iell wil iet uit uidafrika Almlraiitè Grau als kunst Twee Nederlandse Greenpeace-leden krijgen drie maanden in Engeland Goede ervaring met eerste rijleskamp Zuidafrika wijst met aids besmette buitenlanders uit In december top over raketakkoord PZC/ binnen-buiten land voor vrouwen ACTIES ONRECHTMATIG Den Haag en Bonn blij met topontmoeting Koos Alberts zwaargewond Condooms in aantocht liiien dicht or chloorgas brand in inters wijk en wet verlof stdagen van nderheden nodig )okter rookt liet meer lij patiënt meniërs eisen od Fransen op Bankdirecteur glijdt uit over aandelenhandel TIENDAAGSE OPLEIDING Overleg Eis minder hard itti mm mm AMSTERDAM (ANP) - De blokkade-acties die particu liere binnenvaartschippers de afgelopen tien dagen te gen een aantal beurtschepen en schepen van eigen ver voerders in de Vlothaven in de hoofdstad hebben uitge voerd zijn onrechtmatig. Ze moeten worden gestaakt, terwijl ook voor de toekomst een verbod moet gelden voor het voeren van dit soort ac ties. (Slot van pagina 1 ERDAG 31 OKTOBER 1987 RLEM (ANP) - Shell is vierkant i het apartheidsregiem in Zuid- a, maar is niet van plan zich uit and terug te trekken. Als de olie- tschappij daar weggaat veran- er niets. Door te blijven kan Shell druk uitoefenen op het systeem iet apartheidsbeleid te verande- zei Shell-woordvoerder M.J. van jen vrijdag in Leiden, na afloop iet overleg tussen vertegenwoor- s van 48 Nederlandse gemeenten jrtegenwoordigers van Shell-Ne- ind over de betrokkenheid van [bij Zuidafrika. De gemeente Lei- md het initiatief tot het gesprek men. Rooijen zei dat Shell wel bereid is :r met de betrokken gemeen tebe- n over het beleid in Zuidafrika te in. Met de resultaten van het ge- achter gesloten deuren, dat wet ter H. C. M. van Dongen van Lei- „teleurstellend" noemde, willen emeenten discussies uitlokken de vraag hoe in de toekomst in de ffende gemeenten aan het anti- theidsbeleid wordt vormgegeven, louder Van Dongen zei voorals- reinig hoop te hebben dat er in afrika iets ten goede zal verande- ,We hopen echter wel dat het ge- Shell gevoelig heeft gemaakt onze argumenten", aldus de wet- ler. rERSWIJK (ANP) Op een fa- isterrein in Winterswijk is vrij- •ond het middaguur brand uitge- en in een fabriek waar isolatie- :n worden gemaakt. Omdat bij de d giftige chloorgasverbindingen iwamen heeft de gemeentepolitie Winterswijk uit voorzorg de hele eving afgezet. De buurtbewoners len via de radio gewaarschuwd :n en deuren te sluiten. Deze nfase werd na ruim een uur inge- ken. Bij de brand zijn geen ge ien gevallen. rand bij het bedrijf Isochemie was het eind van de middag bedwon- De brand is waarschijnlijk ont- 0 in een produktiemachine. Het breidde zich vervolgens razend- uit via het dak van het bedrijf. De de brand bedraagt volgens een lopige schatting enkele miljoenen ens. Dat is vrijdagavond door een dvoerder van de directie bekend- aakt. De brand is hoogstwaar- nlijk ontstaan door kortsluiting n zaagmachine. HAAG (ANP) - Of met name Mos- en Hindoes op hun eigen religieu- estdagen betaald vrijaf moeten en moeten werkgevers en werk ers per cao afspreken. Minderhe- noeten op hun religieuze feestda- vrijaf kunnen krijgen, maar een elijke regeling die betaald verlof ndeert, zoals bij christelijke dagen zoals Kertsmis het geval onnodig. tichting van de Arbeid, het lande- iverlegorgaan van werkgevers en nemers, zegt dat in een advies minister De Koning van sociale n en werkgelegenheid die hetzelf- andpunt inneemt, drie jaar wil de Stichting aan de 1 van cao-bepalingen bekijken hoe tuatie dan is. loge Raad heeft al eerder uitge- ken dat een werknemer die bij- vrij vraagt voor een religieuze dag dat moet krijgen, tenzij hij of p die dag in het bedrijf volstrekt isbaar zou zijn. TRECHT (ANP) - De leden van e artsenorganisatie KNMG heb- m vrijdag unaniem ingestemd et een nieuwe gedragsregel om i het bijzijn van patiënten niet eer te roken. De regel is welis- aar niet dwingend, maar de NMG hoopt dat haar leden - tlgens de statistieken veelal raffe rokers - het „zwaarwegen- e advies" zullen opvolgen. De '.dragsregel luidt verder dat rtsen van onder hun verant- oordelijkheid werkend perso- tel en van patiënten in beginsel ok kunnen vragen niet te roken, ypdat er geen overlast ontstaat oor roken in behandel- en treekkamers" RUT (AFP) Het Armeense on- rondse bevrijdingsleger ASALA t zich donderdag via een bood- p aan een plaatselijk Libanees ra- tation verantwoordelijk gesteld de aanslag op drie Franse mili- :n donderdag in Bayrut, waarbij mannen gedood werden en de e zwaar gewond, notief voor de moorden werd op- ven dat ASALA druk wil uitoefe- op de Franse regering om enkele ti van de beweging die in Frankrijk ogen zitten, vrij te laten. ASALA tin februari al harde acties aange- iigd. Eén van de Armeniërs die graag op vrije voeten wil zien, is tujan Garbidjian, die tot levens- is veroordeeld wegens zijn betrok- ïeid bij een aanslag op het Parijse (veld Orly die aan acht personen even kostte. stuif mo* m. AMSTERDAM (ANP) Kunstschilder Ploos vanAmstel (links) bekeek vrijdag samen met de Peruaanse ambassa deur het resultaat van twee en een halfjaar tekeningen maken op en rond de kruiser Almirante Grau. Het Pe ruaanse schip, de voormalige Nederlandse kruiser De Ruyter, wordt bij de ADM gemoderniseerd. De tentoonstel ling is te zien in het Scheepvaartmuseum in Amsterdam. DEN HAAG/LONDEN (ANP) - De twee Nederlandse Greenpeace-medewer- kers H. Guyt en W. Beekman zijn vrij dag tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld door de Britse rechter P. Crawford van de Royal Courts of Jus tice in Londen. Zij hebben zich volgens de rechtbank niet gehouden aan een gerechtelijk be vel dat hen een verbod oplegde de lo zingspijpen van de Britse opwerkings fabriek Sellafield (voorheen Windsca- le) op welke wijze dan ook te blokke ren. Guyt en Beekman waren in juni be trokken bij een actie van het Green- peace-schip Sirius. Beekman was toen kapitein van het schip. Bij de actie werd een lozingspijp van de opwer kingsfabriek afgesloten. Strafvervolging van de stichting Si rius, een Nederlandse rechtspersoon die eigenaar is van het milieuactie schip Sirius, werd door de Engelse rechter afgewezen bij gebrek aan be wijs voor betrokkenheid van de stich ting bij de actie. De Engelse advocaat van Guyt en Beekman, M. Day, verklaarde dat drie maanden gevangenisstraf onder deze omstandigheden zwaar overtrokken is. „We hebben hier te maken met twee personen die op basis van de hoogste morele principes handelden zonder enige vorm van persoonlijk gewin. Bo vendien zou de schade die aan de lo zingspijp is toegebracht minimaal zijn". Volgens de advocaat is de recht matigheid van de lozingen een uiterst omstreden zaak binnen Europa. De Nederlandse afdeling van Green peace zegt vrijdag in een verklaring dat de opwerkingsfabriek tot nu toe reeds 500 kilo plutonium - het zwaarste radioactieve gif ooit door mensen ge maakt - in de Ierse Zee heeft gepompt. „De exploitanten van de fabriek heb ben tot op heden categorisch gewei gerd die technologie te introduceren die een eind kan maken aan deze lozin gen", aldus Greenpeace in de verkla ring. De verblijfplaatsen van Guyt en Beek man zijn onbekend. Volgens een woordvoerder van Greenpeace is Beekman al zes weken op vakantie en is ook niet bekend waar Guyt is. „Het is overigens nog alleszins onzeker of de twee de straf daadwerkelijk zullen uit zitten. Zo zullen de Britten eerst nog om uitlevering moeten vragen", aldus de woordvoerder. LONDEN (DPA) In Groot-Brittan- nië komen in het voorjaar condooms voor vrouwen in de handel. Het Britse blad Independent meldde vrijdag dat het preservatief net als het condoom voor mannen bescherming biedt tegen bevruchting en infecties. Bij de eerste onderzoeken is volgens de krant geble ken dat zowel mannen als vrouwen het condoom een bruikbaar middel vin den. Het centrum voor geboortenbe- perking Mary Pyke in Londen wil het voorbehoedsmiddel nog nader uitpro beren en zoekt hiervoor 225 vrijwilli gers (MTV). WADDINXVEEN (ANP) De direc teur van de Rabobank in Waddinx- veen is uit zijn functie gezet nadat hij bij het afgeven van bankgaranties van in totaal een aantal miljoenen guldens zijn bevoegdheden had over schreden. Dit heeft zijn advocaat vrij dag bevestigd. Het afgeven van een van de bank garanties had te maken met de handel in aandelen door de bankdirecteur, die sterk negatief werd beïnvloed door de recente daling van de koersen. De zo danig ontstane verliezen werden op deze wijze gedekt. Bij de politie is geen aangifte gedaan van enig strafbaar feit. EINDHOVEN (ANP) De ervaringen met het eerste autorijleskamp zijn erg positief. Het lijkt erop dat we met deze nieuwe manier van rijles op de goede weg zijn. Dat zei G. de Regt, voorzitter van de stichting Landelijk Orgaan Ver- keersoefenterreinen LOVO vrijdagmiddag in Eindhoven, waar 21 jongeren van 18 tot 20 jaar hadden deelgenomen aan een tiendaagse rij-opleiding. De opleiding, gegeven op het Verkeersopleidings Centrum Noord-Brabant in Eindhoven, werd vrijdag afgesloten met een normaal CBR^xamen. Daarvoor slaagden 13 deelnemers, ofwel 62 procent. In deze leeftijdscategorie slaagt nor maal slechts 41 procent de eerste keer. Toch moet niet te veel waarde worden gehecht aan deze hoge score, meent voor zitter De Regt. „Het gaat bij het experiment immers om een kleine, willekeurige groep. Veel belangrijker is dat duidelijk is geworden dat we op deze manier in staat zijn de deelnemers beter te motiveren om goed en verantwoord met het verkeer om te gaan. Juist in deze leeftijdsgroep doen zich veel ongelukken voor. We hopen dat we de deelnemers zoveel extra bagage hebben kunnen meegeven dat dit hoge aantal kan worden teruggebracht", aldus De Regt. Het experiment werd georganiseerd door de LOVO in samenwerking met de ANWB. Beide organisaties zijn nu van plan om op uitgebreidere schaal te gaan experimenteren met autorijleskampen. De deelnemers aan het Eindhovense experiment waren allemaal al geslaagd voor het theorie-examen. Ze werden ge selecteerd uit 550 aanmeldingen uit heel het land. De deelnemers werden gedu rende de cursusduur ondergebracht in een jeugdherberg. De stoomcursus is, inclusief de verblijfskosten, goedkoper dan de gemiddelde rijopleiding. JOHANNESBURG (AP) - De Zuidafrikaanse regering is van plan alle buiten landers uit te wijzen, die besmet zijn met het aids-virus, de cholera of de gele koorts. Volgens de regering is de maatregel vooral gericht tegen de met het aids-virus besmette buitenlandse mijnwerkers in het land. Zuidafrikaanse burgers die aan aids lijden of besmet zijn met het aids-virus, de cholera of de gele koorts, kunnen krachtens de maatregel voor maximaal 28 dagen in quarantaine worden gehouden. Hetzelfde geldt voor Zuidafrikanen die contacten hebben gehad met mensen die aan deze ziekten lijden. Na de periode van quarantaine moet men nauwkeurig de instructies van de artsen volgen. Doet men dat niet, dan kan men opnieuw worden geïnterneerd voor verdere „medische observatie". Wanneer de omstandigheden dit vereisen mag hierbij „elke vorm van geweld" worden aangewend, aldus de regerings maatregel. Volgens minister van volksgezondheid, Willie van Niekerk, vormen de buiten landse arbeiders in Zuidafrika „een reservoir van waaruit het (aids-)virus zich zou kunnen verspreiden". De Zuidafrikaanse Kamer van Mijnen, die de zes grootste mijnbouwconcerns van het land vertegenwoordigt, heeft steeds ge zegd niets te voelen voor het ontslag van mijnwerkers die met het aids-virus zijn besmet. De Kamer liet vorig jaar 300.000 mijnwerkers een aids-test afleggen. Uit de resultaten van het onderzoek bleek dat 130 arbeiders met het virus waren besmet. In Zuidafrika werken naar schatting 370.000 buitenlanders, afkomstig uit de zwarte buurlanden van Zuidafrika. De meesten werken in de mijnindustrie. (Advertentie) AMSTERDAMVoor het geding in het paleis van justitie toonden de binnenschippers veel belangstelling. Verladers eisen verbod blokkades binnenvaart Mr. J. van der Kolk eiste dit vrijdag in het kort geding dat hij namens drie beurtschippers en twee eigen vervoerders tegen drie particuliere binnenvaartschippers had aange spannen. Ze worden ervan verdacht leiding te hebben gegeven aan de blokkade. De rechter doet volgende week vrijdag uitspraak. De verladersorganisatie EVO wil zonder de schippersbonden ONS en ASV met minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) overleggen over de door haar voorgestelde wijzigin gen in de Wet Goederenvervoer Bin nenscheepvaart. Dat heeft de organi satie vrijdag aan de minister laten weten. Mr C. Sjenitzer, raadsman van de binnenschippers, betoogde vrijdag voor de rechter dat de de inmiddels opgeheven blokkade helemaal niet onrechtmatig was. De vier gedaagde schippers gaven geen leiding bij de blokkade, aldus Sjenitzer. Wel waren ze er bij betrokken, maar „in een de mocratie" is het toegestaan actie te voeren. De blokkade was een „volstrekt spontane actie", die alleen kon ont staan door loop van de gebeurtenis sen, waarbij de beurtschippers de particuliere schippers hadden gepro voceerd, aldus Sjenitzer. De actie ontstond nadat particuliere schippers dachten een „illegale" la ding op een beurtschip te hebben ge zien. Er werden onderhandelingen gestart, waarbij de actievoerders met enkele eisen kwamen. In afwach ting op antwoord zou volgens Sjenit zer niet gevaren worden door de beurtschippers. Toen dat - nog voor dat het ultimatum afliep, toch ge beurde, sloegen de stoppen door en begon de blokkade. De schippers vinden dat ook bijna niet kan worden voorkomen dat in de toekomst dergelijke acties weer ko men, gezien de gespannen situatie in de binnenvaart. Alleen als de beurt schippers en eigen vervoerders ook gewoon via de beurs zouden gaan va ren kan de situatie verbeteren, aldus Sjenitzer. Volgens mr. Van der Kolk biedt de wet echter gewoon ruimte voor de beurtvaart en verladers die eigen vervoer regelen. Het actiedoel is dan ook in strijd met de wet, meent hij. Minister Smit vroeg de partijen eer der deze week met haar te overleg gen over een wijziging van de Wet Goederenvervoer Binnenscheep vaart (WGB). Zij sprak daarbij de verwachting uit dat de schippers ge durende het overleg hun boycot zou den stopzetten. De ONS en de ASV maakten daarop donderdag bekend graag met de mi nister te overleggen, mits de be windsvrouw accepteert dat de boy cot voortduurt. Het ministerie van verkeer en waterstaat wilde vrijdag op dat standpunt niet reageren. De EVO deed dat wel en concludeert dat het overleg met de minister maar zonder de ONS en de ASV moet wor den gevoerd. ven. „De Sovjets verwierpen dit uit gangspunt niet", aldus Reagan. Gorbatsjov heeft zich tot nu toe sterk tegen SDI verzet. Een week geleden leek het erop, dat hij niet naar Was hington zou komen als de Amerikanen hun Star Wars programma niet willen beperken. Hij heeft de ondertekening van een strategisch akkoord altijd af hankelijk gesteld van Amerikaanse concessies op het vlak van SDI. Reagan suggereerde gisteren, dat die eis nu niet meer zo hard is als in het verleden. „Het wordt door hen niet langer als een absolute voorwaarde ge steld", zo zei Reagan met een stralen de minister Sjevardnadze naast zich. De president en de partijleider zullen hun ontmoeting in Washington ge bruiken voor gesprekken over alles wat te maken heeft met de relatie tus sen de twee supermachten. Maar het belangrijkste deel van het bezoek zal de ondertekening van het INF-ak- koord zijn. Over dat akkoord zijn de Sovjetunie en Amerika het nog niet helemaal met elkaar eens. De laatste detailkwesties zullen de komende weken worden be sproken. Minister Shultz zei daarover gisteren: „Als we daar niet uitkomen, verwacht ik dat Sjevardnadze en ik van onze leiders een schop onder onze achterste zullen krijgen". Reagan wilde niet speculeren over de vraag, waarom Gorbatsjov vorige week vrijdag nog zei niet naar de VS te willen komen, en deze week van ge dachten veranderde. Sjevardnadze, die gisteren in alle vroegte in Amerika aankwam, zei hierover: „Het was alle maal volgens plan". Twee theorieën doen in Amerika de ronde over Gorbatsjovs veranderde houding. De eerste is, dat hij aanvan kelijk „neen" zei in de hoop Ameri kaanse concessies rond SDI te krijgen. Toen dat niet lukte en zijn reputatie als vredestichter in Europa gevaar be gon te lopen, kwam hij op zijn weige ring terug. De tweede theorie is, dat Gorbatsjov eind vorige week binnenlandse politie ke problemen had, die nu weer bevre digend zijn opgelost. Daarbij wordt met name gedoeld op de persoonlijke aanval die Gorbatsjov vorige week te verwerken kreeg van Boris Yeltsin, een lid van het politbureau. Toen afgelopen dinsdag bekend werd, dat Sjevardnadze naar Washington zou reizen om opnieuw met Shultz te praten, werd voor het eerst duidelijk dat er toch een top tussen Reagan en Gorbatsjov zou komen. DEN HAAG (ANP) - Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft 'met voldoening' kennis genomen van het feit dat, 'geheel volgens de ver wachting' een datum is afgesproken voor de topontmoeting, zo heeft zijn woordvoerder vrijdagavond meege deeld. De bewindsman ziet de resulta ten van de ontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov met belangstelling te gemoet. De Westduitse regering heeft haar vol doening uitgesproken over de komen de Sovjet-Amerikaanse ontmoeting. Regeringswoordvoerder Friedhelm Ost zei vrijdag dat de Bondsrepubliek hoopt dat, naast de ondertekening van een akkoord over afschaffing van de raketten voor de middellange afstand, ook stappen worden genomen voor vermindering van de strategische ar senalen en vernietiging van de chemi sche wapenvoorraden, alsmede het aan banden leggen van de conventio nele bewapening. ZWOLLE (GPD) Zanger Koos Al berts is in de nacht van donderdag op vrijdag bij een verkeersongeval zwaargewond geraakt. De 40-jarige zanger, op weg naar huis na een optre den in Rotterdam, botste op enkele honderden meters van zijn woning in het kerkdorp Hierden bij Harderwijk tegen een boom. Hij werd met een wervelbreuk naar het Sophia-zieken- huis in Zwolle gebracht, waar hij in middels is geopereerd. Volgens de politie van Harderwijk is Alberts in een flauwe bocht rechtdoor gereden. Hij kwam in een sloot terecht en vervolgens tegen een boom. De ver moedelijke oorzaak is dat de zanger oververmoeid was. Van alcoholge bruik was geen sprake.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5