Schip ramt brug over middensluis Terneuzen Vlissings echtpaar Geweld in Bruinisse is gevolg van maatschappelijk probleem tudieweek oor jonge mateurmusici 'n Betaalbaar Aanvullend Pensioen verzekering» adviseur wees ons de weg. RECHTENSTUDIE IN 'EENZAME OPSLUITING' Daar hebben Nationale- Nederlanden voor. Autodiefstal in Vlissingen \UITEN HAVEN ZEEBRUGGE ud-directeur oechst-Vlissingen r ir J. Nijman i2) overleden Moslims herdenken geboorte Mohammed HOORT ZIET BURGEMEESTER HEKMAN VERONTRUST Vrachtschip Senya kiest het hazepad op Westerschelde PZC/ provincie 11 endingswerkdag D ySDAG 10 NOVEMBER 1987 reenpeace en vissers m ctie voor een schone zee ïEBRUGGE - Greenpeace heeft de garnalenvissers uit Zeebrugge en omstreken ingeseha- Id bij de acties tegen de vervuiling van de Noordzee. Een vissersvloot van tien schepen de- bnstreerde maandag met zwarte vlaggen buiten de haven van Zeebrugge tegen de plannen or de bouw van een afvaleiland in de kustwateren. geheime Belgische plannen voor kunstmatig gifeiland in de Noord- op 14 kilometer van de Nederland- gIé kust, kwamen vorige week in de pu- Hiteit door toedoen van twee Euro- lementariërs, Bram van der Lek oen progressief akkoord) en P. es (Anders gaan leven). De vissers dat het afvaleiland de kwali- van het viswater verder zal doen ■wslechteren. M|ige week brak er hevige onrust uit Knderde garnalenvissers, toen bekend d dat de garnalen besmet waren [t radioactief tritium. Als gevolg van bericht kelderde de prijs van de vis islag naar de helft van de gebruike- e waarde. De vissers vrezen dat de ist van een afvaleiland de garna- |visserij compleet zal ruineren, gezamenijke actie van Greenpeace |'de vissers werd bijna verhinderd ir tegenwerking van de Zeebrugse &ES De zendingsorganisaties van hervormde, gereformeerde en vrije Ingelische kerken in Zeeland hou- ji zaterdag hun jaarlijkse missionai- [verkdag in Goes. Le begint om 10.00 uur in de Ooster- fk aan de Bermweg. Het motto vain is: 'Uw wil geschiedde zen- |g in het voetspoor van Christus'De wordt rond 15.30 uur afgesloten teen liturgische viering, 's Middags reen gezamenlijke broodmaaltijd. DDELBURG De stichting Eure- Jeugdorkest organiseert voor jon- I amateurmusici uit de grensprovin- ]s Antwerpen, Waasland, Noord- abant en Zeeland een studieweek iens de paasvakantie 1988. Evenals rig jaar is de bedoeling "grensover- irijdend cultureel verkeer" te be* rderen. Deelnemers tussen 12 en 21' r uit Zeeland kunnen tot 5 decem- - zich aanmelden bij de Zeeuwsei Iziekschool in Middelburg. studieweek wordt gehouden in de Jgdherberg Op Sinjoorke in Antwer- De werkweek staat onder leiding de cellist en dirigent Marien van halen. Ze wordt gehouden tussen handag 4 en zondag 10 april 1988. Ir afsluiting van de werkweek geeft 1 ad hoc-jeugdorkest drie concerten, i vrijdag 8 april gebeurt dat in Eind- ven (Tuindorpkerk), op 9 april in de ruwe Zaal van het concertgebouw- nplex De Singel te Antwerpen en op 10 april in de stadsschouwburg |Sint-Niklaas. Ingestudeerd worden nnognader te kiezen modern Neder- Iids werk, het tweede pianoconcert a Liszt met de Belgische pianist J an chels als solist en de Vuurvogel-sui- van Igor Strawinsky. ISSINGEN Dr ir Johan Nijman, van het college van bestuur van de chnische Universiteit in Eindho- n en oud-directeur van Hoechst- Hand in Vlissingen, is zaterdag in n woonplaats Knegsel op 62-jarige ftijd overleden. heer Nijman werd in 1925 geboren ■Nunspeet en voltooide zijn studie in |52 aan de Technische Hogeschool in lift als scheikundig ingenieur. In 65 trad hij in dienst bij Hoechst-Hol- »d nv als hoofd technische verkoop- Kanisatie en nam hij deel aan het stigingsplaatsenonderzoek. In deze fictie was dr ir Nijman nauw betrok- n bij de opbouw van de Hoechst-ves- fng in het Sloegebied. Sinds 1971 akte hij deel uit van de twee-hoofdi- directie van het Vlissingse bedrijf, zijn periode als directeur van Ïechst-Vlissingen was hij onder er op maatschappelijk terrein ac- if als mede-oprichter en voorzitter n de Industriegroep Midden-Zee- ijid en was hij voorzitter van de regio- Be raad voor de arbeidsmarkt in Zee- Jid. Tevens was hij bestuurslid van 'HTS in Vlissingen en secretaris van 1 stichting voor school- en beroeps- Me. Verder was hij onder-voorzitter »>n de Kamer van Koophandel voor Bidden- en Noord-Zeeland, bestuurs- J van het economisch technologisch Ptituut in Zeeland en was hij be- purslid van nog een aantal commis- Ps en voorzitter van de Woningstich- phg Borsele. 1 augustus 1978 aanvaardde hij zijn moeming tot lid van het college van •stuur van de toenmalige Techni- he Hogeschool in Eindhoven, waar i tot zijn overlijden werkzaam was. cheer Nijman wordt morgen, woens- begraven op de Nederlandse her- frmde begraafplaats in Hoogeloon. havenautoriteiten. Het Greenpeace- actieschip Beluga kreeg geen toestem ming om de haven binnen te varen om genodigden van kustgemeenten, pro vincie en pers aan boord te nemen. Uit eindelijk stond de havenpolitie ooglui kend toe, dat de protesterende vissers de gasten op hun schepen meenamen. Advertentie (Advertentie) 'n Brochure? Vraag uw verzekeringsadviseur of bel: (010) 454 80 20 Dr Paul A. Johnston van de universi teit van Londen zegt namens Green peace de plannen voor een afvalei land 'vreselijk dom' te vinden. „De bouw van een afvaleiland laat het mi lieuprobleem aan de wortels onaan getast. De industrie zelf moet worden gedwongen om een oplossing te vin den voor het overschot aan gif. De overheid doet al evenzeer mee aan het milieuvandalisme. Nu moet de bevol king lijden onder het wanbeleid van industrie en overheid, die met de Noordzee omspringen als een open riool." Ook de geheimzinnigheid rond het Belgische milieubeleid is Johnston een doorn in het oog. „Alle plannen worden gemaakt zonder overleg met de direct betrokkenen. Er is totaal geen openheid over de waterkwaliteit en alle afvallozing geschiedt zonder medeweten van het grote publiek. Het is geen wonder dat er onlangs een pa niekreactie uitbrak, toen de radioac tieve besmetting van de garnalen plot seling bekend werd." Een van de demonstrerende vissers uit zijn bezorgdheid over de verontreini ging van het Noordzeewater. „Vroeger was het water troebel, maar tegen woordig is het helder door het afster ven van het plankton. Op bepaalde plaatsen is de vangst fors teruggelo pen. Terwijl er vroeger gemakkelijk 12 kilometer buiten de kust kon worden gevist, ligt de grens nu nog maar op 6 kilometer." Het protest tegen het afvaleiland vormde de afsluiting van de Noordzee- campagne van Greenpeace, die in het teken van de naderende Noordzeecon- ferentie heeft gestaan. Het actieschip Beluga vertrok na de demonstratie naar Hamburg voor herstel van de ave rij, die werd opgelopen bij de blokkade van het afvalverbrandingschip Vulca- nus in de haven van Antwerpen. Vol gendjaar zal de Beluga deelnemen aan een nieuwe Greenpeace-campagne op de Mississippi in de Verenigde Staten. TERNEUZEN Het binnenschip Savannah van schipper A. de B. uit Terneuzen heeft maan dagmiddag omstreeks drie uur de westelijke zijde van de noorder- brug over de midden- sluis in Terneuzen ge ramd. Volgens een woordvoer der van rijkswaterstaat kreeg het schip, bij het binnenvaren van de sluis, te kampen met een motorstoring. Het hek werk en het voet- en fietspad van de brug werden beschadigd. Technici gingen direct aan de slag om de zaak te repareren. De schade aan de brug valt, volgens een eerste onderzoek, mee en wordt geschat op ongeveer 35.000 gulden. De woord voerder van waterstaat: „We hebben alleen het voetpad tijdelijk moeten afsluiten. De schade was in ieder geval niet zo groot dat het schutten gedurende langere tijd moest worden ge staakt." De Savannah, een (ongeladen) motor vrachtschip van 33198 ton, kon de sluis later zonder problemen verla ten; de schade aan het schip beperkte zich tot een paar verbogen bol ders. Desondanks dien de een belangrijk deel van de binnenvaart maandag uit te wijken naar de zeesluis. Die maatregel werd getrof fen nadat zich een tech nisch mankement had voorgedaan aan de Oost- sluis. Door dat manke ment kon maar op halve kracht (met een halve sluis) worden geschut. Volgens waterstaat liep de binnenvaart nauwe lijks vertraging op door het gedeeltelijk uitval len van de Oostsluis. VLISSINGEN De in Zeeland woonachtige moslims vieren zondag de herdenking van de geboorte van de heilige profeet Mohammed: 'Ied-Mie- laad-Un-Nabie'. De bijeenkomst wordt gehouden in de ontmoetings ruimte aan de Oranjestraat 8 in Vlis singen. De profeet Mohammed werd in plus minus 570 in Mekka geboren. Zijn boodschappen of openbaringen wer den bijeen gebracht in de Koran. Zes voorgangers zullen tijdens de herden kingsdienst een toelichting geven in zowel het Urdu, Turks, Arabisch en Nederlands. De dienst begint om 13.00 uur. Advertentie SÜ& V1 Maandagavond werd druk gewerkt aan de reparatie van de middensluis in Terneuzen. Patricia en Daniël le Gras: spulletjes weg en cursus binnen Het is dat de Zeeuwse Bibliotheek geen mogelijkheid biedt om er te overnachten, want anders hadden ze dat waarschijnlijk nog gedaan ook. Daniël (34) en Patricia (30) le Gras. Vanaf het moment dat de deuren openden tot op het moment dat de bibliotheek sloot waren ze te vinden in een van de studiecellen. Studeren, studeren en nog eens studeren. Neder lands recht. Geen colleges lopen, maar afstandsonderwijs. In dit geval korte-afstandsonderwijs, want de Open Universiteit, waar het Vlissingse echtpaar studeert ligt slechts op 15 meter afstand van de plaats waar bei den voor 'vrijwillige eenzame opsluiting' kozen. „Een bewuste keuze", vinden ze. „Als je thuis zit word je veel vlugger afgeleid. Hier heb je bovendien alles bij de hand. Neem alleen maar de ju ridische bibliotheek. Die boeken worden niet uitgeleend, die zijn al leen maar ter inzage. Snap je iets niet helemaal? Hup. Even de 'cel' uit en je hebt het boek. Zit je thuis dan kun je op je fietsje stappen richting Middelburg maar dat is natuurlijk niet de ideale oplossing". En zo werd er in dat celletje wat afge studeerd. Als het moest elkaar be paalde hoofdstukken voorlezen. Discussiëren over of het nou zus of zo in elkaar zat. Achtereenvolgens wer den in recordtempo de 'modules' ba siscursus recht, inleiding staats recht, inleiding bestuursrecht en staatsrecht centrale overheid door geworsteld. Die studiemethode heeft voor Daniël en Patricia wel vruchten afgeworpen, want gemid deld werden de tentamens met een 8 afgesloten. En daar waar de fouten gemaakt werden, maakten ze ook die samen. Oorspronkelijk studeerden ze psy chologie in Utrecht. „Dat deden we vanuit een interesse in de mensen. Maar op een gegeven moment von den we dat te beperkt. Geld en sta tus wilden en hoefden we niet. Toen hebben we van de ene op de andere dag onze spulletjes weggedaan en zijn gaan reizen. Twee jaar lang. On derweg in je levensonderhoud pro beren te voorzien en vooral leren. Le ren van alles wat er om je heen ge beurt. Toen we weer terug in Neder land kwamen, zo begin 1980, hadden we niets. Wéér allerlei baantjes aan nemen". Patricia: „We hebben echt van alles gedaan. Zilver poetsen, boodschap pen rondbrengen, klusjes opknap pen. Dat was in Eindhoven. Later konden we een huis krijgen in Vlis singen en zijn we daar maar naar toe gegaan". „De interesse in het recht was er al, maar de aanzet tot een studie daarin hebben we eigenlijk aan onze huis baas te danken", grinnikt Daniël. „Het is een heel verhaal, maar in het kort komt het er op neer dat die man ons uit zijn huis wilde zetten om er zelf in te gaan wonen. Hij wilde ons er dus uitzetten. Tijdens die proce dure stapelde hij fout - nee blunder - op blunder en dat volgden wij na- tuurlijk op de voet. Dan ga je je in die juridische materie verdiepen en zo is't eigenlijk gekomen". ie eerste cursus - basisrecht - schaften ze zich aan door huis raad te verkopen. „Het is maar wat je wilt. Nogmaals, geld en status in teresseren ons niet. Kennis en ver dieping daarin vinden wij veel be langrijker. Nou en dan kies je ge woon: spulletjes weg en cursus bin nen". Als alles meezit hopen ze in 1992 af gestudeerd te zijn. Eerder is trou wens niet mogelijk, want het cur susaanbod rechten is nog niet com pleet. Een andere reden om zo vlug mogelijk de meesterstitel voor de naam te krijgen zijn de plannen van minister Deetman om ook de stu denten van de Open Universiteit aan te pakken. „Als de minister zijn zin krijgt, betekent dat dat we de eerste 54 modulen -dat zijn de cur sussen- tegen een 'gereduceerd ta rief kunnen kopen. Boven de 54 wor den die cursussen aanmerkelijk duurder. Financieel is het dus zaak om zo vlug mogelijK met de studie klaar te zijn". In afwachting van de nieuwe cursus sen zijn ze maar alvast iets anders begonnen. Patricia is drie dagen per week druk doende met een cursus computerkunde, Daniël heeft zich op het boekhouden geworpen en 'tussendoor' doen ze samen nog een cursus 'Economie en geld', een ver plicht studie-onderdeel binnen de rechtenstudie. Hoewel ze geen echte carrière na streven staan de doelen -uiter aard met een meesterstitel op zak- wel redelijk vast. Daniël: „Iets in de sociale advocatuur of zo. Of compu ter-recht. Daar is weinig over be kend, dus dat is een prachtig ter rein". Patricia is het met hem eens. „Of iets dat te maken heeft met de rechten van de mens. Als we maar met ménsen bezig kunnen zijn". Na diep nadenken weten ze maar één (eigenlijk twee) redenen op te noemen waarom ze de 'vrijwillige eenzame opsluiting' zouden beëindi gen of beperken en dat is een baan. „Die hebben we (nog) niet en als we die zouden hebben, gaan we, zoals bijna iedereen, gewoon óók 's avonds studeren. En om in juridische termen te blij ven: subsidiair moeten ze die 'eenza me opsluiting' wel even beperken omdat er momenteel geen juridische cursussen meer voorhanden zijn. In januari komt de eerstvolgende cursus privaatrecht uit. Dan zitten ze weer van vroeg tot laat in dat klei ne celletje in de Zeeuwse Biblio theek. Ad Roos BRUINISSE - „Je schijnt tegenwoor dig geen gezellige bijeenkomst of een sportevenement te kunnen houden, zonder dat die door een kleine terrori serende bende onmogelijk wordt ge maakt". Met die woorden reageert de burgemeester van Bruinisse, T. C. Hekman, op zijn beslissing om de jeugdsoos De Pul in zijn dorp te slui ten. Hekman nam die beslissing vrij dag in overleg met de rijkspolitie op basis van een artikel uit de gemeente wet, waarin staat dat de burgemees ter tot die maatregel mag overgaan als hij problemen met de openbare or de verwacht. Hekman: „De Pul sluiten is niet het eerste wat je doet en het is eigenlijk ook geen oplossing. Het probleem zit veel dieper en gaat boven de gemeente Bruinisse uit. Het is een maatschappe lijk probleem. Het vraagt om bezin ning van de opvoeders thuis en in de scholen. De overheid kan dit alleen niet aan. Zoals we ook al bij voetbal wedstrijden zien, zal de sociale contro le verbeterd moeten worden onder het motto: let op je buurman. We moeten in staat zijn dit soort lieden tegen te houden. Wij denken daar in Zeeland verschoond van te blijven, maar wan neer het boven de rivieren regent, druppelt het bij ons. Dat hebben we ook in Renesse al gezien. En een burge meester kan niet door blijven gaan met het verbieden van voetbalwed strijden of het sluiten van jeugdso- zen." In Bruinisse doen zich al enige tijd pro blemen voor in de vorm van vechtpar tijen in het centrum van het dorp en bij de jeugdsoos De Pul. Het gaat daarbij om jongeren die uit verschillende dor pen van Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee komen. Een duidelij ke aanleiding tot die vechtpartijen be staat niet, al is wel zonneklaar - zo blijkt uit mededelingen van de rijkspo litie en burgemeester Hekman - dat overmatig drankgebruik een grote rol speelt. Na een vechtpartij komt het voor dat de belaagde partij het week einde daarna met versterking terug komt voor een wraakactie. Dat alles heeft tot extra politietoezicht in het Schouwse vissersdorp geleid. Omdat de politie het vermoeden had dat ook het afgelopen weekeinde weer een strafexpeditie richting Bruinisse, en dan met name De Pul, zou trekken heeft de burgemeester de jeugdsoos gesloten. Niet ten onrechte want vrijdagavond werden twee in woners van Dirksland aangehouden in verband met verboden wapenbezit. Hekman heeft dan ook lof voor het op treden van de rijkspolitie. Toch heeft burgemeester Hekman geen vrede met het sluiten van de jeugdsoos: „Je dupeert er de ruim 100 goedwillende jongens en meisjes mee en die maken toch zo'n 98 procent van de aanwezigen in de soos uit. Daarom zullen we ook met het bestuur van de soos in overleg treden over de maatre gelen die in de toekomst genomen moeten worden. Ik denk bijvoorbeeld aan het beperken van het alcoholge bruik tot drie consumpties per per soon." De Bruinisser burgemeester realiseert zich dat alcohol aan de basis ligt van veel problemen. „Het sport- en soosge- beuren heeft een verkeerd fundament. Die zaken zijn vaak alleen exploitabel door een grootschalig drankgebruik, ook daar moeten we ons over bezin nen. Als de kantine van een voetbal club of een bar van een soos niet goed draait kan de exploitatie niet rond ge maakt worden. Dat is een slechte zaak." Vorig jaar heeft de burgemeester De Pul ook voor zes weken gesloten. Die maatregel heeft toen geleid tot het in stellen van een ouderencommsisie die toezicht op de activiteiten in de soos zou houden. Maar enkele ouderen kun nen geen massale vechtpartijen in de hand houden, stelt de heer Hekman. Voorzitter D. Spelt van jeugdsoos De Pul is het met de burgemeester eens. Hij staat ook achter de maatregel die de heer Hekman genomen heeft. Wel betreurt hij het dat ook veel ongere geldheden buiten het terrein van de soos gebeurden, terwijl De Pul daar wel mee in verband wordt gebracht. De heer Spelt geeft ook aan dat het moeilijk is bepaalde personen uit de soos te weigeren, omdat het een ont moetingsplaats voor iedereen moet zijn. Wel voegt hij er aan toe dat wordt gewerkt aan het invoeren van pasjes. Mensen zonder pasje komen er niet in en wanneer iemand zich niet gedraagt wordt zijn pasje ingetrokken. De burgemeester van Bruinisse, T. Hekman. (Advertentie) VLISSINGEN - De 19-jarige Vlissinger D. A. S. T. heeft maandag aangifte ge daan van de diefstal van zijn Renault 18-GLT in het afgelopen weekeinde. De personenauto, bouwjaar 1978, stond op het parkeerterrein aan de Prins Hendrikweg in Vlissingen. VLISSINGEN Het onder Cyprioti sche vlag varende vrachtschip Senya heeft maandag op de Westerschelde het hazepad gekozen. Een deurwaar der stond op het punt beslag te leggen op de boot. Hij was al aan boord van een loodsboot gegaan en kon met zijn handen de huid van het schip aanraken. De kapitein van Senya weigerde echter een touw ladder neer te laten. De rivierloods die zoals gebruikelijk door een zeeloods zou worden afgelost, kon daardoor het vrachtschip niet verlaten. Hij moest aan boord blijven tot voor de kust van Westkapelle waar zeeloodsen gewoon lijk op een loodsenwachtschip over stappen. De betrokken deurwaarder was maandag niet voor commentaar bereikbaar. De reden waarom hij be slag wilde leggen op het uit Antwerpen afkomstige schip, is onbekend. De loodsdienstleider in Vlissingen vertel de maandag dat deze situatie zich niet va^ voordoet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 13