Huist eertmngregaMe van Huybergëntmterepenning Gratis maaltijd voor negentig Pietermannen Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst steunt 'eigen' systeem bej aardenalarm Rapport uitbreiding vakantiewoningen laat veel onduidelijk Sinterklaas onthaald in PZC/ streek Kettingbotsing in kom Ter hole Bandensteker in Middelburg gepakt Blaaskapel Hulst sluit jubileum af Autobanden lek gestoken Breed terrein Grote betekenis Oppervlakkig Gymproeven Op de dansvloer ZAAMSLAG BAZ WERKT TE OMSLACHTIG POLITICI OOSTBURG: Sponsoractie Kerstmiddag voor ouderen Breskens BRESKENS Kerstviering rk basisschool HUIJBERGEN Een zeker gevoel voor het mysterie van getallen kan de Congregatie van de Broeders van Huijbergen niet worden ont zegd. Toen de congregatie in 1906 het verzoek ontving om het katho liek onderwijs in Hulst te gaan ver zorgen, kwamen de eerste broeders gedrieën naar Zeeuwsch-Vlaande- ren. Na 80 jaar innige verbonden heid met de Hulster samenleving namen de laatste broeders, op nieuw drie in getal, vorig jaar af scheid. Ondanks het geruisloze vaarwel van de broeders heeft de gemeenteraad de congregatie een jaar na haar ver trek uitgenodigd om opnieuw af scheid te komen nemen van de Hul ster gemeenschap. Als blijk van waardering krijgen de broeders van Huijbergen vrijdag de erepenning in goud van de gemeente Hulst uitge reikt tij dens een bij zondere vergade ring van de gemeenteraad. De bij zondere onderscheiding wordt aan de congregatie toegekend „wegens haar langdurige verdiensten op het gebied van de opvoeding en de jeugdzorg." Bij de schuchtere komst van de eer ste lichting broeders naar Hulst in het begin van de eeuw, kon moeilijk worden voorspeld hoe belangrijk hun bijdrage aan het gemeen schapsleven in Hulst zou worden. De broeders Donatus, Angelus en Wen- ceslaus namen hun intrek in een wo ning aan de Bierkaaistraat in af wachting van verdere versterkingen uit Huijbergen. De katholieke jon gensschool begon voorzichtig met slechts één klas, maar nam ieder jaar in omvang toe. In 1914 was de 'broedersschool', zoals de Willibror- dusschool in de volksmond al spoe dig werd genoemd, voltooid met 7 klassen en in totaal 270 leerlingen. Al hadden de broeders zich keurig gekweten van de hen opgedragen taak, hun werklust was nog lang niet bevredigd. In 1939 lieten de broeders van zich spreken met de oprichting van een school voor buitengewoon lager onderwijs. In 1956 volgde de geboorte van de Clemens MAVO, eveneens een initiatief van de con gregatie. Broeder Liberatus, de ei genlijke stichter van de MAVO, zou bijna 25 jaar als directeur aan de MAVO verbonden blijven. Voor broeder Eduard Quint, de hui dige algemeen overste van de Con gregatie van Broeders van Huijber gen, is het baanbrekende werk van de broeders in het onderwijs in Hulst gemakkelijk te verklaren. „Onze congregatie heeft zich altijd sterk beziggehouden met opvoeding en onderwijs. De broeders genoten hun onderwijskundige opleiding op onze eigen kweekschool. Indien er be hoefte kwam aan hoger bevoegde leerkrachten, gingen de broeders in de avonduren verder studeren voor de daartoe vereiste onderwijsac- ten." De broeders verrichtten niet alleen een geweldige prestatie op onder wijskundig gebied, maar hun bete kenis voor de Hulster samenleving besloeg een nog veel breder terrein. Met de oprichting van het patronaat in 1909 werd een ongekende vlucht van de vrijetijdsbesteding van de jeugd op gang gebracht. De voetbal middag van broeder Canisius stond aan de basis van het ontstaan van voetbalvereniging HVV '24. Brei Perpetuus wierp zich op als de? animator van het jeugdcircus naldi. Op initiatief van broeder! zou Hulst worden gezegend mei kinderkoor, dat later onder 1 van broeder Leander landelijke| kendheid wist te verwerven. Ook de verkennerij, de missie: en de gymnastiekvereniging wa vruchten van de maatschappei ijver van de broeders. Hun werk rein kende nagenoeg geen gren Zo was er zelfs een broeder dieft bezig hield met het componeren operettes, die voor volle zalen uitvoer zouden worden gebraa Broeder-overste Eduard is 1 over deze bijzondere wapenfei| van de broeders. „Ach, in een gregatie van 300 leden zijn nat! lijk veel vaardigheden aanwezig De aanwezigheid van de congrei van de broeders van Huijberger Hulst bereikte op het eind van da ren vijftig haar hoogtepunt, toe! ongeveer 15 broeders in Hulst afl waren. In de loop der jaren zoudfL totaal 50 tot 60 broeders voorf1 kortere of langere periode de|15 meente als woon- en werkomge j leren kennen. Door de terugloop in het aanti den van de congregatie liep hett( in Hulst onvermijdelijk ten ein pil r was te weinig aanwas van nieif broeders om de vrijkomende on| wijsplaatsen op te vullen en bo:| dien verschenen steeds meerbek me leken op de onderwijsmil „Het is jammer dat ons lede achteruitgaat", vindt broeder-, ste Eduard. „Anderzijds ben ik; Ir: ter blij dat ons werk in Huls'[p worden voortgezet door deskiffl leken." De toekenning van het eretej door de gemeente Hulst wordt ftis; de broeders in dank aanvaard een blijk van waardering voorlid renlange werk van de congregi] Broeder-overste Eduard voegt echter aan toe, dat het verblijfi-| stad Hulst ook voor de broeders grote betekenis is geweest, broedersschool in Hulst stond stekend bekend. Daardoor wara heel wat mensen uit Hulst en streken, die lid werden van de gregatie. Ook gaf de bevolking Hulst blijk van een oprechte belt stelling voor het werk van de cois gatie elders in de wereld. Zo meerdere malen fancy fairs en zars georganiseerd voor onze ders in Brazilië en Indonesië. E wel de contacten met Hulst oJ mijdelijk zijn verminderd door vertrek uit de stad, ondervindei ook nu nog veel blijken van bela Stelling van de bevolking.' 1EIL n 13 en. IUL5 8uu uil m iur: anB «DE heek •uns uur Broeder-overste Eduard Quint (l) en broeder Karei van Hooy in de school van de congregatie in Huijbergen. De broeders die in Hulst actiei pt de geweest worden vrijdag ,elgri twaalf leden van de congresflLIS! vertegenwoordigd. Eén van 1 broeder Karei van Hooij, afkom iptie uit St Jansteen en vanaf 1938 lid' jblic de congregatie van Huijbergen 1 uu algemeen overste van de broed chrij: van Huijbergen tot 1986 zag 1 JZE1 veranderingen in het onderwijs ji 13- zich voorbijtrekken. Naast der sidiëring van het buitengewoon! derwijs en het ontstaan vanf mengde scholen in de eerste k van de eeuw, noemt hij de W pende mentaliteitsverandering I de tweede helft van de eeuw als' [150- belangrijkste ervaring. Soms b BH den de broeders het wel eens w lijk met nieuwe ontwikkeling Ij het onderwijs, vertelt hij Sf''léeke kend. „Vroeger was het een ui® iticht dering als een leerling voor ziJ11'[1184- dexamen zakte. Wanneer zo'n gelicht zich ooit voordeed, bezorgde II00-: broeder Liberatus grijze haren. MAANDAG 7 DECEMBER 1987 TERNEUZEN Een brunch voor Zwarte Pieten in het Churchillhotel in Terneuzen is zondag door maarlil negentig Pieten bezocht. Alle gasten die zich als Zwarte Piet hadden uitgedost konden in het ChruchillhotelgM meedoen aan de brunch. De maaltijd van de Pieten werd opgeluisterd door Sinterklaasliedjes op de piano, flef zelf was ook aanwezig tijdens de brunch om zijn knechten in het oog te houden. In afwachting van het officiële stand punt van het college van b en w zegt wethouder J. de Vries in zijn voorlopi ge reactie: „Het rapport valt in die zin tegen dat er weinig duidelijkheid is ge schapen. Ik mis een aantal expliciete antwoorden. We hebben de onderzoe kers nog heel wat kritische vragen te stellen hebben." A. Rosendaal (vvd) is onaangenaam verrast door de uitslag van het onder zoek. „De conclusies van het NRIT lo pen niet parallel met wat wij hebben verwacht. Onze fractie ging er van uit, dat er wel degelijk mogelijkheden zou den bestaan voor de uitbreiding van het aantal vakantiewoningen. Nu büjkt dat plotseling niet het geval." Voor I. de Hullu (dorpsbelangen en toerisme) bevat het rapport geen enkel nieuws. „Ik ben er niet veel wijzer van geworden, maar ik had ook niet anders verwacht. De mensen van het NRIT kunnen netzomin in de toekomst kij ken als wij. De uitslag is zeer opper vlakkig en bevat geen definitieve uit spraak over de wenselijkheid van ver dere uitbreiding van de vakantiewo ningen. Zo wordt de beslissing over de ze kwestie weer gewoon teruggescho ven naar de raad." De fracties van het CDA en de PvdA ZAAMSLAG - De christelijke gymnas tiekvereniging Zaamslag houdt aan staande donderdag vaardigheidsproe- ven voor de jeugd van 10 tot en met 16 jaar. Deze proeven worden gehouden in de plaatselijke gymnastiekzaal en beginnen om 18.30 uur. Contactorgaan - Het Contactor gaan Zaamslag houdt donderdag weer een vergadering. Als belangrijkste punt prijkt op de agenda de stand van zaken met betrekking tot de aanleg van een rondweg en de vorderingen in het plan Torenberg. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het voormalige ge meentehuis en begint om 19.30 uur; het eerste deel van de vergadering is openbaar. MIDDELBURG - De Vlissinger J.C. heeft vrijdagnacht op het Karei Door manplein en in omliggende straten in Middelburg de banden van 23 auto's lekgestoken en twee autospiegels ge stolen. Een bewoner van het Door manplein tipte de politie. Die nam drie jongeren mee naar het bureau, maar ontdekte daar dat C. de dader was. De schade bedraagt ongeveer f 5500,- KLOOSTERZ ANDE Sinterklaas en zijn gevolg zetten zaterdagmiddag voet op Zeeuws-Vlaamse bodem op de kade in Walsoorden. De Sint arriveerde daar met drie ple ziervaartuigen, „want", zo zei de goed heiligman tegen burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen, die het hoge gezel schap verwelkomde, „het was toch echt niet mogelijk in deze haven aan te leggen met een grote pakjesboot. Maar naar ik heb vernomen hebt u plannen om bij Perkpolder een pretpark aan te leggen, wanneer de vaste oeververbin ding een feit is'geworden. Ik doe dan bij deze een dringend verzoek aan het gemeentebestuur van Hontenisse, om de aanlegsteiger in stand te houden. Dan kunnen wij daar voortaan in ieder geval gebruik van maken". Kessen be loofde de Sint er alles aan te doen zijn wensen in te willigen. Maar de eerste burger van Hontenisse kon het toch niet nalaten de Sint er even op te wij zen, dat b en w erg hun best hadden ge daan om de haven en het haventerrein er keurig te doen uitzien. En inderdaad lag de grote hoeveelhei verontreinigde slib, dat in de loop van het jaar uit de haven werd gehaald, lag netjes afge dekt even verder op het terrein. Sinterklaas had ook nog een presentje voor de burgemeester van Hontenisse. Een zak met peseta's, waar de burge meester vorig jaar om had gevraagd. „Want", zo zei de Sint, „ik heb gehoord dat de jeugd in uw gemeente graag een evenementenhal wil. Misschien helpt dit een handje". Na op het haventer rein vele kinderhandjes te hebben ge schud, ging het gezelschap te voet naar het café De Scheldegalm in Wal soorden, waar de allerkleinsten van het dorpje op hem wachtten. Daarna vertrokken de Sint en zijn Pie ten per rijtuig naar café De Molenhof op de Groenendijk. En vervolgens werd een bezoek gebracht aan de rk basisschool Ter Duinen, waar de kin deren van de onderbouw Sinterklaas met liedjes en voordrachtjes ontvin gen. Aan het eind van de middag ging het hoge gezelschap op de discotoer in disco Love, samen met de bovenbouw van de basisschool Ter Duinen en de openbare Sandeschool. Ook de Sint begaf zich op de zwevende dansvloer tot grote hilariteit van alle aanwezi gen. In Terhole bracht Sinterklaas een be zoek aan het Dorpshuis waar alle kin deren zich hadden verzameld. De Sint had het daar erg druk met het behan delen van de hem toegestuurde brie ven, waarin de jeugd van Terhole Sin terklaas iets bijzonders over zichzelf te vertellen had. Na zijn bezoek aan Ter hole haastte de Sint zich naar Lams- waarde, waar de plaatselijke fanfare Vrijheid en Eendracht het gezelschap opwachtte en hem vervolgens bege leidde naar het dorpscentrum De Lui fel, waar de kinderen van de rk basis^ school De Oostvogel Sinterklaas ont haalden met liedjes en voordrachtjes. In Hengstdijk, waar Sinterklaas en zijn Pieten om 14.30 uur aankwamen, was ook burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen weer aanwezig om de Sint welkom te heten. Samen met de Ko ninklijke Harmonie Sint-Cecilia ging het daarna naar sportzaal De Schuur, waar de schoolkinderen liedjes en sketches opvoerden uit de tijd van Ot en Sien. Tot slot stond er op de over volle agenda van Sinterklaas een be zoek aan Vogelwaarde. Na een korte toespraak bij het dorpscentrum maak te het gezelschap een rijtoer door Vo gelwaarde die eindigde bij de rk basis school De Schakel. Daar werden eerst de allerkleinste kinderen en de groe pen één en twee van de basisschool door Sinterklaas ontvangen. Daarna ging de goedheiligman met zijn Pieten terug naar het dorpscentrum, waar zich ondertussen de groepen drie, vier en vijf hadden verzameld, om het feest van Sinterklaas met liedjes en voor drachtjes op te luisteren. HULST De gemeente Hulst heeft zich bereid verklaard een bijdrage te leveren aan de aanschaf van alarmap paraten voor ouderen en gehandicap ten. De financiële ondersteuning van het project zal 2,- per week per deel nemer bedragen. De te verlenen subsi die is voorlopig vastgesteld op 3000.-, wat voldoende is voor bijna 30 aansluitingen op een centraal alarmsysteem. Door het verlenen van de subsidie stelt de gemeente zich achter het initiatief van de Stichting Gekoördineerd Be- jaardenwerk voor de opzet van een ei gen alarmsysteem in Hulst. Volgens het Bejaardenwerk kleven er teveel nadelen aan een centraal alarmsys teem voor de hele provincie. De Stich ting Bejaarden en Gehandicapten Alarm Zeeland (BAZ) is enige jaren ge leden begonnen met een provinciaal alarmsysteem vanuit Domburg. Het Bejaardenwerk in Hulst vreest dat de grootschalige opzet van de BAZ zal leiden tot onnodige kosten. Het sys teem van de BAZ is omslachtig en ar beidsintensief, stelt het Bejaarden werk. Bovendien zouden bejaarden en gehandicapten worden afgeschrikt door een provinciaal alarmsysteem, omdat dit als onpersoonlijk en ano niem zou worden ervaren. Door het opzetten van een eigen sys teem in Hulst kan worden bereikt, dat OOSTBURG - De politici in de ge meente Oostburg hebben met ge mengde gevoelens gereageerd op de uitslag van een onderzoek naar de wenselijkheid van verdere uitbrei ding van vakantiewoningen aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Geen en kel commentaar op het rapport van het Nederlands Research Instituut voor Toerisme en Recreatie (NRIT) uit Breda geeft blijk van tevreden heid over de onderzoeksresultaten. wilden in het weekeinde nog geen commentaar geven op het onderzoek. De recreatiecommissie van Oostburg buigt zich vrijdag over het NRIT-rap- port. De vergadering van de commis sie begint om 15.00 uur. de organisatie zo dicht mogelijk bij de deelnemers en vrijwilligers plaats vindt. De alarmoproep komt recht streeks binnen bij de op het systeem aangesloten vrijwilligers. Indien een vrijwilliger een oproep niet zou beant woorden. kan er automatisch worden doorgeschakeld naar een centraal punt, dat dag en nacht bezet is. Het verzorgingstehuis De Blaauwe Hoeve zou het meest geschikt zijn als centra le meldkamer. De Stichting Gekoördineerd Bejaar denwerk is inmiddels begonnen met een sponsoractie, die al 25.000,- heeft opgeleverd. Met dit bedrag kunnen 20 alarmeringsapparaten worden aan gekocht. Naar verwachting kan met dit aantal worden voldaan aan de be hoefte tot aansluiting in 1988. Voor de eerstkomende jaren wordt een maxi mum van 40 aansluitingen aanneme lijk geacht. Indien nodig zal het Be jaardenwerk voor de aanschaf van ex tra alarmapparaten een geldlening afsluiten, waarvoor de gemeente zich al garant heeft verklaard. Overigens zal de gemeente de vergoe ding voor de alarmapparaten ook la ten gelden voor inwoners die reeds zijn aangesloten op het systeem van BAZ. De bijdrage van 2,- per week zal in dit geval rechtstreeks aan de deelnemers worden betaald. De gemeentelijke subsidie kan volledig worden gedekt uit de rijksmiddelen, die in het kader van het Flankerend Ouderenbeleid zijn toegezegd. HULST De blaaskapel 'Die Huls- thackerbub'n' uit Hulst sluit zaterdag de viering van het 20-jarig jubileum af met een speciaal concert in de zaai van café De Ster in Hulst. De kapel brengt tijdens dit optreden een populair repertoire ten gehore. Bo vendien brengt een aantal oud-leden enkele nummers. Als extra attractie geven vijf jeugdige muzikanten uit fa milies van de leden een optreden. Het concert begint om 17.00 uur en duurt ongeveer een uur. SLUIS Twee autobanden van de personenauto van de Belgische me vrouw N. N. uit Waregem zijn zaterdag avond tussen half zeven en kwart voor acht lek gestoken. De auto stond ge parkeerd aan de Kaai te Sluis. De schade bedraagt ongeveer 550 gulden. BRESKENS De vrijwiliige vrou wenhulp Breskens houdt woensdag 16 december de jaarlijkse kerstmid dag voor ouderen uit Breskens en om geving. De kerstviering vindt plaats in 'De Uitkomst' te Breskens en begint om 13.30 uur. Na de opening volgt een dodenherden king en het kerstevangelie. Op het pro gramma staan verder een kerstver haal door mevrouw Kareis en decla matie door mevrouw De Vlieger. Tus sendoor worden liederen gezongen, onder begeleiding van mevrouw Bas ting aan het orgel. Na de pauze voeren de leerlingen van de christelijke basisschool 'Op de Bres' de musical 'Als je ziek bent' op. TERHOLE Zondagmiddag om 14.00 uur werden drie personenauto's licht beschadigd bij een kettingbot sing in de bebouwde kom van Terhole. T. P. uit Kloosterzande reed achterop een stilstaande auto, die eigendom is van J. W. uit Antwerpen. Het voertuig van W. schoof door en botste achterop de voor hem geparkeerde auto van A. de P. uit Zaamslag. BRESKENS De kinderen van de rk basischool 'De Schelphoek' in Bres kens houden dinsdag 15 december een kerstviering in de rooms-katholieke kerk. Alle leerlingen dragen hun steentje bij aan de viering door mid del van toneel, zang en dans. Er wor den drie musicals opgevoerd. Verder worden er kerstliederen gezon gen met orgelbegeleiding van K. de Smet-De Koster. De kerstviering staat in het teken van de Derde Wereld. In de pauze wordt geld opgehaald voor de school in Idamalavaram in India. Door de lage waterstand moest de bejaarde kindervriend een zware klimpartij doorstaan alvorens voet aan wal te zetten in Walsoorden, waar burgemeester mr A.A. L. G. M. Kessen het hoge bezoek al stond op te wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 22