Umtkkm ik v nvgjMhm lijden helpen Hulst steunt 'eigen' systeem bejaardenalarm Havenmeester Burghsluis wordt beter bereikbaar Werkers Visser shaven na brand in de kou PZC/streek FOTO/VIDEO VERSCHOORE Bedrijfstennis in Vlissingen GEMEENTE KAPELLE (Z) M teSu BAZ WERKT TE OMSLACHTIG Brandweer Borsele houdt contactavond Zondagbridge in Koudekerke Bandensteker in Middelburg gepakt Autobanden lek gestoken Bewoners blussen schoorsteenbrand Welzijn ouderen Schouwen bijeen Bestemming Zilvermeeuwen HOUTEN KANTINE IN DE AS GELEGD Bromfiets vat na aanrijding vlam au\t25TD Sporthal 'De Zwakt FOTO KLAAR I winkelt! GOES Adventzangdienst - De werk groep voor zending en evangelisatie van de vrije evangelische gemeente in Goes houdt zondag 13 december een adventzangdienst in de Bethelkerk. De aanvang is om 18.30 uur. Voorgan ger is ds J. van Veen. Medewerking ver lenen een kinderkoor en blokfluit- groep uit Krabbendijke en het jonge renkoor Happyness. KAPELLE Hengelwedstrijd - De hengel sportvereniging HVKK uit Kapelle heeft zaterdag haar laatste wedstrijd van het seizoen gehouden. De 55 deel nemers wisten tijdens de zogeheten wildwedstrijd in de Westerschelde bij Biezelinge 602 boven- en 63 onder maatse vissen op het droge te halen, e uitslag luidt als volgt: AANSCHAF DRAADLOZE TELEFOONS SINT-ANNALAND Actie oud papier - De muzie] MAANDAG 7 DECEMBER 1987 .vXvX ^ERVM AC 5 L-1983 GoU ^00 canada To Vota Telefoon 's-Gravenpolder 01103-2345 Nog enkele zondagen vrij. N.V. Sportfondsen Borsele Goes, Grote Markt 7 01100-16159. Vlissingen, Badhuis straat 60,01184-14081. Hulst, 's-Gravenhof- plein 8, 01140-16162. Zierikzee, Dam 5, 01110-12796. HEINKENSZAND De vrijwillige brandweer Borsele houdt donderdag 17 december haar jaarlijkse contact avond in de raadszaal van het ge meentehuis in Heinkenszand, waarbij de behaalde diploma's en eventuele onderscheidingen worden uitgereikt. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Daar zitten dan vele tientallen die ren die toch nooit meer in het wild kunnen leven. Dat zie ik niet zitten. Een wilde vogel moet niet als een in valide in een hokje zitten. Een uil die bijvoorbeeld een vleugel kwijt is, kun je best in leven houden. Die eet wel, als je hem muizen geeft. Maar daar help je het dier niet mee." Buth zet de vogels die wel helemaal opknappen uit in de Oosterschelde. Daar is het wat rustiger dan aan de kust en kunnen ze eerst wat wennen. Als de vogels een lange revalidatie nodig hebben kan hij ze tegenwoor dig doorsturen naar Middelburg, waar in het kader van een werklo- zenproject aan vogelopvang wordt gedaan. HULST De gemeente Hulst heeft zich bereid verklaard een bijdrage te leveren aan de aanschaf van alarmap paraten voor ouderen en gehandicap ten. De financiële ondersteuning van het project zal 2,- per week per deel nemer bedragen. De te verlenen subsi die is voorlopig vastgesteld op 3000,-, wat voldoende is voor bijna 30 aansluitingen op een centraal alarmsysteem. Door het verlenen van de subsidie stelt de gemeente zich achter het initiatief van de Stichting Gekoördineerd Be- jaardenwerk voor de opzet van een ei gen alarmsysteem in Hulst. Volgens het Bejaardenwerk kleven er teveel nadelen aan een centraal alarmsys teem voor de hele provincie. De Stich ting Bejaarden en Gehandicapten Alarm Zeeland (BAZ) is enige jaren ge leden begonnen met een provinciaal alarmsysteem vanuit Domburg. Het Bej aardenwerk in Hulst vreest dat de grootschalige opzet van de BAZ zal leiden tot onnodige kosten. Het sys teem van de BAZ is omslachtig en ar beidsintensief, stelt het Bejaarden- werk. Bovendien zouden bejaarden en gehandicapten worden afgeschrikt door een provinciaal alarmsysteem, omdat dit als onpersoonlijk en ano niem zou worden ervaren. Door het opzetten van een eigen sys teem in Hulst kan worden bereikt, dat de organisatie zo dicht mogelijk bij de deelnemers en vrijwilligers plaats vindt. De alarmoproep komt recht streeks binnen ,bij de op het systeem 1. H. Deegens; 2. G. J. Lepoeter; 3. M. Zwe- mer; 4. D. M. Slabbekoorn; 5. L. Luteijn; 6. C. Lepoeter', 7. A. Nieuwdorp; 8. L. van 't We steinde; 9. Jac. Fierloos; 10. P. Lepoeter. KOUDEKERKE De zondagmiddag bridgedrives, die nu al voor het zeven de jaar in hotel Walcheren te Koude kerke plaatsvinden, worden nog seeds goed bezocht. De laatstgehou den wedstrijd trok 64 deelnemers. Ook dit jaar staat er een Kerstdrive op het programma. Deze is vastge steld op 20 december. De uitslag van afgelopen zondag: Groep AI: 1 dames Bezemer-Schoolmeester, 96; 2 dames Van Iren-Wijnen, 93. Groep All: 1 Ambachtsheer-Krijger jr, 100; 2 dames Brouwer-Woltering, 96. Groep BI: 1 echt paar Van der Weele, 95; 2 Krijger sr-Van der Plas, 93. Groep BIL 1 echtpaar Merk, 96; 2 echtpaar Van Leeuwen, 94. De volgende wedstrijden worden ge speeld op 13 december, 20 december en 3 januari. MIDDELBURG - De Vlissinger J.C. heeft vrijdagnacht op het Karei Door manplein en in omliggende straten in Middelburg de banden van 23 auto's lekgestoken en twee autospiegels ge stolen. Een bewoner van het Door manplein tipte de politie. Die nam drie jongeren mee naar het bureau, maar ontdekte daar dat C. de dader was. De schade bedraagt ongeveer f 5500,- SLUIS Twee autobanden van de personenauto van de Belgische me vrouw N. N. uitWaregem zijn zaterdag avond tussen half zeven en kwart voor acht lek gestoken. De auto stond ge parkeerd aan de Kaai te Sluis. De schade bedraagt ongeveer 550 gulden. VLISSINGEN - In de A-poule bij de heren van het Vlissingse bedrijfsten nis moest Geldof het opnemen tegen titelhouder Holy Steigerbouw; geen gemakkelijke opgave getuige het wedstrijdverloop. Renee de Looff moest tegen een fel spe lende Paul van de Bosse al direct de winst uit handen geven, 6-8. Met een kleine 8-7 overwinning op Wim de Waal bracht Leen Sandee de partijen weer naast elkaar. Bas Both bracht Holy aan de leiding door een forse 10-3 overwinning op Adrie Schrier. Good old Piet Stroo vergrootte de voor sprong door een 9-5 winst op Aart de Looff en ook Gerard Leydekker pakte de punten voor Holy. Hij won met 8-5 van Adrie Haring. Geldof-speler Ge rard Visser zegevierde met klein ver schil over Joop Sukel, 7-6. Hoewel Geldof twee van de drie dubbelspelen won moest toch de eindoverwinning aan de steigerbouwers worden gela ten, 10-8. Holy staat nu alleen aan de leiding in de heren A-poule. ABI Warmtetechniek versloeg de Knolle Machinefabriek-formatie met 14-4 en Peiniger stuurde Meyers/Schipper met een 16-2 nederlaag naar huis. De stand in de heren A-poule is: 1 Holy Stei gerbouw 3-6. 2 Geldof 3-4, 3 Peiniger 3-4, 4 Knolle Machinefabriek 3-2, 5 ABI Warmte techniek 3-2, 6 Meyers/Schipper 3-0. Het wedstrijdprogramma voor 12 deccem- ber is: 12.30 uur Hoechst - Sicon, 14.30 uur Hertel - Miltenburg, 16.30 uur Webo/Nova Sports - Mobuco. In de dames A-poule zegevierde leider Hoechst I met 6-2 over City Bloem en De Beurs klopte Total met 7-1. De stand in de dames A-poule is: 1 Hoechst I 7-13, 2 ABI/Herstaco 7-11, 3 De Beurs 7-9, 4 City Bloem 7-8, 5 Hertel 7-6, 6 Total 7-4, 7 Racket Centrum 7-4, 8 Van Belle 7-1. RVS demonstreerde zijn leiderschap in de dames B-poule. De koploper stuurde Eggink/Carlier met lege han den naar huis, 8-0. Neuféglise blijft op de tweede plaats door een 6-2 winst op Parfumerie Louisse. De stand in de dames B-poule: 1 RVS 7-13,2 Neuféglise 7-10,3 Alexander/Skandia Sauna 7-9, 4 Theelen v. d. Weele 7-8, 5 Eggink/Car lier 7-7, 6 Hoechst II 7-5, 7 Schinkel/Thielen Optiek 7-4. 8 Parfumerie Louisse 7-0. MIDDELBURG - Bij de familie De R. aan de Kleverskerkseweg in Middel burg is zaterdagavond een schoor steenbrandje ontstaan. Het vuur werd door de bewoners gedoofd. De Middel burgse brandweer beperkte zich tot controlewerkzaamheden en het schoonmaken van de schoorsteen. In de woonkamer ontstond rook- en roet- schade. BURGH-HAAMSTEDE Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Westerschouwen wil een draadloze telefoon aanschaffen voor de havenmeester van Burghsluis. Te vens is het college van plan twee por tofoons te huren. Omdat de haven meester zich het grootste gedeelte van zijn werkdag op het haventerrein bevindt is hij moeilijk bereikbaar. Daarom willen b en w betere commu nicatieapparatuur. De-gemeenteraad beslist daarover in een vergadering die maandag 14 de cember vanaf 19.30 uur in het ge meentehuis wordt gehouden. Met het voorstel is een bedrag van in totaal 1700 gulden gemoeid. Ook wordt gesproken over de aankoop van een veeg/zuigmachine voor bla- dafval van bomen. De gemeente had al twee van die apparaten, maar die maakten zoveel lawaai dat ze in de dorpen niet te gebruiken waren. Ze zijn dan ook aan de leverancier terug bezorgd. Het nieuwe apparaat kost 22.407 gulden. Verder bespreekt de raad over de over name van de verlichting op het haven terrein van Burghsluis. Die is vrijgeko men nu rijkswaterstaat daar alle direc tieketen heeft ontruimd. B en w willen de verlichting wel voor het parkeerter rein, waar met name sportduikers druk gebruik van maken. De kosten zijn 10.200 gulden. eniging Accelerando houdt raat 14 december een inzamelingsactt papier in Sint Annaland. Het opt begint om 19.30 uur. SCHARENDIJKE - Het algemeti stuur van de stichting welzijn i ouderen Schouwen-Duiveland tl morgen (dinsdag) een vergader» gebouw de Putmeet te Scharen! De aanvang is om 14.00 uur. Op de agenda van die bijeenki staat onder meer de verkiezing een lid voor het dagelijks bestuur bestuur stelt de heer A. van Hit kandidaat. Verder komt het werk slag over het derde kwartaal aand_^ de, evenals het verslag van de verg at 1 ring van wethouders die welzijn z®3* portefeuille hebben. Dierenarts Buth signaleert de laat ste jaren een toenemende belang stelling voor de natuur. „Tegen woordig zie je ook op een boerenerf wel een nestkast voor valken. En als ergens een uil wordt gesignaleerd vinden agrariërs dat leuk. terwijl die dieren vroeger als schadelijk werden ervaren." Overigens hebben ook de dode vo gels nog een zinvolle bestemming. De wat bijzondere exemplaren gaan naar het rijksmuseum voor natuur- historie in Leiden. Daar worden de gave exemplaren geprepareerd en andere als skeletjes opgezet voor scholen. Mocht onder een bepaalde vogels soort plotseling een massale sterfte optreden, dan wordt het centraal diergeneeskundig instituut in Lely stad ingeschakeld. Daar onderzoekt men of wellicht landbouwgif of een speciale oliesoort de oorzaak van de sterfte was. Maar vaak genoeg wordt de dader niet achterhaald. Of zoals Buth zegt: „Als ze een schip vinden dat olie geloosd heeft, dan krijgt die kapitein een boete van 2000 gulden. Dat is altijd nog goedkoper dan je tanks in een haven schoonmaken." Hij maakt het ook mee dat vervuil de en verwaarloosde zilvermeeu wen bij hem worden gebracht. Dat is wel eens een probleem voor hem: „Je zou er veel aandacht aan moe ten besteden, maar enkele kilome ters verderop, op de vuilnisbelt worden ze afgeschoten omdat er te veel zijn." Buth heeft een soort taakverdeling Dierenarts M. K. Buth uit Burgh-Haamstede met enkele dode vogels die met een medewerker van staatsbos- langs de Schouwse kust zijn gevonden. VLISSINGEN - Een houten kantine bij de Koopmans-/Vis- sershaven in Vlissingen is in de nacht van zaterdag op zon dag volledig afgebrand. De brand werd rond kwart over vier geconstateerd. Drie kwartier later was de Vlissingse brandweer het vuur mees ter. De kantine kon niet van afbranden gered worden moedelijk is het houten gebouwtje, dat door de werker de Vissershaven als kantine gebruikt wordt, in brat stoken. De brandweer van Vlissingen was met twee! gens en een ladderwagen ter plaatse. De schade won schat op enkele duizenden guldens. BURGH-HAAMSTEDE - „Je ziet wel dat particulieren aangespoelde vogels, zoals olieslachtoffers, zelf proberen te wassen. Dat doen ze dan bijvoorbeeld met Sunlight of zelfs boter, maar het helpt niets. Die die ren floreren toch niet, want je mag de natuurlijke vetlaag van de vo gels niet aantasten. En op den duur komen ze er dan mee naar hier. Dan kan ik nog maar één ding doen; de dieren uit hun lijden helpen." Aan het woord is dierenarts M. K. Buth uit Burgh-Haamstede. Sinds ongeveer negen jaar vangt hij vogels in nood op. Dozen vol zijn in die ja ren bij hem afgeleverd; olieslachtof fers, verkeersslachtoffers, vogels die aan de winter ten prooi vielen en jon ge vogels die in het voorjaar hun ou ders kwijt zijn geraakt. Ook de ko mende winter zal het weer prijs zijn. „In de zomer varen er natuurlijk net zoveel schepen die olie op zee lozen als in de winter. Maar in de winter verblijven nogal wat trekvogels als wintergasten langs de kust. En on der die vogels vallen de meeste slachtoffers als het gaat om oliever vuiling", vertelt hij. De Schouwse dierenarts legt uit dat er een discus sie gaande is over de vraag of zonder meer elk dier in leven moet worden gehouden. Hijzelf ziet de conditie van de vogels die bij hem worden ge bracht enkele dagen aan. Dan wordt duidelijk wat de sterke of de zwakke exemplaren zijn. De sterke exempla ren worden schoongemaakt en kun nen revalideren. De vogels die in zijn ogen toch geen kans meer hebben krijgen een spuitje om in te slapen. „Wat kun je anders doen. Je steekt er veel tijd in met het wassen en ver zorgen, maar een groot aantal gaat toch na een week dood. Als ze licht verontreinigd zijn was ik ze wel, maar de sterk verontreinigde vogels krijgen een spuitje. Dat is altijd be ter dan dat ze nog eens twee weken op het strand liggen te spartelen en op die manier aan hun einde komen. Je ziet wel van die vogelopvang-cen- tra die heel groots zijn ingericht. beheer in Ouwerkerk. R. van Loo. In Ouwerkerk worden voornamelijk roofvogels opgevangen en in Burgh- Haamstede de olieslachtoffers. Over het aantal vogels dat jaarlijks aan spoelt zijn geen voorspellingen te maken. Het golft heen en weer. Vol gens de dierenarts worden evenwel de Nederlandse stranden goed afge zocht. Die woren zo druk bewandeld dat de meeste aangespoelde vogels wel ergens op een opvangadres te recht komen. Een andere categorie hulpbehoe vende vogels is de winterslachtof- fers. Buth vindt het een goede zaak wanneer mensen met vetbolletjes en dergelijk voedsel vogels in de tuinen een handje helpen de winter door te komen. Toch ziet hij de winter als een natuurlijke selectie, om de zwakkere broeders er uit te halen. Als voorbeeld noemt hij de reigers, die erg gevoelig zijn voor kou. Als de wateren zijn dichtgevroren hebben ze geen eten meer. Toch gaat de rei gerstand niet achteruit, integen deel. Dat is volgens hem een teken dat de sterkere broeders voor het na geslacht zorgen en de kou de zwak keren voor haar rekening neemt: „Het gebeurt maar zelden dat een strenge winter een vogelpopulatie aantast." aangesloten vrijwilligers. Indien een vrijwilliger een oproep niet zou beant woorden, kan er automatisch worden doorgeschakeld naar een centraal punt, dat dag en nacht bezet is. Het verzorgingstehuis De Blaauwe Hoeve zou het meest geschikt zijn als centra le meldkamer. De Stichting Gekoördineerd Bejaar denwerk is inmiddels begonnen met een sponsoractie, die al 25.000,- heeft opgeleverd. Met dit bedrag kunnen 20 alarmeringsapparaten worden aan gekocht. Naar verwachting kan met dit aantal worden voldaan aan de be hoefte tot aansluiting in 1988. Voor de eerstkomende jaren wordt een maxi mum van 40 aansluitingen aanneme lijk geacht. Indien nodig zal het Be jaardenwerk voor de aanschaf van ex tra alarmapparaten een geldlening afsluiten, waarvoor de gemeente zich al garant heeft verklaard. Overigens zal de gemeente de vergoe ding voor de alarmapparaten ook la ten gelden voor inwoners die reeds zijn aangesloten op het systeem van BAZ. De bij drage van 2,- per week zal in dit geval rechtstreeks aan de deelnemers worden betaald. De gemeentelijke subsidie kan volledig worden gedekt uit de rijksmiddelen, die in het kader van het Flankerend Ouderenbeleid zijn toegezegd. HAAMSTEDE De bromfiets van de 18-jarige M. J. S. uit Haamstede is in de nacht van zaterdag op zondag in brand gevlogen, toen S. tegen een ge parkeerd staande auto reed. Dat ge beurde omstreeks 1.00 uur op de Hoge- zoom te Haamstede. S. reed over de Hogezoom in de rich ting van zijn woonplaats. De bromfiets werd flink beschadigd, de auto, eigen dom van H. A. A. uit Rotterdam, liep flinke schade aan de achterzijde op. Dit bleef zondagochtend over van de houten kantine voor de werkers aan de renovatie van de Vissers- en Koopman ven in Vlissingen nadat daar vermoedelijk brand was gesticht. De burgemeester van Kapelle maakt bekend, dat door de heer T. W. van Leeuwen, De Schuur 16 te 4421 DJ Kapelle een vergunning is gevraagd voor de uitbreiding van een fitnesscentrum op het per ceel, kadastraal bekend gemeente Kapelle, sectie E nummer 2272, plaatselijk bekend Ooststraat 42 te Kapelle. De betreffende bouw is in strijd met het geldende bestemmingsplan Eliwerve I. Burgemeester en wethouders zijn echter bereid om met toepassing van artikel 19 van de Wet op de ruimtelijke ordening een vrijstelling te verlenen, waardoor de voorgenomen bouw alsnog mogelijk wordt. Een en ander houdt in, dat gedeputeerde staten van Zeeland, gehoord de inspecteur van de ruim telijke ordening, dan een verklaring van geen be zwaar dienen af te geven op grond van artikel 19 van de Wet op de ruimtelijke ordening/50, lid 8 van de Woningwet, waarna de vrijstelling en bouwver gunning alsnog kunnen worden verleend. In verband hiermede ligt het bouwplan met de daarop betrekking hebbende andere bescheiden met ingang van 8 december 1987 gedurende een termijn van 14 dagen voor een ieder ter inzage op de gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken. Gedurende deze termijn kan een ieder bij burge meester en wethouders schriftelijk en gemoti veerd bezwaren indienen tegen het verlenen van de vrijstelling. Kapelle, 7 december 1987. De burgemeester voornoemd, w.g. J. van Bommel DE PZC 'N DIJK VAN EEN KRAffl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 18