Kanjer op het droge m Bomaanslag in Colombo eist minstens 32 doden ltimatum in haven Amsterdam IRA-bom ging te vroeg af Kok waarschuwt voor optimisme van Pronk PREI EN ERWTENSOEPVLEES Verlaging rente op hypotheken Alleenbij VGZ bent u verzekerd! I van een flexibel eigen risico. I Zorgeloos verzekerd hij VGZ. Suriname moet nu kans krijgen Eer regen jaargang no. 265 nsdag 10 november 1987 DADERS NOG ONBEKEND 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. LAR ONDER HISTORISCHE GRENS ASHINGTON/AMSTERDAM VWD/AFP/DPA/Reuter) - De centrale banken van de industrielanden hebben maandag in Bazel een gezamenlijke verklaring uitgegeven zij een beroep doen op hun regeringen een financieel beleid te voeren dat leidt tot ver van de onevenwichtigheden in de handel en stabilisering van de wisselkoersen. De verklaren zich bereid deze doelstellingen te ondersteunen met „een gepast monetair Concrete maatregelen om meer rust te brengen op de financiële markten, vooral rond werden echter niet aangekondigd. Inderklasse 'wakke dollar 'ensioen Jindenergie Woonvoorkeuren Wall Street OVER FLEXIBELE ARBEIDSTIJDEN Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Erwtensoep vlees, AQft kilo &SS li^O open 1100-1700 uur en 19 00-22 30 uur zaterdags en zondags n 00-1700 uur :'vi:iïiï:ilv iiüiiii 1 1 HAAFTEN (ANP) Zo'n kanjer van een snoek had Wirn Bambacht uit Haaften (Gelderland) nog nooit aan de haak gekregen. Geholpen door zijn 6-jarig zoontje Jarno, is de visser maandag ruim een uur bezig geweest om de vis op het droge te krijgen. Vervolgens werd het dier weer in zijn element teruggezet. De snoek met een lengte van 128,5 centimeter en een gewicht van 29 pond en 5 ons, werd gevangen in een visput in de uiterwaarden van Haaf ten. I Alleen bij VGZ kunt u elk jaar opnieuw de hoogte van uw eigen risico bepalen. Dus verwacht u het komend jaar weinig ziektekosten, dan kiest Iu nu bijvoorbeeld - uitgaand van 'n gezin, b.v. moeder 25 en vader 27 jaar en een kind - voor een eigen risico van f 2.100,-. U betaalt dan slechts If 141,45 per maand voor het hele gezin. Wilt u het volgend jaar een lager eigen risico dan is VGZ uniek. U kunt namelijk ongeacht uw leeftijd of gezondheids toestand elk jaar zelf uw eigen risico bepalen! Meer informatie over het flexi- Ibele eigen risico van VGZ? a t\£\ |/3»| I BEL GRATIS van maandag t/m 11f* I11Cf4| W vrijdag van 08.00 tot 20.00 uurMAM AJl Vanochtend somber nevelig weer, mnvuddag toenemende kans op re- feera Zwakke wind uit zuid, later matig uitiuidwest. Mid'iagtemperatuur omstreeks 8 gra den. COLOMBO - Auto's in de straat in Colombo, waar gisteren een bom ontplofte, werden geheel vernield. (Van onze correspondent) SINGAPORE Bij een bomaanslag in het centrum van de Srilankaanse hoofdstad Colombo zijn maan dagavond tenminste 32 mensen gedood en meer dan 105 gewond geraakt. De bom explodeerde tegen half zes 's avonds tijdens het spitsuur toen vele mensen van kantoor naar huis gin gen. De explosie richtte een bloedbad aan in de drukke straat die naar de zakenwijk van de hoofstad leidt. De straat lag bezaaid met lichamen van de slachtoffers. Het is nog onduidelijk wie de aanslag heeft gepleegd. De politieautoriteiten zijn geneigd de Tamil Tijgers de schuld te geven. Maar er wordt ook rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de bomaanslag het werk is ge weest van het extremistische Singalese Volksbevrij dingsfront JVP. Deze organisatie zou de aanslag in het parlement drie maanden geleden, waarbij president Jayawardene op het nippertje aan de dood ontsnapte, op haar geweten hebben. Die aanslag zou een protest zijn geweest tegen het Sri- lankaans-Indiase vredesakkoord om een einde te ma ken aan het Tamil-conflict. Onderdeel van dit akkoord is de fusie van de noordelijke en oostelijke provincies tot een beperkt autonoom gebied voor de Tamils. Dit voor stel, waarover het parlement vandaag zal debatteren, stuit op heftige tegenstand van de Singalese bevolking. Volgens politiefunctionarissen was de explosie van maandag krachtiger dan de bom die in april in een bus station van Colombo ontplofte, waarbij meer dan 100 mensen werden gedood. Die aanslag zou zijn gepleegd door Tamil extremisten. AMSTERDAM (ANP) - Ook de West- land/Utrecht Hypotheekbank en de Advertentie j Amro-bank hebben, in navolging van de Postbank en de Rabobank, de hy potheekrente verlaagd. Met ingang van vandaag wordt de ren te van een Westland/Utrecht-stan- daardhypotheek met de rente gedu rende 5 jaar vast en met gemeente-, garantie verlaagd van 7,7 tot 7,3 pro cent, zeven jaar vast gaat van 7,7 naar 7,4 procent en 10 jaar vast gaat van 8,1 procent naar 7,7 procent. De Amrobank verlaagde met ingang van maandag alle hypotheekrenteta rieven met 0,3 procent, zodat bij deze bank een hypotheek met gemeente garantie en de rente vijf jaar vast een tarief wordt berekend van 7,4 procent. Het Bouwfonds voor Limburgse Ge meenten verlaagde de tarieven maan dag eveneens met 0,3 procent. Hier wordt de rente bij vijfjaar vast 6,8 pro cent. ;RDAM (GPD/ANP) Er komen acties in de Am- ise haven, wanneer de werkgevers niet instemmen eisen van de Vervoersbond FNV. Dat blijkt uit een tum, dat de Vervoersbond maandag heeft gesteld Scheepvaartvereniging Noord, imatum volgt op de afgebroken onderhandelingen n nieuwe cao voor de werknemers in de Amsterdam goedsector. De werknemers wensen een loonsverho- in 1,5 procent, die een structureel karakter moet krij- r®e werkgevers, verenigd in de Scheepvaartvereniging ord wensen niet verder te gaan dan een eenmalige uit- van 1,5 procent. :k vèfvoersbond FNV heeft nog een aantal andere eisen op tafel gelegd die voor woensdagmorgen zes uur moeten wor den ingewilligd. Zo wil men een procent arbeidstijdverkor ting doorvoeren waarbij volledige herbezetting moet zijn gegarandeerd. De Amsterdamse havenwerkgevers hebben de eisen inmid dels van de hand gewezen, waardoor de staking èen feit dreigt te worden. Voor woensdag heeft de Vervoersbond FNV een 24 uurs-staking aangekondigd, daarna zullen de acties via het beproefde Rotterdamse intervalmodel wor den gevoerd. Dat houdt in dat aankomende schepen een dag moeten wachten voor ze gelost worden. De Vervoersbond CNV noemt de aangekondigde acties on verstandig. een ingreep van centrale banken communiqué uiten de bankpre- hun tevredenheid over de e maatregelen om de rust op de markten te herstellen en be- Rtigen zij hun verplichting daar- ec oor te gaan. Gedoeld wordt daar- e onder meer op de renteverlagin- t in een aantal landen, elnemers aan de besprekingen in 11 waren de landen van de „Groep ie 'onderklasse' van de Neder - indse samenleving wordt ge- ormd door anderhalf miljoen uishoudens met een mini- mm-inkomen. PAGINA 3 5e lage koers van de Ameri kaanse dollar heeft voorlopig log geen rampzalig effect op Ie Nederlandse overheidsfi nanciën. PAGINA 4 tien Hulsterse vrouw kan na 43 jaar eindelijk bewijzen dat ze In aanmerking komt voor een yiikering uit het pensioen fonds voor oorlogsslachtoffers. PAGINA 9 De vereniging Zeeuwind en de fZEM hebben een contract af gesloten voor de levering van ftroom. PAGINA 9 let dagelijks bestuur van de provincie Zeeland wil meer re kening houden met de woon voorkeuren bij de bouw van fwoningen. PAGINA 12 iRadio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financiën, economie: 7 Provincie: 9,11,12 en 13 iis^Sport: 15 van Tien". Dat zijn de Verenigde Sta ten, Japan, Canada, West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Nederland, Zweden, België en Zwitser land. De koers van de Amerikaanse dollar is maandag verder weggezakt. Ten opzichte van de yen en de Westduitse ENNISKILLEN (RTR) - Het verboden Ierse Republikeinse Leger IRA heeft maandag de verantwoordelijkheid opgeëist voor de zware bomexplosie bij een oorlogsmonument in de Noordierse plaats Enniskillen, waar bij zondag elf burgers de dood vonden en tientallen mensen verwondingen opliepen. In een verklaring zegt de IRA de „tra gische gevolgen diep te betreuren". De bom was bedoeld voor de Britse veilig heidstroepen en is te vroeg ontploft, al dus de IRA. De Britse staatssecretaris voor Noord ierse zaken, Tom King, deed een be roep op de Noordierse bevolking geen wraakacties te ondernemen. Kort daarvoor werd in Belfast een katholie ke man op een bouwplaats doodge schoten. De IRA gaf toe dat de aanslag is ge pleegd door een van haar commando eenheden. „Een van onze eenheden heeft een radiografisch bediende bom in het dorpshuis geplaatst, met de be doeling patrouillerende Britse eenhe den te treffen, maar niet tijdens de plechtigheden. De bom explodeerde vanzelf, zonder dat wij het radiosig naal hebben gegeven", aldus de ver klaring. Experts van het Britse leger hebben in de nacht van zondag op maandag in het centrum van Belfast een bom van 550 kilo in en auto onschadelijk ge maakt. mark werden nieuwe dieptepunten bereikt en de koers kwam ook voor het eerst onder het na-oorlogse diep tepunt tegenover de gulden. De goud prijs ging maandag wat omhoog. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd voor de dollar een officiële mid denkoers vastgesteld van 1,8805 gul den tegen 1,8885 gulden afgelopen vrij-, dag. De slotkoers bedroeg 1,8755 gul den. De dollarkoers daalde op de valu tamarkt in New York verder naar on geveer 1,8650 gulden tegen het slot van de handel. Dat was ruim een cent min der dan de slotkoers in Amsterdam en ook minder dan het na-oorlogse laag terecord, de op 30 oktober 1978 in Am sterdam vastgestelde officiële koers van 1,8725 gulden. De Nederlandse banken hebben hun advieskoersen met een cent verlaagd tot 1,95 gulden bij verkoop van dollars en 1,83 gulden bij aankoop. Volgens valutahandelaren kan de dol lar alleen nog worden gered door posi tieve berichten over de onderhande lingen over vermindering van het Amerikaanse begrotingstekort. Er ligt nu een Republikeins voorstel om het tekort over een periode van twee jaar met 75,5 miljard dollar te verminde ren. Dat is aanzienlijk meer dan het minimum van 23 miljard dollar voor het lopende begrotingsjaar waarover het Congres en de regering het al eens waren als uitgangspunt voor de onder handelingen. De koersen op de effectenbeurs van Wall Street zijn maandag flink ge daald in navolging van de gang van za ken op de Europese beurzen eerder op de dag. De Dow Jones-index voor de dertig belangrijkste industriële aande len daalde met 58,85 punten tot 1.900,20. Er sloten 1.299 fondsen lager en slechts 389 hoger. Factoren die tot het koersverlies bij droegen waren volgens handelaren de zwakke stemming op de Europese beurzen, de verdere daling van de dol larkoers, pessimisme over de daad kracht van de Amerikaanse regering en de terugkeer van handel op basis van computerprogramma's. De ophef- (Slot zie pagina 3 kolom 3) HAARLEM (ANP) - PvdA-fractielei- der Kok heeft maandag gewaar schuwd voor verandering in bedrijfs tijden en arbeidsvoorwaarden, zon der dat tegelijkertijd de positie van personeel en werklozen wordt ver sterkt. Kok vindt dat de commissie- Pronk, die aanzetten heeft gegeven tot vernieuwing in de PvdA, op dit punt te optimistisch is. De commissie houdt in haar rapport een pleidooi voor versoepeling van de arbeidsorganisatie, waarbij onder meer gedacht wordt aan het opofferen van de vrije zaterdag. Kok maande op een spreekbeurt in Haarlem tot voor zichtigheid op dit punt. „Het is zeer de vraag of de vele voordelen, die de com missie noemt, inderdaad zullen optre den". Kok meent dat eerst de positie van werknemers en werklozen versterkt moet worden. Anders wegen de voor delen van flexibilisering niet op tegen de gevraagde offers. „Totdat aan die voorwaarde is voldaan zal de PvdA te gen flexibilisering zonder meer blijven waarschuwen. Het gevaar is levens groot dat verworven rechten en posi ties op de tocht komen te staan", aldus de PvdA-fractieleider. „We mogen niet de indruk wekken van werknemers en werklozen meer te willen vragen dan we tegelijkertijd kunnen bieden". Kok prees de commissie-Pronk voor de overige analyses in het rapport, maar legde er de nadruk op dat die slechts een „uitstekend vertrekpunt" zijn voor verdere discussie in de partij. „Het rapport vormt natuurlijk geen (Advertentie) handleiding voor de politiek van alle dag. Het verkiezingsprogramma blijft de leidraad van de fractie". Kok zei verder in de Kamer te zullen blijven hameren op het belang van ar beidsduurverkorting, in het rapport- Pronk enigszins gerelativeerd als mid del om de werkloosheid terug te drin gen. In navolging van zijn plaatsvervanger Meijer onderstreepte Kok dat de PvdA-fractie de initiatief-wet van D66 over euthanasie zal blijven steunen. De commissie-Pronk vindt het beter op dit moment niet tot wetgeving over te gaan. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) is op bepaalde condities bereid om na de algemene verkie zingen op 25 november in Su riname af te reizen naar dit land. En bij zo'n bezoek zou ook over hervatting van de in 1982 opgeschorte ontwikke lingshulp kunnen worden gesproken. Voor het eerst sinds jaren maakt de be windsman nu een gebaar, waaruit een zeker vertrouwen spreekt dat Surina me met de uitslag van de stembus voor een nieuwe Assemblee echt op herstel van de democratie aankoerst. Para maribo kan deze aankondiging van minister Van den Broek beschouwen als een reactie op de uitnodiging aan 'Den Haag' om - evenals een aantal an dere landen - waarnemers naar de ver kiezingen te sturen. Nederland heeft namelijk van het begin af een eerlijk verloop van die verkiezingen als een soort van waarmerk voor de geloof waardigheid van de aangekondigde veranderingen in Suriname be schouwd. Bouterse zelf heeft van het referendum over de nieuwe grondwet en van de stembus, over veertien da gen, in het afgelopen jaar een geweldig shownummer gemaakt. Hij heeft daar mee zijn persoonlijk prestige verbon den aan het democratisch gehalte van het staatsbestel dat hij voor Suriname voorstaat. Maar de uitslag van diezelf de verkiezingen zal van de militairen een antwoord vereisen op de vraag of zij bereid zijn het burgerlijk bestuur voortaan te laten voor wat het is. De Nederlandse houding tegenover Suriname is voor de machtheb bers in Paramaribo internationaal van vitale betekenis. Hoewel het weder zijdse geharrewar van de laatste jaren misschien anders zou doen vermoe den. Want Nederland heeft Suriname destijds met de knip op de beurs van de ontwikkelingshulp bijzonder klem gezet. En de scheldkanonnades daar over uit de hoek van het Surinaamse bewind gaven vaak de indruk dat de militairen 'Den Haag' konden missen als kiespijn. Toch is het omgekeerde waar gebleken. Bouterse en zijn secon danten zijn sedert hun staatsgreep in 1980 de halve wereld over getrokken om sympathie en financiële hulp te verzamelen voor hun revolutionaire proces in Suriname. Het heeft alle maal weinig opgeleverd. Gaandeweg raakten de militaire machthebbers in Paramaribo steeds verder in het isole ment. Zolang het 'avontuur' niet echt gevaarlijk werd voor de internationale krachtsverhoudingen lieten landen als Frankrijk, Brazilië en de Verenigde Staten de zaken in Suriname maar een beetje begaan. Op de internationale ontmoetingsplaatsen werd steeds veelbetekenend naar Nederland geke ken: voor Suriname toch de meest 'na tuurlijke' bondgenoot. Het heeft Bouterse en zijn militai ren veel zelfoverwinning gekost om dat laatste te erkennen. Immers: Nederland had de 'sergeanten-revolu tie' steeds in een kwaad daglicht ge steld; Nederland had Suriname finan cieel in de wurggreep genomen; Neder land had de rebellen van Ronnie Brunswijk opgestookt en gesteund; Nederland maakte zich schuldig aan neo-koloniaal gedrag. Van recht streekse contacten op politiek en di plomatiek niveau is tussen Paramari bo en Den Haag inderdaad niet veel meer overgebleven. De wederzijdse be trekkingen zijn in de afgelopen vijf j aar tot het absolute dieptepunt gedaald. De basis voor een dialoog was ver weg. Lang heeft 'Den Haag' een kilte volge houden tegenover Bouterse c.s. met als ijkpunten voor een verandering daarin: herstel van de democratische verhoudingen en handhaving van de mensenrechten. Achteraf is moeilijk vast te stellen in hoever deze afstand in de betrekkingen Bouterse tot het besef heeft gebracht dat hij stappen moest terugzetten in de richting van de politieke partijen die in Suriname nog zo'n massale sluimerende aan hang hebben. Op 25 november zal blij ken of hij de uitspraak van de bevol king serieus neemt. Met het aanbod van minister Van den Broek geeft Ne derland in ieder geval aan dat het nu begonnen herstel van de democrati sche verhoudingen een kans moet krij gen. vdM. (Advertentie) Doe-het-zelf handig met nieuwe gereedschappen "Meccano" presentatie Hobby- en modelbouw Computer-het-zelf I* Creatieve vrijetijdsbesteding I* PubliekswedstrijdCREATIEK I* Zelfmaakmodeshows p Japanse vouwkunst, en tal loze andere demonstraties kom eigenhandig kijken in ahoy*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1