)nderzoek visfraude oorkruist EG-beleid Herstructurering NSM kan achterwege blijven Eis zeven maanden voor inbraak en diefstal auto Officier eist vier maanden wegens poging tot doodslag Na PPR-Zeeland ook F NV boos op WD'er De Zeeuw MOPARLEMENTARIËRS BEZOEKEN VISMIJN 'oenbedrijven rken samen opleidingen Protest tegen verlies banen mbo-scholen wijf els ^aterschappen ,len meewerken terugdringing fosfaten Sas van Gent DANKZIJ INVESTERINGSBELEID Voor 13.000 aan gereedschap gestolen ZWEEDS KALIBER VOOR KENNERS. Voortrekkersrol SGP: Middelburgse elfstedenfietstocht Israël onwaardig Forse toename wildschade in 1986 RECHTBANK MIDDELBURG RECHTBANK IN MIDDELBURG Drie boetes voor overtreden leerplichtwet PZC/ provincie 13 UITLATINGEN VALLEN VERKEERD TEr "DAG 12 DECEMBER 1987 ■SINGEN De Europese Commissie heeft het visserijbe- d|n een langzaam tempo gestalte willen geven. De beerput Jegin dit jaar open ging in Lauwersoog en leidde tot het jrfmentair onderzoek naar visfraude, heeft dat in Neder- ind doorkruist. Ir G. Braks, minister van visserij, is politiek dwongen abrupt harde maatregelen te nemen. Dat is op zich :ei|goede zaak. E. P. Woltjer, lid van het Europese Parlement Vo|de PvdA, stelde dit vrijdagmorgen in een gesprek met vis ten vishandelaren in de Vlissingse vismijn. rs |tjer. de PvdA-visserijdeskundige Bopa. bracht samen met zijn coi rs Dankert en drs A. Metten een Jur durend bezoek aan de ge- ■elijke vismijn in Vlissingen. Heester J. J. B. de Looff leidde het Tchap eerst door het bedrijf, ■a in de kantine een open discus- ■atsvond met vissers en vishan- n. De sociaal-democraten had- in echter niet veel te bieden. Het ese Parlement kan, gaf oud- itter van het parlement Dankert hen, weinig invloed op het visse- ljid uitoefenen. Woltjer beloofde ■e controle op naleving van de Hta in andere Europese landen dp orde te stellen. T Isle vissers, onder wie de Arne- _naren J. Meulmeester en J. Sie- lieten blijken behoorlijk wat Ijfels te hebben over de controle- iviteiten in de naburige EG-lidsta- H R- K- Meijers, wethouder van ij in Vlissingen, onderstreepte op lerkingen. Hij haalde daartoe |pport van de Europese Inspec- ïst uit juli 1986 aan. Hieruit Jt dat Frankrijk in 1985 beloofde trole op de maaswijdte van vis- "EN OP ZOOM - Een aantal be- in voor groenvoorziening en hapsverzorging in zuidwest- land gaat gezamenlijk jonge emers opleiden. Dat gebeurt in 'der van het leerlingstelsel. Er is Ëemeenschappelijke Opleidings ■iteit in de Groenvoorziening J Groen genaamd) opgericht, (an nemen voorshands zes be- (n en één gemeente (Bergen op deel. In de raad van advies van Groen heeft onder anderen de ïvse gedeputeerde voor economi- (aken en onderwijs, drs R. C. E. zitting. de eerste keer in Nederland dat ven in de sector groenvoorzie- Jlop opleidingsgebied hun krach- Bindelen. Het is ook voor het eerst laarbij een raad van advies aan- It. Die heeft onder meer tot taak: (bekendheid geven aan de activi- en doelstellingen van GOA aandacht schenken aan het d van leer-werkprojecten en hebronnen aanboren. Naast ge lieerde Barbé maken van de raad »iit: zijn Noordbrabantse collega lgtmans, burgemeester drs P. Ze- rgen van Bergen op Zoom en L. ck, directeur Groenschool in rdam. A Groen nemen, naast Bergen om, de volgende bedrijven deel: voorziening Den Doelder, Axel; r groenvoorziening, Renesse; els beplantingsmaatschappij, Prop beplantingswerken, Hoo ide; firma L. C. van der Borst, Et- 'eur, bureau voor tuin- en land- sverzorging, Haaren. Als voorde len de gezamenlijke aanpak zien (elnemers: een betere prognose (het aantal opleidingsplaatsen; ~seling van leerlingen tussen de ;hillende bedrijven; overdekte jjkopleiding in de winter. Jenteel zijn er 14 leerlingen in ;t bij GOA zuidwest-Nederland. pr; ktijkopleiding vindt plaats bij ®an de GOA-bedrijven. Eén dag ^veek volgen de leerlingen een x-tische opleiding bij een groen- 1 in hun omgeving.Het landelijk dingsorgaan in de land- en tuin- de stichting VOLLT te Utrecht, t op de inhoud van de opleiding Jtrole uit. Uitbreiding van de sa- 'erking - bedrijven, overheid - be- tot de mogelijkheden. J HAAG (ANP) - De waterschap- (pjn bereid mee te werken aan het .Hen van een actieprogramma Jhet fosfaatvrijmaken van afval ler op rioolwaterzui veringsinrich- |n. Dit bleek vrijdag tijdens de „tdering van het bestuur van de ie van Waterschappen, de landelij- (jganisatie van de waterschappen s land. nie ondersteunt daarmee de be- 'oornemens van de ministers •■Kroes (waterstaat) en Nijpels u) om de fosfaatbelasting van oppervlaktewater verder terug te en. Volgens de Unie moet het fos- ft|riimaken van afvalwater onder- ■jormen van een integrale aanpak «het fosfaatprobleem. Zo bena- en de waterschappen dat ook de ting van het oppervlaktewater ■fosfaten vanuit de landbouw ver- Jfal moeten worden teruggedron- BLijst de Unie op de problematiek *iet zuiveringsslib. Door het fos- ■njmaken van afvalwater op de «pngsinrichtingen zal de hoeveel- geproduceerd zuiveringsslib ■pch toenemen. Voor de verwer- T'an dit slib zullen aanvaardbare 6nfSlngen gevonden dienen te wor- ■omdat de afzet van het slib mo reel al een probleem vormt, aldus Vle van waterschappen. netten te vergroten. Een jaar later bleek daar niets van terecht gekomen. Siereveld haalde in dat kader een voorbeeld uit de praktijk in België aan. „We brachten daar eens 10.000 ki lo tong aan land bij een vismijn, 9000 kilo verdween zo in een vrachtwagen en de rest werd gemijnd. Alleen die 1000 kilo behoefde in het logboek te worden vermeld". Vissers behoren naar de letter van de wet hun logboek al op zee in te vullen, zodat kan wor den nagegaan hoeveel is opgevist. De Europese visserij specialist van de PvdA liet niet na de kat enige keren de bel aan te binden. Zo zei hij dat de Ne derlandse vissersvloot lange tijd te sterk is gegroeid. Hij voegde daar ge lijk aan toe dat de vissers zelf steeds op die overcapaciteit hebben gewezen. Meulmeester, eigenaar van drie kot ters, viel de sociaal-democraat daarin bij. „De Vereniging tot Bevordering van de Zeevisserij (Zevibel) heeft eind jaren zeventig gepleit voor een vistijd- verkorting. Die is toentertijd niet ge komen. De vissers in het noorden wil den daar niet aan". De vissers wezen Woltjer er voortdurend op dat er vol doende vis in de Noordzee zit. Siere veld sprak: „Hoe meer je vist, des te meer vis komt er". De PvdA'er nam die opmerking niet over. „We moeten de adviezen van de biologen serieus blij ven nemen, anders spannen we het paard achter de wagen". Vishandelaar G. van de Gruiter, eige naar van een fileerbedrijf in Middel burg, hield een warm pleidooi voor een gelijkmatige aanvoer van vis. De han del en de visverwerkende industrie gaat anders, naar zijn oordeel, kapot. De vangstverboden voor schol en ka beljauw hebben er eind dit jaar al toe geleid dat ongeveer negentig procent van alle visfileerbedrijven stilligt, dat van Van de Gruiter incluis. En de ha- ringhandel is in de tijd dat de Neder landse vissers geen haring mochten vangen, naar Denemarken verhuist. Van de Gruiter vreesde hetzelfde voor platvis, onder meer schol en tong. Wol tjer onderschreef dat. De visvangst moet volgens hem zo goed mogelijk over het jaar worden verspreid. De Vlissingse wethouder Meijers noemde dat de kern van de zaak en vroeg een betere controle op de individuele quo ta. De Europese ministers van visserij ko men maandag en dinsdag bijeen om de totale vangsthoeveelheden voor 1988 vast te stellen, de voor de Nederlandse visserij cruciale beslissingen vallen dan. De Europarlementariërs mevrouw I. van den Heuvel, mevrouw H. d'Anco- na, drs H. J. Muntingh en B. Visser be zochten vrijdag op hun werkbezoek aan Zeeland onder meer de grensge meente Sas van Gent. De specifieke problemen die die geografische ligging met zich meebrengt, kwamen vooral aan de orde. Vertegenwoordigers van het Neder landse bedrijfsleven, het Gewestelijk Arbeidsbureau en de gemeente Sas van Gent informeerden de PvdA'ers. Zij wezen hen met name op de vele be lemmeringen die, ondanks de Benelux en de EG, nog steeds bestaan in het verkeer tussen Nederland en België; de verschillen in arbeidsvoorwaarden, vestigingsbeleid van bedrijven, grens overschrijdende vervuiling en ook openbaar vervoer. Mevrouw J. M. H. M. van Rest, burge meester van Sas van Gent, deelde na afloop van het gesprek mee dat de be zoekers door de gesignaleerde proble men werden verrast. De PvdA'ers kwamen tot de conclusie dat die sche ve verhoudingen in grensgebieden door de Europese Gemeenschap eens moeten worden onderzocht. Van Rest was blij met dit resultaat. P. Dankert TERNEUZEN - Na de PPR-Zeeland heeft ook het afdelingsbestuur van de FNV in Terneuzen gereageerd op uitlatingen van VVD-fractievoor- zitter W. de Zeeuw aan het adres van zijn collega-fractievoorzitter A. A. P. van Himme (Links Perspec- tieD. De Zeeuw had, tijdens de be grotingsvergadering van de ge meenteraad van Terneuzen, geen goed woord over voor de wijze waarop Van Himme in zijn algeme ne beschouwing de handel en wan del van b en w, de meerderheid van de raad èn een aantal topambtena ren bekritiseerde. Van Himme vroeg zich op een be paald moment zelfs af of voor een aantal raadsleden niet slechts één ding belangrijk was: de maandelijk se vergoeding voor het raadswerk. De Zeeuw reageerde furieus. In die reactie nam hij het woord profiteur in de mond, daarmee duidelijk doe lend op het feit dat Van Himme uit keringsgerechtigde is. Het bestuur van de PPR-Zeeland eiste een week geleden al dat de VVD-fractievoor- zitter openlijk zijn excuses zou aan bieden. Volgens de PPR zou De Zeeuw de groep van uitkeringsge rechtigden hebben gegriefd. Die zelfde mening is nu de FNV-Terneu- zen toegedaan. In een open brief aan de gemeenteraad wordt tegen de uitspraken van De Zeeuw gepro testeerd. „Het bestuur van de afde ling èn de leden van de werkgroep Uitkeringsgerechtigden in deze af deling zijn zeer verontwaardigd over de uitspraak die uitkeringsge rechtigden in het algemeen aanvalt en diep grieft. De heer De Zeeuw is woordvoerder van zijn partij. Wij vatten dat, wat hij wellicht uit on voorzichtigheid heeft gezegd, dan ook op als een uiting van hoe men in zijn partij denkt over die mensen in de maatschappij die van een uitke ring moeten leven en die buiten hun schuld getroffen zijn door werkloos heid, ziekte en invaliditeit. Wij ho pen dat velen zich dit onthullende incident zullen herinneren bij de volgende verkiezingen", schrijft het FNV-bestuur. Trouwens, ook een (terloopse) op merking van burgemeester C. Oc- keloen, die veronderstelde dat raadslid Van Himme 'waarschijn lijk meer tijd zou hebben dan ande re raadsleden', is slecht gevallen bij het afdelingsbestuur. Van de raadsvoorzitter verwacht de FNV min of meer dat hij in de volgende raadsvergadering (donderdag) moeite zal doen om 'de belediging' ongedaan te maken. De vier onderscheiden KMS'ers (vlnr) A. Buys, A. Wisse, A. Everaers enJ. Geelhoed. VLISSINGEN Onder een weinig gunstig gesternte hebben vrijdag vier jubilarissen van de Koninklij ke Maatschappij 'De Schelde' een onderscheiding in de Orde van Oranje Nassau gekregen. J. C. Th. van der Doef, burgemeester van Vlissingen, reikte ze uit in een ka mer van het hoofdkantoor van de Vlissingse onderneming. De direc tie vond het ongepast met het oog op het verlies van 540 arbeidsplaat sen een uitgebreide bijeenkomst te houden in 'Het Scheldekwartier'. Van der Doef tipte de huidige pro blemen bij de KMS slechts even aan. Hij betrok daarin met name het langdurig dienstverband van de ju bilarissen, ieder veertig jaar. „Men sen die, zoals u, zo verknocht zijn aan het bedrijf, hebben in de loop der jaren die firma ook uit het dal weten te halen". Drs C. Hartog, één van de directeuren van 'De Schelde', onderschreef deze woorden. „Er wordt vaak niet zo gunstig gespro ken over mensen die lang bij één on derneming blijven, maar ik doe dat zeker niet. Die werknemers vormen naar mijn idee de vaste kern van een bedrijf, waarop kan worden ge bouwd". De 55-jarige Vlissinger J. Geelhoed, als scheepsmetaalbewerker werk zaam in de industriegroep Scheeps- nieuwbouw, kreeg een bronzen ere medaille in de Orde van Oranje Na ssau. Zijn collega A. Wisse kwam eveneens als 15-jarige bij 'de fabriek' in dienst. Hij werkt momenteel als constructeur op de tekenkamers Scheepsnieuwbouw, afdeling Pijp leidingen. Wisse woont in Oost-Sou burg en kreeg een zilveren medaille in de Orde van Oranje Nassau. De 56-jarige werkvoorbereider A. Eve raers en de in februari vervroegd uit getreden 61-jarige Oostsouburger A. Buijs kregen uit handen van burge meester Van der Doef eenzelfde on derscheiding. Voormalig arbeidsdeskundige Buijs sprak namens zijn collega's een woord van dank. „Wij zien dit als een bekroning van ons werk, zowel bin nen als buiten het bedrijf. Deze dag is daarom voor ons onvergetelijk, ondanks de situatie waarin 'De Schelde' zich bevindt". WACHTEBEKE/SLUISKIL On danks de aanhoudende overcapaci teit op de kunstmestmarkt en de ge volgen van de val van de dollar voor die markt kunnen bij de Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) in Sluis kil ingrijpende herstructurerings plannen achterwege blijven. Dat is, volgens algemeen directeur ir L. Boi- do, vooral te danken aan het 'dynami sche en vooruitziende investeringsbe leid' van de afgelopen jaren. Er werd in een kort tijdsbestek meer dan 1 mil jard gulden in de fabriek in Sluiskil geinvesteerd. Ir Boido stond bij de huidige situatie op de kunstmestmarkt stil tijdens een toespraak op de jaarlijkse jubilaris- senbij eenkomst in het provinciaal do mein Puyenbroeck in Wachtebeke. Vrijdagmiddag werden 55 jubilarissen (25 en 35 jaar) gehuldigd, een record. Behalve de overcapaciteit en de val van de dollar noemde de NSM-direc- teur ook nog andere factoren voor de problemen in de kunstmestsector: de toename van importen in West-Euro pa, de landbouwoverschotten in de ontwikkelde landen en het kunstmest- beleid van met name India en China. „Tengevolge van deze factoren zijn de producenten genoodzaakt geweest verdere rationaliseringen door te voe ren en de produktie te beperken, voor al op het gebied van ammoniak en ureum, met de bedoeling produktieca- paciteiten aan te passen en de kosten te verlagen." Ook binnen het moeder concern Norsk Hydro moesten aan passingen worden doorgevoerd. Maar NSM bleef tot nu toe grotendeels bui ten schot (al moest Reforming C tijde lijk worden stilgelegd en draaiden de salpeter- en nitraateenheden niet het hele jaar op volle capaciteit), vooral dus dankzij het investeringsbeleid van de afgelopen jaren. Boido; „Toch moe ten de herstructureringen, die overal plaatsvinden, ook voor NSM en zijn OOSTBURG In de nacht van don derdag op vrijdag is ingebroken bij J. V. aan de Bredestraat te Oostburg. Er werden verschillende gereedschappen gestolen met een totale waarde van 13.000 gulden. Men kwam binnen door de voordeur te forceren. Advertentie Gislaved Banden. Zweedse kwaliteit staalradiaal. Al jarenlang geruisloos aan de top in Zweden en daarbuiten. Ook in Nederland. Gislaved Banden munten voelbaar uit in wegliggmg, souplesse en besturing. Handgemaakt rond de beste soorten rubberen staal. Nadrukkelijk een band voor kenners en perfektionisten. De toegevoegde waarde voor iedere auto. Gislavedeen exclusieve band voor een normale prijs. Glal.vad Spaad 190/85T I Gislaved Banden feliciteert haar dealer TISSINK BANDEN bm met de opening van Spaad 210/65 het nieuwe bedrijfspand te Middelburg. TISSINK BANDEN k Herculesweg 13 - 4338 PL Middelburg - Telefoon 01180-27502 medewerkers, een niet mis te verstaan signaal betekenen. Willen wij ons handhaven aan de top van onze sector -en zo de continuïteit van onze onder neming veiligstellen- dan zullen ook wij in elk onderdeel van onze organisa tie nog efüciënter moeten zijn." De algemeen directeur roemde de ver bondenheid tussen NSM en zijn mede werkers. „NSM is een onderneming met een eigen Zeeuws-Vlaams karak ter, waar het goed is te werken en dat kan rekenen op trouwe medewerkers. Elke NSM'er kan trots zijn op de voor trekkersrol, die hij en zijn onderne ming in de maatschappelijke en eco nomische ontwikkeling van de regio heeft vervuld. NSM is één van de vaste waarden in de regio. Dat staat als een paal boven water." Ook bedrijfsdirecteur ir G. Huys roemde de verbondenheid tussen de fabriek en de werknemers. Hij noem de de NSM een bedrijf dat behoort tot de grootste, modernste producenten van stikstofmeststoffen in de wereld. Ir Huys noemde wat cijfertjes die de ontwikkelingen van de laatste jaren aantonen: In '52 produceerde NSM on geveer 350.000 ton eindprodukten, nu is er een produktiecapaciteit van ruim 2 miljoen ton meststoffen. VLISSINGEN - De samenwerkende vakorganisaties van onderwijsperso neel protesteren volgende week tegen het verlies van arbeidsplaatsen in het middelbaar beroepsonderwijs (mbo). Als gevolg van de geplande SVM-ope- ratie (sectorvorming en vernieuwing) dreigen er landelijk 2000 arbeids plaatsen op mbo-scholen te verdwij nen. De vakorganisaties beleggen donderdag 17 december om 16.00 uur een voorlichtingsbijeenkomst op de mts'aan de Marconiweg in Vlissingen. Elders in het land worden volgende week nog op twaalf andere lokaties soortgelijke vergaderingen belegd. De organisatie is in handen van de alge mene centrale van overheidspersoneel (ACOP), het ambtenarencentrum (AC), de christelijke centrale voor on derwijs- en overheidspersoneel (CCOOP) en de centrale van middel bare en hogere functionarissen bij overheid en onderwijs (CMHAi. Behal ve het waarschijnlijke banenverlies kritiseren de vakorganisaties ook het voorgelegde sociaal plan, dat slechts tot 1991 ontslagbescherming biedt. Bovendien wordt verwacht dat de beoogde bezuiniging van 150 miljoen gulden een verantwoorde reorganisa tie van het mbo al bij voorbaat onmo gelijk maakt. CVan onze Haagse redacteur) l DEN HAAG - Een onwaardige verto ning. Dat is het oordeel van de SGP- Tweede Kamerfractie over de elfste denfietstocht, die ons land bij wijze van nationaal gebaar organiseert tij dens het veertigjarig bestaan van de staat Israël. Zolang er niet wordt ge zocht naar een 'waardiger' manier om onze nationale gevoelens tot uitdruk king te brengen zal de SGP niet mee werken aan de tocht. Fractievoorzitter B. van der Vlies schrijft dit in een brief aan de in Mid delburg gevestigde stichting die de elf- stedenrit volgend jaar op touw zet. Zijn fractie meent dat de 'unieke plaats' die de Joodse staat in de wereld inneemt en de 'bijzondere band' tus sen Nederland en Israël een beter jubi leumgeschenk rechtvaardigen. Bo vendien vraagt Van der Vlies zich af öf de elfstedentocht wel als een 'typisch Nederlands gebaar' kan worden be schouwd. Zijn partij, die van oudsher sympathiek tegenover Israël staat, vindt het 'onbegrijpelijk' dat in het flets-schema ook de Joodse sabbat en de christelijke zondag zijn opgeno men. Daarmee wordt voorbijgegaan aan religieuze gevoelens. GOES - Wild heeft in 1986 voor ruim 633.000 gulden schade aangericht in landbouwgewassen. Ganzen hebben daar verreweg het grootste aandeel in gehad. De schade die deze vogels kan worden aangerekend bedroeg vorig jaar bijna 540.000 gulden. Een en an der blijkt uit het jaarverslag over 1986 van de wildschadecommissie in Zeeland. In 1986 zijn in totaal 276 gevallen van wildschade gemeld. Een groot deel er van kon zonder vergoeding worden af gehandeld omdat de schade bleek mee te vallen. De wildschadecommissie heeft zich uiteindelij k over 114 meldin gen gebogen, waarbij in 108 gevallen een bedrag is vastgesteld. Het betrof 78 keer schade door ganzen. Vooral de klachten over rotganzen zijn in 1986 sterk toegenomen. Deze soort nam ai- leen al bijna 430.000 gulden van de schade voor zijn rekening. Het totale bedrag aan wildschade was in 1986 trouwens flink hoger dan in de vier jaar ervoor. Toen varieerde deze van 200.000 tot 250.000 gulden. Het aantal gevallen dat de wildschade commissie heeft behandeld lag in de periode 1982-1985 tussen 64 en 82. MIDDELBURG De 25-jarige Rot terdammer R. K. hoorde vrijdag op de zitting van de Middelburgse recht bank vier maanden gevangenisstraf tegen zich eisen wegens poging tot doodslag. Hij had in de zomer van 1985 op het kampeerterrein Groene- woudt in Burgh-Haamstede tijdens een hevige ruzie de keel van een zes tigjarige man dichtgeknepen. Door dat politie tussenbeide kwam, werd erger voorkomen. K. had een homofiele relatie met de ou dere man gehad, maar op de dag van het incident waren er voortdurend problemen. K. was onder invloed van alcohol en drugs en was daardoor ui terst agressief. Toen zijn vriend wei gerde hem de sleutel van zijn auto te geven liep de zaak volkomen uit de hand. Met de kreet 'ik vermoord je, ik maak je kapot' vloog hij de man naar zijn keel. Ook sloeg hij met een lege fles een autoruit in. Officier van justitie mr S. Tempel hield er bij zijn eis rekening mee dat het mis drijf al lang geleden plaats had. Boven dien was hij zodanig onder invloed van verdovende middelen geweest dat hij zich naderhand nauwelijks iets van het gebeurde wist te herinneren. K.'s advocaat mr H. van Pijkeren vond dat ook het slachtoffer schuld had aan het incident. De hele dag was al door bei den gevochten. Verder betaalde de ou dere man de drugs die zijn vriend ge bruikte, wat mede tot de problemen had geleid. Ook de 55-jarige S. A. V. D. uit Bres- kens was poging tot doodslag ten laste gelegd. In mei '85 was hij met een trac tor op een wachtmeester van de rijks politie ingereden. Dat gebeurde op de Slikkenburgseweg in de gemeente Oostburg. Toen hij later op de dag door vier man politie werd aangehou den, ging hij dezelfde wachtmeester te lijf, waarbij hij hem zijn keel probeerde dicht te knijpen en hem een gekneusde duim bezorgde. In augustus 1986 reed hij met zijn auto op een echtpaar in, dat in Oostburg liep te wandelen. Kort daarvoor was hij naast de man gestopt en had hem gedreigd 'kapot te zullen maken'. D. is door psychiaters geheel ontoereke ningsvatbaar verklaard. Op de zitting legde hij een aantal uiterst verwarde verklaringen af die geen enkel licht wierpen op zijn motieven. Hij ontken de al het ten laste gelegde. De officier vond de gepleegde feiten weiliswaar ernstig, maar omdat ze al vrij lang geleden gebeurd zijn en er na die tijd geen nieuwe problemen van de kant van D. waren geweest, wilde hij geen tbr of verplichte psychiatrische behandeling eisen. Omdat D. volgens het psychiatrisch rapport in het geheel niet verantwoordelijk geacht kan wor den voor zijn daden restte de officier weinig anders dan ontslag van rechts vervolging te vragen. Uitspraak in beide zaken 18 december. MIDDELBURG Officier van justi tie mr S. Tempel heeft vrijdag op de strafzitting van de rechtbank in Mid delburg zeven maanden gevangenis straf tegen de 34-jarige Vlissinger F. H. B. geëist voor het plegen van een inbraak en het stelen van een auto. De officier ging er daarbij van uit dat B. iemand is die gegarandeerd weer aan het stelen gaat zodra hij op vrije voe ten is. Hij heeft al vele veroordelingen voor soortgelijke feiten achter de rug. Op 4 september pleegde hij een in braak in een garage in de Hobeinstraat in zijn woonplaats. Hij nam daar ken tekenbewijzen en -platen, keurings rapporten, een decoupeerzaag, sleu tels en geld weg. Hij deed dat samen met een vriendin. In de vroege ochtend van 7 september namen zij in de Paul Krugerstraat in Vlissingen een Engel se auto weg, waarin onder meer kam peer- en surfspullen en veerboottic kets zaten. Zij reden ermee naar Rot terdam en kochten daar heroïne. De vrouw werd daar gearresteerd. B. ver volgde samen met een vriend, die ook van de partij was, zijn weg in de auto. De rechtbank had behalve deze feiten nog een tiental andere delicten, die te genover de politie door B. waren be kend, bij de behandeling van zijn zaak willen meenemen, maar zijn advocaat mr C. J. de Wit liet weten dat hij daar bezwaar tegen had en voor deze mis drijven apart gedagvaard wilde wor den. Daarmee wordt de officier ver plicht om voor al deze diefstallen ijzer- sterke bewijzen aan te dragen. B. werd in februari van dit jaar tot twee jaar veroordeeld door de Middelburgse rechtbank mede op grond van een aan tal van deze wel bij justitie bekende, maar niet officieel ten laste gelegde misdrijven. De advocaat was van me ning dat B. daardoor exorbitant zwaar gestraft is. Deze zaak moet nog in be roep door het hof in Den Haag behan deld worden. Mr De Wit vond de eis van zeven maan den voor de laatste twee ten laste gé- legde delicten ook veel te zwaar. Hij vroeg dan ook onmiddellijke in vrij heid stelling van zijn cliënt, die al gé- ruime tijd in voorarrest zit. De rechtbank doet 18 december uit spraak. MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft mevrouw N. T. A. uit Oudelande conform de eis veroor deeld tot drie boetes van driehonderd gulden, waarvan tweehonderd gul den voorwaardelijk voor het overtre den van de leerplichtwet. Mevrouw A. had haar leerplichtige kinderen van elf, acht en zes jaar vorig jaar eiili- ge tijd thuis gehouden van school. Zij vindt het beter voor kinderen als ze niet gedwongen worden om naar school te gaan. Pas als haar kinderen erom vragen hoeven ze naar school. Zij is een principieel tegenstandster van de leerplicht omdat deze haars inziens het recht op een ongestoorde ontwik keling van het kind aantast. De 24-jarige Vlissinger J. van B. werd door de rechtbank tot vier maanden veroordeeld voor inbraken en heling in zijn woonplaats. Het vonnis was con form de eis. Eveneens conform de eis was het von nis van de Middelburgse mevrouw A. R. B. (28), die zes maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk kreeg opgelegd voor de hulp die zij haar En gelse vriend bood om een partij van vijf kilo amfetamine naar Engeland te smokkelen. Het spul werd bij haar thuis gevonden. Omdat zij haar hulp uitsluitend als vriendendienst had verleend en er geen cent beter van werd, had de officier een naar verhou ding lichte straf geëist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 13