pzc/ provincie Meer aanhoudingen verwacht in dubbele moord Terneuzen Leefbaarheid in Borssele kan verder gehavend raken Huis van Bewaring Middelburg tobt met ernstig ruimtegebrek Fusie vormingscentra Aardenburg en Cadzand \TV EN KLEINERE BEMANNING Circa 300 bezwaren tegen opslag kernafval 'wee gewonden laanr ij dingen in Vlissingen Rijkspolitie zoekt identiteit onbekende man 11 ERNEUZEN - Vrijwel alle medewerkers in Terneuzen van de Belgische Unie van Reddings- [sieepdienst (de Union) hebben zich dinsdag achter het compromis geschaard dat vorige lek werd bereikt tussen de vakbond en de werkgever. Van de 104 Nederlandse werknemers Lmden 97 mensen voor het voorstel om gedurende één jaar een experiment aan te gaan met indeels verkleinde (van vijf naar vier man) sleepbootbemanning. Daarnaast gaat de werk- |eek terug van 38 naar 36 uur, met volledig behoud van loon. COC-afdelingen houden I 'ntroductie-weekend SPANJAARD WORDT VANDAAG VOORGELEID Voldongen feit GEEN EXTRA BEZOEK MET FEESTDAGEN Lensdag 23 december 1987 nion-slepers pal oor compromis zullen geen gedwongen ontslagen het vaste personeel krijgt gedu ide de twee jaar dat het akkoord ipteen werkgarantie, ook voor door experiment overtollig geworden Imanningsleden die geen ander werk innen vinden. De bond is toegezegd iter in Terneuzen minimaal 92 vaste leidsplaatsen blijven. Omdat de idewerkers ook van het vele over- irk af willen en omdat de werkweek (rkort wordt, komt de positie van de itappers, de losvaste werknemers op afroep beschikbaar zijn, niet in eet gevaar. Voor hen blijven waar- Ihijnlijk voldoende werkuren over. it experiment met de verkleinde be- lanning begint op 1 april aanstaande geldt, wat Terneuzen betreft, voor i^^er van de twaalf Union-schepen die ;e stad als thuishaven hebben. In |ent werd dinsdagmiddag overi- ins pas na veel praten in meerder- id voor het compromis gestemd en (aandag al koos een meerderheid (185 de 300) van het Antwerpse Union- irsoneel voor de tussenoplossing* |et kleine aantal Union-medewerkers Zeebrugge is in meerderheid voor- |snog tegen het voorstel. [etconflict tussen de Union, een semi- [aatsbedrijf, en de Belgische Trans- irtarbeidersbond, de BTB dateert vorig jaar december, toen een sta- de haven van Antwerpen voor irte tijd platlegde en een blokkade |j Zelzate hetzelfde effect had op de entse haven. Als gevolg van deze ac- |es trok het ministerie van Openbare erken het Koninklijke Besluit (KB) i waarin het aantal opvarenden per |eepboot van vijf naar vier werd gere ild. Het bood de BTB de kans met de |nion-directie in onderhandeling te lan. et bereikte compromis kost wel lerkgelegenheid, twaalf arbeids- [laatsen, zij het in de eerstkomende ree jaar uitsluitend door natuurlij- Ie afvloeiing. Wat daarna gebeurt langt af van nieuwe onderhandelin- |en. lationaal secretaris A. Geeraerts van |evakgroep Binnenvaart van de BTB, ie het compromis gisteren in café Du lommerce in Terneuzen aan de orde |telde, zegt dat verlies van banen te letreuren. „Hoe je het wendt of keert; |r zal een afbouw van de werkgelegen- leid plaatsvinden", aldus Geeraerts, (maar in het leven moetje realist zijn. ezien dat onze werkgever, de Union, concurreerd wordt door sleepbedrij- en die een minimumbemanning van loms drie mensen aanhouden. Wij zijn iet slachtoffer geworden van valse loncurrentie. Dit compromis is een be- rijs van realisme". ie acties van een jaar geleden zijn vol lens Geeraerts niet voor niets ge- eest. De algehele teruggang van vijf laar vier man per sleper is op zijn linst twee jaar uitgesteld. Na het ex- lerimentele jaar wordt in samen- ipraak met de BTB bezien in hoeverre mop welke slepers het mogelijk is om erder te gaan met de vier beman- ingsleden. Tussen de Union en de TB wordt nog onderhandeld over de [ouden handdruk die oudere werkne- ers kunnen krijgen indien zij vrijwil- besluiten tot vervroegde uittre- g. „Daarover ligt nog niets vast", idus Geeraerts. In afwachting van een nieuw KB van- lit Brussel, dat het experiment moet 'egelen, heeft de kabinetschef van het linisterie van Openbare Werken be loofd dat er op het kanaal van Gent aar Terneuzen een zeer scherpe con- 'óle op de sleepbootbemanningen rordt ingesteld. Alle slepers die de ons bij Sas van Gent passeren die- en met op zijn minst vier mensen be- and te zijn. Dat gebeurt op aandrang |van de BTB die wil voorkomen dat de Won op Belgisch gebied door (Neder- JUSSINGEN Bij twee aanrijdin gen in Vlissingen raakten dinsdag- |morgen twee mensen gewond. 'Bij het eerste ongeluk op de kruising Ivan de President Rooseveltlaan met p Bloemenlaan raakte de 82-jarige IVlissinger C. v.d. D. gewond aan zijn poofd. De 21-jarige automobliste J. H. Pe R. uit Vlissingen reed over de Roo- peveltlaan toen de C. v.d. D. plotseling Ivanuit de Bloemenlaan op zijn flets loverstak. De auto schepte de man, ■waarbij deze gewond raakte. V.d. D. is Iper ambulance afgevoerd naar het Be- Ithesda/St.Josephziekenhuis. De auto I® de flets raakten licht beschadigd. (Bijna gelijktijdig vond in Vlissingen leen tweede aanrijding plaats toen de l'7-jarige mevrouw P. A. E. M. v.d. V. Pet zebrapad in de Spuistraat over- I stak ter hoogte van de Lange Zelke. Zij I werd aangereden door de auto van de p-jarige H. J. M. de H. die geen vrije [doorgang verleende. Mevrouw v.d. V. I raakte licht gewond, maar het te hulp I geroepen ambulancepersoneel vond Pet niet nodig haar mee te nemen naar 1 het ziekenhuis. IMiddelburg - De afdelingen Zee- Irjvh Brabant en Limburg van het P 11011(1011 elnd januari een intro- I auctie-weekend in vormingscentrum I °e Spreeuwel' in Westelbeers. Er zal l°P29,30 en 31 januari op zowel een se- Peuze als ontspannen manier worden pepraat over homosexualiteit. Het I Programma wordt in overleg met de pelnemers vastgesteld. landse) slepers valse concurrentie wordt aangedaan. Zowel het KB dat het experiment goedkeurt als de stren gere controle op de bezetting van de schepen zijn voor de BTB een voor waarde om met het voorstel van de Union in te stemmen. Voorafgaand aan de dinsdag gehou den vergaderingen met de leden heb ben de BTB en de Union nog enige harde noten moeten kraken. Aanvan kelijk wilde de Union geen vrijaf ge ven voor de bijeenkomsten. Toen de BTB dreigde met een 24-uursstaking gaf de Union toe en werd het werk zo ingedeeld dat iedereen enkele uren ten behoeve van de vakbondsverga dering vrijgemaakt kon worden. MIDDELBURG In het Psychia trisch Ziekenhuis Zeeland in .Goes is een onbekende man opgenomen, die op 27 november in Krabbendijke is aangetroffen en een geestelijk ver warde indruk maakte. De man bleek niet in staat te zijn iets over zijn iden titeit te vertellen. Hij lijdt waar schijnlijk aan geheugenverlies. Volgens de politie is de man vermoede lijk van Chinese afkomst en tussen de 25 en 30 jaar oud. Zijn lengte is onge veer 1,65 meter en hij heeft een opval lend tenger figuur. Hij was gekleed in spijkerjack en spijkerbroek en had een kleine koffer met wat kleding bij zich. De politie denkt dat de man op weg was naar familie of kennissen in Zee land of Westbrabant. Als iemand de man kent, of hem al eens eerder heeft gezien, verzoekt de rijkspolitie contact op te nemen met het bureau van de rijkspolitie Reimerswaal in Kruinin- gen, telefoon 01130 -1810. TERNEUZEN - De gemeentepolitie van Terneuzen rekent erop dat er meer aanhoudingen worden verricht naar aanleiding van de dubbele moord die in de nacht van 29 op 30 november werd gepleegd in de Dijkstraat in Terneuzen. Politiewoordvoerder inspecteur H. Siersema zei dat naar aanleiding van de voorgeleiding, vandaag, aan de rechtercommissaris in Middelburg van de ver dachte A. P. P. De 52-jarige Spanjaard, die in Amster dam vjpont, werd vrijdag in Den Haag gearresteerd. In woningen in Den Haag en Amsterdam zijn diverse pape rassen in beslag genomen die volgens Siersema van belang kunnen zijn in het onderzoek. Siersema zegt te hopen dat de rechter commissaris toestemming geeft om P. nog eens zes dagen te ondervragen. De ondervragingen tot nog toe hebben geen belangrijke resultaten opgele verd. Siersema wil niet zeggen in hoe verre de Spanjaard meewerkt aan het onderzoek, maar wel dat het voor het onderzoeksteam nog steeds onduide lijk is in welke relatie P. met de beide Dominicaanse prostituees stond. In het verleden, toen de 38-jarige Guarda Lupe Rosa Espinal en de 18-jarige Ro- sanna Hidalgo Manzuela nog in de Randstad werkten, is er tussen hen en P. wel een zeker relatie geweest. Vol gens Siersema moet die relatie in ieder geval niet gezien worden als die van prostituees-souteneur. Siersema noemt het een 'strakke, morele rela tie'. Over de wijze waarop de Domini- caansen het land in zijn gekomen, al dan niet geronseld door een illegale or ganisatie, kan Siersema geen medede lingen doen. „Daar willen wij eerst het zuivere van weten". P. wordt, ondanks het feit dat de poli tie naar andere verdachten zoekt, nog altijd als de belangrijkste verdachte gezien. De politie weet echter niet of ze met P. te maken heeft, met de mogelij ke opdrachtgever of de mogelijke uit voerder van de moorden. Het uitblijven van een bekentenis en overtuigende bewijsstukken betekent dat het twintig man sterke onder zoeksteam van de gemeentepolitie en het Recherche-Bijstandsteam Zuid west-Nederland de komende kerstda gen moet doorwerken. Huisarts J. Peene:, Als het veilig genoeg is het complex vlakbij het dorp te zetten, dan zal vestiging tussen de indus trie zeker geen probleem zijn". BORSSELE De Borsselse huis arts J. Peene hoedt zich voor 'kreto logie' en 'zwart-witte uitspraken'. Nuancering is gewenst. Want de bouw van een opslag- en verwer kingscomplex voor het Nederlandse radio-actieve afval op een steen worp afstand van het dorp, is een in gewikkelde en ingrijpende zaak. Hij is ervan overtuigd dat de komst van de Centrale Organisatie Voor Radioactief Afval (COVRA) al in kannen en kruiken is. Toch heeft hij een uitvoerig en gedegen bezwaar schrift ingediend. Daarin vallen ter men op als 'gehavende leefbaar heid', 'gebrekkige informatie', 'gela tenheid van de bevolking' en 'ge vaar voor leegstand van woningen'. Opmerkingen die dokter Peene - sinds 1986 huisarts in Borssele - met feiten en argumenten onderbouwd heeft. Waar hij zich bijzonder aan stoort is de tijd die de overheid be schikbaar stelde voor inspraak: ma ximaal vier weken. En dat, terwijl COVRA en diezelfde overheid jaren aan het voorbereiden van de plannen gewerkt hebben. Peene vindt de in spraakperiode in géén verhouding staan tot het belang van het te ne men besluit. Voor het dorp Borssele betekent vestiging van COVRA na melijk een mogelijk verdere bedrei ging van de leefbaarheid. De huisarts gelooft dat veel inwoners niet precies weten waar het complex komt. Hij hoort dat de mensen ook vertellen. Dat is zijns inziens mede toe te schrijven aan gebrek aan in spraak en informatie. Toen in 1986 COVRA's keus op Borssele viel, ver spreidde de rijksoverheid een bro chure met een volstrekt verouderde kaart van het Sloegebied en omge ving, met allang vervallen wegen en zonder nieuwe wegen. Dat maakte het er niet duidelijker op. En onlangs bezorgde COVRA een folder, waarop wél een kleurige kaart prijkte, maar zonder het complex erin getekend. Peene stelt dat er geen serieuze in spraak is geweest. „De bevolking is als partij niet gehoord. En degene die ons vertegenwoordigt - in feite de Tweede Kamer - heeft de vestigings keus aan het bedrijf zélf over gelaten. Dat bekijkt de zaak natuurlijk be drijfsmatig en dan is het niet zo vreemd dat er een grondtransactie met de PZEM - voor 30% aandeel houder in COVRA - uit de bus komt". De milieu-effectrapportage, de hoorzittingen, kortom alle procedu res: Peene ziet het als het afmaken van een voldongen feit. Hij heeft desalniettemin zijn bezwaarschrift ingediend. „Ik wil het de betrokken partijen allemaal nog eens vertel len. Het is een stuk onvrede, omdat een niet te beïnvloeden overheids beleid over je heen komt". De arts heeft de indruk dat de meeste dorps bewoners uitgaan van een vast staand besluit. „Men ligt er niet wakker van, men weet ook wel dat de risico's van dit bedrijf volgens de ongevalsberekeningen niet zo groot zijn. Dat gelooft men wel; ik ook. Er zijn geen aanwijzingen om het niet te geloven". Peene merkt op dat een ander effect veel meer meespeelt. „De naam van het dorp wordt vaak in ongunstige zin geassocieerd met de kerncentra le. Die naam wordt nog een keer ex tra beladen. De mensen hebben het gevoel van: Borssele wordt de dump plaats van een groot maatschappe lijk probleem waar men geen raad mee weet. Het is een psychologische overlast. De mensen vinden het geen prettig idee altijd te horen dat ze naast radio-actief afval wonen. Op dat psychologische nadeel zit men niet te wachten". De huisarts be klemtoont dat de mensen doorgaans tot genoegen in Borssele wonen. „Je gaat dus niet hard roepen: het is zo slecht hier. Trouwens, in vergelijking met bijvoorbeeld Nieuwdorp en 's- Heerenhoek zitten we ook niet zo on gunstig". Peène wijst erop dat men sen het dorp kunnen mijden. „Als er minder mensen als eerste woonkeus Borssele nemen, dan zou je in de toe komst het effect kunnen krijgen dat huizen leeg komen te staan. Dat is niet goed voor de leefbaarheid". De keus van het PZEM-terrein, op zichtafstand van het dorp, heeft wre vel gewekt. Peene: „Als het toch on vermijdelijk is dat het complex mede door het gunstige bestuurlijke kli maat in Borsele - met één 's' - moet komen, dan liever op de plaats waar het hoort, in het gebied van het Ha venschap Vlissingen. Als het veilig genoeg is het complex vlakbij het dorp te zetten, dan zal vestiging tus sen de industrie zeker geen probleem zijn. Nu wordt in de milieu-effect rap portage juist de indruk gewekt dat zoiets gevaarlijk kan zijn. Dat is het ten onrechte verdacht maken van een goede lokatie". Het feit dat de in woners van Borssele niet met span doeken liepen, geen blokkades uit voerden en niet stonden te dringen om bezwaarschriften in te dienen, houdt volgens de arts niet in dat ze positief staan tegenover de plannen van COVRA. „De indruk wordt ge wekt datje het wel goed vindt als je weinig of niet reageert. Ze noemen dat 'gematigd positief. Dat is beslist niet zo. Men maakt zich alleen niet zo druk, omdat de overtuiging bestaat dat het toch niets helpt". MIDDELBURG - Tegen de komst van het nationale opslag- en verwer kingscomplex voor radio-actief af val bij Borssele zijn ongeveer 300 be zwaarschriften ingediend. Ze zijn in hoofdzaak afkomstig van particu lieren, belangenorganisaties en en kele gemeenten. Als 'rode draad' loopt door de bezwaren, dat de komst van de Centrale Organisatie Voor Radioactief Afval (COVRA) Zeeland onveiliger maakt, dat de sterk verontreinigde Westerschelde nog meer wordt belast en dat de kans dat bij Borssele een of meer nieuwe kerncentrales komen groter wordt. Van landbouwzijde wordt de eis voor een schaderegeling eraan toegevoegd. Het gros van de bezwaren wordt ge vormd door een 'standaard-brief. Bijna 250 mensen hebben die elk apart ingezonden. Daarin wordt ook gepleit voor onderzoek naar opslag van het afval in de bestaande kern centrales (die dan wél eerst dicht moeten). De bezwaarden wonen in bijna alle kernen van de gemeente Borsele - vooral het dorp Nisse springt eruit - en plaatsen in de om geving zoals Vlissingen, Middelburg, Kortgene en met name Goes. Er zijn er ook enkele afkomstig uit Roosen daal, Roermond en Heeze. Uit de dor pen het dichtst bij de COVRA-bouw- plek zijn nauwelijks standaard-be zwaren gestuurd. Nieuwdorp 0, 's- Heerenhoek 1 en Borssele 3. Uit andere individuele bezwaren blijkt onder meer angst voor gezond heid en de gevolgen van calamitei ten. „Als er wat voordoet zijn alle mensen in de Zak van Zuid-Beveland en Vlissingen ten dode opgeschre ven, daar er geen ontsnappingsmo gelijkheden meer zijn". Boeren spre ken de vrees uit voor schade door ca lamiteiten, demonstraties en zich op hopende straling. Ze zijn bang dat de waarde van hun grond en de op brengst van hun produkten dalen, mede door een psychologisch effect. Samen met de standsorganisaties CBTB, NCB en ZLM gaat ook de ge-- westelijke raad Zeeland van het Landbouwschap hierop in. De raad heeft moeite met de te volgen plano logische procedures en de gevolgen van de vestiging. Het liefst wil de ge westelijke raad een andere vesti gingsplaats (niet achter de kerncen trale van het energiebedrijf PZEM, maar elders in het Sloegebied). In elk geval eist de raad 'garanties ter com pensatie voor alle negatieve externe effecten'. Bezwaren zijn ingediend door Zeister advocaat N. M. P. Steijnen, namens de stichting Miljoenen Zijn Tegen en 28 personen; de afdeling Borsele van de PvdA, de stichting Kritische Mas sa in Wageningen, de Zeeuwse Milieu Federatie en de stichting Natuur en Milieu te Utrecht. Behalve de ge meente Vlissingen, hebben ook de gemeenten Oostburg (gevolgde pro cedure) en Middelburg (risico's transport) problemen met de komst van het opslag- en verwerkingscom plex. Akkerbouwer C. L. en kernfysi cus dr L. C. de Winter uit Borssele zijn bezorgd over de stralingsdoses. Ze geven aan dat mensen die op de akkers rondom het complex werken, extra straling oplopen door de uit stoot van radio-nucliden. Volgens de De Winters wordt de wettelijke grens van 5 milliSievert (500 millirem) per jaar overschreden. De bezwaren hebben betrekking op verschillende wetten en procedures. Tegen vergunningen via de kerne nergiewet en de wet verontreiniging oppervlaktewateren en de wijziging van het bestemmingsplan, zijn de meeste protesten afgegeven. Ver schillende belangenhebbenden dien den aparte bezwaarschriften in: te gen enerzijds de vergunningafgifte en anderzijds wijziging van het be stemmingsplan. Ook worden heel wat kanttekeningen geplaatst bij de inhoud van de door COVRA opge stelde milieu-effect rapportage. ''......A. OiL - 'v* j|y| Het Van Eeghenhuis in Aardenburg. MIDDELBURG - Het Huis van Bewa ring in Middelburg verkeert in niet al te beste staat en het is te klein. Daar door is uitbreiding van de bezoekre geling niet mogelijk en dat wordt in deze periode van feestdagen extra ge voeld door de gedetineerden. Ad junct-directeur G. Bos over de accom modatie in de Zeeuwse hoofdstad: „Wat ons betreft wordt er in Zeeland een nieuw Huis van Bewaring ge bouwd. We hebben 'Den Haag' al be naderd, maar daarover wil ik verder niets zeggen, want dat verkeert nog in een prematuur stadium". De gedetineerden in Middelburg krij gen één uur per week bezoek. Er is een zaal waar twee man tegelijkertijd be zoek mogen ontvangen. „Niet meer. Dat is niet alleen met het oog op de be waking, maar ook vanwege hun priva cy", vertelt Bos. „De zaal is nu een maal te klein om meer bezoek toe te la ten. Maar er wordt wel extra aandacht besteed aan het eten met de kerstda gen. Donderdag is er een gezamenlijke maaltijd, waarbij de gedetineerden worden bediend door bewakers. Ver der zijn er extra sport- en spelactivitei- AARDENBURG - De vormingscentra Van Eeg- henhuis in Aardenburg en Hedenesse in Cad zand fuseren in de loop van januari 1988 tot het Zeeuws Instituut voor Internaatsvormings werk (ZIIV). Het vormingscentrum Het Zilve ren Schor in Arnemuiden is niet bij de fusie be trokken. Minister mr drs L. C. Brinkman heeft dit centrum tot 1 januari 1990 de tijd gegeven zijn activiteiten anders te organiseren. Niet uit gesloten is dat Het Zilveren Schor zich dan aan sluit bij het ZIIV. De vormingsactiviteiten van het ZIIV vinden in de bestaande gebouwen van het Van Eeghenhuis en Hedenesse plaats. Het zwaartepunt komt ech ter te liggen in Aardenburg. Zowel de admini stratie als het gesubsidieerde vormingswerk komt in het Van Eeghenhuis. De niet-gesubsi- dieerde vormingsactiviteiten komen voorname lijk in Hedenesse. De fusie leidt niet tot ontsla gen. Met een kleine veertig werknemers is de ZI IV dan de grootste werkgever in de gemeente Aardenburg, aldus H. van de Berg, voorzitter van het Van Eeghenhuis. De fusie is een uitvloeisel van het herstructure ringsplan voor vormingscentra. Volgens dit plan van het ministerie van welzijn, cultuur en volks gezondheid, hadden de drie Zeeuwse vormings centra al op 1 januari van dit jaar gefuseerd moe ten zijn. De fusiebesprekingen werden volgens Van de Berg ernstig bemoeilijkt door de houding van Het Zilveren Schor. Het Arnemuidense vor mingscentrum heeft de boot van de fusie nogal nadrukkelijk afgehouden en zich daarbij beroe pen op het feit dat het centrum een geschenk is van het koninklijk huis. Eind oktober had minister Brinkman een ge sprek met de besturen van de drie centra, tijdens zijn werkbezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. „Dat gesprek heeft de fusie aanmerkelijk verge makkelijkt", zegt Van de Berg, „De minister heeft toen duidelijk gemaakt dat Het Zilveren Schor een overgangspositie krijgt. Daardoor konden wij verder. Ja, het is zeker mogelijk dat Het Zilveren Schor in 1990 alsnog bij de fusie komt". Door de overgangspositie van Het Zilveren Schor bestaat het vormingscentrum in Arne muiden formeel niet meer. Het ZIIV is als enige verantwoordelijk voor het vormingswerk in Zeeland. De vestiging hiervan in Zeeuwsch- Vlaanderen komt overeen met de wens van Brinkman. De minister heeft voortdurend aan gedrongen op concentratie van het vormings werk in Zeeland in het centrum in Aardenburg. Van de Berg ziet nog wel enkele moeilijkheden voor de toekomst van het nieuwe ZIIV. „Het jaar 1988 zal niet gemakkelijk worden. We zitten vrij wel op de ondergrens van de normen van het mi nisterie. Het herstructureringsplan van het min- sterie bepaalt dat een centrum minimaal 21.000 cursisten-dagdelen moet hebben. We komen in het nieuwe centrum aan 21500Met Het Zilveren Schor, dat 13.000 dagdelen heeft zou het een goed centrum zijn met een veel stevigere basis". De fusie leidt niet tot vermindering van subsi dies. Door een efficiënter beheer en administra tie is het zelfs mogelijk dat het ZIIV over iets rui mere financiële middelen kan beschikken. „Maar dat is toch vooral een ogenschijnlijke ver betering", relativeert Van de Berg meteen, „De post 'personeel' slokt het grootste deel van de be groting op. En aangezien er niemand ontslagen wordt, blijft die post even groot". De algemene besturen van het Van Eeghenhuis en Hedenesse hebben zich inmiddels akkoord verklaard met de fusie. De statuten van het ZIIV liggen momenteel ter inzage bij de kamer van koophandel. Wanneer deze termijn in de loop van januari is verstreken en er geen bezwaar schriften zijn ingediend, is het nieuwe vormings instituut een feit. Een nieuw bestuur, dat ge vormd wordt uit leden van de twee oude bestu ren, gaat zich allereerst bezighouden met het op stellen van een organisatieplan en een perso- neelsplan. Aangezien er geen ontslagen vallen, verwacht Van de Berg dat het laatste geen pro blemen zal opleveren. 3!' ten en worden er extra video-films ver toond. Tijdens de kerstdagen krijgen onze 'bewoners' een heerlijk maal in hun cel en 's avonds is er gezamenljke recreatie en tweede kerstdag een bin go-avond. Derde kerstdag hebben we een optreden van de countryzanger Rick Dean". Bos over de staat waarin het gebouw verkeert: „We hebben een tekort aan verschillende zalen/kamers en we kampen met vochtoverlast. In de bad- afdeling vallen de stuclagen van de muur en sommige cellen zijn gewoon slecht. Als we meer ruimte hadden of een andere accommodatie, dan kon den we ook de bezoekregeling uitbrei den". „Daarnaast speelt natuurlijk de lande lijke problematiek een rol: gebrek aan geld en aan plaatsruimte in de gevan genissen. Daarvan zijn ook de gedeti neerden in de Huizen van Bewaring het slachtoffer. De gemiddelde ver blijfstijd in een HvB hoort tussen de vier en zes maanden te liggen. Maar doordat ze niet kunnen worden over geplaatst naar een gevangenis - met meer ruimte en meer bezoek - zitten ze vaak te lang in het Huis van Bewaring. In de praktijk soms wel eens een jaar". In het Middelburgse HvB hebben één gedetineerde en zijn echtgenote diver se keren gevraagd om bezoek met Kerstmis. Bos: „Maar als je het aan één persoon toestaat, dan moet je dat bij anderen ook doen. De overigen heb ben het niet gevraagd omdat ze de gel dende regels kennen en zich erbij neer leggen. Maar ik moet toegeven, dat ik het vanuit menselijk oogpunt wel goed zou vinden als extra bezoek mogelijk zou zijn".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 11