t&fiee Actie Delta College voor invalide Poolse Knallende eerste paal Montessorischool Goes Ceremoniemeesters brengen bezoeker op een dwaalspoor Diplomatiek hoofdpijntje Wissenkerke wil uitwisseling met W ester schouwen PZC/ provincie VA DOOD MEISJE UIT OUDE TONGE PARKERBON Politie (1) Politie (2) Politie (3) van vrouw is een fabeltj e MSM oestand ipruitkoolavond Grenzen OOK IN WESTKAPELLE ONTWERP SLUIT AAN OP ONDERWIJSVISIE Driedeling Serechtssecretaris C. Jeras nam afscheid van het kantongerecht Tante Jo en de miniplaybackshow »B0 (HQS SBH» Emm sb1 3 IIDDELBURG - Officier van justitie mr S. Tempel heeft vrijdag in Middelburg een voorwaar- elijke gevangenisstraf van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar geëist tegen de 35-jarige hirurg W. R. S. uit Rotterdam wegens dood door schuld van de 9-jarige Vanessa Cronkhite uit ude Tonge. NA OPENING WEG OVER DAM ES^V «EDÏH ATERDAG 31 OKTOBER 1987 iJf'K S TT Voorwaardelijke straf geëist tegen chirurg p 18 november 1984 viel het meisje in en manege in Bruinisse van haar aard en blesseerde daarbij haar rug en huisarts achtte het, gezien de ver onding, raadzaam om haar over te engen naar het Rode Kruiszieken- uis in Zierikzee. Tijdens de rit per am- ulance verslechterde haar toestand n dat was voor het ambulanceperso- eel reden om de zwaailichten aan te itten en per mobilofoon het zieken- uis van de komst en de toestand van e patiënte op de hoogte te stellen, ij aankomst in het ziekenhuis werd aar bloeddruk opgenomen en haar olsslag gecontroleerd. Zij voelde - olgens verklaringen van de verpleger J. de W. - niet klam aan. De behan- elend arts, S„ die eveneens de bloe- ruk opnam, meende dat Vanessa alle erschijnselen vertoonde van een lock dan wel inleiding tot een shock, ij nam daarop maatregelen en dien- e een infuus met glucose-zoutoplos- ng toe. Toen de toestand van het leisje niet verbeterde gaf hij de ver leger opdracht een fles met de infuus- loeistof Plasmion te halen, ie was echter niet aanwezig en De W. wam terug met een fles Aminoplas- ïal LS-10. Volgens zijn verklaring had ij het etiket duidelijk aan de chirurg Jten zien en gevraagd of dat óók goed as. Daarop had S. de vloeistof op het ïfuus aangesloten en de snelheid van et instromen op maximaal gezet. Hij )u daarbij „nogal paniekerig" heb- en gereageerd. deze eerste toediening van minoplasmal LS-10 bleek de toe- aftand van Vanessa zich nog steeds niet stabiliseren en gaf de chirurg op- racht nóg een fles te halen. Dat ge- eurde door een collega. Nadat het liddel was toegediend steeg de bloed- °l a iai n. lei ruk van de patiënte. anessa werd naar de röntgen-afde- ng vervoerd en kreeg daar een con- •astvloeistof toegediend. Daarna olgden de zaken elkaar snel op. S. ing naar een andere patiënt maar <erd ijlings teruggeroepen omdat de oefiestand van het meisje achteruit loog. Pas toen ontdekte de anaesthe- ist G., die de acute behandeling van- f dat moment had overgenomen, dat r eeri verkeerde infuusvloeistof was 'sfoegediendt. Een dag later, maandag, erd Vanessa overgebracht naar het ijkzigtziekenhuis in Rotterdam, aar zij 's avonds overleed. 'tjdens de zitting, die ruim vijf uur uurde, ging de rechtbank uitvoerig in de gebeurtenissen in het Rode ruisziekenhuis en de verklaringen an deskundigen en de betrokkenen, o zou er geen enkele aanleiding zijn eweest om een shock te veronderstel- n en werden de infuusvloeistoffen te nel en te overvloedig toegediend. Dat idde tot een 'overvulling', die zowel n long- als een hersenoedeem ver- orzaakte, waaraan het meisje uitein- elijk overleed. at zij niet eerder naar een specialis- sch ziekenhuis was overgebracht, lag llfolgens de chirurg aan de anaesthe- st, die het te gevaarlijk zou hebben a evonden om haar te vervoeren, etuige-deskundige prof. dr. H. A. ruining, hoogleraar algemene heel- unde en verbonden aan het acade- misch ziekenhuis in Rotterdam, zei vrijdag dat het toedienen van de ver keerde infuusvloeistof geen effect met dodelijke afloop kon hebben gehad. Hij sloot niet uit, dat Vanessa aller gisch is geweest voor de contrastvloei stof. Zuurstofgebrek in de hersenen heeft wellicht een oedeem veroor zaakt. Overigens erkende de hoogle raar dat van de effecten van contrast vloeistof in combinatie met Aminol- plasma weinig bekend is. Hij noemde S. een uiterst bekwaam chirurg met uitstekende capaciteiten. In zijn requisitoir stelde mr Tempel dat het bij 'fouten' van artsen niet ai- MIDDELBURG - Het Middelburgse Delta College begint volgende week met een geldinza melingsactie voor hulp aan de Poolse vrouw Re- nate (34), uit Wroclaw, die bij een auto-ongeluk zo ernstig gewond raak te, dat ze nu alleen nog haar hoofd en één arm kan bewegen. De vrouw werd begin oktober on derzocht door de Goese revalidatie-arts Henk Stam. Beter worden kan de vrouw niet, maar ze zal wel veel baat hebben bij een rolstoel, een ver stelbaar bed en een aan gepaste handschoen, was de conclusie van Stam. Ook Westkapelle doet aan de actie mee, omdat deze plaats al jarenlang samenwerkt met het Delta College wat acties voor Polen betreft. De leerlingen van de school krijgen een brief mee naar huis met infor matie over de vrouw en haar situatie. Dezelfde brief wordt in Westka pelle huis aan huis ver spreid. Er is ongeveer ze venduizend gulden no dig voor de spullen, die met korting kunnen wor den aangeschaft. „We hopen in twee we ken het geld bij elkaar te krijgen", zegt Ernst de Vries, docent aan het Delta College. „Daarna gaan we alles zelf bren gen, om te voorkomen dat er ook maar iets aan de strijkstok blijft han gen of onderweg ver dwijnt". Giften voor de actie kun nen worden gestort bij de Verenigde Spaarbank op rekeningnummer 82.33.18.052, t.n.v. Delta College Middelburg ac tie Polen. tijd tot strafvervolging komt. „Een arts moet kunnen handelen in een ze kere mate van vrijheid. Maar in dit geval zijn binnen die vrijheden de grenzen schromelijk overschreden. Het heeft inderdaad lang geduurd eer het ter zitting kwam, maar ik heb het liever grondig en goed dan dat er later nog allerlei vragen open blijven". Achtereenvolgens achtte hij op grond van verklaringen van de deskundigen bewezen, dat S. een verkeerde diagno se had gesteld. De behandeling voor een shock was niet nodig. De chirurg diende daarnaast tot twee maal toe een verkeerde infuusvloeistof toe en deed het bovendien te snel en in een te grote hoeveelheid. Hem werd voorts verweten, dat hij onvoldoende contro le had uitgeoefend op de hele behande ling en een stuk nazorg had verwaar loosd door geen andere specialist te raadplegen. S.'s raadsman mr J. J. M. Mannaerts vond dat er geen enkele grond was om zijn cliënt te veroordelen. „De officier heeft een selectieve keuze gemaakt uit verklaringen, die tegen S. pleitten. Aan de andere kant zijn er genoeg des kundigenverklaringen die de andere richting uitwijzen". Verder stelde de advocaat dat op grond van gegevens wel degelijk van een shock of inleiding daartoe moest worden uitgegaan. De verpleegkundi ge zou bovendien niet hebben verteld dat Plasmion niet aanwezig was en hij daarom maar iets anders had meege nomen, in dit geval Aminiplasmol, dat niet eens in een operatiekamer thuis hoort. „In totaal zijn er vijf fouten ge maakt, waarvan er mogelijk één S. kan worden aangerekend. Of dat de dood tot gevolg heeft gehad is niet bewe zen". Mannaerts concludeerde dan ook dat vrijspraak zou moeten volgen. De rechtbank doet 13 november uit spraak. GOES - Met luid knallend vuurwerk ging vrijdag de eerste paal voor de nieuwe Montessorischool aan de Beuken straat in Goes de grond in. De betonnen kolos was voor deze gelegenheid door leerlingen van kleurrijke schilde ringen voorzien. Even vrolijk oogden hun zelf gefabriceer de mutsen. Mede-oprichtster mevrouw S. Bosch-Verheij zette voor het oog van een grote schare toeschouwers de heimachine in werking, waarna het 'kunstwerk' voorgoed in de bodem verdween. De 174 leerlingen van de Montessorischool krijgen momen teel les in het voormalige ziekenhuis Sint Johanna. De school begon ruim twee jaar geleden met vier groepen. In middels is dat aantal opgelopen tot zes en bij de bouw van het nieuwe onderkomen is rekening gehouden met een uit breiding tot acht. De school heeft duidelijk een streekfunc- tie; eenderde van de leerlingen woont buiten Goes. Omdat ouders heel bewust kiezen voor Montessori-onderwijs, speelt de afstand tussen woonplaats en school minder een rol. Kenmerkend voor deze vorm van onderwijs is het drie fa sen-stelsel, waarbij les wordt gegeven aan bepaalde leef tijdscategorieën. Leerlingen van 4 tot 6 jaar vormen de on derbouw, kinderen van 6 tot 9 de middenbouw en de reste rende groep van 9 tot 12 jaar de bovenbouw. In het ontwerp van architect Ton Verlinden van het Rot terdamse bureau Schutter is deze specifieke Montessori- visie doorgevoerd. Het interieur kent een duidelijke drie deling, waarbij de lesruimten doelbewust verschillen in hoogte. *De filosofie daarachter is dat elke leeftijdsgroep zich op zijn gemak moet voelen. Zo heeft elk lokaal een deur naar het terras en een toegang naar de gemeenschapsruimte. Hierin en ook op het schoolplein laat deze driedeling zich terug vinden. De bouw is in handen van de aannemingsbedrijven Maco uit Middelburg en Van Halderen uit Goes en zal in juni vol gend jaar klaar zijn. De kosten bedragen om en nabij één miljoen gulden. IERIKZEE - De Zeeuwse Groentete- trs Organisatie en de Vereniging van ud-leerlingen van tuinbouwcursus- n houden dinsdag 3 november om O.OO uur een spruitkoolavond in het -yïuis van Nassau in de Lange Nobel- 'raat te Zierikzee. C. van Wieringen ehandelt actuele spruitkoolactivitei- en. H. Bakker, hoofdkeurmeester van e veiling Zuid-Holland-Zuid in Bleis- ijk, zal kwaliteit en sortering van pruitkool toelichten. IIDDELBURG Het was een grap, laar toch kreeg gerechtssecretaris A. Jeras een keurige dagvaarding in e bus om vrijdag in Middelburg ten antongerechte te verschijnen om aar de samenwerkingsovereen- omst te beëindigen. En, zoals een oed dienaar van vrouwe justitia be aamt, gaf hij aan die dagvaarding ge- olg om na 40 dienstjaren officieel af- cheid te nemen van medewerkers en ollega's. leheel volgens de wens van de schei lende gerechtssecretaris, die in de olksmond 'griffier' wordt genoemd, /aren er weinig toespraken en stond illes in het teken van een informeel sa- nenzijn kantonrechter mr W. F. van Solinge, net wie de heer Jeras de laatste jaren rij intensief had samengewerkt, ka- akteriseerde hem als een recept. „Een 'leugje van vriendschap, een theelepel elangstelling voor alles, wat humor in een soeplepel schijnbaar toegeven ls hij ongelijk had". Verder vertelde iij dat hij in de archieven was gedoken «n een vergelijking te zoeken met het enomeen 'Jeras' maar niet verden wam dan een passage uit Dik Trom: Het is een bijzonder kind en dat is-ie". Ir C. H. Brinkman, die het woord oerde als deken van de orde van ad- ocaten van het arrondissement Mid- x lelburg, dankte de scheidende 'grif ier' namens de balie voor de vele -gra- is- adviezen die hij in de loop der jaren lad gegeven en wenste hem en zijn rouw nog vele succesvolle jaren toe. Het heiwerk ging met oorverdovend lawaai gepaard. De 90-jarige Amerikaanse groot moeder Lucille Thomson heeft zich een plaatsje veroverd in de jongste editie van het Guinness- boek van records. Zij is de oudste sterveling die een Zwarte Band in judo heeft gehaald, t Het nieuwste Guinnessboek bevat ongeveer vijftienduizend wereldre cords met zo'n drieduizend nieuwe recordhouders. Zo staat Madonna erin omdat zij in 28 landen aan de top stond met haar album 'True Blue'. Een minder benijdenswaardig re cord behaalde een Newyorkse finan cier, die de grootste boete kreeg die een rechtbank ooit heeft uitgedeeld: 100 miljoen dollar voor handel in aandelen met voorkennis. De grootste hamburger is in oktober 1985 gemaakt in Kaapstad in Zuid- Afrika. De hamburger was zo groot als een privézwembad en er kwamen zestienduizend porties af. De Amerikaan Rick Krause brak het spuwrecord door een afstand van 20.26 meter te overbruggen. De meest bekeurde man wegens openbare dronkenschap is de Au- straliërTommy Johns. Hij kreegtus- sen 1957 en 1982 totaal tweeduizend bonnen aan z'n broek. Het bereiken van die bizarre mijl paal gaf aanleiding om er weer maar eens eentje op te vatten. Door bietenvervoer bemodderde binnenwegen kunnen gevaar opleveren voor het verkeer. De schilder van dit waarschuwingsbord langs de Bree- weg in Middelburg had kennelijk ook nogal moeite om overeind te blijven. Bij het woord 'ceremoniemees ter' denkt een mens onmiddel lijk aan iemand die ervoor zorgt dat Tegen inlevering van deze bon ontvangt u bij een aankoopbedrag vanaf "''S.- een originele - ~>r~M i Belbel-speurder Frank in Goes kreeg er stevig de pee in, toen hij al vanaf een eindje zag dat er achter de ruitenwisser van zijn auto op het Stoofplein een bon stak in de be ruchte gele kleur. Maar het humeur klaarde snel op, toen hij de tekst op het briefje onder ogen kreeg. Want het was geen 'parkeerbon', maar een 'Parkerbon' met uitzicht op de aan bieding van een gratis pen bij een be paald aankoopbedrag in een nabije winkel. Of zou het een ludieke actie van de politie betreffen? Petje af voor de politie in Arnhem. Daar werd een goede daad verricht waarvan er geen dertien in een do zijn gaan. Midden in de nacht kreeg de politie een paniektelefoontje van uit het ziekenhuis. Aan de lijn was een bijzonder nerveuze aanstaande vader en hij had deze klemmende vraag: kunt u mij aan een filmrol letje helpen? De vrouw van de man was- voor de eerste keer- aan het bevallen in het ziekenhuis en vader-in-spe had wel zijn camera maar geen filmrolletje meegenomen. Een dienstdoende hoofdagent be dacht zich geen moment, haalde een filmrolletje uit zijn privévoorraad en snelde daarmee op tuutuut-dat-is- snelle wijze naar het ziekenhuis. Daar werd twee uur later de dochter van de opbeller geboren. Moeder en kind maken het goed. En de foto's zijn prima gelukt. de feestelijkheden prima verlopen en dat de gasten zich uitstekend we ten te vermaken. In Middelburg heeft een organisatie zich opgesierd met de naam 'ceremoniemeesters' die samen met de evenementen commissie van de vvv het publiek er op attendeert wat er zoal in Mid delburg is te beleven. Een prima aanpak. Maar dan moet men het wel goed doen. En dus niet zoals deze week in het huis-aan-huis-blad 'De Faam' werd tentoongespreid in een advertentie. Daarin werd een rommelmarkt aan gekondigd die al op 3 oktober had plaats gevonden. Voorts werd het publiek naar de bezienswaardigheid van Miniatuur Walcheren gestuurd. Maar die is al een week dicht. Net zo min kan men nog terecht op het Mid delburgse stadhuis, waar men vol gens 'De Ceremoniemeesters' nog immer de mogelijkheid had te wor den rondgeleid. Wat nog wel kan, maar dat is alleen nog vandaag, dat is deelnemen aan een rondleiding door het Abdij com plex, te beginnen om half elf en om half twee. En voor wie plannen heeft om de auto op het Abdijplein te zet ten is het passend te verwijzen naar de tekst op het verkeersbord bij de toegangspoort tot het plein: alleen voor 'vergunnighouders'... bèl! bèl bèl!: wel; wel. wel: uitsluitend aanhefwrd.. nadrukkelijk, ter uitdr. v. verbazing of verrassing (aangenaam of onaangenaam!: Z.eil.; Z.V.W.; L. v. Ax.: G.. Ofl. iveroud.; geg. d. Sah.: Ogp.. meest in samenstelt bèlllnoe, zie ald.i. Ze zaten in een Zierikzeese huiska mer met z'n allen te kijken naar de Miniplaybackshow van Henny Huis man, de hele familie, aangevuld met een bejaarde tante. Zij keek haar ogen uit bij het aanschouwen van ta fereeltjes rond bont uitgedoste kin deren die tegenwoordig meer bedre ven zijn in het imiteren van hun ido len dan in het hanteren van het springtouw of de priktol. En toen de aftiteling het einde van het pro gramma aankondigde had tante Jo haar commentaar gereed: "Net allemaal kleine hoertjes". zijn prima gelukt. - PI 1 V Het verhaal dat vrouwen nogal werden eenolst liet weten wel De massale politiedemonstratie in Den Haag kan voor een aantal beto gers nog een financieel staartje krij gen. De honderden politiepetten die tijdens de demonstratie de lucht in gingen, op het Binnenhof in brand werden gestoken of in de Hofvijver verdwenen, zullen vergoed moeten worden. Het is aan de korpschef te beslissen of de pet uit de algemene middelen of uit eigen zak moet wor den betaald. Het verhaal dat vrouwen nogal eens hoofdpijn voorwenden om ge meenschap met hun partner uit de weg te gaan moet maar eens de we reld uit want het is gewoon niet waar. Een Brits onderzoek heeft dat aangetoond. En wanneer zij dan een keer bedenkelijk kijken en zeggen: „vanavond niet schat, ik heb hoofd pijn" spreken ze de waarheid. Zeg gen de onderzoekers. Slechts twee procent van de vrou wen die in het Verenigd Koninkrijk werden gepolst liet weten wel eens die uitvlucht te hebben gebruikt. De arts die de conclusies van het on derzoek bekend maakte noemde die manier om de man af te wijzen een legende. „De meeste vrouwen weten dat seks goed is voor hoofdpijntjes. Het helpt ontspannen en dat maakt weer de spieren aan de achterkant van de nek los". Het onderzoek ging over hoofdpijn als gevolg van spanningen. WISSENKERKE - De gemeente Wissenkerke stimuleert verenigingen, clubs en groepen inwoners om na de opening van de weg over de storm vloedkering uitwisselingen te houden met inwoners van Westerschou- wen. Een tennisclub en een muziekvereniging hebben inmiddels al con tacten gelegd voor onderlinge toernooien en concerten. Het gemeentebestuur hoopt dat er meer van dergelijke initiatieven van de grond komen. „Zo valt te denken aan uitwisselingen tussen schoolklassen. Wissenkerkse kinderen kunnen bijvoorbeeld eens een rondleiding krijgen in de bossen. Die heb je op Noord-Beveland niet", stelt secretaris J. Quist. Inwoners van de gemeente Wissenkerke ontvangen een vouwblad over de gebeurtenissen rond de openingshandeling, donderdag. Daarin staat on der meer waar schooljeugd en bejaarden op de bus moeten stappen voor hun tocht naar Neeltje Jans. De gemeente Wissenkerke roept haar inwo ners op prinses Juliana bij haar vertrek vanaf de Sophiahaven, om onge veer 16 uur, uitgeleide te doen. Daar vindt ook de prijsuitreiking plaats van een tekenwedstrijd van de Wissenkerkse basisscholen. Horizontaal; 1 ontsteking v. h. monds- lijmvlies; 6 windstoot; 9 laaghartig; 10 menigte; 11 natuurk. element; 12 oude lap; 14 uitvoerig verslag; 17 positie, toestand; 19 houding, stand; 20 vette vloeistof; 22 deel v. h. lichaam; 23 koord; 24 regelmaat; 25 heldendicht; 27 deel v. e. voet; 28 strafbaar feit; 30 tussenruimte; 32 soldaat; 35 omhei ning; 37 deel v. e. etmaal; 38 gram schap; 39 veerkracht, fut; 40 vertoon, luister; 41 opbrengst v. e. kapitaal. Verticaal: 1 halfgod (myth,); 2 af voerkanaal; 3 dubbele weegschaal; 4 kort geluid; 5 kelner; 6 uitgestrekt stuk land; 7 vrees; 8 daar; 13 eertijds (lat.) 15 been in de onderarm; 16 rub beroplossing; 17 elegant, bevallig; 18 muziekinstrument; 21 gravure; 22 wel doorvoed; 26 gedagjjtoj»28 deel v. h. li chaam; 29 broeder; 30 deel v. h. hoofd; 31 marktplein (gr.); 33 kleur; 34 rond gang; 35 hoofdbedeksel; 36 loon. Oplossing vorige puzzel: i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 43