Cazemier boekt eerste zege ...in feite ben je en blijf je een leek. VIT DE SCHADUW VAN VAN DER DUIM Zo gezegd Circus Trots Rijke Kerst Schaatsfanaat Cocaïne Fietsrecord Turbo-eend Anabolen Laandag 28 december 1987 joUDESCHOOT (GPD) Als allrounder stond de Fries Yep Kramer immer in de schaduw van (zijn provinciegenoot Hilbert van der Duim. Zelden zegevierde hij. Maar in zijn tweede seizoen |als marathonschaatser is Kramer (30) de grote winnaar van het peloton. Van de twintig tot Idusver verreden honderd-rondenwedstrijden won hij er acht. Zijn voornaamste concurrent IRichard van Kempen zegevierde zes keer. Kramer schreef ook de eerste twee periodetitels op I Alleen de eindzege in de Heineken Zes- Idaagse ging aan zijn neus voorbij, al Las hij ook daarin vier van de zes I avonden de sterkste. „Ik ben de zes- I daagse niet met de juiste instelling be- I gonnen. Ik had net de tweede periode I gewonnen en ging in Utrecht van start I niet iets van: ik zie wel hoever ik kom. I Achteraf zeg ik: „Ik ben dom geweest". I Want ik had die zesdaagse er gewoon I bij kunnen pakken; het had me niks I meer inspanning gekost". Tactiek Bloedige wonden Rampen Stiekem Leek Yep Kramer voert schaatspeloton aan zijn naam. (Kramer richt zich dit schaatsjaar op de Aegon Trophy, die aan het eind van de cyclus van 24 wedstrijden voor de winnaar staat te wachten. Vorig sei- zoen ging Richard van Kempen met de KNSB-marathoncup aan de haal; Kramer eindigde toen als derde. De bouwkundig medewerker uit Oude- schoot voelt zich momenteel beresterk en blaakt van het zelfvertrouwen. De verstandhouding met zijn grote ri- vaal Richard van Kempen is volgens Kramer „normaal". Al heeft een ver baal met Van Kempen in een week- blad op zijn minst lichte ergernis bij hem gewekt. De bekendste rietdekker van ons land stelde daarin onder meer dat Kramer laf rijdt. Deze beschuldi ging wordt door Kramer tegengespro ken. „Als ik een goede dag heb val ik aan. Heb ik een slechte dag, dan ga ik op mijn concurrenten letten om de schade zo beperkt mogelijk te houden. Daar kan toch niks op tegen zijn?". Kramer bevestigt dat er in zijn ploeg (Klerck Plastics) sprake is van een ploegentactiek. „Wij kunnen ons daar ook mee bezighouden omdat wij de sterkste ploeg hebben. Genoeg andere ploegen zouden het ook graag willen, maar kunnen het niet, omdat ze er de rijders niet voor hebben". Eigenlijk vindt hij de voortdurende discussies over ploegentactiek maar gezeur. „Als iemand van je ploeg eer ste staat probeer je dat toch zo te hou den. Het komt toch enorm stom over als je als gesponsorde ploeg achter een ontsnapte ploeggenoot aan gaat ja gen. Dat gebeurde eerder wel". Kramer waarschuwt wel: „We moeten er met z'n allen voor waken dat we de wedstrijden niet kapot maken". Maar zover is het, aldus Kramer, nog lang niet. De 13.000 toeschouwers die in Heeren veen de finale van de zesdaagse bezochten - bijna net zoveel als in een weekeinde bij alle voetbalwedstrijden in de eerste divisie - stellen hem daar bij in het gelijk. Kramer vertelt nu een drukker baasje te zijn dan tijdens zijn verblijf in de kernploeg. „Ik had het toen veel rusti ger. Ik had de hele winter onbetaald verlof en alles was voor me gepland... trainingskampen, noem maar op. Nu moet alles 's avonds na m'n werk ge beuren. Waarbij ik het geluk heb dat ik vlak bij de ijsbaan in Heerenveen woon. Ik ben dus weinig tijd aan het reizen kwijt. Om kwart over vijf, direct na m'n werk, ga ik trainen en om een uur of zeven ben ik weer thuis". Ieder lid van de kernploeg, stelt Kra mer, heeft het in zich ook een goed ma rathonschaatser te worden. „Maar je moet natuurlijk niet denken: ik stap uit de kernploeg, nou ga ik lekker ma rathons rijden, want dan red je het niet. Je moet de discipline op kunnen brengen om te blijven trainen. Bij de kernploeg is alles mooi geprogram meerd, ook gedurende de zomermaan den. Maar als je marathons rijdt ben je de hele zomer alleen bezig. En ik verzeker je dat ik deze zomer niks minder hard heb getraind dan in de tijd dat ik in de kernploeg zat". In Groningen streed Yep Kramer (uiterst rechts) met onder anderen Richard van Kempen middenom de tweede plaats. Van Kempen won die sprint vóór Kramer. GRONINGEN (ANP) - Lex Cazemier heeft zijn goede vorm van de laatste weken bevestigd op tweede Kerstdag. De veehouder uit Aduard won via een solo in de eindfase op zijn thuisbaan in Groningen de veertiende schaats- marathon van de cyclus om de KNSB- beker. De nationale kampioen van 1985 boekte daarmee de eerste zege van dit seizoen. Richard van Kempen wendde zijn sprintcapaciteiten aan voor een over winning op Yep Kramer en behield de toppositie in het klassement van de derde periode. Zijn rivaal werd in Gro ningen derde. De traditionele kerstmarathon had aanvankelijk een rustig verloop. Mede door ongunstige weersomstandighe den, harde wind en voortdurende re genval, kwamen vrijwel geen ontsnap pingspogingen tot stand. De uitslag van de schaatsmarathon in Gro ningen is: 1. Cazemier (Aduard), 2. Van Kem pen (Nieuwveen), 3. Kramer (Oudeschoot), 4. Kromkamp (Oldeholtpade), 5. Kasper (Arnhem), 6. Niesten (Heemskerk), 7. Van den Boogert (Eindhoven), 8. Ruitenberg (Ol- debroek), 9. Wedman (Amsterdam), 10. Van Wijhe (Kerkdorp), 11. Bakker (Groningen), 12. Kleine (Kerkeveld), op een ronde: 13. Hopman ('t Zandt), 14. Maarssen (Rijsen- hout), 15. Boon (Hem), 16. Holland (Ambt- Delden), 17. Ensing (Gieten), 18. Bakels (Ransdorn), 19. De Vries (Beilen), 20. Jonker (Wytgaardl. Stand derde periode: 1. Van Kempen 92 pun ten, 2. Kromkamp 83,3. Cazemier en Kasper 64, 5. Ruitenberg 56, 6. Maarssen 54. Dames: 1. Van Tol (Nes aan de Amstel), 2. Van de Ploeg (Assen), 3. Uitham (Zuidlaren). Klassement: 1. Hoogendijk (Ermeio) 87.3 punten, 2. Van de Ploeg 69.1, 3. Uitham 59. Adriaan de Koning, Rode Kruis-man in hart en nieren. GOES - Al sinds 1955 probeert Adri(aan) de Koning het leed van an deren te verzachten. Pas nadat hij zich voor het eerst in het grijze uni form van het Rode Kruis gehesen had, voelde hij dat hij bezig was aan. zijn roeping te voldoen. „Want dat is" het toch: een roeping. Het heeft met je sociale instelling te maken. Denk maar aan de ramp van 1953. Het is de taak van het Rode Kruis om bij die evenementen naar voren te treden. Als je dan de goede instelling niet hebt, hou je het niet vol". Adri de Koning (66) heeft tot dusver altijd de juiste instelling gehad. Toe gegeven, soms stond hij met het zweet op zijn voorhoofd, maar de angst om in de fout te gaan heeft hem nooit te pakken genomen. De Ko ning stond altijd klaar. Veelal ter as sistentie bij sportevenementen. Zo maakte hij de Ronde van Midden- Zeeland al 28 keer mee als leider van het Rode Kruis-team. Het afgelopen jaar was het voor hem de laatste keer. Adri de Koning is aan het af bouwen. Als waardering voor bewe zen diensten werd hij onlangs uitge roepen tot sportman van de gemeen te Goes. Hij maakte zelf deel uit van het comité dat verantwoordelijk was voor de uitverkiezing. „Maar ik heb er niets van geweten", zegt hij. laatste jaren drukker zijn geworden als het op begeleiden van sporteve nementen aankomt. Nee, dan die popconcerten of disco-shows. Adri de Koning is er bij geweest, leunend tegen een muur van decibellen. „Toen Doe Maar hier in de veiling hallen optrad vielen ze bij bosjes flauw en de afgelopen zomer bij Los Vast in Wolphaartsdijk ook. Dan zet je maar een paar emmers neer met sponzen. Je brengt ze bij en laat ze lo pen en een half uur later liggen ze weer voor je neus". Adri de Koning kan zich er op beroe men nooit zijn hoofd te hebben ver loren. Dat maakte hem wellicht ex tra geschikt voor het werk. Gebro ken benen, kneuzingen, een hartstil stand of bloedige wonden, ze hebben ten op te draven. Ook merkwaardige aanvragen worden gehonoreerd. „Ik ben wel eens naar een kerstzang- dienst geweest. Men had daarom ge vraagd en dan zit je daar heel de avond in uniform in de kerk. Je doet mee met de dienst, maar je zit toch wat onrustig om wat er kan gebeu ren. Wat er dan kan gebeuren? Dat weet ik ook niet, maar je moet er wel op bedacht zijn. Er gaan nu nog steeds ieder jaar één of twee mensen van ons naar toe, maar de kans dat er wat gebeurt is klein. In de zomer zou dat anders zijn. Dan zouden mensen bijvoorbeeld door hitte bevangen kunnen worden". 'Echte' rampen heeft De Koning als Rode Kruis-man nog nooit meege maakt, terwijl het Rode Kruis toch werd, tijdens een bleodplasma- avond in 1955, heeft hij de Rode Kruis-colonne trouw gediend. „Ik was één van de laatsten, die het exa men voor adjudant-onderofficier heeft afgelegd. Er was toen nog spra ke van militaire rangen". Later maakte Adri de Koning van zijn hobby zijn beroep. Hij kwam te recht bij AKF in Goes, waar hij als verbandmeester werd aangenomen. „Maar omdat er zo weinig te doen was heb ik er ook nog administratief werk bij gedaan". Langzamerhand raakte hij ook steeds nauwer bij de sport betrokken. Eerst als verzorger van de voetbalclub Goes, maar later als een soort 'allrounder' bij allerhan de sporttakken, variërend van wiel rennen tot wandelsport. „We hadden eek keer een zogenaamde Fruitwan- deltocht. Een aantal wandelaars was kwijt en toen zijn wij er naar op zoek gegaan. Dat deed je gewoon". Sport ligt hem na aan het hart, hoe wel hij zich er zelf nooit mee bezig heeft gehouden. Misschien om te voorkomen dat zijn eige Rode Kruis overwerk aan hem zou hebben. „Want", zo verklaart hij, „ik ben zo stijf als ik weet niet wat". Toch heeft het zijn hart gestolen, ondanks de verloedering, waarvan hij - zo be weert hij - nooit iets gemerkt heeft. „Het enige verschil met vroeger is, dat er nu niet meer stiekem een ren ner in de berm gereden wordt. Nu wordt dat vrij normaal gevonden". Ondanks die geniepigheden heeft hij niet de indruk dat de werkzaamhe den van de Rode Kruis-colonne de hem nooit uit zijn evenwicht kun nen brengen. „Nuchter blijven, dat moet je leren. Sommigen vallen af omdat ze er te veel bij betrokken zijn. Die kunnen hun werk dan mis schien wel goed doen, maar je moet het onder alle omstandigheden kun nen. Mensen raken gauw in paniek als ze onder stress komen te staan. Wij proberen dat te testen in oefe ningen. Dan wordt er ook gekeken of mensen kunnen improviseren". Bij de dienstverlening stelt het Rode Kruis zich niet al te weigerachtig op, meent De Koning. Mits de aanvra gen op tijd binnenkomen is men praktisch altijd bereid bij evenemen- een primaire taak heeft bij rampen bestrijding. „De watersnood in 1953 was voor mijn tijd. Toen zat ik nog niet bij het Rode Kruis", zegt hij zon der een zweem van spijt in zijn stem. Wat dat betreft zijn de afgelopen 35 jaar vrij rustig verlopen. „Gelukkig maar", verklaart De Koning. „Toch houden we er steeds rekening mee. We zijn voortdurend bezig ons voor te bereiden op de taak, die wij bij rampenbestrijding krijgen". De Koning noemt het Rode Kruis werk „m'n lust en m'n leven". „Als ik er helemaal uit zou stappen dan zou er een groot gat vallen". Het is dan ook een deel van zijn leven geworden. Vanaf het moment dat hij gevraagd „Ik ben er nooit voor teruggedeinsd om een dokter te roepen als ik het niet meer vertrouwde. Voor de rest heb ik steeds gedaan wat ik kon. Als het dan verkeerd gaat dan weet je van jezelf dat je alles hebt gedaan wat je kon en mocht doen, want in feite ben je en blijf je een leek. Ja, je moet je plaats kennen". Langzaam maar zeker trekt Adri de Koning zich de laatste tijd terug van het front. In voorkomende gevallen echter, komt het uniform nog uit de kast en bovendien heeft hij de orga nisatie in handen bij de inrichting van het nieuwe Rode Kruis-gebouw in Goes. „Vroeger was ik elke zater dag en zondag in touw en ook door de week was er veel te doen, maar het is nu zo langzamerhand mijn tijd. An ders blijf ik lopen. Als je 66 bent kun je niet steeds de leiding blijven heb ben. Het is tijd voor de jongeren en gelukkig komen er de laatste jaren weer wat jongelui bij". Koen Mijnheer „Het doet me goed dat de praktijk jongens het weer voor het zeggen heb ben in Nederland." Theo Laseroms in Voetbal International „Johan Cruijff de coach van het jaar? Kom nou, ik zet hem op de ranglijst nog achter Jan Reker, Piet de Visser en Leo Beenhakker. Dick van den Polder in Het Vrije Volk Soms sta je óp de tribune achter zo'n stelletje dat staat te blowen. Daar krijg je koppijn van." Haarlem-supporter in Voetbal Internatio nal Prinses Anne van Engeland heeft ern stige kritiek geuit op de internationa le springruiterij. In het onlangs ver schenen jaarboek „L'Annee Hippi- que" schrijft zij als voorzitter van de internationale ruitersport federatie (FEI): „Mijn indruk van buiten af is, dat dit deel van de ruitersport heb zuchtig, zelfvoldaan en kortzichtig is. Het gevaar bestaat dat deze tak van de sport afglijdt naar het peil van een tweede-rangs circus." De KNVB afdeling Zeeland heeft re centelijk een Jeugdvoetbalkrant la ten verschijnen, die ten doel heeft jonge voetballers wat achtergronden over hun sport en de organisatie daarvan te geven. Zo stelt afdelings voorzitter Kees Blomaard zich voor aan het jonge volkje. „...Maar hoeveel jeugdvoetballers weten eigenlijk wie de voorzitter van de afdeling is. Mis schien kennen jullie mij als Kees Blo maard, de voorzitter van de afdeling, of de oude secretaris van Kloetinge, iemand van het prof-toernooi in Zeeuwsch Vlaanderen afgelopen zo mer, kortom iemand uit de voetballe rij. ik ben trots op ploegen als Kloetinge Al, Middelburg Al, op een jeugdafdeling als die van RCS of die van HVV ik ben dus eigenlijk een trotse Zeeuwse voorzitter." Er staan ook heel heldere interviews in de krant, waar zo'n jeugdvoetbal ler of jeugdleider zijn voordeel mee kan doen. Zo laat Bertus van 't Zelf de, secretaris van de Jeugd Techni sche Commissie, weten: „Ik heb nooit getwijfeld aan de positieve inbreng van de jeugd. Er zijn bepaalde invloe den van buiten waar wij geen vat op hebben, welke de zaak in negatieve zin kunnen verstoren. Juist deze in vloeden moeten beinvloed worden. Gelukkig zijn er een aantal voorwaar des gekreëerd die het jeugdvoetbal in positieve zin doen ontwikkelen." Fotis Panagiotakopoulos, een 24-jari- ge fabrieksarbeider, en de 47-jarige Marianna Vereni hebben in elk geval OOOOOCOO oooaoooo «_H C00--OO0C.00CJ0O00S0 juli werden enkele arrestaties ver richt. Daarbij vielen ook de namen van Hingsen en Milser. Hij is niet alleen bezeten van voetbal: de 30-jarige Uulke Wietsma uit Mid delburg. Tijdens de winterstop reist hij ook de nationale toppers op de schaats overal achterna. Vrijwel op alle belangrijke toernooien vierde hij de laatste jaren va^iaf de tribunes de successen mee. Van Hein Vergeer, van Leo Visser, van Gerard Kemkers, maar ook van buitenlandse cracks. Zijn passie voor de schaatssport gaat zelfs zo ver dat hij over anderhalve maand meereist naar Calgary in Ca nada. Twee weken lang zal de Zeeuw se supporter de Olympische Winter spelen volgen op de voet. „Ik heb kaartjes voor alle schaatswedstrijden een Kerst gehad zonder financiële zorgen. Het tweetal won vorige week in de Griekse voetbaltoto de hoogste prijzen uit het 28-jarige bestaan van de toto. Panagiotakopoulos won een bedrag van ruim 2,4 miljoen gulden en Marianna Vereni werd 1,6 miljoen gulden rijker. De twee inwoners van Athene hadden alle dertien uitsla gen, waarbij geen enkele overwinning voor een thuisspelende club, juist voorspeld. Jürgen Hingsen, winnaar van Olym pische zilver op de tienkamp in 1984, en Rolf Milser, Olympisch titelhou der gewichtheffen, worden ervan ver dacht cocaïne gekocht te hebben. Dat maakte de openbare aanklager in Essen vorige week bekend. Hij kon digde aan dat een onderzoek tegen de handelswijze van het duo gaande is. Bij het oprollen van een cocaïnelijn in en als het kan wil ik tussendoor ook nog naar het ijshockey". Hoe komt dat eigenlijk, die belang stelling voor schaatsen? Wietsma: „Mijn vader is een Fries van geboorte. Ik heb er zelf ook vijf jaar gewoond en later verhuisden we naar Zwolle. Ik voetbalde in die tijd in de jeugd van Be Quick, maar volgde ook het schaatsen intensief." Toch is voetbal altijd op de eerste plaats gekomen? Wietsma: „Ja, van voetbal ben ik gek, schaatsen is m'n hobby. Ik moest zelf stoppen met voetballen toen ik veer tien was door een verbrijzelde enkel. Toen ik naar Zeeland kwam heb ik eerst wat voor Arnemuiden gedaan. Daarna kwam ik bij Oostkapelle te recht. Ik ben elftalleider geweest van het eerste en train nu de C-junioren." Maar in deze tijd wijkt dat allemaal voor het schaatsen. Hoe veel toer nooien heb je de laatste jaren be zocht? Wietsma: „Ik reis alles in Nederland zo veel mogelijk af. Vanaf 1985 heb ik ook vier keer een WK en drie -EK's. Mijn eerste toernooi in het buiten land was in Göteborg." Welke was de mooiste om als toe schouwer mee te maken? Wietsma: „Ik vond de EK in Eskilstu- na van driejaar geleden een echte be levenis. We zaten met zo'n honderd Nederlanders in een klein stadion netje. 's Zondags vroor het daar 27 graden. Datzelfde jaar ben ik ook nog in Hamar naar geweest. De WK in In zeil, met tienduizend supporters, was ook een schitterend evenement." Wanneer vertrekje naar Calgary? Wietsma: „We gaan weg op de dag dat de Spelen beginnen: 12 februari. Ik blijf tot de laatste dag van het toer nooi. Van daaruit ga ik misschien nog twee weken naar Winnipeg. Dat ligt twee staten verder. M'n moeder heeft daar nog een tante wonen waar ik kan logeren." Wat verwacht je van de Nederlanders daar, heb je zelf echte favorieten? Wietsma: „Ja, die jongens uit Haa strecht. Ik heb Hein Vergeer z'n moe der leren kennen en de familie van Leo Visser. Maar ik heb geen voor keur. Hein Vergeer, denk ik, wint geen medaille. Ik verwacht meer van Kemkers en Visser zoals het er nu voorstaat." De Zwitserse sportpromotor Serge Lang en de Brabantse oud-wielren ner Rini Wagtmans zullen het ko mende jaar de aanval op het wereld snelheidsrecord wielrennen promo ten. De aanval wordt in september/ oktober op de zoutvlakte van Bonne ville in de Amerikaanse staat Utah gedaan door de Maastrichtse profren ner Fred Rompelberg, houder van twee wereldrecords stayers. Achter een auto voorzien van windscherm wil hij een snelheid halen van 250 ki lometer per uur. Het record staan op 245,077 kilometer en is in bezit van een Amerikaan. Lang, de stichter van de wereldbeker skiën, heeft inmid- De Franse autocoureurs Philippe Petre en Christian Polat zijn vast van plan met een 2 CV de woestijn te doorkruisen. Het tweetal heeft zich ingeschreven voor deelname aan de tiende uitgave van de barre rally Parijs-Dakar. Voor die gelegenheid heeft het Franse tweetal een Franse auto uitgezocht. In een aangepaste 'eend' begint het duo aan het helse karwei. Met allerlei kunstgrepen werd het verhikel omgetoverd tot een soort 'turbo-eend'die zich qua topsnel heid moet kunnen meten met andere woestijn-auto's. Om voldoende pk's te garanderen is de originele motor vervan gen door die van een Japanse Mitshibishi Pajero. dels bereikt dat het gebeuren in Ame rika rechtstreeks op televisie komt. Hij treedt volgend jaar in onderhan deling met Europese televisiesta tions. De Italiaanse krant 'La Republica' heeft weer nieuwe onthullingen ge daan in het dopingschandaal binnen de nationale atletiekbond. Naar een onderzoek van de krant uitwees zou den 25 bekende atleten geregeld ana bole steroiden betrokken hebben via het centrale punt bij de bond (FI- DAL). Volgens een lijst van Daniele Faraggiana, een van de verzorgers van de atleten, zou al in de jaren 1985 en 1986 minutieus bijgehouden zijn welke sporters via de dopingcentrale werden 'geholpen'. Ook moeten er verbindingen bestaan hebben met de Sovjetrussische kogelslingeraar Ana toli Bondartsjoek. De Olympische kampioen van 1972 (München) zou de stimulerende middelen via zijn con tacten in Italië verspreid hebben, al dus het artikel in 'La Republica'. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 21