Idee van kerstmarkt in Terneuzen moet wennen Hobbybeurs Spel987 Geringe aalvangst in kreek Clinge door hengeltechniek Gereformeerde oostburg Bond krijgt eigen gemeente in Middelburg Actief promotiebeleid in Hontenisse PZC/ streek Paul de Wispelaere besprak eigen werk op poëzieavond Vernielingen bij inbraak bedrijf Axel Elektrische gitaar en banjo gestolen Auto gestolen Man breekt bij aanrijding op rijksweg 6 Katelijne staat sl bij sexueel geweld CONCLUSIE ONDERZOEK VISSTAND Voetbaltoernooi basisscholen DUIZENDEN GULDENS VOOR NATUURFONDS Rommelmarkt brengt 1135 gulden op voor 'Afrika Nu' Scholieren op pad voor Afrika Nu aardenburg Hondenclub Hondenclub Aar denburg begint 3 januari met een nieu we cursus 'gedrag en gehoorzaam heid'. Belangstellenden kunnen tij dens traningen op het terrein aan De Elderschans informatie krijgen. Op zondag tussen 9.30 en 12.00 uur, op dinsdag tussen 19.00 en 21.30 uur. z aam slag BURGEMEESTER KESSEN: Nieuwjaarsrecept CDA in Cadzand\ Bolling De bolclub 'Raak tegen staak' te Oostburg hield een bolling waarbij de vrouwen een man mochten kiezen. Er namen 36 krulbollers deel. De uitslag: 1 E. van Opdorp; 2 Ph. Wa ge; 3 J. Mussche. Ook werd nog een se- riebolling gehouden. Daar kwamen in Oostburg 126 krulbollers op af. Het eerst volgende evenement betreft een kerstbolling voor leden. Deze vindt plaats woensdag en begint om 18.30 uur. sint-jansteen Schieting De katholieke bond van ouderen afdeling Sint-Jansteen houdt woensdag een schieting in het gemeenschapscentrum De Warande. De schieting begint om 13.30 uur. De zaal is open vanaf 13.00 uur. terneuzen Lezing In de Goede Herderkerk in Terneuzen spreekt de Goese predi kant ds T. W. van Bennekom dinsdag over 'De knecht van Bethlehem'. De le zing begint om 19.30 uur. Kaarting Na een felle strijd is Jaap van Doorn clubkampioen van de kaartvereniging D VV uit Zaamslag ge worden. In het eindklassement ver overde Van Doorn evenveel punten als Henk van de Voorde, maar het aantal gewonnen partijen was uiteindelijk in het voordeel van Van Doom. Fred Smolenaers won overigens de laatste ronde in clublokaal café Het Wapen van Zeeland. gezellige Kerstdagen. Wij laten u in deze periode graag meedelen in de feestvreugde. U bent van harte welkom. Meubel hu is voor sfeervol wonen TERNEUZEN - Met als voorbeeld de grote buitenlandse kerstmarkten die internationaal een begrip zijn, beleef de Terneuzen haar eerste kerstmarkt het afgelopen weekeinde. Maar Ne derland en ook haar derde havenstad mist nog traditie en bijbehorende sfeer voor zo'n markt. Toch zijn de initiatiefnemers, horeca en middenstand, ondanks dit aarze lend begin, niet van plan het bij deze eerste poging te laten. Of zoals horeca ondernemer en voorzitter horeca Nieuwstraat Jan Jonkman het ver woordde: ,,We wegen het succes van deze markt niet alleen financieel af. Het belangrijkste is dat we een nieuw idee hebben gelanceerd, waardoor toch weer een aantal mensen Terneu zen op een andere manier heeft leren kennen. Tevens is duidelijk dat met OOSTBURG Paul de Wispelaere, Vlaams schrijver die op het gebied van literatuur al heel wat prijzen toe gekend kreeg, was zaterdagavond te gast bij de poëzie-avond 'Het gebeu ren' in Den Hoekzak in Oostburg. Ruim tachtig literatuur-minnende mensen bezochten 'Het gebeuren', georganiseerd door het Zeeuws Insti tuut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV). De Wispelaere behandelde de litera tuur in het algemeen en vooral zijn ei gen werk en schrijfwijze. Hij wees de. toehoorders erop dat elke auteur zijn eigen werkwijze heeft. Eén van de laat ste werken van zijn hand 'Brieven uit Nergenshuizen' behandelde hij vrij uitvoerig. Deze roman bestaat uit cor respondentie tussen twee mensen en geheel toepasselijk - de handeling in de brief speelt op kerstavond - las hij een episode voor uit de laatste brief. Daarna was er gelegenheid tot het stel len van vragen aan de schrijver. Vervolgens was het de beurt aan cur sisten van 'Poëzie moet je horen', een cursus geleid door Mente Zwaving, te vens één van de initiatiefnemers van 'Het gebeuren'. De veertien deelne mers aan de poëziecursus die in het na- jaar is begonnen, droegen voor uit ei gen werk, afgewisseld met muzikale intermezzo's, saxofoonmuziek en pia no. Tevens was bij 'Het gebeuren' een be gin gemaakt met een twee weken du rende expositie met geïllustreerd werk van de cursisten. In de hal van Den Hoekzak is dit werk te bezichtigen. Het toepassen van grafische technie ken bij het illustreren gebeurde onder leiding van Annelies Soet, directeur van het ZIKV. De poëzie-avond was een succes, volgens Mente Zwaving. TERNEUZEN - Leerlingen van de Prins Willem van Oranjeschool in Terneuzen zamelden zaterdag 1135 gulden in voor de actie 'Afrika Nu'. De kinderen van groep 8 namen zelf het initiatief om een rommelmarkt te houden. Zij nodigden de burgemeester uit om de markt te openen. Omdat Ockeloen verhinderd was, opende wethouder W. van Walraven de markt om 9.00 uur. „De kinderen van de bovenbouw heb ben alles zelf georganiseerd. Zelf din gen bedacht, de burgemeester gebeld en plaatselijke middenstanders bena derd", aldus hun klasseleraar Ph. Becht. Naast ingezamelde 'rommel' konden ook door plaatselijke bakkers en bloemisten beschikbaar gestelde kerstbroden en bloemen worden ge kocht. Tijdens de markt konden door kinderen zelfbedachte spelletjes wor den gedaan, er werd muziek gespeeld en een tumdemonstratie verzorgd. De ze zaterdagse activiteiten brachten ruim 700 gulden op. Dit bedrag werd aangevuld met de wekelijkse zen dingscollecte. Die leverde zo'n 400 (normaal 70) gulden op, zodat in totaal 1135 gulden kan worden overgemaakt naar giro 555. name de open winkels op zondag heel wat Belgen naar hier hebben ge bracht". Zaterdagmiddag opende burgemees ter C. Ockeloen de markt. In zijn ope ningswoord stelde hij dat een twee daagse markt voor de feestdagen bij draagt aan de gezelligheid en leefbaar heid van een stad. Daarbij was hij blij met het initiatief om het Wereld Na tuur Fonds tijdens de tweedaagse te steunen met een aantal activiteiten. „Wij doen al veel in Terneuzen voor mi lieu en natuur. En je kunt alleen veel doen als je geld hebt. Dat geld verdie nen wij met zijn allen in een werkstad als Terneuzen. Het is een fijne actie die de mensen bewust maakt van het vele werk dat het WNF doet voor de natuur. Ik hoop daarom dat deze kerstmarkt niet alleen een succes wordt voor de or ganisatoren maar ook voor het Wereld Natuur Fonds", aldus Ockeloen. Aan sluitend kocht hij de eerste wenskaart die aan een ballon het luchtruim koos. Hierna waren er gelukkig voor het WNF, nog veel mensen die kaarten kochten. Dit en diverse vleesschotels die op Amerikaanse wijze werden ver kocht, leverden het WNF enkele dui zenden guldens op. Om de markt niet alleen voor de be zoekers maar ook voor de deelnemers CLINGE De leerlingen van de Sint Bernardus basisschool in Clinge gaan in de kerstvakantie op pad voor de in nood verkerende mensen in Afrika. Onder auspiciën van het Jeugd Rode Kruis deden de kinderen eerst in schoolverband mee aan een kleur- wedstrijd, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de actie 'Afrika Nu'. In de vakantie krijgt deze actie een vervolg op initiatief van een van de ou ders. Deze deed in de kerstuitgave van de schoolkrant een oproep aan de kin deren om rond de feestdagen iets te doen voor de medemensen in de Derde Wereldlanden. Onder het bekende motto 'een heitje voor een karweitje' bieden de kinderen van de basisschool bij de plaatselijke bevolking de hel pende hand tegen een vergoeding om zodoende een bijdrage te leveren aan deze landelijke actie. AXEL In de nacht van zaterdag op zondag werd bij het Axelse bedrijf Haak Keukens ingebroken. De voordeur van de showroom werd ontzet en binnen werd een chaos aan gericht. Uit een naast de showroom ge legen garage werd een personenwagen ontvreemd. Via de showroom verschafte(n) de in- breker(s) zich toegang tot achtereen volgens een studio en de garage. In showroom en studio raakten kastdeu ren ontzet en werden andere vernielin gen aangericht. TERNEUZEN Uit een berging aan de Terneuzense Breitnerstraat werden tussen vorige week dinsdag en zater dag een elektrische gitaar en een banjo ontvreemd. HOEK Een Fiat 128 met het kente ken LY-02-BZ, eigendom van I. van B. uit Hoek werd in de nacht van zater dag op zondag gestolen. De auto stond geparkeerd op de Markt in Hoek. MIDDELBURG Het Breed Modera- men van de Generale Synode van de Hervormde Kerk heeft positief gerea geerd op de aanvraag van de Middel burgse Centrale Kerkeraad om een buitengewone wijkgemeente voor de Gereformeerde Bond te mogen stich ten. De nieuwe gemeente krijgt een ei gen predikant en een eigen organisa tie. De naam wordt Wijkgemeente Ge reformeerde Bond. De diensten wor den in de gebouwen van de andere hervormde wijkgemeenten gehou den. Zoals gemeld diende de Middelburgse Centrale Kerkeraad de aanvraag be gin vorig jaar in, nadat gebleken was dat samenwerking tussen de 'bonders' en de overige hervormde wijkgemeen ten niet goed verliep. Sinds het begin van de jaren tachtig had de Gerefor meerde Bond, de 'zware' stroming bin nen de hervormde kerk, al een eigen kerkeraadscommissie, een apart pas toraat, gescheiden catechese en jonge renwerk en een eigen rubriek in het plaatselijke kerkblad. Sinds 1975 wer den er wekelijks diensten gehouden in één van de Middelburgse hervormde kerken waar een predikant van de Ge reformeerde Bond voorging. De 'bonders' vonden dat echter niet voldoende en al in 1984 werd een ver zoek ingediend bij de Centrale Kerke raad een eigen wijkgemeente op te mo gen richten. De Centrale Kerkeraad ging daar mee akkoord en na maanden overleg over de vorm van de gemeente werd de aanvraag neergelegd bij de Generale Synode. aantrekkelijk te maken, waren een aantal omlijstende activiteiten geor ganiseerd zoals een wedstrijd met prijzen voor de fraaiste gevel, de meest decoratieve etalage, best ver sierde kraam en gezelligste horeca zaak. Dit alles gezien in het kader van Kerstmis. Een driehoofdige jury onder leiding van de kerstman kwam tot de volgen de uitslag: Sporthuis Vermeersch sprong eruit met zijn etalage, loodgie- tersbedrijf De Mul had het meeste werk gemaakt van de gevel, Holland International had de leukste kraam en snackbar Wifo verdiende de ereprijs als horeca-zaak. Eervolle vermeldin gen waren er voor café De Schelde en Disco For You. Op beide dagen reed de Kerstman in open arreslee door de straten en deel de geschenken uit. Diverse orkesten zorgden voor de muzikale inbreng. De zondag beloofde inderdaad de klapper te worden, maar een regenbui halverwege de middag verstoorde de kerstmarktvreugde, waardoor er te vroeg een einde kwam aan dit initia tief. De overhandiging van het totaalbe drag dat voor het Wereld Natuur Fonds bijeen werd gebracht, werd door burgemeester Ockeloen nu in een van de horecabedrijven van de Niéuw- straat gedaan en niet op straat. Na mens het WNF nam mevrouw Ella Broekhuysen de cheque in ontvangst. Éen van de stands op de hobbybeurs in Sas van Gent was die van de computerclub Zeldenrust met de presentatie van een door een computer gestuurde treinenemplacement. SAS VAN GENT - Bijna driehonderd mensen kwamen zaterdag hun licht opsteken bij de Hobbybeurs Spel'87 in de Vlaanderenhal in Sas van Gent, waar 34 stands konden worden bezichtigd. Volgend jaar willen de organisatoren de beurs een maand eerder houden. „We zijn niet ontevreden. In het begin viel het aantal bezoekers wat tegen, maar in de middag begon het toch gezellig druk te worden. In '88 komt er zeker weer een hobbybeurs. We willen die dan in november houden. Voor Sinterklaas en niet zo vlak voor de kerst, als er ook overal speciale koopdagen worden gehouden. Bovendien willen we de dag op zondag in plaats van zaterdag houden", aldus woordvoerster Ma ry Koetsenruyter van De Vlaanderen. Pottenbakken, papierfiligraan, origami en darwy-kleikunst waren en kele liefhebberijen die aan bod kwamen. Leden van de schietclub hadden een heuse schietbaan opgericht en trokken daarmee veel aandacht. HOEK - Bij een aanrijding morgen op rijksweg 61 ter De Braakman brak de H. B. uit Vlissingen zijn been.lj ste met zijn auto frontaal op hel tuig van W. W. uit Hoek. De auto van de Hoekenaar kreeg schijnlijk een klapband waarde voertuig op de linkerweghelft I aldus een politiewoordvoerde man uit Vlissingen werd overgel naar het Elisabethziekenhuis inl kil. W. kon na doktersbehanl naar huis. Beide auto's waren vel TERNEUZEN Vrouweng heidscentrum Katelijne besteei winter extra aandacht aan het 'sexueel geweld'. In de Ternei Goede Herderkerk wordt woef 13 januari vanaf 13.00 uur e bijeenkomst gehouden over i derwerp. Katelijne ziet sexueel geweld a maatschappelijk probleem. Dl themadag wil het centrum alle i| ties die met het probleem te i hebben, aanzetten tot een betel derlinge samenwerking en begril eikaars werkwijzen. Vertegemf gers van de Vereniging tegenk mishandeling, het bureau vertrol sarts en Mannen tegen sexueel/ houden een inleiding. Na het vel van de film 'Isolement' kan ovl onderwerp worden gediscussieel De kerstman trok de belangstelling van het jeugdige publiek tijdens de kerstmarkt in Terneuzen. CLINGE De geringe aal vangsten in de Zestigvoetkreek in Clinge door leden van de Clingse Henge laars Vereniging, zijn vermoedelijk te wijten aan een door de leden toe gepaste hengeltechniek. Deze con clusie trekt C. Brouwer, visserij- kundig ambtenaar van het ministe rie van landbouw en visserij, naar aanleiding van een visserijkundig onderzoek in de kreek, dat de Ope rationele Groep van de Directie van de Visserij in april van dit jaar heeft uitgevoerd. In het onderzoek is aan dacht besteed aan het watermilieu en de visstand. Volgens het rapport kan het zuur stofgehalte van de Zestigvoetkreek als matig worden bestempeld, ter wijl het zoutgehalte en het zuurbin- dend vermogen hoog zijn. Ook het ammonium- en nitraatgehalte is aan de hoge kant. Onderzoeksresultaten van de vereniging spreken over een goed zuurstofgehalte. Ook de plantengroei aan de kreek gaat volgens het rapport acheruit. Zowel kwantitatief als in diversiteit is er een gering bestand aan plank ton aanwezig, aldus het onderzoek. Er is een gevarieerde visstand waar genomen, die goede mogelijkheden biedt voor de sportvissers. Ondanks de geringe vangsten van aal tijdens het onderzoek zijn de on derzoekers van mening dat de aal stand in de kreek veel zwaarder moet zijn dan uit de vangsten blijkt. Daarbij komt, dat beroepsvisser Moorthamer, die enkele keren per seizoen op aal sleept, telkens een be hoorlijke vangst weet binnen te ha len. De te geringe aalvangst door de sportvissers ligt volgens de onder zoekers aan de hengeltechniek van de vissers. De vereniging wil met dit visserij- kundig onderzoek komen tot aan wijzingen om de aalvangst op een hoger plan te brengen. De onderzoe kers stellen vast dat de conditie van de vis over het algemeen goed is. Geadviseerd wordt de karperstand af te romen, om daardoor meer groeimogelijkheden te scheppen voor deze soorten. De resultaten van het visserijkun dig onderzoek werden zaterdagmi- dag bekendgemaakt tijdens de alge mene ledenvergadering, waarin de clubkampioenen van het afgelopen seizoen werden gehuldigd. Zij kre gen een sporttrofee van de voorzit ter van de wedstrijdcommissie, L. de Blijzer. KLOOSTERZANDE - Burgemeester A. A. L. G. M. Kessen heette zaterdag de nieuwe inwoners van Hontenisse welkom tijdens een feestelijke bijeen komst in Hotel Van Leuven in Kloos- terzande. De 76 mensen die aan de uit nodiging van de gemeente gehoor hadden gegeven, beleefden zaterdag de officiële première van de gemeen telijke promotiefilm. De inwoners, die zich dit jaar in Honte nisse vestigden, werden 's middags be groet door b en w. Onder het genot van koffie en gebak werden de gasten toe gesproken door de burgemeester. Het klarinetkwartet van Marijke Hoefij zers en volksdansgroep Hava Naguila verzorgden een optreden. Daarna had den de middenstand en verenigingen de mogelijkheid zich te presenteren en werd de videofilm vertoond. De film, met financiële ondersteuning van het plaatselijk bedrijfsleven tot stand ge komen, werd vorige week woensdag al door de gemeenteraad in een besloten zitting bekeken. Het afgelopen jaar kreeg de gemeente Hontenisse er 250 nieuwe inwoners bij. Het totale inwonertal van zo'n 7.500 liep hierdoor in 1987 terug met 25. On danks de daling van het aantal inwo ners toonde Kessen zich erg blij met dit resultaat. In voorgaande jaren was er nog sprake van een gemiddeld ver lies van zestig inwoners per jaar. „Dit is een mooie ombuiging, een lijn die we moeten zien vast te houden", vond de burgemeester. Kessen dankte de positieve ontwikke ling aan het actieve promotiebeleid van de gemeente. „Een eigen promo tiebeleid, zelfs een sterk geprofileerd, is niet alleen volstrekt legitiem maar voor onze gemeente bittere noodzaak. Een gericht promotiebeleid is van groot belang om te overleven." Een ge meente die zich duidelijk profileert, stelt zich allerminst oncollegiaal op ten opzichte van andere gemeenten, hield Kessen de aanwezigen voor. „Ik ben nu eenmaal aangesteld om de be langen van mijn gemeente te verdedi gen en voor die belangen op te komen. Het welzijn en de welvaart van Honte nisse dienen voor mij voorop te staan. Hier past geen sentimentaliteit." Kessen kon het niet laten om tijdens zijn toespraak een sneer te geven naar het gemeentebestuur van Aarden burg. „Enkele maanden geleden er in Aardenburg nogal meesmi gedaan over het promotiebelei 'een bepaalde gemeente' Zeeuwsch-Vlaanderen. Tot mij te verbazing vernam ik onlanj diezelfde gemeente een promoti heeft opgesteld dat een blauv kan worden genoemd van hetgi Hontenisse afgelopen jaar plaatsgevonden." CADZAND De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van het| houdt woensdag 6 januari eenn jaarsbijeenkomst in De Wielinl Cadzand. Het afdelingsbestuur vindt data tij „natuurlijk niet alle doelstel waar heeft kunnen maken. Maai drie gemeenten (Oostburg, Sli Aardenburg) heeft met de rege van de klok het eigen geluid en gen visie van het CDA geklonker langstellenden kunnen daarop Bl ken tussen 19.30 en 21.00 uur. HULST In sporthal Den Dullal Hulst wordt maandag 28 dcecel het jaarlijkse kerstzaalvoetbal nooi gehouden voor basisschol! de gemeenten Hulst en Hontenisl organisatie van dit evenementl handen van de commissie schoof bal rayon Hulst. Het toernooi begint om 9.00 uurnM wedstrijden uit de afdeling B.| strijden de teams van Ingheloserl he (Sint-Jansteen), Ter Vliet (Terj Hengstdijk, Nobelhorst 2 (Huls| Schakel 2 (Vogelwaarde) en 1 dus 2 (Hulst) om een promotie! naar de A-afdeling. Vanaf 11.31 worden de werdstrijden in de Al ling gespeeld. De deelnemende tf zijn Ter Duinen (Kloosterzande),| Bernardus (Clinge), Schakel i" waarde), De Oostvogel (Lamswal Sint-Joseph (Graauw) en de Hl basisscholen Willibrordus, NobelB en Moerschans. Het team metdef^ ste punten degradeert naar deBl ling. Het toernooi duurt tot 14.3(H Uitslag laatste ronde. 1 F. Smolenaers; 2 N. Knol; 3 G. Gelderland; 4 A. de Zeeuw; 5 R. Knol. Eindstand clubkampioenschap. 1 J. van Doorn 535; 2 H. van de Voorde 535; 3 N. Knol 493; 4 Jac. van Doorn 478; 5 C. van Doorn 473. Van Cittersweg 2, 4341 RC Arnemuiden, tel. 01182-3075 Havenweg 24 4455 AP Nieuwdorp, tel. 01196-12438. MAANDAG 21 DECEMBER 1987

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 24