdag de 49- jarige G. M. B. uit IJzendijke en zijn 28-jarige neef J. M. B. uit Waterland kerkje tot twee weken gevangenis straf voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en 1200 gulden boe te veroordeeld voor stroperij en over treding van de vuurwapenwet. Oom en neef waren vorig jaar novem ber in het holst van de nacht in de He- lenapolder bij Biervliet op hazen- en konijnenjacht. Beiden liepen met het geweer in de aanslag naar wild te speu- De tweede jachtensluis in de Philipsdam ligt zo goed als gereed naast de jachtensluis die al in gebruik is genomen. YERSEKE - De Zeeuwse Milieu Fede ratie (ZMF) heeft bij de minister van Verkeer en Waterstaat bezwaar ge maakt tegen de afgifte van een ver gunning aan de gemeente Reimers- waal om 18.000 kubieke meter bag gerslib te storten in de Oosterschelde. De ZMF is van mening dat er van de hele vergunningsprocedure weinig klopt, dat niet duidelijk is over hoe veel slib het gaat en in welke mate het vervuild is. Bovendien vindt de federatie de geko zen oplossing (een gat graven in de Beatrixhaven in Yerseke en daarin tij delijk alle havenslip uit de Beatrixha ven en de Willem Alexanderhaven in de vervuilingscategorieën I, II en III doorelkaar te dumpen) onverantwoor delijk en onbeheersbaar. De ZMF signaleert allereerst dat in de publicatie van de minister sprake is van 18.000 kubieke meter, terwijl de gemeente bijna het dubbele heeft aan gevraagd. Ruim 17.000 kubieke meter uit de Beatrixhaven wil Reimerswaal in de Oosterschelde kwijt en 15.000 ku bieke meter zou dan, bij wijze van tij delijke opslag, in de te graven put in de Beatrixhaven moeten verdwijnen. Van die laatste stort, volgens de ZMF uit milieu-oogpunt wel degelijk be zwaarlijk, is geen publicatie in de Staatscourant gedaan. De milieufedratie wijst er in het be zwaarschrift ook op dat essentiele ge gevens over de vervuilingskwalifica ties in de ter inzage gelegde stukken ontbreken. Waar ze wel zijn toege voegd, verschilt de ZMF met rijkswa terstaat van mening over de mate van vervuiling. In de aanvraag wordt gesproken van 750 kubieke meter slib in de vervui lingsklasse IV. Daarvan vindt ook de overheid dat het tijdelijk op het land moet worden opgeslagen, in afwach ting van verdere sanering. Volgens de ZMF blijkt uit de bijgevoegde gege vens dat er veel meer klasse IV slib uit de Yersekse havens zal komen. Ook over de voorgenomen tijdelijke opslag in Krabbendijke wil de federatie nog met de minister in debat. Tenslotte wil de ZMF dat een specifi catie wordt gemaakt in de aanwezige heid van slib in de klassen I, II en III. De federatie staat op het standpunt dat eenmalige stort van klasse II slib in de Oosterschelde nog net kan, op voorwaarde dat de vervuilingsbron wordt aangepakt. Zoals de vergun ningsaanvraag er nu bij ligt, is het mo gelijk dat slib van de klasse III in de stortput terechtkomt, wat vergelijk baar is met storten in de Oosterschel de. De milieuorganisatie wijst erop dat in de monding van de Willem Alexan derhaven in Yerseke slib van de ver vuilingsklasse III is gevonden. Vol gens de ZMF is het voor het eerst dat zo ver in de richting van de Ooster schelde de vervuiling van de haven zichtbaar is. VLISSINGEN - Het duikteam Zee land houdt vrijdagmiddag de tien de snorkeltocht in de Westerschel- de voor de Vlissingse boulevards. J. C. Th. van der Doef, burgemeester van Vlissingen, geeft om 14.00 uur op het Badstrand het startsein door een vuurpijl af te steken. Het tweede lustrum van de snorkel- tocht wordt extra luister bijgezet door na de openingsceremonie tien kanonschoten te lossen. De schietsportvereniging 'De Fles' uit Vlissingen maakt daartoe ge bruik van de antieke kanonnen die in de loop van 1987 op de Vlissingse boulevards zijn geplaatst. P. M. Po land, bestuurslid van duikteam Zeeland, verwacht dat meer dan honderd duikers aan de snorkel- tocht deelnemen. Zij zijn ofwel pro fessioneel duiker bij politie en brandweer, danwel lid van een dui kersvereniging. De maximale af stand die ze zullen afleggen, be draagt 900 meter. De tocht neemt ongeveer drie kwartier in beslag. Het weer moet de organisatoren dan goed gezind zijn. De deelne mers, afkomstig uit het heel Neder land, gaan ludiek verkleed te water, zo is de bedoeling. Als stimulans zijn prijzen beschikbaar voor dui kers die zich het mooist hebben uit gedost. Zij krijgen die na afloop van de zrwemronde uitgereikt in Hotel Britannia. De tiende snorkeltocht krijgt een historisch tintje. De salvo's uit de kanonnen op de kruising van de boulevard met de Coosje Busken- straat, op het Leugenaar Bastion en bij de Gevangentoren dragen daar toe bij. De stichting Vesting Vlissin gen heeft deze geschutseenheden op de boulevard laten plaatsen om de historie van Vlissingen enigszins tot leven te brengen. De leden van de schietsportvereniging 'De Fles' hanteren de apparaten. Zij zijn op nieuwjaarsdag van 14.00 tot 14.30 uur bezig met het afvuren van de tien schoten. Enkele oude schepen die voor de boulevards liggen tij dens de snorkeltocht, kunnen voor hen dienst doen als een denkbeeldig doelwit. Een oud vaartuig van de Stichting tot Behoud van Onderwa- terschatten in Zeeland komt, aldus Poland van 'De Fles', zeker voor de boulevard. KAPELLE In De Vroone in Kapelle wordt 23 januari vanaf 10.00 uur een dirigentenpracticum gehouden. Deze is bestemd voor dirigenten, tweede diri genten en assistenten en wordt verzorgd door het KNF, afdeling Zeeland. De deelnemers worden bij de onderdelen interpretatie en repetitie-techniek be geleid door Jaap Koops. Het Zeeuwse Bond Orkest verleent medewerking. Het repertoire bestaat uit Cake Walk Phantasy van P. Milray; Patience Ouverture van Sullivan en Beelden uit de Vogezen van M. Boekei. Het solistenconcours 1988 van het KNF-afdeling Zeeland, wordt gehouden op 12 en 26 maart in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. De wedstrijd is bedoeld voor slagwerkers en blazers. De inschrijving voor dit concours sluit op 1 februari. Inschrijfformulieren zijn te verkrijgen bij het secretariaat van het KNF te Dreischor. Ook de belangstellen den voor het dirigentenpracticum kunnen zich daar aanmelden. Dat kan tot 10 januari. ren. Hun hagelgeweren waren voor zien van schijnwerpers en van zelfge maakte geluiddempers. Desondanks kreeg de politie lucht van hun activi teiten. De achtervolgende politiemen sen zagen hen verschillende hazen schieten en oprapen. Op zeker mo ment merkte J. M. dat er jacht op hem werd gemaakt, waarop hij de benen nam en zijn geweer en drie vers gescho ten hazen wegwierp. Oom kon niet zo snel uit de voeten en werd gearres teerd. Hij had één dode haas bij zich. Later werd ook J. M. aan gehouden,, maar aanvankelijk ontkende deze dat' hij aan het stropen was geweest. Zijn handen en kleren zaten echter onder het hazebloed en -haar, zoals door het gerechtelijk laboratorium weten schappelijk werd vastgesteld, en bo vendien was hij een goede bekende van de politie, die duidelijk had gezien dat hij degene was die zijn oom verge zelde. Op de zitting erkende hij dat ook volmondig. De nachtelijke expeditie van het twee tal was redelijk succesvol geweest tot dat de politie er een vroegtijdig einde aan maakte. Een speurhond ontdekte tussen struikgewas nog drie met een touw bijeengebonden hazen en een boer vond de volgende dag een zak met vier stuks op zijn grond. Zowel J. M. als G. M. B. is ervaren in het stro- pershandwerk. Zij werden in januari van dit jaar ook al voor overtreding van de jachtwet veroordeeld. Officier van jusitie mr C. M. P. Nijmeij- er eiste tegen beiden twee weken ge vangenisstraf voorwaardelijk en dui zend gulden boete voor het bezit van de vuurwapens zonder vergunning, plus 600 gulden boete voor het jagen zonder jachtakte. De raadsman, mr J. J. Brugge, vestig de er de aandacht op dat G. M. B. na de strooptocht in november vorig jaar geen nieuwe misstappen had begaan en te kennen had gegeven definitief een streep onder zijn stroperscarrière te willen zetten. In verband met hun fi nanciële omstandigheden verminder de politierechter mr G. H. Nomes de boete voor beiden met 400 gulden. BERGEN OP ZOOM Aan de oplei ding kraamverzorgenden in Bergen op Zoom zijn de volgende personen ge slaagd voor het diploma kraamverzor- gende: M. van de Dikkenberg, Zierikzee; A. Y. Lous, Goes; M. Wouters, Meliskerke; K. M. Dekker, Aagtekerke; L. M. M. Ja- cobse, Middelburg; R. P. van Binsber- gen, Sluiskil; M. M. F. Doens, IJzendij ke; N. G. H. Niezing, Axel en P. J. Pica- vet, Axel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 25