G8 T MUMl ÏRapeil kievitsei Bonden eisen een sociaal plan van directie KMS Banken akkoord over elektronisch betalen Van Eekelen bepleit commandocentrale op basis Woensdrecht Minimumloon volgt straks prijsstijging daag Koud kunstj IIIIRIOI rverboden wnihiHKMk V r Muder koud 0 11 HOOP OP TERUGTREKKING TROEPEN STANDAARDISATIE VAN SYSTEEM Nu minstens 50% KORTING op de hele voorraad. Nederlands taak na wapenakkoord jaargang no. 291 Jerdag 10 december 1987 DE BOEKEN NIET DE RODE PU L Woningbouw I op lossen Jorstverlet drips Uib [dies lore ca 7eyenoord WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov hebben gisteren, tijdens de tweede dag van hun topontmoeting, gepraat over het tijdstip van een eventuele Russische terugtrekking uit Afghanistan. De woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, zei gistermiddag dat de opmerkingen die Gorbatsjov maakte over de terug trekking van de 115.000 man sterke Russische troepenmacht uit Afghanistan een „hoopvol te ken" zijn. flffl luxe kerstpapier spruiten b Net± 750 gram Ki ananen lo l| Tankeroorlog - -Het zondag bij de Straat van Hormuz door Iran in brand geschoten tankschip Norman Atlantic van ruim 85.000 ton is woensdag gebro ken en deels gezonken. De rest dreef nog brandend rond en viel door de hit te niet te benaderen. u- V(f veel bewolking maar geen neer- H van betekenis. Zwakke westelijke Bid. Temperatuur 2 graden. PROVINCIALE ZEEUWSE C zc regeringspartijen gaan ak- iord met minder sociale wo- ngbouw en lagere premies jor de koopsector. PAGINA 3 Andere Top: Nancy versus lisa PAGINA 4 gezondheid van de Neder- ■ndse bossen gaat dit jaar Iinder snel achteruit dan in \orgaande jaren. Minister jrafcs spreekt in dit verband lm een 'gelukkige verbete- \ig\ PAGINA 5 lef eerste vorstverlet van deze Iinter herinnert aan de scha- die de lage temperatuur de |)m« gedurende de vorige win- berokkende: 700 miljoen lilden. PAGINA 7 lussen hoorspel en tekenfilm \itstaat de 'luisterstrip' PAGINA 9 je havens van Yerseke en Co- Ijnsplaat zullen met voorrang jorden verlost van vervuild lib. PAGINA 13 ie bonden dreigen met acties ij Hoechst in Vlissingen in- I ien het bedrijf niet bereid is en vijfploegendienst in te voe- pn. PAGINA 15 \ijdens de jaarwisseling mag r in Middelburg niet'éen hore- agelegenheid langer open zijn |an tot elf uur 's avonds. PAGINA 17 Ieyenoord hield Bayer Lever- lusen gisteravond constant Inder druk. maar dat was niet lenoegr. Rotterdamse doelpun ten bleven uit en de duitsers fonnen uiteindelijk met 1-0. PAGINA 25 tadio, tv en kunst: 2 linnen- en buitenl. 3 en 5 Ipinie en achtergrond: 4 financiën, economie: 7 tunst en cultuur: 9 frovincie: 13, 15, 16, 17 en Iport: 23 en 25 HEN HAAG (ANP) Het aanbie- den van het eerste kievitsei, bij w&orbeeld aan een commissaris de koningin of een burge- mester, heeft zijn langste tijd ge- ftpd. Als de nieuwe Flora- en Fau- BPUJef volgend jaar van kracht Wordt is deze traditie officieel verboden. Minister Braks van Widbouw en visserij heeft het voorontwerp van deze wet Woensdag officieel gepresen- rsjerd en voor advies naar onder Kwdere natuurbescherming sor- Sfnisaties en de vogelbescher- f Wn9 gestuurd. 'ide wet is een afleververbod op- Oenomen op grond waarvan het Otmbieden van het eerste kievit- Bf niet meer mogelijk is. De tra- Bde is overigens de laatste jaren o1 verwaterd. Zo heeft koningin Bedrix nog nimmer een eerste tyevitsei in ontvangst genomen. Anders ligt dat voor haar com missaris in Friesland, Wiegel, die fMt tot nu toe wel heeft gedaan. VLISSINGEN - De vakbonden zullen niet meewerken aan de uitvoering van het reorganisatieplan zoals de directie van de KMS dat voorstaat, als er geen sociaal plan komt voor de 540 mensen die hun baan dreigen te verliezen. Tijdens de gezamenlijke persconferentie van vakorganisaties en ondernemingsraad werd woensdag felle kritiek geuit op de plannen zoals die dinsdag werden gepresenteerd. De vakorganisaties en or erkennen dat aan sanering niet valt te ontkomen, maar denken dat het reorganisa tieplan te rigoureus van opzet is. Ook vinden zij dat er te weinig toekomstperspectieven voor de KMS worden ge geven. Districtsbestuurder Wil Waumans van de Industrie bond FNV zei dat, als het plan wordt uitgevoerd (540 ba nen weg), De Schelde in vijfjaar tijd 1250 arbeidsplaat sen is kwijtgeraakt. Dat is veel meer dan was verwacht, zo zei hij. Waumans maakte tijdens de persconferentie bekend dat ook bij de Gieterij Middelburg banen zullen verval len. In de reorganisatieplannen, zoals de directie van de Schelde die dinsdag presenteerde, wordt niet gespro ken over inkrimping bij dit bedrijf, maar nu is bekend geworden dat er 8 van de 74 banen zullen vervallen. (Zie ook pagina 13) Top buigt zich over zaak Afghanistan (Van onze correspondent Het Ajax-stadion bleef woensdagmiddag op last van de Uefa nagenoeg leeg. Toegang was er alleen voor de pers, enkele genodigden en 40 ballenjongens, die weinig anders te doen hadden dan toekijken. AMSTERDAM - Het Nederlands voetbalelftal heeft zich woensdagmiddag in een bijna leeg Ajax-stadion geplaatst voor de eindronde van de Europese titel strijd. Nederland werd door de overwinning van 4-0 op Cyprus winnaar in groep 5 van de kwalificaties. De doelpunten in Amsterdam kwamen van Bos man (3) en Koeman, uit een strafschop. Het duel tegen Cyprus was een herha ling van de wedstrijd van 28 oktober. Het resultaat van dat duel (8-0) werd door de tucht-instanties van Europese voetbalunie echter nietig verklaard, omdat de sportieve gang van zaken was beinvloed door een vuurwerkbom. (Zie pagina 23) Voor hij gisterochtend met Reagan aan zijn derde ronde van besprekingen begon, zei Gorbatsjov tegen verslagge vers dat zijn land klaar is om zich uit Afghanistan, dat in 1979 werd binnen gevallen, terug te trekken. De door de Sovjets gesteunde Af ghaanse leider Najibullah zei onlangs al dat de Sovjet-unie binnen een jaar haar troepen wil terugtrekken. De Amerikaanse regering wil dat de Sov jet-troepen zo snel mogelijk vertrek ken, en dat een datum voor de defini tieve terugtrekking wordt vastgesteld. De twee wereldleiders spraken giste ren niet alleen over Afghanistan, maar ook over onder meer ontwapenings vraagstukken en de Golfoorlog. Zowel Fitzwater als zijn Russische collega Gennady Gerasimov waren zeer posi tief over deze besprekingen. Fitzwater zei dat de gesprekken in een sfeer van „opgerolde mouwen" waren gevoerd. „Het was een sessie waarin stevig werd gepraat", zei hij verder. En Gerasimov zei: „De gesprekken zijn over het algemeen produktief verlo pen". De Russische woordvoerder signaleer de evenwel ook een kennelijk gebrek aan vooruitgang bij de besprekingen over de Golfoorlog toen hij zei dat de Sovjets vinden dat het nog geen tijd is voor een door de Veiligheidsraad opge legd wapenembargo. Dat is iets dat Amerika graag wil. Besprekingen van een werkgroep die zich gisteren heeft gebogen over de de tails van een mogelijke overeenkomst op het gebied van strategische (inter continentale) raketten, werden door Fitzwater daarentegen weer „behulp zaam" genoemd. Dat Reagan en Gorbatsjov in een goe de sfeer met elkaar praten, werd giste ren al direct aan het begin van hun ge spreksronde duidelijk. Reagan nam Gorbatsjov toen voor een kort gesprek mee naar zijn werkkamer naast de Oval Office, het officiële presidentiële werkvertrek. Bij dit gesprek waren alleen tolken aanwezig, maar geen mensen die notu len van het gesprek maakten. Dat is bij, de ontmoetingen tussen de twee we reldleiders nog niet eerder voorgeko men. Vóór Gorbatsjov aan zijn besprekin gen met Reagan begon, had hij een ontmoeting met de leiders van het Amerikaanse Congres. Tijdens dit ge sprek deed hij een opvallend beroep op de Senaat om het één dag eerder ge tekende INF-akkoord te ratificeren. De Congresleiders onderhielden Gor batsjov op hun beurt over de kwestie van de mensenrechten, en over Afgha nistan. De Democratische fractielei der in de Senaat, Robert Byrd, zei na afloop van het gesprek dat een spoedi ge Russische terugtrekking uit Afgha nistan behulpzaam zou zijn bij een snelle ratificatie van het INF-akkoord. AMSTERDAM (GPD) Alle banken in ons land hebben in beginsel over eenstemming bereikt over standaar disatie van het systeem voor elektro nisch betalen. Het overleg tussen de Postbank en de banken die samen werken in de Bankgirocentrale, was al geruime tijd aan de gang. Hierbij gaat het in de eerste plaats om unifor miteit in de betaalautomaten. Pro bleem was dat hier twee verschillen de systemen worden gebruikt. Hoewel zowel de Postbank als de an dere banken zich in 1985 verenigden in de grooscheepse proef met elektro nisch betalen bij benzinestations in oostelijk N-Brabant, was verder nog geen samenwerking tot stand geko men. Dit tot ongenoegen van vooral detailhandelsbedrijven, die hun klan ten graag één 'gleuf willen aanbieden om de betalingen in te stoppen. Daar door worden uiteraard behalve over last voor de klanten ook kosten be spaard. Bankgirocentrale en Postbank hopen binnenkort nadere details bekend te maken over de samenwerking. Tot het (Slot zie pagina 3 kolom 7) HILVERSUM (ANP) Minister Van Eekelen van defensie vindt dat Woensdrecht ingericht zou kunnen worden als internationaal comman docentrum ten behoeve van de lucht verdediging van grote havens als Ant werpen en Rotterdam. De bewinds man heeft woensdag voor zo'n be stemming zijn voorkeur uitgespro-, ken. Nu er na de ondertekening van het INF-akkoord geen kruisraketten naar Woensdrecht komen, krijgt deze basis een andere bestemming. Er zijn plan nen voor de verdediging van de grote havens, aldus de minister. Woens drecht ligt volgens hem gunstig om als internationaal commandocentrum in aanmerking te komen. De tegen aan vallen beveiligde garages die voor de kruisraketten zijn gebouwd zouden daarvoor gebruikt kunnen worden. Met de Verenigde Staten en de NAVO is eerst overleg nodig over een andere bestemming voor Woensdrecht. „Het is namelijk Amerikaans en NAVO- geld, dus we kunnen dat als Nederland niet zo maar alleen gebruiken". De be windsman benadrukte in elk geval de voorkeur te geven aan een conventio neel (niet nucleair) gebruik van Woensdrecht. „Ik zou niet graag op nieuw de discussie over kernwapens willen aangaan", zei hij. WASHINGTON (AP) Sovjetleider Gorbatsjov tweede van rechts) en leden van zijn delegatie hadden gisteren in Washington een onmoeting met leden van het Amerikaanse congres. Aan de rechterhand van Gor batsjov zit de sovjet-minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze. Ui terst links zit de leider van de Republikeinse Senaatsfractie Robert Dole met naast hem de leider van de Democratische meerderheid in de Se naat, Robert Byrd. Dole zei na het gesprek te verwachten dat het verdrag over de afschaffing van alle middellange-afstandsraketten in april dooi de Senaat zal komen, mits zich geen 'grote verrassingen, voordoen. Minister Van Eekelen (Advertentie) Advertentie Rol 70 x 200 cm Aanbiedingen gelden t/n \liro maakt goedkoop boo 99 n zaterdag 12 december a.s.. ds< happen doen weer leuk. fta *9 S Waals Mode gaat de zaak grondig verbouwen. Daarom mimen we nu drastisch op. U kunt profiteren van onze echte weggeefprijzen. Maar dan moet u er wel snel bij zijn, want de mooiste mode is het eerste weg Lange Delft 14-16 Middelburg Telefoon 01180-12036 DEN HAAG (GPD) Het minimumloon zal in de toekomst op zijn minst mees tijgen met de prijsontwikkeling. Minister van sociale zaken De Koning liet dat woensdagavond doorschemeren in een debat met de Tweede Kamer. Het de bat resulteerde er overigens in dat het minimumloon volgend jaar bevroren zal worden op de bedragen die er in 1987 voor golden. De kinderbijslag wordt volgend jaar wat extra verhoogd. Minister De Koning gaf gisteravond toe dat het „eigenlijk onmenselijk" is om telkens het bestaande systeem van de automatische aanpassing van het mini mumloon (en van de daaraan gekoppelde minimum-uitkeringen) te doorbre ken. Op grond van de Wet Aanpassings Mechanismen zou het minimumloon elk jaar moeten stijgen met een gemiddelde van de loonstijging in het bedrijfsleven. Al enige jaren achtereen wordt het minimumloon echter bevroren; eenmaal werd het zelfs met een aantal procenten verlaagd. Volgens minister De Koning is dat nodig in het belang van de bestrijding van de werkloosheid. Herstel van de economie eist volgens de bewindsman een langdurig vasthouden aan beperkin gen in de loonontwikkeling. Het minimumloon is daar een onmisbaar onderdeel van, aldus de bewindsman. De Koning verwacht dat het de laatste keer is geweest dat de Tweede Kamer over een bevriezing van het minimumloon heeft hoeven oordelen. Vóór 1989 hoopt hij een nieuwe regeling voor het minimumloon te hebben kunnen invoe ren. Ten minste handhaving van de koopkracht van mensen met een minimum inkomen zal daarbij uitgangspunt zijn. Het Komitee Kruisraket ten Nee (KKN) heeft zichzelf gisteren opgeheven. Duidelijker kan de opluch ting in Nederland over de on dertekening van het INF-kernwapen- akkoord in Washington door Reagan en Gorbatsjov eigenlijk niet worden gemarkeerd. Want het KKN' onder aanvoering van de strijdbare Sienie Strikwerda stond model voor het mas sale verzet in dit land tegen kernwa pens in het algemeen en de plaatsing van kruisraketten op Woensdrecht in het bijzonder. In 1981 in Amsterdam 350.000 demonstranten op de been; in 1983 in Den Haag een half miljoen en in 1985 bijna 3,5 miljoen handtekeningen onder een volkspetitionnement tegen de beslissing van het kabinet over de kruisraketten. Het gebundelde pro test uit een breed veld van maatschap pelijke groeperingen, waaraan KKN vorm gaf via gerichte actie tegen de bouw van een rakettenbasis in Woens drecht is nu overbodig geworden. Dit object van demonstratie komt te ver vallen en zal - als het aan minister van Eekelen van defensie ligt - een be stemming krijgen van zoiets als een internationaal commandocentrum voor de luchtverdediging van de zee havens van Rotterdam en Antwerpen. Het zal wel nooit helemaal duidelijk worden in hoever 'Woensdrecht' van invloed is geweest op het onderhande lingsproces in de richting van het nu bereikte akoord tussen Amerikanen en Russen over de vernietiging van al le kernwapens voor de middellange af stand. Maar de houding van lastpak Nederland is niet buiten de internatio nale aandacht gebleven: het zware spanningsveld tussen het besluit van het kabinet van 1 november 1985 om kruisraketten te plaatsen en de hard nekkige publieke weerstand daarte gen. Het ziet ernaar uit dat Nederland zich van nu af weer schaart onder de NAVO-bondgenoten die netjes in de pas lopen. Dat valt tenminste af te leiden uit de prompte reactie van het kabinet om de discussie over eventue le afstoting van twee overblijvende kern-taken van Nederland zo snel mo gelijk af te ronden. Sinds datzelfde be sluit over Woensdrecht van 1 novem ber 1985 was handhaving van die twee taken (die van de F-16 en van de Orion- vliegtuigen) niet zo zeker. Er was afge sproken dat ze bij werkelijke plaatsing van kruisraketten op Woensdrecht zouden worden ingeruild. De ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en Van Eekelen (defensie) hebben de Tweede Kamer nu geschréven dat Ne derland terug moet naar de oude situa tie van vier beperkte kerntaken. De haast waarmee in het Haagse rege ringskamp wordt ingespeeld op het succes van het kemwapenakkoord in Washington heeft met name bij de op positie de nodige irritaties gewekt. Vooral omdat ook deze bestaande kernwapens in Nederland op termijn weer aan een modernisering toe zijn. En dan begint de cirkelgang van de problemen opnieuw. Toch zal er niet al te veel lawaai meer over ontstaan. De pap lijkt gestort in de CDA-WD-rege- ringscombinatie. En van de kant van de PvdA - die de beslissing wel heeft veroordeeld - valt geen werkelijk hard verzet te verwachten. De hamvraag is immers wat met een nogal hooglopen de, principieel getinte actie tegen deze op zichzelf kleine kerntaken van Ne derland valt te bereiken. Internatio naal is er nauwelijks belangstelling voor. Het kabinet wil voorkomen dat het Nederlandse vredes- en veilig heidsbeleid zich de komende jaren op nieuw verengt tot een doorlopende discussie over de vraag wat er nu wel of niet moet gebeuren met de overgeble ven atoomtaken. Naar buiten toe zou een dergelijke opstelling erg minnetjes overkomen: Nederland met de eigen kleine problemen in de weer en dwars liggen tegenover de andere bondgeno ten. Veel belangrijker is het dat Neder land zijn bijdrage levert in een hechte gezamenlijke N"AVO-houding, als het gaat om volgende stappen naar ver mindering van de bewapening in de wereld. In kwesties dus, die deze dagen in Washington tussen Reagan en Gor batsjov aan de orde zijn. Een drasti sche afbraak (halvering) van het arse naal aan kernraketten voor de lange (intercontinentale) afstand. Een ver bod op het gebruik en de opslag van chemische wapens. Verkleining van de omvang aan conventionele wapens (tanks en troepen). Bovendien zal Ne derland zich moeten inzetten voor de verdere ontwikkeling van het Euro pees gericht veiligheidsbeleid. Voor een nieuwe periode van 'afwijkend ge drag' - zoals met de kruisraketten - is geen plaats meer. Zoiets als een voor- trekkerrol met 'eigen werk' zit er trou wens ook niet meer in. In feite zit heel politiek Den Haag op die lijn. Het is de verdienste van de vredesbeweging in de voorbije jaren geweest, dat ze Ne derland allergisch heeft gemaakt voor de (kern)wapenwedloop en een eigen voorbeeld bij de hand had. Nu er een flinke dosis redelijkheid in de verhou ding tussen oost en west lijkt bereikt zal het echte werk vooral over de grens heen moeten worden gedaan. En Ne derland kan daarbij de handen uit de mouwen steken. De opheffing van het Komitee Kruisraketten Nee wijst in die richting. vdM. Het is het eerste van de vele schepen die Iran in de zes jaar van de Golfoor log aanviel dat het ook tot zinken heeft weten te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1