Sigaret was oorzaak van brand in Vlissingen Bibliotheekvoorzitter krijgt eremedaille bij zijn afscheid Boete 750 gulden voor bedreiging met uitbeenmes bezoekers broodjeszaak Boetes voor molesteren SPEL amateurtoneel in de kerstdienst eeland spoedig officieel vrij van varkenspest PZC/ provincie J «laO 1 Ml Van je GroenteSpecialist moetje 't hebben. S OVERLEG GEEN RESULTAAT OPLEVERT POLITIERECHTER MIDDELBURG HOORT ZIET if \CRV-opnamen van Iventin Hulst Uitstapje November was \somber en nat SSEL ANP) - De EG-ministers van landbouw fben het noorden van Nederland donderdag of- lel vrijverklaard van varkenspest. Over enkele Ten wil de Europese Commissie voorstellen ook larkensrijke provincies Noord-Brabant en Zee- 1 officieel vrij verklaren. noorden van een lijn die van Katwijk via Hil- |um. Apeldoorn en Almelo naar de Duitse grens bt zijn al meer dan een jaar geen gevallen van varkenspest meer voorgekomen. Vlees en dieren uit dit gebied kunnen weer vrijuit worden geëxpor teerd. zodra de beslissing van de raad officieel is ge publiceerd. Dat gebeurt binnen enkele weken. Ook het gebied ten zuiden van de lijn van Katwijk tot aan de grens met de Bondsrepubliek is feitelijk vrij van varkenspest. Door een procedurefout kun nen Noord-Brabant en Zeeland nu echter nog niet officieel worden vrijverklaard. EG-commissaris An- driessen heeft beloofd dat hij dat in januari in orde zal maken, zei minister Braks van landbouw don derdag. Volgens een woordvoerder van Andriessen kan er tot die tijd wel vers vlees worden geëxporteerd uit het zuiden wan Nederland. Bij de export van leven de dieren kunnen andere EG-landen echter bepaal de eisen blijven stellen. CB bereid tot acties om roblemen landbouw TILBURG - De Noordbrabants Christelijke Boerenbond (NCB) wil blijven proberen via samen- ^•king en overleg op basis van feiten en goede argumenten bij te dragen aan een oplossing de problemen in de land- en tuinbouw. Maar als dat onvoldoende resultaat oplevert, zal de lid acties niet uit de weg gaan. Voorzitter ir A. J. Latijnhouwers verzekerde donderdag tij- is de algemene vergadering van de NCB in Tilburg overigens dat dit legale acties zullen zijn. |ncB - deze landbouworganisatie ft ruim 1300 leden in Zeeuwsch- nderen en Zuid-Beveland - is, zo ,e Latijnhouwers uit, bereid offers (brengen. Hij noemde geleidelijke verlagingen, zonodig financiële everantwoordelijkheid en initia- en om grond uit produktie te ne- Maar een harde voorwaarde Irbij is dat de Europese Commissie Ir toezeggingen waarmaakt. En dat kent een beleid dat de nadelige ge en van één en ander voor de boe- opvangt. Verder moet onderzoek ir alternatieve gewassen door de worden gesteund. Vooral de ver- Jking van agrarische grondstoffen ^produkten als ethanol moet een s krijgen. Latijnhouwers acht dat eminent belang voor de ontwikke- van de plantaardige produktie op ;e termijn. voorzitter van de NCB meent dat grote groep agrarische bedrijven k genoeg is om zich te redden in de leilijke tijd die komen gaat. Een an- le groep zal kunnen overleven door bijvoorbeeld de kostprijs beter te be dien, de kwaliteit te verbeteren, de dukten zelf te bewerken of gebruik naken van nieuwe ontwikkelingen. ir,vaarde daarvoor is naar zijn me- g dat betaalbare oplossingen wor- gevonden voor de mest- en milieu- liblematiek en voor de bestrijding ziekten en plagen. Voor de bedrij- die zonder ingrijpende aanpassin- Ji in grote problemen zullen komen, laar de mening van Latijnhouwers ILST De NCRV-radio verzorgt lisdag 22 december een rechtstreek se uitzending vanuit de Basiliek van ■heilige Willibrordus in Hulst. Sn deze uitzending, van 20.00 tot ■30 uur via radio 4, verlenen mede- jrking het Hulster Gemengd Koor ier leiding van Jo Ivens, het meis- feoor Rundadinella uit Kluisbergen j(B onder leiding van Johan Jourquin, fej bariton Ruud van der Meer, het ïuws Orkest (met concertmeester ans Karei Adriaanse) onder leiding i Jo Ivens, organist Bram Beekman en cis N. J. Jurgens, die een korte medi tatie verzorgt. Gert van Drimmelen tenteert het programma onder de titel Advent in Hulst. Margriet van de Sent en Flip Feij hebben de produk- in handen. een herstructurering noodzakelijk. Dat kan bijvoorbeeld door baktarwe in plaats van voertarwe te telen, voor de produktie van zaai- en pootgoed te kiezen of andere diersoorten te gaan houden. Hij vindt dat de overheid deze ontwikkeling moet stimuleren door middel van een herstructureringsbe- leid, waarbij hij denkt aan een breed opgezette rente-subsidieregeling. Tevreden stelde Latijnhouwers vast dat enige lijn begint te komen in de aanpak van de mestoverschotten. En hij vindt het ook verheugend dat de mestboekhouding een stuk simpeler lijkt te gaan worden. Hij waarschuwt in dat verband voor teveel regels. „Re gelgeving lokt nieuwe regels uit om weer recht te trekken wat dreigt mis te gaan", zei hij. „Je kunt dan kiezen uit een warnet van regels of echte deregu lering. Wij kiezen voor het laatste." VLISSINGEN - De kortstondige brand die dinsdagavond in een huis aan de Kanariesprenk in Vlissingen woedde, is vermoedelijk door een brandende sigaret veroorzaakt. De si garet die op de rand van een asbak lag, is daar waarschijnlijk van af ge vallen. De asbak stond op of in de na bijheid van een driezitsbank die dins dagavond volledig verbrandde. Dit is gebleken uit een onderzoek door de recherche van de politie Vlissingen, in samenwerking met de brandweer. De materiële schade bedraagt onge veer twintigduizend gulden. De twee slachtoffers van de brand - een moeder en haar zoontje - worden nog verpleegd in het Bethesda-St.Joseph ziekenhuis in Vlissingen. Zij vertonen verschijnselen van rookvergiftiging. Mevrouw W. van de V. die in de woon kamer lag waar de brand is uitgebro ken, had volgens de Vlissingse brand weercommandant W. P. van Leersum niet veel later gevonden moeten wor den. „Een mens kan op z'n hoogst drie minuten zonder zuurstof. Als de brandweer niet zo snel was opgetre den, was er een dodelijk slachtoffer ge vallen". Mevrouw Van de V. was diep bewusteloos. Zij moest ter plekke, vóór het vervoer per ambulance naar het ziekenhuis, worden gereanimeerd. Haar driejarig zoontje, dat op de eerste verdieping sliep, was nagenoeg be wusteloos. Een buurman heeft hem ge red. Plaatsvervangend directeur-generaal J. Verkerk van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu las de toespraak voor die minister E. Nijpels had zullen hou den. Verkerk wees erop dat de milieu verontreiniging door mest pas in 2000 tot staan moet zijn gebracht. Tot die tijd hebben de veehouders de gelegen heid hun bedrijf aan te passen en kan de samenstelling van veevoer worden gewijzigd en de fabrieksmatige ver werking van mest in de praktijk wor den beproefd. De hoge VROM-ambte- naar waarschuwde ervoor dat veehou ders niet moeten denken dat de vee- voerderindustrie en mestfabrieken het mestprobleem wel even uit de wereld zullen helpen. „De mestproblematiek is zo gigantisch en we zijn zoveel te laat met een serieuze aanpak ervan dat we alleen tot een oplossing kunnen ko men als op alle niveaus een maximale inspanning wordt geleverd", aldus Verkerk. Hij drong er bij de veehou ders op aan er vooral voor te zorgen dat de mest van hun dieren zo min mo gelijk water bevat. Verkerk vertelde dat de jongste cij fers over het resultaat van de bestrij ding van lucht- en bodemverontreini ging een verscherping van de maatre gelen op het gebied van het verkeer en de landbouw noodzakelijk maken. Hij noemde voor de landbouw verla ging van het stikstofgehalte in vee voer, aanpassing van stalsystemen, afdekking van mestsilo's en meteen in de bodem werken van de mest. „De landbouw", betoogde Verkerk, „is bij uitstek een produktiesector die mi lieuvriendelijk kan werken. Voor waarde is dan wel dat de grenzen van milieu en produktievolume niet wor den gezien als een sta-in-de-weg maar als nieuwe uitdagingen." 11 DECEMBER 1987 VLISSINGEN De afgelopen fciaand november was somber en Biat terwijl de gemiddelde tem peratuur vrijwel normaal was. |n Oost-Souburg viel 94 mm re ken tegen 77 normaal. Vooral de ■tweede helft van de maand kracht veel regen. In Seroosker- ke (W) viel 97, in Ritthem 93, in ■Vlissingen 96, in 'sGravenpolder Pi, in Zierikzee 87 en in Dom burg 116 mm. De zon scheen in Vlissingen 35 uur tegen 56 uur normaal. Op 16 dagen kregen we de zon helemaal niet te zien. De gemiddelde tem peratuur in Oost-Souburg was 4 graden tegen 7.0 normaal. Tot vorst is het daar niet gekomen. In het oostelijk deel van de provin cie was dat wel het geval. De 'aagste temperaturen kwamen voor gedurende de eerste dagen van november en rond het mid den van de maand. Op de 18e werd het in Schoondijke nog 13.8 graden. HULST De Stichting Katholieke Openbare Bibliothe ken Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Oost nam donderdag middag in de bibliotheek in Hulst afscheid van haar voor zitter L. A. M. Colsen. Ter gelegenheid van zijn afscheid en zijn vele verdiensten voor het bibliotheekwezen ontving de 72-jarige Colsen uit handen van burgemeester mr F. A. W. Jacobs van Hulst de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De uitreiking vond plaats tijdens een druk bezochte af scheidsreceptie. Verschillende sprekers schetsten de loop baan van Colsen, die sinds de oprichting van de biblio theekstichting in 1962 onafgebroken deel uitmaakte van Burgemeester Jacobs speldt de heer Colsen de eremedaille op. het bestuur, de laatste jaren in de functie van voorzitter. Via zijn werk in de parochiebibliotheek in Clinge kreeg Col sen zitting in allerlei commissies. Dit resulteerde uiteinde lijk tot een bestuursfunctie in de Stichting Katholieke Openbare Bibliotheken Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Oost. Door ingrijpende veranderingen hebben de bibliotheken in Zeeuwsch-Vlaanderen onder zijn bewind een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt en zijn de voorzieningen gewel dig verbeterd. Naast de eremedaille ontving Colsen ver schillende cadeaus. iAdvertentie 'Ga ik moraen toch voor u op de veiling kijken. MIDDELBURG Drie Brabanders, die op 24 maart de horecabeurs in Goes hadden bezocht, zorgden voor een bijzonder onaangenaam slot van deze dag. Nadat ze een forse dosis al cohol hadden gebruikt, kwamen ze rond half twee 's nachts de shoarma zaak Jeruzalem in de Lombartstraat binnen, waar ze zonder enige aanlei ding enkele bezoekers molesteerden. Hun agressie richtte zich op een 51-ja rige man, die aan de bar een broodje zat te eten. „Die moeten we hebben", zei één van de Brabanders en dat was het sein om hem de zaak uit te sleuren. Op straat werd hij door twee man in el kaar geslagen. Daarbij liep hij onder meer een gebroken neus op. Zijn zoon en een vriend van deze jongen, die hem te hulp schoten, kwamen er weinig be ter af. Ook zij werden op een pak ram mel getracteerd. Voor deze kloppartij stonden donder dag de 25-jarige M. M. H. en de negen tienjarige C. A. C. J. M. van T. uit Sint- Willibrord en de 33-jartige J. J. M. M. uit Roosendaal voor de politierechter in Middelburg. Er was hen openlijke geweldpleging ten laste gelegd. Volgens H. waren de Goesenaren met de vijandelijkheden begonnen. „Zij moeten normaal doen. Wij komen daar ook een broodje eten", lichtte hij zijn standpunt toe. De beide anderen zei den uitsluitend gevochten te hebben uit zelfverdediging. De zeer krachtig gebouwde M. zou volgens eigen zeggen geprobeerd hebben de vechtenden te MIDDELBURG„Ik moet mijn bees ten hebben of ik maak je dood". Dat waren de woorden waarmee de Goese veehandelaar J. M. de K. (31) een sla gersknecht in 's-Heer Arendskerke bedreigde toen deze hem niet aan stonds enkele koeien, die De K. had la ten slachten, wilde overhandigen. Hij zette zijn bedreiging kracht bij door de man in zijn kraag te grijpen terwijl hij een uitbeenmes in zijn andere hand hield. Donderdag stond De K. voor deze be dreiging voor het hekje van de politie rechter in Middelburg. Hij legde uit dat de problemen ontstaan waren doordat de slager de geslachte dieren niet aan een personeelslid van De K. wilde meegeven daar deze nog voor on geveer 300 gulden bij hem in het krijt stond. Daarop was De K. zelf naar 's- Heer Arendskerke gegaan om zijn be zit op te eisen, daar uitstel de kwaliteit van het vlees, dat volgens hem wel een scheiden, maar zijn interventie was be paald niet in het voordeel van de Goe senaren geweest, die door zijn toedoen nog meer klappen kregen. Politierech ter mr G. H. Nomes accepteerde hun beroep op noodweer niet en veroor deelde het drietal tot drie weken ge vangenisstraf voorwaardelijk en 800 gulden boete. waarde van 20.000 gulden had, ongun stig zou beïnvloeden. De slagersknecht had echter strenge orders van zijn baas om het vlees niet af te geven, waarna De K. in woede ontstak en naar het mes greep. „Toen ik zag dat de man bang werd heb ik hem losgelaten", voerde hij ter veront schuldiging aan. Officier van justitie mr C. M. P. Nij- meijer was van mening dat hij door zijn handelwijze de slagersknecht doodsbang gemaakt had en dat terwijl deze part noch deel aan het conclift had en alleen maar de orders van zijn baas opvolgde. De K. voerde aan dat de knecht hem nogal arrogant te woord had gestaan en dat het hele inci dent terug te voeren was op het slechte humeur van de slager zelf. De officier vroeg een boete van 750 gulden en dat vond politierechter mr G. H. Nomes een zeer milde eis voor het gebeurde. Het in beslag genomen uitbeenmes krijgt De K. niet terug. Ook de Eindhovenaren W. L. A. S. (24) en G. J. B. (26) waren een dagje in Zee land te gast. „Een toeristisch uitstap je", legde S. de politierechter uit. Hij en zijn vriend B. mochten de auto van de vriend van de moeder van S. lenen' en voorzien van een wegenkaart van de provincie, gingen zij op avontuur. In de middag van 11 mei hield de poli tie hen aan in Kruiningen, terwijl zij zich juist uit de voeten wilden maken met de buit van een inbraak in een wo ning aan de Zandweg. De 78-jarige be woonster was korte tijd afwezig en trof bij thuiskomst een enorme ravage aan. Een buurman had de politie gewaar schuwd toen hij een onbekende auto bij het huis geparkeerd zag staan. Toen het tweetal ingerekend was, vond de politie in de kofferbak van de auto ook nog foto-apparatuur, een ver rekijker en sieraden die, naar later bleek, diezelfde dag bij een inbraak aan de Noordweg in Oostkapelle ge stolen waren. B. verklaarde niet te we ten hoe deze spullen in de auto terecht gekomen waren. In de woning in Oost kapelle was ook alles overhoop ge haald. In deze zaak was hen heling ten laste gelegd. Officier van justitie mr C. M. P. Nij- meijer wees S. erop zijn makker B. was niet verschenen welk enorm leed de slachtoffers van inbraken wordt aangedaan, niet in de eerste plaats door de vermissing van waar devolle voorwerpen, maar nog meer door de grove schending van de privé- sfeer. Hij eiste tegen beiden vier maanden gevangenisstraf waarvan één maand voorwaardelijk. Mr No mes vonniste conform de eis. iVan een medewerker) Ad van Geesbergen (links) en Rinus Pankow, de schrijvers van het kerstspel 'Voorbij Goed en Kwaad'. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de hervormde gemeente in Ouwerkerk wordt op 24 december tijdens de Kerstdienst in de her vormde kerk een kerstspel opgevoerd. Ad van Geesbergen en Rinus Pan kow van de toneelvereniging Ouwerkerk hebben samen het stuk geschre ven, dat uit vier scènes bestaat. Het kerstspel heet 'Voorbij goed en kwaad' en handelt over het leven in al zijn naaktheid, ontdaan van alle cosmetica. Ad kreeg twee jaar geleden het idee om een toneelstuk te schrijven, naar aanleiding van een studie wijsbe geerte. Door deze studie raakte hij zeer geboeid door de Joodse en Wes terse wijsbegeerde. „De Westerse wijsbegeerte creëert wetenschappe lijke waarheden, terwijl de Joodse wijsbegeerte levenswaarheid creëert", legt Ad uit. „Deze mening is terug te vinden bij een aantal Joodse schrijvers". Hij is een paar jaar geleden met het toneel in aanra king gekomen toen hij lid werd van de toneelvereniging Ouwerkerk. Daar ontmoette hij ook Rinus Pan kow, die te kennen gaf dat hij al eni ge tijd met het plan liep om iets spe ciaals in de kerk te doen. Rinus is erg actief in de amateurtoneelwereld op Schouwen-Duiveland, met de filoso fie mensen in contact te brengen met cultuur en hen op die manier in de gelegenheid te stellen hun geeste lijk leven op een hoger peil te bren gen. Ook het jeugdtheater heeft zijn belangstelling en Rinus is ervan overtuigd dat als jongeren in een vroeg stadium in contact worden ge bracht met cultuur, zij later geen be langstelling hebben voor allerlei soorten kattekwaad. Rinus en Ad bleken op eenzelfde golflengte te zitten en kwamen samen tot het schrijven van het kerstspel. Het grootste gedeelte van de tekst is door Ad geschreven. De openingsscène wordt gespeeld door Hans Baris van de toneelvereniging 'De Rode Lelie' uit Brouwershaven, Dies Lemson, Alie Pankow en Tan- ny Stoutjesdijk van de toneelvereni ging Ouwerkerk. De symphonie nummer 5, Trauermarsch van Mah ler, ondersteunt deze scène waarin de vier spelers een soort schuld verklaring afleggen, alsof ze veroor deeld zouden zijn. Het tweede spel 'Toekomst zonder tijd' geeft in een gesprek tussen twee patiënten in een kankerpaviljoen aan dat de mens kracht in zich heeft om het le ven leefbaar te maken. Deze scène wordt gespeeld door Paul Proost en Geert van de Made van de toneelver eniging van 's Heer Hendrikskinde ren. Tijdens de wisselingen wordt Erbarme Dich uit de Matthaus Pas sion van J. S. Bach gespeeld. Vol gens Ad is 'smart nog nooit mooier verklankt'. Tanny Stoutjesdijk filo sofeert als oudere vrouw in een mo noloog over het leven. In 'Klop op de deur', gespeeld door Dies Lemson, Alie Pankow, Anne van de Ven en Tn Sï°UtjesdiJk' wordt een gezin de komst van eenamPuc°^e.r/mrt slaafde zoon. Ook uit deze scène blijkt dat de mens zich niet veroor deeld hoeft te voelen, maar het leven ter hand moet nemen. Het laatste spel, Een nieuwe stap', toont een verkeersslachtoffer en de dader, die hem op gaat zoeken. Hans Baris en Marco Holm van de toneelvereni ging 'Op Drift' uit Renesse nemen deze rollen voor hun rekening. De slotscène is een tekst uit de 'Gebroe ders Karamazow' van Dostojewski met de opus 37 van Rachmaninov. De kerk opent haar deuren op Kerstavond om 22.00 uur. Na het orgelspel van Wim Timmermans houdt pastor M. Rouw een wel komstwoord en een toelichting op het toneelspel, met een directe kop peling aan een gezang uit het lied boek. Na het Kerstspel leest de pas tor twee teksten uit het Oude en het Nieuwe testament, die ook weer in nauw verband staan met het thema van het spel. Tegen middernacht is de dienst afgelopen, waarna er gele- génheid is om koffie te drinken en met elkaar van gedachten te wisse len. Corrie de Graaf van de kerke- raad legt uit dat deze gelegenheid speciaal door de pastor wordt gebo den, omdat er beslist mensen zullen zijn die na de dienst en het stuk be hoefte hebben om er over te praten. „We zijn erg blij met de uitdaging om van een gewone, traditionele kerstviering af te komen", vertelt Corrie. „Hiermee kunnen we laten zien dat de hervormde gemeente in deze tijd staat en niet aan tradities gebakken zit". Marijke Reuser

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 33