*7 anDijke recordtekort in vs Echte doorbraak blijft uit bij topontmoeting Eén examenvak meer in mavo, havo en vwo Fiscus niet te streng tegen rente-ontduiker Paspoorten REAGAN IN '88 NAAR MOSKOU PLAN VAN GINJAAR-MAAS EFELICITEERD! STEUTEL HERENMODE V Topgesprek boekt begrensd succes Uitbraak per helikopter 'einig wind e jaargang no. 292 jdag 11 december 1987 AUl AUTOVERHUUR DEN HAAG (GPD) De bekendmaking donderdag van het re cordtekort van 17,6 miljard dollar (ongeveer 34 miljard gul den) op de Amerikaanse handelsbalans over september heeft een vernietigende uitwerking gehad op de dollarkoers en de koersen op de effectenbeurzen. Voor de zoveelste keer na de grote beurskrach op 19 oktober, maakten de financiële mark ten duidelijk dat het gevaar van een krachtige recessie om de hoek ligt. Suriname Therapie' Verbranding Sloop Acties vrijdagkrant U BENT HELEMAAL IN STIJL lange kerkstraat 41 -goes-01100 16415 eel bewolking en geen neerslag van etekenis. Vanmiddag enkele opkla- ngen. Middagtemperatuur 4 graden, wakke en veranderlijke wind. Personenbusjes Kleine en grote bestelwagens Gesloten en open aanhangwagens Kampeerauto's, caravans en vouwwagens Speciale tarieven voor langere termijn huren Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES IDV/UK (ANP) Christina van Druten-Hoogakker uit dwijk is dinsdag op 111-jarige leeftijd, overleden. Zij de oudste inwoonster van Nederland. Mevrouw Van ten werd op 20 november 111 jaar. Zij was daarmee de ste persoon die ooit in Nederland heeft geleefd, al ver- t het dat er in de vorige eeuw iemand nog ouder is ge worden. Mevrouw Van Druten, geboren in 1876 in het Be- tuwse Andelst, woonde bij haar schoondochter en klein zoon thuis. Zij had twee zoons, zes kleinkinderen en negen ach terkleinkinderen. Ze wordt vrijdag begraven op de her vormde begraafplaats in Randwijk. jtaatssecretaris Koning: cou- pnt optreden. 3EN HAAG (GPD) De fiscus al niet al te streng optreden te-, ten belastingplichtigen die in iet verleden geen of te weinig •ente-inkomsten hebben opge- teven. Als bekend zijn de ban- ien met ingang van volgend jaar verplicht op te geven aan wie en hoeveel rente is uitbetaald. Men sen, die zijn „vergeten" om ren te-inkomsten op te geven en dat alsnog doen zullen coulant be handeld worden. De soepele op stelling bij navordering geldt niet als het om zwart geld gaat. Staatssecretaris Koning van fi nanciën zei donderdag in de Tweede Kamer dat hij over 1986 denkt aan een kwijtschelding be neden de grens van 1000 gulden rente. Voor 1985 denkt hij aan 3000 gulden en voor 1984 aan 5000 gulden. Over het jaar 1983 wil de staatssecretaris helemaal van navordering af te zien. De moge lijkheid tot navordering wordt wettelijk beperkt tot een periode van vijfjaar. Effecten en dollar onder zware druk De Rekenkamer heeft felle kri tiek op de manier waarop staatssecretaris Van der Lin den de nieuwe paspoorten wil invoeren. PAGINA 3 De vreugde bij een groot deel van de Surinaamse bevolking na de klinkende stembusover winning van het politieke 'front' slaat om in spanning. Hoe moet het nu verder? PAGINA 4 Sex tussen hulpverleners en patiënten komt veel vaker voor dan tot nu toe werd aan genomen. PAGINA 5 Over verbranding van radio actief afval bij Borssele is nog deen definitief besluit geno men. PAGINA 17 Burgemeester en wethouders van Terneuzen zijn tot de con clusie gekomen, dat de wijk Sluiskil-Oost moet worden ge sloopt. PAGINA 19 De NCB is bereid acties te voe- rcn als overleg over de proble men in de landbouw geen re sultaat oplevert. PAGINA 21 9> 10,11,12,13,14 en 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 jhnanciën, economie: 7 Provincie: 17,19, 21 en 23 sPort: 25 en 27 De waarde van de dollar ging donder dag met 2,5 cent naar beneden. In Am sterdam sloot de munt op 1,8425 gul den tegen een slotkoers van 1,8690 gul den op woensdag. Op de wisselmarkt van New York daalde de dollar don derdag tot een naoorlogs dieptepunt. Tegen het slot van de handel werd een koers genoteerd van 1,8365 gulden. Het vorige laagterecord dateert van 30 november. In Amsterdam, Londen en Parijs moesten de aandelenkoersen hun ge durende de dag vergaarde winst ruimschoots inleveren. Hoofdfondsen als Koninklijke Olie, Akzo, Unilever kelderden aan Beursplein 5 met vele guldens. Hoewel de president van het stelsel van centrale banken in Amerika (Fe deral Reserve Board), Alan Green span, dinsdag nog had gezegd dat de markten geen overdreven belang moesten hechten aan de maandelijkse handelscijfers, was die waarschuwing tevergeefs. Veel economen en handela ren hadden kennelijk slechts op een geringe toename van het handelste kort ten opzichte van september gere kend. Immers, zo was de redenering, in deze tijd van het jaar stijgt de invoer altijd door inkopen voor kerstmis. De recordsprong kwam dan ook als een complete verrassing. De Amerikaanse invoer nam in sep tember toe met 12,3 procent tot 39,4 miljard dollar. De uitvoer groeide ook, maar slechts met 3,7 procent tot 21,8 miljard dollar. Voor de eerste tien maanden van dit jaar beloopt het te kort op de handelsbalans 175 miljard dollar op jaarbasis, vergeleken met vo rig jaar 156,2 miljard. Nu de dollar in amper twee jaar tegen over de Japanse yen en de Westduitse mark en dus ook tegenover de gulden bijna de helft in waarde is verminderd, verkopen Amerikaanse produkten niet al te slecht in het buitenland. De export is vergeleken met 1986 zo'n 16 procent toegenomen. Het tekort op de handelsbalans is echter niet vermin derd en dat komt omdat de invoer nog meer is gestegen. Het handelsbalan stekort is het verschil tussen uitvoer en invoer. AMSTERDAM (ANP) Tijdens het eeuwfeest van het theater Carré in Amsterdam kreeg koningin Beatrix bij aankomst bloemen aangeboden door Oscar Carré, ach terkleinzoon van de gelijknamige stichter. In het mid den burgemeester Ed van Thijn. Op het gala traden Ne derlandse artisten op die de afgelopen jaren min of meer regelmatig in Carré hebben opgetreden; onder an deren Robert Long, Mary Dresselhuys, André van Duin, Toon Hermans, Jasperina de Jong en Paul van Vliet. Door middel van korte stukjes zang, dans, theater en amusement gaven zij een overzicht van alle gezichtsbe palende genres die het theater in de loop der jaren heeft gekend. De opbrengst van de avond is bestemd voor de noodza kelijke restauratie van het grafmonument van Oscar Carré. Van onze correspondent WASHINGTON De top tussen de Amerikaanse president Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov is gisteren geëindigd. De twee leiders noemden hun ontmoeting een succes maar maakten geen melding van con crete resultaten. Tijdens een kleine plechtigheid in de ZOETERMEER (ANP) Als staatsse cretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) haar zin krijgt zullen mavo- en havo leerlingen over enkele jaren in zeven vakken in plaats van de huidige zes examen doen. Vwo-kandidaten gaan naar acht examenvakken, ook één meer dan nu. Alle examenkandidaten zullen twee van de drie vakken friuns, Duits en Engels in hun pakket moeten nemen. Voor havo en vwo wordt ook wiskunde a of b een verplicht exa menvak. Dit blijkt uit een ontwerp voor een al gemene maatregel van bestuur (AMvB) dat de staatssecretaris voor advies aan de onderwijsorganisaties en de onderwijsraad heeft gestuurd. De maatregel is volgens Ginjaar-Maas nodig omdat het behalen van het eind diploma niet altijd betekent dat men succes heeft in het vervolgonderwijs. Vooral bij de overgang van havo naar hoger beroepsonderwijs (hbo) doen zich moeilijkheden voor. Maar ook aan de aansluiting tussen mavo en middel baar beroepsonderwijs (mbo) en tus sen vwo en wetenschappelijk onder wijs valt nog wel het een en ander te verbeteren, meent zij. Voorts is de studiekeuze een pro bleem. In de toekomst wordt een te kort aan hoger opgeleide mensen in de sectoren economie/commercie, na tuurwetenschappen en techniek ver wacht, in het laatste geval vooral op (Advertentie) hbo-niveau, aldus de staatssecretaris. Met de maatregelen wil zij bevorderen dat leerlingen de keuze tussen een eco nomische of een technisch/natuurwe tenschappelijke studie zo lang moge lijk kunnen uitstellen. Volgens de staatssecretaris leent het vak wiskunde zoals dat nu nog in het havo wordt gegeven zich er niet toe voor alle leerlingen verplicht te wor den gesteld. Dit is wel mogelijk met wiskunde a en b in het vwo en in de na bije toekomst in het havo. Wiskunde a is voldoende voor studies waarbij in beperkte mate wiskundige methoden moeten worden toegepast. Ook voor informatietechnieken vormt wiskun de a een goede voorbereiding. Het vak geeft voldoende mogelijkheden aan leerlingen die door de meer formele wiskunde (b) worden afgeschrikt, al dus Ginjaar-Maas. Een goede beheersing van meer vreemde talen acht zij voor Nederlan ders („en zeker voor hoger opgelei den") van groot belang. Maar de laat ste jaren vermindert het aantal leerlin gen dat twee of drie moderne vreemde talen kiest. Dat gaat ten koste van Frans en Duits omdat vrijwel iedere leerling Engels in zijn pakket neemt. In het hoger onderwijs belemmert het gebrek aan kennis van Frans en Duits het bestuderen van vakliteratuur die door het kleine Nederlandse taalge bied vaak niet in vertaling beschik baar is. Het is nog niet bekend wanneer de maatregelen van kracht worden. Dat wordt pas bepaald als de adviezen over de AMvB binnen zijn. tuin van het Witte Huis nam Gorbats jov gisteren afscheid van Reagan. Hij zei dat zijn reeks van besprekingen met de Amerikaanse president „over het geheel genomen onze hoop rechtvaardigen". „Veel is bereikt", aldus de Russische leider. „Maar er is ook nog veel werk te doen". Reagan sprak in zijn afscheids rede van „een compleet succes". Hij zei dat zowel Gorbatsjov als hij het ge voel mogen hebben „iets bereikt te hebben". Beide wereldleiders noemden als be langrijkste resultaat van hun ontmoe ting de ondertekening van het INF-ak- koord dat een eind maakt aan alle middellange afstandswapens. Maar afgezien daarvan leverden de in totaal vijf gesprekken die Reagan en Gorbatsjov voerden weinig op. Op het vlak van de mensenrechten, waaron der het probleem van joodse emigran ten die de Sovjetunie niet mogen ver laten, werd geen enkele vooruitgang geboekt. Ook konden Reagan en Gorbatsjov el kaar niet vinden op het gebied van de regionale conflicten. Met name rond de eventuele Russische terugtrekking uit Afghanistan koesterden de Ameri kanen nog tot gistermiddag hoge ver wachtingen, maar die kwamen niet uit. Zowel Reagan en Gorbatsjov maakten melding van „enige vooruitgang" op het gebied van ontwapeningsgesprek ken. Het gaat daarbij met name om de door beide supermachten gewenste re ductie met 50 procent van het aantal strategische (intercontinentale) raket ten. Marlin Fitzwater, de woordvoerder van president Reagan, zei dat er altijd van uitgegaan is dat de veranderingen in de relatie tussen de supermachten langzaam gaan. Wat opviel in de twee afscheidsredes, was dat noch Gorbatsjov, noch Rea gan ook maar iets zei over een retour- bezoek van de Amerikaanse president aan Moskou. Maar Marlin Fitzwater zei dat het de bedoeling blijft dat de Amerikaanse president in de eerste helft van 1988 naar de Sovjetunie zal gaan. De twee wereldleiders beschreven hun ontmoeting vooral in termen van „een begin waarop kan worden voortgebor duurd". „De dialoog tussen onze lan den staat nu op een meer voorspelbare basis en dat is ongetwijfeld construc tief', aldus Gorbatsjov. Maar Reagan zei in zijn rede ook dat „we de belang rijke verschillen tussen ons niet uit de weg zijn gegaan. Veel van die verschil len blijven bestaan". Voor Gorbatsjov gisteren zijn laatste gesprek op het Witte Huis had, had hij een korte ontmoeting met vice-presi dent (en presidentskandidaat) George Bush. Waar u ook bent, u blijft helemaal in stijl. Geen wonder want u koopt uw kleding bij een zaak die precies afgestemd is op uw smaak en maat. U weet dat u er altijd slaagt want de keuze aan kwaliteit en klasse is enorm. Ook als het gaat om winterse feestkleding. En dat blijft in 1988 ook zo. MOSKOU (DPA) - Sovjet-partijleider Michail Gorbats jov en president Ronald Reagan, die elkaar intussen bij de voornaam noemen, hebben in Moskou naamge noten gekregen. Op het ogenblik waarop Michail en Ronald het INF-verdrag ondertekenden, werd in Mos kou een tweeling van jongetjes geboren, die naar de twee toppolitici is genoemd. Dit berichtte donderdag de jongerenkrant van de communistische partij, „Komsomolskaja Pravda". Volgens de krant hebben de ouders van de tweeling, de tandartsen Galina en Vjatsjeslav Sacharov, telegram men gestuurd aan het Witte Huis en aan de Sovjetam bassade in Washington. „Op 8 december hebben wij twee zoons gekregen. Ter ere van de historische gebeurtenis van de onderteke ning van het verdrag over de raketten voor de middel lange afstand, hebben wij besloten hen Ronald en Mi chail te noemen. Wij zijn er van overtuigd dat onze kin deren onder een vreedzaam gesternte zullen leven," al dus de tekst van de telegrammen. Meer dan gevreesd, min der dan gehoopt. De topontmoeting in Washing ton tussen de Amerikaanse president Reagan en de Rus sisch partijleider Gorbatsjov mag met het predikaat 'historisch' in de anna len worden bijgeschreven. Toch heeft ze niet het resultaat opgeleverd, waar de wereld reikhalzend naar uitkijkt: een echte doorbraak in de nog altijd met onvoorstelbaar veel wapentuig onder spanning gehouden betrekkin gen tussen de twee supermachten. Na tuurlijk, de ondertekening van het INF-akkoord over de vernietiging van een complete categorie kernwapens heeft aangetoond dat de twee wereld leiders in staat zijn om tot zaken te komen. Maar de opnieuw te hoog ingeschatte verwachting dat er nu tegelijk een doorbraak mogelijk zou zijn naar volgende akkoorden, is niet uitgekomen. Over een volgende stap in de afbraak van het kernwapenarse naal, een halvering van de wederzijdse bestanden aan strategische raketten (waarmee Russen en Amerikanen el kaar rechtstreeks kunnen treffen), is nog geen ontwerp-overeenkomst be reikt. Reagan sprak van een 'raam werk' en hij kon bij de slotceremonie onder de stromende regen in de tuin van het Witte Huis 'enige vooruitgang' vaststellen. Over de belangrijke pro blematiek van de handhaving van de mensenrechten ook geen echte reden voor applaus. De dialoog zal op het hoogste niveau worden voortgezet. En over de zogeheten regionale kwesties (Afghanistan, de Perzische Golf, Cam bodja, Midden-Amerika en Zuidafri- ka) liggen de opvattingen ook nog ver uiteen. Gorbatsjov kwam niet, zoals speculaties wilden, met een aankondi ging van snelle terugtrekking van troepen uit Afghanistan. En Reagan gaf ronduit toe dat hij niet tevreden is met wat op dit punt werd bereikt, Hoe dan ook: met dit bezoek van de Russi sche partijleider aan de Verenigde Sta ten zijn beide politieke systemen in ie der geval verder in gesprek geraakt dan ooit eerder in een zo rechtstreekse confrontatie mogelijk is gebleken. In dat opzicht is er succes bereikt, maar dan wel een nog steeds begrensd succes. Hoewel dus achter de gesloten deu ren van de gespreksrondes tussen Reagan en Gorbatsjov de meningsver schillen groot en hardnekkig zijn ge bleven, heeft deze topontmoeting naar buiten toe een sfeerbeeld opgeroepen, waaruit de wereld hoop mag putten. De Amerikaanse president legde een rechtstreeks verband met de kerstge dachte. Zijn tegenstrever Gorbatsjov heeft het bezoek aan Washington aan alle kanten uitgebuit om de wereld het 'andere gezicht' van de Sovjetunie te laten zien. Niet langer meer dat van de overheersing van ijzeren ideologieën tegenover elkaar; niet langer de we reld in de ban van de eeuwige en on overbrugbare tweespalt tussen com munisme en kapitalisme. De Russi sche partijleider heeft met zijn grote 'personality show' in Washington wil len duidelijk maken dat hij zijn best wil doen om de wereldpolitiek van de komende jaren te stoelen op zoiets als nieuwe zakelijkheid. Harde nieuwe za kelijkheid dan wel te verstaan, zoals uit het verloop van de besprekingen tussen de twee leiders en aan de onder handelingstafels in het gevolg van bei den is gebleken. Waar het op aankomt is: hoe groot is de stimulans die van deze topontmoeting uitgaat om inder daad hard te gaan werken aan werkelijke oplossingen van wat nu nog aan levensgrote problemen is blijven liggen? Beide tevreden uitziende we reldleiders herinnerden voor het oog van de gespannen toekijkende wereld elkaar aan de verplichting om van de ze top 'de glans niet te laten verdwij nen'. Een jaar na de topconferentie van Reykjavik toen de gezichten ui terst somber stonden, is een nieuwe ontmoeting mogelijk geworden die in ieder geval deuren verder heeft open gezet. De handtekeningen onder het INF-akkoord zijn de bewijsstukken van meer dan alleen maar goede poli tieke wil. Er zal al heel wat gewonnen zijn wanneer Reagan en Gorbatsjov uit dit bezoek tegenover elkaar zoiets hebben overgehouden als een agenda voor de toekomst. Dan kunnen zij de mensheid die haakt naar vrede, veilig heid en rechtvaardigheid recht in de ogen blijven kijken. vdM. WASHINGTON (AP) Sovjet-leider Gorbatsjov en echtgenote Raisa wuiven naar het publiek tijdens de afscheidsceremonie in Washington. Achter me vrouw Gorbatsjov staat de Amerikaanse president Reagan. Rechts Nancy Rea gan. LEICESTER (UPI) - Een gekaap te helikopter is donderdag ge land op het terrein van een zwaarbewaakte gevangenis in Groot-Brittannië en heeft daar twee gevaarlijke gevangenen, onder wie een moordenaar, op gepikt. Volgens de politie was het de eer ste uitbraak van deze aard in Groot-Brittannië. In Mexico, de Verenigde Staten en Frankrijk is het al meer gebeurd. Ongewapende bewakers pro beerden te verhinderen dat de twee mannen naar de helikopter renden, maar andere gevange nen belegerden hen en het toestel kon ongehinderd uit de gevange nis van Gartree opstijgen, onge veer 30 seconden na de landing. Volgens de politie landde de heli kopter vervolgens enkele kilome ters van Gartree, op 140 kilome ter ten noorden van Londen. De twee gevangenen, vergezeld door de medeplichtige die de helikop ter had gekaapt, vluchtten ver der per auto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1