I Delta Expo wil 2 miljoen investeren in uitbreiding Politie zoekt contact met passagiers van zondagboot Engelsman zwaar gewond bij val trap Olau-line VLISSINGSE MUNTENVINDER: RAAD SCHEEPVAART OVER BIJNA-RAMP Personenauto na stuurfout vernield Stichting Verpleeg- en Rusthuizen wil vier miljoen lenen Engels Ontkennen Kluis TIJDELIJK FILM-EN HORECA-GEBOUW lad PAMFLETACTIE IN ONDERZOEK MOORD PROSTITUÉES St Philipsland niet in Zeeuwse Muziekschool PAGINA 5 - tM-y- /wmwMm?/ Vn J '"/S 'enUrchieffoto van de brandende tanker Olympic Dream, omgeven door blusboten, op 25 januari op der rede van llissingen. Loods faalde zwaar op Olympic Dream VLISSINGEN De Raad voor de Scheepvaart heeft Griekse gter Olympic Dream (18.204 brt) schuldig bevonden aan de aanvaring op 25 januari in de Wielingen, op de rede van Vlis- sinfen, met het Liberiaanse vrachtschip August Thyssen, waarbij de tanker - geladen met ruim 25 miljoen liter benzine - mlrand vloog. Vooral de Belgische loods aan boord van de Olympic Dream worden ernstige verwijten gemaakt. Het voe ren van de Nederlandse in plaats van de Engelse taal in het Bifoonverkeer heeft tot misverstanden geleid. Voorts signa- eeiit de raad onduidelijkheden rond de verkeersregeling, met Emu- de walradarassistentie in de Scheldemond. loev.ei de gevolgen voor de tanker Hjlenlijk waren, bleef de directe om- ping een milieuramp bespaard. De nbe ichppvaartinspecteur heeft voor de aad verklaard dat de aanvaring 'on- lodig' was geweest als er een betere neldmgsverplichting had bestaan. Het 1 evig brandende schip werd, na lat de bemanning van boord was ge laaid, na de aanvaring naar open zee gesleept. Nadat de brand op de tanker ]|8 drie dagen later - was uitgewoed, pM de Olympic Dream de Nieuwe ffaftrweg binnengesleept. Volgens het oordeel van de raad zijn sowel de Griekse kapitein als de Belgi- loods schuldig aan de aanvaring, jgjfcods, zo zegt de raad, heeft 'ernstig iéfaald in zijn taak als adviseur van de ;ein'. De kapitein wordt verweten ij zich erg passief heeft opgesteld afgegaan op veronderstellingen, .ugust Thyssen heeft geen schuld de aanvaring, concludeert de lanvaring gebeurde in de nacht f4 op 25 januari in redelijk tot goed De Olympic Dream, die in de Ingen voor anker lag, wilde rond drie 's nachts, opvaren naar Gent, |jl de August Thyssen op dat mo- ongeladen koers zette naar zee. Heikapitein van de Olympic Dream aanvaring 'onnodig' was geweest. „Onnodig, omdat het doorgaande ver keer in de vaargeul niet mag en ook niet hoeft te worden gehinderd door onverwachte manoeuvres van overige verkeersdeelnemers". Dat dit wèl is gebeurd, wijt hij onder meer aan een gebrekkige coördinatie binnen de ver keersdiensten. De inspecteur is dan ook van mening dat er - naast een verbetering van de uitrusting van de verkeersdienst - ook wettelijke en procedurele wijzigingen moeten komen om de autoriteit van de WATERLANDKERKJE De perso nenauto van de Belg P. van Cuit Blan kenbergen is bij een ongeval, zondag avond omstreeks zeven uur, onherstel baar beschadigd. Van C. reed over de Molenweg en kwam uit de richting Wa terlandkerkje. In een lange bocht ge raakte hij in de rechter berm. Doordat hij te sterk terugstuurde, belandde de auto op de rechter zijkant in een sloot. Van C. werd de bloedproef afgenomen. verkeersdienstambtenaren (van DGSM) meer inhoud te geven, nodig voor een structurele verbetering van de veiligheid op de rede van Vlissin- gen. Ook de Raad voor de Scheepvaart zet vraagtekens bij de naleving van de voorschriften voor marifoonverkeer en bij het voeren van de Nederlandse taal. In de beschouwing van de aanva ring zegt de raad het zeer te betreuren dat zijn opmerkingen in voorgaande uitspraken over de discipline bij het gebruik van de marifoon in het dis trict Scheldemond niet tot verbete ringen hebben geleid en dat de be- loodste schepen zich niet op de voor geschreven plaats en wijze hebben ge meld bij de post Vlissingen. Tevens beveelt de raad aan om „ge sprekken in dit gebied in de Engelse taal te voeren", omdat anders, zoals in het onderhavige geval, ernstige mis verstanden kunnen ontstaan. De raad is verder van oordeel dat de verkeersregeling in de Scheldemond, het geven van walraderassistentie, on duidelijk is. Letterlijk zegt de raad: „Het is onduidelijk op welke wijze de scheepvaart van de regelingen op de hoogte is gesteld". De raad voor de scheepvaart vraagt zich dan ook af of het - vooruitlopende op de nieuwe ra darketen, die niet voor 1991 operatio neel zal zijn - met een technische aan passing mogelijk is om minder rada rafscherming in het gebied rond Vlis singen te verkrijgen. Daarbij, zo meent de raad, is het van groot belang „dat de opleiding van het verkeersdienstper- soneel op de post Vlissingen voortdu rende en consistente aandacht kri- ijgt". VLISSINGEN De vraagtekens rond de muntenvondst van Cees Grims uit Vlissingen blijven. Van daag (maandag) een week geleden zou hij een fikse muntenschat heb ben gevonden in de bodem van een perceel grond aan de Zuidbeekse- weg in Vlissingen. Sinds die vondst werden, vooral door Grims zelf, uit eenlopende verhalen verteld. Hij had wèl iets gevonden, hij had niets gevonden, een deskundige had de munten getaxeerd, een hem verge zellende aannemer had de schatting gemaakt. De verschillende verhalen zijn een bijna onontwarbare kluwen geworden. „Nee, ik heb absoluut niets van waar de gevonden. Die munten zijn leuk voor een kinderverzameling, niets waard", vertelde Grims donderdag. Toch liggen de munten nog steeds in een veilige bankkluis en weigert hij pertinent tot taxatie door een onaf hankelijke deskundige over te gaan. Vorige week maandag vond hij sa men met een - totnutoe nog steeds onbekende - aannemer een aantal munten in de grond. De aannemer riep meteen enkele voorbijgangers toe dat er goud werd gevonden. Grims beloofde de aannemer dui zend gulden om zijn mond over de vondst dicht te houden. Maandagmiddag ging Grims naar muntenhandel Kloeg in Vlissingen om meer te weten te komen over gou den munten. Hij schreef verschillen de bladzijden uit een muntencatalo gus over - met name die waar mel ding werd gemaakt van de gouden dukaten uit de periode van koning Willem II en Willem III - en vroeg van alles over gouden munten aan me vrouw Kloeg, die de winkel die mid dag beheerde. Vooral het wel of niet geregistreerd staan van munten had zijn aandacht. Vorige week dinsdag kwam de aan nemer bij Cees Grims om zijn zwijg geld vragen. Grims weigerde dat te geven en de man belde vervolgens de PZC met de mededeling dat er gou den munten werden gevonden aan de Zuidbeekseweg in Vlissingen. Grims was daar inderdaad aan het graven en had achttien munten in de emmer liggen. Later in de week wer den deze munten, op grond van een foto, als vrijwel waardeloos beoor deeld door muntenhandelaar Kloeg in Vlissingen. Grims beweert in to taal zo'n vijftig munten gevonden te hebben. De munten die maandag ge vonden zijn heeft tot nu toe niemand gezien. Een taxatie van deze munten wijst Grims resoluut van de hand. Woensdagmorgen meldt Grims dat zijn vondst niets waard is. Hij wei gert er verder over te praten. Toch laat hij tussen de regels doorsche meren dat zijn vondst wel degelijk waarde heeft maar dat hij dat abso luut niet wereldkundig wil maken. Volgens Grims heeft zijn advocaat, ook zijn naam weigert Grims te noe men, gezegd dat Grims beter zijn mond kon houden en ontkennen dat de vondst enige waarde had. Ook donderdag zegt hij dat hij alleen maar koper en blik uit de grond aan de Zuidbeekseweg heeft gehaald. Ook vertelt hij weer dat zijn advo caat hem heeft gezegd niets over de vondst te melden. In tegenstellig tot wat hij dinsdags had verklaard, be weert hij nu dat de taxatie van de munten niet telefonisch door een deskundige is gebeurd maar door de aannemer, die bij de vondst betrok ken was en die zei verstand van mun ten te hebben. Grims: „Hij zei tegen mij dat het goud was en dat die dingen verdomd veel waard waren. Hij noemde een bedrag en aan de hand daarvan kwam ik tot een totale waarde van rond de 400.000 gulden". Ook dit is in tegenspraak met eerdere bewerin gen, toen Grims zei dat die schatting van een deskundige afkomstig was. Vrijdags heeft hij zijn vondst nog niet gemeld bij de burgemeester van Vlis singen. Ook de heer H. W. Jacobi, be heerder van het Koninklijk Penning kabinet in Leiden is nog niet op de hoogte gesteld. Dit melden is ver plicht als de vondst ouder is dan vijf tigjaar, omdat een voorwerp dan be langrijke informatie kan prijsgeven. Cees Grims, vorige week dinsdag met een deel van zijn muntenvondst op het perceel aan de Zuidbeekseweg. Tijdens een gesprek van anderhalf uur op de drempel van zijn schuurtje bij zijn huis in Westerzicht in Vlissin gen op vrijdag, ontkent Grims voor de zoveelste maal dat hij munten van waarde gevonden heeft. Ondanks dat ze waardeloos zijn liggen ze nog steeds in een bankkluis „en daar blij ven ze voorlopig liggen ook". Grims laat doorschemeren dat hij bang is dat zijn vrouw of kinderen iets over komt als hij van de daken schreeuwt dat hij gouden munten heeft gevon den. „Tegenwoordig slaan ze je voor vijf duizend gulden op je bek, laat staan waartoe ze voor een paar ton in staat zijn", meent Grims, „ik heb geen zin iedere keer bang te moeten zijn of mijn zoons wel op tijd uit school te rugkomen". Hij vertelt ook dat de ru zie, die hij eerst met de betrokken aannemer had, omdat deze de vondst aan de PZC had gemeld, ge sust is door tussenkomst van Grims' advocaat. Grims zei verder ,dat als je zo'n schat vindt, je beter per jaar een muntje kan verkopen, dan iedereen in kennis stellen van de vondst'. „Dan kun je ieder jaar iets extra's doen van dat geld. In het andere ge val staat de belasting op je stoep, komt iedereen om geld vragen en raak je je uitkering nog kwijt ook. Die wil ik best kwijt, maar dan om dat ik weer werk heb gevonden. Te gen mijn zoontje is al op school ge zegd dat pappa en mamma de 1030 gulden schoolgeld nu waarschijn lijk zelf moeten betalen. Dat soort reacties krijg je dan. Ze gunnen je niets in Vlissingen, niets. Ik houd mijn mond dicht, al moet ik dat hon derd jaar volhouden. Ik heb niets van waarde gevonden". NEELTJE JANS Het bestuur van de stichting Delta Expo is van plan an derhalf tot twee miljoen te investeren in de uitbreiding van deze tentoon stelling op het voormalige werkei- land Neeltje Jans. In de buurt van de binnenhaven Neeltje Jans moet uiter lijk 1 april van het volgend jaar een |S in de veronderstelling dat de aan bo d aanwezige loods een 'passeeraf- iraak' had gemaakt per marifoon. De had hem echter niets van zijn be- e ngen verteld en voerde de mari en gesprekken in het Nederlands, zo- &t|de Griekse kapitein ze niet kon ;aan. Rond 2.45 uur kwamen beide pen in aanvaring. De August ypsen raakte de Olympic Dream tuurboord, ter hoogte van tank 1, Onmiddellijk vlam vatte, elgische sleepboot Fighter schoot lp en haalde de in paniek geraakt nning van boord van de branden- nker. De bemanning ondernam poging om de brand te blussen. In standpunt onderstreept de [epvaartinspecteur het 'bijzonder ate optreden van kapitein Oppen- en zijn bemanning van de sleep- Fighter'. h conclusie is dat de aanvaring vol de heeft aangetoond hoe rampza- e gevolgen hadden kunnen zijn. ispecteur is van oordeel dat de Het bericht van een onzer col- ■ega's over een inbraak, vorige veek in Goes, zette ons even 'Mn het denken. Uit een wo ning werden een video-recor- 'ler, sieraden en een leren jack ontvreemd, zo vernamen wij. De insluiper was de woning binnengekomen via de brie venbus in de voordeur, meldde onze verslaggever verder op gewekt. Wij zagen de dader al, slank als "en maandagochtendkrant, soepel door die brievenbus schuiven om de woning in te komen zonder inbraaksporen achter te laten. Dat moet een echte gladjanus zijn geweest. Maar hoe zou hij met die video recorder door de brievenbus buiten zijn gekomen? De politie bezig met het uitdelen van de pamfletten bij de veerboot in Perkpolder. TERNEUZEN - De gemeentepolitie van Terneuzen heeft zich zondag met een pamflet tot de passagiers van de veerboot Perkpolder-Kruiningen ge richt om nadere gegevens te verkrij gen over de moord op twee prosti- tuées in Terneuzen. De politie wil hiermee de mogelijkheid onderzoe ken of de daders vorige week de zon dagboot hebben gebruikt als vlucht route. Vanaf 16.30 uur tot in de late avond deelden politiemensen in burger de pamfletten uit op de veerboot. In de brief worden alle passagiers, die vorige week zondag tussen 17.00 uur en 23.00 uur van de veerpont Kruiningen-Perk- polder vv gebruik hebben gemaakt, opgeroepen zich bij de politie in Ter- neuzen te melden. De politie wil van de passagiers weten of hen tijdens de overtocht iets vreemds is opgevallen. De oproep bevat behalve de namen ook de pasfoto's van de twee Domini caanse vrouwen, die vermoedelijk vo rige' week zondagavond of zondag nacht met messteken om het leven zijn gebracht. De actie had gisteravond laat al zeven reacties opgeleverd, maar de politie kon nog niets zeggen over de bruikbaarheid daarvan. Volgens woordvoerder inspecteur H. Siersema beschouwt de politie de veerboot Perkpolder-Kruiningen als de meest aannemelijke vluchtroute. „Er zijn drie mogelijke vluchtroutes, via Antwerpen, via de veerdienst Bres- kens-Vlissingen en via de veerdienst Perkpolder-Kruiningen. De laatste vluchtweg wordt door ons nog het (Slot zie pagina 7 kolom 1) tijdelijk gebouw worden geopend dat vier tot vijf jaar dienst zal doen. Het bestuur heeft in eerste instantie gepoogd een definitieve voorziening te realiseren, waarvan het ontwerp aansloot bij de toekomstige invulling van Neeltje Jans. Gedacht werd bij voorbeeld aan een van de zogenaamde koepels uit het inrichtingsplan van de Amsterdamse kunstenaar Louis van Gasteren. Daarmee zou evenwel een investering van 4 tot 5 miljoen gulden gemoeid zijn en dat geld kan de stich ting Delta Expo niet alleen ophoesten. Ook lukte het niet bij anderen (provin cie, gemeenten of bedrijfsleven) steun te vinden voor dat plan. Vandaag (maandag) vergadert het bestuur van de Delta Expo over de. uitbreidings plannen. Aanleiding voor de stichting om tot uitbreiding van de Delta Expo over te gaan is de veel grotere bezoekers stroom dan was voorzien. Dit jaar heb ben 425.000 belangstellenden de ten toonstelling bezocht. Voor de komen de vier jaar wordt een gemiddeld aan tal bezoekers van 350.000 verwacht, waarvan er al 500.000 in 1988 voorzien zijn. Deze bezoekers kunnen niet alle maal zonder problemen in het huidige onderkomen van de Delta Expo, het Topshuis op Neeltje Jans, worden ont vangen. Vandaar dat uitbreiding drin gend noodzakelijk is. Volgens F. van Spaandonk, algemeen manager van de Delta Expo, gaat het er vooral om het horeca-gedeelte en de vertoning van de film 'Deltafmale' uit het Topshuis weg te halen. Dat zijn voorzieningen waar alle bezoekers ge bruik van willen maken. Als die naar een andere lokatie overgebracht wor den kan de gemiddelde verblijfstijd van de bezoekers in het Topshuis ver kort worden. Dat betekent dat de stroom belangstellenden beter ver werkt kan worden. SINT-PHILIPSLAND - Burgemeester en wethouders van Sint-Philipsland zijn niet van plan toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling Zeeuw se Muziekschool. Bij de gemeente zijn slechts vijf aanmeldingen binnenge komen voor de cursus algemene mu- ziekvorming. Het college vindt dat te gering. Het bedrag van bijna 3500 gulden dat was gereserveerd voor de muziek school zal nu worden verdeeld over de overige verenigingen op Sint-Philips land. Een voorstel om het welzijnspro- gramma voor 1988 vast te stellen, komt aan de orde tijdens de raadsver gadering op 9 december. De vergade ring wordt gehouden in het plaatselij ke gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Ook dit jaar alle was het aantal duide lijk groter dan verwacht. Om die stroom aan te kunnen is als tijdelijke voorziening een tent geplaats. De stichting heeft van die ervaring willen leren en willen bekijken hoe de volgen de jaren de grote belangstelling het best opgevangen kan worden. Daarbij golden twee beperkingen; de financiën en de datum van 1 april 1988 waarop een en ander gerealiseerd moet zijn. Het nieuwe gebouw moet een opper vlakte van 1500 vierkante meter krij gen. Daarin komen een horeca-voor- ziening voor 300 personen en twee MIDDELBURG De Stichtingsraad van de Stichting Verpleeg- en Rust huizen Zeeland (SVRZ) wil voor 1988 een lening aangaan van vier miljoen gulden voor de realisatie van nieuw bouw- en onderhoudswerken. Ge dacht wordt aan de nieuwbouw van een kinderdagverblijf en de verbou wing van de centrale keuken in Der Boede. De lening vormt één van de punten die vrijdag tijdens een vergadering van de stichtingsraad in Vijvervreugd in Mid delburg aan de orde komt. Op de agen da staat verder de begroting 1988, de aanbiedingsbrief van de algemene di rectie, de taakverdeling twee-hoofdige directie en bestuursverkiezingen. De vergadering begint om 10.00 uur. filmzalen met een capaciteit van 250 bezoekers elk. Compleet met beweg wijzering, parkeervoorziening en der gelijke zal de investering anderhalf tot twee miljoen gulden belopen. Het gebouw zal opgetrokken worden aan de hand van systeembouw. Van Spaandonk: „Het liefst had het bestuur een gebouw neergezet in de geest van de plannen van Louis van Gasteren. We hebben ook al in een zeer vroegtijdig stadium contact met hem gehad. Maar de kosten bleken te hoog. Van Gasteren heeft daarop gezegd dat hij vrede kon hebben met de systeem bouw, mits het geheel tijdelijk zou zijn." Het bestuur heeft ook contact gehad met grote horeca-ondernemers. Die hadden wel interesse in het opzet ten van een grootschalige voorziening, eventueel in de sfeer van de toekomsti ge inrichting van het eiland, maar ze wilde meer zekerheid. Uit de reactie van de ondernemers bleek dat ze veel geld in het project wilden investeren, maar dan wilden ze ook de garantie krijgen dat ze lang genoeg de zaak kunnen exploiteren om dat geld er ook uit te krijgen. Daarover kon van het provinciaal bestuur, volgens Van Spaandonk, geen uitsluitsel verkre gen worden. Van Spaandonk: „We zitten momen teel een beetje in een moeilijke tijd, omdat het nog wachten is op beslis singen van allerlei overheden, zoals de gemeente Veere, de provincie en de rijksoverheid. In het bedrijfsleven is het nu eenmaal mogelijk sneller be slissingen te nemen, dan in de politiek die rekening heeft te houden met de achterban. Nu is er eigenlijk sprake van een soort vacuüm." VLISSINGEN De 23-jarige Engels man G. R. Butler heeft zaterdagavond rond 22.30 uur een schedelbasisfrac- tuur opgelopen bij een val van een ste nen trap bij het aan boord gaan van een schip van de Olau-line in Vlissin gen. De jongeman, afkomstig uit Har low bij Londen, struikelde en viel van de drie meter hoge betonnen trap naar beneden. Hij bleef onderaan de trap enige tijd bewusteloos liggen. Met een ambulan ce werd hij overgebracht naar het Gasthuis in Middelburg, waar aanvan kelijk werd gevreesd voor zijn leven Butler was samen met vrienden een dagje op stap geweest in Vlissingen en was op de terugweg naar huis. De tij dens het bezoek aan Vlissingen genut tigde alcoholische drankjes worden mede als oorzaak van zijn val gezien. Een flinke vriendschappelijke klap op zijn schouder heeft hem waarschijnlijk uit zijn evenwicht gebracht. Twee andere Engelsen zijn in Vlissin gen gebleven als getuige en om af te wachten hoe hun vriend het er af zou brengen. Zij hebben in het politiebu reau in Vlissingen geslapen. Ik houd mijn mond, al word ik honderd. zeeland; PAANDAG 7 DECEMBER 1987

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5