kleintjes ALTERNATIEVEN CDAIWD Militair gezag in 1944 verantwoordelijk voor 5 doden op Walcheren Dollar daalt ondanks uitspraken Reagan vandaag erkoop van kohol in (üurthuizen i banden *vdA-er Knol wil onrdvoerderschap uriname terug ben en wind jaargang no. 266 sdag 11 november 1987 \inderheden Sandinisten feggelopen topbankier lelandbrug \lunder nt| DEN HAAG (GPD) De regeringspartijen CDA en VVD accepteren de geplande bezuiningen op de gezinsverzorging niet. Dat bleek dinsdag tijdens het kamerdebat over de begroting voor de welzijnszorg. Er moet wel worden bezuinigd, maar niet via de kortingen die het kabinet wil. MIDDELBURGER BESCHULDIGT: Zeeuwse staten in vredesstemming AMSTERDAM (UCN/DPA/ANP) - De koers van de Ameri kaanse dollar is dinsdag nog verder gedaald onder in vloed van de teleurstellende uitkomst van de vergade ring van centrale banken in Bazel en onzekerheid over het begrotingsoverleg in Washington. Tijdens de handel in Amsterdam schommelde de koers tussen 1,8550 en 1,8650 gulden, een niveau dat sinds de tweede wereldoor log niet eerder werd genoteerd. Herstellingsoorden ONDERZOEK VOLUIT VOORTZETTEN9 Verrast 1 Vanmorgen zonnige perioden. Van- toenemende bewolking. Later St middag regen en toenemende Temperatuur omstreeks 10 gra ten. kunt u telefonisch opgeven. Bel 'Middelburg 01180-81000 Temeuzen 01150-944571 Vlissingen 01184-84000 Hulst 01140-14058 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110-15380 J PROVINCIALE ZEEU een in ;1V| n. Br rond VM1 )rtj tart ndij Hei ijdei intei 'oom dei Istriji enva gen] onde gers sl aS elpi ■dthii »eZt inde ironl .sino coi 'ZE .wen strjjt Spt wijl ijkge NV!- iw-Vl mro Omni 12; T ie La BOV! 5-0. i; Om 1; Rie PZC speciaal onderwijs voor iurele minderheden wordt der beperkt. Staatssecreta- ÏGinjaar-Maas trekt de fi- ciële touwtjes strak aan. PAGINA 3 sandinisten in Nicaragua frebben het meest profijt bij de desakkoorden in Midden- erika. PAGINA 4 Jotiale diensten zouden weg- '^pen jongeren beter moeten zo meent een Nijmeeg se c zoeker. PAGINA 5 DrF. Duisenberg wordt pre sent van de 'centrale bank centrale banken'. PAGINA 7 Zeeuwse staten hebben het i niet aangedurfd nu al een \luit te nemen over het tol- maken van de Zeeland- PAGINA 9 Kijrpov blundert in de schaak ekamp met Kasparov en liest. PAGINA 15 dio, tv en kunst: 2 nnen- en buitenl.: 3 en 5 inie en achtergrond: 4 nanciën, economie: 7 ovincie: 9, II, 12 en 13 Sport: 15 Herd Tel :nza «n .Er: ndigi izaai n va; ind ww! seffi •ilod igtö embi rin e zal hij het huidige artikel 3 Drank- en Horecawet van een ïuw lid voorzien. Daarin wordt het rlenen door gemeenten van de 3A- P&ining, waardoor alcoholhouden- jwnken worden geschonken tij- ns bruiloften en partijen in de ge temde gelegenheden, aan banden ge ld. 'enhuis verwacht dat als de wind eezi de wet eind volgend jaar al van Nflkan zijn. Vanuit horecakringen tdl linsdag instemmend op zijn be ult gereageerd. esse: ^1(1 (7 em DWIJKERHOUT (ANP) secretaris Evenhuis van econo- |e zaken gaat wettelijk optreden het verschijnsel paracommer- e in de horeca, de verkoop van rbeeld alcoholhoudende dran- club- en buurthuizen. Evenhuis it dinsdag gezegd tijdens het ks congres van de nationale an ondernemers in het horeca- verwant bedrijf „Horeca Ne- d" in Noordwijkerhout. DEN HAAG (GPD) Werknemers van zeventien herstellingsoordendie sluiting vrezen als gevolg van bezuinigingen, demonstreerden gisteren op het Binnenhof. Gezinszorg kan anders korten CDA en VVD hebben afzonderlijk al ternatieven voorgesteld. Van het ant woord dat de bewindslieden van WVC geven (vandaag, woensdag) hangt af of beide fracties op één lijn komen om an dere maatregelen door te drukken. In de begroting hebben minister Brinkman en staatssecretaris Dees een bezuiniging van f 49 miljoen voor gesteld. De kortdurende hulp voor een beperkte groep cliënten zou moeten vervallen en er zou een eigen bijdrage moeten worden ingevoerd. Hiertegen is alom heftig verzet gerezen, ook bij de meerderheid van de Tweede Kamerv CDA-vertegenwoordiger Frissen stel- et de dat op deze manier geen recht wor den gedaan aan de adviezen van de commissie-Dekker voor de basisverze kering ziektekosten. De gezinszorg moet in dat basispakket worden on dergebracht Orpbiligingen zullen het steeds meer naar elkaar toegroeien van gezinszorg en kruiswerk in de weg staan. Het CDA denkt aan een besparing van 27 miljoen, onder meer door een kor ting van één procent op de post 'overi ge kosten' in de budgetten van de ge zinszorginstellingen. Verder denken de christen-democra- ren, aldus Frissen, dat een bescheiden eigen bijdrage per week de voorkeur jiereage IAAG (ANP) - In een notitie aan _r Jn fractie heeft het PvdA-kamerlid no' verzocht zijn verloren gegane "voerderschap inzake Suriname agenda van de fractievergade- Pjf te plaatsen. Surinamedeskundi- ol raakte enkele weken geleden i woordvoerderschap kwijt aan inj ractiegenoot Pronk nadat hij KMJ le radio de integriteit van in Su- e werkzame Nederlandse jour- len in twijfel had getrokken. Mi zei dinsdag destijds het woord- """"lerschap te hebben opgegeven J de druk van de omstandighe- en- Hij wilde voorkomen dat fractie tij schade zouden oplopen van- Sffln uitspraken. Nü beschikt hij over concrete aanwijzingen dat e beslissing om het woordvoer- ap aan Pronk over te dragen e zou kunnen berokkenen. Uit nden stukken in dagbladen en ieven, onder meer aan fractie- tter Kok, van partijgenoten urinamers) en uit reacties uit ame blijkt dat men het zeer be- dat Knol niet meer het woord MIDDELBURG „Het Militair Gezag, dat het direct na de oorlog voor het zeggen had, heeft al die doden en gewonden op zijn geweten. Die onge lukken zouden niet gebeurd zijn als er deskundige mensen belast waren geweest met het opruimen van de mijnen op Walcheren na de bevrij ding". Deze beschuldiging komt uit de mond van de 77-jarige Middelbur ger Pieter Bravenboer. Hij was eind 1944 ploegleider van de munitie opruimingsdienst op Walcheren. De beschuldiging van Bravenboer is een reactie op een PZC-artikel in de krant van dinsdag. In dit artikel werd gewag gemaakt van de speur tocht van mevrouw Rottier-De Ko ning uit Hulst naar getuigenmate- riaal over het dodelijk ongeval dat haar man overkwam toen hij in de cember 1944 tijdens het vervullen van een functie onder militair gezag als burger-vrij williger munitie-op- ruimingsbezigheden verrichtte langs het Kanaal door Walcheren bij Oost-Souburg. Mevrouw Rottier hoopt na het ver zamelen van verklaringen alsnog in aanmerking te kunnen komen voor een uitkering uit het fonds voor bur ger-oorlogsslachtoffers. Tot op he den slaagde zij er in contacten met officiële instanties niet in om vol doende feitenmateriaal boven tafel te krijgen over de gebeurtenissen op 27 december 1944 toen zij als indi rect gevolg van de oorlogshandelin gen weduwe werd. Uit eigen wetenschap komt de Mid delburger Bravenboer tot een op somming van ongelukken tijdens mijn opruimingsbezigheden op Walcheren met een totaal van vijf doden en acht gewonden. Ze wer den volgens de Middelburger mede het slachtoffer van een militair ge zag "voor wie een mensenleven niet telde, zeker niet waar het een burger betrof'. Zie pagina 9) DEN HAAG (ANP) - De middagzendtijd op Ne derland 1 en 2 wordt vanaf 4 april volgend jaar met in totaal drie uur per dag uitgebreid. Minister Brinkman heeft de Tweede Kamer dins dag laten weten met die uitbreiding in te stem men. Het is de bedoeling dat de omroepen in de extra zendtijd herhalingen brengen van eerder uit gezonden programma's. De uitzendingen begin nen dan om 15.30 uur. De NOS - die de uitbreiding namens de omroepen had aangevraagd - raamt de kosten van de In New York zorgde een uitspraak van president Reagan voor een op leving van de dollar. De Ameri kaanse president verklaarde dat hij „niet verwacht en niet wil dat de dollar verder in koers daalt". Kort na aanvang van de handel aan de andere kant van de oceaan steeg de dollar plotseling met bijna twee cent tot 1,8750 gulden. Later brok kelde de koers echter weer af. De barometer van de Amsterdam se effectenbeurs, de ANP-CBS-in- dex algemeen, is dinsdag door de 200-grens gegaan door met 10,4 punten te dalen tot 192,2. Het histo rische hoogtepunt van 200 punten werd genomen op 11 februari 1985 en in september 1986 werd de 300- grens gehaald. Het koersniveau van 1970 is bij deze index op 100 ge steld. Op 14 augustus bereikte de index een hoogtepunt van dit jaar op 334.1 punten, maar de beurskrach in Wall Street op 19 oktober heeft de koersen ook in Amsterdam fors doen dalen. verdient boven een jaarbijdrage. Die zou dan niet voor de minima moeten gelden en zodoende f 17 miljoen op brengen. De WD kantte zich bij monde van me vrouw Kamp tegen de kabinetsvoor stellen. Zij vreest afwenteling op duur dere voorzieningen en-of de Algemene Bijstandswet. Ook wordt op die ma nier niet voldaan aan de wens zoveel mogelijk het uitvoerende werk te ont zien. Eigen bijdragen verhinderen de toegang tot de gezinszorg. De liberalen stellen een budgetkorting van twee procent voor. Evenals het CDA meent de VVD dat de gezinsverzorging zelf een deel van de geplande bezuinigingen zou kunnen opbrengen. Ze zou wel het uitvoerende werk moeten ontzien. Verder kwam deze fractie opnieuw met de suggestie de jaarlijkse 10,5 miljoen bezoekers van kunstmanifestaties in ons land elk twee gulden meer te laten betalen om de overige bezuinigingen op de gezins zorg op te brengen. Ook de opheffing van de herstellings oorden vindt bij de regeringspartijen geen genade. Voor de korte termijn wordt Brinkman verzocht te bekijken of de financiering voor twee tot drie jaar mogelijk is via budgetneutrale be kostiging in de sector geestelijke ge zondheidszorg. De WD denkt dat niet kan worden ontkomen aan sluiting van een aantal herstellingsoorden. Dat kan f 10 mil joen opbrengen. Ook zouden eigen bij dragen kunnen worden verhoogd, waardoor twee miljoen binnen komt. De PvdA wees ook nu de bezuinigings voorstellen volstrekt van de hand. Woordvoerster Ter Veld herinnerde eraan dat het kabinet eerder het plan had de herstellingsoorden bij de geestelijke gezondheidszorg in te de len. De grootste oppositiepartij uitte ook kritiek op het ouderenbeleid. Veel 65-plussers dreigen financieël in de verdrukking te komen. De socialis ten suggereren vrijstelling van de om roepbijdrage voor ouderen die in pen sions en bejaardenoorden wonen. FRANKFURT (APIDPA)- De ouders van de vorige week maandag bij het vliegveld van Frankfurt vermoorde politieman Thorsten Schwalm tonen hun verdriet tijdens de gisteren gehouden uitvaartdienst. Thorsten en zijn collega Klaus Eichhöfer werden werden door een demonstrant doodge schoten tijdens gewelddadige betogingen tegen uitbreiding van het vlieg veld. Na de begrafenis hielden ruim 20.000 politiemannen een protestmars te gen de moorden. gens is het niet de fractie die over oordvoerderschap beslist. Het amebeleid ressorteert onder de commissie voor buitenlandse Justitie verwacht binnen 2 weken eind zaak Heijn extra zendtijd op tien miljoen gulden per jaar. Brinkman zal de kamer later aangeven waar hij dit geld vandaan haalt. De uitbreiding van de middag-zendtijd is een tegemoetkoming aan de omroepen voor de tot standkoming van het derde televisienet. HAARLEM (ANP) - Het justitiële on derzoek in de ontvoeringszaak Gerrit Jan Heijn moet „in zijn volle omvang" doorgaan „tot er op zijn minst duide lijkheid is over de toestand" van de Ahold-topman. De Haarlemse hoofd officier van justitie Mr. H. Remmerts de Vries verklaarde dit dinsdag. Hij rekent nog op een „goede afloop" en verwacht zelfs, dat de zaak „binnen kort" tot een „soort ontknoping" zal leiden. Remmerts de Vries: „ik vertel daar niets nieuws mee. Dat valt ook op te Mr. H. Remmerts de Vries. maken uit de boodschappen in de kranten". Hij denkt dat de zaak bin nen twee weken („laten we zeggen: voor het einde van de maand") afloopt. De hoofdofficier is niet bang, dat hij met een uitspraak als deze, die afloop weer in de weg staat: „ik neem aan dat de ontvoerders dat ook willen". Het Ahold-concem is „onaangenaam verrast" door de uitlatingen van de Haarlemse hoofdofficier. Een woord voerder van Ahold deelde dit dinsdag avond mee. Hij wees op de eerdere ver zoeken van de familie Heijn om terug houdendheid. De Ahold-zegsman wil de, gezien de informatiestop, verder niet inhoudelijk reageren op wat de hoofdofficier heeft gezegd. De ontvoeringszaak duurt al ruim twee maanden (63 dagen) en gaat van daag de tiende week in. Onduidelijk is of er ontwikkelingen zijn. De familie Heijn, het Ahold-cöncem en de politie hullen zich reeds anderhalve week in volstrekt stilzwijgen. Meer dan ooit wordt verwezen naar de al na een week door de familie Heijn verlangde infor matiestop. Het is daarom niet bekend of de ont voerders van zich hebben laten horen sedert de laatste boodschap van „Jo- han" aan „Maria", die in een aantal kranten van 30 oktober verscheen. Ahold gaf bij het verschijnen van die advertentie voor het eerst toe, dat deze en eerdere annonces in deze „serie" van haar danwel de familie afkomstig zijn. In die laatste (bekende) bood schap verlangt de familie Heijn een le vensteken in de vorm van een kleuren foto van Heijn met een recente krant in zijn hand. (Zie ook pagina 4) Een dag van rust kon de derde ronde van het sta- tendebat niet worden ge noemd, maar dat gisteren in de vergaderzaal van het Ab dijcomplex in Middelburg een vredes stemming heerste was zelfs voor een toevallige bezoeker duidelijk. De da mes en heren statenleden waren bui tengewoon vriendelijk voor elkaar en ook het dagelijks bestuur - de zes le den van gedeputeerde staten - kwam geen moment in moeilijkheden. Dat wil, zeker bij een begrotingsbehande ling, wel eens anders zijn. Zo bleven de politieke najaarsstormen achterwege tijdens de behandeling van de provin cie-begroting 1988. Weliswaar kwa men de statenleden met zeven moties aandragen, maar ook hierin zat geen politiek venijn. De liberale fractie bij voorbeeld spartelde nauwelijks meer tegen toen bleek dat voor haar brug- motie - het in 1990 tolvrij maken van de Zeelandbrug in plaats van in 1994 - op geen enkele steun kon worden gere kend. Voor zover nodig hadden de an dere politieke partijen geen twijfel la ten bestaan over hun opstelling. Gede puteerde De Voogd had de ambities van zijn partijgenoten meteen de grond ingeboord door het oproepen van een financieel spookbeeld bij uit voering van het VVD-plannetje. Dit soort zaken tussen partijgeno ten geeft altijd iets pikant aan een statendebat. Leden van dezelfde partij worden geacht elkaar zoveel mogelijk te ontzien. Het is in elk geval niet-pas- send één van de eigen groep onderuit te halen. Dat gebeurde gisteren zeker niet in de Zeeuwse staten, maar in het geval van de WD bijvoorbeeld moest het statenlid Van Zwieten enigszins vertwijfeld constateren dat zijn partij toch echt haar huiswerk goed had ge daan. En om dan zoveel onbegrip bij een partijlid-gedeputeerde te ontmoe ten..., hoorde je hem bijna denken. De Voogd deed overigens niets anders dan het standpunt van het college uit dragen, een standpunt - zo heeft hij al eerder later merken - dat niet het zijne is. De socialist Filius kreeg het zowaar even aan de stok met zijn partijgenoot gedeputeerde mevrouw De Vries- Hommes, toen de zoetwaterpijp op Schouwen-Duiveland ter sprake kwam. Mevrouw De Vries herinnerde aan de toenemende weerstand onder de Schouwse boeren en refereerde kort aan een inmiddels gehouden enquête onder de grondgebruikers. Voor gs, dat al eerder positief had gereageerd op een verzoek van het waterschap om subsidie, reden genoeg zich nader te beraden over te nemen stappen, zoals de gedeputeerde het formuleerde. Het statenlid Filius wilde graag van haar horen wat de uitslag van de enquête dan wel was, maar dat was te veel gevraagd aan de gedeputeerde. Na enig aandringen van Filius zei ze letterlijk: 'Ik weet ze (de cijfers over de uitslag) niet.' Wie in de wandelgangen goed had opgelet, had kunnen waarne men dat mevrouw De Vries op de hoog te was. Ze kende althans de belangrijk ste uitkomsten. Ook Filius was dat feit niet onbekend, reden waarom hij zijn gedeputeerde zo nadrukkelijk achter volgde. De verklaring achteraf van de pvda-gedeputeerde dat zij formeel niet over de cijfers beschikte - formeel wil zeggen: beschikbaar gesteld door het waterschap Schouwen-Duiveland - was juist, maar dat was slechts een deel van het verhaal. Zij had het 'ik weet ze niet' beter kunnen vervangen door een opmerking in de trant van: 'ik ken de cijfers informeel, maar officieel ben ik niet op dé hoogte, zodat ik de staten hierover geen enkele medede ling kan doen.' Het zou in elk geval een waarheidsgetrouwe weergave van de feiten zijn geweest. Nu leek het erop alsof de gedeputeerde bewust de waar heid vermeed. Dat is iets wat niet past bij de altijd spontaan reagerende Greet de Vries. Onder de noemer van het Zeeuwse belang is voor bepaalde moties nog altijd een statenbrede instem ming te vinden, zoals op de slotdag van de begrotingszitting bleek. Zo was er een motie, gericht aan minister Deetman van onderwijs, met het ver zoek eerst met het provinciaal bestuur te overleggen over het totaal van hoge school-opleidingen, alvorens beslui ten worden genomen hbo-opleidingen uit Zeeland te laten verdwijnen. De moeilijkheden rond de afdeling fysio therapie in Vlissingen lagen nog vers in het geheugen. Bemoedigend te we ten dat over de politieke partijen heen het Zeeuwse belang nummer één staat bij de staten van Zeeland. Op de stem men van twee leden na - Van Water schoot en Dijkwel, resp. van de één- mansfractie van de PPR en de twee mansfractie van D66 - betuigden de staten ook hun instemming met een motie aan de minister van VROM, waarin de verontrusting werd uitge sproken over de sterk verminderde be langstelling van Den Haag voor Zee land. Tenslotte was er een tendens in de staten te signaleren, die - in tegen stelling tot anderhalf jaar geleden - een regionale omroep in Zeeland dich terbij brengt. Er moeten nog wat ob stakels uit de weg worden geruimd, zo hebben wij begrepen, maar een voor stel van gs voor een Zeeuwse omroep komt eraan. De witte (radio)vlek Zee land zal dus op termijn verdwijnen. Beter laat dan nooit. Dim DEFENSIE SPANJE - Zoals verwacht heeft Spanje dinsdag de Verenigde Staten laten weten dat het defensie verdrag niet wordt verlengt. Het loopt volgend jaar mei af. Spanje wenst de Amerikaanse militaire aanwezigheid terug te dringen. Beide partijen-onder handelen in december opnieuw om te zier. af een akkoord mogelijk it>

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1