r Zeeuwse vissers zetten deel van hun vangst overboord Kamer is woedend over uitblijven paspoortwet Dollar hoger door handelscijfers VS vandaag POSTBANK JnDijke B WIL IN BEROEP TEGEN NEDERLAAG I ONGEKENDE OPRUIMING! Zeespiegel rijst: harde uitdaging Fraaie winterjassen CA CARAVANS Lirakers ZURICH (GPD) Het Nederlands voetbalelftal moet onge meen zwaar boeten voor het bomincident van veertien dagen geleden in het Feyenoord-stadion bij Nederland-Cyprus. De overwinning van 8-0 die toen werd behaald is omgezet in een nederlaag van 0-3, waardoor de al bereikte kwalificatie voor het Europees kampioenschap van volgend jaar juni in West- Duitsland ineens op losse schroeven staat. Daarnaast kreeg de KNVB een geldboete van 10.000 Zwitserse francs (14.000 gul den) en mogen er tot 31 juli 1990 geen interlands, die onder aus piciën van de UEFA vallen in de Kuip worden gespeeld. IS Unnenvaart fnkrimping Zelfmoord 'rijdagkrant "O.S.L. STICHTINGEN-I ZUID-BEVELAND PAGINA 27: Spelers verbitterd Griekse bond tevreden 9 Van der Louw geeft strijd nog niet op Rend laat»1® We® kom eigenhandig kijken in ahoy' De rente van de Postbankhypotheken maakt het kopen van een eigen huis extra aantrekkelijk. Vanaf: Iuen Imorgen veel bewolking en regel- |ig buien. Soms met onweer en ha- I vanmiddag zonnige perioden. Temperatuur 9 graden. Nieuwe 1987-showmodellen 1986- en 1987-modellen uit verhuur Gebruikte caravans met of zonder garantie PROFITEER NU want... OP OP Hoek Rijksweg - Ringbaan West 1 01100-1 14*4Öj G0ES VLISSINGEN - Verschillende Zeeuwse vissers heb ben donderdag: een deel van hun vangst over boord gezet. De bemanning van de Goedereede 42 die in Vlissingen mijnt, gooide donderdagavond rond ze ven uur demonstratief vele bakken vis in de Wes- terschelde voor de Vlissingse boulevard Banckert. De BR 8 uit Breskens wierp zes ton kabeljauw en schol vlak voor de haven van Breskens in zee. Op de vismijn in Vlissingen kwam het donderdagmiddag tot een handgemeen. Een ambtenaar van de alge mene inspectie dienst (AID) van het ministerie van visserij kreeg een fikse vuistslag van een visser. Vrijdagmorgen vroeg nam de AID, geassisteerd door de politie, 4000 kilo kabeljauw in beslag. De vis is volgens de mijnmeester per vrachtwagen uit Denemarken aangevoerd. President van de Haagse rechtbank, mr M. R. Wijn- holt, heeft donderdag bijna alle eisen afgewezen van vissers die tegen de Nederlandse staat een kort ge ding hadden aangespannen. Na het vonnis riep het Visserijschap de vissers op geen 'verboden' vis meer aan wal te brengen. Elf kotters arriveerden donderdag in de Vlissingen. Vier van deze schepen hebben, aldus kottereigenaar I. P. J. Boone, de vangst van de 'verboden' vissoor ten kabeljauw, wijting en schol over boord gezet. Zijn schip, de Vlissingen 30, had twee ton in zee ge dumpt. Boone toonde zich zeer ontdaan over deze actie, maar bekende niets anders te kunnen. „Als we de vis aan land hadden gebracht, zouden we mis schien een visverbod hebben gekregen. De jongens hebben dagenlang moeten werken met stormachtig weer. Ze hebben met tranen in hun ogen de vis in het water gekieperd". De (AID) heeft donderdag in Vlis singen 560 kilo kabeljauw, schol en wijting in beslag genomen van de kotter Vlissingen 18. De grootste kotters lagen donderdagavond nog niet bij de Vlis singse vismijn afgemeerd. (Zie pagina 17) ranje moet waar boeten pzc Ie krakers aan de Hafenstras- in Hamburg zijn in staat van paraatheid, nadat het overleg \et de gemeente vruchteloos meef. De 'chaoten' en 'autono men' zijn klaar voor het ge- iecht. PAGINA 4 pe visserijbioloog dr Heessen somber over de paaistand an kabeljauw in de Noordzee. PAGINA 4 |e rechter verbiedt acties van Particuliere schippers tegen ter laders die buiten de schip- tersbeurzen om lading ver diepen. PAGINA 5 Pe Union zal het aantal be manningsleden op de sleepbo ten inkrimpen. PAGINA 17 lelfmoord onder jongeren vordt een steeds groter pro- fleem. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Bpinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 17,19, 21 en 23 pPort: 26 en 27 10,11,12,13,14 en 15 Advertentie Zie advertentie Minikrant pag. 16 Meteen nadat het vonnis was uitge sproken, kondigde André van der Louw, de voorzitter van de sectie be taald voetbal van de KNVB, aan tegen de straf in beroep te gaan. Dat moet de voetbalbond binnen drie dagen ken baar maken bij de UEFA, waarna vol gende week vrijdag de zaak opnieuw in Zurich dient. De KNVB wil echter eerst wachten op de motivering van de tuchtcommissie. „Want als die zoda nig is, dat elk beroep overbodig is, heeft het natuurlijk geen zin". De bear gumentering krijgt de KNVB in de loop van vandaag per telefax toege stuurd. De loodzware maar niet onverwachte straf werd gisteravond na een mara- thonzit van drie en een half uur uitge sproken door de uit negen leden be staande tuchtcommissie van de Euro pese voetbalunie. De commissie, die onder voorzitterschap stond van de Italiaan Barbé, bepaalde ook dat er tot 31 juli 1990 geen interlandwedstrijden in het stadion Feyenoord mogen wor den gespeeld die onder de vlag vallen van de UEFA. Met de beslissing om de wedstrijd te gen Cyprus voor Nederland verloren te verklaren, is Griekenland ineens weer volop in beeld voor het EK-eindtoer- nooi. Na het verlies van vorige maand in Hongarije waren de Grieken in feite uitgerangeerd, nu kunnen zij zich op 16 december in Athene via een over winning op Nederland alsnog kwalifi ceren. Bij een gelijkspel gaat Oranje alsnog naar West-Duitsland. Vanzelfsprekend was de verslagen heid groot onder de vijf man sterke vaderlandse voetbaldelegatie. Rond uit bitter in zijn reacties was Van der Louw, de aanvoerder van het gezel schap. Hij toonde begrip voor de uit spraak die de tuchtcommissie had ge daan, „maar als je geen schuld voelt en alle denkbare maatregelen hebt ge nomen om iets dergelijks te voorko men, komt deze straf heel hard aan. En dat geldt dan vooral voor de spe lers, die er volstrekt buiten staan en er niks aan kunnen doen". Buitengewoon nieuwsgierig is Van der Louw naar het hoe en waarom van de fikse geldstraf (40.000 Zwitserse francs) die Cyprus werd opgelegd. De in Zwitserland aanwezige Cyprioten waren „blij en gelukkig met het voor beeld dat de UEFA nu heeft gesteld", maar zij overwegen wel tegen de hen opgelegde straf in beroep te gaan. Nog minder mild was de strafmaker van de UEFA voor Hajduk Split. De Joegoslavische bekerwinnaar werd voor de eerstkomende twee seizoenen uitgesloten van Europees bekervoet bal naar aanleiding van de traangas- bom, die er vorige week donderdag aanleiding toe was dat de Europa Cup ontmoeting tegen Olympique Marseil le een half uur moest worden onder broken. (Advertentie) Doe-het-zelf handig met nieuwe gereedschappen ■k Meccano" presentatie ■fr Hobby- en modelbouw Computer-het-zelf Creatieve vrijetijdsbesteding PubliekswedstrijdCREATIEK Zelfmaakmodeshows Japanse vouwkunst, en tal loze andere demonstraties 7ATCD - UUR EN 19.00-22 30 UUR lA'bRDAGS FN ZONDAGS: II 00-1700 UUR AMSTERDAM (ANP) - Stadsarcheoloog J. Baart (links) toonde donder dag in Amsterdam met een van zijn medewerkers twee schoenen uit het begin van de dertiende eeuw. Bij een opgraving aan de Nieuwendijk in het centrum van Amsterdam werden de resten blootgelegd van de oudste hui zen van de hoofdstad. Het betreft fundamenten van woningen van rond het jaar 1200, met andere woorden voordat Amsterdam de kenmerken kreeg van een stad. Bij de opgraving aan de Nieuwendijk werden eerder de resten opgegraven van het oudste ziekenhuis van Amsterdam. De fundamenten van de nu gevonden huizen liggen op een diepte van 7 tot 7,5 meter daaronder. Amsterdam vierde in 1975 het 700-jarig bestaan. De oudst bekende schrif telijke bron over Amsterdam dateert namelijk uit dat jaar. Amsterdam was toen al een „echte" stad met ambachtslieden. De nu gevonden woningen stammen volgens een enthousiaste Baart van vóór de overgang naar het steedse. De huizen vertonen nog alle kenmer ken van boerenwoningen met een erf. BATH - De oostkust van de Verenigde Staten heeft de eerste winterse storm van het seizoen te verwerken gekre gen. Woensdag viel in Washington tegen de dertig centimeter sneeuw en de stad was daarmee geen uitzondering. Ook in het uiterste noordoosten, in Maine was het donderdag bar weer, zoals deze man ondervindt terwijl hij zich tegen een sneeuwstorm in door de stad Bath worstelt. DEN HAAG (GFD) De invoering van een nieuw Europees paspoort op 1 januari 1988 wordt waarschijnlijk uitgesteld, omdat er nog steeds geen paspoortwet is. Volgens de Grondwet moet een nieuwe paspoortwet voor 17 februari van het volgend jaar in wer king treden, maar het kabinet slaagt er niet in om zo'n wetsvoorstel tijdig bij de Tweede Kamer in te dienen. De Kamer eist nu dat het kabinet zo spoe dig mogelijk met een noodwetje komt. Bij alle fracties in het parlement over heerste donderdag de woede, toen mi nister Van Dijk van binnenlandse za ken de dreigende overtreding van de Grondwet bagatelliseerde. De Kamer vraagt al 15 jaar om een paspoortwet. De bewindsman erkende weliswaar dat het ontbreken van een paspoort wet in strijd is met de Grondwet, maar voegde er tegelijkertijd aan toe dat zoiets geen consequenties heeft. Volgens de Grondwet heeft iedere Ne derlander het recht het land te verla ten. In een paspoortwet horen de uit zonderingen op die grondregel te wor den vastgelegd. Zonder die wet is het in pricipe onmogelijk om aan wie dan ook een paspoort te weigeren. Maar volgens minister Van Dijk kan het ka binet altijd een beroep doen op het Soeverein Besluit van 1813, een wet van bijna 175 jaar oud, die de regering de bevoegdheid geeft om burgers van een aantal grondwettelijke rechten uit te sluiten. De toepassing van een zo oude wet werd door alle fracties van de hand ge wezen. Zelfs de regeringspartijen CDA en VVD noemden het optreden van de minister ongeloofwaardig, dom en koppig. Maar de bewindsman van bin nenlandse zaken gaf geen krimp. De GPV'er Schutte diende daarop met steun van CDA, WD en RPF een mo tie in met het verzoek aan de regering om een noodwet in te dienen, zodat het kabinet zich in ieder geval aan de Grondwet houdt. PvdA-woordvoerder De Visser had lie- AMSTERDAM (ANP/UPI/RTR) - De dollarkoers heeft zich donderdag verder hersteld van de scherpe daling die dinsdag leidde tot een na-oorlogs diepte punt. De koers steeg op de wisselmarkt in Amsterdam met ongeveer twee cent. Dat was vooral te danken aan betrekkelijk gunstige cijfers over de Ameri kaanse handelsbalans. Toen in de loop van de middag bekend werd dat het tekort op de Amerikaanse handelsbalans is verminderd van 15,7 miljard dollar in augustus tot 14,1 miljard dollar in september steeg de koers in Amsterdam tot 1,9005 gulden bij het slot van de handel. De Nederlandse banken hebben hun advieskoersen met drie cent verhoogd tot 1,97 gulden bij verkoop van dollars en 1,85 gulden bij aan koop. De Amerikaanse munteenheid blijft volgens valutahandelaren echter zeer kwetsbaar zolang er geen concrete maatregelen komen om het begrotingste kort van de Verenigde Staten flink te verminderen. De onderhandelingen daar over zullen volgens zegslieden in Washington mogelijk nog deze week resulta ten opleveren. Als de dollar zijn koersval hervat valt in de Bondsrepubliek een verdere verla ging van de rente te verwachten. Dit verklaarde de vice-president van de bank, Helmut Schlesinger, in een donderdag gepubliceerd interview. Donderdag zijn ook de koersen van de aandelen op alle Europese effectenbeur zen omhoog gegaan. De koersen op de effectenbeurs van New York hebben don derdag de stijging van woensdag in ruime mate kunnen versterken. Steeg de Dow Jones-index woensdag met 21 punten, donderdag bedroeg de stijging 61,01 punten en kwam op 1960,21. Net zoals op de valutamarkt waren het hier de han delscijfers van de VS die de stijging veroorzaakten. 62 Rente 2 jaar vast: 6,2% (6,48%) Rente 5 jaar vast: 7,2% (7,55%) Rente 7 jaar vast: 7,5% (7,87%) Rente 12 jaar vast: 7,8% (8,20%) De rentes gelden voor hypotheken met gemeente garantie en maandbetaling (tussen haakjes staan de ef fectieve rentes vermeld). Wilt u meer weten over de Postbankhypotheken? Bel 020 - 5918011 of haal de folder op het postkantoor. ver gezien dat het kabinet werd ge dwongen om op tijd een paspoortwet in te dienen, maar als dat niet lukt zal hij het verzoek van Schutte voor een noodwet zeker ondersteunen. Minister Van Dijk wilde donderdag nog niet toegeven aan de druk van de Tweede Kamer. Hij wil vandaag eerst overleg plegen met de ministerraad, alvorens toe te zeggen of de motie van Schutte zal worden uitgevoerd. Over het voorstel van de GPV zal dinsdag worden gestemd. Advertentie Het verschijnsel van de rijzende zeespiegel is be paald niet nieuw. Maar het staat de laatste maanden meer dan ooit in de - zelfs in ternationale - belangstelling. Deze week tekende het Waterloopkundig Laboratorium in Delft een overeen komst van samenwerking met de UNEP, de milieuorganisatie van de Verenigde Naties (VN) voor weten schappelijk onderzoek naar de gevol gen van een snel oplopend gemiddeld zeeniveau. Meteorologen verwachten in de komende eeuw belangrijke kli maatsveranderingen overal in de we reld. Ze komen voor rekening van het zogeheten 'broeikas-effect', de snel toenemende opwarming van de at mosfeer op aarde als gevolg van de groeiende concentraties koolzuur, stikstofoxyden en methaan. Welke ge-, volgen dat alles zal hebben is nog maar bij ruwe benadering vastgesteld. Dat het hoog tijd wordt daarnaar diep gaande studie te verrichten, is buiten kijf. Immers: een gemiddelde tempera tuurstijging op aarde van één of enkele graden zorgt ervoor dat het poolijs sneller smelt en dus de zeespiegel rijst, dat het patroon van de regenval totaal verandert, dat grote rivieren met zeer onregelmatige afvoer te maken krij gen, - kortom, dat de wereld er binnen een halve eeuw wel eens heel anders zou kunnen uitzien dan vandaag. Op een congres van tachtig deskundigen, vorige maand in Noordwijkerhout, klonken waarschuwingen dat Europa in de volgende eeuw rekening moet houden met de komst van een 'Sahel- klimaat'. Een aanduiding, die genoeg zegt. In het eeuwenlange taaie oorlogje dat Nederland tegen de zee voert om droge voeten te kunnen houden is tot op zekere hoogte ook rekening gehou den met de geleidelijke rijzing van de zeespiegel. Bij het ontwerpen van zee weringen speelde dat verschijnsel op de achtergrond steeds mee. Maar om dat het effect ervan moest worden ver taald in dijken en dammen van net iets hogere en zwaardere constructie dan om andere reden nodig bleek, werden de waarschuwingen tegen een stijging van het gemiddelde zeeniveau meestal weer even snel vergeten. Het ging ten slotte om een probleem van de toe komst. Na de watersnoodramp van 1953 - toen was gebleken hoe belab berd de dijken vooral in het zuidwes ten van Nederland er bij lagen - is er in dit opzicht iets grondig veranderd. Het Nederlandse waterstaatsdenken was niet langer verdedigend, maar het be gon op de ontwikkelingen vooruit te lopen. Het Deltaplan werd gebaseerd op het principe van beveiliging tegen een hoogst denkbare overstroming. En bij de ontwerpen voor de Delta- dammen en andere zeeweringen werd de kennis, die toen voorhanden was over de zeespiegelrijzing, voor een be langrijk deel ingecalculeerd. De Ne derlandse waterbouwwereld heeft - ze ker in de periode van de ontwikkeling van de stormvloedkering Oosterschel- de - veel en intensief onderzoek gebun deld, waarin bescherming van be woond gebied tegen de grillen van de zee nu en in de toekomst centraal staat. Vandaar dat er internationaal ook nogal naar de Nederlandse water bouw wordt gekeken. Het Waterloop kundig Laboratorium in Delft houdt in dit opzicht een reputatie hoog. Het lag dan ook voor de hand dat ditzelfde in stituut bij nadere studie naar de effec ten van de zeespiegelrijzing in landen, die nu al de grootste moeite hebben om de zee buiten de deur te houden (Bangladesh, Indonesië, Thailand, Egypte), zou worden ingeschakeld. Intussen zal Nederland zelf ook iets moeten doen met de jongste progno ses en waarschuwingen over een stij ging van het gemiddelde zeeniveau met 20 centimeter tot 1,5 meter in de komende eeuw. Het Waterloopkundig Laboratorium heeft een computerpro gramma ontwikkeld waarin de gevol gen van de nieuwe verwachtingen, overal waar dat nodig is, kunnen wor den becijferd. Voor Nederland is het in stituut in Delft met de gegevens al een flink eind op streek. Tot welk moment in de toekomst is - om maar een voor beeld te noemen - de pas gereedgeko men stormvloedkering Oosterschelde op deze effecten berekend? Wat moet er verder aan de zeeweringen allemaal gebeuren? Welke rol zal straks de ont wikkeling van de zogenaamde Voor delta in deze problematiek (kunnen) spelen? Waterstaat zal erop moeten in spelen. Het ene Deltaplan is nog niet klaar of de contouren van een volgend nationaal kustplan beginnen zich al af te tekenen. De haast die minister Smit-Kroes heeft met de bouw van een beweegbare stormvloedkering in de monding van de Nieuwe Waterweg is aan dat alles natuurlijk niet vreemd. Internationaal een interessant project om een goede slag mee te slaan. Rij zing van de zeespiegel: een probleem dat sneller dichterbij komt dan kort geleden misschien nog werd aangeno men. Een nieuw gevaar en een uitda ging tegelijk. vdM. (Advertentie) OOK IN GROTE EN LENGTEMATEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1