Stormloop opaandelenin Kanaaltunnel blijft uit Carmiggelt overleden Snuffelt 11 ook al tussen de Kleintjes? 10 TOT 20 I 3 Kohl en Lubbers niet eens over landbouwvraagstuk EG Polen verwerpen regeringsplannen WORTELTJES EN GEHAKT de m vandaag NA MISLUKKEN VERKIEZINGEN Aardbeving treft Alaska Kamer eist wijziging kunstenplan l KORTING EN KEUS: üMUMIHHiWMilM Dollar op na-oorlogs dieptepunt Haïti: gruwelijk stembus-einde Lonen matigen en investeren VAN ALLE BEKENDE SPEELGOEDMERKEN, ZOALS FISHER PRICE, MB, LEGO, PARKER,LITTLE PONY, ETC. Schraler weer 230e jaargang no. 283 Dinsdag 1 december 1987 Apparatuur OPDE ADVIESPRIJS ii Worteltjes, zak± 500 g Gehakt half- om-half, kilo 9SS 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Gezinsleven Fokker Fosfaten (Van onze correspondent) LONDEN Van een stormloop op de aandelen voor de Anglo-Franse Eurotunnel onder Het Kanaal, is geen sprake geweest. Ondanks de lokkertjes van gratis ver voer en kortingen in hotels en restaurants aan beide zijden van Het Kanaal, is de belangstelling van particu liere investeerders en speculanten voor aandelen in het spectaculaire tunnelproject danig tegengevallen. Aan vankelijk was er hoop dat zij de gewenste 770 miljoen pond in aandelen gemakkelijk zouden opbrengen. Maar na het opmaken van de balans in zowel Groot-Brittan- nië als Frankrijk, bleek men zo'n 20 procent tekort te komen. Dit tekort wordt gedekt door de garantie van verschil lende financiële instituten. Zodat de tunnelbouwers nu toch de beschikking hebben over de lening van vijf mil jard pond, die een consortium van internationale ban ken beschikbaar heeft gesteld, mits de 770 miljoen pond op tafel zouden komen. Daarom is bij de historische Shakespeare Cliff tussen Dover en Folkestone de enor me boormachine van 400 ton in werking gesteld en rriët het eerste grote boor- en graafwerk begonnen. Vandaag steekt er koude noordoos tenwind op. De temperatuur bereikt hooguit een graad of drie. Het blijft aan de bewolkte kant. maar het is droog. AMSTERDAM (GPD) - In de nacht van zondag op maandag is de schrijver Simon Carmig gelt in zijn woning in Amster dam overleden. Hij is 74 jaar geworden. Sinds enige tijd was hij ziek. Carmiggelt mag beschouwd worden als Nederlandse bekendste columnist. Onmiddellijk na de oorlog begon hij in Het Parool zijn dagelijkse bespiegeling onder het pseudoniem 'Kronkel', cur siefjes, die door velen worden geziejn als juweeltjes van observatie en taalbe heersing. Ook las hij op de televisie zijn verhalen voor. De kwaliteit van zijn werkis in 1977 gehonoreerd met de P.C. Hooftprijs. Bij gelegenheid van zijn ze ventigste verjaardag maakte Bert Haanstra een film over Carmiggelt. Van de hand van Carmiggelt zijn meer dan zestig boeken verschenen, waaron der vier gedichtenbundels die hij publi ceerde onder het pseudoniem Karei Bralleput. Zie ook pagina 2 Zelden is een poging om via de stembus de demo cratie een kans te geven gru welijker verijdeld dan afgelo pen week( einde) op Haïti ge beurde. De eerste vrije verkiezingen sinds dertig jaar voor een nieuwe presi dent en een nieuw parlement op dit straatarme eiland in het Caribisch ge bied moesten op het laatste nippertje worden afgelast. De gang naar de stembus stond namelijk ongeveer ge lijk met zelfmoord. Na weken van ge welddadigheden volgens het afschu welijkst denkbare recept hadden ge wapende benden hun moordpartijen en bloedbaden aan de vooravond en op de ochtend van de verkiezingen zo verhevigd dat er niet anders opzat dan de stembureaus al na enkele uren te sluiten. In een sfeer van intimidatie en terreur wordt iedere kiezersuitspraak gesmoord en tegelijk ongeldig. De Haï- tianen zouden een volksvertegenwoor diging en een parlement kiezen - zo was de afspraak - als vervanging van een voorlopige junta, die in het land de macht heeft sinds dictator Jean-Clau- de Duvalier bijna twee jaar geleden naar Frankrijk vluchtte. Maar dat is er nu dus niet van gekomen. De hoofd stad Port au Prince moest het doen met overvallen, schietincidenten, bomexplosies en loeiende sirenes. Vroegere aanhangers van Duvalier hebben de verkiezingen verhinderd. De (door militairen beheerste) junta heeft daarop de onafhankelijke kies raad ontbonden. Volgens de kalender moeten er binnen twee maanden echt verkiezingen worden gehouden. Maar of daarvoor nog een klimaat valt te scheppen is zeer de vraag geworden Op Haïti is sinds afgelopen zondag namelijk een uiterst gevaarlijk machtsvacuüm ontstaan. In feite heb ben de militairen op de mislukte stem bus gereageerd met zoiets als een stil zwijgende staatsgreep. Van het demo cratiseringsproces, dat in dit land na dertig jaar van armoe en onmenselijke onderdrukking eindelijk wortel leek te schieten, is weinig meer over. En het risico van buitenlands militair ingrij pen onder leiding van de Verenigde Staten (in wiens 'achtertuin' dit Haïti tenslotte ligt) wordt met de dag groter. Washington heeft bijzonder fel op dit debacle van de overhoop geschoten verkiezingen gereageerd. Minister van buitenlandse zaken Shultz noemde het een schande dat de verkiezingen op Haïti zijn verstoord. De Amerika nen hebben bovendien met onmiddel lijke ingang alle militaire en economi sche hulp - voor zover ze niet van hu manitaire aard is - naar het land stop gezet. Voor de achterlijke, uitgemer gelde en geterroriseerde bevolking is een verbetering van mensenrechten en levensomstandigheden daarom nu opnieuw verder weg dan ooit. De 'Ton ton Macoutes', de voormalige mannen van Duvaliers beruchte geheime poli tie, hebben het weer volop voor het zeggen. Nadat ze nauwelijks twintig maanden geleden voor een deel waren opgepakt of ondergedoken, beheersen ze nu in Port au Prince en andere gro tere steden met hun geweren en pisto len het straatbeeld. Zonder dat het le ger er de bevolking enige bescherming tegen biedt. Voor Haïti ziet het er erg somber uit: een nieuwe dicatuur en/of een burgeroorlog zijn dreigend dicht bij. Vrijheid, democratie en een beetje ontwikkeling zijn er vooralsnog kans loos gebleken. De onrust over de gevolgen voor de Nederlandse economie van de dollar-koersval en de crisis op de in ternationale beurzen is de laatste da gen vooral merkbaar aan allerlei op roepen om maatregelen te nemen. De ministers Ruding (financiën) en De Korte (economische zaken) heb ben gewaarschuwd voor nieuwe te genvallers in komende rijksbegrotin gen. Daarbij pleitten zij sterk voor 'aanhoudende en versterkte loonma tiging'. Vooral gericht op werkgevers en werknemers die op het ogenblik met elkaar in de slag zijn om nieuwe cao's af te sluiten. FNV-voorzitter Pont wees gisteren op het driejaar lijkse congres van deze vakorganisa tie het kabinet op zijn plaats met een eis tot grootscheepse investerin gen van de kant van de overheid om zodoende de economie een oppepper te geven, 'nodig om de economische groei te stimuleren en de werkloos heid extra aan te pakken'. Het zijn niet allemaal suggesties, die met el kaar sporen. Maar samen geven ze wel het signaal: afwachten brengt geen oplossing, er zal iets moeten ge beuren om de economie op de been te houden. Komend weekeinde wordt in Kopenhagen de halfjaarlijk se topconferentie van de Europese regeringsleiders gehouden. Daar zal het antwoord op de jongste gevaren voor de wereldeconomie ook promi nent ter discussie staan. Het ziet er naar uit dat de Westduitse regering nu toch met een programma van overheidsinvesteringen wil komen om de economie te stimuleren. De Bondsrepubliek heeft een voortrek kersrol en een voorbeeldfunctie. Ne derland kan er niet omheen zich te spiegelen aan wat in Bonn wordt be slist. Het bezoek van bondskanselier Helmut Kohl aan Den Haag, giste ren, was daarom heel wat minder toevallig dan het misschien wel leek. vdM. N A VO-chef- De Westduitse minister van defensie Manfred Wörner wordt de nieuwe secretaris-generaal van de NA VO als opvolger van de Brit lord Peter Carrington. Het initiatief voor de ontmoeting was genomen door een bundeling van vakbonden, wijkorganisaties en de progressief-gezinde basiskerk die de kandidatuur van mensenrechten- strijder Gerard Gourgue had ge steund. Er zijn plannen om het hele volk te mobiliseren. Zondagnacht waren alle vooraan staande Haïtiaanse politici onderge doken. inclusief de vier belangrijkste presidentskandidaten. Ook sommige leden van de onafhankelijke kiesraad zochten toevlucht in buitenlandse ambassades in Port-Au-Prince. PZC Het tekort aan spraakvervor mers om de communicatie van de politie te beveiligen heeft zich gewroken bij de overhan diging van losgeld aan de ont voerders van Heijn. PAGINA 3 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financien en economie: 7 Provincie: 9,11,13,14 en 15 Sport: 17 ANCHORAGE (REUTER) - Alaska, de meest noordelijke provincie van de Verenigde Staten, is maandag ge troffen door een zware aardbeving. Het epicentrum van de aardschok, met een kracht van 7,5 op de Schaal van Richter, lag in de Zee van Alas ka ongeveer 480 kilometer ten zuid oosten van Anchorage. Het is nog niet bekend of er slachtoffers zijn ge vallen en hoe groot de schade is. DEN HAAG (ANP) - Meer geld voor orkesten, minder meer voor film en letteren. Dat wil een meerderheid van de Tweede Kamer. Het kunsten plan van minister Brinkman (WVC) stond maandag in de Kamer ter dis cussie en de parlementariërs legden daarbij een reeks wensen op tafel. De minister werd geconfronteerd met een twaalftal moties, waarvan de meeste financiële consequenties hebben. Brinkman rekende voor dat de wensen van de Kamer een veel voud inhielden van de besparings mogelijkheden die ter dekking wer den aangedragen. Advertentie Middelburg, Venlo WARSCHAU (REUTER/DPA) - De Poolse bevolking heeft de regering een onaangename verrassing be zorgd. De kiezers wezen zondag tij den een referendum de door War schau voorgestelde economische en sociaal-politieke hervormingen af. Dit heeft een Poolse woordvoerder maandag bekendgemaakt. De voor gestelde economische hervormingen zouden tot drastische prijsverhogin gen hebben geleid. De Poolse regeringwoordvoerder, Jerzy Urban, deelde maandag mee dat slechts 44,28 procent van de kies gerechtigden de economische voor stellen van regering heeft goedge keurd. Ook de tweede vraag die aan de kiezers werd voorgelegd, over po litieke hervormingen, werd afgewe zen. Slechst 46,29 procent van de kiesgerechtigden schaarde zich ach ter dit voorstel. Volgens Urban bracht zondag slechts 67,3 procent van de 27 miljoen kies gerechtigden zijn stem uit. Van de Polen die wel naar de stembus ging stemde 66 procent bij de eerste vraag ,ja" en 69 procent bij de twee-, de vraag. Het is voor het eerst dat de kiezers in een Oostblokland een voorstel van de overheid afwijzen. De Poolse op positie had de bevolking opgeroepen niet te gaan stemmen omdat het slechts zou gaan om een propagan dastunt. Algemeen werd verwacht dat de Polen die de moeite zouden nemen te gaan stemmen zich met grote meerderheid achter de hervor mingsvoorstellen van de regering zouden scharen. Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. sehs VALKENBURG - De 'Westduitse bondskanselier Helmuth Kohl (links) heeft een bezoek gebracht aan ons land en gisteren overleg gepleegd met premier Lubbers DEN HAAG (GPD) Bondskanse lier Helmut Kohl en minster-pre sident Lubbers zijn het gisteren niet eens kunnen worden over een gezamenlijke strategie om de landbouwuitgaven van de EG te beperken. De hoogte van de land bouwuitgaven was een van de be langrijkste gespreksonderwerpen tijdens het zes uur durende werk bezoek dat Kohl gisteren aan ons land bracht. Nederland wil zo snel mogelijk het mes in de landbouwuitgaven zet ten door de prijzen voor landbouw- produkten automatisch te verla gen als er sprake is van overpro- duktie, zoals dat bijvoorbeeld het geval is met graan. De Bondsrepu bliek is daar fel tegen gekant om dat dergelijke prijsverlagingen enorme gevolgen zullen hebben voor de Duitse graanboeren. Wel vinden zowel Kohl als Lubbers dat er donderdag en vrijdag op de Europese top in Kopenhagen kno pen moeten worden doorgehakt. Bondskanselier Kohl voelt er wei nig voor om met een erfenis van onopgeloste problemen opgezadeld te worden, als zijn land op 1 janua ri 1988 het voorzitterschap van de EG overneemt. En Nederland heeft, bij monde van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) al laten weten dat er met ons land niet meer te praten valt over extra geld voor de EG als er geen oplos sing wordt gevonden voor de land bouwuitgaven. Oppositie op Haïti bundelt krachten Huwelijk en gezin zijn nog steeds populair, maar zullen de komende jaren terrein verlie zen ten opzichte van andere le vensstijlen. PAGINA 5 oorzaakt. De raad kreeg alle schuld voor het uitbreken van de terreur, ook al is het duidelijk dat de bloedi ge gebeurtenissen het werk waren van 'tontons macoutes', de vroegere politieke politie van de Duvaliers, met medeplichtigheid van politie en leger. Via radio en televisie beloofde Nam- phy dat hij ondanks het debacle van zondag toch van plan is om op 7 fe bruari volgend jaar de macht over te dragen aan een democratisch- geko zen president. Maar de generaal maakte duidelijk dat de verkiezingen nu door de regering zelf zullen wor den georganiseerd. En dat betekent hoogstwaarschijnlijk dat de 12 voor aanstaande 'Duvaliers-gezinden', wier kandidatuur door de onafhanke lijke kiesraad was geweigerd, dan wel mogen meedoen. Michele Enrigue liet vanuit zijn schuilplaats weten dat men wil ko men tot een totale mobilisatie van het volk. Dat moet gebeuren door stakingen, die het land verlammen totdat de zaken veranderen, meent Enrique. Na al het geweld van de afgelopen dagen zit de angst er nog goed in. Radio Metropole heeft melding ge maakt van 27 doden en bijna 80 ge wonden tijdens de drie uur die de verkiezingen duurden. Maandag maakte Port-Au-Prince een verlaten indruk. Sommige winkeliers waren in hun zaak, maar besloten weer weg te gaan toen bleek dat de mensen weg bleven. De Verenigde Staten hebben alle hulp voor Haïti met onmiddellijke ingang opgeschort. Een woordvoer der van het Witte Huis verklaarde dat men de interim-regering van Haïti meer dan zat is. (Zie ook pagina 4) Om het voortbestaan van het bedrijf veilig te stellen wil Fok ker meer defensieorders en sa menwerken met andere vlieg tuigbouwers. PAGINA 7 Minister Nijpels van milieube heer heeft overeenstemming met de zeepfabrikanten bereikt over het gefaseerd verwijderen van fosfaten uit de wasmidde len. PAGINA 9 MIAMI - De gebeurtenissen in hun vaderland waren voor Haïtianen in het Ame rikaanse Miami aanleiding om spontaan de straat op te gaan om te protesteren tegen het geweld rond de afgelaste verkiezingen. De ze man laat duidelijk zien waar het hem om te doen is: macht aan het volk. Van onze correspondent) PORT-AU-PRINCE De vier belangrijkste presidentskani- daten bij de zondag op een bloedbad uitgelopen verkiezin gen in Haïti, Mare Bazin, Sylvio Claude, Louis Dejoie en Gerard Gourgue hebben elkaar maandag ontmoet om zich te beraden over de mogelijkheid gezamenlijke actie te on dernemen. Er wordt onder meer aan gedacht om generaal Henri Namphy, die aan de macht is sinds het vertrek van de Duvaliers, voor het hooggerechtshof te dagen wegens schendingen van de grondwet. De kiesraad was 's avonds door ge neraal Namphy ervan beschuldigd een breuk in het land te hebben ver- AMSTERDAM (GPD) De koers van de Amerikaanse dollar is maan dagochtend gedaald tot iets meer dan 1,84 gulden, ruim twee cent on der de slotkoers van vrijdag. Daar door is de dollar voor het eerst na de oorlog minder waard dan 1,85 gulden. Valutahandelaren gaan er van uit dat het einde van de koers daling nog niet in zicht is. Op de Amsterdamse effectenbeurs gingen de koersen ook fors naar beneden. Op de wisselmarkt in Tokyo bereikte de dollar maandag een nieuw diepte-, punt van 132,35 yen voordat de cen trale bank dollars.ging kopen om de munt te steunen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1