ederland-Cyprus overspelen i ONBETWISTE PRUSKAMPI0EN Bristol Van Eekelen boos over uitlekken tocht marine Grootste Autogebeuren in Zeeland. Ambtenaar verduistert 2 miljoen de PZC vandaag M/EEK-UIT \NEEK~IN KRIECKAERT BV model hoekinstap {BEROEPSCOMMISSIE 2 JAAR 76 MILJARD bijleveld in Hüppe 3000 Hoppe Wonderlijk gesol met verboden vis Un enkele bui IN DE VEILINGHAL TE GOES Vandaag laatste dag! november grandioze VERBOUWINGSOPRUIMING! Heren- en kinderkleding, Lange Delft 19-23, Middelburg ESKADER IN PERZISCHE GOLF Fraude Strijd Zeelandbrug Hengstdijk TEL. 01148 - 2310 Astron systeembouw Betonwerken Civiele bouw Utiliteitsbouw Grond-, weg- en waterwerken BEDRIJFS- BEVEILIGING |owd met opklaringen en een enkele |(i. Maximum temperatuur rond 8 1raden. Matige tot vrij krachtige west l( noordwesten wind. j)e jaargang no. 275 Lerdag 21 november 1987 Jl'RICH (ANP/GPD) - De commissie ïn beroep van de UEFA heeft gis- Iravond, kort voor middernacht, }kend gemaakt de verdediging van i KNVB aanvaardbaar te vinden. vvedstrijd zal opnieuw worden Istgesteld, mag in Nederland ge- leeld worden, zonder publiek en Ik buiten de berichtgeving van ra io en televisie. |et resultaat van de behandeling lor de commissie van beroep is dat lederland, door van Cyprus te win- ln vóór 16 december, het duel in ïthene tegen de Grieken tot een for- laliteit kan maken. De bedoeling is Te wedstrijd op 9 december te spelen, frmoedelijk in het Ajax-stadion. Voor de speeldag is 6 of 13 december een mogelijke uitwijkdatum. Jacques Hogewoning en mr. Huug Utermark, die de pleitnota opstelden, waren vannacht net zo gelukkig als professor Co Greep, die de medische rapportage verzorgde en voor de commissie toelichtte. Jacques Hogewoning vertelde: „Het is een ongekend spannende avond voor ons geweest. Naarmate de tijd vorderde, werd het eigenlijk steeds spannender. Je gaatje dan afvragen of het goed is voor je zaak als het lan ger duurt voor de beslissing naar bui ten komt." „Wij hebben onze kritiek gehad op de methodiek van de rechtsspraak in de UEFA", zei Hogewoning. „Maar dui delijk is in ieder geval geworden dat er een beroepscommissie is, die zijn beslissingen naar redelijkheid neemt. Zou de tuchtcommissie vorige week tot een dergelijke uitspraak gekomen zijn, dan waren wij niet eens in beroep gegaan. Deze uitspraak wordt door ons als rechtvaardig ervaren." Stralend daalde de KNVB-bestuur- der rond het middernachtelijk uur de trap af in het Mövenick-hotel. „Dit is precies waar we op gehoopt hadden", reageerde hij op de beslis sing van de commissie. Jacques Hogewoning weigerde te reppen over een overwinning, maar in zijn hart voelde de vice-voorzitter van de sectie betaald voetbal het wel als zodanig. „Ik vind niet dat je in dit soort zaken moet spreken van een overwinning of een nederlaag. Maar emotioneel moeten we heel blij zijn met deze uitspraak. Het probleem blijft alleen hoe de KNVB zich kan wapenen tegen zo iemand als die man uit Oss." De plaats waar gespeeld zal worden moet voor 26 november bij de UEFA bekend zijn. De KNVB moet de UE FA wel een hogere boete betalen dan aanvankelijk was vastgesteld: 70.000 Zwitserse franken (circa 100.000 gulden) in plaats van 10.000 Zwitserse franken. De boete, die aan Cyrpus was opgelegd, werd gehal veerd: van 40.000 naar 20.000 Zwit serse franken. De Nederlandse afgevaardigde Jac ques Hogewoning kan zijn geluk niet op na het bekend worden van de uit slag. leagan pakt ekort aan Van onze correspondent) SHINGTON De Amerikaanse regering en het Congres ïhet gisteren na vier weken van onderhandelen eens gewor- ïover een pakket maatregelen waarmee het enorme Ameri- inse begrotingstekort moet worden aangepakt. Isident Reagan presenteerde gister- f dag het compromis, dat in een pe- levan twee jaar het begrotingste- tmet 76 miljard dollar moet ver- Ideren. Hij zei dat het plan „een k signaal" aan de wereld is dat erika in staat is zijn financiële pro- nen op te lossen. eindelijk hebben beide partijen en moeten laten. Reagan heeft be- iingverhogingen ter grootte van 9 jard dollar moeten toestaan, en de nocraten hebben bezuinigingen op Binnenlandse bestedingen moeten epteren. ar door de grote druk op het Witte is en het Congres van onder meer de lerikaanse financiële gemeenschap Ie bondgenoten, was het vrijwel on- koombaar dat uiteindelijk een apromis zou worden gesloten. Daar kwam bij dat, als Congres en pre sident niet uit de problemen zouden komen, de zogenaamde Gramm-Rud- man wet van kracht zou worden. Deze wet schrijft automatische bezuinigin gen voor, die zowel voor het Congres als de president uitermate onprettig zouden zijn. Reagan zou ermee genoegen hebben moeten nemen dat krachtens de Gramm-Rudman wet 11,5 miljard dol lar op defensie zou worden bezuinigd. Het Congres zou bezuinigingen van ook 11,5 miljard dollar op onder meer ziekenfondsuitgaven, studentenbeur zen en de diplomatieke dienst hebben moeten slikken. Reagan zei niettemin donderdag dat hij toch de opdracht zou geven de Gramm-Rudman wet van kracht te laten worden, ongeacht het verloop van de toen nog in volle gang zijnde onderhandelingen tussen Congres en Witte Huis-medewerkers. Dat is bedoeld als een soort stok ach ter de deur. Het plenaire Congres heeft tien zittingsdagen (in de praktijk bete kent dat tot begin december) de tijd om het gisteren overeengekomen pak ket maatregelen goed te keuren. Zo niet, dan valt de guillotine van de Gramm-Rudman wet. Gisteren werd al direct duidelijk, dat er nogal wat op positie in het Congres tegen het pak ket bestaat. De beurs reageerde gisteren met ge matigd enthousiasme op de berichten uit Washington. De Dow Jones Index zakte gisterochtend aanvankelijk 30 punten. Nadat bekend was geworden dat een compromis was bereikt, steeg de index langzaam om uiteindelijk ruim 18 punten boven het niveau van donderdag te stijgen. Advertentie) A K\za"da917~E. (Advertentie) [inkelpr. 89.95 ptolpr. 60.- Nn vandaag i Bristol model zwart Ndbox leder schoen N gepolsterde rand. Nen 36-47 erchroomde schaats mm (Van onze correspondent MADRID De vijfjarige Melodie Nakachian bij haar va der op schoot nadat de Spaanse politie haar vrijdagmor gen rond vijf uur bevrijdde. Naast Melodie haar moeder en jongere broertje De kleuter was twaalf dagen eerder op weg naar school in Estepona ontvoerd door vier gemas kerde mannen. Ze verkeert in goede gezondheid, maar is verzwakt omdat ze alleen koekjes te eten heeft gehad. Met de woorden „Papa, huil niet" stortte ze zich in de armen van haar vader. De bende, bestaande uit 4 Fransen en een Spanjaard, had zich met het meisje verschanst in het bungalowpark Playa Guadiaro bij San Roque, op 12 kilometer van Estepona. Nadat een van de ontvoerders telefonisch contact opnam met de ouders, kon de verblijfplaats worden getraceerd. Met gebruikmaking van de vuurwapens bestormde de poli tie de bungalow waar de kleine werd vastgehouden. Drie ontvoerders, een Spanjaard en twee Fransen raakten bij de overval gewond, maar konden worden gearresteerd. Twee anderen ontkwamen. De bevrijding kwam net op tijd. De ontvoerders hadden gedreigd het meisje acht gisterenmor gen te zullen doden, indien het losgeld dan nog niet zou zijn betaald. ROTTERDAM (ANP) - Het hoofd au tomatisering van de afdeling finan ciën van de gemeente Rotterdam, de 55-jarige C. P. P. F. wordt ervan ver dacht twee miljoen gulden te hebben verduisterd. De man is vrijdag gear resteerd, nadat de gemeente aangifte had gedaan bij de politie. F. heeft het geld vermoedelijk in de loop van dit jaar naar zijn eigen bank rekening overgemaakt. Hoe de ver duistering precies in zijn werk is ge gaan wordt nog onderzocht. Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur DEN HAAG (GPD) Minister Van Ee kelen (defensie) is uitermate ont stemd over het optreden van PvdA- defensiewoordvoerder Stemerdink. Hij vindt dat het niet aangaat ver trouwelijke informatie over het op treden van de Nederlandse marine in de Perzische Golf openbaar te maken. Stemerdink - zelf oud-minister van defensie - liet donderdagavond weten dat de Nederlandse regering had be sloten de mijnenjagers op te laten sto men naar de Golf. De schepen zijn daar in de nacht van donderdag op vrijdag aangekomen. In een brief aan PvdA-leider Kok vraagt Van Eekelen zich af of de socia listen er nog wel prijs op blijven stellen om op vertrouwelijke basis geïnfor meerd te worden. De minister wil deze informatie alleen blijven geven als de PvdA iemand anders als woordvoer der aanwijst. Stemerdink zei niet onder de indruk te zijn van de boze brief van de minister. Hij wist al uit andere bron dat het ka binet had besloten in te gaan op het Britse verzoek op te stomen naar de Golf. Daarom voelde hij zich niet ge houden de vertrouwelijkheid in acht te blijven nemen. Overigens maakte Stemerdink alleen bekend dat het kabinet besloten had de schepen naar de Golf te sturen. De PvdA'er meldde niet - wat hij toen ook al wist - dat de mijnenjagers al ver trokken waren. Het vertrek was geheim gehouden om de levens van de marinemensen niet in gevaar te brengen. De Iraniërs bedrei gen vanuit de scheepvaart in de straat met Chinese zijderupsraketten en heb ben er ook aanvalsboten. De schepen werden bij de doorvaart vergezeld van Britse oorlogsbodems, die bij eerste deel van de tocht in de Golf in de buurt blijven. Het eskader gaat mijnen zoeken in de buurt van Qatar, waar mijnen zijn waargeno men. Het thuisfront van de bemanningsle den die nu in de Golf zijn, is kwaad en maakt zich ernstig bezorgd. Die stem ming is vooral veroorzaakt door het schenden van de afspraak met de ma rine, dat het thuisfront eerder zou worden ingelicht dan de media, als de mijnenjagers naar een ander gebied gingen. Volgens marine-woordvoerders valt het met de kwaadheid wel mee. Maar een medewerker van de Mijnendienst, die anoniem wil blijven, zei dat er wel degelijk sprake is van woede bij veel achterblijvers. „Het is ook schandalig dat de mensen via de media moeten vernemen dat de schepen er al zijn, ter wijl beloofd is dat ze tevoren ingelicht zouden worden." In de Rotterdamse haven is bij drie bedrijven en zeven onder aannemers een miljoenenfrau de ontdekt. PAGINA 3 De meeste huisartsen voeren dagelijks een stille strijd met patiënten die met al te duidelij ke verwachtingen de spreeïc- kamer binnenkomen. PAGINA 5 Het verkeersaanbod op de Zee landbrug is de eerste week na de openstelling van de weg over de stormvloedkering veel minder afgenomen dan ver wacht. PAGINA 9 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financien en economie: 7 Provincie: 9, 11, 12, 13, 15, 16 en 17 Sport: 35 Jan Klaas sen valt in het niet bij de Grote Poppentradities Marie-Cécile Moerdijk blijft niet vriendelijk voor Zuiddor- pe 0 IJzersterk debuut vanLiesbeth den XJyl Engelbert, de nieu we roman van Mensje van Keu len Het Walcherse land schap op de wip tussen loom heid en doelmatigheid De Zeeuwse slavenhandel» Geen beroep ontkomt aan de greep van de computer. PAGINA 19, 20, 21 en 23 In de nieuwe serie Loopbaan de Zeeuwse invloed op de car rière van mr drs H. hangman Vissen met kilobytes Na de worsteling met apartheid de rust van Vrouwenpolder Tot uw dienst: de dansleraar Zwemtalent Patrick Braam buiten Zeeland op weg naar de Olympics Schaatscrack Ed ward Hagen heeft het land aan trainers. PAGINA 27, 29, 31, en 33 (Advertentie) (Advertentie) Deur dicht - spatwaterdicht. Douche bereikbaar via de hoek wanneer er links en rechts geen plaats is. Hoe vol temperament U ook staat te douchen, de deuren blijven dicht, want Hüppe heeft de doorgaande magneetliist. sublieme techniek, toonaangevend ontwerp en meester lijke afwerking tot in alle details komen aan de hoogste eisen tege moet Hüppe dat is maximaal douchecomfort. Goes Zuidvliatstraat 75 talafoon 01100-12420 Openingstijden toonzaal: werkdagen 9.00 - 12.00 u 13.00 17.00 u donderdagavond 19.00 - 21.00 u zaterdag 9.30 - 12.30 u Het begon een wekelijks r .ritueel te worden, het gesteggel over de vraag óf en hoe er opgetreden moest worden tegen de visaanvoer van de Nederlandse kottervloot, waar op vangstverboden van toepassing zijn. Wat zou de vissers te wachten staan, bij aanlanding van illegale ka beljauw, schol en wijting? Zou inbe slagneming volgen van de verboden partijen vis, van de besomming, zou proces-verbaal worden opgemaakt? En wat dan verder? Verkoop van deze vis? Waarheen de opbrengst? Was het toch voor de vissers soms verstandiger om zoals al bij herhaling is gebeurd de verboden vis in het zicht van de haven overboord te zetten? De chaos raakte compleet. Het openbaar minis terie, de politie en de algemene inspec tiedienst (AID) voerden de laatste we ken hoewel steeds anders is beweerd een rommelig beleid. Langzamer hand wist niemand meer waaraan hij toe was. Wat in de ene haven (soms op grond van een gerechtelijke uitspraak) wèl kon, werd in een andere haven niet getolereerd. Er werden allerlei aparte 'regelingen' en 'afspraken' getroffen. Het leek of er een Vlissingse methode en een Urker akkoord bestonden, in Scheveningen en IJmuiden waren te kenen van weer een ander regiem. Lijn zat er niet meer in. De onzekerheid nam toe en het optreden tegen de vis sers begon trekken van een wonderlij ke rechtsongelijkheid te krijgen. De moeilijkheden die het visserijbe drijfsleven op het ogenblik heeft met minister Braks en met justitie over de vangstverboden verdragen in ieder geval geen onduidelijkheid in het vervolgingsbeleid. En daarvan is be paald sprake geweest. Met alle verve lende consequenties, die daaruit voor kwamen. Voor de vissers was de on doorzichtige situatie aan 'het thuis front' aanleiding om elke maandag op nieuw uit te varen en de vangst- en aanlandingsverboden collectief aan de laars te lappen. Werd terugkeer met een flinke partij illegale vis aan boord te riskant, dan volgde het besluit om de vis (soms demonstratief) overboord te zetten. Op een ander moment leek er plotseling een mogelijkheid om hier of daar zonder al te veel problemen verboden vis aan te landen, hoewel er dan weer ongerustheid bestond over de strafrechtelijke effecten achteraf. Deze verwarrende gang van zaken heeft de stemming onder de vissers grimmiger gemaakt dan nodig was. Zeker in dit soort ingrijpende over- heidsbeslissingen die een bedrijfstak raken is een vervolgingsbeleid, dat houvast biedt van het grootste belang. Daarom is het een winstpunt dat het openbaar ministerie gisteren een wijzi ging in beleid heeft aangekondigd. Op aanlanding van verboden vis staat ge vangenisstraf. De visserij weet nu in ie der geval hoe de vlag erbij hangt. En aan dit soort duidelijkheid was behoef te. Het is de laatste week ook helder ge worden dat het kabinet aan de EG-vangstbeperkingen tegenover de Nederlandse visserij strak de hand wil houden. De opstelling van premier Lubbers in de Eerste Kamer liet daar geen twijfel over bestaan. En het mislukteoverleg gisteren van minis ter Braks met vertegenwoordigers van de visserij-organisaties bevestigde dat nog eens. De overheid voelt zich niet aansprakelijk voor de verliezen van vissers, die hun vangstquota niet heb ben kunnen volvissen, omdat concur renten hen daarbij waren voor ge weest. Beide signalen in de richting van de visserij betekenen dat het kabi net in het conflict heeff gekozen voor de harde lijn en geen ruimte wil laten voor verwachtingen, die niet ingelost kunnen worden. Het visserijbedrijfsle ven heeft weinig keus. Het zal intussen wel begrepen hebben dat het bij ver dere acties steeds aan het kortste eind trekt. Dat overtreding van de vangst verboden niet alleen met de dag ris kanter wordt, maar tot grotere inkom stenderving en produktvernietiging leidt dan nodig is. Het is de zure prak tijk van een vorm van Europees beleid, waaraan Nederland nu eenmaal is ge bonden. Maar de gang van zaken in de afgelopen weken heeft wel aange toond, dat het overleg tussen de over heid en de visserij erg ver in kwaliteit is gedaald. En dat is een erg magere uit leg van het visquoteringsbeleid. Een uitleg, die voor de toekomst niet veel goeds belooft. vdM. (Advertentie) (Advertentie) Toegangscontrole, bewegings detectie, video-observatie etc. Percep werkt ongemerkt Bel Radio-Holland voor alle informatie. Dr. Staverman- straat 61-63 4382 LE Vlissingen Tel. 01184-12862. RADIO-HOLLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1