kleintjes Deetman verandert studiefinanciering Moord op twee prostituées in Terneuzen vandaag PER 1 JANUARI 25 GULDEN VS willen marine in Golf houden Vlissinger vindt grote muntenschat j LESGELD NIET BETAALD \p\antalons D v,™./ 79,- n, Tv-voorschotje van Gorbatsjov Koud en 30e jaargang no. 284 Joensdag 2 december 1987 Nijpels Werklozen U) VOC-schip Bereidheid Bowlen UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) zal de eigen bijdrage van 25 gulden voor een verwijskaart naar de specialist op 1 januari 1988 invoeren. Hij heeft zijn besluit dinsdag meegedeeld aan de Ziekenfondsraad die zich in okto ber in een meerderheidsadvies nog tegen deze maatregel heeft uitgesproken. L. MIKDERH0UD VLISSINGEN De Vlissin ger Cees Grims heeft op een stukje grond van zijn vrouw aan de Zuidbeekseweg in Vlissingen ongeveer vijftig gouden en koperen munten gevonden. De munten zaten in een kous en een kruik, die bij het spitten kapot werd gestoken. Plan-Dekker Maximum MINISTER VOLGT ADVIES OP gecombineerd met een leuke pullover een goed kado idee R 1 Vanmorgen bewolking en vanmiddag zonnige perioden. Matig zicht. Geen neerslag. Temperatuur4 graden. Kou de krachtige oostelijke wind. kunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg Vlissingen Goes PROVING! 01180-81000 01184-84000 01100-31800 Terneuzen Hulst Zierikzee 01150-94457 01140-140581 01110-153801 t ERNEUZEN - In een pand aan de Dijkstraat in Terneu- n zijn gisteren de stoffelijke overschotten aangetroffen (in twee prostituées. De vrouwen, van wie de politie gis- ravond laat de namen en nationaliteit nog niet kon vrij- ven, werden gevonden in het zelfde huis waarin in juni t jaar de prostituée Helena Merdonca is vermoord, slichamen werden gistermiddag door rechercheurs aan getroffen. De slachtoffers zijn - voorzover nu bekend - op gewelddadige wijze om het leven gebracht. Het recherche bijstandsteam Zuidwest-Nederland en agenten van de ge meentepolitie Terneuzen zijn gisteravond en afgelopen nacht in en om de woning waar de beide vrouwen sinds en kele maanden woonden en werkten, op zoek gegaan naar sporen. {Zie ook pagina 9) PZC im I lees De fracties van de PvdA en de VVD hebben ernstige kritiek op minister Nijpels, zij vinden dat hij te veel aandacht be steedt aan de presentatie en te weinig oog heeft voor de in houd van zijn beleid. PAGINA 3 De FNV wil met werkgevers en overheid afspreken om in de komende vier jaar 120.000 langdurig werklozen aan werk te helpen. PAGINA 5 >87, aris de ren, oien ac' )ale|i iete^j coiriip tore! s, efl irany ak-f j nneti jatr tve kot ij cunfl igenfl ,elas - >raa: hyd(| >rsp; uite ichuijj aim talul actck'i uief^ vee:;' DUilf voe i I, ws loffl laim Lan' ;ndj| elde etc. Een initiatiefgroep wil pogin gen in het werk stellen om het in 1749 voor de Engelse kust ge zonken Oostindiëvaarder te bergen en over te brengen naar Neeltje Jans. PAGINA 11 Nederlandse gemeenten verto nen een groeiende bereidheid om in een gewone straat en in gewone huizen asielzoekers te vestigen. PAGINA 13 Bondscoach Chris Mijnsber- gen van de nationale bowling- bond wil meer op de professio nele toer. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financien en economie: 7 Provincie: 9,11,13,14 en 15 Sport: 17 Toch eigen bij dr age specialist 37 vl 3mbi psli| (Advertentie) Oogstrelende combinatie van 3 ver schillende zilveren kettingen tot 1 collier. Het verschil in lengte geeft een bijzonder mooi effect! Lengte 80 FIRMA Zuidstraat 66, Westkapelle tel. 01187-1284 Een deel van de muntenvondst van Vlissinger Cees Grims in een plastic emmertje. Volgens een eerste, telefonische, schatting door een taxateur, ligt de waarde van de munten rond de 400.000 gulden. De grond stond al enige tijd te koop. Maar het bordje 'Te Koop' /.is inmiddels ijlings on leesbaar gemaakt... Grims wil de taxateur snel naar de munten laten kijken om te weten waar hij aan toe is. De munten waren precies in het midden van het veldje begraven, kennelijk om ze later makkelijk terug te kunnen vinden. (zie ook pagina 9) In een technisch advies over de uitvoe ring dat de raad niettemin vorige week moest uitbrengen staat dat invoering per 1 januari in elk geval onhaalbaar is. Dinsdag heeft Dees de Ziekenfonds raad gevraagd „al datgene te doen wat noodzakelijk is voor de uitvoering van deze regeling, die met ingang van 1 ja nuari 1988 van kracht wordt". De eigen bijdrage voor de specialist moet 100 miljoen gulden opbrengen als onderdeel van de 600 miljoen die in het kader van het regeerakkoord in de ze kabinetsperiode van de collectieve sector naar de particuliere portemon nee moet worden overgeheveld. In juni heeft een meerderheid van de Tweede Kamer ingestemd met deze, ook door de commissie-Dekker voorgestelde, maatregel. De Ziekenfondsraad stelde zich in ok tober op het standpunt dat eerst het definitieve standpunt van het kabi net over het complete rapport van de commissie-Dekker over de herstruc turering van de gezondheidszorg en de financiering ervan bekend moet zijn voordat er dit soort bezuinigings- voorsdtellen uit worden overgeno men. In het in november uitgebrachte tech nische advies wordt invoering per 1 ja nuari onhaalbaar genoemd omdat de ziekenfondsverzekerden eerst uitvoe rig moeten worden voorgelicht en om dat er administratief heel wat voor te bereiden valt. De uitvoeringskosten zouden het laagst zijn als de bijdrage door de specialist werd geïnd. Maar de vertegenwoordigers van de specialis ten en de huisartsen in de raad lieten direkt al weten dat ze er niet aan zullen meewerken. De eigen bijdrage geldt voor poliklini sche specialistische hulp, inclusief tandheelkundige specialistische hulp, die op basis van een verwijskaart of (academische ziekenhuizen) een jaar kaart wordt verstrekt. Het maximum bedrag is vastgesteld op 75 gulden per twaalf maanden: wie een vierde keer naar een specialist moet hoeft geen bij drage meer te betalen. De verwijskaart kan zijn uitgeschre ven door een huisarts of tandarts, maar ook door een specialist die de patiënt naar een collega doorstuurt. Een verwijskaart is twaalf maanden geldig. Als er meer behandelingen no dig zijn worden ze voortgezet via her- halingskaarten waarvoor geen eigen bijdrage hoeft te worden betaald. Eerste leerlingen van school gestuurd DEN HAAG (GPD) Enkele tiental len scholieren van zestien jaar en ou der zijn gisteren in Utrecht naar huis gestuurd omdat hun ouders het les geld van 1030 gulden nog niet voldaan hadden. Veel scholen in het voortge zet onderwijs proberen deze harde maatregel te voorkomen. Volgens Y. Jonker van de Protestants Christelij ke Besturenbond steken ze daarmee het hoofd in de strop. Minister Deet- man van onderwijs kan de scholen straffen met forse kortingen op hun maandelijkse uitkering. De openbare scholen in de grote ste den hebben nog geen leerlingen naar huis gestuurd. De gemeentebesturen die tevens schoolbestuur zijn voor het openbaar onderwijs, zoeken net als veel bijzondere scholen nog naar alter natieven. De lesgeldwet is volstrekt helder, al- hardst getroffen, omdat zij meer dan dus Jonker. Alle oplossingen die nu ge vonden worden, zijn in strijd met de re geling van de minister. Leerlingen voor wie op 1 december niet het volle pond betaald is, tellen officieel niet mee en de scholen krijgen voor hen ook geen vergoeding. De kortingen kunnen fors oplopen. Jonker kent scholen die bijna een ton te weinig ont vangen hebben. Dat geld wil Deetman op hun uitkering korten. Bovendien kan de scholen nog eens een boete op- andere afhankelijk zijn van het les geld. De scholen krijgen nog wel geld van Deetman voor leerlingen voor wie een tegemoetkoming in de studiekosten is aangevraagd. Dat kon tot 1 december. Wie niets heeft aangevraagd, moet de rekening zelf betalen. Wie de tege moetkoming wel heeft aangevraagd maar nog niet ontvangen, hoeft uiter lijk 1 februari het geld pas te betalen. rietlRUSSEL (GPD) De nieuwe Ameri- aanse minister van defensie Frank larlucci heeft dinsdag in Brussel een lz Iringend beroep gedaan op Neder- and en België om de mijnenvegers in Ie Perzische Golf te houden. In een ge- prek onder vier ogen met zijn Neder- andse collega Van Eekelen bena- Irukte Carlucci het belang van de Eu- opese aanwezigheid in de Golf. )e twee ministers van defensie heb- >en hun instemming betuigd met het loorse besluit om een mijnenveger laar Het Kanaal te zenden als vervan- ring van de schepen die door de Euro pese landen naar de Golf zijn vertrok- 3 fen. folgens minister Van Eekelen wil het :abinet rond half december een be- luit nemen over de verdere inzet van nijnenj agers in de Golf. Dat besluit zal n overleg met de Belgische regering ;enomen worden. Je bewindsman liet desgevraagd we en dat het nog niet zeker is of Neder- and beide mijnenj agers in de Golf zal xouden. Indien het mijnengevaar ver- nindert is het ook mogelijk dat Neder- and en België elk een mijnenjager te ugroepen. Dan is niet uitgesloten dat :en Nederlands schip terugkeert ter- vijl de bemanning van het andere ichip vervangen zal worden. AMSTERDAM (GPD) Studenten hebben gisteren in Amsterdam massaal gedemonstreerd tegen de plan nen van minister Deetman om de studieduur en studie financiering in het hoger onderwijs te beperken tot zes jaar en het collegegeld voor het hoger beroepsonder wijs te verhogen. Volgens de organisatoren waren er 25.000 studenten op de been. Een afvaardiging van de studenten was te voet naar Den Haag vertrokken om de vaste kamercommissie voor onderwijs onder het motto 'Studeren wordt afzien' 15.000 handtekeningen aan te bieden. Van de 150 stu denten die op pad gegaan waren, kwamen er veertig in Den Haag aan. Op het Binnenhof wachtte hen een ere- boog van roeispanen van de studenten-roeiverenigin gen die in hun boten naar Den Haag waren getrokken. DEN HAAG (GPD) Het stelsel van studiebeurzen wordt ingrijpend ver anderd. De wet wordt aangepast en de organisatie van de directie studiefi nanciering in Groningen wordt ver beterd. Minister Deetman van onder wijs is van plan alle tweeëntwintig aanbevelingen op te volgen die de ad viescommissie-De Hart twee weken geleden formuleerde. Dat schrijft hij in een brief die hij gisteren aan de Tweede Kamer stuurde. De commis sie-De Hart lichtte in opdracht van Deetman het beurzenstelsel door. In de brief bekent Deetman schuld en belooft hij beterschap. Eindelijk lijkt de minister overtuigd van zijn onge lijk: het beurzenstelsel deugt niet en de uitvoering van de wet studiefinan ciering kent forse storingen. De be windsman schrijft dat hij zich de kri tiek van de commissie van drie des kundigen aantrekt en alle inspannin gen wil richten op het wegnemen van knelpunten. (Van onze correspondent) LONDEN In een omvangrijke operatie heeft Scotland Yard een groot aantal arrestaties verricht wegens ontucht met minderjarige jongens, de meesten tussen 10 en 15 jaar. De arrestaties vonden niet alleen plaats in de hoofdstad, maar ook in de wijde omtrek van Londen. En volgens de politie is daarmee een wijdvertakte organisatie, die zich bezighield met kindersex, opgerold. De ope ratie was het gevolg van een onderzoek van maanden, dat begon toen een min derjarige jongen uit een tehuis vertelde dat hij seksueel was misbruikt. En het bleek toen al gauw, dat dit slechts de top van de ijsberg was. In totaal werden achttien personen aangehouden. In leeftijd variërend van 17 tot 70 jaar. En inmiddels zijn al meer dan honderd jongens verhoord, die betrok ken zijn geweest bij de activiteiten van de organisatie, die de grifbetalende klan ten, voor het merendeel pedofielen, met hen in contact bracht. Tijdens de arrestaties zijn grote hoeveelheden pornografische videofilms, boe ken en bladen in beslag genomen. gelegd worden die net zo groot js als het ingehouden bedrag. Scholen voor middelbaar beroepsonderwijs zijn het LONDEN (UPI) - Een doek van Picasso Souvenir du Havre" heeft dinsdag in Londen een recordbedrag van ruim 14 miljoen gulden opgebracht. Een Londen- se kunstgalerij kocht het uit 1912 daterende, in cubistische stijl geschilderde werk in opdracht van de Zwitserse kunsthandelaar Ernst Beyeler, aldus een woordvoerder van het veilinghuis Sotheby's. Een schilderij van de Franse impressionist Edgar Degas ging maandag in Lon den ook al voor een recordprijs van ruim 28 miljoen gulden van de hand. De bewindsman noemt de aanbevelin gen van de commissie „realistisch en constructief'. De adviezen over verbe tering van de organisatie bij de afde ling studiefinanciering in Groningen neemt hij zonder meer over. Evenals het advies de managers bij te scholen wat betreft hun kennis van automati seringsprocessen. Aanzienlijk meer moeite heeft Deet man met het advies het begrip biolo gische ouder te vervangen door 'wet telijke' of 'verzorgende ouder'. Ook het advies om niet de student, maar de minister zelf te laten aankloppen bij de gescheiden ouder die niet van plan is mee te betalen aan de studie van zijn kind, begroet hij niet enthou siast. Met een televisie-inter view van een uur voor het Amerikaanse NBC-net heeft de Russische partijse cretaris Michail Gorbatsjov een opvallend voorschotje genomen op zijn bezoek, volgende week, aan Washington. Opvallend omdat hij de eerste Sovjet-leider is die handig en met Amerikaanse middelen en tech nieken inspeelt op de populariteit die hij inmiddels in de Verenigde Staten heeft vergaard. Zijn optreden - een dag later ook in Rusland op televisie te zien - was duidelijk bedoeld om een goede indruk te maken aan de voor avond van de ondertekening van het nu tussen Amerika en Rusland bereik te 'historische' akkoord over de ont manteling van alle kernwapens voor de middellange afstand. In eigen huis predikt hij nu al weer zo'n anderhalf jaar, tegen alle verzet van de behou dende garde in, idealen als 'glasnost' en 'perestrojka'. Russische termen die internationaal in korte tijd ingebur gerd zijn geraakt. Zelfheeft hij er kort geleden een boek over geschreven, dat in razend tempo overal ter wereld in miljoenenoplaag over de toonbank ging. Maar Gorbatsjov heeft begrepen dat zijn bezoek aan de Verenigde Sta ten nog een extra portie goodwill kan krijgen door openhartig en recht streeks de confrontatie met de televi sie in het gastland aan te gaan. Ronald Reagan heeft sinds gisteren daarom een 'grote communicator' naast zich gekregen. Want de Russische leider speelde het spel vakkundig mee door geen enkel onderwerp uit de weg te gaan. TTeel hard nieuws heeft het tv-ge- V sprek van interviewer Tom Bro- kaw met Gorbatsjov niet opgeleverd. Of het moest zijn de eerste openlijke erkenning dat ook de Russen zich be zighouden met onderzoek naar de ont wikkeling van een schild in de ruimte tegen aanvallende kernwapens. Sinds de op het laatste nippertje mislukte top in Reykjavik heeft de Russische leider zijn verzet tegen het Amerikaan se programma voor ruimteverdedi ging SDI (in de wandeling 'Star Wars') voortdurend hoog opgespeeld. SDI werd steeds het breekpunt in voorbe reidende gesprekken voor een nieuwe topontmoeting. De Russen wekten de indruk dat zij zich niet in een achter stand-positie wilden laten dringen, dat zij zich bovendien niet opnieuw tot miljarden aan investeringen in een nieuw wapensysteem wilden laten ver leiden. Maar Reagan heeft datzelfde SDI - ondanks alle gevaren dat een kemwapenakkoord toch nog zou af springen - steeds als zijn troetelkind bewaakt. Het was dan ook al lang dui delijk dat de Sovjet-Unie niet met de armen over elkaar zou zitten afwach ten, maar ook zelf aan de slag was ge. gaan met voorbereidingen voor 'een ei gen SDI'. Gorbatsjov gebruikte dit te levisie-interview om het openlijk toe te geven. Het imago van de Russische lei der die alles bespreekbaar wil maken droeg hij ook uit toen het ging over onderwerpen als handhaving van de mensenrechten, de 'hulp' aan Afgha nistan, de afzetting van de progressie ve hardloper Boris Yeltsin en de ge sprekken over staatszaken die hij met zijn vrouw Raisa voert. Een redelijk geslaagde poging om punten te scoren dus. De Sovjet-leider is er veel aan gele gen dat de wereld hem leert ken nen als de grote initiatiefnemer in het ontdooien van de betrekkingen tussen Russen en Amerikanen en het afrem men van de (kern)wapenwedloop. Vandaar ook zijn aankondiging per te levisie dat de Sovjet-Unie het INF-ak- koord ziet als een eerste stap en bereid is een (volgend) verdrag te sluiten om de strategische kernwapens in om vang te halveren. Het Witte Huis in Washington heeft het optimisme van Gorbatsjov al wat getemperd met de mededeling dat er over dit vraagstuk wel zal worden gesproken, maar dat er echt niet meteen een doorbraak te ver wachten zal zijn. Hoe dan ook: in tal van opzichten een bijzondere ontmoe ting, dit zeldzame televisiegesprek van een Russische leider, gericht op het Amerikaanse miljoenenpubliek. De internationale erkenning die hij er mee beoogt zal Gorbatsjov in het Kremlin de komende tijd hard nodig hebben en goed kunnen gebruiken. Want daar heersen toch nog altijd heel andere wetten en wordt aan begrippen als vrijheid nog altijd een heel andere uitleg gegeven. Dat bleek bijvoorbeeld toen de onderwerpen Berlijnse muur en de onvrijheid voor Russen om naar het buitenland te reizen en te emigre ren ter sprake kwamen. De Sovjet-lei- ding heeft daarvoor een simpele ver klaring: we moeten voorkomen dat knappe koppen het land uitgaan, voorkomen dat mensen van buitenaf worden aangespoord om hun land te verlaten. Dat is het onveranderde ge zicht van het nieuwe denken in Rus land. En daar kon ook Gorbatsjov in zijn tv-show niet omheen. vdM. Advertentie STEUTEL HERENMODE lange kerkstraat 41 -goes-01100 16415 Minister Deetman

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1