Hulst steunt 'eigen' systeem bejaardenalarm Havenmeester Burghsluis wordt beter bereikbaar Hulst eert congregm tie van Huijberge n met ere} wnn iri} Werkers Vissershaven na brand in de kou Bedrijfstennis in Vlissingen Brandweer Borsele houdt contactavond Bromfiets vat na aanrijding vlam Welzijn ouderen Schouwen bijeen Autobanden lek gestoken PZC/streek Vergadering van Culturele Raad AANSCHAF DRAADLOZE TELEFOONS Jr Breed terrein Grote betekenis ZIERIKZEE Bestuursvergadering in Beatrixschool GOES Adventzangdienst - De werk groep voor zending en evangelisatie van de vrije evangelische gemeente in Goes houdt zondag 13 december een adventzangdienst in de Bethelkerk. De aanvang is om 18.30 uur. Voorgan ger is ds J. van Veen. Medewerking ver lenen een kinderkoor en blokfluit- groep uit Krabbendijke en het jonge renkoor Happyness. KAPELLE Hengelwedstrijd - De hengel sportvereniging HVKK uit Kapelle heeft zaterdag haar laatste wedstrijd van het seizoen gehouden. De 55 deel nemers wisten tijdens de zogeheten wildwedstrijd in de Westerschelde bij Biezelinge 602 boven- en 63 onder maatse vissen op het droge te halen, e uitslag luidt als volgt: SINT-ANNALAND Actie oud papier - De muziekver eniging Accelerando houdt maandag 14 december een inzamelingsactie oud papier in Sint Annaland. Het ophalen begint om 19.30 uur. HOUTEN KANTINE IN DE AS GELEGD Zilvermeeuwen Bestemming BAZ WERKT TE OMSLACHTIG VLISSINGEN MAANDAG 7 DECEMBER 1987 HULST De gemeente Hulst heeft zich bereid verklaard een bijdrage te leveren aan de aanschaf van alarmap paraten voor ouderen en gehandicap ten. De financiële ondersteuning van het project zal 2.- per week per deel nemer bedragen. De te verlenen subsi die is voorlopig vastgesteld op 3000,-, wat voldoende is voor bijna 30 aansluitingen op een centraal alarmsysteem. Door het verlenen van de subsidie stelt de gemeente zich achter het initiatief van de Stichting Gekoördineerd Be- jaardenwerk voor de opzet van een ei gen alarmsysteem in Hulst. Volgens het Bejaardenwerk kleven er teveel nadelen aan een centraal alarmsys teem voor de hele provincie. De Stich ting Bejaarden en Gehandicapten Alarm Zeeland (BAZ) is enige jaren ge leden begonnen met een provinciaal alarmsysteem vanuit Domburg. Het Bejaardenwerk in Hulst vreest dat de grootschalige opzet van de BAZ zal leiden tot onnodige kosten. Het sys teem van de BAZ is omslachtig en ar beidsintensief. stelt het Bejaarden werk. Bovendien zouden bejaarden en gehandicapten worden afgeschrikt door een provinciaal alarmsysteem, omdat dit als onpersoonlijk en ano niem zou worden ervaren. Door het opzetten van een eigen sys teem in Hulst kan worden bereikt, dat de organisatie zo dicht mogelijk bij de deelnemers en vrijwilligers plaats vindt. De alarmoproep komt recht streeks binnen bij de op het systeem aangesloten vrijwilligers. Indien een vrijwilliger een oproep niet zou beant woorden. kan er automatisch worden doorgeschakeld naar een centraal punt. dat dag en nacht bezet is. Het verzorgingstehuis De Blaauwe Hoeve zou het meest geschikt zijn als centra le meldkamer. De Stichting Gekoördineerd Bejaar denwerk is inmiddels begonnen met een sponsoractie, die al 25.000,- heeft opgeleverd. Met dit bedrag kunnen 20 alarmeringsapparaten worden aan gekocht. Naar verwachting kan met dit aantal worden voldaan aan de be hoefte tot aansluiting in 1988. Voor de eerstkomende jaren wordt een maxi mum van 40 aansluitingen aanneme lijk geacht. Indien nodig zal het Be jaardenwerk voor de aanschaf van ex tra alarmapparaten een geldlening afsluiten, waarvoor de gemeente zich al garant heeft verklaard. Overigens zal de gemeente de vergoe ding voor de alarmapparaten ook la ten gelden voor inwoners die reeds zijn aangesloten op het systeem van BAZ. De bijdrage van ƒ2,- per week zal in dit geval rechtstreeks aan de deelnemers worden betaald. De gemeentelijke HEINKENSZAND De vrijwillige brandweer Borsele houdt donderdag 17 december haar jaarlijkse contact avond in de raadszaal van het ge meentehuis in Heinkenszand, waarbij de behaalde diploma's en eventuele onderscheidingen worden uitgereikt. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. subsidie kan volledig worden gedekt uit de rijksmiddelen, die in het kader van het Flankerend Ouderenbeleid zijn toegezegd. VLISSINGEN Het algemeen be stuur van de Culturele Raad Vlissin- gen vergadert donderdag in de Bach- ten Komme. Besproken wordt onder meer de aan koopsubsidieregeling beeldende kunst, subsidietekort concert Zeeuws Orkest en tekort uitvoering Zeeland suite. De vergadering begint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Westerschouwen wil een draadloze telefoon aanschaffen voor de havenmeester van Burghsluis. Te vens is het college van plan twee por tofoons te huren. Omdat de haven meester zich het grootste gedeelte van zijn werkdag op het haventerrein bevindt is hij moeilijk bereikbaar. Daarom willen b en w betere commu nicatieapparatuur. De gemeenteraad beslist daarover in een vergadering die maandag 14 de cember vanaf 19.30 uur in het ge meentehuis wordt gehouden. Met het voorstel is een bedrag van in totaal 1700 gulden gemoeid. Ook wordt gesproken over de aankoop van een veeg/zuigmachine voor bla- dafval van bomen. De gemeente had al twee van die apparaten, maar die maakten zoveel lawaai dat ze in de dorpen niet te gebruiken waren. Ze zijn dan ook aan de leverancier terug bezorgd. Het nieuwe apparaat kost 22.407 gulden. ■yw f a A HUIJBERGEN Een zeker gevoel voor het mysterie van getallen kan de Congregatie van de Broeders van Huijbergen niet worden ont zegd. Toen de congregatie in 1906 het verzoek ontving om het katho liek onderwijs in Hulst te gaan ver zorgen, kwamen de eerste broeders gedrieën naar Zeeuwsch-Vlaande- ren. Na 80 jaar innige verbonden heid met de Hulster samenleving namen de laatste broeders, op nieuw drie in getal, vorig jaar af scheid. Ondanks het geruisloze vaarwel van de broeders heeft de gemeenteraad de congregatie een jaar na haar ver trek uitgenodigd om opnieuw af scheid te komen nemen van de Hul ster gemeenschap. Als blijk van waardering krijgen de broeders van Huijbergen vrijdag de erepenning in goud van de gemeente Hulst uitge reikt tijdens een bijzondere vergade ring van de gemeenteraad. De bij zondere onderscheiding wordt aan de congregatie toegekend „wegens haar langdurige verdiensten op het gebied van de opvoeding en de jeugdzorg." Bij de schuchtere komst van de eer ste lichting broeders naar Hulst in het begin van de eeuw, kon moeilijk worden voorspeld hoe belangrijk hun bijdrage aan het gemeen schapsleven in Hulst zou worden. De broeders Donatus, Angelus en Wen- ceslaus namen hun intrek in een wo ning aan de Bierkaaistraat in af wachting van verdere versterkingen uit Huijbergen. De katholieke jon gensschool begon voorzichtig met slechts één klas, maar nam ieder jaar in omvang toe. In 1914 was de 'broedersschool', zoals de Willibror- dusschool in de volksmond al spoe dig werd genoemd, voltooid met 7 klassen en in totaal 270 leerlingen. Al hadden de broeders zich keurig gekweten van de hen opgedragen taak, hun werklust was nog lang niet bevredigd. In 1939 lieten de broeders van zich spreken met de oprichting van een school voor buitengewoon lager onderwijs. In 1956 volgde de geboorte van de Clemens MAVO, eveneens een initiatief van de con gregatie. Broeder Liberatus, de ei genlijke stichter van de MAVO, zou bijna 25 jaar als directeur aan de MAVO verbonden blijven. Voor broeder Eduard Quint, de hui dige algemeen overste van de Con gregatie van Broeders van Huijber gen, is het baanbrekende werk van de broeders in het onderwijs in Hulst gemakkelijk te verklaren. „Onze congregatie heeft zich altijd sterk beziggehouden met opvoeding en onderwijs. De broeders genoten hun onderwijskundige opleiding op onze eigen kweekschool. Indien er be hoefte kwam aan hoger bevoegde leerkrachten, gingen de broeders in de avonduren verder studeren voor de daartoe vereiste onderwijsac- ten." De broeders verrichtten niet alleen een geweldige prestatie op onder wijskundig gebied, maar hun bete kenis voor de Hulster samenleving besloeg een nog veel breder terrein. Met de oprichting van het patronaat in 1909 werd een ongekende vlucht van de vrijetijdsbesteding van de jeugd op gang gebracht. De voetbal middag van broeder Canisius stond aan de basis van het ontstaan van Broeder-overste Eduard Quint (li en broeder Karei van Hooy in de school van de congregatie in Huijbergen. voetbalvereniging HVV '24. Broeder Perpetuus wierp zich op als de grote animator van het jeugdcircus Rei- naldi. Op initiatief van broeder Pius zou Hulst worden gezegend met een kinderkoor, dat later onder leiding van broeder Leander landelijke be kendheid wist te verwerven. Ook de verkennerij, de missieclub en de gymnastiekvereniging waren vruchten van de maatschappelijke ijver van de broeders. Hun werkter rein kende nagenoeg geen grenzen. Zo was er zelfs een broeder die zich bezig hield met het componeren van operettes, die voor volle zalen ten uitvoer zouden worden gebracht. Broeder-overste Eduard is laconiek over deze bijzondere wapenfeiten van de broeders. „Ach, in een con gregatie van 300 leden zijn natuur lijk veel vaardigheden aanwezig." De aanwezigheid van de congregatie van de broeders van Huijbergen in Hulst bereikte op het eind van de ja ren vijftig haar hoogtepunt, toen er ongeveer 15 broeders in Hulst actief waren. In de loop der jaren zouden in totaal 50 tot 60 broeders voor een kortere of langere periode de ge meente als woon- en werkomgeving leren kennen. Door de terugloop in het aantal le den van de congregatie liep het werk in Hulst onvermijdelijk ten einde. Er was te weinig aanwas van nieuwe broeders om de vrijkomende onder- wijsplaatsen op te vullen en boven dien verschenen steeds meer bekwa me leken op de onderwijsmarkt. „Het is jammer dat ons ledental achteruitgaat", vindt broeder-over ste Eduard. „Anderzijds ben ik ech ter blij dat ons werk in Hulst kan worden voortgezet door deskundige leken." De toekenning van het ereteken door de gemeente Hulst wordt door de broeders in dank aanvaard als een blijk van waardering voor het ja renlange werk van de congregatie. Broeder-overste Eduard voegt daar echter aan toe, dat het verblijf in de stad Hulst ook voor de broeders van grote betekenis is geweest. „De broedersschool in Hulst stond uit stekend bekend. Daardoor waren er heel wat mensen uit Hulst en om streken, die lid werden van de con gregatie. Ook gaf de bevolking van Hulst blijk van een oprechte belang stelling voor het werk van de congre gatie elders in de wereld. Zo zijn er meerdere malen fancy fairs en ba zars georganiseerd voor onze broe ders in Brazilië en Indonesië. Hoe wel de contacten met Hulst onver mijdelijk zijn verminderd door ons vertrek uit de stad, ondervinden we ook nu nog veel blijken van belang stelling van de bevolking." De broeders die in Hulst actief zijn geweest worden vrijdag door twaalf leden van de congregatie vertegenwoordigd. Eén van hen is broeder Karei van Hooij, afkomstig uit St Jansteen en vanaf 1938 lid van de congregatie van Huijbergen. Als algemeen overste van de broeders van Huijbergen tot 1986 zag hij de veranderingen in het onderwijs aan zich voorbijtrekken. Naast de sub sidiëring van het buitengewoon on derwijs en het ontstaan van ge mengde scholen in de eerste helft van de eeuw, noemt hij de ingrij pende mentaliteitsverandering in de tweede helft van de eeuw als zijn belangrijkste ervaring. Soms had den de broeders het wel eens moei lijk met nieuwe ontwikkelingen in het onderwijs, vertelt hij grinni kend. „Vroeger was het een uitzon dering als een leerling voor zijn ein dexamen zakte. Wanneer zo'n geval zich ooit voordeed, bezorgde dit broeder Liberatus grijze haren. Verder bespreekt de raad over de over name van de verlichting op het haven terrein van Burghsluis. Die is vrijgeko men nu rijkswaterstaat daar alle direc tieketen heeft ontruimd. B en w willen de verlichting wel voor het parkeerter rein, waar met name sportduikers druk gebruik van maken. De kosten zijn 10.200 gulden. ZIERIKZEE - Het bestuur van de Bea trixschool voor speciaal onderwijs en voortgezet speciaal onderwijs in Zie- rikzee vergadert vrijdag 11 december. Deze vergadering wordt in het school gebouw aan de Grachtweg gehouden en begint om 15.00 uur. Op de agenda staan de ontwerp-reke- ning over 1986 en de benoeming van een vakleraar voor godsdienstonder wijs in tijdelijke dienst. Ook wordt ge sproken over uitbreiding van het werk van de logopediste in vaste dienst, me vrouw S. P. Rietveld-Zegers. 1. H. Deegens; 2. G. J. Lepoeter; 3. M. Zwe- mer; 4. D. M. Slabbekoom; 5. L. Luteijn; 6. C. Lepoeter; 7. A. Nieuwdorp; 8. L. van 't We steinde; 9. Jac. Fierloos; 10. P. Lepoeter. VLISSINGEN - In de A-poule bij de heren van het Vlissingse bedrijfsten nis moest Geldof het opnemen tegen titelhouder Holy Steigerbouw; geen gemakkelijke opgave getuige het wedstrijdverloop. Renee de Looff moest tegen een fel spe lende Paul van de Bosse al direct de winst uit handen geven, 6-8. Met een kleine 8-7 overwinning op Wim de Waal bracht Leen Sandee de partijen weer naast elkaar. Bas Both bracht Holy aan de leiding door een forse 10-3 overwinning op Adrie Schrier. Good old Piet Stroo vergrootte de voor sprong door een 9-5 winst op Aart de Looff en ook Gerard Leydekker pakte de punten voor Holy. Hij won met 8-5 van Adrie Haring. Geldof-speler Ge rard Visser zegevierde met klein ver schil over Joop Sukel, 7-6. Hoewel Geldof twee van de drie dubbelspelen won moest toch de eindoverwinning aan de steigerbouwers worden gela ten, 10-8. Holy staat nu alleen aan de leiding in de heren A-poule. ABI Warmtetechniek versloeg de Knolle Machinefabriek-formatie met 14-4 en Peiniger stuurde Meyers/Schipper met een 16-2 nederlaag naar huis. De stand in de heren A-poule is: 1 Holy Stei gerbouw 3-6, 2 Geldof 3-4, 3 Peiniger 3-4, 4 Knolle Machinefabriek 3-2, 5 ABI Warmte techniek 3-2, 6 Meyers/Schipper 3-0. Het wedstrijdprogramma voor 12 deccem- ber is: 12.30 uur Hoechst - Sicon, 14.30 uur Hertel - Miltenburg, 16.30 uur Webo/Nova Sports - Mobuco. In de dames A-poule zegevierde leider Hoechst I met 6-2 over City Bloem en De Beurs klopte Total met 7-1. De stand in de dames A-poule is: 1 Hoechst I 7-13, 2 ABI/Herstaco 7-11, 3 De Beurs 7-9, 4 City Bloem 7-8, 5 Hertel 7-6, 6 Total 7-4, 7 Racket Centrum 7-4, 8 Van Belle 7-1. RVS demonstreerde zijn leiderschap in de dames B-poule. De koploper stuurde Eggink/Carlier met lege han den naar huis, 8-0. Neuféglise blijft op de tweede plaats door een 6-2 winst op Parfumerie Louisse. De stand in de dames B-poule: 1 RVS 7-13,2 Neuféglise 7-10,3 Alexander/Skandia Sauna 7-9, 4 Theelen v. d. Weele 7-8, 5 Eggink/Car lier 7-7, 6 Hoechst II 7-5, 7 Schinkel/Thielen Optiek 7-4, 8 Parfumerie Louisse 7-0. HAAMSTEDE De bromfiets van de 18-jarige M. J. S. uit Haamstede is in de nacht van zaterdag op zondag in brand gevlogen, toen S. tegen een ge parkeerd staande auto reed. Dat ge beurde omstreeks 1.00 uur op de Hoge- zoom te Haamstede. S. reed over de Hogezoom in de rich ting van zijn woonplaats. De bromfiets werd flink beschadigd, de auto, eigen dom van H. A. A. uit Rotterdam, liep flinke schade aan de achterzijde op. Dit bleef zondagochtend over van de houten kantine voor de werkers aan de renovatie van de Vissers- en Koopn ven in Vlissingen nadat daar vermoedelijk brand was gesticht. VLISSINGEN - Een houten kantine bij de Koopmans-/Vis- sershaven in Vlissingen is in de nacht van zaterdag op zon dag volledig afgebrand. De brand werd rond kwart over vier geconstateerd. Drie kwartier later was de Vlissingse brandweer het vuur mees ter. De kantine kon niet van afbranden gered wordt moedelijk is het houten gebouwtje, dat door de werk de Vissershaven als kantine gebruikt wordt, in brs stoken. De brandweer van Vlissingen was met tweet gens en een ladderwagen ter plaatse. De schade w schat op enkele duizenden guldens. SCHARENDIJKE - Het algemeen be stuur van de stichting welzijn voor ouderen Schouwen-Duiveland houdt morgen (dinsdag) een vergadering in gebouw de Putmeet te Scharendijke. De aanvang is om 14.00 uur. Op de agenda van die bijeenkomst staat onder meer de verkiezing van een lid voor het dagelijks bestuur. Het bestuur stelt de heer A. van Klinken kandidaat. Verder komt het werkver- slag over het derde kwartaal aan de or de, evenals het verslag van de vergade ring van wethouders die welzijn in hun portefeuille hebben. SLUIS Twee autobanden personenauto van de Belgiscl vrouw N. N. uit Waregem zijn zai avond tussen half zeven en kwi acht lek gestoken. De auto sU parkeerd aan de Kaai te Slu I schade bedraagt ongeveer 550 p jly BURGH-HAAMSTEDE - „Je ziet wel dat particulieren aangespoelde vogels, zoals olieslachtoffers, zelf proberen te wassen. Dat doen ze dan bijvoorbeeld met Sunlight of zelfs boter, maar het helpt niets. Die die ren floreren toch niet, want je mag de natuurlijke vetlaag van de vo gels niet aantasten. En op den duur komen ze er dan mee naar hier. Dan kan ik nog maar één ding doen: de dieren uit hun lijden helpen." Aan het woord is dierenarts M. K. Buth uit Burgh-Haamstede. Sinds ongeveer negen jaar vangt hij vogels in nood op. Dozen vol zijn in die ja ren bij hem afgeleverd; olieslachtof fers, verkeersslachtoffers, vogels die aan de winter ten prooi vielen en jon ge vogels die in het voorjaar hun ou ders kwijt zijn geraakt. Ook de ko mende winter zal het weer prijs zijn. „In de zomer varen er natuurlijk net zoveel schepen die olie op zee lozen als in de winter. Maar in de winter verblijven nogal wat trekvogels als wintergasten langs de kust. En on der die vogels vallen de meeste slachtoffers als het gaat om oliever vuiling", vertelt hij. De Schouwse dierenarts legt uit dat er een discus sie gaande is over de vraag of zonder meer elk dier in leven moet worden gehouden. Hijzelf ziet de conditie van de vogels die bij hem worden ge bracht enkele dagen aan. Dan wordt duidelijk wat de sterke of de zwakke exemplaren zijn. De sterke exempla ren worden schoongemaakt en kun nen revalideren. De vogels die in zijn ogen toch geen kans meer hebben krijgen een spuitje om in te slapen. „Wat kun je anders doen. Je steekt er veel tijd in met het wassen en ver zorgen, maar een groot aantal gaat toch na een week dood. Als ze licht verontreinigd zijn was ik ze wel, maar de sterk verontreinigde vogels krijgen een spuitje. Dat is altijd be ter dan dat ze nog eens twee weken op het strand liggen te spartelen en op die manier aan hun einde komen. Je ziet wel van die vogelopvang-cen- tra die heel groots zijn ingericht. Daar zitten dan vele tientallen die ren die toch nooit meer in het wild kunnen leven. Dat zie ik niet zitten. Een wilde vogel moet niet als een in valide in een hokje zitten. Een uil die bijvoorbeeld een vleugel kwijt is, kun je best in leven houden. Die eet wel, als je hem muizen geeft. Maar daar help je het dier niet mee." Buth zet de vogels die wel helemaal opknappen uit in de Oosterschelde. Daar is het wat rustiger dan aan de kust en kunnen ze eerst wat wennen. Als de vogels een lange revalidatie nodig hebben kan hij ze tegenwoor dig doorsturen naar Middelburg, waar in het kader van een werklo- zenproject aan vogelopvang wordt gedaan. Hij maakt het ook mee dat vervuil de en verwaarloosde zilvermeeu wen bij hem worden gebracht. Dat is wel eens een probleem voor hem: „Je zou er veel aandacht aan moe ten besteden, maar enkele kilome ters verderop, op de vuilnisbelt worden ze afgeschoten omdat er te veel zijn." Buth heeft een soort taakverdeling met een medewerker van staatsbos beheer in Ouwerkerk, R. van Loo. In Ouwerkerk worden voornamelijk roofvogels opgevangen en in Burgh- Haamstede de olieslachtoffers. Over het aantal vogels dat jaarlijks aan spoelt zijn geen voorspellingen te maken. Het golft heen en weer. Vol- gefis de dierenarts worden evenwel de Nederlandse stranden goed afge zocht. Die woren zo druk bewandeld dat de meeste aangespoelde vogels wel ergens op een opvangadres te recht komen. Een andere categorie hulpbehoe vende vogels is de winterslachtof- fers. Buth vindt het een goede zaak wanneer mensen met vetbolletjes en dergelijk voedsel vogels in de tuinen een handje helpen de winter door te komen. Toch ziet hij de winter als een natuurlijke selectie, om de zwakkere broeders er uit te halen. Als voorbeeld noemt hij de reigers, die erg gevoelig zijn voor kou. Als de wateren zijn dichtgevroren hebben ze geen eten meer. Toch gaat de rei gerstand niet achteruit, integen deel. Dat is volgens hem een teken dat de sterkere broeders voor het na geslacht zorgen en de kou de zwak keren voor haar rekening neemt: „Het gebeurt maar zelden dat een strenge winter een vogelpopulatie aantast." Dierenarts Buth signaleert de ste jaren een toenemende stelling voor de natuur. woordig zie je ook op een wel een nestkast voor valken, ergens een uil wordt vinden agrariërs dat leuk, dieren vroeger als schadelijk ervaren." Overigens hebben ook de dode gels nog een zinvolle bestemmi De wat bijzondere exemplaren gil naar het rijksmuseum voor natip historie in Leiden. Daar worden gave exemplaren geprepareerd andere als skeletjes opgezet v scholen. Mocht onder een bepaalde vog__ soort plotseling een massale ster optreden, dan wordt het cent H diergeneeskundig instituut in Lr stad ingeschakeld. Daar onderzoa men of wellicht landbouwgif of! speciale oliesoort de oorzaak van sterfte was. Maar vaak genoeg ws: de dader niet achterhaald. Ofza Buth zegt: „Als ze een schip vinó dat olie geloosd heeft, dan krijgt: kapitein een boete van 2000 guldi Dat is altijd nog goedkoper dan tanks in een haven schoonmakei Dierenarts M. K. Buth uit Burgh-Haamstede met enkele dode vogels langs de Schouwse kust zijn gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 20