Koning houdt vast aan herwaarderingsplan Containerscheepje uitkering komt in één bedrag Katholieke scholen ruilen grondslag in Eenmalige Boekenbezit Universiteit van Amsterdam zwaar gehavend PZC/binnen-buitenland 5 'OCUREUR EIST ZES MAANDEN [pogovens neemt liser Aluminium Europa over verleg normering (dioactiviteit in jedsel mislukking 'En 3 jaar geleden kozen we voor de allerzuinigste CV-ketel, 'n Radson!' LEVENSVERZEKERINGEN EN PENSIOENEN Anti-datering via verzekeraar bij onverzekerd autorijden DOOR REGELS BISSCHOPPEN HAAG (ANP) De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. P. A. H. Bos, maandag een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden en 60.000 gulden boete tegen de ex-voorzitter van de raad van bestuur van Slavenburg's Bank, de 71-jarige mr. De ex-bankier werd vorig jaar april na een eis van één jaar onvoorwaardelijk door de in Rotterdam vrijgesproken. \kortge schoten Radson. Op ons kunt u rekenen. bPENZEEL (GPD) Kennelijk geinspireerd door ivisieserie The Master maakt de jeugd - na de ninja- |n - nu ook ninja-bommet jes. De rijkspolitie in Scher- |el wordt de laatste dagen met dit nieuwe fenomeen Ifronteerd op speelplaatsen bij de scholen, i al enkele kinderen door de zelfgemaakte explosie- twond geraakt aan hun benen. Intussen heeft de poli- i ernstige waarschuwing doen uitgaan, vanwege het K|enkbeeldige gevaar van oogletsels. De ninja-bommetjes worden door Scherpenzeelse school kinderen op eenvoudige wijze gemaakt door een rolletje klappertjes om glazen stuiters en dito knikkers te wikkelen en vervolgens vast te zetten met plakband. Wanneer zo'n projectiel op de grond wordt gegooid volgt er een ontplof fing. De glazen knikker klapt uit elkaar of er vliegen glas scherven af. De richting waarin dit gebeurd is oncontroleer baar en afhankelijk van de hoek waaronder het ninja-bom- metje de grond treft. x-topman leidde |raude Slavenburg mr. Bos heeft S. feitelijk lei- Igegeven en heeft opdracht gege- "lan valsheid in geschrifte en is zo "bogste leidinggevende binnen de [verantwoordelijk voor de zwart- [eld- jraktijken. Dat S., nadathij sinds nber 1979 op de hoogte was, hier leinde aan maakte, heeft volgens Jwureur-generaal alles te maken ^„mismanagement", jas niet in staat de bakens te ver in. Het management ontbrak bij 11k zie hem niet als een crimineel, als een faler. Hij had eerder ont- noeten nemen. Door dat niet te en zijn onvoldoende inzet om lersaties tegen te gaan, heeft hij let ware alles over zich laten ko- Hen'aldus mr. Bos. Gezien de hogQ Jjd van S. vond hij het niet op zij. achtte een onvoorwaardelijke ngenisstraf te eisen. ■openbaar ministerie is het niet Tmet de overwegingen van de Rot- Imse rechtbank, dat S., gezien de [verdeling binnen de raad van be- r van de bank erop mocht vertrou- dat zijn mede-bestuursleden de wel zouden klaren. Volgens mr. had juist P. S. als voorzitter van de J in de gaten moeten houden, dat litgevaardigde verboden werden lleefd. let leiding geven van P. S. zou dan |ok olstrekt tekort hebben gescho- „Hij placht monologen op te voe- I. Sprak veel, luisterde weinig. Had loog voor de buitenkant, de repre- [J1DEN (ANP) - Hoogovens is met Amerikaanse Kaiser Aluminum I Chemical Corporation tot volle- 1 overeenstemming gekomen over Iverneming van de Europese tak 1 dit concern door Hoogovens. In luari van dit jaar was al een begin- Ikkoord bereikt. |govens betaalt voor de overne- 159 miljoen dollar in contanten a f300 miljoen) en krijgt daarmee werknemers, voornamelijk in jjt-Duitsland, meer in dienst die 1 zijn voor een jaaromzet van 800 Poen mark ofwel ongeveer f 900 mil- Ir de overneming wordt het pakket pukten van Hoogovens uitgebreid dikke plaat voor de vliegtuigin- jtrie. Ook wordt de marktpositie Jterkt en tevens de rendementspo- van de aluminiumdivisie van Igovens, aldus een bekendmaking [het staalconcern in IJmuiden. USSEL (ANP) - Het speciale Euro- s overleg, zondag in Brussel, over Irenswaarden voor de hoeveelheid gioactiviteit waarmee voedings- fen besmet mogen zijn, is op een to- mislukking uitgelopen. Er is geen lel besluit gevallen. ■kwestie komt opnieuw aan de orde We bijeenkomst van ministers van Itenlandse zaken van de EG op 24 prober in Brussel. Tot die dag zul- Ide EG-landen zich onthouden van [maken van eigen regels. Dat voor- rot dat de handel in voedingswaren fe EG volkomen ontregeld wordt, be speciale ministerraad van zon- lwaren twee zaken aan de orde: het ■lengen van de zogeheten Tsjerno- |-verordening en een rampenplan door de EG-commissie is ontwor- De Tsjemobyl-verordening werd —pgjaar vastgesteld na de ramp met ■kerncentrale in de Sovjetunie op 26 |il vorig jaar. Toen werd ongeveer I procent van het voedsel in de EG ®t radioactiviteit besmet. Om de be long tegen die besmetting te be- prmen werden er maximum-grens- Fden voor de besmetting vastge- Jd. De verordening liep op 31 okto- af' Ze moet verlengd worden tot er |nt boor het Tsjernobyl-ongeluk be let voedsel meer in de EG aanwezig lar de EG-commissie heeft ook voor alen gedaan voor het geval dat er nieuwe (wellicht nog ernstiger) -leaire rampen zouden voordoen, pbij misschien wel tien procent of f ,®eer van het voedsel besmet [rat. in zulke gevallen is men ge- longen wat minder kieskeurig te Zou men dan ook lage maximum- fnzen voor de besmetting hanteren, zou het kunnen voorkomen dat er een gegeven moment helemaal r voedsel meer voorhanden is. In |Ke gevallen, zo vindt de EG-com- 5S1e zou men de grenswaarden met n 50 procent moeten kunnen ver spelen. sentatie, hij bemoeide zich niet of nauwelijks met de interne organisa tie", aldus mr. Bos. De procureur-generaal is van mening dat de verdachte bij uitstek degene was, die had moeten ingrijpen. Het openbaar ministerie vindt dat S. voor de periode tot zijn aftreden in mei 1982, verantwoordelijk kan worden gesteld. Weliswaar ging sinds maart 1981, toen de bank door Credit Lyonnais werd overgenomen, de leiding hoe langer hoe meer over in Franse handen, doch verdachte bleef de leiding behouden en had de wetenschap van het structu reel feilen, zo overwoog de procureur- generaal. Het feit dat er bij een aantal kantoren rekeningen op fictieve namen werden geopend, kan S. niet worden aangere kend. Mr. Bos vroeg hiervoor vrij spraak. Volgens hem is er geen bewijs voor dat het systeem van valse namen door de raad van bestuur werd getole reerd. Wel wordt mr. P. verweten dat hij betrokken was bij de zogenoemde enveloppentruc, een methode om zwart geld via het Zwitserse kantoor van Slavenburgs' wit te wassen. Volgens de procureur-generaal is de Slavenburg-zaak alleszins de moeite waard geweest. Bij de clienten van de betrokken bankfilialen is 190 miljoen aan niet opgegeven waarden ontdekt, waarover de fiscus naderhand aansla gen met boetes heeft gestuurd. „Maar het belangrijkste is dat ten aanzien van fatsoen en moraal in bancaire kringen een wending is gekomen". De advocaten van S., mr. J. Mentink en mr. M. Wladimiroff zullen maandag 16 november hun pleidooien houden. De uitspraak van het hof wordt op 2 december verwacht. iAdvertentie 'Toen we in 1983 dit pand kochten zat er geen CV in. Samen met de installateur kozen we voor Radson. Kompleet. CV-ketel, boiler en radiatoren. En wat hij zei is waar! Het is altijd overal lekker warm en de energie rekeningen vallen reuze mee!" Radson verlegt de norm. Telkens weêr. Zo als met de ER Electronic. Zonder waakvlam. Zuiniger dan zuinig. Radson kent nog meer geldbesparende variaties. Met ketels, boilers en talloze kombi-ketels. Vul de bon in. Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! Stuur mij komplete informatie over alle Radson CV-ketels en Ixiilers. 9 Naam: l'ostkode: Plaats: Opsturen - in open envelop - aan Radson, Antwtxirdnummer 67, 5960 WJ Panningen. Bellen kan <x>k 0476088580. PZC-15 GENÈVE - Op 12 november worden in de Geneefse vestiging van Christie'juwelen geveild van de Franse actrice Sarah Bernhardt. Onder de stukken is dit gouden 'handjuweel' waarin opalen en diamanten zijn verwerkt. Het werd ontworpen door Alphonse Mucha en in 1908 vervaardigd door Georges Fouquet. ROTTERDAM (ANP) - Staatssecreta ris Koning van financiën is niet erg onder de indruk van de felle kritiek die pensioenfondsen en verzekeraars leveren op zijn plannen een aantal be lastingvoordelen voor mensen met een levensverzekering en voor pen sioenfondsen te beperken. Dat bleek maandag in Rotterdam tij dens een studiedag over de voorstellen die vervat zijn in een voorontwerp van wet en bekend staan onder de naam „Brede Herwaardering". De voorstel len houden onder meer in dat pen sioenfondsen niet langer worden vrij- AMSTERDAM - Maandag werd in de Amsterdamse RAI de laatste hand gelegd aan de inrichting van de 23e internationale maritieme tentoonstelling Europort 87. Een van de trekkers is dit model van een containerschip van de Oostduitse werfMathlas-Thesen uit Wismar. De tentoonstelling gaat vandaag open en duurt tot en met 14 november. gesteld van belasting en dat verzeke raars hun extra reserves (egalisatiere serve) in vijfjaar bij hun winst moeten voegen en daar belasting over betalen. Verzekeraars en pensioenfondsen zijn hier fel tegen gekant. Koning beziet deze kritiek „met enige reserve". Deze instellingen hebben hun activiteiten afgestemd op de hui dige situatie en hebben er een zeker belang bij die te handhaven, aldus de bewindsman. De gedachte van de egalisatiereserve, een reservering om onzekerheden te kunnen opvangen, was dat in goede ja ren winst op die reserve zou worden bijgeschreven en in slechte jaren zou worden afgeboekt. Volgens Koning is de praktijk anders gelopen. Aan de reserve wordt vrijwel alleen toegevoegd en heel weinig onttrokken. Zo wordt de belastingheffing als het ware naar Sint Juttemis verschoven, aldus de staatssecretaris. Het argument dat juist in deze tijd nieuwe risico's opkomen waarmee in de hoogte van de premie geen reke ning is gehouden brengt de bewinds man ook niet van zijn stuk. „Ik vraag mij ernstig af of er ooit tijden zijn ge weest waarin er geen nieuwe risico's werden gesignaleerd", zo zei hij. Mr B. Boertien, algemeen directeur van het Pensioenfonds PGGM (trend volgers), bestreed dat pensioenfond sen permanente overschotten hebben zoals in het voorontwerp staat. Vol gens hem geeft het voorontwerp ook niet aan hoe groot die overschotten. Hij wees er daarnaast op dat werkge vers en werknemers de bestuurders van de pensioenfondsen zijn. Zij zijn gebaat bij een premie die niet hoger is dan noodzakelijk. Alleen al om die re den is het dus ministens onwaarschijn lijk dat er permanente overschotten worden gevormd, aldus de PGGM-di- recteur. dreigt te komen. Bij de brand ging de kapcon structie van het gebouw aan de zijde van de Nieu we Prinsengracht geheel verloren, naast ruimtes op de eerste verdieping. Over de oorzaak van de brand is nog een onder zoek gaande. AMSTERDAM (GPD) Een felle brand in een voormalige laborato rium van de Universi teit van Amsterdam heeft zaterdag onher stelbare schade aange richt. Een deel van de collectie van de Univer siteitsbibliotheek heeft daarbij grote schade op gelopen. Ook vondsten van de Stichting VOC gingen bij de brand ver loren. De uitslaande brand in het voormalige fysisch- chemisch laboratorium aan de Roeterstraat werd zaterdagmiddag ontdekt door buurtbe woners. Het laborato rium zelf verhuisde en kele jaren geleden naar nieuwbouw. Het uitge brande pand werd ge bruikt als opslagruimte voor een aantal collec ties en verzamelingen van de Universiteitsbi bliotheek. Volgens een archivaris van de Universiteitsbi bliotheek heeft de gehele collectie met duizenden onvervangbare school boeken uit de 19e eeuw zware schade opgelopen of is verloren gegaan. Grote waterschade lie pen de bibliotheek over het Midden-Oosten en de kunsthistorische bi bliotheek op. Over de exacte schade is nog weinig bekend, maar de schattingen gaan uit van minstens een miljoen gulden. Naast de schade aan de Universiteitsbiblio theek ging ook het ar cheologisch onderzoek van de Stichting VOC verloren. Deze stichting houdt zich bezig met herstel en het bergen van schepen uit de tijd van de Verenigde Oos- tindische Compagnie. Niemand mocht het pand maandagochtend nog betreden omdat de gevel naar beneden DEN HAAG (GPD) De eenmalige uitkering voor 1987 en de beeindi- gingstoeslag voor de jaren tot 1991 zullen in één bedrag worden uitbe taald. Staatsecretaris De Graaf van Sociale zaken heeft hiertoe besloten omdat het betalen in termijnen op grote technische problemen stuit. De hele operatie zal de schatkist 200 mil joen gulden kosten. Wanneer de men sen hun geld ontvangen is nog ondui delijk aangezien het wetsvoorstel eerst nog door de Eerste Kamer moet worden goedgekeurd. Alleen de minima die vöör 1984 een eenmalige uitkering ontvingen komen in aanmerking voor de 'verrekenings premie'. Zij ontvangen dit bedrag bo venop de uitkering voor 1987. Mensen die in 1984 voor het eerst een eenmali ge uitkering ontvingen, hebben slechts recht op de eenmalige uitke ring voor 1987. Door het besluit van De Graaf ontvan gen alleenstaanden een bedrag van f 312,50; éénoudergezinnen met één kind f 825,- en voor ieder extra kind f 425,-. Echtparen zonder kinderen krij gen f 450,- en een toeslag voor elk kind van f 425,-. De Graaf stelde bij het kamerdebat voor de beeïndigingstoeslag te sprei den over enkele jaren om niet in de problemen te komen met het budget van Sociale zaken voor het komend jaar. Hierover zal met Ruding (Finan ciën) een regeling moeten worden ge troffen. ROTTERDAM (ANP) - Het openbaar ministerie in Rotterdam is de laatste tijd geconfronteerd met een groep van vijf a tien tussenpersonen die cliënten die wegens onverzekerd rij den tegen de lamp zijn gelopen alsnog voorzien van een anti-gedateerd ver zekeringsbewijs. Hierdoor ontloopt de aangehouden automoblist een mo gelijk veroordeling. Het OM in Rotterdam is bezig deze za ken verder te inventariseren. Officier van justitie mr. J.W.P. Snijders sluit niet uit dat de betrokken tussenperso nen zich te zijner tijd voor de recht bank moeten verantwoorden. Zij zou den zich schuldig maken aan valsheid in geschrifte. Vooralsnog gaat het OM er van uit dat het om een „kleine groep" gaat. De praktijken kwamen aan het licht als gevolg van een intensiever vervol gingsbeleid van het OM in Rotterdam tegen het onverzekerd rijden. De Rot terdamse politie heeft de instructie om onverzekerde auto's onmiddellijk in beslag te nemen. De betrokken be stuurders worden in de gelegenheid gesteld hun auto weer op te halen, waarbij zij moeten aantonen dat de au to inmiddels is verzekerd. Hierbij werd justitie geconfronteerd met verzeke ringen die enige dagen voor de aan houding bleken te zijn afgesloten. Volgens Snijders zitten er onder de be trokken groep „gerenommeerde tus senpersonen". In een aantal gevallen betreft het tussenpersonen die werken met een volmacht van de verzeke ringsmaatschappijen. Dat betekent dat die maatschappijen zich in voor komende gevallen in feite schuldig maken aan valsheid in geschrifte. Vol gens Snijders beseffen de tussenperso nen vaak de laakbaarheid van hun handelingen niet. Zij beschouwen het als een „klantvriendelijke" benade ring. De betrokken tussenpersonen zijn veelal overigens wel zo slim een ver klaring te laten tekenen dat zij even tuele schade in de achterliggende pe riode njet zullen dekken. De Rotter damse politie heeft inmiddels van het OM de instructie gehad dat van de be trokken tussenpersonen geen 'bewij zen' meer mogen worden geaccep teerd, aldus Snijders. Een woordvoerder van de Universiteitsbiblio theek zei de brand des te meer te betreuren om dat al sinds drie jaar wordt gepraat over een opslagruimte in Am sterdam Zuid-Oost. Het ministerie van Onder wijs was niet bereid de ze ruimte voor debiblio-* theek beschikbaar te stellen. Herstel van de door water zwaar be schadigde collectie is al leen nog mogelijk door snel te vriesdrogen. De inboedel en gebouwen zijn niet verzekerd. Het rijk zelf zal voor de scha de moeten opdraaien. UTRECHT (GPD) - Een aantal katholieke scho len wil af van het etiket 'katholiek'. Ze hebben zich daarom aangemeld bij de Vereniging voor Bijzondere Scholen op Algemene grondslag (VBS), zo heeft de VBS-voorzitter, J. Kersten be kend gemaakt. De scholen willen zich niet on derwerpen aan het nieuwe bisschoppelijk reg- element voor het katholieke onderwijs. Volgens Kersten voelen de scholen „zich toch niet helemaal happy bij de gedachte dat be stuursleden en personeelsleden de maat geno men gaat worden op het punt van rechtzinnig heid in de leer en degelijkheid van leven volgens de normen van de katholieke moraal". Een woordvoerder van de VBS verklaarde maan dag dat „een groot aantal individuele schoolbe sturen" inlichtingen heeft ingewonnen over het lidmaatschap van de VBS. „De procedure om van „kleur te verschieten is nogal ingewikkeld", voegt hij er aan toe. Hoeveel scholen zich precies aanmeldden kan hij niet zeggen. „Het zijn er meer dan vijf en minder dan tien." Daarbij gaat het om basisscholen, scholen voor speciaal- en scholen voor voortge zet onderwijs. Bij de fusiegolf in het hoger be roepsonderwijs die net achter de rug is, hebben veel scholen hun 'klem:' al opgegeven. „De con fessie is niet doorslaggevend als het om de boter ham gaat", aldus de VBS-woordvoerder laco niek. Hij wijst erop dat ook vóór publicatie van het nieuwe bisschoppelijk regelement ten gevol ge van de maatschappelijke ontwikkelingen al belangstelling bestond voor lidmaatschap van zijn vereniging. ROME (AFP) De Libanees Edouard Saouma is maandag herkozen als voorzitter van de Voedsel en Landbouw Organisa tie van de Verenigde Naties (FAO). Hij won het bij het stem men ruim van zijn Afrikaanse te genstander, de Beniner Moïse Mensah. Saouma (61) kreeg de voorkeur van 94 van de 155 landen die bij de geheime stemming waren ver tegenwoordigd, tegen 59 voor zijn mededinger. Twee stembil jetten waren ongeldig. Hij werd gesteund door twintig landen van de Arabische Liga, dertig La- tijnsamerikaanse en Caribische landen, de meeste Aziatische lan den en een meerderheid van de West- en Oosteuropese landen. Zijn tegenstander kreeg steun van een aantal landen die verant woordelijk zijn voor 75 procent van de begroting. Hij verwierf de stemmen van onder meer Neder land, de Verenigde Staten (die 25 procent van de begroting leve ren), Canada, Japan, Groot-Brit- tannië en vier Scandinavische landen. De meeste van deze lan den hebben voorstellen inge diend voor een beter functione ren van de FAO. Zij verwijten Sa ouma geen helder financieel be leid te voeren. Saouma werd voor de derde keer gekozen op deze post.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 7