Verpleeghuis Zierikzee wordt modern appartementengebouw Amerikaanse vlieger met redders herenigd Juridische vorm voor beheer Neeltje Jans nog niet zeker 'NV bepleit instelling in sollicitatiebanken Wilt u betaalbaar wonen in Reijershove III? PZC/ provincie s17 sloop school begonnen GELIJKE INSPECTEUR OPENT DE SPRONG [arbeidsbureaus d bespreekt hoging van astingen ddenschouwen Kapitaal Moed Bezuiniging ZIERIKZEE Cassetteband Lutherse kerk Het voormalige rk ziekenhuis aan de Hoge Molenstraat in Zierikzee, waar na sloop appartementen komen. ZIERIKZEE - Met de sloop van de ou de school aan de Hoge Molenstraat in Zierikzee is donderdag een begin ge maakt. Zodra het pand afgebroken is, wordt begonnen met de verbouw van het voormalige verpleeghuis van de Corneliastichting tot 34 appartemen ten. Het gebouw is eigendom van de woningbouwcorporatie Beter Wonen. Op de plaats van het oude schoolge bouw bouwt Beter Wonen, als de ver bouwing van het vroegere verpleeg huis klaar is, 12 woningen. Het geheel krijgt de naam 'de Mossele', zoals het pand ook eertijds heette. De school moet eerst worden gesloopt, zodat de aannemer ruimte heeft voor de opslag van bouwmateriaal. Hoe lang de sloop precies zal duren, is nog niet bekend. Beter Wonen verwacht dat de eerste appartementen eind 1988 klaar zijn. Het voormalig verpleeghuis wordt verbouwd tot 34 twee- en drie kamerwoningen. Ook de nieuwbouw aan de Hoge Molenstraat betreft dit type huizen. In het persbericht staat dat in 'de Mos sele' geen inwonende conciërge komt. Volgens H. Buursink, hoofd algemene dienst van Beter Wonen, is deze op merking bedoeld om het misverstand uit de wereld te helpen dat de apparte menten alleen voor oudere mensen zouden zijn. Nadrukkelijk zegt hij dat de woningen voor iedereen te huur zijn. De wachtlijst, 70 personen, be staat uit mensen van alle leeftijden. De huur zal variëren van 375 tot 775 gul den, afhankelijk van grootte en lig ging. Een deel van de woningen is aanpas baar, dat wil zeggen dat de huizen een voudig geschikt kunnen worden ge maakt voor gehandicapten. Het stre ven van de woningbouwvereniging om alle woningen aanpasbaar af te leve ren, kan zij bij 'de Mossele' niet waar maken. „In een oud gebouw zijn de mogelijkheden beperkt", verklaart Buursink. „Soms moetje een muurtje laten staan." VEERE - De juridische vorm waarin een beheersovereenkomst voor het ei land Neeltje Jans gesloten moet wor den, staat nog niet vast. Er wordt ge dacht aan een NV waarin de gemeente Veere en de provincie deel nemen, maar het is ook mogelijk dat er beslo ten wordt een stichting of een andere rechtspersoonlijkheid in het leven te roepen. De bedoeling van een derge lijke overeenkomst is in ieder geval puur beheer van het eiland en zeker niet exploitatie. Dat wil de gemeente overlaten aan het bedrijfsleven. De Veerse burgemeester W. van Mont- frans-Hartman zei dit donderdag tij dens de tweede en laatste ronde van de begrotingsbehandeling. Neeltje Jans bleek weer een "hot item" in de raad. Vragen over hoeveel geld de ontwikke ling van het eiland zal kosten en wie dat op moet brengen en zorgen om het aandeel van de gemeente bij de ont wikkeling, waren bij verschillende par tijen te beluisteren. Een defïntief antwoord op alle vragen kon de Veerse burgemeester nog niet geven. Ze gaf aan dat er voor het be heer van het eiland gedacht wordt aan een constructie zoals bijvoorbeeld ook bij de jachthaven Oostwatering is toe gepast. Een vorm waarbij de beheer der het eiland pacht van de Dienst dei- Domeinen en zorgt voor bijvoorbeeld de infrastructuur, terwijl delen dan weer uitgegeven kunnen worden aan derden bijvoorbeeld een restaurant houder. Ze stelde de raadsleden daarop on middellijk gerust met de medeling: „We vragen u echter nu nog niet om Burgemeester Van Montfrans geld beschikbaar te stellen en we ne men nu nog geen deel in een beheers vorm. Alles wat we ondernemen zul len we met u overleggen. U bent er bij." C. de Visser van de gecombineerde fractie van SGP/GPV'RPF - de partij die zich in haar algemene beschouwin gen het felst tegen een mogelijke Neel tje Jans NV keerde - zei na de toelich ting van de burgemeester wat anders tegen de zaak aan te kijken. J. van Nieuwenhuizen(pvda'ppr) waar schuwde toch voor de consequenties van een mogelijke NV structuur als be heersvorm. „Een NV werkt met riso- dragend kapitaal", zei hij. „Wanneer dat gebeurt, wijkt u af van de afspraak destijds gemaakt, dat de legesgelden niet riscodragend belegd zouden wor den." CDA en VVD waren het met het colle ge eens. „Ik ondersteun uw visie voor wat betreft het scheiden van beheer en exploitatie", zei mevrouw M. Brouwer- Te Roller(vvd). „Laten we via de be heersvorm de vinger aan de pols hou den", merkte J. Cevaal(cda) op. (Advertentie) Een bepaald bedrijfskapitaal zal een dergelijke beheersvorm wel moeten hebben, benadrukte Van Montfrans. Kom dan vandaag naar het Open Huis in het Bouwfonds-Infocentrum van 9.00-12.00 uur en van 13.00-17.00 uur. Adres: Lange Geere 153 in Middelburg. nu Bouwfonds Nederlandse Gemeenten 20 NOVEMBER 1987 eringe plaatsingskans speciaal onderwijs heden zullen zich ontwikkelen tot uit stekende werknemers." Het bedrijfsleven zou sowieso al een handreiking kunnen doen in de vorm van uitbreiding van de stagemogelijk heden voor leerlingen van het voortge zet speciaal onderwijs. Beerendonk: „Ook wat dat betreft is het belangrijk dat er goede contacten zijn tussen school, arbeidsbureau en bedrijfsle ven." Wethouder W. van Walraven (on derwijs) ondersteunde de noodkreten van de inspecteur van harte. „Het doel van een school is nog altijd: het voor bereiden van jongens en meisjes op de arbeidsmarkt. De ervaring heeft ge leerd dat er door een stage meer zicht komt op een arbeidsplaats. Zo'n stage is trouwens ook een prima middel om vooroordelen weg te nemen. Want er wordt in gevallen als deze heel vaak geoordeeld vanuit onvoldoende ach tergrondkennis." s Phernambucq worden de mo eden voor werkzoeken om een e vinden via zo'n sollicitanten- erruimd. Werkzoekenden moe- f een kaart invullen, waarop ze )pleiding, ervaring en capaciteit ngeven voor welke beroepen zij nerking willen komen. De werk- kunnen, als zij vacatures heb- lfin die kaartenbakken op zoek aar een geschikte kandidaat, aatse kunnen fotocopieën van pen sollicitaties' gemaakt wor- 'aarna de werkgevers zelf con- mnen zoeken met de sollicitan- ambucq zei, dat dit systeem in olland tot gunstige ervaringen geleid. Van de bezoeken die evers aan de sollicitantenbank - "ebracht bij de arbeidsbureaus - 'RENDIJKE - De gemeenteraad liddenschouwen praat woens- "der meer over verhoging van meentelijke belastingen. Het e van b en w wil de tarieven met procent verhogen, uitgezonderd enstenbelasting, waarvoor een ping op stapel staat van f 0,50 ".55 per persoon per dag. De be- gverhoging is volgens b en w akelijk in verband met de be- o financiële ruimte in de begro- 988. nder voorstel van b en w betreft voeren van verkeersmaatregelen de Elkerzeeseweg, waar de ver veiligheid blijkens klachten van woners van Eikerzee veel te wen- verlaat. Per etmaal passeren ge- e'd 900 tot 1.000 voertuigen de Schap en volgens b en w zal dat ersaanbod nog verder toenemen, emeenteraad wordt onder meer esteld een maximum snelheid km/uur in te stellen, (thans 70 ur|. en de weg door het inplanten roen te versmallen. De raadsver- ,'dg in het gemeentehuis te Scha lk begint om 19.30 uur. EUZEN - De plaatsingsmogelijkheden voor leerlingen van het voortgezet speciaal on- j worden steeds kleiner. Inspecteur J.A.M. Beerendonk van het speciaal en voortgezet tl onderwijs maakt zich daarover ernstig zorgen. In de sociale werkvoorziening is vol- Jem sprake van een 'verdringingseffect': „Het plaatsen van deze jongeren wordt in die jfcteeds moeilijker. Het gevaar bestaat dat juist deze groep, met de meest beperkte moge- Ten, straks noch in de sociale werkvoorziening noch in het vrije bedrijf terecht kan. Dat Irieste aangelegenheid." De Amerikaanse oorlogsveteraan Edwin West (tweede van rechtsop de boerderij van de familie De Regt in Bieze- linge, herenigd met zijn redders van toen. Links Jan de Regt, naast hem Piet de Putter en geheel rechts Jozias de Regt. BIEZELINGE - De Amerikaan Ed win West was 22 jaar toen hij, sa men met elf andere vliegers, uit een brandende bommenwerpen moest springen. Nu, 43 jaar later, staat hij op de boerderij van familie De Regt in Biezelinge oog in oog met zijn redders: de broers Jozias en Jan de Regt en Piet de Putter, destijds van uit zijn woonplaats Hoedekensker- ke actief in de ondergrondse. Het weerzien is hartelijk; de jonge man nen van toen herkennen elkaar met een, ondanks de grijze haren. Plak boeken komen voor de dag en bij de koffie doen ze, in een mengelmoes van Engels en Zeeuws, door elkaar pratend hun verhaal. Na al die jaren herinnert West zich één Zeeuws woord: 'bocke'. Dat rie pen Jan en Jozias naar hem en zijn maat Lee Barton, toen ze met hun parachutes terechtkwamen tussen de tarweschoven op het akkerland van De Regt aan de 's Gravenpolder- seoudedijk. De twee konden op die onfortuinlijke achtste augustus 1944 maar ternauwernood worden gered: al snel nadat de parachutisten land den arriveerde een Duitser op de fiets. De toen 14-jarige Geleijn Ver- heijke stuurde hem de kant van Bie zelinge op; naderhand kwam de arg wanende Duitser terug, langs de an dere kant. Maar daar ontnam een boomgaard hem het zicht op de schoven, waaronder de Amerikanen zich hadden verstopt. Jozias en Jan, destijds 28 en 20 jaar, hadden de val schermen in allerijl weggehaald. Het was de laatste reis van Edwin West. Een halfjaar lang had de Ame rikaan vanuit Engeland als radio man deelgenomen aan bombarde menten op Duitsland. Nadat ze hun lading hadden gelost boven Berlijn was zijn vliegtuig, aan kop van een squadron bommenwerpers van het type B-17, de zogenaamde Flying Fortress, op de terugtocht. Duits af weergeschut bij Axel schoot de bom menwerper aan: brandend tuimelde het toestel over de Westerschelde. West en Barton sprongen als eer sten. Voordat het vliegtuig bij Wil- helminapolder neerstortte kon ie dereen uit het vliegtuig komen, al scheelde het niet veel. De laatste pa rachutist had ernstige brandwon den aan zijn arm en zijn hoofd opge lopen. Vader N. de Regt, die destijds de scepter zwaaide op de boerderijwist niet goed wat hij met de vliegers op zijn land aanmoest. De Putter, 25 jaar oud, wist raad. Hij trok een boe renkiel aan en ging schoffelen. Bij de schoven aangekomen liet hij een briefje vallen, dat hij ze 's avonds zou helpen. In het donker brachten De Putter en Piet Priester hen naar een leegstaande schuur, even verderop, en gaven hen burgerkleren. Na een paar dagen konden ze verder met valse identiteitspapieren. West kreeg de Zeeuwse naam Cornelis de Dreu aangemeten. Hij zou doofstom zijn. Anton Koole bracht hem, na een tiendaags verblijf in Hoedekens- kerke, met de veerboot naar Terneu- zen, waar hij wederom enige tijd moest onderduiken. Van daaruit ging de tocht naar het Belgische Zei- zate, en enkele weken later kon hij - dankzij de Poolse en Canadese troe pen - verder naar Parijs en naar En geland. Achteraf is West er nuchter over: „Toen het vliegtuig vlam vat te, waren we nog maar een kwartier tje van huis. Het werden zes weken". De Amerikaanse oorlogsveteraan uit New Jersy is onder de indruk van de moed die de Zuidbevelan- ders toonden. „Het had tenslotte hun dood kunnen worden, als ze wa ren betrapt". Niet overal waren de boeren even dapper. Zo kwam een van de parachutisten uit West's toe stel met flinke verwondingen te recht in een boomgaard bij 's Gra venpolder. Daar heeft hij twee da gen gelegen, tot De Putter op de hoogte werd gebracht en hem er weghaalde en op de fiets naar huis arts Van de Putte in Baarland bracht. De andere parachutisten zijn krijgsgevangen gemaakt. Vorig jaar heeft West de naar Drie bergen verhuisde Anton Koole te ruggezien, toen hij via de stichting Nederland-Amerika naar ons land kwam. Deze stichting laat jaarlijks een groep oorlogsveteranen overko men. Geleijn Verheijke, die in zijn huidige woonplaats Hilversum ver nam dat West op zoek was naar zijn Zeeuwse redders, bracht de Ameri kaan na uitgebreide corresponden tie in concact met de gebroeders De Regt en met De Putter. „Die moes ten maar eens in het zonnetje wor den gezet. Vooral de Putter: die heeft behalve drie Amerikanen ook nog verschillende Engelse vliegers gered in de oorlog". Met de herinneringen komen ook stoffelijke zaken boven tafel. De Put ter toont het valse persoonsbewijs van West. Op de boerderij van De Regt ligt nog het oude zwemvest van de vliegers. West is erg blij met het weerzien: „Twintig jaar geleden heb ik ook al eens gezocht naar de men sen die mij redden, maar ik had geen namen. Alleen de boerderij bij Ter- neuzen kon ik terugvinden, maar daar woonden inmiddels andere mensen". Hij proeft van een goede kom groentesoep. Op kousevoeten, net als de Zeeuwen die hem 43 jaar geleden redden, zit hij daar in de gro te keuken van de boerderij stilletjes van te genieten. jir Beerendonk zei dat don- Iddag bij de opening van 'De 1 school voor voortgezet spe lerwijs aan de Leeuwenlaan in In. De inspecteur liet zich kri- ifjover het feit dat, juist op een 1 dat bijzondere bemiddeling fewestelijk arbeidsbureau har- tjs dan ooit, die bemiddeling ■ruggeschroefd. In het verle- de samenwerking met het riep het bedrijfsleven in Zeeuwsch- Vlaanderen met nadruk op intern de mogelijkheden tot plaatsing te bekij ken. Beerendonk: „Ik steek er m'n hand voor in het vuur dat de bedrijven met deze jongelui trouwe werknemers in dienst nemen, geen zeurpieten die ba zelen over kwarten of tienden van pro centen...Met hun beperkte mogelijk- Voorzitter H. Bos van de Vereniging voor protestants christelijk speciaal onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen (behalve De Sprong maken ook De Wingerd en de Jacob Catsschool in Terneuzen deel uit van deze vereni ging) maakte zich zorgen over nieuwe bezuinigingen, door de minister aan gekondigd. Het speciaal onderwijs zou extra moeten inleveren. „Dat geeft re den tot zorg. Maar ach, laten we de toe komst maar niet al te somber tege moet zien...het is vandaag tenslotte ook feest." Inspecteur Beerendonk opende de school op enigszins ludieke wijze: hij zaagde een houten deur open. De Sprong beschikt, na tal van om zwervingen, over een prima accom modatie. De school is ondergebracht in het voormalige gebouw van de Wil lem van Oranjeschool. Hoewel de ver bouwing grotendeels werd uitge voerd door Gebroeders Simons uit Terneuzen, droegen ook de leerkrach ten en de leerlingen zelf hun steentje bij. De Sprong telt 40 leerlingen, in leeftijd variërend van 12 tot 20 jaar. Belangrijke vakken zijn hout- en me taalbewerking. Maar ook op ander ge bied doen de leerlingen de nodige vakkennis op. Donderdagavond werd open huis gehouden. De belangstel ling was groot. I open zagen van een 'houten' deur opent inspecteur J.A.M. Beerendonk het nieuwe onderkomen van school De I voor speciaal voortgezet onderwijs in Terneuzen. KAPELLE - Het Christelijk Na- IVakverbond (CNV) in Zeeland fiat de Zeeuwse arbeidsbureaus pcitantenbank in het leven roepen. Volgens districtsbe- jer Leon Phernambucq van het Jeeland wordt in Zuid-Holland Ie tijd met een sollicitanten- Bewerkt. De resultaten zijn, al- jiernambucq, positief. Hij zei nderdagavond in Oostkapelle een vergadering van de CNV- Serooskerke. Phernambucq jde aan, dat hij de CNV-dis- aad zal voorstellen een brief te en aan de arbeidsbureaus in |d waarin de de instelling van llicitantenbank wordt bepleit. brachten, bleek bij een eerste proef 62 procent tot een dienstverband te lei den. In 96 procent vond men wel één of meerdere kandidaten met wie de werkgevers nader kennis wilden ma ken. „Wanneer deze kennismaking tot een dienstverband leidt, is een lange wervingsprocedure mét de kosten er van voorkomen", zei Phernambucq. Hij betoogde dat een onderzoek onder de werkzoekenden in de sollicitanten- bank heeft uitgewezen, dat 34 procent van hen door een werkgever was be naderd. Een flink aantal van hen hield er een baan aan over. Inmiddels beschikken ruim 30 van de 140 ar beidsbureaus in Nederland over een sollicitantenbank. ZIERIKZEE - De eerste cassetteband met klassieke muziek, ten bate van de restauratie van de Zierikzeese Luther se kerk, ontvangt burgemeester J. J. P. M. Asselbergs. De opnamen voor de band zijn 13 november gemaakt. Na de overhandiging geeft een aantal musici een klein concert met werken die op de cassette staan. De uitreiking vindt om 19.30 uur plaats in de Lutherse kerk. NCVB jubileert - De afdeling Zie rikzee van de Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVB) viert 24 novem ber haar 40-jarig bestaan. Tijdens een koud buffet zullen leden stukjes op voeren. De feestelijke bijeenkomst vindt plaats in het hervormd kerkcen trum en begint om 17.30 uur. arbeidsbureau Zeeuwsch-Vlaanderen naar wens, maar momenteel besteedt men steeds minder tijd aan die bemid deling. Inspecteur Beerendonk wees op de speciale begeleiding, die de leer lingen verdienen bij het zoeken van een baan in het vrije bedrijf. „Het is ui termate belangrijk dat deze jongelui niet in de massa opgaan; vooral bij kleine bedrijven zullen ze uitstekend tot hun recht komen." De inspecteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 35