0% Gorbatsjov Man van het jaar Grote verslagenheid alom na overlijden Joop den Uyl (68) Vier doden door felle brand in cellencomplex GROTE MEUBELSHOW Meubelfabriek Oisterwijk. o: vandaag jZaak-Heijn [rechtstreeks >p televisie ULTIMATUM ZONDER RESULTAAT 'anDijke m 988 Toonaangevend in eiken. Joop den Uyl een gedreven politicus Herald weer los KERSTSHOW ioeren Israël keltje Jans [rammersluizen [erstvoetbal hiits voetbal orting op de gehele winter "ectieü! AERDENHOUT/HAARLEM (GPD) De familie Heijn heeft zondag het onderzoek naar de ont voering van Gerrit Jan Heijn (56) volledig in handen gelegd van de politie. De familie heeft dat gedaan omdat de ontvoerders niet hebben gereageerd op een ultimatum van de familie, dat zaterdagavond om middernacht afliep. Dit betekent dat de politie zich nu met volle kracht gaat bezighouden met de opsporing van de daders. Geen spoor OPVOLGER KOK: HOOFDHART EN GEZICHT PVDA Wij zijn speciaal voor onze show ook geopend op maan dag 28 december. Nieuwjaarsdag zijn we natuurlijk gesloten. Wij wensen u een voorspoedig AKANT/ELAND uewolkt }e jaargang no. 304 Landag 28 december 1987 i PZC Superheffing, mestproblema tiek, EG-prijzen. Waar liggen 1de grenzen van de ellende die tie boer kan verwerken? PAGINA 2 De juridische vertegenwoordi gers van gevangen Palestijnen \erwijten de Israëlische auto riteiten het toestaan van mis handelingen in de gevangenis PAGINA 3 Voor Veeres burgemeester Van lontfrans is platte pret op IVeeltje Jans taboe. PAGINA 7 Wethouder C. J. van Liere van Bruinisse verwijt de provincie laksheid bij het pleiten voor ken snelle ingebruikname van tie tweede jachtensluis in de fhïlipsdam. PAGINA 9 De Zeeuwse voetbalprofs za ken het zonder Blind en Poort- Vliet somber in, maar bleken Ioch de sterkste in het Vlis- jsiTigse kerstvoetbaltoernooi. PAGINA 9 Erik Willaarts doet een boekje open over het Duitse voetbal. PAGINA 15 ïadio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Provincie: 7, 9 en 11 ISport: 13,15,17,19 en 21 wachter vermist - De politie is jrote zoeksaktie gestart naar een liste boswachter van Staatsbos- er. Het bosgebied ten zuiden van hoven werd zondag door de poli- itgekamd. loswachter, de 51-jarige L.Kox uit ide, is zaterdag (tweede kerstdag) zijn werk gegaan. Toen hij 's ds niet thuiskwam sloeg zijn fa- alarm. De man is van huis ge- met een bruine terreinwagen. Die is niet teruggevonden. JILVERSUM (GPD) - De pers- onferentie van de politie over Ie ontvoering van Ahold-top- jian Gerrit-Jan Heijn wordt fanmiddag rechtstreeks door de Televisie uitgezonden. De uitzen- jjing van de persconferentie, die llaatsvindt in het gemeentehuis jan Bloemendaal, begint om 6.00 uur en wordt door de IVRO op Nederland 1 verzorgd, lan het woord komen onder eer commissaris Brinkman van loemendaal, hoofdinspecteur 'unting (hoofd van het recher- e bijstandsteam) en commis- 's Sietsma, leider van het on derzoeksteam. Voorts wordt het oord gevoerd door procureur- eneraal De Ruiter en Ahold-top- an Zwartendijk, lid van de aad van Bestuur, jdens de persconferentie zal et programma 'Opsporing ver- cht' worden vertoond. De poli- e laat aan het publiek een aan- 1 attributen zien, die mogelijk unnen leiden tot de aanhouding an de daders. Om 20.30 uur, Veneens via Nederland 1, zal ill Simon in een tweede uitzen- ing van 'Opsporing Verzocht' de rste resultaten bekend maken. 'AVRO's Televizier' zal Karei an de Graaf omstreeks 22.15 uur esprekken hebben met de heren 'unting en Sietsma van politie met de heer Bot, persofficier an justitie. (Advertentie) NEW YORK (RTR) - Het Amerikaanse weekblad 'Time Magazine' heeft de partijleider van de Sovjetunie, Mi- chail Gorbatsjov, zaterdag uitgeroe pen tot „man van het jaar". Time spreekt over een „medogenloze poli- Deze foto van een jeugdige Michail Gorbatsjov werd genomen in 1935 tij dens de hongersnood onder het Stalin - bewind, toen de huidige Sovjetleider vier jaar oud was. De foto uit het fami liealbum is opgenomen in het Time nummer, waarin de partijleider wordt uitgeroepen tot Man van het Jaar. tieke opportunist" die tegelijkertijd „het symbool voor een nieuw soort Sovjetunie" is. „Vrijwel alles over de Sovjetunie en haar plaats in de wereld lijkt minder log en minder ondoorzichtig sinds Gorbatsjov secretaris-generaal van de Communistische Partij van de Sovjet unie is geworden", zo schrijft Time. Time kiest ieder jaar een persoon (zaak, gebeurtenis) die in de ogen van de redactie van het weekblad de loop der gebeurtenissen van het afgelopen jaar het meest heeft beïnvloed, in posi tieve of in negatieve zin. Familie Heijn laat politie vrije hand De politie in Haarlem heeft zondag na Tot nu toe heeft de politie zich bij haar afloop van de tv-uitzending waarin door Ahold en de politie een verklaring over het verstrijken van het ultima tum werd afgelegd, 25 nieuwe, min of meer serieuze tips ontvangen. Daar naast kwamen nog eens 40 tips van pa ragnosten binnen. Aan de paragnos ten is gevraagd de gegevens op schrift te stellen en aan de politie te sturen. Vanmiddag om vier uur geeft de poli tie een persconferentie, die recht streeks op radio en televisie wordt uit gezonden en waarbij in een extra uit zending van AVRO's Opsporing Ver zocht de hulp van het publiek wordt ingeroepen. De politie heeft vijftien tot twintig mensen beschikbaar die van avond de telefoontjes van het publiek te behandelen. onderzoek terughoudend opgesteld. Vogrop stond dat het leven van de heer Heijn niet in gevaar mocht worden ge bracht. Omdat de ontvoerders al enke le weken niets meer van zich hadden laten horen, stelde de familie Heijn za terdag 19 december een ultimatum. Lieten de ontvoerders vóór gisteren niets van zich horen, dan zou de zaak in handen van de politie worden over gedragen. Dat moment brak zondag aan. Tijdens een persconferentie in het Haarlemse politiebureau, die rechtstreeks via ra dio en tv werd uitgezonden, werd het besluit van de familie bekendge maakt. De heer R. Zwartendijk, lid van de raad van bestuur van Ahold, las een korte verklaring voor. Daarin stelde HAARLEM (ANP) R.Swartendijk van Ahold (links) en naast hem politie woordvoerder Anne Geelof zondag in het politiebureau van Haarlem tijdens het afleggen van een korte verklaring in de ontvoeringszaak Heijn. hij dat de ontvoerders zich niet meer hebben gemeld. „Ons vertrouwen in de goede afloop is daardoor zwaar op de proef gesteld", aldus Zwartendijk. Politievoorlichter Anne Geelof zei in dezelfde TV-uitzending en later tij dens opnamen voor Vara's Achter Het Nieuws dat de politie tot nu toe geen spoor van de daders heeft. Wel is er in tern nog steeds hoop dat de heer Heijn, die vandaag 111 dagen wordt vermist, nog leeft. „Maar de kans daarop is niet groot", aldus de politie voorlichter. Geelof zei verder dat de informatiestop, die op 14 september op verzoek van de familie in acht werd genomen, vanaf vandaag verle den tijd is. De politie zal de pers weer gewoon te woord staan, zo bleek uit zijn woorden. Ook kondigde de politievoorlichter aan dat in de extra uitzending van Op sporing Verzocht een aantal 'opspo ringsgegevens' bekend worden ge maakt. De bedoeling is een aantal goe deren te tonen, daar enkele vragen over te stellen aan het publiek en enke le signalementen te verspreiden. Het gaat onder meer om resultaten van on derzoek in de buurt van de villa van Gerrit Jan in Bloemendaal. Dit onder zoek heeft beschrijvingen van mogelij ke verdachten opgeleverd. Het recher chebijstandsteam zou deze mensen graag willen verhoren. In de uitzending zal ook een cassette bandje worden afgedraaid met daarop de stem van een van de ontvoerders. De opname is in de nacht van 13 op 14 november gemaakt tijdens een tele foongesprek van een onbekende met (Slot zie pagina 5 kolom 6) DEN HAAG (GPD/ANP) In binnen- en buitenland is met grote verslagen heid gereageerd op het overlijden van oud-PvdA-leider Joop den Uyl. De so cialistische staatsman overleed don derdagmiddag op 68-jarige leeftijd in zijn woning in Amsterdam-Buiten- veldert. Hij zal in besloten familie kring worden gecremeerd. „Strijdbaar tot het einde is vanmiddag in zijn woning in Amsterdam dr. J.M. den Uyl overleden", zo maakte de fa milie donderdagavond bekend. In ok tober werd Den Uyl tijdens een bijeen komst van Socialistische Internatio nale in Senegal plotseling ziek. Hij werd teruggebracht naar Nederland, waar een kwaadaardig gezwel in de hersenen werd geconstateerd. Toen werd ook bekend dat genezing niet meer mogelijk was. Sindsdien is hij tot zijn overlijden thuis verpleegd. Den Uyls opvolger, PvdA-fraetieleider Wim Kok, noemde hem een democraat in hart en nieren. „Joop den Uyl was het hoofd, het hart en het gezicht van de PvdA. Hij was de man die als geen ander streed tegen onrecht, tegen ar moede, tegen onrechtvaardigheid, na tionaal en internationaal", aldus Kok. Hij noemde Den Uyl „een man die het gevecht niet schuwde, maar die dat al tijd deed op het toneel waarop dat hoort te gebeuren: het toneel van de parlementaire democratie. Scherpe wapens hanteerde hij daarbij, maar nooit unfair. Geen bijmethoden, geen bijbedoelingen, recht-toe-recht-aan en een fair verliezer als dat nodig was". PvdA-voorzitter Marianne Sint noem de het overlijden van de socialistische voorman voor de PvdA een fors verlies. Zonder hem is de partij kaal, zei ze. We hadden erop gerekend dat hij nog lan ge tijd op de achtergrond als vraag baak, inspirator en als meedenker zou fungeren, aldus Sint. Ze roemde de enorme gedrevenheid, inzet, kennis en bewogenheid van Den Uyl. Premier Lubbers prees Den Uyl als een strijdbare man met een heel bij zondere manier van gedrevenheid in de politiek. „Ik denk dat er in dit land maar heel weinigen zijn die geen diep respect hadden voor zijn gevoel van solidariteit dat de drijfveer was voor zijn inzet. En zo is die strijdbare Joop den Uyl met zijn vorm van politiek ei genlijk een soort symbool geworden voor voor- en tegenstanders", aldus Lubbers. CDA-fractievoorzitter, dr. Bert de Vries, noemde de oud-PvdA-voorman een markant politicus, één van de grootste van onze tijd. De PvdA heeft een politicus van allure verloren, Ne derland een staatsman, aldus De Vries Zijn VVD-collega, dr.ir. Joris Voorhoe ve, sprak over Den Uyl als een 'geïnspi reerd socialistische politicus, die voor gelijkheid en de versterking van de po sitie van de zwakkeren opkwam'. Hij noemde het overlijden van Den Uyl een groot verlies, niet alleen voor zijn (Slot zie pagina 5 kolom 4) DEN HAAG (ANP) - Eén van de door rook bevangen arrestanten krijgt eerst hulp. DEN HAAG (GPD) - Een 17-jarige arrestant van de Haagse politie heeft bekend 'in een moment van depressie' in zijn cel brand te hebben ge sticht, waardoor twee andere arrestanten en twee brandweerlieden door verstikking om het leven zijn gekomen. Twaalf politiemensen en zeven arrestanten moesten zich in een ziekenhuis laten behandelen. De felle brand brak vrijdagavond, eerste kerstdag, uit in het cellencomplex op de derde etage van het hoofdbureau van politie in Den Haag. In het cellencomplex bevonden zich zeventien arrestanten, onder wie de brandstichter. Vijftien daarvan werden na de brand naar huis ge stuurd om bij te komen van de schrik. Alleen de brandstichter, die vastzat op verdenking van een in braak, en een arrestant, die van een overval werd verdacht, werden in bewaring gehouden. De brand ontstond vrijdagavond omstreeks zes uur in de cel van de arrestant. Hoe de jongeman een aansteker of lucifers naar zijn cel heeft kunnen meenemen, is nog niet bekend. Nadat de brand was ontdekt, is met een begonnen met het vrijlaten van de arrestanten. Voor twee van hen, een 21-jarige Hagenaar en een 24-ja- rige man zonder woon- of verblijf plaats, kwam de hulp te laat. Zij kwamen door verstikking om het le ven. Twee brandweerlieden (28 en 38 jaar) die als eersten bij het cellen complex waren, kwamen in moei lijkheden toen de lucht van hun persluchtmasker opraakte. Zij moe ten daarna door de enorme rookont wikkeling zijn verdwaald. Collega's troffen de twee later levenloos aan. Volgens een woordvoerder van de brandweer bevatten de perslucht maskers voor vijftien tot twintig mi nuten zuurstof. Als de laatste drie tot vier minuten ingaan, klinkt er een signaal. De woordvoerder sloot niet uit dat de twee brandweerlie den het signaal wel hebben ge hoord, maar eerst de schreeuwende mensen in de cellen wilden bevrij den. (Advertentie) Dr. J. M. den Uyl VS" Sinds 1927 zijn 61 personen gekozen tot „man van het jaar". Gorbatsjov is de vierde Sovjetleider die deze eer te beurt valt. In 1983 deelde partijleider Joeri Andropov de titelpagina met president Reagan, in 1957 was Nikita Chroesjtsjov „man van het jaar", ter wijl Stalin tot twee maal toe werd ge kozen, in 1939 en in 1942. De overige kandidaten voor dit jaar waren president Reagan, overste Oli ver North, president Oscar Arias, aids en „zwarte zondag" (de dag van de beurskrach op 19 oktober). Bergen op Zoom, Zuidoostsingel 43,01640-65641. ver de donderdag overleden politicus en staatsman Joop den Uyl is veel gezegd en geschreven, soms positief, soms negatief, maar over één punt zijn vriend het vij and het roerend eens: Den Uyl was een gedrevene. Dat woord vereist een na dere uitleg; geen gedrevene in de bete kenis van een blinde fanaat, die een doel-heiligt-de-middelen-politiek voorstaat, maar een man, die vanuit zijn diepste overtuiging aan een rechtvaardige wereld wil bouwen. Zijn niet geringe talenten stelde hij met grote geestdrift ten dienste van de ge meenschap. Den Uyl was een man die geloofde in de boodschap, waarmee hij als overtuigd sociaal-democraat poli tiek bedreef. Die gedrevenheid ken merkte hem als premier en als leider van de grootste oppositiepartij. Afge lopen week verwoordde premier Lub bers het nog zo treffend in een inter view in Vrij Nederland: 'Den Uyl, die ging er tegenaan. Dat smeedde ons als coalitie (CDA en VVD) aaneen. Dat mis ik nu.' Een groter compliment van een politiek tegenstander is nauwe lijks denkbaar. Joop den Uyl heeft twee decennia lang het politieke gezicht van de Partij van de Arbeid bepaald in een periode die zonder enige overdrijving stormachtig kan worden genoemd. Sturend en vernieuwend optreden in een partij die goed is voor een kwart tot ruim een derde van de stemmen en die de maatschappelijke revolutie pre dikt, is een opgave waarvoor vele poli tici zouden terugschrikken. Niet Joop den Uyl. Voor hem lag hier de uitda ging. Zijn bijna neurotische drang een progressieve meerderheid in Neder land tot stand te brengen, bepaalde zijn handelen, maar nimmer verloor hij uit het oog dat zolang er geen pro gressieve meerderheid is, de Partij van de Arbeid aangewezen is op coalitie vorming. Dat betekent per definitie compromissen. Ook in dit opzicht was Den Uyl op en top politicus: waar no dig deed hij concessies. Dat hij deson danks toch slechts eenmaal premier is geweest, lag meer aan zijn partij dan aan hemzelf. Den Uyl wist als geen ander dat de democratie niet kan bestaan zon der compromissen. Zelfs in eigen kring werd die houding wel eens uitgelegd als besluiteloosheid. Ten onrechte, want de kracht van een goed politicus en bestuurder - Den Uyl is daarvan het grote voorbeeld - ligt in zijn vermogen met andersdenkenden tóch tot over eenstemming te komen. Los daarvan bleef Den Uyl trouw aan zijn beginse len: spreiding van inkomen, kennis en macht stonden bij hem voorop. Altijd echter binnen de smalle marge van de democratie. Wat dat betreft behoorde Joop den Uyl tot de politici van het oude stempel. Hij had de bewogen heid, die van een socialist mag worden verwacht, maar daarnaast was hij de mocraat in hart en nieren. Dat hield in dat zijn politiek handelen in een bre der perspectief moet worden gezien. Natuurlijk stond het partijbelang hem na, maar indien nodig maakte hij dat ondergeschikt aan het grote geheel. Het leverde hem nationaal respect op, hoewel velen hem zijn 'rooie dramme righeid' als een minpunt aanrekenden. Ook internationaal ontpopte Den Uyl zich als een gewaardeerd politicus, vooral omdat hij geloofwaardig was in zijn handelen. In de stormen van de tijd wist de poli ticus en staatsman Den Uyl zich moeiteloos staande te houden. Toen naar aanleiding van de geruchtma kende Lockheed-affaire, waarbij Prins Bernhard was betrokken, de positie van het staatshoofd - de koningin dus - in het geding dreigde te komen, was het mede aan het behoedzaam optre den van de regering-Den Uyl te dan ken, dat Nederland een constitutione le crisis bespaard bleef. Het was ook in de regeringsperiode-Den Uyl dat de voor Zeeland cruciale beslissing over de Oosterschelde werd genomen: de aanleg van een stormvloedkering in plaats van een dam (toen al in uitvoe ring). Dat was zo'n typisch Den Uyl- compromis: enerzijds de veiligheid dienen en anderzijds tegemoet komen aan de wensen van de visserij en aan de in brede - vooral progressieve - krin gen levende gedachten over hoe met het milieu moet worden omgespron gen. Met de ijzeren constitutie, die Den Uyl werd toegeschreven, bleef de oud premier onvermoeibaar strijden voor een tweede regeerperiode. Maar on danks de electorale winst die hij zijn partij wist te bezorgen, was een tweede premierschap niet voor hem wegge legd. Den Uyl besefte dat toen hij bijna twee jaar geleden het roer overgaf. De stem van deze moderne, gezichtsbepa lende sociaal-democraat, is nu voor goed verstomd. Voor Nederland en zijn partij een groot verlies. Dim JOHANNESBURG (AP) - De Britse veerboot Herald of Free Enterprise, die in maart van dit jaar voor de Bel gische kust omsloeg, is op drift ge raakt terwijl het schip naar Taiwan werd gesleept om te worden gesloopt. De veerboot is losgeraakt van de West- duitse sleepboot die de Herald en een andere veerboot op sleeptouw had. Dit is zondag gemeld door de Zuidafri- kaanse omroeporganisatie SABC. De kabels zijn gebroken tijdens zwaar weer voor de Zuidafrikaanse kust, bij de havenstad Port Elizabeth. Volgens de kapitein van de sleepboot zijn de veerboten niet in onmiddelijk gevaar, en zal hij rustiger weer afwachten om te proberen de kabels weer vast te ma ken. Presentatie nieuwe Hoek Rilksweg - Ringbaan West 1988-modellen. 01100 - 1 14 40 GOES Iet blijft zacht iveer met een middag- Imperatuur van 10 graden. Er is wel lel bewolking en soms valt er wat re in. Matige tot vrij krachtige zuidwes- Inwind. s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1