Steekproef inspectie bij 130 apothekers Sinterklaas komt dit jaar uit Japan. Zes Israëliërs gedood bij gedurfde aanval van Palestijn op hang-glider ov an doodt n vrouw en ee kinderen LP ZEGE VOOR OUDE PARTIJEN Anton Pieck (92) overleden Raymond Westerling overleden AFRIKA NÜ GIRO 555 DEN HAAG TECOEoec£SSMOJJSS er schadelijk gas [snapt na storing >edrijf Arnhem ULLOVERS Kans op dialoog met Suriname hssenj andbouw Jutsbedrijven ilde Westen I rijdagkrant STEUTEL HERENMODE PARAMARIBO (ANP) De bevolking van Suriname heeft zieh bij de algemene verkiezingen van woensdag eensgezind tegen het bewind van legerleider Desi Bouterse gekeerd. Het Front voor Democratie en Ontwikkeling, het verbond van de „oude" politieke partijen, behaalde een overweldigende zege. De partij van Bouterse werd vrijwel op alle fronten weggevaagd. Eerlijk BIJLEVELD KWALITEIT GENEESMIDDELEN Ziepag. 14 en toe regen It visserijbedrijf zal in een Ieuw kort geding proberen de terheid alsnog een schade- Irgoeding af te dwingen voor Idupeerde scholvissers. PAGINA 3 grote landbouwproblemen I de EG bleken gisteren op- I euw een te grote kluif voor de ttrokken ministers. Het over- liep vast. PAGINA 5 et banenverlies bij de reorga- mtie van M &T Chemicals in tissingen wordt beperkt tot \gentien. PAGINA 15 j adviezen en rapporten van stuurgroep voor de aanleg m de vaste oeververbinding de Westerschelde zijn ver- aagd tot begin volgend jaar. PAGINA 15 maatschappij De Schelde I Vlissingen presenteerde gis- \ren een nieuwe trainingssi- jiulator voor personeel van ëktriciteitscentrales PAGINA 19 Nederlandse schaatstop tdt op het supersnelle ijs van ft Wilde Westen. PAGINA 23 adio, tv en kunst: 2 linnen- en buitenl.: 3 en 5 Inanciën, economie: 4 pvincie: 15, 17, 19 en 21 port: 23 en 25 h, 9, 11, 12 en 13 HEM (ANP) - Bij een ernstige he ctoring bij het chemische be- Polysar in Arnhem is een grote jèelheid van het zeer schadelijke j|inylchloride in de buitenlucht nen. De storing had plaats in de van maandag op dinsdag, maar donderdag bij de provinciale milieu gemeld. Dat heeft een ^voerder van de provincie Geï nd donderdag meegedeeld. Ins de woordvoerder is als gevolg -t niet goed functioneren van een leidsventiel 400 kilo van het gas apt. 'T (ANP) - In een woning in Delft ionderdagmorgen een 32-jarige en haar twee dochtertjes van i en negen jaar dood in de ouder slaapkamer aangetroffen. De fee politie neemt aan dat zij Isdagavond of in de nacht van ilsdag op donderdag door de va- het leven zijn gebracht. -jarige G.B. v.d. E. echtgenoot te vrouw en vader van de kinde- ag gewond op het bed in de slaap- jfr. Vermoed wordt dat hij heeft cht zich van het leven te beroven. Ian is overgebracht naar het psy- pisch ziekenhuis Sint Joris-gast- |n Delft. In het verleden is de man lens verpleegd op een psychiatri- lafdeling van een ziekenhuis. Ge- fijn psychische toestand kon hij (liet door de politie worden ver- De Delftse politie tast nog vol- n in het duister omtrent de toe- it en de aanleiding, olitie werd gealarmeerd nadat issen niet met het gezin in con- :onden komen, de kinderen niet hooi waren verschenen en buren geefs hadden geprobeerd binnen (nen. Via de achterzijde is de poli- i woning binnengedrongen. t Advertentie) combineerd met <n mooie pantalon 'n goed kado-idee! "ge kerkstraat 41 - goes - 01100 S4J5 De leider van het front' van oude politieke partijen in Suriname, Lachmon, op de voorgrond rechtsen zijn achterban vieren de stembusoverwinning. Suriname stemt Bouterse weg Donderdagavond (Nederlandse tijd) was ongeveer de helft van de stemmen geteld, maar toen stond al vrijwel vast dat het Front 40 van de 51 zetels krijgt in de nieuwe Nationale Assemblee, het parlement van Suriname. De Nationa le Democratische Partij (NDP) van Bouterse komt volgens alle prognoses niet verder dan twee zetels. In de zeven districten waar de „oude" partijen kandidaten hadden gesteld, gaf het Front slechts een zetel weg aan de NDP. Opvallend was ook het geringe succes van de NDP in de zogeheten oorlogs districten. In deze gebieden stelde het Front geen kandidaten uit vrees voor onrechtmatig verloop van de verkie zingen. De NDP hoopte in deze streken tien zetels binnen te halen. Veel kie zers wilden echter voorkomen dat hun stem naar Bouterse zou gaan. Zij ble ven weg van de stembus of weken uit naar een andere partij. Van het district Brokopondo waren donderdagmiddag nog geen resulta ten bekend. Voor zover bekend reageerde Bouterse tot nu toe rustig op zijn nederlaag. Vol gens een zegsman verborg de legerlei der zijn teleurstelling over de uitslag niet en kondigde hij aan na te gaan waar er fouten zijn gemaakt. OVERVEEN (ANP) - De illustrator Anton Pieck is dinsdag op 92-jarige leeftijd in zijn woon plaats Overveen overle den. Hij is vooral be kend geworden als ro mantisch tekenaar die voortdurend in een sprookjeswereld ver toefde en hieraan vorm gaf onder meer als schepper van het park De Efteling in Kaats heuvel. In tegenstelling tot veel anderen noem de Pieck zich geen kun stenaar maar ambachts- Anton Franciscus Pieck werd in Den Helder ge boren, studeerde in Den Haag, vervulde in de eer ste wereldoorlog zijn mi litaire dienstplicht en was van 1920 tot aan zijn pensionering in 1960 le raar tekenen aan het Kennemer Lyceum in Overveen. Hij reisde veel door Europa en in Ma rokko, maakte etsen, houtsneden, tekenin gen, kalenders, wens kaarten en dergelijke. Hij bleef tot op hoge leef tijd actief. Wat overdre ven noemde Pieck het een museum voor hem in Hattem op te richten. Vorig jaar maakte hij voor het museum een le vensgroot schilderij van de oude volksbuurt De Teut in Amersfoort anno 1916, dat de trots van het museum is. <Zie ook pagina 2) Front-leider Jaggernath Lachmon reageerde donderdagmorgen voor zichtig op de eclatante overwinning. Hij wilde zich niet uitlaten over de machtsverhoudingen in het land. „Dit is geen tijd om over macht te praten. Je moet praten hoe je gezamenlijk het land kunnen opbouwen". Hij sloot ge sprekken met de NDP niet uit. „Als zij goede dingen hebben, waarom niet?" Hij zei dat de nieuwe regering zich niet autoritair moet opstellen. Hervatting van de Nederlandse ont wikkelingshulp was een belangrijk on derwerp in de verkiezingscampagne. Lachmon hield zijn aanhang herhaal delijk voor dat hij aanspraak zal ma ken op de ongeveer 1,6 miljard gulden die Nederland nog voor Suriname heeft gereserveerd. Een internationale waarnemersdelegatie, waarin de Ne derlandse Europarlementariër Willem Vergeer (CDA) zitting had, sprak don derdag de hoop uit Den Haag in de verkiezingen aanleiding ziet de ont wikkelingshulp aan Paramaribo te hervatten. PURMEREND (ANP) De omstreden voormalig militair en geheim agent „kapitein" Raymond Westerling is donderdagmorgen op 68-jarige leef tijd in zijn woonplaats Purmerend overleden. Raymond Paul Pierre Westerling werd in augustus 1919 in Istanbul geboren uit een Turks-Griekse moeder en een Nederlandse vader. Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog meldde hij zich in Engeland en werd opgeleid tot commando en parachutist. In 1944 was hij kort toegevoegd aan de staf van prins Bernhard en betrokken bij de oprichting van de Stoottroepen. In januari 1945 raakte hij ernstig ge wond. Direct na de oorlog stapte Wes terling over naar het KNIL, het Ko ninklijk Nederlandsch-Indisch Leger en begon de periode waaraan hij zijn grote bekendheid te danken heeft. (Zie ook pagina 5) TEL AVIV (RTR) - Een gedurfde aanval woensdagavond van een Pale stijnse verzetsstrijder in een hang-glider op een legerplaats in Noord- Israël deed de volledig verraste Israëliërs zich donderdag vragen stel len over de verdediging van de noordelijke grens. Bij de aanval zijn zes Israëlische militairen om het leven gekomen. Geschokt, vragen de Israëliërs zich af hoe de hang-glider de door Israël zelf ingestelde 'veiligheidszone' kon overvliegen zonder te worden neergeschoten. De minister van defensie, Yitzhak Rabin, zei na een vergadering van het kernkabinet, dat de glider door Israëlische voorhoedetroepen in Libanon was gesignaleerd en dat een onderzoek werd ingesteld naar de vraag hoe de guerrillastrijder een legerplaats kon binnendrin gen. Premier Shamir zei bij zijn bezoek aan de aangevallen legerplaats dat het duidelijk was dat de actie niet had kunnen worden ondernomen zonder bescherming en hulp van Syrië. In de Syrische hoofdstad Da mascus stelde het door Syrië ge steunde Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina, geleid door Ah med Jibril, zich verantwoordelijk. De Israëlische vice-stafchef, gene raal Ehud Barak, zei dat Jibril ver antwoordelijk was en zijn organisa tie te zijner tijd de prijs moest beta len. Advertentie in onze GRANDIOZE VERBOUWINGSOPRUIMING een speciale ST.-NICOLAASACTIEÜ! Vm 4 december 10% extra KORTING op de reeds afgeprijsde prijs bij aankoop van 2 overhemden of truien of 1 overhemd en 1 trui. Heren- en kinderkleding Lange Delft 19-23, Middelburg. Alle Nederlandse en buitenlandse waarnemers zijn het erover eens dat de verkiezingen eerlijk verliepen. Ook in zijn district gingen alle zetels naar het Front. In Paramaribo was het donder dag rustig. Ook in de nacht ervoor was van feestvreugde op straat niets te merken. Nadat woensdagmiddag veel Front-aanhangers luid toeterend door het stadscentrum begonnen te rijden, riepen de „oude" politieke leiders hun achterban op de overwinning liefst in besloten kring te vieren. Het tellen van de stemmen verloopt langzaam. De einduitslag werd pas af gelopen nacht verwacht. De resulta ten van de verkiezingen voor regiona le organen, de zogeheten ressortraden laten vermoedelijk nog enkele dagen langer op zich wachten. PAGINA 3: Nederland wacht af Twee vrouwelijke Israëlische soldaten troosten elkaar bij het graf van een van de gedode militairen. UTRECHT (GPD) Vlotter dan vorig jaar heeft de belastingdienst de voorrangsposten van de aangifte inkomstenbelasting 1986 behandeld. De uiterste termijn van 1 december wordt volgens het ministerie van finan ciën niet overschreden. „Dat hebben wij de belastingplichtigen beloofd en daar houden we ons ook aan", zo deelde de woordvoerder van het ministe rie donderdag mee. Begin november was landelijk al 98 procent van de voorrangsposten verwerkt. Voor maandag moet iedereen die recht heeft op teruggave het geld in huis hebben. Advertentie DEN HAAG (GPD) De Inspectie voor Geneesmiddelen heeft de afgelo pen twee dagen in 130 van de 1300 Ne derlandse apotheken invallen gedaan en meer dan tweehonderd monsters van geneesmiddelen meegenomen. Het betreft hier alleen monsters die door de apothekers zelf zijn bereid. De geneesmiddelen zullen door het Rijksinstituut voor Geneesmiddelen (RIGO) worden getest op kwaliteit en samenstelling. De uitslag wordt over drie maanden verwacht. Het is overi gens onduidelijk of het onderzoek van de Inspectiedienst - gespreid over het gehele land - inmiddels is afgerond. De Inspectiedienst, direct vallend on der het ministerie van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur, besloot tot de ze actie naar aanleiding van een rap port van het RIGO over door apothe kers zelf bereide geneesmiddelen, dat begin dit jaar verscheen. Hierin werd gesteld dat van de 180 monsters, die zij de afgelopen vier jaar had onderzocht, bijna vijftig procent niet voldeed aan de kwaliteitseisen. Het gaat hierom richtlijnen van de Europese Gemeen schap. De Surinaamse kiezers hebben hun hart ge lucht. Massaal en overtui gend hebben ze hun stem ge- geven aan het Front voor de mocratie en ontwikkeling, waarin de 'oude' politieke partijen (NPS, VHP en KTPI) zich hebben gebundeld. En even massaal en overtuigend hebben ze daarmee Bouterse cs. als een bak steen laten vallen. Buitenlandse waar nemers hebben vastgesteld dat de ver kiezingen voor de nieuw te vormen na tionale assemblee vlekkeloos zijn ver lopen. Incidenten zijn er niet geweest. Alleen in de oorlogsdistricten was het moeilijk de kiezers te bereiken. Maar dat hiaat is op de klinkende overwin ning van het Front van weinig invloed. De vraag, die na deze eerste uitspraak van het Surinaamse volks sinds tien jaar aan de orde is, luidt: wat nu? Gis teren werd die nog alleen maar beant woord met terughoudendheid. Vrijwel overal. Bij overwinnaar Jaggernath Lachmon, de 'oude politieke rot', die nogal eens wordt getipt als de nieuwe Surinaamse president. Bij de verlie zers van de NDP, de partij van Bouter se die nog geen tien procent van de stemmen wist te verzamelen. In Su- riaamse kringen in Nederland. En bij de Nederlandse regering en de fracties van de politieke partijen in de Tweede Kamer. De eerste stappen op het pad naar herstel van de democratie zijn nu gezet. De voetafdrukken daarvan val len moeilijk uit te wissen. Maar er zal nog een flinke afstand moeten worden afgelegd voordat duidelijk is of bur gers het in Suriname echt weer hele maal voor het zeggen krijgen. De kie zers hebben in ieder geval laten weten dat ze niet anders willen. Wonderlijk genoeg werd na de stembusuitslag de sfeer in Para maribo gisteren niet getekend door een overwinningsroes, maar eerder door onzekerheid over de reactie van de 'grote' verliezer: Bouterse, wiens politieke krediet tot niet ver van het nulpunt is gedaald. In de verkiezings campagne, op weg naar deze dag van de volledige ontmaskering, heeft hij bij herhaling beweerd de uitslag te zul len respecteren. In een toespraak te New York, voor de algemene vergade ring van de Verenigde Naties, legde hij daarover zelfs een plechtige belofte af. Maar diezelfde Bouterse heeft tegelij kertijd vastgesteld dat ook het leger (en dus de bevelhebber daarvan) in het nationale proces een rol zal moeten blijven spelen waar niemand in Suri name omheen kan. Van een dergelijke tegenstrijdigheid valt maar moeilijk democratisch brood te bakken. Lach mon en zijn Front hebben daar in het afgelopen jaar zo hun ervaringen mee gehad. Vandaar de voorzichtige ma nier van balanceren met dit op zichzelf overweldigende stembusresultaat. Het nieuwe, aansprekende samenwer kingsverband van politieke partijen heeft een bijzonder zware verantwoor delijkheid op de nek gekregen. Met drie beloftes is het de kiezers tegemoet getreden: economisch herstel, raciale rust en herstel van de betrekkingen met Nederland. Om voor dat program ma een gezonde basis te creëren gaat het irritaties uit de weg. Voorlopig kennelijk de enige begaanbare route in Paramaribo. Kan een toekomstige regering in Suriname sinds gisteren dus steu nen op de grootst denkbare meerder heid van de bevolking, minstens zo belangrijk is de houding van het bui tenland. Bouterse heeft zich de afgelo pen jaren proberen staande te houden in een bijna volledig internationaal isolement. Hoe dat zijn positie volledig heeft uitgehold is hem nu wel duidelijk geworden. Vandaar dat een nieuw bur gerkabinet grote behoefte zal hebben aan een toegestoken hand vanuit het buitenland. Het begin van een dialoog met de democratisch gekozen be stuurders kan het herstel van de nor male staatkundige verhoudingen in dit land helpen bevorderen. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft gisteren al aangegeven dat Ne derland 'bereid is opnieuw in gesprek te treden met Suriname'. Niet hals over kop, maar wanneer blijkt dat de stembusuitspraak inderdaad serieus wordt genomen. De Amerikaanse re gering heeft er in een reactie op deze verkiezingen rechtstreeks bij Bouter se op aangedrongen om de macht over te dragen aan de winnaars van de kie zersuitspraak. De grote winst voor Su riname is dat de bevolking tegenover de machthebbers van de laatste zeven jaar en tegenover de buitenwereld openhartig heeft kunnen zeggen wat ze ervan vindt. De dialoog heeft weer een kans gekregen. Een kans, die mag niemand voorbij laten gaan. vdM. Advertentie Nationale aktie Hongersnood in Ethiopië De Inspectiedienst stelt met nadruk dat de volkgezondheid als zodanig niet in gevaar is. Het gaat er slechts om alle apothekers te dwingen 'maat werk' af te leveren. Het kwaliteitsge brek zou veelal voortkomen uit 'slor digheden' bij de bereiding van de ge neesmiddelen. In totaal is 15 procent van de medicamenten door de apothe ker zelf bereid. Volgens de apothekers organisaties zijn de richtlijnen voor di verse medicijnen te streng gesteld. Wel erkent zij dat er zo nu en dan afwijkin gen in de samenstelling van het medi cijn voorkomen. 1 Afrika nu is een samenwerking van Mensen in Nood, Novib/Gastaan tafel, i het Nederlandse Rode 5 Kruis, Stichting 1 Oecumenische hulp. min \zon laat het vandaag opnieuw af ten en er kan af en toe wat regen flen. Er is maar weinig wind uit het \rden en de temperatuur wordt hmiddag een graad of 6. IN DE VEILINGHALLEN 28 NOVEMBER A5.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1