minui iren met drie procent onihoög binet ns over kerntaken derland Gorbatsjov in de VS SPRUITEN EN VARKENSLEVER Automobilisten belasten naar mate weggebruik HAUeenbij VGZ bent uverzekercH 06-0199 Boek Gorbatsjov nnnnn VISSERS WOEDEND een èestsélïer van een flexibel eigen risico. Zorgeloos verzekerd bij VGZ. L Leider Hizbollah gedood in Libanon Topgesprek van de verwachting jaargang no. 289 8 december 1987 r~W Windenergie Top Bankkartel fdingen 'alradar toerisme DEN HAAG (GPD) De vissers zijn woedend op zowel minis ter Braks als de Tweede Kamer. De gehele Kamer ondersteun de maandag het beleid van de minister om te komen tot een sanering van de vissersvloot met 25 a 30 procent. Volgens drs. D. Langstraat van het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft dit tot direct gevolg dat ongeveer 100 vissersschepen op korte termijn uit de vaart moeten worden gehaald. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. SMIT-KROES ENNIJPELS Spruiten, net± 750 gram Varkenslever, 100 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Koucl weer met zonnige perioden. Ts de kust kleine kans op een neliiwbuitjeOverwegend matige uit oostelijke richtingen. Middag- \eratuur O graden. VAG (GPD) De Tweede Kamer gaat in meerder- Ikoord met een huurverhoging van drie procent, lek maandagavond tijdens een debat over de jaar huurverhoging. Hoewel zowel CDA als VVD het L'telde percentage eigenlijk erg hoog vinden, stem- i de regeringspartijen er toch mee in. Tecretaris Heerma voelde niets voor het plan van de vdA om de huren met slechts twee procent op te trekken, t zou de lasten voor de komende jaren alleen maar ver groten, zei Heerma die de extra huurverhoging wil gebrui ken voor een verlaging van de uitgaven voor zogenaamde objectsubsidies, subsidies aan exploitanten van woningen. Tijdens het huurdebat ontstond een uitgebreide discussie tussen de VVD'er De Beer en de PvdA'er De Pree over de vergelijking van de woonlasten van kopers en huurders. Heerma zegde de Kamer voor 1 maart een nota toe waarin deze vergelijking op alle gebieden getrokken zal worden. Het ministerie van economi sche zaken trekt extra geld uit imr het stimuleren van de toe- ipMsing van windenergie. PAGINA 3 Vol: nnen van de woordvoer- |s markeren de slag om de lieke opinie rond de top- Ymoeting tussen Reagan en Gorbatsjov. PAGINA 4 De Europese Commissie stelt Nederlandse bankkartel de kaak. Volgens Konsu- \iten Kontakt zal een groot van de afspraken die de \.ken maken over de kosten hun diensten moeten ver ten. PAGINA 5 Iatssecretaris Van Houwe len hoopt door 'professio- 11 afdingen' 200 miljoen te oaren op de kosten van de- \iematerieel. PAGINA 5 De provincie Zeeland lijkt rijksgelden kwijt te raken. PAGINA 9 De iOalradarinstallatie aan de Wester schelde zal niet worden \gepast. PAGINA II Vanaf Pasen kan de toerist in Zeeland gebruik maken van een\ geavanceerd informatie- teem. PAGINA 12 lio, tv en kunst: 2 |nen- en buitenl.: 3 en 5 Inie en achtergrond: 4 Ha: 6 lanciën, economie: 7 ïvincie: 9,11,12 en 13 Sport: 15 ■eins' te 'ehoi aar - [ten pent aak iH Kwart van vissersvloot moet weg Voorzitter Daalder van het Visserij- 50.000 van deze papieren pk's nooit in schap, een werkgeversvereniging, kondigde gisteravond aan dat „een eensgezinde politiek zal worden ge confronteerd worden met eensgezinde vissers" Het CDA probeerde de sanering nog over een wat langere tijd uit te smeren en stelde voor de vissers die door tech nische problemen hun boomkor op 1 januari nog niet tot 12 meter hebben verkort, niet al te streng aan te pak ken. De christen-democraat Nijland kreeg echter geen steun. Niet van de minister en niet van de overige Kamer leden. Een sanering van de overcapa citeit van de vloot met 160.000 pk op zo korte mogelijke termijn bleef onver kort overeind. Minister Braks wil de vissers die hun activiteiten geleidelijk verminderen, 600 gulden per ingeleverde pk betalen. Voorwaarde is wel dat het gezamenlij ke visserijbedrijfsleven ook 150 gulden per pk bijdraagt. Deze operatie is mo gelijk nu minister Ruding van finan ciën bereid is de voor de sanering be schikbare 48 miljoen gulden direct op tafel te leggen en niet, zoals aanvanke lijke de bedoeling was, over vijfjaar te spreiden. De Europese Gemeenschap in Brussel heeft ook een bedrag van zo'n 50 miljoen gulden voor de sane ring uitgetrokken. De totale vlootcapaciteit moet wor den terugbracht tot 470.000 pk. Op dit moment beschikt de Nederlandse vis sersvloot nog over een gezamenlijk vermogen van 565.000 pk. Aan licen ties zijn voor nieuwbouw nog 120.000 pk uitgegeven. Gehoopt wordt dat ÏAAG (GPD) Het kabinet is Js geworden over wat er na on- ertekt ling van het INF-akkoord noet gebeuren met de vier Neder- andse kerntaken. Minister Van den •roek (buitenlandse zaken) en Van Ikèmi (Defensie) zullen de Tweede J vanavond of morgen een brief turen waarin staat „welke conse- es het kabinet trekt uit het INF- |d". Een woordvoerder van de porlichtingsdienst heeft dat agavond meegedeeld na afloop i speciale vergadering van de fcrraad. tomen wordt dat het kabinet |n heeft een oordeel over de vier Jindse kerntaken op te schorten pnd is met welke modernise- annen de NAVO komt. Een an- pnsequentie van het INF-ak- 3at de Amerikaanse president en de Russische partijleider Itjov vanavond in Washington pkenen, is dat op Woensdrecht fuisraketten worden gestatio- 1 in de discussie staan de kern- an de F-16-straaljager en het ïarinevliegtuig. Beide kernta- Ide het kabinet laten vervallen iiiii- m\kruisraketten daadwerke- Woensdrecht zouden komen. 9*™Dlaatsing niet doorgaat, wil de regeringspartij, de VVD, dat taken van de F-16 en de Orion len blijven. innen het CDA is een sterke g voorstander van het afwach- de NAVO-voorstellen en het el laten vallen van de kern- n de Orion. Bij zijn aankomst op de Amerikaanse luchtmachtbasis Andrews werd de Sovjet-leider Gorbatsjov rechts) begroet door minister van buitenlandse zaken van de VS, Shultz. Mevrouw Raisa Gorbatsjov, naast Shultz, kreeg bloe men. de vaart zullen komen. „Het hebben van een licentie betekent niet dat ook een quotum wordt verstrekt", aldus Braks. Met ingang van 1 januari mag de boomkor van iedere kotter niet langer zijn dan 12 meter. Dit moet de vangst capaciteit met nog eens 30.000 pk ver minderen. Braks hield vol dat iedere visser vroegtijdig op de hoogte kon zijn van de genomen maatregel. Als op 1 januari de boomkor niet is verkort zal het schip niet mogen uitvaren. Ge beurt dat wel dan volgt onherroepelijk een proces verbaal. Braks rekende de kamer voor dat de gemiddelde fiscale inkomsten van een vissersbedrijf 170.000 gulden per jaar is. Gemiddeld heeft een visserijbedrijf 1,7 firmanten, zodat de inkomsten een ton per jaar bedragen. „Dat is inclusief de grijze vis. Het ziet er nu naar dat dat door de scherpe controlemaatregelen die per 1 januari worden getroffen deze inkomens onder druk komen te staan", zei Braks. Deze inkomsten be tekenen wel dat vissers niet zo gauw bereid zijn hun bedrijf te beeindigen. De fracties twijfelden aan de vrijwilli ge medewerking van het visserijbe drijfsleven om te komen tot de zo noodzakelijke sanering van de vloot. Braks zei dat hij inderdaad afhanke lijk is van de medewerking en dat hij geen wettelijke maatregelen kan tref fen. Daarin was volgens hem reeds voorzien bij de oprichting van het Pro ductschap voor vis- en visprodukten. (Slot zie pagina 3 kolom 6) CARTERTON (AP) Mevrouw Raisa Gorbatsjov, vrouw van de Sovjet-partijleider, temidden van Engelse schoolmeisjes in vroege kerstkledij. Raisa Gorbatsjov bezocht gisteren een lagere school in Carterton in Groot-Brittannië, tenuijl haar man besprekingen voer de met de Britse premier Margaret Thatcher. DE MEERN (ANP) - Er zijn op dit moment al bijna 150.000 exemplaren verkocht van het boek Perestrojka van Sovjet-partijleider Gorbatsjov. Dat wil zeggen dat ook de vijfde druk al bijna is uitverkocht. Aan de zesde en zevende druk van ieder 10.000 exemplaren wordt hard gewerkt. De zesde druk zal tegen het einde van de week in de boekhandel liggen, de zevende druk een week later, waarbij de totale oplage op 170.000 komt te liggen. Dit heeft een woordvoerder van uitgeverij Het Spectrum in De Meern, die de Nederlandse rechten van het boek heeft, maandagmiddag meegedeeld. De uitgeverij krijgt voortdurend boekhandelaren uit al le delen van het land aan de lijn voor extra bestellingen. „Wat de belangstelling betreft, die is in alle delen van het land even groot. Bij andere boeken gebeurt het nog wel eens dat de interesse in de Randstad er uitspringt, maar nu krijgen wij naar verhouding net zoveel bestel lingen uit Leeuwarden en Groningen als uit Amsterdam en Den Haag", aldus de woordvoerder. (Van onze correspondenten WASHINGTON/LONDEN) - De Russische partijleider Gorbatsjov is gisteravond in Washington aangekomen voor drie dagen van besprekingen met president Rea gan van de Verenigde Staten. Tijdens het bezoek zullen de twee wereldleiders het INF-akkoord tekenen dat een eind maakt aan alie korte en middellange afstands wapens. Even na half elf gisteravond Nederlandse tijd landde het Aerofiot-toestel waarmee Gorbatsjov reisde, op de luchtmachtbasis Andrews nabij Washington. De Russi sche leider werd daar begroet door de Amerikaanse mi nister Shultz (buitenlandse zaken). Gorbatsjov hield direct na aankomst een kleine toe spraak waarin hij onder meer zei: „Wij willen het Ameri kaanse volk overtuigen dat we betere relaties tussen on ze landen en onze volkeren wensen". In een even opvallend als belangrijk gedeelte van zijn rede, zei Gorbatsjov met name over vermindering van strategische (intercontinentale) raketten te willen pra ten. „Wij hebben daarover iets te zeggen, en we hopen dat we hier nieuwe woorden zullen horen", zo zei hij. Maakte Gorbatsjov dus al direct na aankomst duidelijk de discussies over de reductie met 50 procent van het aantal strategische raketten als belangrijkste doel van zijn bezoek te zien, president Reagan onderstreepte gis teren het belang van het vandaag te ondertekenen INF- akkoord. Reagan toonde zich gematigd positief over de vooruit zichten op een akkoord over strategische wapens, een START-akkoord. Sprekend over zijn Strategische De fensie Initiatief (SDI), voegde hij aan die woorden toe: „Maar tegelijkertijd wil ik ook voorbereidingen treffen waarmee we ooit een effectieve defensie kunnen statio neren die onze strategische stabiliteit vergroot". Op weg naar Washington maakte Gorbatsjov en zijn ge volg gisteren een tussenstop in Groot-Brittannië, waar hij een gesprek van ruim twee uur had met de Britse pre mier Margaret Thatcher. Thatcher noemde het INF-ak koord gisteren een kerstgeschenk voor de hele wereld. Thatcher hield nog eens een vurig pleidooi voor de re ductie van de strategische nucleaire wapens met 50 pro cent, de verwijdering van alle chemische wapens voor een aanvaardbare balans in conventionele wapens. De twee leiders spraken vooral over het SDI-initiatief tot nu toe het grote struikelblok in de nucleaire ontwa peningsonderhandelingen tussen beide grootmachten. Maar mevrouw Thatcher hoopt dat nu de Russen open lijk hebben toegeven met de ontwikkeling van SDI be zig te zijn, er tóch een compromis kan worden gevonden. DEN HAAG (ANP) De vaste Kamercomissie voor de visserij wijdde maandag een speciale vergadering aan de problemen in deze bedrijfstak. Links minister Braks en naast hem PvdA-Kamerlid F.Castricum, voorzitter van de commissie. BAALBEK (AFP) Bij een actie van het „Islamitisch Verzet", de paramili taire arm van de pro-Iraanse Hizbol lah („Partij van God") in Libanon te gen stellingen van het Zuidlibanese Leger, is een van de belangrijkste lei ders van het Verzet, Faraj Ballouk, ge dood. Bij de actie, in de buurt van Jezzine, 70 km ten zuiden van Bayrut, kwamen drie strijders van het Islamitisch Ver zet om. Zondag en maandag is in de woonplaats van Ballouk gedemon streerd, omdat men de lijken daar wil begraven. De stoffelijke resten zijn op de plaats van actie achter gebleven. Advertentie wmÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtmÊÊm (Advertentie) DEN HAAG (ANP) - Om de milieuver vuiling af te remmen en de files te ver minderen moet autorijden duurder worden naarmate de bestuurder va ker op de weg zit. Door tal van maat regelen zal het personenautoverkeer met twintig procent kunnen afnemen. Dit voorstel van de ministers Smit (Verkeer) en Nijpels (Milieubeheer) komt vandaag aan de orde in de zoge noemde ROM-groep, een onderdeel van de ministerraad onder voorzitter schap van premier Lubbers. Het ministerie van verkeer en water staat heeft maandag het bestaan be vestigd van een notitie van beide be windslieden waarin wordt voorspeld dat het met de luchtverontreiniging en het verkeer volkomen misgaat als de regering niet op korte termijn actie on derneemt. Mede op voorstel van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten beplei ten Smit en Nijpels een systeem vol gens welk de automobilist belasting betaalt naargelang hij gebruik maakt van wegen en tunnels. De overtuiging leeft dat forensen eerder in trein of bus zullen stappen als het dagelijkse file ritje een dure grap gaat worden. Nijpels en Smit denken verder aan af schaffing van de belastingvoordelen voor automobilisten, zoals bijvoor beeld het reiskostenforfait. Ook geven zij in overweging om de overdrachts belasting op koopwoningen te verla gen. Het huidige tarief van zes procent zou veel mensen ervan weerhouden een woning te kopen dichter bij het werk. Na bespreking in de ROM-raad, waar in naast Lubbers, Nijpels en Smit nog vijf ministers en zes staatssecretaris sen zitting hebben, komt de verkeers- nota vrijdag in de ministeraad ter sprake. De Tweede Kamer kan waar schijnlijk nog voor het Kerstreces defi nitieve voorstellen tegemoet zien. Alleen bij VGZ kunt u elk jaar opnieuw de hoogte van uw eigen risico bepalen. Dus verwacht u het komend jaar weinig ziektekosten, dan kiest u nu bijvoorbeeld - uitgaand van 'n gezin, b.v. moeder 25 en vader 27 jaar en een kind - voor een eigen risico van f2.100,-. U betaalt dan slechts f 141,45 per maand voor het hele gezin. Wilt u het volgend jaar een lager eigen risico dan is VGZ uniek. U kunt namelijk ongeacht uw leeftijd of gezondheids toestand elk jaar zelf uw eigen risico bepalen! Meer informatie over het flexi bele eigen risico van VGZ? BEL GRATIS van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 20.00 uur De hele wereld kijkt in de komende dagen gespan nen en vol verwachting naar de topontmoeting van 'de grote twee' in Washington. Gisteravond landde daar de Iljoesjin 62 van de Russische partijleider Mi- chail Gorbatsjov. En vandaag zal hij in het Witte Huis samen met de Ameri kaanse president Ronald Reagan het INF-akkoord over de vernietiging van alle kernwapens voor de middellange afstand ondertekenen. Gorbatsjovs heenreis is begeleid met veel hoopvol gestemde toespraken en commenta ren. Zo deed de Britse premier Marga ret Thatcher haar Russische gast na een tussenlanding op luchtmachtba sis bij Londen uitgeleide met de ver klaring dat het historische verdrag „een bron van extra veiligheid en ex tra vreugde zal zijn voor de hele wereld en een belofte van nog meer vooruit gang". En de Sovjet-krant Pravda - spreekbuis van de Kremlin-top - sprak van „een verbetering van het po litieke klimaat op aarde". Ongetwij feld zullen deze twee omschrijvingen nog door veel andere in ongeveer de zelfde sfeer en woordkeus worden ge volgd. Want wat hier uiteindelijk dan toch maar is bereikt gaat verder dan de onverbeterlijkste optimist enkele jaren geleden nog niet durfde hopen. Niet de feitelijke inhoud van de van daag officieel te ondertekenen over eenkomst bepaalt namelijk het suc ces. In werkelijkheid gaat het om nog geen drie procent van het totale kern- wapenarsenaal op aarde. Veel belang rijker is de symbolische en politieke waarde van het INF-akkoord: het be gin van een waarschijnlijk nog wel lan ge, maar in elk geval begaanbaar ge bleken weg naar wederzijdse wapen beheersing en -vermindering. Sinds hun eerste ontmoeting in 1985 te Genève hebben Reagan en Gor batsjov - ondanks de vele struikel blokken die ze elkaar voor de voeten legden en ondanks hun soms harde po- kerspel - aangetoond dat ze openston den voor eikaars opvattingen. Er werd na jarenlang gepalaver aan de onder handelingstafel zonder enig zichtbaar resultaat sindsdien niet meer alleen met deuren gegooid. Beide wereldlei ders waren tot de overtuiging geko men dat de kille sfeer tussen oost en west de toekomst van deze planeet steeds ernstiger begon te bedreigen. Teveel gevaarlijke kwesties en te wijd verspreide politieke brandhaarden waren een risico geworden voor het wankele machtsevenwicht tussen bei de. Moskou en Washington kregen alle twee meer en meer behoefte aan stabi liteit en voorspelbaarheid in hun on derlinge betrekkingen. Kwam nog bij dat beider belangen steeds meer paral lel begonnen te lopen. Zowel Reagan als Gorbatsjov kampten in eigen huis met grote weerstanden tegen het bin nenlandse beleid; in Moskou en in Washington moest economisch en fi nancieel orde op zaken worden ge steld; een internationaal succes kon dit duo van het eind jaren '80 dus uit stekend gebruiken. Wat is in zo'n geval een beter onderwerp dan: uitzicht op meer vrede en veiligheid in de wereld? Vandaar hun taaie inzet om op papier een in alle opzichten 'werkbaar' ak koord over de afschaffing van een deel van het kernwapenarsenaal binnen te halen. De wil ertoe was namelijk wel steeds van weerskanten beleden, maar het doorzettingsvermogen om een ver drag te sluiten waarin ook de controle op de naleving was geregeld, - daaraan heeft het tot nu toe ontbroken. Juist omdat er vandaag in Washing ton zo'n gedegen akkoord ter on dertekening klaar ligt ontlenen velen er de verwachting aan dat het op ter mijn mogelijk moet zijn om de kernwa pens de wereld uit te werken. Goede afspraken om elkaar duchtig te con troleren, geen geheimzinnigheid en een minimum aan mogelijkheden om de kleine letters van het akkoord te ontduiken: het kan allemaal gelden als het recept voor verder reikende overeenkomsten. Daarom wordt er nu al druk gespeculeerd over kansen op een volgend akkoord over vergaande vermindering van de strategische kernwapens en een compromis over beheerste ontwikkeling van een verde digingssysteem in de ruimte, het SDI- stokpaard van Reagan. Trouwens: de topontmoeting van Reagan en Gor batsjov in Washington heeft intussen een brede basis van gesprek gekregen. Er zullen onderwerpen aan snee ko men waar steeds meer mensen zich diepe zorgen over maken: de grote voorraden wapens van ander afschu welijk slag en kaliber (chemische wa pens, hoog geperfectioneerd oorlogs- materieel aan tanks en vliegtuigen), handhaving van de mensenrechten, regionale kwesties zoals Afghanistan en Midden-Amerika en de oorlog tus sen Iraq en Iran in de Golf. Zo gezien kan dit bezoek een flinke duw vooruit betekenen voor een Russisch-Ameri- kaanse ontspanningspolitiek. Een be gin van andere verhoudingen mis schien wel. De aanwezigheid van de Sovjet-leider op Amerikaanse bodem deze week is een signaal van beteke nis. vdM. Waldheim De Oostenrijkse presi dent Kurt Waldheim was direct be trokken bij de „operatie Kozara" die neerkwam op het opruimen van het verzet in de streek van die naam in Bosnië-Hercegovina in het noordwes ten van Joegoslavië, die liep van juni tot augustus 1942. Dit staat in het Westduitse weekblad Stern dat don derdag verschijnt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1