v»actie voor hongerend Afrika Stunts van Miro Veel kiezers naar stembus in Suriname 'Laat lepra ook jóu een zorg zijn'. ®KIMIL ML IT vandaag Balletje weigert Lotto- uitzending te verlaten. DAG ONDERTEKENING VERDRAG m 'ie zondag de Lotto mist, mist alles. Giro 50500 Bank70.70.70.929 De 'bevriezing' van Woensdrecht Eerste zwarte burgemeester van Chicago overleden omber e jaargang no. 279 derdag 26 november 1987 uwrUkScAooSAeeffff' 'et Vuil eloning a(ar) 2000 ente her ernafval EFA-cup CLEMENTINES BLOEMKOOL TARTAAR Per stuk 100 gram Plaatsingsverdrag RUSTIG VERLOOP GEMELD OVEREENSTEMMING OP CONFERENTIE CLIP ON'S 1?5 395 Al twintig jaar vecht de NSL tegen de lepra. Er zijn in de derde wereld nog ruim 10 miljoen slachtoffers van deze afschuwelijke ziekte. Bestrijding en genezing vergen veel geld. Help daarom nu met een bijdrage, zodat lepra ook jóu een zorg is. >il bewolking en af en toe regen of jtregen. Middagtemperatuur 7 gra- %Eeti vrij krachtige, op zee krachti- i „oordenwind. DC BOCKCH MET DC RODC PIJL ERSUM GPDDe Nederlandse omroepen hebben en besloten dat er weer een grote televisie-actie moet [n om geld in te zamelen voor hongerend Afrika. De 'epen hadden daarover een gesprek met diverse hulp- 'nsaties zoals het Rode Kruis, Mensen in Nood en de IB. Morgen, vrijdag, wordt een scenario voor de actie oken ilporganisaties hebben er bij de omroepen op aan ge drongen om weer de handen ineen te slaan, net zoals een paar jaar geleden gebeurde bij de actie Eén voor Afrika. Ook nu is weer dringend geld voor voedsel en medicamen ten nodig voor de Afrikaanse landen. Vooral in Ethiopië is de nood opnieuw erg groot. De hulpor ganisaties menen echter dat deze keer de hongersnood tij dig wordt gesignaleerd, zodat het grootste deel van de men sen geholpen kan worden. ouw Woensdrecht p 8 december stil PZC eVPRO-radio zal vrijdag het mtreden theaterstuk Het uil uitzenden. PAGINA 2 mzend ambtenaren van het inisterie van financiën krij- n een forse salarisverho- vg. Minister Ruding wil op itmanier de uittocht naar het Mjfsleven beperken. PAGINA 3 et smaakmakende sympo- 'm 'Zeeland nalar) 2000 mg een teleurstellend ant- 'ord. PAGINA 4 mister Ruding zwicht niet tor wens van politici de ver- ngde rentevrijstelling voor belasting een jaar te ver- roegen. Het blijft 1988. PAGINA 5 Amerikaanse zangeres herlvroeger van Sonny) is esnoods zigeunermeisje, torman of heks, maar in ieder ml: een busy lady. PAGINA 9 e provinciale raad voor het ilieu vindt het verbranden cm kernafval in Borssele on- ewenst. PAGINA 13 (yenoord kwam gisteravond 1 de strijd om de DEFA-cup iet verder dan 2-2 tegen Bay er everkusen. PAGINA 21 adio, tv en kunst: 2 innen- en buitenl.: 3 en 5 pinie en achtergrond: 4 inanciën, economie: 7 unst en cultuur: 9 rovincie: 13,15,17 en 19 port: 21 DEN HAAG/BRUSSEL (GPD/ANP) - Vanaf 8 december zullen alle werkzaamheden aan de kruisrakettenbasis in Woens drecht worden stilgelegd. Op die dag ondertekenen de Ameri kaanse president Reagan en Sovjet-partijleider Gorbatsjov het INF-akkoord over de verwijdering van alle middellange- afstandswapens in Europa. Die situatie blijft zo totdat de Amerikaanse Senaat het INF- akkoord heeft goedgekeurd en het officieel van kracht is ge worden. Daarna begint pas de ontmanteling van het raketten- deel van de basis in Woensdrecht. Deze mededeling hebben minister Van den Broek van buitenlandse zaken en zijn Amerikaanse ambtgenoot Shultz woensdag in Brussel gedaan, nadat de Amerikaanse bewindsman zijn NA- VO-collega's verslag deed van zijn suc cesvolle besprekingen over een INF- akkoord met zijn Russische collega Sjevardnadze. Direct na het bekend worden van het nieuws dat er geen kruisraketten naar Woensdrecht komen, kwamen er met name van de kant van de vredesbewe gingen positieve reacties. Het IKV was „heel verheugd" over dit „historisch akkoord", het ICTO sprak van een „belangrijke stap in de goede rich ting", maar toonde zich gelijkertijd wel bezorgd over het overwicht van het Warschaupact op conventioneel gebied. De Raad van Kerken was „on gelooflijk blij" maar wilde „nu verder op de weg van ontwapening". Politiek werd de mededeling over Woensdrecht ook goed ontvangen. De VVD vindt het voor de hand liggen dat met de bouw van de kruisrakettenba sis wordt gestopt en wil niet langer vasthouden aan de wens om pas te stoppen als de Amerikaanse Senaat het akkoord heeft goedgekeurd. Het CDA reageerde instemmend op de me dedeling van Van den Broek, terwijl de PvdA reageerde met de mededeling dat volgende week haar defensie-nota verschijnt met standpunten over de fensie. Inmiddels is voor een bedrag van 246 miljoep gulden aanbesteed aan projec ten in verband met plaatsing van Advertentie |Net kilo I Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 28 november a.s. riiromaakt goedkoop boodschappen doen weer leuk. |AAI|ID|^h kruisraketten op Woensdrecht, die na genoeg zijn afgebouwd. Van dat be drag komt 112 miljoen gulden op reke ning van de Verenigde Staten, 50 mil joen gulden voor Nederland en 84 gul den miljoen voor de NAVO. Nog niet aanbesteed is een bedrag van 119 mil joen gulden. Het is nog niet bekend of de vluchten naar Woensdrecht met Amerikaanse militair materieel doorgang zullen vin den, zoals oorspronkelijk de bedoeling was. Hoe de toekomst van de vliegbasis Woensdrecht eruit gaat zien, is ook nog niet bekend. Uit de woorden van minister Van den Broek viel op te ma ken dat met een besluit daarover wordt gewacht tot de Amerikaanse Se naat het akkoord heeft bekrachtigd, naar verwachting rond april of mei vol gend jaar. In verband met het INF-akkoord zal de regering waarschijnlijk rond janua ri drie verdragsteksten voorleggen aan de Tweede Kamer: één voor de opzeg ging van het Amerikaans-Nederlands plaatsingsverdrag, één voor de inspec tie door de Russen van de vliegbasis en één voor een akkoord tussen de vij f Eu ropese plaatsingslanden (de Bondsre publiek Duitsland, Italië, het Verenigd Koninkrijk, België en Nederland) en de Verenigde Staten dat inspecties mogelijk moet maken. PAGINA 3: Moskou optimistisch Foto boven: Bij de opening van de stembureaus hadden zich gisteren al lange rijen gevormd van kiezers die hun stem wilden uitbrengen. Foto onder: Legerleider Desi Bou- terse bracht gisteren zijn stem uit in zijn woonwijk in West-Paramaribo. PARAMARIBO (ANP) - De opkomst bij de algemene verkiezingen in Suri name lijkt goed te zijn geweest. Een rondgang langs de stembureaus in Paramaribo gaf de indruk dat woensdag een ruime meerderheid van de kiezers naar de stembus is geweest. In Paramaribo verliep de verkiezings dag rustig. Volgens de politie waren er tot in de middag in de hoofdstad geen incidenten gemeld. De politie maakte wel melding van een actie van de groep-Brunswijk in het Oostsurinaamse stadje Moengo. isnv\x Verwacht wordt dat de meeste uit slagen in de loop van vanmorgen be kend zijn.Vóór de opening van de stembureaus om zeven uur in de ochtend waren bij veel stembureaus al flinke rijen ontstaan. In de loop van de middag werd het rustiger. De „oude" politicus Lachmon liet we ten dat een hoge opkomst goed is voor zijn partij, het Front voor De mocratie en Ontwikkeling. Veel kiezers lieten weten naar de stembus gaan omdat zij een ander bewind wensen. „Dit regime heeft gefaald", en „wij willen verande ring" was de strekking van veel com mentaren. Er zijn aanwijzingen dat de opkomst in de drie nooddistricten, waar de „oude" politieke partijen geen kan didaten hebben gesteld, mager bleef. In Moengo gingen maar weinig Surinamers naar de stembus. De be woners van Marowijne, Brokopondo en Sipaliwini die naar Paramaribo zijn uitgeweken, maakten slechts op beperkte schaal gebruik van de mo gelijkheid om in de hoofdstad hun stem uit te brengen. In Moengota- poe, het bosnegerdorp waar Ronnie Brunswijk woonde, zijn ruim 400 kie zers geregistreerd. De Surinamers hebben vertegen woordigers gekozen voor de Natio nale Assemblee (parlement) en re- Slot zie pagina 3 kolom 6 Rem op lozing van afval in Noordzee FREYMLIN-MERLEBACH - Stakende Franse mijnwerkers stoken een vuur tje op een spoorlijn bij de Franse stad Metz, nadat ze een trein tot stilstand hadden gedwongen. Ruim duizend mijnwerkers protesteerden gisteren tegen een voorgenomen inkrimping van de kolenproduktie in hun mijn. Het treinverkeer tussen Parijs en Frankfurt liep hierdoor forse vertra ging op. LONDEN (ANP) - De ministers van de landen rond de Noordzee zijn woens dag in Londen overeengekomen de lo zing van schadelijke industriële af valstoffen op zee eind 1989 te beëindi gen. Het storten van zuiveringsslib zal niet worden uitgebreid. Wel is het de bedoeling deze stortingen in een la ter stadium te gaan beperken. Voorts spraken de ministers af dat de belasting van de grote rivieren die in de Noordzee uitmonden met stoffen die gevaarlijk zijn voor het milieu in 1995 tot de helft moet zijn terugge bracht. De landen verplichten zich te vens de hoeveelheid meststoffen, zoals fosfaat en nitraat, over zeven jaar met 50 procent te reduceren ten opzichte van 1985. De verbranding van giftige afvalstof fen op de Noordzee moet uiterlijk in 1995 zijn beëindigd. De schepen die de Noordzee bevaren, mogen voortaan geen huisvuil overboord gooien. Afge sproken is bovendien dat de lozing van radioactieve afvalstoffen zoveel moge lijk, met de best beschikbare techni sche middelen, wordt teruggedrongen. Tenslotte zijn afspraken gemaakt over beperking van de luchtverontreini ging. Tal vap vuile stoffen komen via de atmosfeer in het water van de Noordzee terecht. De Noordzee-staten zullen erop toezien dat bijvoorbeeld de uitstoot van lood in de lucht, door de industrie en het autoverkeer, zoveel mogelijk wordt beperkt. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat sprak van een „histori sche gebeurtenis", vooral omdat Groot-Brittannië, dat aanvankelijk zeer gereserveerd stond ten opzichte van het stopzetten van de lozing van chemisch industrieel afval op de Noordzee, nu overstag is gegaan. De ministers komen op uitnodiging van minister Smit-Kroes begin 1990 in Advertentie Advertentie (Advertentie) Kijk zondag 29 november: 5 voor 8, Ned. II. UTf: fil it'll i De grote rage! Superzachte knuffels die je overal aan vast klemt. Kies uit bijna 40 soorten Klein -3T Super: Geldig t/m 30november 1987 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wibautstraat 135.1097 DN Amsterdam. Tel. 020 - 93 89 73 Nederland opnieuw bijeen om verdere maatregelen tegen de verontreiniging van de Noordzee te bespreken. De Europese milieu-organisaties, die zich ter gelegenheid van de ministers conferentie in Londen hadden ver enigd in de federatie „Seas at risk" (zeeën in gevaar) toonden zich na af loop van de ministersbijeenkomst re delijk optimistisch over de resultaten. Het is voor de milieuorganisaties nog niet duidelijk waar de giftige afvalstof fen dan naar toe moeten. Eindelijk is het dan zover. Alle voorbereidingen voor de plaatsing van kruis raketten op de luchtmacht basis Woensdrecht zullen binnen twee weken worden gestaakt. Het zogeheten INF-akkoord tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie over de vernietiging aan weerskanten van alle kernwapens voor de middel lange afstand kan op 8 december in Washington worden ondertekend. Wanneernaar wordt aangenomen enkele maanden later de Amerikaanse senaat de overeenkomst zal hebben bekrachtigd, kan op Woensdrecht een begin-worden gemaakt met de afbraak van alles wat daar de laatste paar jaar voor de installatie van de kruisraket-, ten is opgetrokken. Een zichtbaar op geluchte minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) kon gisteren dit nieuws van zijn Amerikaanse collega Shultz na het NAVO-beraad in Brussel aan de verzamelde pers bekend ma ken. Er was voor hem alle aanleiding toe. De Nederlandse bewindsman heeft de afgelopen maanden namelijk onder sterke druk gestaan om het zover te krijgen. Immers: op grond van het met Nederland gesloten verdrag tot plaatsing van de kruisraketten wil den de Amerikanen op Woensdrecht onverdroten doorgaan met karweien totdat het INF-akkoord met ratificatie in het parlement in Washington echt van a tot z een feit zou zijn. De inmid dels afgetreden minister van defensie Weinberger had zich kort geleden in ie der geval zo strikt opgesteld. Het Ne derlandse kabinet kon daar formeel niet onderuit. Maar kennelijk is de zaak op papier nu zo waterdicht gere geld en liggen er politiek niet meer zo veel bedenkingen tegen het bereikte akkoord, dat verder gaan met voorbe reidingen op Woensdrecht ook in Ame rikaanse ogen onzin en geldsmijterij is geworden. Het ging de afgelopen dagen in Ge- nève tussen Shultz en Sjevard nadze vooral over de kleinste details, de punten en de komma's in de ver dragstekst over de vernietiging van de bewuste kernwapens en de wederzijd se controle daarop. Juist omdat daarin nog allerlei gevoeligheden lagen de heren waren al vaker zonder een echte afronding uit elkaar gegaan hebben de Amerikanen tot het laatste toe druk op de ketel van het overleg willen houden. In vier andere Europese lan den (West-Duitsland, België, Italië en Groot-Brittannië) komen 364 kruis- en Pershing-2-raketten voor verwijdering in aanmerking. Daarvoor moest een zorgvuldig en nauwkeurig schema voor de komende drie jaar worden op gesteld. Voor Nederland lag de zaak eenvoudiger: van de 48 kruisraketten op Woensdrecht is er nog niet één gear riveerd. In het zicht van het INF-ak koord was volgens de regels van de lo gica een 'bevriezing' van de voorberei dingen al eerder mogelijk geweest. Maar die Nederlandse overwegingen hebben op de Amerikanen geen in druk gemaakt. Zij hechtten grote waarde aan juist de afspraken over de controle op de uitvoering van dit on- mantelingsakkoord: het kan mogelijk als voorbeeld dienen voor toekomstige overeenkomsten met de Russen over verwijdering van kernwapenarsena len. Het belang daarvan steeg in Was hington uit boven wat men daar duide lijk een tijdlang als 'gezeur uit Den Haag' heeft beschouwd. Het grote Galaxy-vrachtvliegtuig, dat ongeveer een maand geleden - op Woensdrecht landde en nog voor zoveel speculaties zorgde, kan dus bin nen afzienbare tijd terugkeren om de toen uitgeladen apparatuur voor zover die niet voor vernietiging in aan merking komt weer op te halen. De tot dusver ongeveer 700 militairen van de 486ste US Air Force 'Tactical Missi le Wing', op deze Brabantse NAVO-ba- sis gelegerd, kunnen op termijn hun huisraad weer inpakken voor de terug reis naar de Verenigde Staten. De Tweede Kamer kan het verdrag met de Amerikanen over de onder veel pro test uitgevoerde activiteiten op Woensdrecht straks opzeggen. De in specties en controles van de afbouw moeten nog nader worden geregeld en afgewerkt. En daarna gaat voor wat betreft de plaatsing van kruisraketten het doek over Woensdrecht. Voor Ne derland zal het eerste Amerikaans- Russische verdrag over vermindering van de kernwapenarsenalen in de we reld overigens altijd verbonden blijven met deze luchtmachtbasis. Nergens in Europa is namelijk de daadwerkelijke plaatsing van kruisraketten zo recht streeks gekoppeld geweest aan het moment van de nu bereikte INF-over- eenkomst. Het is zaak dat het kabinet snel afkomt met een beslissing over de toekomstige bestemming van ditzelf de Woensdrecht. Pas wanneer daar over volstrekte duidelijkheid bestaat zal ook het beladen karakter van deze naam in de Nederlandse samenleving wegslijten. VdM. CHICAGO (UPI/AFP) - Harold Was hington, de eerste zwarte burgemees ter van de Amerikaanse stad Chicago, is woensdag aan een hartaanval overleden. Washington is 65 jaar ge worden. In 1983 werd Washington, lid van de Democratische partij, na een felle en volgens waarnemers racistisch ge toonzette verkiezingsstrijd tot de eer ste zwarte burgemeester van Chicago benoemd. Zijn verkiezing voor een tweede termijn kwam in maart van dit jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1