eimerswaal wil storten lib aan banden leggen folitie zoekt contact met jssagiers van zondagboot Ik heb vele vrienden bij de poort zitten Kalender Dow over het Zeeuws-Vlaamse leven w Schietingen Solvabiliteit van agragische bedrijf nog steeds gunstig PZEM-VEILIGHEIDSMAN A. P. KNUUT: Politiecellen Middelburgse bij worsteling met indringer gewond PRODUKT VAN KUNSTSTUDENTEN IOTL Inbreker neemt boormachine mee Prei-excursie groentetelers aa(^ dag 7 december 1987 PZC/streek VOOR SCHADE AAN SCHORREN Den Haag Honden Gezondheidszorg Tijdsdocument SPECIALIST IN INBRAAKBEVEILIGING VAREL ZEELAND ONDERZOEK LEI EN RABO Stadswandelingen door Veere en Goes van ANWB KftllNGEN Reimerswaal wil t storten van vervuild baggerspe- opl aar grondgebied in de Wester- lielde aan banden leggen. Om te prkl nen dat een aanzienlijke hoe- verontreinigd slib uit de en de Belgische Drempel van zonder pardon in de omge ving van waardevolle slikken en schorren wordt gestort, wil de ge meente een aanlegvergunningssys- teem in het leven roepen. B en w wil len pas een vergunning verlenen als is bewezen dat het slib geen onherstel bare schade toebrengt aan de slikken en schorren. hsrc heb 2 j x eb I'ol ,1 t iet pamflet er uit waarmee de politie passagiers van de veerdienst Krui ngen Perkpolder benadert over de moord op twee prostituees in Terneuzen. lot van pagina 5) test [ren 30g die: >t B ogisch geacht." Er wordt voor niet aan gedacht om ook op de reskens-Vlissingen pamfletten erspreiden. poli ie hoopt dat het initiatief meer ^:al brengen in het onderzoek. EN OP ZOOM - De Stoelemat, ïur: 'Victoria', solo-programma Tsperina de Jong. t» ËRGEN OP ZOOM - Roxy I, 20 uur: raptal jacket, 12 jr; oxy II, 20 uur: The untouchables; nem'Actueel 1,20 uur: Roxanne, a.l.; nem Actueel II, 20 uur: Hector, a.l.; lelfnem Actueel III, 20 uur: The secret myJuccess, a.l. )ES - Grand, 20 uur: Hector, a.l. ILSj1 - De Koning van Engeland, 20 ur: Hector, a.l.; 20 uur: Beverly Hills iti op II a.l; 20 uur: Een maand later; 20 infir: O itrageous fortune. IDDELBURG - Electro, 20.30 uur: an geluk gesproken; tottjprshof, 20.30 uur: Havinck. ERN iUZEN - Luxor, 20 uur: Hector, C 2(1 rur: The touchables, 16 jr. EISS NGEN - Alhambra I, 20 uur: PeiUHtouchables, 16 jr. ra II, 20 uur: Een maand later. Siersema ziet de voortvarende po litieactie als een .geëigende weg' voor de Terneuzense affaire. „In andere ge bieden in Nederland zou de politie zich wellicht wenden tot het programma Opsporing Verzocht. Wij zitten hier evenwel in een apart stuk van Neder land en dat vereist nu eenmaal ook een aparte methode van aanpak." Siersema verwacht het buurtonder zoek nabij de woning van de slachtof fers op korte termijn te kunnen afron den. „Dat onderzoek gaat in ieder ge val vanavond nog verder en misschien zijn we ook maandag nog even bezig". De politiewoordvoerder wil geen nade re inlichtingen verstrekken over de voortgang van het onderzoek. Wel zegt hij optimistisch te zijn over de oplos sing van de moordzaak. „Maar dat ben ik in iedere zaak", voegt hij er aan toe. De gemeente wil de vinger aan de pols houden, nu minister drs N. Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) een ontwerp beschikking heeft verleend aan België voor het storten van 10,5 miljoen ku bieke meter slib in de Westerschelde. Die specie komt voor het grootste deel uit de vaargeul van de Schelde tot aan de Noordzee. Het overige slib is afkom stig van de Belgische Drempel van Zandvliet. Burgemeester en wethou ders vinden het voornemen van de be windsvrouwe onverantwoord 'gezien de deplorabele toestand waarin de Westerschelde uit een oogpunt van waterkwaliteit momenteel verkeert'. B en w zijn op dit moment slechts als adviseur betrokken bij het storten van vervuild slib. In het huidige bestemmingsplan Bui tengebied is een aantal droogvallende schorren en slikken in de Westerschel de aangewezen als natuurgebied, van wege de belangrijke natuurweten schappelijke waarden. De Schor van Waarde heeft zelfs een zo belangrijke botanische en ornithologische waarde dat het in 1973 is aangewezen als be schermd natuurmonument. Ook de andere schorren in de Westerschelde met de bestemming natuurgebied zijn uit natuurwetenschappelijk oogpunt van veel belang. De slikken die voor de schorren liggen, worden door veel vo gels gebruikt als fourageergebied. Als minister Smit-Kroes haar beleid voortzet, zo vreest het college, zal dat niet alleen onaanvaardbare gevolgen hebben voor de toch al slechte water kwaliteit in de Westerschelde, maar eveneens schade toebrengen aan de slikken en schorren. B en w stellen de raad in een notitie voor een zogeheten voorbereidingsbesluit te nemen voor het bestemmingsplan Buitengebied en dit aan te passen om een vergunnin gensysteem mogelijk te maken. Het college zal bij het afgeven van een ver gunning moeten afwegen of stortingen elders in de Westerschelde grote gevol gen heeft voor slikken en schorren. De raad van Reimerswaal moet zich nog uitspreken over de standpunten van het dagelijks bestuur. Gelet op eerdere uitspraken van een aantal fracties, waarin zij diverse malen hun bezorgdheid hebben uitgesproken over de slechte waterkwaliteit van de Westerschelde, zal dat niet al te veel problemen opleveren. Als gedeputeer de staten goedkeuring verlenen aan een wijziging van het bestemmings plan, verliest rijkswaterstaat voor de tweede keer dit jaar een belangrijke speciebergingsplaats. Eerder dit jaar hechtte de provincie haar goedkeu ring aan een bestemmingsplan van Tholen - ondanks bezwaren van rijks waterstaat - waarin de Rammegors werd bestempeld als belangrijk na tuurgebied. Het voorstel komt dinsdag 15 decem ber aan de orde in de gemeenteraad van Reinerswaal. De raadsvergade ring begint om 19.30 uur in het ge meentehuis te Kruiningen. Een archieffoto met Knuijt (tweede van links) paraat bij de toegangspoort van de kerncentrale Borssele tijdens een anti-kernenergie-actie in 1985 ndt lis om MIDDELBURG In het artikel over de Vlissingse politiecellen, in de PZC van zaterdag, is de uitspraak dat er de afgelopen tijd vrijwel dagelijks arres tanten voor langere tijd in de cellen zit ten ten onrechte toegeschreven aan rechter-commissaris mr. R.A. Fibbe. Bedoeld werd echter de Vlissingse po- litie-inspecteur J. de Putter. MIDDELBURG De 27-jarige me vrouw M. B. K. uit Middelburg is don derdagnacht licht gewond bij een worsteling met een onbekende man, die haar huis aan de Prins Maurits- straat was binnengedrongen. Dat ge beurde via de voordeur, die niet goed was afgesloten. Mevrouw K. liep kneuzingen en blau we plekken aan keel en gezicht op. Zij kon na in het Gasthuis te zijn behan deld naar huis. De politie heeft geen idee wie de indringer was. Hij had tij dens zijn 'actie' een capuchon op en een doek voor het gezicht. GOES - Er is 'n keer een grafkrans, met de wens 'rust zacht', bij hem thuis bezorgd. Ook kwamen er enige tijd te lefoontjes met het advies zijn brand verzekering maar te verhogen. En lek geprikte autobanden behoorden eveneens tot de 'attenties' waarmee hij bedacht werd. Want de activitei ten van A. P. Knuijt (61) als hoofd alge mene dienst van de Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij - ook verantwoordelijk voor bewaking - zijn niet door iedereen in dank afge nomen. Bij demonstraties, blokkades en andersoortige acties, meestal met de kernergiecentrale te Borssele als doelwit, was hij steevast de vooruit geschoven post van het nutsbedrijf. Knuijt coördineerde, in nauwe samen werking met de politie, de maatrege len en was verantwoordelijk voor de veiligheid van mensen en installaties. Hij was altijd nadrukkelijk aanwezig en schuwde de dialoog met actievoer ders niet. „Je moet laten zien datje er bent en de zaak in de gaten houdt. Je moet weten wat er buiten gebeurt", zegt Knuijt. „Ik heb vele vrienden daar voor de poort zitten. Betogers zijn mijn vijanden niet. Blijf in gesprek met die mensen, is mijn uitgangspunt. Ik heb nog steeds vertrouwen in de mensen. Als ze uit oprechte bezorgdheid han delen, dan heb ik daar respect voor". De éénjarige herdenking van de ramp in de reactor bij Tsjernobyl - april 1987 met een blokkade van de centrale Borssele - is Knuijts laatste grote con frontatie met actievoerders geweest. Hij treedt per 1 januari 1988 vervroegd uit. Zijn opvolger is al benoemd: H. M. van Gelder, ex-majoor bij de rijkspoli tie. Hoewel zijn functie als hoofd alge mene dienst veel meer omvat dan al leen de bewakingswerkzaamheden (ook garagedienst, postkamer, kanti ne hoofdkantoor, brandweer; totaal zo'n 80 medewerkers) is Knuijt de afge lopen tien jaar vooral bekend gewor den door zijn inzet voor de veiligheid en het buiten de poort houden van de monstranten. Toen hij in 1974 daarvoor eerstverant woordelijke werd, bestond de bewa king voornamelijk uit portiersdien sten. Vriendelijkheid troef, grimmig heid onbekend. De kerncentrale draai de één jaar en van demonstraties was nog lang geen sprake. Knuijt: „De aard van het werk veranderde plotse ling nadat een van de portiers 's nachts een klap in zijn nek had gekregen. Al les is een beetje in een stroomversnel ling gekomen. De bewakingsdienst is steeds meer uitgebouwd. We zijn be gonnen met vooral stevige boys te zoe ken. Nu is iedereen opgeleid. Ik heb zelf ook nog examen gedaan in het ka der van de wet op de weerkorpsen. Er zijn ruim 30 bewakingsmensen". Hij kan zich best voorstellen dat men sen problemen hebben met kernener gie en dat willen uiten. „Persoonlijk vind ik dat je dat beter in Den Haag kunt doen. Daar worden de beslissin gen genomen. Wat de PZEM doet, be rust op vergunningen en er is nog steeds geen besluit genomen dat de kerncentrale dicht moet. De mensen moeten dus niet bij ons zijn. Daar heb ik veel moeite mee gehad. Is het eerlijk dat ze onze medewerkers aanvallen, dat kinderen van mensen die in de kerncentrale werken op school gepest worden?". Knuijt gelooft in de goede bedoelingen van de actievoerders. „Er zit een heel klein percentage tussen dat niet voor kernenergie komt, maar gewoon rot zooi wil trappen. Bij de laatste demon stratie waren dat die autonomen. Ik had een beetje medelijden met de or ganisatoren. De rellen 's nachts waren de opzet niet. Nu moesten de goeden onder de kwaden lijden". Volgens hem is onder de doorsnee-demonstranten geen verharding opgetreden. Hij te kent erbij aan een blokkade van PZEM-complexen zonder meer af te keuren. „Wij horen niet opgesloten te worden". Knuijt is blij dat de PZEM-bewakers tijdens de laatste demonstratie/blok kade toonden zich goed te kunnen be heersen. Hij wijst in dit verband ook op het be sluit om, anders dan in het begin, de honden uit het zicht te houden. De komst van deze dieren was overigens een idee van Knuijt zélf. Niet als of fensief wapen, verduidelijkt hij, maar als bescherming van de bewaker. Die trekt er 's nachts alleen op uit en dan is een hond een welkome kameraad. Opvallend was dat Knuijt bij acties soms nog eerder dan de actievoerders aanwezig was. Een zekere intuïtie, ge looft hij. „Er waren toch meestal tevo ren wel signalen waardoor je zei: Jon gens, de ogen extra open houden. Je kreeg ook wel eens een tip, ook van mensen die van plan waren zelf te ko men demonstreren". Naast het uitbouwen van de beveili ging heeft Knuijt ook veel gedaan aan de organisatie van de bedrijfsbrand weer. Hij trof bij zijn aantreden een tweewielig karretje aan, dat met hand kracht moest worden getrokken en waarop wat slangen lagen. Als eerste werd een bestelbus omgèbouwd tot bluswagen. Thans zijn er in Borssele drie ultramoderne brandbestrijdings- voertuigen en een wat oudere oefenwa gen. Er zijn drie beroepsbrandweerlie den en ongeveer 40 vrijwilligers. „We hebbenvande brandweer een hulpver- leningsgroep proberen te maken", be toogt Knuijt. „Ze kunnen niet alleen blussen, maar nog veel meer: ehbo, reanimatie, redden". Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat het scheidende hoofd algemene dienst zich met veiligheid bezig zou gaan houden. Hij begon in 1943 bij het provinciaal gasbedrijf in Vlissingen en belandde, na diverse fusies te hebben meegemaakt, als hoofd magazijn en inkoop bij de Zegam in Goes. Maakte onder meer de spectaculaire ombouw van de huishoudelijke apparatuur op aardgas mee. Na de fusie in 1967 van Zegam en PZEM koos Knuijt in 1974 voor de algemene dienst. In vrije tijd - wel de alarmeringsapparatuur altijd bij de hand - wijdde hij zich aan de be stuurlijke kanten van de gezondheids zorg. Door een langdurige ziekte, die hem 2,5 jaar aan bed kluisterde, kwam Knuijt eind jaren vijftig nauw in aan raking met de noodzaak van goede voorzieningen in de gezondheidszorg. In 1961 werd hij door de christelijke be sturenbond gevraagd de vakbeweging in het bestuur van het Bethesda-zie- kenhuis te Vlissingen te vertegen woordigen. „Ik had gezien dat er nog veel te doen was en stelde me beschik baar". Knuijt maakt de fusies met het Sint- Josephziekenhuis en het Middelburg se Gasthuis mee en bereidt zich nu voor op de vernieuwbouw van het Wal- cherse streekziekenhuis in Vlissingen. Daarnaast is hij betrokken bij de La- boratoriumschool in Goes, de Hoge school Zeeland en de Ambulance dienst Walcheren. De gezondheids zorg blijft hij voorlopig doen: „Je moet niet direct in een gat vallen". ionstellingen HAAMSTEDE - De Burght, 14-17 uur: Werken Marjolein i ®sbn en Henny Netjes. - Landbouwmuseum, 10-12 n 13-17 uur: Oude landbouwwerktui- en. I pLST- Galerie Van Geyt, 9-12 en 14- 8 uur: Feest der kleine formaatjes (t/ 11/1) H '1NGEN - Gemeentehuis, 9-17 losterschelde: Visserij', foto's an Bi ppy Everaers. lIDDlXBURG - Zeeuwse Biblio- ■ii nfl 17.30-21 uur: 'Jongere bouw- pm 850-1940 '25 jaar Wereld Na- Jrir Fends'. eeuwt Kunstenaarscentrum 17.30-21 :rken Leendert Beye (t/m 9/12). BH' Museum, 10-17 uur: 'Heiligen - de modder', in Zeeland gevonden 'elgmristekens. WSi NGEN - Reptielenzoo 'Igua- M-17.30 uur: Expositie levende ühi n' amfrbieën en insekten. IS®|heek, (expositieruimte), 13.30- uur Kijk. Annie M. G. Schmidt; de 17 il t8r ln beeld'- n nl !"JKE Streekmuseum, 10-12 u uur: 'Zeeuwsch-Vlaanderenin ude klanten'. Hulp-sentn Advertentie !hr. hu ood, te veekené tichtin v, J" Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 j$V(B! milieuklachten). h-Vlaanderen - Alarmnummer nc t lbrandweer en ambulance), Dsn e 'onisehe Hulpdienst Zeeland, tel Jr51: daë en nacht bereikbaar. Pdienst Zeeland voor mensen in 01180-36251, van 10.00-24.00 uur- s van 20.00-24.00 uur. luu jL'=Blijf van m'n 11 Zeeland, tel. tinkiii da£ en nacht bereikbaar. 'Vrouwen bellen üchtin U00-32 233 tinder- 1180-381) lids Inl uli.jn: tel. vrouwen', tel. en Jeugdtelel'oon Zeeland, dag. van 16-20 uur. 01180-38384. tel. TERNEUZEN Burgemeester C. Oc- keloen van Terneuzen heeft zaterdag in communicatiecentrum De Boerde rij van Dow Chemical het eerste ex emplaar ontvangen van de Dow Bene- lux-kalender. Hij kreeg deze uit han den van R. Ruules, directeur perso neelszaken en externe betrekkingen van Dow. Bij de uitreiking waren on geveer negentig mensen aanwezig, die aan de kalender hebben meege werkt. De Dow-kalender, een relatiegeschenk van het chemisch concern, is ontstaan in samenwerking met het Hoger Insti tuut voor Beeldende Kunsten St Lu cas in Gent. De illustraties in de kalen der werden verzorgd door 23 studen ten van de afdeling Functionele Gra fiek. Als uitgangspunt voor de afbeel dingen diende een aantal gesprekken met oudere inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen over de veranderingen in hun werk in de afgelopen 25 jaar. De illustraties gaan vergezeld van een begeleidende tekst, die aan de hand van de gevoerde gesprekken is samen gesteld. Het resultaat is een verhaal over het dagelijks leven in Zeeuwsch- Vlaanderen. De kalender geeft weer, hoe de Zeeuws-Vlaamse bevolking de voortgaande industrialisering en de toenemende welvaart heeft ervaren. „Deze kalender is eigenlijk geen kalen der, maar veel meer een uniek tijdsdo cument", vond burgemeester Ocke- loen, die blij verrast was met het eind- produkt van de studenten van het St Lucas. „De afbeeldingen geven een goede visie op de werkelijkheid en zijn doorkruid met een gezonde dosis hu mor en milde satire. De illustraties la ten zien wat in de loop der jaren is ver anderd zonder dat het menselijke as pect naar de achtergrond is verdron gen." Directeur Ruules reikte aan alle stu denten een cheque uit voor de aan schaf van kunstmateriaal. Op zijn beurt kreeg Ruules, evenals burge meester Ockeloen, van de kunstacade mie een kunstwerk cadeau. De studen ten van het St. Lucas verrasten hun begeleiders van Dow met een heus roek-singeltje. Na afloop van de toe spraken konden de aanwezigen de ori ginele illustraties van de studenten be zichtigen in een aangrenzende exposi tieruimte. DE VAREL ALARMGROEP. Nederlands grootste zelfinstallerende beveiligingsorganisatie is ook in uw regio gevestigd. varel alarmgroep Installatiebedrijf Wisse B.V. Verrijn Stuartweg 3 - Postbus 305 4460 AS Goes - Tel. 01100-27072 Erkend Uneto, (TBBS) Beveiligings installateur KLOOSTERZANDE In café het Molenhof in Kloosterzande werd een jubileumschieting gehouden voor de 86-jarige J. Burm waaraan 43 schut ters deelnamen. Uitslag: hoge vogel T. Kerckhaert Klooster zande; eerste zijvogel J. Pardon Klooster zande; tweede zij vogel E. Warrens Klooster zande; grootste aantal kleine vogels (5) P. Poppe St.-Jansteen. KLOOSTERZANDE In café de kas tanje werd een schieting gehouden waaraan 18 18 schutters deelnamen. Uitslag: eerste hoge en tweede zijvogel P. v. Meelen Kloosterzande; tweede hoge en vier de zijvogel A. Verhoeven Kloosterzande; eerste zij vogel A. Dobbelaar Boschkapelle; derde zij vogel mw. De Waal Kloosterzande; grootste aantal kleine vogels (9) mw. Dobbe laar Boschkapelle. AARDENBURG - Handbooggilde van St.-Sebastiaan Aardenburg. Uitslag hanenschieting, 36 schutters: eerste hoge vogel M. Verploeg, tweede hoge vogel Fr. Thillemans, eerste zij vogel M. Verploeg, allen Aardenburg; tweede zijvogel M. An- dries Middelburg; eerste kal E. Champions Sluis; tweede kal C. Verstringe. hanen: 1 F. de Pré, 2 J. Verbeke beiden Maldegem. Prij zen: W. v. Poelvoorde Maldegem, Marleen de Smet, Sijsele, P. van Vooren Aardenburg. WESTDORPE - In café HeT Oude Raedthuijs in Westdorpe werd een be- jaardenschieting gehouden waaraan 45 schutters deelnamen. Uitslag: hoge vogel: W. v, Govers, Moerbeke; tweede hoge vogel: idem; derde zijvogel: R. Sterkx, Zelzate; vierde zijvogel: L. v, Baste- laere, Stekene; grootste aantal kleine vo-' gels(5): A, de Block, Koewacht. KOEWACHT - Schutterssociëteit, Thuis Weg hield in café P. de Vlieger in Koewacht een schieting waaraan 42 schutters deelnamen. Uitslag: hoge vogel: G. Willaert, Hellestraat; eerste zij vogel: O. Zaman, Koewacht; twee de zijvogel: M. van Hoeke, Zuiddorpe; groot ste aantal kleine vogels (4): R. Marin, Steke ne. HULST - In café W. Blommaert in Hulst werd een schieting gehouden waaraan 23 schutters deelnamen. Uitslag: hoge vogel: G. Herrewegh, Hulst; eerste zijvogel: M. v. Kerkhoven, Hulst;, tweede zijvogel: W. de Kuijper, Hulst; groot-i ste aantal kleine vogels (5): G. Herrewegh, Hulst. KOEWACHT - In café P. v. d. Steene in Koewacht werd een schieting ge houden waaraan 39 schutters deelna men. Uitslag: hoge vogel: P. Martens, Koewacht; eerste zij vogel: O. Zaman, Koewacht; twee de zijvogel: E. Vervaet, Koewacht; grootste aantal kleine vogels (4): R. de Smet, Koe wacht. WALSOORDEN - In café R. de Jonge in Walsoorden werd een schieting ge houden waaraan 20 schutters deelna men. Uitslag: hoge vogel: A. v. Geerdaele, Noord straat; eerste zijvogel en tweede zijvogel: A. de Waal, Kloosterzande; grootste aantal kleine vogels (6): T. de Kort, Kloosterzande. ZUIDDORPE - Schuttersscociëteit Willem Teil in Zuiddorpe hield een schieting in café Onder de Linden waaraan 30 schutters deelnamen. Uitslag: eerste hoge vogel: R. d'Hondt, Zuid dorpe; eerste zijvogel: E. Jansen, Moerbeke; tweede zijvogel: G. v. Landegem, Stekene; extra vogel: P. de Caluwe, Koewacht; groot ste aantal kleine vogels (5): J. v. Dam, Moer beke en P. Samijn, Zuiddorpe. HULST - In café W. Blommaert in Hulst werd een schieting gehouden waaraan 41 schutters deelnamen. ■Uitslag: hoge vogel: J. Dobbelaar, Boschka pelle; eerste zijvogel: E. de Bakker, St.-Jan steen; tweede zijvogel: C. v. Gassen, Hulst;! grootste aantal kleine vogels (3): J. BooneJ Graauw. GRAAUW - De r.-k. bond voor oude ren hbield een kaarting in het gemeen schapshuis waaraan 41 kaarters deel namen. Uitslag: 1 O. Weemaes, St.-Jansteen; 2 E. van Overmeeren, Hulst; 3 mevr. Elegeert, St.-Jansteen. Uitslag jokeren: 1 mevr. Van Tuinste, Graauw; 2 P. Grauwman, Graauw; 3 M. Weemaes, Graauw. (NIEUW-NAMEN In café Thilleman werd een kaarting gehouden waaraan 69 personen deelnamen. Uitslag: 1 mw. v. Dorselaar St.-Jansteen; 2 W. Ottjens St.-Jansteen; 3 H. Wuytack KielZrecht; 4 J. Leeraert Hulst; 5 F. Vink Axel. HOEK In de nacht van donderdag op vrijdag is een inbraak gepleegd in een leegstaande woning aan de Tram straat in Hoek. Een bovendeur op het platdak van de woning werd ingetrapt, waarna een boormachine ter waarde van 50,- is meegenomen. Van de da- der(s) ontbreekt nog elk spoor. KOUDEKERKE - De Zeeuwse Groen tetelers Organisatie houdt dinsdag om 16 uur een excursie naar het bedrijf van J. Poppe aan de Groeneweg te Koudekerke, waar de zaaiprei kan worden bezichtigd. Aansluitend wordt om 19.30 uur een bijeenkomst gehou den in hotel Walcheren, eveneens te Koudekerke. Aan de orde komt onder meer de teelt van prei, vroege aardap pelen en bloemkool. Dow-directeur R. Ruules (l) en burgemeester C. Ockeloen met het eerste exem plaar van de Dow Benelus-kalender. GOES De financiële positie van de Nederlandse land- en tuinbouw is nog steeds gunstig. Het aandeel van het ei gen vermogen in de totale financie ring van de agrarische sector daalde tussen 1974 en 1985 slechts 3,5 pro cent. Een dergelijke hoge solvabili teit steekt gunstig af bij de rest van het Nederlandse bedrijfsleven. Een en ander blijkt uit een recente studie van het Landbouw Economisch Instituut (LEI) en Rabobank Nederland naar de financiering van de Nederlandse land- en tuinbouw. Het gemiddelde Nederlandse land- en tuinbouwbedrijf is momenteel ruim één miljoen gulden waard. De totale waarde van alle 136.000 agrarische be drijven ln ons land bedroeg per 1 ja nuari 1985 138,6 miljard gulden. In ver gelijking met 1974 betekent dit een stijging van 164 procent. Deze toena me is enerzijds het gevolg van de inves teringen van de boeren en tuiners en anderszijds van de prijsstijgingen van de produktiemiddelen en de overige roerende en onroerende goederen. Vooral de grondprijzen hebben hierin een belangrijke rol gespeeld. In elf jaar zijn deze prijzen ongeveer verdrievou digd. Het LEI en de Rabobank verwachten dat de financiële positie de komende jaren nog wel zal verslechteren. Dit zal echter geen reden tot bezorgdheid ge ven. Eén van de redenen tot verdere daling is de schaalvergroting van de Nederlandse land- en tuinbouw. Ook de toenemende kapitaalintensiteit (verdergaande mechanisatie en auto matisering) in de agrarische sector legt een druk op de solvabiliteit. De financiering met vreemd vermogen is van 1974 tot 1985 gestegen van 8,8 miljard gulden tot 27,1 miljard gulden. Deze toename compenseerde het sterk teruggelopen aandeel van de familie in de financiering van het landbouwbe drijf. Het familievermogen in dezelfde periode daalde van 27 naar 14 procent. Het grootste deel van het vreemde ver mogen bestond uit leningen op de lan ge termijn. De Rabobank is de groot ste financier voor de land- en tuin bouw. VLISSINGEN De ANWB houdt za terdag en zondag 12 en 13 december stadwandelingen in Goes en in Veere. Het startpunt van de wandeling is het NS-station in Goes. Speciale ANWB- bussen zorgen voor vervoer van Goes naar Veere en terug. In Veere voert de tocht ook langs het Veerse Meer. Rou tebeschrijvingen kunnen worden ver kregen van 9.00 tot 14.30 uur in de sta tionsrestauratie in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 23