oete en voorwaardelijk oor bedreiging met mes Cadeautocht Sport Steunt Zonneveld Britse oud-strijders geweigerd bij onthulling op de Sloedam Vrijspraak tegen zin van rechter Van je GroenteSpecialist moet je 't hebben. mmm GEDEPUTEERDE BARBE NA GESPREK: thyleen-oxyde ij Dow ontsnapt ibraak bij bedrijf Clinge MÊÈËË "OLITIERECHTER MIDDELBURG Voortanden ORGANISATOR: CANADEES MONUMENT9 Organisatie 1 De Groente Specialist PZC/ provincie uit 35 schepen bestaande Neder- ïdse kokkelvloot stortte zich in sep- uber op de Oosterschelde, omdat in t andere traditionele kokkelgebied, Waddenzee, geen kokkel meer voor- imt door twee opeenvolgende stren- winters. De Oosterschelde dreigde =ggevist te worden, de milieu-organi- ties wezen op de schade die de kok- Ivissers met hun 'stofzuigende' hepen aanrichten en de mosselkwe- irs betichtten de kokkelvissers van it vernielen van de mosselpercelen, jarbij komt nog dat de nieuwe direc- |ur visserijen van het ministerie van idbouw en visserij een warm voor- |ander is van het verlenen van meer gunningen voor de kokkelvisserij. ERNEUZEN Bij Dow Chemical in rneuzen is woensdag tweeduizend er ethyleen-oxyde ontsnapt. De oeibare stof kwam, via een defecte leler in de ethyleenfabriek, terecht het afvalwaterkanaal, dat uit- ondt in de Westerschelde. at heeft Dow donderdag meege- «ld. Volgens een woordvoerder was op geen enkele wijze sprake van intasting van het milieu. Volgens m was de ethyleen-oxyde dusdanig ■rdund, dat er nauwelijks nog sporen in terug te vinden waren in het afval- aterkanaal. ILINGE In de nacht van woensdag a donderdag zijn bij een inbraak bij j firma Moderna aan de Clitexweg in |inge twee typemachines, een hoge- ukreiniger, een rol skai en een kopte- Ifoon ontvreemd. De dader(s) kwa llen) via een raam het gebouw bin- Volgens gedeputeerde Barbé loopt het na het gesprek van donderdag wel los met die twintig extra vergunningen, die Tacken wilde verlenen als niet be wezen kon worden, dat de kokkelvisse rij schade doet aan de natuurwaarden van de Oosterschelde. „Ook de over heid heeft tenslotte onderschreven, dat de Oosterschelde eerst en vooral een natuurgebied moet blijven. Het ministerie zal onze bedenkingen onge twijfeld in beraad nemen en er iets mee doen", meent Barbé. Volgens Barbé biedt het vergunnin genstelsel een uitstekende mogelijk heid om de kokkelvisserij binnen de perken te houden. „Je kunt daarbij denken aan het stellen van voorwaar den en het opleggen van beperkingen bij het verlenen van de vergunning. Bijvoorbeeld het toewijzen van een bepaald gebied, waarbuiten de kok kelvisser niet mag vissen", aldus Bar bé. Tijdens het gesprek is ook het vissen op kokkels in de Westerschelde naar voren gekomen. Vooral de Zeeuwse Milieu Federatie heeft haar twijfels uitgesproken over de kwaliteit van de Westerscheldekokkel. Die zou ver vuild zijn met zware metalen als cad mium en volgens de ZMF niet op de consumptiemarkt thuishoren. Barbé meent dat ook een verbod kok kels te vissen in de Westerschelde in een vergunning opgenomen kan wor den. „Ik ben ervan overtuigd, dat de stu ring, die dit jaar node werd gemist, vol gendjaar wel aanwezig zal zijn. Het mi nisterie weet nu heel goed, dat het zo niet langer door kan gaan", aldus Bar bé. ZIERIKZEE - Tegen zijn zin sprak kantonrechter mr W. F. van Solinge donderdag in Zie- rikzee de Brabander G. J. M. S. vrij. Hij was zeer verbaasd over het feit dat de officier van justi tie, mr M. van Walraven geen eis stelde in de zaak van S., omdat zij onvoldoende van het geval af wist. Een verzoek van de officier om de zaak uit te zoeken werd door de rechter geweigerd. S. was geverbaliseerd omdat hij op rijksweg 18 in Duiveland een verkeersfout had begaan. Zijn te kening van de situatie kwam ech ter niet overeen met die van de politie. Na enig heen en weer ge praat bleek de situatie nog ge compliceerder te zijn dan hij al leek. Volgens de politie was de man ten onrechte links af gesla gen, maar S. dacht dat hij naar rechts was gegaan. De officier vroeg een nader onderzoek aan de rechter. Maar Van Solinge weigerde dit. „Want dat wordt toch alleen maar broddelwerk. Deze zaak komt niet meer in or de." Omdat de officier te weinig van de zaak afwist, wilde zij geen eis stellen. De kantonrechter vond echter dat de officier dit niet kon maken. Zoiets had hij in zijn 30- jarige loopbaan als advocaat en rechter nog nooit eerder meege maakt, zo gaf hij te verstaan. Hij verzocht de griffier met nadruk de gang van zaken te noteren en kondigde aan één en ander nog eens nader uit te zoeken. Luther Allison MIDDELBURG - Drie vrije dagen achter el kaar dit jaar met de kerst is wel wat veel van het goede. Dat is de me ning van Dave Hernaus en Musky Engels uit Middelburg. Afgelopen week hebben zij de on derhandelingen afge rond voor een groots op gezet Rhythm and Bluesfestival op derde kerstdag 1987. De Amerikaanse zanger Luther Allison, geboren in 1939, zal de hoofdact van dit festival zijn. Alli son is een felbegeerde li ve-act die de laatste tijd voor de Nederlandse R&B-liefhebbers slechts live te zien is geweest in Ahoy en Vredenburg, waar de kaarten vlot uit verkocht waren. Puur door persoonlijke connecties hebben de Middelburgers hem voor dit „blues Uit"festival weten te strikken. Het Blues Uit-festival op 27 december begint om 14.00 uur. Andere bands die optreden zijn Back door Slam uit Middel burg, Draften Blues, Ho mesick and the Back- stabbers and the Crew. Mede door top-acts op Rhythm and bluesge- bied als Luther Allison en The Crew wordt aan dit festival landelijke be kendheid gegeven. Ook in België bestaat grote belangstelling. Blues Uit wordt gehou den in het achterste ge deelte van garage Dijk- wel aan de Veerseweg in Middelburg. Omdat er maar 750 kaarten be schikbaar zijn voor dit evenement en het en treebedrag bewust laag is gehouden, wordt aan geraden de voorverkoop goed in de gaten te hou den. l'IDDELBURG - Was het een stiletto I'een buitenmodel zakkam waarmee |e 20-jarige Rotterdammer R. van L. jongeman in Kloosterzande had leareigd hem 'de strot eens te zullen foorsnijden'? Die vraag werd donder- laSop de zitting van de politierechter ln Middelburg niet beantwoord. Offi- pr en rechter vonden het voor het Iwijs van de ten laste gelegde be- yeiSing met de dood ook niet van be- 8- De bij het dossier gevoegde 'zak- |am 'eek zoveel op een stiletto dat de f°odsangst van Van L.'s slachtoffer strekt verklaarbaar was. f et'ncident vond 24 januari plaats na in avondje stappen in Kloosterzan- U 'rerwijl een groepje jongelui over e ;r°tt°ir van de Kloosterstraat liep L "an L. daar met veel lawaai en ge- L p van banden weg. R. F. van H. L iïe een gebaar van 'rustig aan' Lrï ra en schoot Van L. in het Lhtde keelgat. HÜ keerde volgas L. ruit terug naar het groepje, trok V „apen tevoorschijn en bedreigde L 5' meermalen met dezelfde woor- r Daarna verdween hij even snel als J gekomen was. De politie toonde de jongelui later de bij VanL. in beslag genomen 'zak kam', maar zij getuigden pertinent ze ker te zijn dat dit niet het voorwerp was waarmee VanH. was bedreigd. Volgens hun eensluidende verklarin gen zou het een echte stiletto zijn ge weest. Van L. verklaarde op de zitting het tegendeel. „Hoeveel had u die avond gedronken?", informeerde de politierechter mr G. H. Nomes, waar op Van L. antwoordde dat hij het uit sluitend bij frisdrank had gehouden. Hij werd conform de eis van officier van jusititie mr C. M. P. Nijmeijer ver oordeeld tot drie weken gevangenis straf voorwaardelijk en 1500 gulden boete. Een soortgelijke confrontatie, maar zonder gebruik van wapens, was er eind maart tussen bezoekers van de discotheek De Hooizolder in Westka- pelle. De 20-jarige E. U. E. uit Vlissin- gen sloeg de jeugdige F. L. J. S. twee voortanden uit zijn mond en stond daarom terecht wegens mishandeling. S. was in de vroege uurtjes van de zon dagochtend juist op zijn fiets gestapt De bewoners van Ipenoord in Oostkapelle waren erg blij met de cadeaus die ze kregen via Sport steunt Zonneveld. MIDDELBURG - De Stichting Sport Steunt Zonneveld hield donderdag weer de jaarlijkse cadeauronde langs een aantal geadopteerde tehuizen in Zeeland. In totaal kon deze keer f 34.400,- worden uitgekeerd. Elk tehuis kon vooraf de gewenste artikelen tot een bepaald bedrag uitzoeken. De stichting, die dit jaar de vijfendertigste rondgang maakt, heeft in die tijd meer dan een miljoen gulden bijeengebracht voor de gehandicapte mede mensen. Reden voor enkele tehuizen om de gulle gevers in het jubileumjaar eens extra in het zonnetje te zetten. Dat gebeurde onder meer in Huize Den Berg in Goes waar de commissieleden enkele attenties werden aangeboden. In de verpleeginrichting Vijvervreugd in Middelburg werd een muzikale hul de gebracht door De Tamboerijnen en in het zeehospitium Zonneveld in Oostkapelle werd eveneens iets extra's gedaan. Daar kreeg het stichtingsbe stuur een koud buffet voorgeschoteld. Eerder was er in andere tehuizen ook al aandacht aan het 35-jarig bestaan besteed. Stichtingsvoorzitter en medeoprichter C. Westerweel sprak er zijn vreugde over uit dat er in die 35 jaar al meer dan een miljoen gulden bijeen is gebracht voor de gehandicapten en hij prees daarbij tevens de grote inzet van zijn medebestuurders. De cadeautocht begon in Huize De Sterre in het Zeeuws-Vlaamse Clinge. Een buitenschommel met aangepaste zitting, een wiebelboot en een speel- wand werden voor de vijfenvijftighonderd gulden in dit tehuis aangekocht. Huize Den Berg in Goes kocht voor de zesduizend gulden die voor haar be stemd was onder meer een rubberboot, een sjoelbak, videorecorders en bij behorende banden. Dagverblijf De Windroos in Middelburg had drieduizend gulden te besteden. Dat werd verdeeld voor vakantie van de jongerenafde ling en de ouderen kregen toneelaccommodatie. De verpleeginrichting Vij vervreugd in Middelburg besteedde het gehele bedrag - zesduizend gulden - voor aanschaf van materiaal voor de eigen muziekgroep De Tamboerijnen. De vereniging Kinderzorg, eveneens in de Zeeuwse hoofdstad, kocht onder meer een bungalowtent, knutselmaterialen en een speelhuis en reserveerde een deel van de toegekende zesduizend gulden voor vakantiekampen. Ipenoord in Oostkapelle kreeg negentienhonderd gulden te verdelen. Een kast met creatieve materialen, een autoradio en een video behoorden tot de wensen van de bewoners en het zeehospitium Zonneveld in Oostkapelle be steedde de zesduizend gulden onder meer voor een kleurenmonitor, een computer, kinderfietsen en spelmateriaal. Zonneveld-voorzitter Westerweel werd op de tocht vergezeld door penning meester J. P. Ie Due en de bestuursleden F. G. Melse en A. J. Uitterhoeve. om naar huis te gaan, toen E. op een onhandige manier van de parkeer plaats wegreed en de fiets van S. raak te. De schade bestond uit een verbo gen spatbord. Omdat E. gewoon ver der reed zette S. per fiets de achtervol ging in om hem even te vertellen wat hij van zijn rijgedrag vond. E. wachtte de gebeurtenissen niet af, maar diende S. - terwijl hij nog op'de fiets zat - een aantal schoppen en sla gen toe en een kopstoot die hem zijn voortanden kostte. Daarna reed hij weg, maar zijn num mer werd opgenomen door getuigen. Op de zitting verdedigde E. zich door te zeggen dat hij zich bedreigd had ge voeld doordat S. met vijf anderen ach ter hem aan kwam. „Maar S. zat nog op de fiets toen hij u bij de schouder pak te", merkte de officier op, „dan is zo'n man toch volkomen weerloos?" Hij vond beroep op zelfverdediging dan ook niet op zijn plaats en eiste twee we ken voorwaardelijke gevangenisstraf en 800 gulden boete. Mr Nomes vonnis te conform de eis. E. kan ook nog een forse tandartsrekening van zijn slacht offer tegemoetzien. MIDDELBURG - Vijf Engelse oud commando's die nauw betrokken wa ren bij de bevrijding van Walcheren in november 1944, waren niet welkom bij de officiële onthulling van het Ca nadese monument op de Sloedam op 31 oktober. Ook het leggen van een krans door deze oud-strijders ging niet doon En dat vindt 'oorlogsken ner' en publicist Jaap van Winkelen uit het Walcherse Serooskerke in één woord 'beschamend'. Hij trok niet meteen na deze gebeurte nis aan de bel, 'omdat de emoties eerst even moesten afkoelen'. Van Winke len: „Enkele dagen voor de plechtighe den meldde ik bij de Heemkundige Kring Walcheren (een van de initiatief nemers voor de oprichting van het mo nument) dat er nog vijf Engelse oud commando's naar Walcheren kwa men, die bij de onthulling door prins Bernhard aanwezig wilden zijn en dat zij een krans zouden leggen. Er werd mij verteld dat dat niet kon, omdat het al te vol was en er al zes kransen gelegd werden". „Dat begrijp ik nou niet. Die jongens hebben hier voor ons gevochten. Er was wel een groot aantal hoogwaardig heidsbekleders uitgenodigd, maar zijn die in 1944 ook acht dagen lang door een hel van vuur en water gegaan? Ik waag het te betwijfelen". Nu ging het om de onthulling van een Canadees monument. Maar Van Winkelen vindt dat de bevrijding van Walcheren een gezamenlijke operatie was van Cana dezen (op de Sloedam) met onder an dere de Engelsen. „Die vochten in Vlis- singen en Westkapelle, maar Walche ren werd door hen gezamenlijk be vrijd". Van Winkelen kan het weten. Sinds zijn jeugd -hij was zestien tijdens de bevrijding- verzamelt hij alle oorlogs documentatie over Walcheren. „Het is mijn hobby. In 1969 heb ik contact ge zocht met Engelse oud-commando's, omdat ik wilde weten wie van hen nog in leven was en hoe ze het maakten. Een aantal van hen heb ik ook in Enge land bezocht en nu komen enkelen van hen jaarlijks kransen leggen op Wal cheren. Ze hebben me zelfs erelid ge maakt van 'The Royal Marines Asso ciation'. Door de contacten die Van Winkelen legde, stonden de vijf oud-comman do's op 28 oktober, mét hun kransen, op de stoep van zijn huis in Seroosker ke. „En toen kwam de desillusie. Ze mochten er niet bij zijn. Wel na de offi ciële plechtigheden. Maar ja, ze had den nu juist tijdens de gebeurtenis, hun krans op de Sloedam willen leg gen. Ze waren behoorlijk teleurge steld, maar ze bleven gentlemen". „Toen hebben we hier een aantal kransleggingen georganiseerd: in Westkapelle, Serooskerke, Vlissingen en op zondag 1 november op de Sloe dam. Mét hun groene baretten en in signes op, stonden de heren Smith, Wyatt, Edwards, Brook en Hickman op de dam en bij de andere monumen ten. Brook en Hickman waren speciaal overgekomen voor de plechtigheden op de Sloedam. De andere drie komen ieder jaar". Van Winkelen vindt het een schande. „In het vervolg moeten de organisato ren van dit soort evenementen wat voorzichtiger zijn met de oud-com mando's, want die hebben erg veel voor ons gedaan. En als ze dan net niet op dat plekje hebben gevochten waar nu een monument is onthuld, dan mo gen ze er niet bij zijn". Hij voegt er aan toe: „In 1989 is het 45 jaar geleden dat Serooskerke werd bevrijd. Dat wordt een grote happening in ons dorp en ik zeg nu alvast maar dat iedereen daar bij welkom is". Oorlogskenner en publicist Jaap van Winkelen. De 'ceremoniemeester' van de plech tigheden op de Sloedam was W. Kasteleijn. Hij zat ook in de organise rende werkgroep die was samenge steld uit leden van de Heemkundige Kringen Walcheren en De Bevelan- den. Kasteleijn zegt: „Alle oud-strijders zijn altijd welkom. Maar er was een strak programma, prins Bernhard had maar weinig tijd, er waren tweehon derd genodigden en een aantal kran sen en het ging tenslotte om een Cana dees monument. Engelse monumen ten staan er al. Ik heb trouwens tegen Van Winkelen gezegd dat die vijf En gelsen natuurlijk mochten komen, maar het was onmogelijk dat ook zij een krans legden en op de voorste rijen zouden zitten. Ik heb nog wel een plaats wat verder naar achteren aan geboden, maar dat hoefde niet". Volgens Kasteleijn heeft hij vele oud strijders en ook oud-verzetsgroepen uit de buurt moeten teleurstellen. „Ik heb zelfs enkele Canadezen die een krans wilden leggen, moeten weigeren. Na het officiële gedeelte kon het na tuurlijk wel. Iedereen had daar begrip voor. En nogmaals: het betrof de ont hulling van een gedenkteken voor de Canadezen, die bij de Sloedam ge vochten hebben". Advertentie "Niet langer dan vijf minuutjes koken." plJDAG 13 NOVEMBER 1987 okkelvisserij is ij na uit probleem IDDELBURG - „Ik geloof dat het ministerie van landbouw en visserij voldoende doordron- ,n is van de noodzaak om de taferelen rond de kokkelvisserij in de Oosterschelde zoals ze dit jzoen zijn voorgekomen in de toekomst te vermijden", meent de Zeeuwse gedeputeerde drs C. E. Barbé (cda). Gs en de nieuwe directeur visserijen van het ministerie ir W. Tacken heb- donderdag op het provinciehuis in Middelburg over de problemen in de kokkelvisserij sproken. Barbé gelooft dat de oplossing van de problemen een stuk dichterbij is gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 41