Salahn-pfoli0lc:hddlde kerncentrale dantnmr0^0M^É og geen keus erbranding ernafval AID voorkomt aan wal zetten van vis in Hoedekenskerke z .ordeverstoringen op oudjaar beginnen niet vanuit de cafés. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EERSTE AANLEG OPSLAG ltrap Overvaller met gewonde duimen aangehouden VROEG SLUITEN Twee concerten muziekschool Inbraak bij car osserr iebedr ij f in Poortvliet Slotlied KENSZAND - Over verbranding van radio-actief afval t toekomstige complex van de NV Centrale Organisatie or Radioactief Afval (COVRA) bij Borssele is nog geen defi- ief besluit genomen. Bouw van een verbrandingseenheid is n i)ok voorshands niet voorzien. Een keus over verbranden in laag en middel radio-actief afval óf opslaan zal pas over 'nlien jaar aan de orde komen. In de locatiegebonden mi- Ilffect rapportage zijn verbranding, de gevolgen en de risi- 's ervan voor de goede orde wél meegenomen. ewassen Projectgroep: niet wachten met aanleg recreatieve fiets paden Walcheren Aantoonbaar VISKOTTERS KIEZEN WEER ZEE zc VRIJDAG 11 DECEMBER 1987 schermende maatregelen genomen hoeven te worden en dat eventuele uit breidingen van Total niet belemmerd worden door het COVRA-complex. Cornelissen vond dat COVRA terecht rekening houdt met uitbreiding van kernenergie. Hij was tegen 'een sala- mitaktiek' door met een kleine CO VRA te beginnen en later te zeggen: 'jammer, we moeten nu wel doorgaan'. Cornelissen erkende dat de voorlich ting in het verleden tekort schoot. Hij vestigde de aandacht op nieuwe cam pagnes. Milieugedeputeerde G. de Vries-Hommes, voorzitter van de zit tingen, liet weten dat de provincie in deze geen 'bevoegd gezag' is en dus niet aanspreekbaar is voor het geven van voorlichting. Burgemeester Van den Heuvel herinnerde eraan dat de gemeente juist tot een speciale plano logische procedure besloten heeft, ten einde zoveel mogelijk inspraak moge lijk te maken. Het was hem opgevallen dat de belangstelling van de bevolking 'zeer gering' is. Na kritiek op het ontbreken van een beschouwing van scheepsongevallen ('de kans op ongevallen op de Wester- schelde is 10.000 in 100 jaar') zegde Cornelissen toe dat dit aspect nader wordt bekeken. Vrijen onderstreepte dat vervoer van radio-actief mate riaal over zee aan strenge regels ge bonden is, evenals vervoer over land. Leden van de actiegroep Stop Borsse- le ('het wordt een mausoleum voor ko mende generaties') gewaagden van een 'nucleaire vuilnisbelt' en een 'nu cleaire tijdbom'. Zij zongen aan het slot van de avondzitting de aanwezi gen toe, met als conclusie: geen afval en de kerncentrale Borssele dicht. Keek donderdag tijdens een hoor- ftte Heinkenszand uit opmerkin- pnCOVR A-directeur dr ir J. Vrij- Ke bezorgdheid over verbranding nidio-actief afval werd zowel in de Hg- als avondzitting ruimschoots nltde ongeveer 150 belangstellen- n aangekaart. Andere elementen Relvuldig naar voren kwamen: ffievergoeding voor agrariërs in de Hing van het opslag- en verwer- Homplex; scherpe kritiek op het H schietende voorlichtingsbeleid n Ie overheid (met name gemeente ■leenprovincie Zeeland), lelomst van de COVRA tast het Hsch produktiemilieu aan. Er is It een ongunstig psychologisch ef- p verwachten bij de afzet van pro- In uit de omgeving van het com- x, .r treedt een waardeverminde- ig op van grond en gebouwen. Ver- latsing van hoogspanningsleidin- in geeft extra belemmeringen". Dat is Ie teneur van de insprekers uit de Bsche hoek. Ze drongen aan op jtpalen van een 'nulfase', ofwel de jat: zónder aanwezigheid van de Ha, teneinde schade later mak- lijker te kunnen aantonen. Overi- ns werd aangetekend dat het leve- Eln harde bewij zen erg moeilij k zal n, vandaar dat tenminste een 'he- Hkoord' werd bepleit, zoals al eer- Hssen landbouw en industrie in Boe is overeengekomen. H. Cornelissen van het ministerie jBiilieu verwachtte geen proble men aanzien van besmetting van sen en grond- en oppervlakte- Hij had vertrouwen in de risi- Jalyses van de COVRA. Voor de Jiologische schade kon Cornelis- [jgeen pasklare oplossing geven. de Grood van het ministerie van mische zaken wees erop dat er naar de rechter gestapt kan wor- |imeteen eis tot schadevergoeding, lemeester drs G. C. G. van den 1 van Borsele gaf aan dat voor Kaatsen van hoogspanningsmas- Ëp landbouwgrond de gebruikelij- lergoedingen gelden (te betalen f de PZEM, niet door de COVRA). jteur Vrijen verzekerde dat de a aantoonbare schade zal beta- ïlelet op de ervaringen met het "ge opslagcomplex bij Petten ver- Jtte hij dat het psychologisch ef- :t ia een periode van gewenning zal Jbben. Vrijen zegde toe te bekij- pf COVRA kan inhaken op be de schaderegelingen in het Sloe- d. Jngsdeskundige dr H. D. K. Codée Jae COVRA legde uit dat risico's cjnder de ongunstigste omstandig- ii zeer gering zijn. Hij zei datde ac- iten een miniem deel toevoegen IR jie natuurlijke achtergrondstra- Ur a. Rooseboom van het ministe- Jpn sociale zaken beklemtoonde lie controle op overschrijding van Ralde grenzen 'vrij scherp' is. Vrij- ttrkte op dat het terrein achter de gkl-centrales is gekozen boven het Kebied, omdat op die plaats de p risico's voor woon- en werkom- ■g te verwachten zijn. Hij deelde ^afvaardiging van de olieraffinade- ptal mee dat daar geen extra be 'n Tcrneuzen hoorden we deze Jpzek - het moet gezegd, het was w de late uurtjes - de bewering paf de mens zelfs in staat van W^nzienlijke openbare dron kenschap nog over een bewon derenswaardige tegenwoor- V-l9heid van geest beschikken fan. Ter illustratie werd ons daar- JR) een stukje conversatie voor wouden tussen twee heren onlangs in een onbewaakt Poment op het spoorlijntje bij Pr verzettd waren geraakt. rmd JU ook niet k-k-kerel" Iht de één tesen de ander J, 71 9ezegd, „Vind jij ook r, dat de t-t-treden van deze - rap wel erg ver van elkaar «aan". Heer 2 kon dat bea- T!eil: -Jazeker wel, maar wat 1 vervelender vind, is dat de Beunmg zo laag zit". Men kon I s niet vertellen of beide uit- I ,^ns^Pen °°k zonder kleer scheuren boven zijn geraakt. MIDDELBURG De 29-jarige P. M. P. uit Middelburg is woensdagmiddag door de politie aangehouden. De man heeft donderdag bekend dat hij in de nacht van 3 op 4 december de woning van een vrouw in de Prins Maurits- straat in Middelburg is binnenge drongen en haar de keel heeft dichtge knepen. Omdat zijn gezicht bij die overval bedekt was, wist de vrouw niet om wie het ging. Ze beet de man wel stevig in zijn vingers en dat werd hem fataal. De politie ging de kring van vrienden, kennissen en relaties van de vrouw na en stuitte zo op P., de man met de gewonde duimen. P. ontkende eerst en zei dat zijn ene duim tussen een autoportier had geze ten en dat de andere duim was gewond doordat hij met een schroevendraaier was uitgeschoten. Een motief voor de overval op de vrouw met wie hij hij enkele jaren geleden heeft samenge werkt heeft hij nog niet gegeven. MIDDELBURG Op Walcheren moet op korte termijn een aantal fietspaden met een toeristisch-recrea- tieve functie worden aangelegd. Daarmee moet niet worden gewacht tot de ruilverkaveling in uitvoering komt. Dat zegt de regionale project groep Walcheren voor recreatie en toerisme in een reactie op het provin ciaal fietspadenplan. De projectgroep is ook niet onverdeeld gelukkig met de strikte scheiding die in het plan wordt gemaakt tussen fietspaden voor het bestemmingsver keer en toeristische fietspaden. Dit le vert volgens de projectgroep in de praktijkj allerlei knelpunten op. Als het maar even mnogelijk is, moet naar een combinatie van beide worden ge zocht. Dat zal de aanleg van nieuwe voorzieningen voor de fietsers ten goe de komen. De projectgroep Walcheren is één van de vier groepen die afgelopen voorjaar zijn ingesteld voor de afstemming van toeristisch-recreatieve ontwikkelin gen in het achterland. In de project groepen hebben zitting de gemeenten, de consulenten openluchtrecreatie en handel, ambachten en diensten en de Kamers van Koophandel. Het secreta riaat berust bij de provincie. HEINKENSZAND Boeren, bur gers en rechercheurs. In die drie ca- tagoriëen konden donderdagmid dag en -avond de aanwezigen wor den ingedeeld bij de hoorzitting over de vestiging van een opslag- en verwerkingsgebouw voor radio-ac tief afval bij het dorp Borssele. De rijkspolitiegroep Borsele had de on gehoorzaamheid van met name de burgers kennelijk groter ingeschat dan ze in werkelijk bleek. Tijdens de middagzitting, waarvoor 50 belang stellenden naar de Stenge in Hein kenszand kwamen, vormde de groep 'stille politiemannen' meer dan twintig procent van het totaal, 's Avonds, met bijna 100 mensen bin nen, haalde de politie nog altijd de 10 procent. De zware bewaking bleek niet noodzakelijk want, zoals al vaker is gebleken bij hoorzittin gen over kernenergie in Borsele, ble ven ook de felste tegenstanders van de opslag en verwerking van afval braaf binnen de orde van de verga dering. j Geen onvertogen woord dus, al kwa men toch veel belangstellenden juist bezwaren kenbaar maken tegen het lokatiegebonden Milieu Effect Rap port (MER) en de aanvraag van een bouwvergunning door de Centrale Organisatie Voor Radio-actief Aval (COVRA). Het waren de burgers èn de boeren deze keer, die met bezwa ren kwamen, maar de verschillende groepen hadden ook duidelijk ver schillende oogmerken met hun in spraak. De burgers richtten zich met name tegen het gebruik van kern energie en tegen de kans dat het aan tal centrales wordt uitgebreid maar de boeren, een nieuwe groep binnen de anti-kernenergiegelederen, leken meer uit op een compromis. Bij hun toelichting op de bezwaren viel veel vuldig het woord schadevergoeding. Een schadevergoeding voor schade die aantoonbaar door toedoen van de COVRA is gemaakt, zo werd van achter de tafel verzekerd, zal door de COVRA moeten worden betaald. De boeren uit de omgeving van Borssele hadden daar niet zo'n hoge pet van op. Vooral die aantoonbaarheid bleef een punt van discussie. Akkerbou wer J. de Kunder had, zo stelde hij in onvervalst Borsels, al eerder met dat bijltje gehakt en helemaal niet met een bevredigend resultaat. „Ik weet wel hoe dat gaat: we lijden schade aan één of ander gewas, dienen een claim in en dan moet er een commis sie worden gevormd om de zaak te bekijken. Net als met de wildschade- commissie. Hebben de hazen je spruiten opgegeten, komt de com missie pas kijken als alles al van het land is. Dan is de enige conclusie dat je bonen had moeten zetten in plaats van spruiten. Dat lusten de hazen nie:t". Waar De Kunder zijn twijfels uitte over een commissie, kwam secretaris J. Oggel van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) met het verzoek een dergelijke commissie in te stel len, waarin COVRA en de boeren sa- (Slot zie pagina 23 kolom 1 Een beeld van de hoorzitting 's middags in De Stenge. Toen was het minder druk dan 's avonds, toen er ongeveer honderd belangstellenden kwamen opdagen. MIDDELBURG In de kring van de Middelburgse horeca-ondernemers is-ie met verbazing gelezen; de brief, waarin burgemeester mr C. G. J. Rutten als hoofd van de politie het hoofdstedelijke tapperij-wezen meedeelt, dat de horeca-gelegenhe- den op oudjaar niet langer dan 11 uur 's avonds open mogen zijn. Het is een maatregel, die moet helpen voorkomen, dat zich in de nacht van oud op nieuw in Middelburg net als vorig jaar onrust, vandalisme en or deverstoringen voordoen. Barend Midavaine, exploitant van braai-tapperij 'De Mug' en voorzit ter van de club Horeca Activiteiten Middelburg, betwijfelt of de 'elf- uur-dicht'-regel wel de oplossing is om onregelmatigheden bij de jaar wisseling tegen te gaan. Namens de vereniging Horeca Acti viteiten Middelburg zit Midavaine, op gemeentelijk verzoek, in de werk groep 'voorkoming vandalisme jaar wisseling' die na de tumultueuze oud en nieuw-viering 1986/1987 is inge steld. Hij is tijdens de jaarwisseling met de burgemeester en de commis saris van politie de stad doorgereden om zicht te krijgen op wat zich op straat afspeelde. Het idee gekregen, dat het van dalisme werd veroorzaakt door jongelui, die uit het café kwa men? „Nee," meldt Barend Midavaine, „die indruk had ik niet en ik was niet de enige. Wij hebben, als horeca-on dernemers vorig jaar gesteld: we moeten mensen gelegenheid geven elkaar buitenshuis nieuwjaar te wen sen. Het gaat dan doorgaans om mensen, die tot twaalf uur, half één thuis blijven en dan nog een poosje naar hun stamlokaal gaan, waar het zonder ongeregeldheden prettig toe ven is. Er waren voor de horeca-be- drijven die open bleven, strenge re gels gesteld. Er moest op worden toe gezien dat er geen alcholische drank en glaswerk mee naar buiten werd genomen door de bezoekers. De bur gemeester heeft later ook laten we ten, dat de ondernemers daar goed aan hebben meegewerkt. De balda digheid is niet in de cafés begonnen." Was er, zoals in de toelichting op het vervroegde sluitingsuur voor de komende jaarwisseling wordt gezegd, wel sprake van een toeloop van jongeren uit andere plaatsen? „Ja. Dat is wel gebeurd. Uit verschil lende dorpen, waar de horeca-gele- genheden rond 12 uur sloten, kwa men jongelui naar Middelburg. Met projectielen, die rotknallen gaven, zodat anderen dachten dat het oor log was. Maar dat gaat dus om men sen, die niet in de cafés in Middelburg zijn geweest. Die zijn naar de stad ge komen om rotzooi te trappen." Wat denkt de horeca in Middel burg van de sluitings-maatre- gel? „Zelfben ik op oudjaar al jaren geslo ten: mijn publiek viert de jaarwisse ling toch in huiselijke kring, is mijn ervaring. Maar in het algemeen had de horeca liever een later sluitings uur gezien. Je ontneemt de mensen nu een zekere vrijheid. In het verle den zijn er ook weieens vervroegde sluitingsuren voor de horeca op oud jaar geweest. Dan had de politie veel werk om iedereen naar buiten te krij gen. Dan loop je het risico, dat men sen agressief worden. De grotere vrij heid in het sluitingsuur heeft beter gewerkt. De mensen weten waar ze Barend Midavaine:„Door om elf uur te sluiten ontneem je de mensen een zekere vrijheid." terecht kunnen en daar zit ook een stuk sociale controle. Wij zijn dus niet zo gelukkig met de maatregel voor dit jaar. Welke effecten venvacht de ho reca ervan? „Vooraf wil ik wel zeggen, dat ik be grip heb voor bijvoorbeeld de mid denstand, die natuurlijk niet blij is met kapotgegooide ruiten. Het is niet leuk om in de nacht van oud op nieuw te moeten posten voor je win kel. Van die kant is men voor het eer der sluiten van cafés. Maar als je dat doet is het de vraag of je de oplossing niet in de verkeerde hoek zoekt. We zijn een beetje bang voor het effect. Het zou averechts kunnen werken en dat willen we ook als horeca niet. We willen met oudjaar ook een rustige stad. We hebben in de werkgroep het idee naar voren gebracht orkestjes op straat te zetten. Maar daar wilden de meesten in die groep eigenlijk niet aan." Verwacht u dat het verschil in sluitingstijden van de cafés in de meeste dorpen ten opzichte van Middelburg nog effect heeft op de mogelijkheid van een rus tige of juist baldadige jaarwis seling? „Ik denk dat de problemen voor een groot deel opgelost zouden kunnen worden als er in de dorpen iets ge daan wordt aan opvang voor de jon gelui. Als er iets wordt georgani seerd, waardoor ze niet naar Middel burg komen. Als er op de dorpen meer gelegenheden open zijn na twaalf uur. zal daardoor de zuig kracht van Middelburg minder wor den. Dan heeft men minder behoefte om naar Middelburg te gaan. Als ze het in de dorpen gezellig houden, denk ik dat het ook in Middelburg ge zellig kan zijn." K. Cijsouw VLISSINGEN - Vissers hebben don derdagmorgen omstreeks half vier ge probeerd vis aan wal te zetten in de haven van Hoedekenskerke. De alge mene inspectie dienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij heeft daar echter een stokje voor ge stoken. Het kwam op de kade van de Zuidbevelandse getijdehaven tot een confrontatie tussen AID-ambtenaren en vissers, aldus persofficier van jus titie mr S. Tempel in Middelburg. Hoedekenskerke is geen aangewezen losplaats voor viskotters. De haven bij dat dorp staat niet vermeld in de ver ordening van het Produktschap voor Vis en Visprodukten die bepaalt waar vis moet worden aangeland. De niet- aangewezen havens, waar dus geen vis mag worden aangevoerd, worden daarom door de AID niet systematisch gecontroleerd. „De AID controleert", MIDDELBURG De Zeeuwse mu ziekschool geeft de komende dagen twee concerten. Morgen zaterdag 12 december treedt in de Lutherse Kerk te Middelburg het strijkersen semble van de muziekschool onder leiding van Rien Hillebrand op. Dins dag 15 december geven verschillende leerlingen-ensembles een concert in de Middelburgse Concert- en Gehoor zaal. Het concert in de Lutherse Kerk be gint begint zaterdag om 20 uur. Er wor den werken uitgevoerd van Ricciotti, Telemann en Boccherini. Solistische medewerking verlenen Titia Dijkstra (docente zang aan de school) in de tra gikomische Kanarienvogel Kantate van Telemann, en Helen Jonker (do cente blokfluit). Zij speelt met het strijkersensemble de suite in a-klein voor altblokfluit van Telemann. De uitvoering van verschillende leer lingenensembles in de Concertzaal aanstaande dinsdag begint om 19.30 uur. Optredenden zijn het kinderkoor onder leiding van Tettie Wiechers, kla rinetensembles onder leiding van Rien Hillebrand, het blokfluitkwartet on der leiding van Marja Smet. een accor- deongroep onder leiding van Harry Schroevers en de ensembleklas onder leiding van Richard van Soest. stelt officier van justitie Tempel, „bin nen redelijke grenzen". Hij wenst niet te zeggen waar die grenzen liggen. Hoedekenskerke is voor hem nieuw als losplaats van vis. De AID-inspecteurs hebben eerder, vrijdag 21 november, onverwacht 10.000 kilo kabeljauw, wijting en schol in beslag genomen in de Schelphoek- haven op Schouwen-Duiveland. Het is in Hoedekenskerke niet tot een inbeslagname gekomen. De AID-amb tenaren achtervolgden een vrachtwa gen waarin volgens hen 'verboden' vis zat. Dat bleek bij controle niet het ge val. De vrachtwagen was leeg. De in specteurs mochten na terugkeer in de haven van Hoedekenskerke niet aan boord van de twee verdachte kotters. De schepen kozen hierna het ruime sop zonder een visje te hebben uitgela den. Officier van justitie Tempel wen ste de identiteit van de kotters niet prijs te geven in het belang van het on derzoek. De AID heeft in de loop van donder dag in een aantal havens buiten Zee land 920 kilo wijting, 28730 kilo kabel jauw en 5040 kilo wijting in beslag ge nomen. POORTVLIET Onbekenden heb ben in de nacht van woensdag op don derdag bij carrosseriebedrijf J. Elen- baas aan de Paasdijkweg in Poort vliet ingebroken. Zij verschaften zich toegang door de voordeur te forceren. Er wordt een brandkast met een in houd van enkele honderden guldens en gereedschap ter waarde van 15.000 gulden vermist, alsmede een bedrijfs- busje. Vermoed wordt dat de buit in dit voertuig, dat in de bedrijfsruimte stond, is afgevoerd. De politie verzoekt mensen, die dit busje, een Nissan type Urvan diesel met het kenteken BF-37-ZR, nadien nog hebben gezien, contact op te ne men met het groepsbureau van de rijkspolitie in Tholen. Het busje ziet er vrij opvallend uit, zo meldt de politie. Het voertuig is crème met rood met oranje-blauwe strepen. Verder staat op de zijkant de naam en het embleem van het carrosseriebedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 17