Landbouwpolitiek levert agrariërs koude douche op l^TVOERIGE STUDIE WERKGROEP Vereniging Schotse collie houdt regiodag SIMONS ZLM-VOORZITTER SOMBER: C m i-aerobiclessen school Ter neuzen Griezelig Staptoerisme RAADSLID MARGRIET LE DUC (BIJNA 70). Plattelandsvrouwen Zeeland houden in Goes open dag Veel gebreken bij verkeerscontrole PZC/ provincie LTJE JANS - Aan de weg over de stormvloedkering in de Oosterschelde - die vandaag ieel door prinses Juliana wordt geopend - zijn heel wat studies gewijd. Niet alleen door de erpers van dit onderdeel van de N 57; ook bij de politie is deze verbinding onderwerp van dige studie geweest. Want aan de nieuwe weg zitten niet alleen verkeerskundige aspecten ook zaken als 'rijden onder invloed' en het voorkomen van misdrijven komen om de hoek 25 jaar )ONDERDAG 5 NOVEMBER 1987 pecifieke problemen eg pij Ier dam voor politie We hebben nog gezocht waar we die veg mee konden vergelijken, maar in ieel Europa konden we niets vinden. Ve hadden wel de afsluitdijk en bij- ,oomeeld de Brouwersdam, maar ;oen die werden aangelegd dachten de nensen er nog niet aan dergelijke cunftwerken met het voorkomen van misdrijven in verband te brengen", "ijlt adjudant J. K. Hamelink van iJwctie voorkoming misdrijven van f ie ffieuwse rijkspolitie. De Rijkspolitie onderscheidt achter- 3 Qjenvolgens het gedrag van de wegge- r maters op en om de stormvloedke- aHde activiteiten op het eiland Neel- «r ans en het zogenaamde staptoe- jjSne. In deze verschillende catego rieën kunnen zich in de toekomst pro- lorgifBen voordoen. Om die problemen N 11 jjsien juiste wijze te lijf te kunnen raai stelde de Zeeuwse rijkspolitie verkgroep samen met vertegen woordigers van verschillende rijkspo- litiegroepen die met de stormvloedke ring te maken hebben of zullen heb ben. Een van de leden van de werkgroep is adjudant G. M. Brasser, groepscom mandant van de rijkspolitie Veere. Hij bestrijdt dat de nieuwe weg een doden weg zal worden: „Misschien dat er ooit een dodelijk ongeluk gebeurt, maar dat kan op iedere weg gebeuren. Wel hebben we er te maken met enkele za ken die het tot een bijzondere weg ma ken. Zo zijn er de hoge windsnelheden die kunnen optreden. Daardoor kun nen de auto's zwiepers maken en om te voorkomen dat op die manier ongeluk ken ontstaan zijn de rij- en uitvoeg- stroken breder." Verder wijst de heer Brasser er op dat twee soorten auto mobilisten van de nieuwe weg gebruik zullen gaan maken. Hij onderscheidt de automobilisten die de stormvloed kering als een onderdeel van een door gaande route zien (en er redelijk snel overheen willen) en de weggebruikers die op pad zijn voor een toeristische rondrit. De laatste groep zal de tijd ne men voor de stormvloedkering, veel om zich heen kijken en veel minder haast hebben. Brasser: „Die twee groe- WESTKAl^ELLE - De Schotse collie vereniging Regio Zeeland houdt 15 no vember haar regiodag in manege 'De Zandboei in Westkapelle. Op de dag zijn verschillende collies te zien. Op de regiodag zijn deskundigen aanwezig om antwoord te geven op vragen, 's Middags staat een strandwandeling met de honden op het programma. Goes boden de leden van het Zeeuwse comité Vrouwen Blijven Eisen' de vergulde pil aan aan wethouder drs G. Heerebout. IIDDELBURG - In heel Zeeland |eeft het comité 'Vrouwen Blijven lisen', actie gevoerd tegen de 'ge- pndheids'-plannen van de comis- ïe-Dekker. In verschillende ge meentehuizen werd aan de burge- wethouders of (andere) Imbtenaren de 'vergulde pil' over- andigd en ook in het provinciehuis' yerd een exemplaar achtergelaten, goals bekend vinden de vrouwen at zij - als gevolg van de plannen in ■e gezondheidszorg - onrechtvaar dig behandeld worden. Zaken als an- conceptiepil, abortus, sterilisatie Bi cosmetische chirurgie (bijvoor- eeld na een borstamputatie) zullen als de plannen doorgaan - uit het ekenfonds verdwijnen. Daar werd [isteren tegen geprotesteerd. Op alcheren, De Bevelanden, SchouV en en in Zeeuwsch-Vlaanderen de len zo'n tachtig vrouwen mee. Be- alve het aanbieden van de Dil. ver- b zamelden ze ook handtekeningen die morgen in Den Haag worden aangeboden. Dat gebeurt overigens met handtekeningen die in het hele land zijn opgehaald. In Middelburg voerde gisteren Ineke Raas van het Zeeuwse comité het woord. De vergulde pil (een amandel in een gouden jasje) was voor wet houder van volksgezondheid S. Boersma-Smitskamp. Zij werd ter zijde gestaan door wethouder M. Vinke van emancipatiezaken. Ineke Raas: „Als de bezuinigingen door gaan, dan wordt het voor de vrou wen een bittere pil, trouwens voor ie dereen eigenlijk". De vrouwen in het' Middelburgse stadhuis droegen spandoeken met de veelzeggende teksten 'Brinkman kan doen wat hij wil, wij vrouwen eisen de pil' en 'Nooit plan Dekker kiezen, dat wordt tanden verliezen'. Ook zongen zij een actielied op de melodie van 'Dat is uit het leven gegrepen'. Wethouder Boersma bleek niet af wijzend tegenover de actie te staan. Ze zei: „De voorstellen naar vrou wen toe zijn wel erg slecht. Dat za ken als de pil weer voor eigen reke ning zouden moeten komen, is terug naar af. Wat in de loop der jaren is verworven als normale gezondheids voorzieningen, zou nu toch minstens in de basisverzekering moeten te rugkeren". De aanwezigen reageer den enthousiast en een applaus viel de Middelburgse wethouder ten deel. Op Tholen en Sint Philipsland wa ren de vrouwen niet in levende lijve aanwezig. Daar wordt de vergulde pil per post naar toe gestuurd. „Het is dankdag voor het gewas en we vonden het beter om daar maar geen actie te voeren", zo lieten de vrou wen weten. Advertentie Schoonmaakbedrij f voor het VUILE WERK :NEUZEN - Nu in meer dan 150 itsen in Nederland ski-aerobic les- worden gegeven begint men ook 'erneuzen met deze ski-voorberei- Het is de eerste ski-aerobic cur sus in Zeeuwsch-Vlaanderen. He| betreft een trainingsmethode die iseerd is op muziek en een combi ne is van aerobic, krachttraining, itching en yoga en is afgestemd op 5asis-ski technieken. :ien de goede ervaringen met deze len garandeert de organiserende >nlere:nig1ng dat men in Seval van been- brei de cursist zijn lesgeld terug- ft. De eerste les wordt gegeven op 'nsdag 11 november in de Prins Wil- van Oranjeschool in Terneuzen. Be cursus, die wordt verzorgd door Yo- Whtia de Rijke, begint iedere woens dagavond om 20.30 uur en duurt een uur. GOES - De behandeling van de land bouwbegroting in de Tweede Kamer is voor agrarisch Nederland een kou de douche gebleken. Voorzitter H. C. van der Maas van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) spreekt van een bedroevend resultaat: „Geen nieuwe maatregelen, geen aandacht voor de verslechterende agrarische concurrentiepositie in Europa en op mondiaal niveau. Alleen maar lasten verhoging; En minder steun op het ge bied van de landinrichting, voorlich ting en onderzoek." Het „sprankje hoop" op een meer con structieve benadering, dat ontstaan was bij de algemene beschouwingen, is „weer onbarmhartig gedoofd. Het re sultaat is per saldo minder dan nul", aldus de ZLM-voorzitter, die de door de EG voorgestelde 'stabilisatie-maat regelen' in het markt- en prijsbeleid vertaalt in „lagere prijzen voor onder meer graan, suiker en eiwitrijke pro- dukten". Volgens Van der Maas heeft landbouwminister Braks de voorstel len van de EG-commissie tot „in het kwadraat bevestigd." Hij stelt dat de Nederlandse boeren voor wat betreft de minister en het parlement alleen nog maar bot vangen. De ZLM-voorzitter vindt dat zowel Brussel als Den Haag zich naar aanlei ding van kritiek vanuit de landbouw, teveel verschuilen achter de noodzaak van wereldomvattende agrarische af spraken. „Wij beschouwen dat als een complete dooddoener. De realiteit is dat het welslagen van de huidige GATT-onderhandelingen (General Agreement on Tarifs and Trades) in Genève voor betrouwbare en water dichte mondiale handels- en marktaf- spraken, als een utopie moet worden beschouwd." pen automobilisten verdragen elkaar niet." Een van de gevaarlijke punten op de weg is de bocht, komende vanaf Wal cheren, na de Roompotsluis. Die biedt bij helder weer een fraai uitzicht over Schouwen-Duiveland. Op aandringen van de rijkspolitie wordt tussen de rij stroken in de bocht een doorgetrokken witte streep geschilderd. Die moet de automobilisten duidelijk maken dat ze daar wat extra op hun hoede moe ten zijn en in ieder geval niet moeten inhalen. Zo heeft de politie het hele traject nagelopen en gekeken of er iets gedaan kon worden ten behoeve van de veiligheid. Toch kreeg de rijkspoli tie nogal eens de kous op de kop, blijkt uit het verhaal van de Veerse groeps commandant: „Door allerlei bezuini gingen was de franje er af en konden verschillende dingen die we eigenlijk wel nodig achtten niet gerealiseerd worden. Dan blijkt ook dat rijkswater staat eigenlijk machtiger is dan de rijkspolitie." Het nieuwe eiland in de Oosterschel- demonding zal in de toekomst ook gro te hoeveelheden recreanten trekken. Dat brengt weer andere problemen met zich mee waar de rijkspolitie een oplossing voor wil vinden. Zo is bij voorbeeld nagedacht over de manier waarop parkeergelegenheid voor die toeristen aangelegd moet worden. Het is de bedoeling dat met de aanleg van deze nieuwe parkeerterreinen diefstal van en uit auto's wordt tegengegaan. Een andere zaak waar de politie wat bezorgd over is, is de busstrook ter hoogte van het Topshuis. Hamelin- k:„In die Randstad zie je die in grote mate, maar in Zeeland we nog niet zo aan dergelijke stroken gewend. Dat kan problemen opleveren. We vinden het niet echt veilig." De heer Hamelink vertelt dat het voor de rijkspolitie plezierig is dat de weg in het najaar wordt opengesteld. Dan be staat de gelegenheid om een aantal maanden aan te zien wat het publiek gaat doen. Als het in de zomer echt druk wordt kan aan de hand van de er varingen die in de winter zijn opge daan de situatie nog worden aange past. Een andere zaak die in het rapport van de werkgroep is meegenomen, is het zogenaamde staptoerisme. Daaronder worden recreanten verstaan die de ke ring over willen om aan de andere kant van de Oosterschelde een avondje te stappen, wat meestal gepaard gaat met café- en discobezoek en alcoholge bruik. Brasser heeft de laatste tijd de ervaring dat mensen er wat meer op letten en de chauffeur geen alcohol ge bruikt. Toch is de rijkspolitie van plan enkele controles te houden die juist op dit 'staptoerisme' gericht zijn. „Mis schien kunnen we de betrokken hore- ca-exploitanten er toe overhalen in on derling overleg busjes heen en weer te laten rijden dat zie je tegenwoordig wel vaker. Zo'n mogelijkheid zullen we zeker niet onbesproken laten", aldus adjudant Hamelink. Hamelink: „We hebben ook van te vo ren nogal wat studie verricht. Dat ge beurde vroeger niet. Je moet dat zien als een investering, die er later toch weer uitkomt. We kunnen de ervarin gen die we daarmee opdoen ook weer in andere situaties gebruiken." De crisis in de landbouw, met name in de akkerbouw, neemt volgens voorzit ter Van der Maas griezelige vormen aan. Niet alleen de politiek - „de land bouwpolitieke druk naar de nationale overheid moet worden opgevoerd" - maar ook de agrariër zelf zal oplossin gen moeten aandragen. „We zwem-, men steeds meer in de fuik van over- produktie, politiek en milieu. Het wordt hoog tijd dat we zelf de boel eens meer fundamenteel en toekomstge richt op een rijtje zetten". De ZLM- voorzitter adviseert de Nederlandse akkerbouw zich een tuindersmentali teit aan te leren: meer durf, strenge kostenbewaking en snel inspelen op nieuwe situaties. De melkveehouder moet volgens hem opteren voor gelei delijke afschaffing van quotering en superheffing en de Nederlandse var kens- en pluimveehouder zal onder meer investeringen moeten doen om de mestproblematiek op te lossen via industriële verwerking. Margriet le Duc-Simpelaar in de Middelburgse raadzaal MIDDELBURG - Als „Rooie vrouw", links van 't midden, pleitte ze jaren geleden al voor een basisin komen voor iedereen. Dat was op een manifestatie in Den Bosch. „En kijk nu eens", zegt Margriet le Duc- Simpelaar, „we gaan toch langza merhand die richting uit? Dat hield toen niemand voor mogelijk. Maar zo is het met zoveel dingen. Mijn man werkte 48 uur per week. Dat werden er 47, 46, 40. Nu praten we over werkweken van 38, 36 en 22 uur. En de wereld draait nóg. Geld, ook zoiets. Dan hoor je: er is geen geld. Maar geld blijft er, al zit het soms op de verkeerde plaats. Zelfs tijdens de beurscrisis van '29 was Nederland schatrijk, 't Gaat toch hoofdzakelijk om papier? Als de koersen zakken, verkoop je niet. Heus, er wordt wel weer een balans gevonden". Ze had dolgraag economie willen doen, maar dat lukte in haar tijd niet. Door de cursussen van de FNV (politieke scholing, ruimtelijke orde ning; het is maar een greep) ging er een wereld voor haar open. „Dat is een harde leerschool geweest", zegt ze. Ze was er vaak de enige vrouw, zoals ze aanvankelijk ook in haar eentje tussen de mannen van de le denraad van de Woningbouwvereni ging Middelburg zat. Van die vak bondsperiode herinnert ze zich nog, hoe een Zeeuwsvlaamse NKV'er (het NVV was net gefuseerd met die roomse club) haar wat misprijzend bekeek. „Wat vindt jouw man daar nou van, vroeg-ie. Ik zei: wat vindt je vróuw van jou? Ach, daar had die vrouw niks over te zeggen. Mijn man ook niet, antwoordde ik. Hij keek me stomverbaasd aan. Feminisme... Hoor eens, ik vind dat mannen en vrouwen gelijk zijn en ook gelijke kansen moeten hebben. We leven nog steeds in een mannenmaat schappij. Nederland loopt achter. In Frankrijk bouwen ze mét een nieu we wijk een kinderopvang. Kijk, hoe het in een land als Zweden gaat. Hier komen we toch niet verder dan een school? Als er tenminste voldoende leerlingen zijn..." Margriet le Due (zaterdag wordt ze 70) is raadslid voor de PvdA in Mid delburg en de oudste vrouw in een Nederlandse gemeenteraad. Een eenzaam record, waar ze zelf nauwe lijks bij stilstaat. Leeftijdsgrenzen in de politiek heeft ze namelijk altijd ónzin gevonden, hoe krampachtig sommige partijen -een enkele eigen wijze dorpslij st uitgezonderd, al gaat het dan meestal om vergrijsde mannen- er ook aan vasthouden. Fel: „Als je 64 jaar en 11 maanden bent, kun je nog alles, maar op je 65e moet je stoppen. Net of er geen ver geetachtige mensen van 40 zijn. En negentigjarigen, die nog tot alles in staat zijn. Het gekke is, dat het in de internationale politiek niet zo speelt. De meeste staatslieden zijn niet bepaald jonge jongens en ook Margaret Thatcher is al wat ouder. In de PvdA hebben ze een uitzonde ring gemaakt voor Joop den Uyl. En voor mij". Ze was al sinds haar 50e actief in een groot aantal verenigingen en instel lingen (het opbouwwerk in Nieuw- Middelburg, de SKWM, de Woning bouwvereniging, de Rooie Vrouwen in de PvdA, de ouderenbond ANBO en de Zeeuwse Raad voor Ouderen) toen „iemand" haar bij de raadsver kiezingen van '86 op de ontwerp- kandidatenlijst zette. Aanvankelijk deed ze wat bekommerd, „maar la ter dacht ik: ach, ze moeten toch ie mand hebben om 't elftal vol te ma ken, laat mij dat maar zijn". Ze zou eindigen als zevende. Een gewonnen zetel, toen de sociaal-democraten met acht vertegenwoordigers hun entree maakten op het Middelburg se fluweel. Margriet le Due, lachend: „Het drong pas tot me door, toen ik uit de Stadhuisstraat kwam en op de Markt honderden mensen zag, die naar een muziekuitvoering keken. Ik kreeg echt een kick. Dacht: ik ben raadslid van deze stad en moet hier beslissingen nemen. Toen wist ik nog niet dat ik raadsnestor was, het oudste raadslid. Dan moet je bij al lerlei gelegenheden het woord voe ren". Ze heeft verkeer en welzijn in haar portefeuille, een bewuste keus, om dat het onderwerpen zijn waarmee iedere Middelburger heeft te maken. Ruimtelijke ordening ging haar neus voorbij,Maar dat doet Jo Kor- stanje uitstekend". Sociale zaken hield ze zélf af. „Dat wilde ik niet, omdat ik grote moeite heb met een sociaal rechercheur. Ik vind wel dat fraude bestraft moet worden, maar waarom zou je achter 'n vrouwtje ja gen, dat eens wat bijverdient?" An derzijds: ouderen, die denken in haar een makkelijk te bespelen „om budsvrouw" te vinden, verwijst ze onverbiddelijk door. „Ik zit in de eer ste plaats in de raad voor de PvdA. En voor de baby-opvang of 't ver keer. Voor de bevolking van Middel burg. En ik zeg de dingen, waarvan ik vind, dat ik ze zeggen moet. Of 't goed is of niet. Dat is m'n kracht". De verjaardag van Margriet le Due wordt zaterdag van 16 tot 17.30 uur gevierd met een receptie in hotel Arneville. De uitnodiging verzoekt: „Geen bloemen wegens plaatsge brek. Er zal gelegenheid zijn om een gift te schenken, die ik zal bestem men voor een goede instelling". In de gang van haar flatje aan de Vol- derijlaagte legt ze uit, zich geen raad te weten „met al die boeket ten". „Die geef ik liever aan De Zon nebloem. Daar doen ze erg veel voor ouderen". GOES - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Zee land houdt dinsdag 17 november een open dag in de Prins van Oranje te Goes. Tijdens het open huis verzorgen leden en gasten demonstraties in on der meer volksschilderen, textiel ver ven, kraaltjes breien en zeepmandjes maken. De diverse commissies van de bond, zoals de culturele en de vrou wencommissie, presenteren zich in de foyer van de Prins van Oranje. De bond wil met de open dag laten zien wat zij te bieden heeft. Door in te spe len en actief mee te denken wil ze vrou wen kennis bijbrengen en informatie geven om deel te kunnen nemen aan de maatschappij. Het thema van dit jaar: 'herwaardering van betaalde en onbetaalde arbeid' is daar een voor beeld van. De afdeling Zeeland telt op dit moment 3329 leden, verdeeld over 35 plaatselijke afdelingen. Behalve aandacht voor serieuze zaken in de Goese schouwburg, is er ook ruimte ingebouwd voor zang, muziek en cabaret. De koren uit Schouwen, Noordgouwe, Middelburg en Braak man en de Thoolse cabaretgroep 'Ca- pritholen' treden op in de voorzaal van de Prins van Oranje. De volksdans groepen uit Kapelle en Braakman brengen om de twee uur een show in de grote zaal. De open dag begint om 10.15 en duurt tot 18 uur. Om 19 uur gaat de Prins van Oranje opnieuw open voor belangstellenden, waarna om 20 uur het open huis wordt afgeslo ten. ZIERIKZEE - De rijkspolitie van Schouwen-Duiveland heeft dinsdag op de provinciale weg bij Seroosker- ke een verkeerscontrole gehouden. In totaal werden 150 voertuigen gecon troleerd, waaronder personenauto's, vrachtwagens, bromfietsen en land bouwvoertuigen. De politie moest 26 keer een proces-verbaal uitdelen we gens onder meer technische gebreken, het niet dragen van autogordels, opge voerde bromfietsen en het niet in orde zijn van de papieren. Van een vracht wagen viel de lading eraf, toen de be stuurder stopte voor het teken van de politie. Een woordvoerder van de rijks politie zei dat het aantal overtredin gen bij deze controle aanzienlijk hoog te noemen is. Kunstenares Juul Kortekaas bij haar ontwerpen voor de Terre des Hommes-kaarten. MIDDELBURG - De beeldend kunstenares Juul Korte kaas uit Middelburg heeft een set kaarten ontworpen voor de hulporganisatie Terre des Hommes. In opdracht van de Nederlandse afdeling van die stichting maakte ze een se- rietje van vier verschillende afbeeldingen. Terre des Hommes is een wereldwijde organisatie, die zich in tal van landen inzet voor kinderen in nood. De kaarten wor den ten bate van dat werk verkocht. De kaartontwerpen van Juul Kortekaas zijn sterk symbo lisch getint. Ze zegt: „Ik heb me afgevraagd, wat Terre des Hommes doet en ben toen begonnen te schetsen." Een vre desduif, een pyramide en het symbool van Terre des Hom mes, een druppel, dat zijn uiteindelijk de zaken geworden, die in de kleuren grijs, wit en rood telkens op de kaarten terug te vinden zijn. De duif als universeel symbool van de vrede en van geeste lijke vrijheid. De pyramide als teken van bundeling van krachten en de druppel gewoon als druppel van Terre des Hommes. En wat dat weer betekent? „Daar kun je over twisten", zegt regio-medewerkster Lia Hector, die de ont werpen van de Middelburgse kunstenares onder de aan dacht van het landelijk bestuur heeft gebracht. „Je kunt het beschouwen als een druppel op een gloeiende plaat, maar je kunt er ook een traan in zien." Overigens: wie dat wil, mag in de pyramide ook gewoon een denneboom zien en dan zijn de kaarten uitermate geschikt om met de kerst te versturen. Voor de verkoop van de kaar ten met enveloppen, die voor bedrijven en dergelijke ook in grote oplages te verkrijgen zijn, worden vrijdag en zaterdag in het huis van de kunstenares aan de Rotterdamsekaai 1 van 11.00 tot 16.00 uur speciaal open dagen gehouden. Ver der is de set te koop in de speciale winkeltjes van de stich ting, waar er ondermeer één van aan de Middelburgse Turf- kaai gevestigd is. i' m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 15