Beste jaartijd in marathon voor Nakayama I n van krentenbrood- biljartspecialist. tot I Identiteit tennisclubs in gevaar Sportcommentaa Zo gezegd Voorspringer Bier Keeper-lokkers Schaken Corneille Sinterklaas PZC/sportkrant Biljartv oorwaarden Korte keu Matador MAANDAG 7 DECEMBER 1987 -"ï Ajax is alleen nog internationaal be zig. De competitie schrijven we ge woon af'. (A jax-voorzitter Ton Harmsen in Sport International) „Ik. betwijfel of Gerard Bakker wel bij zijn volle verstand is". (Tafeltennisser Paul Haldan in Het Parool) „Het is tegenwoordig sowieso al moeilijk om 400 wedstrijden bij een club te spelen, bij FC Groningen hele maal". (Jan van Dijk in programmablad FC Groningen) „Ajax is bij zeventig procent van de wereldbevolking bekend". (Ton Harmsen in Sport International) „Als ik al die Ajax-jongens hoor pra ten, word ik niet goed. Neem Van Bas ten, alsof Cruijff zelf aan het woord is". (Roda JC-voetballer Danny Hoekman in het Utrechts Nieuwsblad) „Vroeger waren schakers kettingro kers en alcoholisten" (Schaker John van de Wiel in Het Parool) „De beste ontspanning is een wed strijd van Ajax. Toppunt van zalig heid". (Ex-verzetsstrijder H. J. Teengs Gerritsen in Vrij Nederland) „Als de gemeente weer eens een recet te van een thuiswedstrijd in beslag neemt, denk ik altijd maar dat er de volgende dag weer 200.000 mensen over NAC ouwehoeren". (NAC-bestuurder Wicher Nijkampt in NAC-magazine) „Kijk, als je een ezel eenpilleke geeft, gaat-ie toch nooit een paardekoers winnen". (Veldrijder Roland Liboton in Vrij Nederland) „Als de buschauffeur van PSV net zo weinig risico's neemt als de spelers, dan zal-ie nooit een bekeuring krij gen voor te hard rijden." (Barry Hughes in Voetbal International) nationale Wielrenunie), dhr. H. Von- hoff (voorzitter NOCen de oud-sport coryfeeën Johan Cruijff, Jan Janssen, Eddy Merckx, Peter Post, Jan Raas en Raymond Poulidor. De Nederlander Gerrit Jan Konijnen berg vertrekt eind januari naar de Olympische Winterspelen in Calgary, waar de 24-jarige Utrechter als voor springer bij het schanstoernooi zal optreden. De Nederlandse skivereni ging ontving vrijdag de bevestiging van de organisatoren van de Winter spelen dat Konijnenberg, die eind ok tober al kennis maakte met de Olym pische schans, welkom is in de Cana dese stad. De Engelse topclubs Liverpool, Ever- ton en Manchester United hebben in samenwerking met een brouwerij elk een eigen biermerk op de markt ge bracht. Het initiatief is met instem ming ontvangen door de fans, maar fel bekritiseerd door het Britse minis terie van volksgezondheid. Het assortiment van de supermark ten is uitgebreid met blikjes bier van de merken Super Red (Liverpool), Everton Premium Lager en Red De- vil (Manchester United). Een deel van de winstmarge komt ten goede aan de clubs. Volgens berekeningen zal de jaarlijkse nettowinst circa 100.000 pond Sterling (350.000 gulden) per club bedragen. Volgens het ministerie van volksge zondheid wakkert het club-gebonden bier het voetbalvandalisme aan. De afdeling Walcheren van de sport vereniging Walcheren heeft een pro bleem. Het enigeC-elftal speelt in de hoofdklas maar heeft geen keeper. Om te ontstijgen aan het mijl tige provinciale niveau f vier Zeeuwse tennisclubs waagd aan een opmerkelijke werking. Animo uit Terneuzn uit MiddelburgDe Schelde uit' gen en TSI uit Goes smelten t jaar voor hun topspelers sai één onderneming: de Competi binatie Zeeland (CCZ). Op dia kunnen de toppers van de vien één team bij elkaar worden gi en ook de daarop volgenden gen van de Competitie Co® Zeeland zullen bemand woré spelers van de vier clubs. De voorstanders van deze rei naire onderneming hebben moeite om tenminste twee rol op te sommen. Ten eerste zullel§ teams op den duur op een I veau spelen, waardoor de m. geprikkeld en het spelpeil m wordt. Ten tweede zal deze san deling van krachten de topspi wellicht van weerhouden nat buiten de provincie te verhuis Deze samenwerking tussen clubs is uitzonderlijk, maar in A toch niet uniek. Bijna twintigjtj den gingen de schakers de t al voor. Aan het eind van deja||§ tig kwamen enkele Zeeuwse tientallen tot stand, die gejti I waren uit vrijwel alle Zee- a „Schaatsen stelt internationaal als wedstrijdsport niets voor. Als een kampioenschap buiten onze grenzen wordt gehouden, staan er twaalf plaatselijke zonderlingen langs de baan, aangevuld met de inhoud van honderd touringcars uit Nederland." (Hans Auer in Panorama) Impressie van een uitstapje dat de jeugd van de schaakclub Vlissingen maakte naar het Huttontoernooi in Leiden. Wat saillante details uit het reisverslag in „Vlissingen schaakt": de wekker liep af om 6.45 uur, de trein vertrok om 7.56 uur, de helft van de spelers raakte op weg naar de speel zaal de weg kwijt, anderen bezochten platenwinkels en in ,jéen er van kre gen we zelfs een joint van de zaak aan geboden, waarvoor wij natuurlijk snel bedankten". Het toernooi lever- De Nederlandse kunstschilder Cor- neille heeft een schilderij van Joop Zoetemelk gemaakt, dat op donder dag 17 december tijdens een af scheidsreceptie in het Maastrichtse stadhuis aan Nederlands beroemdste wielrenner geschonken wordt. Van het in opdracht van Zoetemelks sponsor SuperConfex vervaardigde kunstwerk - 'Hommage au champion du monde Joop Zoetemelk' genaamd - worden 200 zeefdrukken verkocht. De opbrengsten worden door de voor malige Tourwinnaar aan een door hem te bepalen goed doel geschon ken. Eén zeefdruk 'Hommage au Champion du monde Joop Zoetemelk kost 675 gulden. De afscheidsreceptie van Joop Zoete melk wordt in besloten kring gehou den. Uitnodigingen worden ver- FUKUOKA (ANP AFP) - In de laatste maand van het jaar heeft de Japanner Takeyuki Nakayama de beste marathontijd van 1987 gelopen. De 27-jarige winnaar van het goud op de Aziatische Spelen won zondag de marathon van Fukuoka in de tijd van 2 uur 8 minuten en 18 seconden. ;ofl' !d,| uU IJ: I ijiU Er zijn ongetwijfeld overeen tussen de tenniscombinatie m de schaaksamenwerking van Ij bestond en bestaat in beide van sport de vrees dat de afzoniI clubs op den duur hun eigen iaj verliezen. De toenmalige rot van de Zeeuwse schaakboni Scheltens uit Middelburg aarzelend voorstander van dei werking: ook hij wilde dat de Iers op een hoger niveau ginji len, maar anderzijds sprak hijt een ontwrichting van de Om de eigen club niet te vera bereikten de Zeeuwse schau unieke constructie: de (opt mochten in de landelijke corl uitkomen voor het ZeeuwstI maar diezelfde schakers moei de provinciale competitie ooiH voor hun eigen vereniging. fijieM kers bleef de samenwerking ill stand dankzij de enorme inzeti b man: Jan Hoogstrate. Toen /"Jlyj ders vertrok, was het snel gm het Zeeuws team. n 1 Ook in de tennissport zal hetd^xï verlies van de clubidentiteit durend gevaar voor de samenë zijn. De betrokkenheid van if clubs wordt zo intensief moge. houden door het topteam de strijden afwisselend in de m«| sen te laten spelen. Maar de r ook, dat iedere club toch geen 1 team, geen 'vlaggeschip' meert de belangrijke klassen. Omdatm andere teams van CCZ uiti clubs gevormd worden, zalm echte confrontatie meer komeifc die clubs. Daardoor zal veelsm rivaliteit tussen de vier rere/P verdwijnen. Toegegeven: de voordelen (feil veau en topspelers voor de r« houden) zijn groot. Maar de ca len publicitair een stapje terug j doen, want alle aandacht zijn op de Competitie Combinci land. De toekomst zal leren o/i dat willen aanvaarden. In Al tract staat in ieder geval al dei vereniging het recht heeft de| werking op te zeggen. Als de Competitie Combinatie 1 niet slaagt is er voor de tennisa altijd een redelijk alternatie!^ spelers bijeenbrengen in team. In de Zeeuwse schaaksgI levensvatbaarheid van dit altl bewezen: Het Witte Paard uitm Gent speelt landelijk zeer hom die oplossing heeft ook de vod Vlissingen met succes gekoi waarom zou dat Zeeuwse tennissport niet gen? JOOP VAN stuurd naar bekenden uit de wieler- wereld en het Comité van aanbeve ling, waarin vooraanstaande mensen uit de sport, politiek en bedrijfsleven zitting hebben. De bekendsten zijn: mr. D. van Agt (EG-ambassadeu'r in Japan), dhr. C. Bergelin (minister van Jeugd en Sport in Frankrijk), drs. D. Dees (staatssecretaris WVC), prof. dr. Co Greep (Academisch Ziekenhuis Maastricht), Jacques Goddet (direc teur Socièté du Tour de France), Mr. Ph. Houben (burgemeester van Maastricht), dr. J. Kremers (gouver neur Provincie Limburg), mr. H. van Liemt (voorzitter raad van bestuur DSM), drs. R. van der Linden (staats secretaris Buitenlandse zaken), dhr. A. van der Louw (voorzitter sectie be taald voetbal KNVB), dhr. J.-F. Na- quet-Radiguet (directeur Socièté du Tour de France), dhr. P. van der Mo len (voorzitter KNWU). dhr. H. Ver- bruggen (voorzitter Profsectie Inter- Dat Sinterklaas een zeer vitale oude baas is, wisten we natuurlijk al lang. Want op de hoge, hoge daken rijdtW Nicolaas met zijn knecht, zonder ooit vermoeid te raken. In de afgelopen jaren is de vitaliteit van de Spaanse j j roker en geheelonthouder zelfs nog aanzienlijk verbeterd, want in de bossen bij Domburg bekende de bejaardeïM heilige, dat ook hij tegenwoordig regelmatig trimt en jogt. Zijn conditie was in ieder geval goed genoeg om vlak:I de start van de naar hem genoemde cross even te poseren tussen de Zeeuwse atleten. Om nu te voorkomen dat de tegen stander de ballen zo maar in het netje kan trappen is er een veldspeler be reid gevonden tussen de palen te gaan staan, maar hij doet dat met lichte tegenzin. Wat doe je aan zo'n probleem? Jeugdrainer Hans Hack: „Ik heb voorgesteld een advertentie te plaat sen. Dat is vrijdag gebeurd. Mis schien brengen we daarmee wel ie mand, uit bijvoorbeeld de handbal, op een idee. Tot nu toe is er geen reac tie geweest, maar dat kan altijd nog komen. En dan hebben we het in elk geval geprobeerd." Toch hoor je wel eens dat juist bij de jeugd spelers heel graag keepen. Er worden hele gevechten om geleverd wie er op doel mag staan? Hans Hack: „Bij de jongste jeugd is het geen probleem. F-jes, E-tjes en ook nog wel D-tjes staan graag op doel. Maar als ze wat ouder worden, zo tussen de 12 en 14 jaar, en bij de C- tjes spelen zie je toch vaak dat een keeper gaat zeggen: nu wil ik ook wel eens voetballen. Met dat probleem hebben we bij Walcheren te maken." Wat zijn de gevolgen van die f men"? Hans Hack: „Het heeft nog i| puntjes gekost. Nu kun je je aft of die puntjes echt zo belangi#| maar we moeten er wel voor dat ze plezier in het spel houdea maal. Dus als we een echte keep; meer, vinden kunnen we ei# weer eens tegen onze doelm# gen. Je kunt kiezen: voetball® doel staan. En als het niet lukt de zaak zoals het nu is. We Kj dan in elk geval geprobeerd 0' aan te doen." de een .schitterende'gedeelde tien de plaats op, en op de terugweg wer den nog enkele CD's gekocht, in het voorste deel van de trein werd om grof geld gekaart, „terwijl in het ach terste deel nog wel wat nageanaly- seerd zal zijn". Je kunt toch moeilijk zeggen dat dat een mat reisje is ge weest. Dit magere marathonseizoen was er nog niet sneller gelopen dan 2.09.50. De Japanner Hiromi Taniguchi was op 10 mei in Londen goed voor die tijd. Taniguchi kwam in Fukuoka. de tradi tierijkste marathon van Japan, zon dag niet verder dan 2.12.14. goed voor de zesde plaats. Hij eindigde vijftien seconden achter de Ethiopiër Bela- nyenh Densimo. die in april de mara thon van Rotterdam won (2.12.58). gen land voorname concurrenten in Kodama (2.07.35) en Ito (2.07.57). In Fukuoka, waar altijd op de eerste zondag van december de marathon wordt gehouden, maakte de Portugees Fernando Mamede. sinds 1984 de we reldrecordhouder op de 10 kilometer (27.13,81). zijn debuut op de klassieker over 42 kilometer en 195 meter. Bij ki- lometerpaal 26 stapte Mamede uit. Uitslag-: 1. Takeyuki Nakayama (Jap) 2.08.18 (beste jaartijd), 2. Masanari Shintaku (Jap) 2.10.34. 3. Jörg Peter (OD1) 2.11.22. 4. Kazuyoshi Kudo (Jap) 2.11.36, 5. Belaine Densimo (Eth) 2.11.59, 6. Hiromi Taniguchi (Jap) 2.12.14. 7. Yasushi Sakaguchi (Jap) 2.12.25. 8. Jakov Tolstikov (Sov) 2.12.31. 9. Ravil Kasjapov (Sov) 2.13.12, 10. Tomoyuki Taniguchi (Jap) 2.13.34. De seizoenranglijst na zondag: Takeyuki Nakayama (Jap) 2.08.18 (Fukuoka 6/12), Hi romi Tanaguchi (Jap) 2.09.50 (Londen 10/5), Salvatore Bettiol (Ita) 2.10.01 (Venetie 11 10). Mustafa El Nechadi (Mar) 2.10.09 (Lon den 10 51. Hugh Jones (GBr) 2.10.11 (Londen 10 5). Gianni Poli (Ita) 2.10.15 (Londen 10/5), Geir Kvernmo (Noot 2.10.17 (Londen 10/5), Mehmet Terzi (Tur) 2.10.25 (Londen. 10/5), Boguslaw Psujek (Poll 2.10.26 (Londen 10/5), Charlie Spedding (GBr) 2.10.32 (Londen 10 5). Polly Lippens in de voormalige bakkerij in Vlissingen. VLISSINGEN- Waar eens de beste puntbroodjes en het lekkerste kren tenbrood van Vlissingen (of was het van heel Zeeland?) werden gebak ken, ketsen nu de biljartballen. De enorme bakovens zijn verdwenen en hebben het veld moeten ruimen voor een kleine wedstrijdtafel. Want na een arbeidzaam leven wil de bakker Polly Lippens zich weer wel eens aan zijn grootste passie wijden: het spel van de keu en de drie ballen. „Ik heb altijd in mijn achterhoofd gehad dat ik de bakke rij niet moest verkopen als ik zou stoppen met werken. Want dan zou ik een mooie ruimte hebben om een biljart neer te zetten". Die droom is verwezenlijkt net als het volgende doel: een eigen biljartclub: ReHa- We, Resultaat van Hard Werken. Sinds kort is die ingeschreven bij de Koninlijke Nederlandse Biljart Bond. Het clublokaal aan de Grave- straat in Vlissingen is goedgekeurd en de leden in de computer van de bond ingevoerd. Vier man sterk. „En binnenkort kunnen we het vijfde lid verwelkomen", zegt de oprichter trots. matador was echter slecht op dreef. In een partij cadre 500 caramboles met 400 voorgift, moest hij het tegen de heer Pol, een bakkerstudent, af leggen. Ook een partij van 25 ca ramboles over 3 banden werd door hem verloren". De naam in het kran- tebericht mag dan onjuist zijn. de fo to's in het plakboek vormen het be wijs van de ontmoeting. Van Eijme- ren, een iets te kort gestropte das, be teuterd naast de tafel terwijl de Zeeuws-Vlaamse donkerharige jon geling met een felle blik in de ogen aan stoot is. Die dodelijke blik bezorgde hem de bijnaam „Panter". Vooral het Adve- rentieblad voor west Zeeuws-Vlaan deren (Abonnementsprijs f 3,75 p. nie nat en die velletje is nie dons nie. Winterverblijf te Schoondijke. Be zoek van 8-24 uur. Voorschrift veearts. Veel bananika-Oranje ap pels en van onder kurkie. Sportvrien den brengt bezoek of zend verster king en ALLES SAL REGKOM". Een Zuidafrika-comité was er toen nog niet. De panter verdween uit het nieuws toen hij in Zutphen ging werken en in het huwelijk trad. „Op biljart- voorwaarden", vertelt hij, „want ik wilde één keer per week naar de bil jartclub kunnen gaan. Dat moest mijn vrouw beloven. De eerste dins- werd daarom maar lid van een bil jartclub, een gezelligheidsvereniging van de SV Walcheren. Maar toen tij dens de zomermaanden het clubhuis dichtging en Polly Lippens had vast gesteld niet meer de keu-behande ling van de panter te hebben, schafte hij zich toch een biljart aan. „Om te trainen, want ik ben een streber". Hij sloot zich ook aan bij ABV in Sou burg, zodat hij competitie kon spe len, maar merkte dat sterke, bevrien de spelers van Walcheren („Dat zich niet bij de KNBB wil aansluiten, om dat de spelers dan naar het café moe ten") die stap niet wilden maken. „Daarom heb ik mijn eigen clubje nu opgericht. Voor spelers van Walche ren, die competitie willen spelen. Niet als concurrentie voor bestaan de, clubs hoor". Hij voldeed aan de eisen. Een bestuur (voorzitter, sece- taris en penningmeester) en een clublokaal met goedgekeurd biljart. Zelfs de stalen steunbalk in de ruim te, die het gebruik van de korte keu bij bepaalde spelsituaties noodza kelijk maakt, vond genade in de ogen van keurmeester Bart de Willi gen. „Maar als we verplicht worden om teamwedstrijden te spelen en we krijgen hier clubs op bezoek, zal ik die paal er uit laten halen. Want ik wil niet hebben dat ze als smoesje kunnen zeggen dat ze daardoor van mij hebben verloren...". Inmiddels heeft ReHaWe het eerste succes geboekt. In de voorronden op de finale eerste klas libre van het dis trict Walcheren/De Bevelanden speelde Polly Lippens („Ik ben een royale speler. Van die grote ballen... Dat korte spel kenden ze in mijn tijd nog niet zo. Daar moet ik nog veel op oefenen".) zich de afgelopen week dicht naar een plaats bij de beste acht toe. Hij won de vier partijen. „Ik zie me nog eens als biljartwonder op latere leeftijd. Ik heb de tijd, de gele genheid en de wil. Ik ga elke dag een uur trainen en als dat niet helpt train ik langer. Ik ben altijd de krenten broodspecialist geweest, nu wil ik de biljartspecialist worden". PETER DE JONGE Voor de 27-jarige Nakayama. die van start tot finish leidde en zevenhonderd voorsprong nam op zijn landgenoot Shintaku (2.10.34). was de 2.08.18 niet de beste tijd uit zijn loopbaan. In 1985 was hij drie seconden sneller (2.08.15). De tijd van Fukuoka was wel goed voor de twaalfde plaats op de mara thonranglijst aller tijden, die nog altijd wordt aangevoerd door de Portugees Carlos Lopes. De Olympisch kam pioen op de marathon liep in april 1985 in Rotterdam 2.07.12. Nakayama moest in Fukuoka winnen om zich te verzekeren van een plaats in de Japanse selectie voor de Olympi sche Spelen van Seoul. Hij heeft in ei- dag na ons huwelijk, we waren drie dagen getrouwd, vroeg ik aan haar: vind je het goed dat ik ga of heb je liever dat ik thuisblijf, want we zijn nog maar drie dagen getrouwd. 'Je mag gaan, want dat heb ik beloofd', zei ze, 'maar ik zou het natuurlijk leuk vinden dat je thuisbleef. Ik dacht: weet je wat, ik blijf voor deze ene keer thuis. En ik ben 27 jaar niet meer naar de biljartclub gegaan". Maar het ivoor bleef zachtjes rollen in zijn bovenkamer. Als hij zou stop pen, moest hij de winkel met bakke rij niet verkopen maar houden. Dan kon hij er lekker een biljart neerzet ten. Toen op 31 december 1982 het laatste broodje de deur uit was, ver telde hij zijn vrienden van zijn biljart plannen. „Maar die wisten nog dat ik vroeger goed had kunnen biljarten en zeiden dat ze nooit zouden komen spelen, omdat ze dan toch maar zou den moeten staan toekijken". Hij Hypolitus Ludovicus (Polly) Lippens werd op 16 mei 1926 geboren in Groe- de. „Op het biljart", zegt hij zelf, want vader had een café op de Kruisdijk. Die tafel met dat helgroene laken, dat door die felle lampen erboven hingen fluoriserend leek, had een magnetische aantrekkingskracht op de kleine Polly. „Ik was een jaar of acht en te klein om boven de tafel uit te komen. Dan pakte ik een stoof om te kunnen biljarten. 'Als je vader straks thuis komt, vertel ik het hoor', waarschuwde mijn moeder dan. En ik wist dat ik een pak voor mijn broek zou krijgen, maar dat had ik er graag voor over". Na zijn diensttijd in Indië volgde hij in Wageningen de bakkersvakschool („Word maar bakker, zei m'n moeder, want eten moeten de mensen al tijd"), waar hij in het Oranje-hotel de biljart-professional P.A. van Eijme- ren ontmoette en... versloeg. Een krantebericht uit die tijd meldt: „De jaar bij vooruitbetaling) prees dit bil jartfenomeen. „Die verslaggever kwam nog al 'ns bij mijn vader in het café. Hij lustte graag een borreltje. Als ie een sigaar wou, pakte m'n va der een doos Hofnar en wanneer hij die wilde betalen zei m'n vader: 'Laat maar zitten'. Dan vroeg ik wel eens: 'Moet die vent niet betalen'. Want ik had niet in de gaten dat mijn vader het prachtig vond dat de naam van zijn café steeds in de krant kwam door dat biljarten van mij". Het was proza van een bijzonder soort. Zoals op 9 maart 1955 toen de reporter van het Advertentieblad uit zijn zakelijke cafébezoek het volgde nieuws opdiepte. Onder de kop „Panter op hok" meldt hij: „In de sportverslagen die in vele gezinnen vreugde brachten heeft men enkele malen de naam van „De Panter" ge mist. „De Panter" is ziekjes. Die ogies staan nie fel nie, die neusje het Nakayama: 2 uur, 8 minuten en 18 seconden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 16