- PZC l\\\ Sfedrijfsleven laakt gebrek Zeeuwse daadkracht WOV Gerrit-Jan Heijn tot ontvoerders Geen geld stimulering economie door overheid JÊfó' 5 December u Hovers 3 vandaag Jules Croiset een nacht ontvoerd in België 35 JAAR POSTORDEREN EUROPESE INGREEP Groen licht sluiting militaire hospitalen 1 Biljetten van 250 gulden gefötocopieerd Daadkracht van gs gevraagd olkenvelden k De Jaargang no. 286 jijdlg 4 december 1987 vrijdagkrant Lesgeld Se akten erbouw oechst ijdagkrant Europese actie Stabilisering LUBBERS ZIET GEEN RUIMTE AANWEZIG (éÊÊÊÈHIKKÊ!f Restaurant „Katseveer" gecombineerd met een mooie pantalon een goed kado idee! IBERfl roog en veel bewolking. Maximum wförntuur rond 3 graden. Matige tot krichtige zuidoosten ivind. m ,"tpe Zie pag. 7 PROVINCIALE ZEEU DELBURG - Het Zeeuwse bedrijfsleven /■ijt iet dagelijks bestuur van de provincie /erbi sterend gebrek aan daadkracht in de ase tan de besluitvorming over een vaste iielde-oeververbinding (WOV). Dat een open brief van het Departement and van de Nederlandse Maatschappij voor lerheid en Handel. 'Nijverheid en handefis met de WOV beu', zo luidt de titel van |ie in brochure-vorm is verschenen. De brief is geschreven vanuit een 'zeer klem mend gevoel van onbehagen' dat de afgelopen maanden gegroeid is in de kring van het Zeeuwse bedrijfsleven. Men constateert dat op een cru ciaal moment in de bestuurlijke afronding van het WOV-project vertraging is ontstaan en stelt daarvoor het dagelijks provincebestuur verant woordelijk. Dat ook het rijk vertegenwoordigd is in de voorbereidende stuurgroep, kan volgens de open brief niet gelden als een excuus. Het schrijven, gericht aan het dagelijks provin ciebestuur, werd gistermiddag overhandigd aan de verantwoordelijke gedeputeerde drs R. C. E. Barbé (CDA). Er zijn afschriften verstuurd naar de ministerraad, de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat, de vaste kamercommissie voor economische zaken en de provinciale sta ten. De brief eindigt met een klemmend beroep op de leden van gedeputeerde staten, inclusief de commissaris van de koningin: 'Maak haast met de WOV, voorkom elk uur verdere vertraging, smeed het ijzer nu het nog heet is. Geef acht col lege, biedt de Zeeuwen de gelegenheid trots te zijn op uw daadkracht'. Er wordt aan toege voegd dat de brief moet worden gezien als 'de aanmoediging van een zeer betrokken suppor tersclub'. (Zie ook pagina 17) PZC 'icholen moeten zelf uitmaken f ze een leerling wegsturen als leSders het lesgeld van 1030 iujn?z niet betalen. PAGINA 3 |lHeen leerlingen die op de mid- elbare school gezakt zijn voor et eindexamen mogen voor aan nog herexamen doen. PAGINA 5 Het afgelopen jaar is voor de Nederlandse akkerbouwers '.en kan de Slechtste uit de andbomvgeschiedenis. PAGINA 19 dreiging van de werkge- heid voor de fosfaatfa- van Hoechst is op korte n van de baan. PAGINA 21 Rente kwart procent verlaagd AMSTERDAM (GPD) De rente in Nederland gaat voor de derde keer in een maand weer iets omlaag. Donderdagmiddag besloot de Nederlandsche Bank al haar tarieven met 0,25 pro cent te verlagen. Het zogeheten promesse-disconto bedraagt nu 4,75 procent. Voor de commerciële banken geldt dit als richtsnoer voor de tarieven die zij berekenen voor kredieten aan bedrijven en particulieren. Rood staan wordt dus goedko per. Ook de hypotheekrente zou iets omlaag kunnen. De vorige discontoverlagingen be droegen eveneens 0,25 procent. Sinds dien zijn de internationale geldmarkt tarieven verder gedaald. De Neder landsche Bank vindt, net als de voor gaande keren, dat een lager renteni veau gewenst is met het oog op de ster ke positie van de gulden binnen het Europees Monetair Systeem (EMS). ieatan Boucher hoopt tijdens Olympische Spelen goud te op de kilometer. PAGINA 25 a%Mfhkamp postorderbedrijf vusÊ35-jarig bestaan*Argen tijns vlees, natuurprodukt uit QT&kge pampa's Wintervei- JiaMlden kost niet veel tijd g Wenk sporten en de prijspuzzel B Uit agenda en de bioscopen Kvnst in de krant en een B iovereicht van de exposities P|GINA 7, 9, 11, 13, 14 en 15 Radio, tv en kunst: 2 Birlien- en buitenl.: 3 en 5 Opir ie en achtergrond: 4 QFinanciën en economie: 6 Provincie: 17, 19, 21, 22 en 23 JfcSpoi t: 24 en 25 RIJNSBURG (ANP) - De rijkspolitie van het Zuid-Hollandse Rijnsburg heeft twee mannen aangehouden die woensdag geprobeerd hebben een vals bankbiljet van 250 gulden uit te geven. De politie heeft dit donderdag avond bekendgemaakt. Een winkelier die de zaak niet ver trouwde waarschuwde de politie. Bij onderzoek in de woning van een van de verdachten en in een auto werden in totaal ongeveer 1000 biljetten van 250 gulden inbeslaggenomen. De valse bil jetten, die de politie van redelijke kwa liteit noemde, werden gefabriceerd met behulp van een kleurenkopieer machine. Deze machine werd enkele weken geleden in Wijk bij Duurstede gestolen. De verdachten zijn de 46-jarige Noord- wijker J.H. en de 49-jarige Amsterdam mer A. de R. Beiden hebben een be kentenis afgelegd. Een renteverlaging is natuurlijk goed voor de economie. De bedrijvigheid neemt toe, want geld wordt goedko per. Ondernemers zouden bijvoor beeld wat sneller geneigd zijn te inves teren. Met geleend geld duurzame con sumptiegoederen kopen, wordt ook iets aantrekkelijker. De renteverlaging in Nederland is on derdeel van een gecoördineerde actie van Europese centrale banken om de onrust op de financiële markten te ver minderen. Als eerste had de Bank of England de Britse rente met 0,5 pro cent omlaag gebracht. Daarbij werd de onzekerheid op de markten als voornaamste motief genoemd. De Franse centrale bank en de Bundes bank volgden met verlagingen van 0,25 en 0,5 procent. In Belgie, Oosten rijk en Zwitserland werden de renteta rieven eveneens verlaagd. Het West- duitse disconto staat nu met 2,5 pro cent op een ongekend laag niveau. Het tot nu toe laagste peil van het West- duitse disconto was 2,75 procent. Dat tarief gold acht maanden lang in 1959. Net als Nederlandsche Bank-presi- dent dr. Wim Duisenberg noemde de Westduitse minister van financiën dr. Gerhard Stoltenberg de renteverla gingen een belangrijke bijdrage tot stabilisering van de aandelen- en va lutamarkten. Daar is niet buitenspo rig gunstig gereageerd. De dollar steeg licht, maar niemand durft er vergif op in te nemen dat het einde van de daling nu bereikt is. LEIDEN - Het omzagen van de bijna 200jaar oude bruine eik op het terrein van de Leidse Hortus Botanicus is een feit. Door ziekte aangetast is de boom dood gegaan. Met een speciale kettingzaag zal de enorme stam in schijven worden gezaagd, die worden verkocht aan liefhebbers. Foto: direct na het omzagen werden de leeftijdsringen door een deskundige geteld, daarbij op de vingers gekeken door pers en belangstellenden. HILVERSUM (ANP) - De echtgeno te van de op 9 september ontvoer de Ahold-topman Gerrit Jan Heijn, mevrouw Hanky Heijn-En- gel, heeft donderdag via de tv (het halfzes-journaal) de kidnappers opgeroepen haar man vrij te laten of op zijn minst weer contact te zoeken. De ontvoerders lieten niet meer van zich horen sinds de deels ge slaagde overhandiging van het los geld, vorige week vrijdag. Het was de eerste keer dat een lid van de fa milie Heijn de televisie benutte om zich tot de ontvoerders te wenden. Mevrouw Heijn zei letterlijk: „Ons vertrouwen in een goede afloop van de ontvoering van Gerrit-Jan duurt nu al 86 dagen. We hadden gehoopt dat u mijn man zou vrijlaten, nu wij al het mogelijke hebben gedaan om u het losgeld te overhandigen. Van daag, zeven dagen later, blijkt dat echter niet te zijn gebeurd. Wat de media allemaal hebben gepubli ceerd over de aflevering van het los geld mag u ons niet aanrekenen. Daarom vraag ik u uit het diepst van mijn hart: laat Gerrit-Jan zo gauw mogelijk vrij, zodat er een einde komt aan deze lijdensweg. Als u dat niet van plan bent, vraag ik u met klem om snel op de gebrui kelijke wijze weer contact met ons op te nemen. Wij kunnen dan zon der inmenging van buitenaf nadere afspraken maken. Wij willen im mers maar één ding en dat is een spoedige thuiskomst van onze Ger rit-Jan. Laat ons niet nog langer in onzekerheid. Want op deze manier verder leven is voor iedereen on menselijk". Woordvoerder A. Geelof van het beleidscentrum van justitie en po litie in de ontvoeringszaak wilde niet ingaan op de oproep. BRUGGE, AMSTERDAM (GPD) De acteur Jules Croiset is woensdag avond vanuit een hotel in Brugge door drie mannen ontvoerd naar een woning in Charleroi in Zuid-België. Hij slaagde er gisterochtend in uit de woning te ontsnappen en de politie te waarschuwen. Volgens het parket in Brugge en een woordvoerder van de Amsterdamse politie houdt de kid napping verband met de strubbelin gen rond de opvoering van het toneel stuk van Fassbinder 'De stad, het vuil en de dood'. Croiset nam twee weken geleden duidelijk stelling tegen de op voering van het stuk in Rotterdam, omdat het anti-semitisch zou zijn. De manager van Croiset ontving gis termorgen een brief, waarin werd geeist dat het omstreden toneelstuk donderdagavond zou worden opge voerd in de Stadsschouwburg van Am sterdam. De Amsterdamse politie is inmiddels in het bezit van de brief, maar de afzenders zijn onbekénd. Croiset verbleef in Brugge om een voorstelling bij te wonen van 'Publiek, ik ver(w)acht u', een bloemlezing uit het werk van Max Havelaar. Een woordvoerder van de familie deelde gisteravond mee dat Croiset ongedeerd, maar mentaal aangesla gen is. Hoe Croiset zichzelf kon bevrij den, is nog niet duidelijk. Hangende het onderzoek wil de Belgische poli tie over deze „ideologische ontvoe ring" niets meedelen. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) heeft donderdag van de Tweede Kamer groen licht gekregen voor zijn plan nen de militaire hospitalen te reorga niseren. De plannen van Van Houwelingen gaan uit van sluiting van de twee be staande militaire hospitalen en de bouw van een nieuw militair hospitaal op het terrein van het acdademisch ziekenhuis (AZU) te Utrecht. DEN HAAG (GPD) Het kabinet ziet geen kans de economie een extra sti mulans te geven door de investerin gen van de overheid op te voeren. Het geld daarvoor ontbreekt, aldus pre mier Lubbers donderdag tijdens een debat over de gevolgen van de beurs krach en de daling van de dollarkoers. Het CDA drong woensdag nog samen met de linkse oppositie en tot schrik van de VVD aan op vergroting van de overheidsinvesteringen in riolen, we gen en milieu. De regering roept bonden en werkge vers op een absolute nullijn voor de lo nen af te spreken, omdat de koop kracht volgend jaar volledig gegaran deerd is. Door de daling van de dollar koers worden tal van produkten goed koper. Wanneer de huidige dollarkoers van f 1,85 stand houdt, neemt de koop kracht van een modale werknemer bij een nullijn van de cao-lonen toch nog met één procent toe. De koopkracht van uitkeringsgerechtigden stijgt nog meer, rekende minister De Korte de Tweede Kamer voor. Premier Lubbers verzette zich tijdens het debat nadrukkelijk tegen de wens van CDA en PvdA meer geld uit te trekken voor overheidsinvesterin gen. Volgens Lubbers zal er de komen de vijf jaar al in het totaal vijf miljard meer uitgegeven worden aan over heidsinvesteringen. Een vergroting van het financieringstekort om nog meer uitgaven te betalen, is in strijd met het regeerakkoord, aldus het ka binet. Lubbers wees erop dat boven dien de overheidsinkomsten dalen doordat het Nederlands aardgas in het buitenland minder oplevert. Opmerkelijk tijdens het debat was de openlijke verdeeldheid tussen Lub bers en VVD-vice-premier De Korte over het nut van verdere belastingver laging. Volgens Lubbers is dat niet no dig, nu de voorspellingen van de koop kracht er zo zonnig uitzien. Maar De Korte noemde belastingverlaging juist een „veel effectievere" manier om de economie te stimuleren dan vergro ting van de overheidsinvesteringen. Het kabinet is wel gelukkig met het besluit van Duitsland, Engeland en Frankrijk het disconto te verlagen met een half procent. Het Nederland se bankdisconto zal met 0,25% worden verlaagd. Advertentie Advertentie SURPRISE menu voor SURPRISE prijs Katseveerweg 2 4475 PB Wilhelminadorp, tel. 01100-27955. kleur zwart maten 35 - 40 adviespr. 59.95 alléén vandaag en morgen schoenen-en vrijetijdskleding Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur Het is absoluut geen ge heim dat de Zeeuwse on dernemers, verenigd in Nij verheid en Handel, zorgen hebben over de bestuurlijke daadkracht van de leidende politici in Zeeland. In de aanloop tot het inmid dels veel genoemde congres Zeeland na(ar) 2000 van begin vorig jaar stelde het bedrijfsleven onomwonden vast dat het deze provincie ontbreekt aan de Misters Zeeland, zeg maar aan spraakmakende politici, die - zoals het zo mooi heet - de kar kunnen trek ken. Mensen dus, die gezag hebben in de provincie en daarbuiten en die wat kunnen bereiken voor hun provincie in het regeringscentrum Den Haag. Met weemoed wordt gedacht aan de Mis ters Zeeland uit de periode rond de ja ren zestig, die Zeeland in de vaart der volkeren, om nog maar eens zo'n cliché te gebruiken, omhoog hebben gesto ten. Gebrek aan daadkracht van de Zeeuwse provinciebestuurders heeft het bestuur van het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel aangezet zich met een pittige open brief tot gedeputeer de staten van Zeeland te wenden. De ondernemers uiten hun ernstig onge». noegen over de gang van zaken rond de Westerschelde oeververbinding. In uitdagende letters meldt de omslag dat Nijverheid en Handel het gesol met de WOV beu is. De tekst van de brief- elders in dit blad meer daarover - liegt er evenmin om: onbehagen, ver bijstering, bittere teleurstelling, het zijn letterlijk de woorden, die de onder nemers gebruiken. Het komt er kort en goed op neer, dat gedeputeerde staten én de commissaris der koningin verre gaande laksheid wordt verweten om dat verzuimd is het 'huiswerk' voor mi nister Smit-Kroes van Verkeer en Wa terstaat over de WOV tijdig in te leve ren met als gevolg vertraging in de be sluitvorming. De frontale aanval van de in Nijver heid en Handel verenigde onder nemers op het provinciebestuur staat niet op zichzelf. Van verschillende kanten is al in een eerder stadium kri tiek geuit op de door de Zeeuwse be stuurders veroorzaakte vertraging, maar de open brief van de onderne mers spant tot nu toe de kroon. Ook al zien zij zelf hun schrijven als 'een aan moediging van een zeer betrokken supportersclub', de dames en heren politici kunnen dit signaal van het be drijfsleven niet anders vertalen dan als een motie van wantrouwen. Politiek gezien hebben zij daaraan geen enkele boodschap, want zolang de leden van provinciale staten in meerderheid het beleid van gs steunen, veroorzaakt het soort brieven als van Nijverheid en Handel nauwelijks een rimpel in de po litieke vijver van de Middelburgse Ab dij. Het zou van onderschatting van de ernst van de situatie getuigen als gs zich doof en blind houden voor de sig naalwerking die van deze brief uitgaat. De feiten pleiten in het voordeel van Nijverheid en Handel. Er is inmiddels sprake van een vertraging van bijna een halfjaar, volledig te wijten aan het afwachtende optreden van het dage lijks bestuur en aan het niet tijdig ge reed zijn van enkele Zeeuwse rappor ten en nota's - het huiswerk - voor de minister. Niet aan de indruk valt te ontkomen dat gs in de zaak van de WOV on voldoende als eenheid zijn opgetre den. Aan de ene kant is er gedeputeer de Barbé, die de oeververbinding als een persoonlijk prestige-object be schouwt en daarom nogal eens solis tisch optreedt, anderzijds zijn er de ge deputeerden mevrouw De Vries-Hom- mes, De Voogd en Ventevogel, die niet kunnen nalaten op hun eigen wijze in vulling te geven aan hun (afwijkende) visie op het WOV-project. Ventevogel bijvoorbeeld gaf er deze week tijdens een politieke bijeenkomst in Reimers- waal nog blijk van. Natuurlijk is ook Ventevogel voorstander van de WOV, maar de wijze waarop hij de inhoud van zijn boodschap beschrijft laat ge rede twijfel over zijn loyaliteit aan het gemeenschappelijke standpunt van gs. Het is een publiek geheim dat de politieke verstandhouding tussen de beide CDA-gedeputeerden te wensen overlaat. Achter de schermen probe ren zij een zo gunstig mogelijke uit gangspositie binnen hun partij te be trekken. Scoren in het openbaar valt daaronder. Het is een slechte zaak als bepaalde gedeputeerden het Zeeuwse belang of wat daaronder mag worden verstaan, ondergeschikt maken aan hun politieke ambities. Ja of nee een oeververbinding over de Westerschel de kan bepalend zijn voor de toekomst van dit gewest. Zorgvuldig manoeu vreren is geboden. Het Zeeuwse be lang vraagt om een eensgezind optre den van de verantwoordelijke politici. Dim Advertentie STEUTEL HERENMODE lange kerkstraat 41 -goes-01100 16415

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1