Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Gas wordt volgend jaar waarschijnlijk goedkoper Politie treedt op bij terugkeer Mbeki 99 Vraag een schoonmaakbedrijf niet alleen hoe het schoonmaakt, maar vooral hoe 't zijn huiswerk doet. tt Ohago keizer Koers dollar onder druk Dt ALLERLAAGSTE PRIJS BRISTOL KRIECKAERT BV Rebellen Peru dreigen met executie gegijzelden VREDESPLAN MIDDEN-AMERIKA D l/1/EEK-UIT NNEEK-IN Tweede hmé fors duurder in Amsterdam Deschoon makersvanNederland. De staten en hun begroting Zeeuwse antiekbeurs Hotel Goes tber jaargang no. 263 irdag 7 november 1987 \rokx Henstverlening ouwplatform oting Dialoog Hengstdijk TEL. 01148 - 2310 Astron systeembouw Betonwerken Civiele bouw Utiliteitsbouw Grond-, weg- en waterwerken Doden Aanbod Ortega DE MEEST EXCLUSIEVE AUTOSHOW VAN ZEELAND Automobielbedrijf SG2 Heinkenszand b.v. EXCLUSIEVE AUTO'S» EXCELLENTE SERVICE og maar somber weerVanmiddag lelijk een enkele opklaring. Mid- Yemperatuur rond 9 graden, ikke tot matige wind uit zuid tot Iwest. ROVINCIALE temier Lubbers heeft door de jefcs verhoren van de parle- entaire enquêtecommissie huwsubsidies nog steeds de tdruk dat het aftreden van \okx niet nodig was. PAGINA 5 •je reclassering verwacht een lerke toename van dienstver- ening in plaats van vrijheids traffen. PAGINA 7 Zeeland moet een provin- 1 aal bouwplatform komen \aarin provincie, gemeenten bouwnijverheid samenwer- en. PAGINA 11 'eyenoord ontmoet in de vol- •ende ronde van de UEFA-cup e Westduitse club Leverkus- en, volgens Rinus Israel een genstander waartegen zijn loeg niet kansloos is. PAGINA 35 ladio, tv en kunst: 2 linnen- en buitenland: 3,5 hi )pinie en achtergrond: 4 financiën en economie: 6 Provincie: 9, 11, 12, 13, 14, en 17 Sport: 35 Nieuwe schorren in de strijd liegen de zeespiegelrijzing I® De colums van Tamar zijn I goed voor vertrouwelijkheid I én irritatie De nieuwe W. F. I Hermans November vrou- 1 wenboekenmaand I® Zelfkritiek van de filmer 1 Ingmar Bergman Cees \Nooteboom en de achterkant )van gebeurtenissen ji® Politiewerk in de roman 'Ro- imeinse Suite' van Jef Gee- I raerts Astrid Lindgren 80: 1 jaren van onbekommerd Ischrijftalent Hoephoephiezee, drs P. is I geen tobber. PAGINA 19, 20, 21 en 23 I® 'Zimmer Frei - Weinprobe': \het glycolschandaal heeft de Duitse wijnromantiek niet be dorven Verzetsman Ru dolph Fassaert overleefde zijn doodvonnis in 1944 Echte kapper Henk Kuper is Tot Uw Dienst Eindelijk een kunst tempel voor Rotterdam In de New Age is de magische kracht van kristallen onbe- twist 9 Corrosie kost ons jaar lijks 12 a 15 miljard 9 Voetbalscheidsrechter Van Swieten: het wachten is op nog ernstiger incidenten. PAGINA 27, 29, 31 en 33 MANAGUA (ANP) President Daniël Ortega van Nicaragua sprak donderdag tot ongeveer 90.000 mensen, verzameld op het plein van de Revolutie in Mana gua. Hij kondigde daar indirekte besprekingen omtrent een staakt-het-vuren met de contra's aan. Verzet gaat niet in op voorstellen SAN SALVADOR/TEGUCIGALPA - Zowel de linkse guerrilla bewegingen van El Salvador en Guatemala als de door de Amerikanen gesteunde Nicaraguaanse contras hebben vrij dag op uiteenlopende wijze laten weten niet akkoord te gaan met de voorstellen van de regeringen die zijn bedoeld om het vredesplan voor Midden-Amerika te laten slagen. APELDOORN (ANP) - De gasprijs voor consumenten zal volgend jaar waarschijnlijk dalen, zo heeft een woordvoerder van de Vegin (Ver eniging Gasbedrijven in Neder land) vrijdag meegedeeld. De woordvoerder wilde niet zeggen hoeveel de tarieven naar beneden gaan. De Vegin is momenteel bezig met het vaststellen van de tarieven per 1 januari van het volgend jaar. De precieze cijfers worden volgen de week bekendgemaakt. De gasprijs is gekoppeld aan die van aardolie. Maar hoewel de olieprijzen op de wereldmarkt vrijwel niet zijn gedaald, is een verlaging van de gas prijs zeer waarschijnlijk. Dat heeft te maken met afspraken die vorig jaar zijn gemaakt met minister De Korte van economische zaken. Als gevolg van prijsontwikkelingen bleek vorig jaar een verlaging van de gasprijs met 21 cent gerechtvaar digd. Desondanks besloot de Vegin in overleg met de Gasunie en de mi nister om een verlaging van slechts 14 cent toe te passen. De minister had hierop aangedrongen om het verlies aan aardgasbaten voor de schatkist niet te groot te maken. De Vegin stelde daarbij echter de voorwaarde dat de consument het overige deel van de verlaging tegoed zou houden. „Er staat dus nog wat op de lat", aldus de Vegin-woord- voerder. Het tegoed voor de consu ment moet in 1988 worden verre kend. Volgens de woordvoerder ligt het daarom voor de hand dat er bij de vaststelling van de nieuwe tarie ven rekening mee wordt gehouden. Het Salvadoraanse verzet wees de af kondiging van een eenzijdig staakt- het-vuren door president José Napo leon Duarte af. Duarte had donderdaer ccn&ijdig een oestana uitgeroepen in het kader van het vredesakkoord, dat de vijf Middenamerikaanse presiden ten op 7 augustus sloten. Het akkoord had donderdag in werking moeten tre den. De rebellen zeiden dat zij een be stand dat zonder hun deelneming wordt afgekondigd niet kunnen aan vaarden. Zij willen wel een staakt-het- vuren, maar alleen als dat het resul taat is van onderhandelingen. Het Farabundo Marti Bevrijdings front (FMNL) van El Salvador ver klaarde zich bereid weer met de rege ring over een bestand te praten als er uitzicht zou zijn op een „echte dia loog". Tegelijkertijd deed de guerril labeweging een beroep op de Verenig de Staten hun financiële en militaire hulp aan de regering-Duarte te sta ken. De dialoog tussen regering en verzet in El Salvador werd vorige week afgebro ken na de moord op Herbert Anaya, de Advertentie voorzitter van de Salvadoraanse men senrechtencommissie. Het verzet zag in de moord opnieuw een bewijs dat de echt aan vrede werkt, zoals zij zelf be weert. In Guatemala kwam het vrijdag tot een gewelddadig treffen tussen leger en guerrillastrijders waarbij minis tens 19 doden vielen. De rebellen vie len in de provincie El Quiche in het westen van het land een militaire een heid aan. Dertien militairen kwamen daarbij om alsmede zes guerrillastrij ders. Het was de eerste ernstige breuk met het vredesakkoord in Guatemala. De Nicaraguaanse rebellen noemden vrijdag het aanbod van president Da niel Ortega om indirect te praten met de contras een truc. De contraleiders, die het overigens als een overwinning zien dat het sandinistische bewind toch deze concessie heeft gedaan, voorspellen dat Ortega met een be middelaar op de proppen komt die voor hen onaanvaardbaar zal zijn. De contraleiders zullen bij elkaar ko men om over het aanbod van de Nica raguaanse president te praten. Één van hen, Adolfo Calero, liet echter al weten niets te zien in het voorstel van Ortega. De Nicaraguaanse president verklaarde donderdag bereid te zijn indirecte besprekingen te beginnen met de contras over een staakt-het- vuren. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG/PORT ELIZA BETH - De Zuidafrikaanse ANC- leider Govan Mbeki die 23 jaar ge vangen zat op het Robbin Eiland is in Port Elizabeth met zijn ech- tegenote herenigd (foto). De terugkeer van Mbeki in Johan nesburg heeft gisteravond tot bruut politietreden geleid. Op het moment dat de auto met Mbeki de luchthaven Jan Smuts verliet, voerden tientallen politieagenten charges uit op zwarte jongeren. Minstens een student werd ge wond naar het ziekenhuis afge voerd. Ook andere jongeren wer den door een overmacht van agen ten met knuppels in elkaar gesla gen. Een onbekend aantal jonge ren werd gearresteerd. Minstens duizend familieleden, vrienden en sympathisanten van alle rassen hadden zich al vroeg in de avond in de ontvangsthal van de luchthaven van Johannesburg ver zameld om Mbeki een feestelijk welkom te bezorgen. Onder de aan wezigen bevonden zich Winnie Mandela en Albertina Sisulu, de vrouwen van twee andere ANC-lei- ders die samen met Mbeki in 1964 tot een levenslange gevangenis straf werden veroordeeld. Pas toen Mbeki de ontvangsthal wilde verlaten, zette de politie hon den in en begonnen agenten erop los te slaan. Het politieoptreden kon evenwel niet verhinderen, dat de enthousiaste menigte al dan send en zingend de auto begeleid de, waarin Mbeki in de richting van Soweto vertrok. De nacht zou hij doorbrengen in het huis van aarts bisschop Tutu. LIMA AFP) - De extreem linkse guer rillabeweging Tupac Amaru van Peru heeft vrijdag een stad in het noord oostelijke Amazonegebied ingeno men. De rebellen houden zestig poli- tie-agenten in gijzeling en dreigen hen terecht te stellen, zo werd uit offi ciële bron vernomen. Het gaat om de stad Juanjui (12.000 in woners) in het departement San Mar tin. Bij de actie van de rebellen werd een luitenant van paramilitaire politie gedood. Vier agenten raakten gewond. Volgens een journalist ter plaatse heb ben de rebellen zeven agenten gedood. Tupac Amaru ontkent dat er doden zijn gevallen. De politie van Lima heeft vernomen dat de toestand voor de gijzelaars „tra gisch" is. De Tupac Amaru heeft te genover journalisten in Juanjui niets laten doorschemeren over een mogelij ke executie van de politiefunctionaris- AMSTERDAM (ANP) - Het be lastingtarief voor de eerste hond wordt in Amsterdam verhoogd naar 80 gulden (was 70) en een tweede hond gaat 240 gulden kosten. Dat blijkt uit de toelich ting op de Amsterdamse ge meentebegroting voor 1988 die vrijdag verscheen. Enige tijd geleden werd al be kend dat Amsterdam de honde penning weer zou gaan invoeren. Dat maakt het de gemeente ge makkelijker te controleren of ie mand zijn hondebelasting be taald heeft. Een team van reini- gingspolitie en belastingambte naren gaat dagelijks op de „uit- laat-uren" controleren of honden inderdaad de penning aan hun halsband hebben. Honden zon der penning lopen het risico in asiels terecht te komen. (Advertentie) Tel. 045-738738. Vestigingen te Amsterdam-Rotterdam-Utrecht-Groningen Apeldoorn-Roosendaal-Eindhoven-Maastricht-Heerlen. (Advertentie) VANDAAG DE LAATSTE DAG VAN U komt toch ook Noordlandseweg 3, 4451 RP Heinkenszand, Tel. 01106-3010 MOSKOU (ANP) - Twee vrouwen met verf en kwast lopen het lijnwerk op het Rode Plein in Moskou nog eens na voor de grote parade ter gelegen heid van de zeventigste verjaardag van de Revolutie, die vandaag, zater dag, wordt gevierd. AMSTERDAM (ANP/DPA/UCN/RTR) - De dollarkoers is vrijdag gedaald naar nieuwe dieptepunten door aan houdende bezorgdheid over het Ame rikaanse begrotingstekort. De rente maatregelen in Europa op donderdag konden de Amerikaanse munteen heid niet uit het moeras trekken. Wel verminderden daardoor de spannin gen binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS). De goudprijs ging iets omhoog. De dollar opende vrijdag op de wissel markt in Amsterdam opnieuw lager in navolging van de koersdaling in New York de voorgaande dag. Aan het eind van de dag zakte de koers naar 1,88 gulden bij het slot van de handel, min- Het optreden van zes le den van gedeputeerde staten met evenzovele ver halen als antwoord op de al gemene beschouwingen maakt een ochtend- en middagzitting van provinciale staten over de begro ting 1988 tot een dag van overdaad aan onderwerpen. Uit deze grijze brij de krenten vissen is niet voor ieder sta tenlid hetzelfde. De dames en heren Zeeuwse volksvertegenwoordigers hebben al naar gelang hun politieke kleur, levensovertuiging en persoonlij ke belangstelling zo hun voorkeuren. De belangrijkste onderwerpen van het afgelopen jaar en héél veel meer be heersen de debatten. Zelden waait een nieuwe wind door het huis van de sta ten. Ook deze keer was daar geen spra ke van, al was het toch de eerste begro tingszitting van de nieuwe ploeg, die een halfjaar geleden sterk ververst uit de verkiezingen te voorschijn kwam. Heel veel statenzaken keren regelma tig terug: via rapportage van de amb telijke provinciestaf, in de commissies of in de plenaire vergadering. Zolang de electorale verschuivingen slechts marginaal het politieke beeld wijzi gen, is de kans op verbaal vuurwerk in de begrotingszittingen evenredig klein. Bij de zaken die telkens terugkeren waren gisteren de onvermijdelijke onderwerpen als de oeververbinding Westerschelde, de Zeelandbrug en de veren. Met een beetje fantasie was zo waar een koppeling tussen deze drie te maken. De nieuwe weg over de storm vloedkering in de monding van de Oosterschelde heeft provincie en ge meenten nadrukkelijk bepaald bij een stukje rechtsongelijkheid voor de bur ger: voor de Zeelandbrug moet tol wor den betaald, terwijl de weg over de stormvloedkering een vrije baan is. Met name de VVD maakt zich sterk voor een tolvrije brug, maar uit het antwoord van de verantwoordelijk ge deputeerde De Voogd kunnen de libe ralen geen enkele hoop putten. De fi nanciële lasten voor de provincie zou den op jaarbasis alleen al voor de alge mene middelen zo'n tweeëneenhalf miljoen gulden bedragen. Niet in 1990, zoals de WD wil, maar in 1994 pas zal de Zeelandbrug tolvrij zijn. Dat is tnr weg"ovtr"Mtesvi9ar,v.9^wa.wing, wan wijl vijf tot tien jaar geleden er nog van werd uitgegaan dat én de opening van de weg over de stormvloedkering en het tolvrij maken van de Zeelandbrug een gelijktijdige handeling zou kun nen zijn. Voor het standpunt van gedeputeer de staten is veel te zeggen. Natuur lijk staat buiten kijf dat het beleid moet zijn gericht op een tolvrije brug, maar dat uitgangspunt wordt en is niet verlaten. Het geld halen uit de re- servepot voor de WOV, zoals voorge steld door de liberalen, lijkt op het oog aantrekkelijk, maar een dergelijke handeling zou dit project in gevaar kunnen brengen. Trouwens ook naar de rijksoverheid toe, waarmee straks bikkelharde onderhandelingen over de hoogte van de WO V-bijdrage moe ten worden gevoerd, is een aanslag op de WO V-pot nauwelijks te verkopen. Over diezelfde WOV had gedeputeerde Barbé goede verwachtingen. De scep sis van sommige Haagse kringen deelt deze gedeputeerde absoluut niet. Zijn boodschap was ook gisteren dat de oe ververbinding er langzaam aankomt. De gedeputeerde baseert zijn optimis me op signalen uit het Haagse, signa len die er op wijzen 'dat met de minis ter (mevrouw Neelie Smit-Kroes) en het hele kabinet is te praten.' Ondanks andere, kritische geluiden die heel wat negatiever zijn over een definitief groen licht voor de WOV, moet Barbé op zijn minst het voordeel van de twij fel hebben. Begin 1988 weten we het. Dan wordt echt en definitief beslist of Zeeland deze economisch zeer gewen ste verbinding krijgt. der dan een cent boven het historische dieptepunt van 1,8725 gulden op 30 ok tober 1978. De Nederlandse banken verlaagden hun advieskoersen met een cent tot 1,96 gulden bij verkoop van dollars en 1,84 gulden bij aankoop. In Tokyo was de dollarkoers eerder op de dag gedaald tot een nieuw na-oor- logs dieptepunt van 135,95 yen. In Frankfurt bereikte de dollar eveneens een nieuw dieptepunt. De officiële koers werd vastgesteld op 1,6785 mark tegen 1,6950 mark op donderdag. Hoofdoorzaak van de dollarmalaise is de scepsis over onderhandelingen tus sen de Amerikaanse regering en het (Slot zie pagina 5 kolom 7) (Advertentie) sportieve leder nullijner in de kleuren blauw, zwart en grijs. Maten 32 - 46 Winkelpr. 39.95 Bristolpr. 35. alléén vandaag slechts e Zeeuwen zullen in 1988 en 1989 niet worden geconfronteerd met een tariefverhoging voor de veren over de Westerschelde. Op dit punt kon ge deputeerde De Voogd de statenleden gerust stellen. Het betekent in elk ge val twee jaar rust rond een probleem, dat de staten achtervolgt sinds voor de veren moet worden betaald. Minder rust zullen de statenleden krijgen als het gaat om het zogeheten strategi sche beleidsplan. Gedeputeerde Ven- tevogel hield de staten voor dat het maken van een dergelijk plan nu een maal tijd kost. Geen statisch, maar een dynamisch plan, wist de gedepu teerde, waarbij ook externe deskun digheid zal worden betrokken, 'want we zijn niet zo dom dat we het wiel nog eens willen uitvinden.' Het moet ge zegd worden dat het streven aan de kant van gs loffelijk is. Wat gisteren al lemaal over het strategisch beleids plan werd gezegd klonk overtuigend genoeg. Als nu in tweede termijn een tijdstip kan worden bepaald waarop dit plan aan den volke kan worden ge toond, is het eerste obstakel genomen. Terecht is de politiek van oordeel dat snel zaken moeten gedaan. Wat goed is komt snel. Dim (Advertentie) Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur Za. 11.00-18.00 uur Zo. 11.00-17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1