Amsterdamse metro goed tegen brand beschermd Sinterklaas komt dit jaar uit Japan. CARAVAN+CAHPING RAI AMSTERDAM*WELKOM! 20 21 2123 2425 de PZC vandaag 'T HEERLIJK AVONDJE KOMT ERAAN 'TTEN GESCHOKT LOTEN VOERING T VUIL Vrouw 111 jaar Het schokeffect van Fassbinder I wind jaargang no. 274 ig 20 november 1987 vrijdagkrant Inferno Waarschuwing GELEGENHEIDSKLEDING Hulp Opvang Ambtenaren Verboden vis vrijdagkrant Zie pag. 6 Dagelijks geopend van 10-18 uur. Gratis buspendel van/naar parkeerterrein. Trein+Toegangbiljetten bij NS-stations. ilend bewolkt met buien waartus- nweer en hagel kan zitten. Mid- nnperatuur 8 graden. Harde, la- tormachtige wind uit west tot Hoest. PROVINCIAL zie pag. 7 iepgaand nderzoek etroramp Van onze correspondent) EN—Hoe kon het gebeuren? Waren de veiligheidsmaat- n wel voldoende? Na de ramp in het drukke ondergrond- tion van King's Cross, die aan zeker dertig mensen het heeft gekost, staan deze vragen centraal. Premier Marga- atcher, die een bezoek bracht aan de plek des onheils, en officieel diepgaand onderzoek gelast naar de oorzaak et vreselijke gebeuren, dat de natie heeft geschokt. Met de manier waarop; de totale ontreddering waarin een aantal mensen op weg naar huis levend is verbrand of in antische rookontwikkeling gestikt, heeft diepe indruk kt. p af, in de geblakerde hal van .jesverkoop en controle, is men en met de schoonmaak en de les. Maar nog heel goed is te ede immense hitte van de vuur- verwoestend heeft huisgehou- ikke granieten muren zijn ge- en gebroken. Hele stukken ge- n plafond hangen omlaag, te- van de verwrongen skeletten automatische kaartjesmachi- er zijn de meeste doden geval- korte afstand van het laatste aar boven en de redding, s ook hier dat de verstikkende twikkeling met zijn asbest- n het sterkst was; aangewak- or de als schoorstenen functio- e roltraptunnels van beneden, waarvan de felle brand moet zijn lan. Aanvankelijk werd aange- 'ERDAM (ANP/DPA/UPI) - De is op de Europese wisselmark- g gegaan. Aan het slot van idel op de Amsterdamse wissel- kwam er een slotkoers van gulden uit de bus, twee cent la in die van woensdag. ,8875 gulden was de openings- zelfs nog lager. De banken haai ree cent van hun advieskoersen aven donderdag 1,84 (aankoop) (verkoop) op. De daling werd zaakt door het uitblijven van nstemming over de bezuinigin- deVS. Newyorkse effectenbeurs zijn de n van de aandelen donderdag "inlaag gegaan. Na de stijging Dow Jones-index met bijna 27 n op woensdag, moest er nu een worden aangetekend van 43,76 n. De index sloot onder de 1900- op 1895,40 punten, ers van de Mexicaanse peso is dag in een duikvlucht geraakt de centrale bank van het land t niet meer in te grijpen op de markten. Volgens het staats- reau Notimex daalde de munt ver de dollar bijna 31,8 procent re van 1.713 peso tot 2.275 peso. uliere geldwisselaars spraken 'an een koersval van 57,6 pro- ERDAM (ANP) - Er komt deze geen openbare voorstelling van het omstreden toneelstuk vu'l, de stad en de dood" van fassbinder. De delegatie van organisaties en de delegatie theater De Lantaren, waar het ou worden opgevoerd, de Am- mse Theaterschool en de leer- van deze school die het stuk opvoeren, hebben daarover rdagmiddag overeenstemming fe® Paul Sonke en rabbijn A. ndorp hebben dat donderdag- .8 na afloop meegedeeld. Zij en ook dat er zaterdag één be- voorstelling zal worden gegeven een zal worden bijgewoond door en van de school en andere be- enen alsmede vertegenwoordi gt joodse organisaties en ker- Ue kaarten worden gelijkelijk etde groepen verdeeld. Na afloop n eveneens besloten discussie n gevoerd. todag zal de Theaterschool, vol- mrecteur Sonke, een beslissing °Ver wat er verder met het to rnt gaat gebeuren. Het is volgens Uitgesloten dat het alsnog tot ""e voorstellingen komt. RANDWIJK GPD- Mevrouw C. van Druten-Hoogakker uit Lakemond bij het Betuwse Randwijk is vanaf vandaag, vrijdag, de eerste inwoner van ons land die de leeftijd van 111 jaar bereikt. Het record van „langst levende Nederlander" is al sinds mei van dit jaar in haar bezit. Haar verjaardag zal in alle stilte worden ge vierd, omdat haar gezondheid zowel lichamelijk als geestelijk te wensen overlaat. De oudste man van Nederland, die in leef tijd mevrouw Van Druten op volgt, is 11 mei 109 jaar gewor den. LONDEN Zicht op de totaal vernielde roltrappen. nomen dat het vuur uit een machine kamer onder de lange 50 jaar oude houten roltrap van de Piccadilly Line is gekomen. Vlak voor het hoogste punt bij de kaartjeshal. Maar een eer ste onderzoek heeft al uitgewezen dat dat waarschijnlijk niet zo is. En dat het vuur eerder ontstaan moet zijn in de electrische bedrading van de roltrap die, zo is gebleken, een aantal forensen letterlijk in de moordende vuurzee heeft getild. Achteraf hoort men nu dat het beter zou zijn geweest om naar beneden in plaats van naar boven te vluchten voor het inferno. Want beneden, zo zeggen nu de experts, bleef de lucht, aangezuiverd vanuit de treintunnels, het beste. In de bezinning na het drama domi neert de bewondering voor de leden van het Londense brandweerkorps, die in groten getale in de hel beneden zijn afgedaald. Vaak zonder de nood zakelijke zuurstofmaskers, omdat die nog niet direct voldoende voorhanden waren. Het staat wel vast dat de brandweerlieden velen het leven heb ben gered. De prijs die zij daarvoor be taalden is één dode en enkele gewon den. Gedacht wordt nu over waarschu wingssystemen, waaraan het thans ontbreekt. De forensen die woensdag avond aan de dood ontsnapten, klaag den erover dat zij in King's Cross rus tig uit aankomende metro's werden gelaten, toen boven de brand al hevig woedde. En dat er op de inmiddels al rokerige perrons geen enkele waar schuwing werd gegeven. LONDEN Brandweerlieden dalen af in één van de met vuur en rook gevulde toegangen tot het station. AMSTERDAM (GPD) Een brand zo als in de Londense metro kan in Am sterdam niet uitgroeien tot een regel rechte ramp. Dat is de mening van Me tro-directeur Ing. O. Daams in Am sterdam. „De Amsterdamse metro is betrekkelijk nieuw. Bij de bouw er van werd gewerkt met de jongste in zichten. Want toen al was bekend dat met name brand in de ondergrondse een van de grootste rampen is die ge beuren kunnen". Daams: „Anders dan bij de Londense metro zijn er in de Amsterdamse tun nels looppaden naast de rails en zijn er in de tunnels ook vluchttrappen. De stations zijn heel ruim opgezet met meteen achter de stations in de tun nelbuizen zogeheten stuwluchtope- ningen, waar doorheen eventuele rookvorming ondergronds een uitweg heeft. Bovendien zijn er bij de bouw van die stations nauwelijks brand- of rookgevaarlijke materialen gebruikt". Van een sprinkler-installatie of een soortgelijke systeem voor rook- of warmtedetectie op de stations en in de metrotreinstellen is afgezien. Het Am sterdamse publiek is niet allemaal even lief. Met een brandende sigaret vlakbij zo'n detector kun je die instal latie al in werking zetten. We hebben de voor- en nadelen van zo'n maatregel bekeken en hebben besloten dat de vervanging van de banken door een vuurbestendige kunststof een betere oplossing was, zegt Daams. De metrotreinstellen zijn voorzien van een brandvrije vloer, waardoor brand in de motorcompartimenten niet naar binnen kan voeren. Voor ge vallen van brand in de Amsterdamse metro bestaat er een uitgebreid hulp plan, waaronder ook speciale trein stellen waarmee slachtoffers snel ver voerd kunnen worden. Op dit moment wordt er ook gewerkt aan een specia le voorziening in de tunnelbuizen, waardoor in geval van een ramp het mobilofoonverkeer zonder storing werkt. LONDEN (AFP) - Een Bugatti Royale 1931 is donder dagavond op een veiling in Londen voor 5 miljoen pond sterling <17,5 miljoen guldenvan eigenaar verwisseld. De koper was een Britse handelaar in antieke auto's. De 6,30 meter lange limousine, door kenners beschouwd als het absolute meesterwerk van de Italiaanse auto constructeur Ettore Bugatti, was het klapstuk van de veiling door Christie's, waar tien antieke automobielen werden aangeboden. Een Alpha Romêo Corto Spider 1937 werd teruggetrokken toen de bieders niet hoger gingen dan 450.000 pond. Onder de wagens die wel van de hand gingen waren een cabriolet Delage 1930 <60.000 pond), een Roadstar Lagonda 1934 (78.000), een cabrio let Rolls Royce 1930 <52.000) en twee Mercedessen, een cabriolet 1939 (260.000 pond) en een cabriolet 1927 (90.000). (Advertentie) OOK IN GROTE EN LENGTEMATEN Minister De Koning wil langdu rig werklozen die meewerken aan verbetering van hun kan sen op de arbeidsmarkt helpen bij verdere scholing. PAGINA 3 De opvangvoorzieningen voor kinderen van werknemers, me de betaald door de bedrijven, hebben sinds 1981 een sterke groei doorgemaakt. PAGINA 4 De ambtenarenbonden hoeven niet veel hoop te koesteren dat ze in de toekomst op voet van gelijkheid met de minister van binnenlandse zaken kunnen onderhandelen over salaris sen en andere arbeidsvoor waarden. PAGINA 5 Onder de vissers in Vlissingen is donderdag twijfel ontstaan over de met het openbaar mi nisterie gemaakte afspraken rond de aanlanding van verbo den vis. PAGINA 15 Wereldkampioene Irene de Kok heeft haar wereldtitel ju do geprolongeerd. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financien en economie: 4 Provincie: 15,17,19 en 21 Sport: 22 en 23 Sint en Piet, het heerlijk avondje komt eraan Mode adviesbureau voor breed pu bliek Nieuws van de auto markt Nostalgie uit Enge land in stoffig kookboek Denksporten en de prijspuzzel Uit-agenda en de bioscopen Kunst in de krant en een overzicht van de exposities. PAGINA 7, 8, 9,10,11 en 13 Advertentie De fel opgelopen emoties r "rondom de (eventuele) opvoering*van Rainer Wer ner Fassbinders toneelstuk 'Het vuil, de stad en de dood' zijn sinds gisteren weer enigszins on der controle. De joodse organisaties met hun felle verzet tegen de zwaar omstreden voorstelling en de Amster damse Theaterschool, die gisteren in Rotterdam de première van het stuk wilden geven, hebben een compromis bereikt. Er komt zaterdag een beslo ten voorstelling. De uitvoerenden heb ben dan in ieder geval de gelegenheid om hun versie van Fassbinders harde theaterproduktie ongestoord te ver tolken. En een delegatie van de joodse organisaties is bereid om haar defini tieve oordeel over de opvoering te ge ven op basis van wat ze gezien en ge hoord hebben. Het werd hoog tijd voor zo'n poging tot wederzijds begrip, want het conflict had inmiddels tame lijk bedenkelijke trekken gekregen. De manier waarop demonstranten de eerste opvoering volledig onmogelijk hebben gemaakt was uitgegroeid tot een vorm van eigen rechtertje spelen, waarvoor geen excuus is. Tegenstan-, ders pasten hier met eigen middelen in de praktijk een verbod van opvoering toe, waarvoor het gemeentebestuur van Rotterdam geen juridische grond zag. Maar diezelfde tegenstanders hadden verzuimd om langs andere weg hun bezwaren tot gelding te ma ken: namelijk door inschakeling van de onafhankelijke rechter, die achteraf kan vaststellen of er strafbare feiten zijn gepleegd. En dus gingen zij een flinke stap te ver. Respect voor een van de belangrijk ste grondregels in onze democra tische samenleving - de vrijheid van. meningsuiting voor iedereen - is voor waarde nummer één, ook in kwesties zoals die rond de opvoering van Fass binders geruchtmakende toneelstuk. Maar daarmee is het verhaal natuur lijk nog lang niet af. De Amsterdamse Theaterschool heeft met de keuze van deze opvoering van 'Het vuil, de stad en de dood' bewust een bijzonder groot risico genomen. Het risico dat ze bij ve le duizenden joodse landgenoten gru welijke herinneringen zou loswoelen en vreselijke nachtmerries zou veroor zaken over de holocaust van het nazis me in de Tweede Wereldoorlog. Lei ding en studenten van deze theaterop leiding wisten dat. Er is al zoveel com motie geweest rondom de cynische manier waarop Fassbinder in dit to neelstuk fascisme en antisemitisme meende aan de kaak te moeten stellen. Zijn literaire erfenis heeft alleen maar misverstanden opgeleverd en snijdt bij de overlevenden van de massale slachting in de periode 1940-'45 tel kens opnieuw diep in de ziel. Er is geen enkele reden om de bedoeling van de hoofdstedelijke theaterschool in twij fel te trekken. De vraag is of zij er ver standig aan gedaan heeft de emoties onder veel joodse landgenoten van dit onverwerkte verleden te trotseren. In een land dat preventieve censuur in zijn Grondwet verbiedt, komt het aan op gezond verstand. Nederlands oorlogshistoricus dr Lou de Jong stel de deze week vast dat de spelers van het toneelstuk juist een schromelijk tekort aan gezond verstand hebben getoond door de opvoering dwars te gen al deze gevoelens in toch te willen doorzetten. Volgens De Jong stelt Fassbinder in het gewraakte stuk „de jood" voor zoals dat een halve eeuw ge leden in Duitsland ook werd gedaan in het nazi-propagandablad De Stürmer. Een dergelijke beeldvorming veroor zaakt, telkens opnieuw wanneer dat gebeurt, een schokwerking van onge kende vormen. Nederland heeft dat meegemaakt bij de discussies over mogelijke vrijlating van 'de twee van Breda'. Er zijn soortgelijke reacties wanneer het evangelisten-echtpaar Goeree zich te buiten gaat aan beledi ging van de joden. Kortom, de Amster damse Theaterschool had tevoren grondiger de vraag onder ogen moeten zien of opvoering van Fassbinders stuk alles wat de laatste dagen is ge beurd eigenlijk waard was. In Frank furt is het vorig jaar bij één besloten voorstelling gebleven. In New York kwam het niet veel verder. Rotterdam heeft nu ook de twijfelachtige eer van veel opengehaalde wonden en een vol strekt vruchteloze discussie. Een krachtproef waar - zoals het zich nu laat aanzien - niemand ongeschonden uitkomt. vdM. Ombudsvrouw Polen - Het Poolse parlement, de Sejm, heeft donderdag een 47-jarige partijloze advocate geko zen tot ombudsvrouw voor burger rechten. Professor Ewa Letowska kan in opdracht van personen en organisa ties, of op eigen initiatief, optreden in het geval van schendingen door staat- organen van de „rechten en vrijheden van de burger". Mevrouw Letowska werd gekozen met één stem tegen en 47 onthoudingen. Polen is hiermee het eerste land in Oost-Europa dat een in stantie in het leven heeft geroepen die over verregaande bevoegdheden be schikt bij het verdedigen van de bur gerrechten. Advertentie ALLES OVER CARAVANNEN EN KAMPEREN EN VEEL TOERISTISCHE INFORMATIE VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG NOVEMBER NOVEMBERNOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1