de rX«V vandaag Bronswijk klaagt over journalisten Politie volgt budgetdebat Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? IN FEESTREDE Kennismakingsborrel nieuwe Chinese top van Geen geld voor betere beloning politie BLOEMKOOL EN RUNDERGEHAKT ;Se CNV tegen meer 4 werk in het ef weekeinde Staten, beleid en strategie Van Dijk verzoekt politie af te zien van demonstratie bij Ajax-HSV Aanval Zuidafrika op guerrillabasis Zonnige perioden ,ame230e Jaargang no. 259 in diDinsdag 3 november 1987 MOSKOU (REUTER/AFP/DPA) - De Sovjetrussische leider Mi- chail Gorbatsjov heeft het bewind van Josef Stalin maandag in harde bewoordingen veroordeeld. In een langdurige toe spraak ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de Russische Oktoberrevolutie beschuldigde hij de vroegere lei der ervan „grote en onvergeeflijke fouten" te hebben gemaakt. De partijleider hekelde de „persoonlijkheidscultus, de repres sie en de willekeur" tijdens het dictatoriale bewind van Sta lin. Waarheid Tegenwerking Specialist Rente Vijvervreugd Ontevreden Talenten - Bloemkool, Q CA per stuk Rundergehakt, Q QQ kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Cyprus-doelman Charitou: Oranje verdient finale PZC DEN HAAG - Politiemensen vulden gisteren de publieke tribunes tijdens de openbare zitting van de kamercommis sie voor de politie die sprak over het politiebudget. Aanhoudend droog. Naast wolkenvel den ook zonnige perioden. Zwakke wind uit noord tot noordoost. Middag- temperatuur rond 12 graden. omge De? dat di Gorbatsjov veroordeelt Stalin het boek zowel betrekking hebben op hun vermeende partijdigheid als op hun gedrag, door de beugel kunnen. Terwijl de door hem bestreden Suri naamse legerleider Desi Bouterse ver kiezingen voorbereidt, vertelt Ronny Brunswijk in zijn dagboek, dat hij een compleet scenario heeft klaarliggen om na het verdrijven van Bouterse uit Paramaribo zo snel mogelijk een bur- gerraad in het leven te roepen. Die raad moet algemene verkiezingen uit schrijven en een democratisch functio nerende regering, bestaande uit tien personen, in het zadel helpen. „Het Su rinaamse volk zal zelf mogen beslissen wat er na de val van Bouterse moet ge beuren met het junglecommando", geeft Brunswijk nadrukkelijk aan. De leider van het commando verheelt niet nog steeds te geloven in een over winning op Bouterse. Aan opgeven denkt hij niet. ring. fT^veze week houden de sta- JL/ten van Zeeland algeme ne beschouwingen. Daarmee wordt bedoeld dat de voor zitters van de fracties in pro vinciale staten hun politieke visie ge ven op de provinciebegroting voor 1988. Dat is een jaarlijks terugkerend ritueel, waarvoor de staten sinds een jaar niet meer in een speciale zitting bijeenkomen. De algemene beschou wingen worden schriftelijk afgewerkt, een vooral in de laatste jaren gevolgde methode van democratisch besturen. In alle rust thuis kunnen de statenle den de stukken doornemen; niet lan ger meer worden zij gedwongen in een uren durende leessessie te luisteren naar wat de fractiewoordvoerders heb ben te zeggen. Het antwoord van het dagelijks bestuur van de provincie - gedeputeerde staten - volgt aanstaan de vrijdag. Daarvoor wordt wèl een aparte vergadering van de staten be legd. Dat is ook logisch, want pas dan komt de discussie op gang. En die kan nu eenmaal bezwaarlijk schriftelijk worden afgewerkt. de DEN HAAG (GPD) Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) heeft grote bezwaren tegen de verlenging (van de bedrijfstijd, waardoor ook de zaterdag en zondag tot de normale werktijden kunnen gaan behoren. Dit idee werd zaterdag jl. geopperd door de commissie-Pronk als onderdeel 3'a van het programvernieuwing van de PvdA. ke: De verlenging van de bedrijfstijd zou niÊ de arbeidstijdverkorting tot 36 uur per \1 week moeten financieren. Een CNV- de woordvoerder: „Het werk op zondag is voor de christelijke achterban onbe- 9' spreekbaar. Ook de zaterdag zal de no dige sociale problemen met zich mee- te brengen, al zijn duizenden Nederlan- ,mt jders gewend om op die dag 'op de zaak' izt door te brengen. {of De commissie-Pronk heeft bovendien verzuimd aan te geven of er compensa- tie aangeboden wordt voor het verlies aan weekeindtoeslag. De CNV-woord- voerder vond het onderwerp, kort ge- Vt zegd, ook niet iets politieks, maar een arl zaak voor de sociale partners. AMSTERDAM (GPD) In het dag boek van de Surinaamse rebellenlei der Ronnie Brunswijk, dat volgende week in een oplaag van 10.000 exem plaren verschijnt bij Centerhoek in Weesp, worden opnieuw verdachtma kingen geuit aan het adres van de per manent in Suriname werkende Ne derlandse journalisten. Juristen bekijken op het ogenblik in hoeverre de uitspraken van Brunswijk c.s., die volgens de ghost-writer van DEN HAAG (GPD) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) heeft giste ren tijdens de behandeling van de po litiebegroting in de Tweede Kamer een klemmend beroep gedaan op de Amsterdamse politie komende woensdag af te zien van acties tijdens de voetbalwedstrijd Ajax-HSV. Volgens de bewindsman gaat het hier om een „destructieve actie", die niets bijdraagt aan een oplossing van de on enigheid rond de ongemakkentoeslag voor de politie. Hij noemde de aange kondigde acties van de politie „rijke lijk voorbarig, zeker als die acties de normale dienstuitoefening verstoren,,. De voorzitter van de Nederlandse poli tiebond, Van der Linden, kwalificeer de de uitlatingen van de minister als „regelrechte stemmingmakerij". „De minister heeft ongetwijfeld met de burgemeester van Amsterdam con tact gehad en moet dus weten dat het helemaal niet om een destructieve ac tie gaat", aldus Van der Linden. Om wille van het verrassingseffect wilde hij niet zeggen welk karakter de actie zal dragen, maar verwacht wordt dat ongeveer 500 agenten op de tribune via spandoeken hun ongenoegen over het beleid van Van Dijk kenbaar zullen maken. a aan gehat Oost helft se be tweró Spie Antoi leelii in het werk stellen de 'perestrojka' in diskrediet te brengen en zij zullen proberen de onvrede onder de arbei ders aan te scherpen". (Zie ook pagina 4) MOSKOU Sovjetleider Gorbatsjov tijdens zijn toespraak gisteren in het Kremlin waarbij hij Stalin veroordeel de. „Vele duizenden, partijleden en niet- partijleden zijn het slachtoffer gewor den van die repressie", hield Gorbats jov zijn 5800 toehoorders in het Krem lin voor. Volgens Gorbatsjov was Sta lin bovendien van alle gevolgen van zijn beleid op de hoogte. Hij bevestig de dat de geschiedenis van de commu nistische partij in de Sovjetunie zal worden herschreven. Er komt een commissie in het Centraal Comité van de partij voor „herstel van de gerech tigheid". Gorbatsjov beloofde eerder dit jaar dat het Sovjetvolk de volledige waar heid te horen krijgt over de „witte plekken" in de geschiedenis van de Sovjetunie. In zijn door radio en televi sie uitgezonden toespraak van maan dag zei hij echter niet dat door de ge dwongen collectivisering en de zuive ringen tijdens Stalins bewind (1924- 1953) miljoenen mensen de dood von den. Hij sprak slechts over „vele dui zenden slachtoffers". Ook kregen de Sovjets niet te horen dat opponenten van Stalin zoals Boecharin, Kamenev en Zinoviev na schijnprocessen wer den geëxecuteerd. De opmerkingen van Gorbatsjov gingen niet zover als eerdere kritiek van de Sovjetpers, die Stalin dit jaar al een misdadiger noem de. Gorbatsjovs toespraak zal voorstan ders van snelle van hervormingen en openheid zeer waarschijnlijk teleur stellen. Waarnemers menen dat de te rughoudendheid van Gorbatsjov aan toont dat hij onder druk staat om de eenheid binnen de partij, waar conser vatieven en hervormingsgezinden te genover elkaar staan, te behouden. Gorbatsjov gaf in zijn toespraak ronduit toe dat zijn beleid van „Pere strojka" wordt tegengewerkt. „De conservatieve krachten zullen alles Minister De Koning heeft een halfjaar geleden ten onrechte besloten het norminkomen van de medische specialisten dras tisch te verlagen. PAGINA 5 Om een enorme kapitaalvlucht over de grenzen enigszins in te dammen moet de rentevrijstel ling drastisch omhoog, aldus Ide banken en de verzekeraars. PAGINA 7 Een chronisch tekort onder het verplegend personeel van de Middelburgse zwakzinnigenin richting Vijvervreugd leidt tot een toenemende agressie van de geestelijk gehandicapten te gen medebewoners en tegen het personeel. PAGINA 9 De Koninklijke Schippersver eniging Schuttevaer is onte vreden over de afmeermoge- lijkheden en remmingswerken bij het nieuwe sluizencomplex bij Hansweert. PAGINA 11 Ajax heeft in zijn selectie voor het Europacupduel tegen Hamburger SV liefs drie jeug dige amateurs opgenomen. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financien en economie: 7 Provincie: 9,10,11,12,13 en 14 Sport: 15 PEKING - De nieuwe Chinese top verscheen gisteren in moderne wester se kostuums op een kennismakingsborrel met de pers. Op een vraag of de fraaie pakken in het westen waren gemaakt, toonde vice-premier Li Peng de label "Made in China", terwijl partijvoorzitter Zhao Ziyang, rechts op de rug gezien, toekijkt. (Van onze correspondent SINGAPORE De nieuwe partij baas in China, Zhao Ziyang, en de pas benoemde leden van het mach tige politburo, hebben dinsdag op ongewone wijze zich aan de wes terse pers gepresenteerd. Na zijn definitieve benoeming tot secreta ris-generaal van de partij nodigde premier Zhao Ziyang de journalis ten uit voor een kennismakings borrel in de immense zaal van de Grote Hal van het Volk. Het is nog niet eerder in de Chinese geschie denis voorgekomen, dat de partij top de buitenlandse corresponden ten, die het dertiende partijcon gres gedurende acht dagen hebben verslagen, uitnodigde voor een drankje in een ontsnappen sfeer. Zhao beantwoordde op joviale toon de vragen die op hem werden afgevuurd. Zhao Ziyang, de motor achter de economische hervormingen in Chi na, is de enige van de oude garde die in het nieuwe Politburo is geble ven. De anderen, onder wie Deng .Xiaoping, president Li Xiannan en econoom Chen Yuan, een tegen stander van de hervormingen, heb ben hun plaats in de partijtop, die zij veertig jaar lang hebben bezet, ingeruimd voor een jongere genera tie leiders. De nieuwe leden in het Politburo zijn Hu Qili, Qiao Zhi, Yao Yilin en Li Peng, die vermoede lijk Zhao Ziyang als premier zal op volgen. Ook Hu Yabang, de voor malige secretaris-generaal, is in het politburo herkozen. Hu Yaobang trad in december na de studenten demonstraties af als partijleider. Deng Xiaoping is herkozen als voorzitter van de militaire commis sie. Dat betekent dat Deng, hoewel hij zijn andere posten heeft neerge legd, duidelijk zichtbaar blijft in de top van de partij. Hij blijft van ach ter de schermen de politiek bepa len. Zijn invloed is met zijn vertrek niet verdwenen. Ook de andere te ruggetreden leiders zullen invloed blijven uitoefenen op het beleid via hun proteges in de partij. Politieke waarnemers geloven niet dat er een wijziging van het beleid zal komen onder de nieuwe leiders. In feite is Zhao Ziyang in 1980 al met de hervormingen be gonnen. Wat er nu komt is, zo zeg gen deze waarnemers, een concen tratie van politiek. De activiteiten van de Zeeuwse sta ten trekken om meer dan één re den de publieke belangstelling: zij im mers zijn de gekozenen van de Zeeuw se bevolking en zij houden zich uit dien hoofde bezig met zaken die iedere Zeeuw rechtstreeks aangaan. Niet de geringste daarvan is de visie die de sta ten hebben op de toekomst. De vraag is aan de orde welke concrete maatre gelen zij kunnen nemen om de uitda ging van morgen zo zonnig mogelijk te laten zijn voor Zeeland. In dit verband is het 'strategisch beleidsplan' ge noemd. Bijna alle fracties hebben het erover in hun algemene beschouwin gen. Voor geen van de partijen is het een uitgemaakte zaak wat precies met een dergelijk plan wordt beoogd, wel ke doelen moeten worden nagestreefd en hoe moet worden ingespeeld op mo gelijke ontwikkelingen in Zeeland. Dat de staten primair de richting en de beleidslijnen voor een dergelijk plan moeten aangeven, beschouwen zij als een vanzelfsprekendheid. Dit uit gangspunt ligt in het verlengde van hun politieke verantwoordelijkheid. Zij zouden zich een brevet van onbe kwaamheid uitreiken als zij van oor deel waren dat anderen dan de politie ke smaakmakers in de provincie het beleid zouden moeten maken. Tegen die achtergrond is de be zorgdheid van een aantal fracties over een mogelijk te grote invloed van technische adviseurs en andere onder zoekers niet goed te plaatsen. Het zou jammer zijn dat angst daarvoor er toe zou leiden, dat a-politieke Zeeuwen met grote kennis van zaken op deelge bieden op formele gronden buiten beeld zouden blijven. Kennis is er om benut te worden. Het aanboren van een groot aantal bronnen, is een waar borg voor een zo optimaal mogelijke planning. Buiten kijf staat immers dat de politiek de beslissende stem heeft. De bezorgdheid van de politiek in de richting van gedeputeerde staten is héél wat reëler. Het feit dat gs in hun begrotingsbrief een aantal malen refe reren aan het strategisch beleidsplan en dat als de oorzaak aanwijzen van een uitgesteld beleid, is - terecht - niet' naar de zin van een aantal fracties. De samenstelling van een dergelijk plan mag er nimmer toe leiden dat beleids visies achterwege blijven. Dat is in het algemeen een manco in de moderne in formatie maatschappij (D66 spreekt treffend over een overleg-democratie): bestuurders verschuilen zich maar al te vaak achter de plannenmakers, die 'nog met de nadere invulling bezig zijn'. DEN HAAG (GPD) Het kabinet houdt met steun van CDA en VVD vast aan zijn voornemen om het poli tiebeleid te wijzigen zonder daarvoor extra geld beschikbaar te stellen. „De kwaliteit van de politiezorg moet worden verbeterd. Dat betekent een verschuiving van de besteedbare middelen. Er zal meer geld voor in vesteringen moeten worden uitge trokken ten koste van de uitgaven voor het personeel", aldus minister Van Dijk van binnenlandse zaken maandag tijdens de voortzetting van het debat in de Tweede Kamer over de politiebegroting. Van Dijk en zijn collega Korthals Altes (justitie) wonden er geen doekjes om dat de operatie pijnlijk zal zijn. „We kunnen niet op de oude voet verder, dat zou wanbeleid zijn. Er zijn proble men bij de politie door de criminaliteit en de veranderde maatschappelijke verhoudingen. De politie moet worden Slot zie pagina 3 kolom 7j' Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Opvallend is dat noch gedeputeer de staten noch de fracties in de staten kunnen (willen?) aangeven wat zij van een strategisch beleidsplan ver wachten en hoe dat er moet uitzien. Veel verder dan algemeenheden ko men zij niet. Het doel moet worden ge formuleerd. Akkoord, maar wat is nu precies het doel? Het dichtst in de goe de richting komt D66. De meeste poli tieke partijen komen niet verder dan de constatering dat een visie wordt verwacht van het provinciaal bestuur. D66 gaat een stap verder; deze partij doet een aantal concrete suggesties. Elementen daarvan zijn ook terug te vinden bij de anderen, maar de demo craten zijn net iets creatiever en inven tiever. Overigens is het door alle frac ties direct of indirect noemen van het strategisch beleidsplan een indicatie, dat de politiek het vorig jaar door Nij verheid en Handel genomen initiatief serieus neemt om Zeeland een vol waardige plaats in de toekomst te ge ven. Als dat gevoel blijvend is en er concreet op ingespeeld wordt, kan Zeeland zijn eigen toekomst mede hel pen bepalen. De staten kunnen bij de ze begrotingsbehandeling al daden stellen. Dim JOHANNESBURG (RTR) - Zuidafri- kaanse troepen hebben een guerrilla basis in het zuiden van Angola be stormd, waarbij meer dan 150 Nami- bische guerrillastrijders om het leven zijn gekomen. Aan Zuidafrikaanse zijde vielen er 11 doden. Dit is maandag op het hoofdkwartier van defensie in Pretoria bekendge maakt. Volgens de officiële verklaring werd de „preventieve" slag op zater dag toegebracht door een gezamenlij ke macht van de Zuidafrikaanse en Namibische strijdkrachten. Negen van de Zuidafrikaanse slachtoffers wa ren blank, twee zwart, aldus de verkla- nser NICOSIA (GPD) Doelman An dreas Charitou van Cyprus vindt niet dat het Nederlands elftal gediskwalificeerd moet worden naar aanleiding van het bom-incident van vorige week woensdag in het Rotterdamse Feyenoord-stadion tijdens de in terland Nederland-Cyprus. Cha ritou zei dat dit weekeinde na dat hij in de nationale competi tie weer in actie kwam voor zijn club Omonia. „Nederland is een topteam en het beste team ver dient door te gaan naar de fina le". Charitou ontkende evenals zijn ploeggenoot en international Evagoras Christofi met kracht dat er pogingen gedaan zijn om het Cyprische team om te kopen. Uitlatingen van de in Athene spe lende Cyprioot Savvides zijn vol gens hen „door de pers verkeerd geciteerd". „We gingen terug in het veld omdat de scheidsrechter onze veiligheid garandeerde." De doelman, die tijdens het 2-2 ge lijkspel van zijn ploeg geen al te sterke indruk maakte zei „licha melijk weer helemaal in orde" te zijn „Vlak na die ontploffing had ik wel veel pijn aan mijn rechte roog - daardoor kon ik nauwelijks iets zien - maar dat is nu gelukkig helemaal over. Net als de doof heid, ontstaan door die enorme knal".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1