Mandelaplein Marine-advertentie mas niet Italiaanse regering biedt ontslag aan Katholieke kerk veroordeelt IRA Onderhandelingen over laatste INF-obstakels Menten overleden ORSTEL MINISTER SMIT-KROES Vliegtuig bij Denver verongelukt tan brengt leer troepen de been Weer verzoek familie aan ontvoerders G. J. Heijn PZC/spar* M Wi a i SSSSSm wind |0e jaargang no. 270 nndag 16 november 1987 Jo. Garantie voor verkoop aandelen in Kanaaltunnel DEN HAAG (GPD/ANP) De maximumsnelheid op de auto wegen gaat omhoog van 100 naar 120 kilometer per uur. Na overleg met minister Nijpels (o.a. milieu) en minister Kort- hals-Altes (justitie) zal minister Smit-Kroes van verkeer een voorstel daartoe aan de ministerraad voorleggen. Evo ïjax gaat door Jsselcup nderlecht an der Gijp [sielzoekers f lanologie Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant 7 A De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. HAARLEM (GPD) Het Ahold- concern heeft opnieuw een ad vertentie geplaatst bestemd voor de ontvoerders van Gerrit Jan Heijn. In een aantal landelij ke dagbladen staat vanmorgen de tekst: „Johan, ik heb twee keer tevergeefs op je bericht ge wacht. Maria". Een woordvoer der van het Zaanse concern be vestigde gisteravond dat de tekst van Ahold afkomstig is. De advertentie van vandaag heeft mogelijk te maken met twee eerdere advertenties van Ahold, waarop de ontvoerders tot nog toe geen bevredigende reactie hebben gestuurd. Op 23 oktober vroeg Ahold in een soort gelijke JohanMaria-advertentie: „Hoe heette de 2warte kruier op Sint Maarten?". Deze vraag was bedoeld om te controleren of Gerrit Jan nog leeft. Hoewel de ontvoerders wel hebben gerea geerd, bleven ze Ahold het ant woord schuldig. Om die reden plaatste Ahold op 30 oktober een nieuwe adverten tie. Daarin vroeg het concern de ontvoerders om een kleurenfoto met een foto van Gerrit Jan met een recente krant in zijn hand. Alleen dan zou het losgeld wor den overhandigd. Tot nu toe is geen foto ontvangen. De familie Heijn is hierdoor nog ongeruster geworden over het lot van de 56- jarige Ahold-topman. De advertentie van vanmorgen is de negende in de serie Johan/Ma- ria-advertenties. De eerste werd op 19 september gezet, tien da gen na de ontvoering. Opmerke lijk is dat de eerste twee en de laatste van vanmorgen zijn on dertekend met MARIA. De overi ge zes werden ondertekend met JOHAN. De 56-jarige Gerrit Jan Heijn wordt vandaag precies 69 dagen vermist, voor Nederlandse be grippen een record. De ontvoer ders hebben een losgeld van on geveer 25 miljoen gulden geëist, te betalen in bankbiljetten en diamanten. Ahold heeft tot nu toe steeds op het standpunt ge staan dat het losgeld pas wordt overgedragen wanneer zeker is dat Gerrit Jan Heijn nog leeft. Mevrouw Hank Heijn, de echtge note van Gerrit Jan, woont sinds het begin van de ontvoering bij haar zwager Albert Heijn aan de Van Alphenlaan in Aerdenhout. Haar eigen villa De Elshof aan de Bloemendaalse Saxenburger- laan wordt niet bewoond. Rond De Elshof is eind vorige week een soort omheining van tent doek aangebracht om pottekij- kers te weren. DEN HAAG/PRETORIA (GPD) Na het omdopen van het Boerenplein in Mandelaplein, gelegen in de Haagse Transvaalwijk, bracht Mozes Moneedm de vrijheids- groet. Moneedi is vertegenwoordiger van de zwarte Zuidafrikaanse vakbond SACTU. Het plein is genoemd naar de gevangen zittende leider van de verboden zwar te bevrijdingsbeweging ANC. De Zuidafrikaanse presi dent P.W. Botha heeft zaterdag nog uitgesloten dat zijn regering in de nabije toekomst onderhandelingen aan gaat met de verboden bevrijdingsbeweging ANC: „Er zijn nog altijd mensen die menen dat wij een nieuw tijd perk kunnen ingaan door oneer handeling en aan te knopen met terroristen. Ik kan u verzekeren, dat zolang het ANC zijn terroristische koers blijft volgen, wij niet met hen zullen praten". Botha deed deze verregaande uitspraak afgelopen zaterdag op het congres van de Transvaalse afdeling van zijn regerende Nationale Par tij (NP). Itot zwaar bewolkt en eeii enkele WLiddagtemperatuur 11 graden. Whaar krachtig tot hard toenemen- Hnd uit west tot zuidwest. .c? IVERSUM (ANP) - De personeelsadvertentie van de Ko- Marine, die in een aantal week- en omroepbladen J,i waarin het marinefregat Kortenaer tijdens een ^\en gevecht" een Amerikaans slagschip torpedeert, meer verschijnen. Staatssecretaris Van Houwelin- [iifensieheeft besloten de advertentie in te trekken, m e een verkeerd beeld geeft door te suggereren dat irikanen onze vijanden zijn. Hij zei dit zondag voor adi rtentie bevat onder meer het „verslag" van een \ren gevecht" met de Amerikanen. Uiteindelijk slaagt de Kortenaer erin het Amerikaanse slagschip „New York" tot zinken te brengen. „Een spontaan gejuich stijgt op uit de kelen van de 190-koppige bemanning. Drie uur later wordt de oefening nog eens herhaald en nogmaals torpedeert de Hr. Ms. Kortenaer het Amerikaanse slag schip. Wederom heeft de Koninklijke Marine zich feilloos van zijn taak gekweten", aldus de tekst. Van Houwelingen vindt dat deze tekst niet door de beugel kan: „In vredestijd moet je wel oefenen, maar is er geen sprake van concrete gevechtshandelingen. Dat moetje ook niet suggereren." aximum-snelheid aar 120 kilometer DENVER (RTR) - Een DC-9 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij Continental Airlines is zondag tij dens een sneeuwstorm op het vlieg veld van Denver in de staat Colorado neergestort. Volgens een woordvoerder van de luchthaven, Richard Boulware, zijn een twaalftal mensen omgekomen. Het merendeel van de 81 inzittenden heeft het ongeluk echter overleefd, zij het dat er veel gewonden zijn. Het on geluk gebeurde toen het toestel bij het opstijgen slipte en vervolgens omklap te. De DC-9 gleed daarna nog een halve kilometer door voordat de romp in tweeën brak en er brand uitbrak. LONDEN (UP1/DPA) - Finan ciële instellingen uit Groot- Brittannië, Frankrijk en ande re landen hebben zich garant gesteld voor de komende aan delenemissie van Eurotunnel, het Frans-Britse consortium dat is belast met de bouw van een spoorwegtunnel onder Het Kanaal, zo is zaterdag be kendgemaakt in Londen. Daarmee is het zeker dat de be nodigde financiële middelen voor het project op tafel zullen komen. Eurotunnel biedt vanaf deze week aandelen aan tegen een prijs van 3,50 pond sterling of 35 Franse frank (ongeveer 11,70 gulden) per stuk. Aan het suc ces van de emissie van in totaal 770 miljoen pond (2,5 miljard gulden) was de laatste tijd ge twijfeld in verband met de in ternationale beurscrisis. Nu er garanties zijn zullen de aande len in elk geval worden ge kocht, ook als de belangstel ling van beleggers tegenvalt. Het slagen van de emissie is voorwaarde voor de definitieve toezegging van vijf miljard pond (16,75 miljard gulden) aan leningen door een interna tionaal consortium van 198 banken. 3SIA/BAGHDAD (RTR/AFP/ 1 - Iraanse militaire leiders en re- i>i£sfunctionarissen hebben zon- loverleg gepleegd over het „ver- fen van de oorlogsfronten" in de ld tegen Iraq. Pag riep de Iraanse Hoge Raad f ddersteuning van de Oorlog alle F de strijd geschikte Iraanse man- I °P zich te melden voor het front, ait Baghdad is bericht dat Iran ex- I militaire eenheden naar het lelijke front heeft gestuurd, waar- P'ijk om opnieuw aanvallen uit te [en op de belangrijke Iraakse ha- Fad al-Basrah. DUBLIN (RTR) - De rooms-katholieke kerk in de Ierse Republiek en Noord- Ierland heeft zondag in scherpe bewoordingen haar afkeur uitgesproken over het bloedbad van vorige week zondag in Enniskillen, waarbij elf mensen de dood vonden door de ontploffing van een bom die door het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) was geplaatst. In een verklaring stellen de Ierse bis schoppen dat mensen die op enigerlei wijze hulp geven aan de IRA „veroor deeld" moeten worden. „Mensen moeten kiezen", zo menen de bisschoppen. „Er is geen plaats meer voor romantische illusies." De verkla ring is zondag voorgelezen tijdens mis sen voor in totaal circa vier miljoen ge lovigen. „De keuze van alle katholie ken is duidelijk", aldus de katholieke leiders, „het is een keuze tussen goed en kwaad." De verklaring van de bisschoppen is de meest uitgesproken veroordeling van het IRA-geweld door de katholie ke kerk, sinds het bezoek aan Noord- Ierland in 1979 van paus Johannes Paulus II. In zowel de Ierse Republiek als in Noord-Ierland werd zondag een minuut stilte in acht genomen ter na gedachtenis aan de slachtoffers van het drama in de Noordierse stad. Dat zei mevrouw Smit-Kroes het afge lopen weekeinde voor de Tros-radio. Er zal streng toezicht komen op het na leven van de maximum-snelheid. Nu wordt er gemiddeld 146 kilometer per uur op de autowegen gereden, aldus de minister. Hoe de controle in zijn werk zal gaan, wilde Smit-Kroes niet zeg gen. De minister zei verder ongeveer 100 miljoen gulden per jaar extra nodig te hebben om het vervoer en vooral de spoorwegen te stimuleren. De minister stuurt binnenkort een uitgewerkt plan over de verkeersproblematiek in met name de Randstad naar de Tweede Kamer. Minister Smit-Kroes noemt de West- duitse plannen tol te heffen voor bui tenlandse vrachtwagens „heel se rieus". Een telefoongesprek met haar Westduitse ambtgenoot Warnke heeft Smit geleerd dat de Bondsrepubliek hard werkt aan de uitwerking van de tolplannen. Smit-Kroes heeft tegen over Warnke haar „hogelijke verba zing en absolute verontwaardiging" uitgesproken. Ze vindt het afschuwelijk dat het Eu ropese vervoersbeleid steeds verder uiteen dreigt te gaan lopen. Smit- Kroes noemde het Duitse plan een „ontzettend kwalijk gevolg" van een eerder genomen (en inmiddels op de lange baan geschoven) Belgisch be sluit over tolheffing. Volgens de mi nister zijn in EG-verband „keiharde" gesprekken nodig over het Duitse plan. Scherpe kritiek had Smit-Kroes ook op EG-commissaris Clinton Davis die volgens haar feller had moeten reage ren. „Het wordt tijd dat hij zijn huis werk eens doet. Het mankeert niet aan ambtelijke voorstellen, maar de com missaris is niet bereid en in staat kno pen door te hakken". De verladersorganisatie Evo heeft een dringend beroep gedaan op de rege ring de voorgenomen tolheffing „met alle ter beschikking staande midde len" te voorkomen. In een brief aan mi nister-president Lubbers noemt de Evo tolheffing een „onaanvaardbare belemmering" voor het bereiken van een vrije interne markt binnen de EG. De Evo zal ook contact opnemen met de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, en met het Europe se en Nederlandse parlement. ROME (DPA/AFP/REU- TER) - De Italiaanse pre mier Giovanni Goria heeft zaterdag het ont slag aangeboden van zijn vijftien weken oude regering. De regerings coalitie viel uiteen om dat de kleine Liberale Partij eruit stapte we gens onenigheid over de begroting. De liberalen hadden één minister (defensie) in het kabi net. Met het aanbieden van het ontslag aan presi dent Cossiga sloot de christendemocratische premier een van de kort ste kabinetsperiodes af in de na-oorlogse ge schiedenis van Italië. De I errassend werd Ajax gisteren ttgeschakeld voor de Neder- lïidse beker door het thuis- \elend FC Den Bosch. Maar mch gaat Ajax verder in de be- mrstrijd. Want het tweede elf- mi van Ajax zorgde ook voor Bn verrassing door FC Gro- ngen uit te schakelen. Zono- ip laat Cruijff in het vervolg p de bekerstrijd nu gewoon par 1 als Ajax 2 opdraven. PAGINA 9 Vergeer en Yvonne van ennip zijn het schaatsseizoen et successen begonnen: zij onnen in Deventer de IJssel- 'ip. Jan Ykema was de vecht- 'stigste: hij probeert een artbewijs voor de Olympi- 1he Spelen te veroveren. PAGINA 9 de Belgische competitie |aaf Anderlecht door een diep lal. De Brusselse club verloor loor de derde achtereenvol gende maal, ditmaal van Stan dard Luik, dat een groot ge deelte van de wedstrijd met [ra man moest spelen. PAGINA 10 Ve omstreden Nederlandse Voetballer René van der Gijp Vacht een nieuw avontuur. Frijwel zeker zal hij deze week Ien contract tekenen voor Au- |lria Wien. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 pinnen- en buitenl.: 3 povincie: 5 en 7 PPort: 9,10,11,12,13,14,15 In 16 HOEK VAN HOLLAND - De reddingboot Koningin Juliana uit Hoek van Holland heeft zondagmiddag twee mannen uit het ijskoude water van de Noordzee gered. Het tweetal was met een piepklein polyester bootje met buitenboord motor de zee opgegaan. Het bootje kapseis de en de mannen lagen anderhalf uur in het water bij de Zuidelijke strekdam (tussen Hoek van Holland en de Maasvlakte) voor de reddingboot hen bereikte. Hier wordt een van de geredden aan land gebracht. De dren kelingen zijn met onderkoelingsverschijnselen in het ziekenhuis opgenomen. coalitie van christen-de mocraten, socialisten, republikeinen, sociaal democraten en liberalen hield 109 dagen stand. Volgens gewoonte liet de president weten de on- slagaanvraag in beraad te houden en vroeg hij Goria de lopende zaken af te handelen. GENEVE (UPI) - De Amerikaanse on derhandelaar voor wapenbeheersing, Max Kampeiman, heeft zondag in Ge neve gezegd er zeer zeker van te zijn dat een verdrag met Moskou over de kernwapens voor middellange af stand (INF) kan worden afgerond voor de Amerikaans/Russische top conferentie begin december. President Reagan en partijleider Mi- chail Gorbatsjov tekenen naar ver wachting het INF-akkoord tijdens hun topconferentie die vanaf 7 december in Washington wordt gehouden. De Ame rikaanse en Sovjet-onderhandelaars keerden het afgelopen weekeinde te rug naar Genève om te trachten de laatste obstakels voor een akkoord uit de weg te ruimen. Hoewel een verdrag voor 95 procent gereed is, zijn er nog enkele problemen, zoals de verificatie. „Ik hoop dat (de Sovjet-onderhande laar) ambassadeur Vorontsjov en ik de geschillen kunnen verkleinen en mo gelijk regelen",, aldus Kampeiman bij aankomst in Genève. Vorontsjov wilde bij aankomst in Ge nève niets zeggen tegen de pers. Als de problemen niet volledig worden opgelost zullen de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Shultz, en zijn Sovjet-ambtgenoot Sjevardnadze elkaar nog moeten treffen in Genève aan het eind van deze maand, zo zei den functionarissen in beide hoofdste den. De Sovjetrussische partijleider Mi- chail Gorbatsjov heeft van het bewind in Afghanistan geëist „zo snel moge lijk" in te stemmen met het vertrek van de naar westerse schatting 120.000 Sovjetmilitairen uit Afghanistan. Dat schrijft vandaag/maandag de West duitse krant Süddeutsche Zeitung. Volgens de Süddeutsche Zeitung zal Gorbatsjov tijdens de aanstaande top bijeenkomst met de Amerikaanse pre sident Ronald Reagan de bereidheid uitspreken de Sovjetmilitairen na het bereiken van een vredesovereenkomst binnen een jaar volledig uit Afghanis tan weg te halen. LOOSDRECHT (ANP) - Pieter Menten, de we gens oorlogsmisdaden veroordeelde hande laar, zakenman en ver zamelaar van kunst en antiquiteiten, is zater dagmiddag in Loos- drecht op 88-jarige leef tijd overleden. Menten verbleef sinds juli van dit jaar in „De Beuken hof', een verpleegin richting voor demente bejaarden in Loos- drecht. Waaraan Men ten is overleden, is niet bekend. Menten werd in 1980 door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf en 100.000 gulden boete wegens oorlogs misdaden in het Poolse dorpje Podhoroce. Hij was betrokken bij mas sa-executies. In 1981 verwierp de Hoge Raad een cassatiebe roep. De Hoge Raad be paalde dat een straf van tien jaar voor een oude zieke man in het geval van Menten alleszins aanvaardbaar was ge zien de ernst van de ge pleegde feiten. Alhoewel Mentens advocaat mr. L. van Heijningen nog be roep aantekende bij het Europese hof van de mens bleef het vonnis onherroepelijk en werd zijn voorarrest omgezet in een gevangenisstraf. In 1985 kwam Menten vrij nadat hij twee derde van zijn straf had uitge zeten. Hij vertrok daar na naar Ierland. Zijn vil la in Blaricum was in 1978 door een geestelijk gestoorde in brand ge- stoken. De Westduitse regering had er eerder beslag op laten leggen omdat Menten ten on- j rechte een oorlogsscha- devergoeding van 55.000 mark had gekregen. Hij j had daar te boek ge- staan als oorlogsslacht- offer. (zie ook pagina 3) mogelijkheden voor de op ing van asielzoekers worden mimer. Steeds meer gemeen- ji zijn bereid de buitenlan- Iders onderdak te verschaffen. PAGINA 3 Kamer van Koophandel \or Noord- en Midden-Zee- tnd heeft weinig waardering lor de nota ruimtelijke orde- ing van de rijksoverheid. Vol- Ins de KvK doet de nota af- reuk aan de economische in- \anningen in Zeeland. PAGINA 5 V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1