onda Gent eperkt roblemen a brand Hoechst houdt actie veilig verkeer Sloe Kunststof doet intrede in Miniatuur Walcheren REC geeft cursus over de zin van het leven KMS in problemen Vrouwenverenigingen in Zeeland onder één dak PZC/ provincie sb 11 DIERLIJKE MEST Scholvangst De Boer en\4n Keulen Lrbeidsbureau wil acatures weten in letaal en elektro Middelburger kreeg pauselijke onderscheiding SAMEN MET WN Aanvoer EDUCATIEF CENTRUM HOUDT OOK THEMA-AVOND Rooie Vrouwen houden in Goes jaarvergadering Culturele aspect Commissie bijeen in Westerschouwen Roozenburglaan 10,4337JH Middelburg, Telefoon 01180 - 3 65 51. Belastingadviseurs Dinsdag 3 november aanstaande vieren wij 's middags de ingebruikneming van ons vernieuwde kantoor met een door ons georganiseerd symposium. Hierdoor zijn wij - bij wijze van grote uitzondering - die middag niet bereikbaar. ITER DAG 31 OKTOBER 1987 bij Oranjezon vervuild 0ES - Een van de winningskanalen in het waterwingebied Oranjezon bij Vrouwenpolder is al ingere tijd vervuild. Onderzoek van de NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland heeft ingetoond dat er sprake is van 'een duidelijke bacteriologische verontreiniging' van het wa- ;r. Volgens drs W. Bassie, hoofd laboratorium van WMZ, zijn er sterke aanwijzingen dat de atervervuiling met dierlijke mest te maken heeft. jet winnen van water uit het kanaal is lor de watermaatschappij inmiddels stopt. De verontreiniging zal door [MZ op korte termijn worden aange leid bij het provinciaal bestuur, met [t verzoek er wat aan te doen. eerste signalen dat er iets mis was, itving WMZ alweer enkele j aren gele- in. In het bewuste winningskanaal itstond een explosieve algengroei. ie veroorzaakte verstopping van de indfilters in het zuiverings- en pomp- ation Oranjezon. Daardoor werd ver- RGEN OP ZOOM De arbeidsbu- aus in Zuid-West-Nederland zullen menwerken om de toekomstige aag naar arbeidskrachten in de me al- en elektrobranche in beeld te ijgen. De informatie is nodig om de holingsprogramma's voor werklo- n aan te laten sluiten op beschik- iar komende vacatures, ij dit initiatief zijn de arbeidsbureaus Zuid-Holland, West-Brabant en eeland betrokken. Het gaat om de Dortzetting van een project waarmee i het Rijnmondgebied al sinds 1981 •varing is opgedaan. Vanuit de ar- eidsbureaus wordt nu een speciale egeleidingsgroep opgericht. Het is de edoeling dat ieder arbeidsbureau in e eigen regio de toekomstige behoef- i registreert aan personeel in de me- lal- en elektrobranche. Daartoe wor- en bedrijven geënquêteerd en be- rijfsbezoeken afgelegd. Elk arbeids- ureau hanteert daarbij eenzelfde erkwijze. Men wil weten om welke be- >epen het gaat, om hoeveel arbeids- rachten en om welk opleidingsni- eau. Daarnaast wordt onderzocht in oeverre werkenden en werklozen be- :hikbaar zijn om aan de toekomstige raag te kunnen voldoen. (Van onze correspondent) 1ENT Vierentwintig uur na de mil- oenenbrand in het onderdelencen- rum van Honda Europe in de Gentse ranaalzone is in het getroffen bedrijf illes in het werk gesteld om de moei- ijkheden voor dealers en invoerders o veel mogelijk te beperken. „We zijn •en multinational en dat betekent dat volgens het zuiveringsproces ontre geld en ontstonden er massaal smaak- bezwaren bij de consumenten. De wa termaatschappij ging op onderzoek uit en ontdekte dat het fosfaatgehalte van het water vrij hoog was. Toen al werd het gebruik van water uit het ka naal beëindigd. Het onmiddellijk vinden van een aan leiding bleek moeilijk te zijn. WMZ heeft een reeks waarnemingsputten geslagen tussen het kanaal en het ge bied richting Oostkapelle. In die zone (overigens beschermd waterwinge bied) bevindt zich onder meer een kui- kenbroederij. Nader onderzoek aan de hand van de waarnemingen maakte volgens drs Bassie duidelijk dat het om een verontreiniging door mest gaat. Hij vertelt dat het betreffende zuidelijke winningskanaal in het verle den weinig werd gebruikt. Daardoor stroomde het grondwater af naar zee. Nadat WMZ het wingebied Oranjezon van de gemeente Middelburg over nam, werd het kanaal wél meer ingezet voor de drinkwaterwinning. Het ge volg was dat het grondwater niet meer naar zee, maar naar het kanaal af stroomde, waardoor automatisch de verontreiniging mee kwam. Drs Bassie beklemtoont dat WMZ de besmetting in elk geval 'uit de wereld wil hebben'. Het winningskanaal moet weer gewoon gebruikt kunnen worden voor de drinkwatervoorzie ning. „Het is een ongewenste zaak. Er moet iets gebeuren", aldus Bassie. Hij wijst erop dat in Zeeland de moge lijkheden om grondwater te winnen erg gering zijn. Iedere 'bron' moet daarom zorgzaam worden gekoesterd. Bassie: „Tegen deze achtergrond is Oranjezon van onschatbare waarde". Hij wil niet zover gaan de kuikenbroe- derij zonder meer als schuldige aan te wijzen. „We gaan de kwestie in elk ge val aankaarten". Zie ook Week In, pagina 29. SINT OEDENRODE - De Middelbur ger A. van der Horst, dertig jaar pen ningmeester van de Katholieke Bond van Niet-Onderwijzend Personeel bij het Onderwijs (KNOP), is ridder in de Orde van Sint Sylvester geworden. De pauselijke onderscheiding werd hem vrijdagavond overhandigd op een algemene bestuursvergadering van de KNOP in het Brabantse Sint Oedenrode. Van der Horst (63), Zeeuw van geboor te, vervulde een aantal functies in het onderwijs. Voor hij naar Middelburg terugkeerde was hij directeur-secreta ris van het bestuursbureau van een aantal rk scholen in Maastricht. VLISSINGEN De vei ligheidsdienst van Hoechst Holland NV in Vlissingen - oost houdt in samenwerking met Veilig Verkeer Neder land vanaf maandag 2. tot en met vrijdag 13 no vember op het terrein van het chemische be drijf een grote veilig- verkeersactie. Dat ge beurt onder het motto 'Naar en van het Sloe geen racegedoe'. Deze actie vloeit voort uit discussies die binnen de commissie Veiligheid, Gezondheid en Welzijn van het bedrijf zijn ge voerd over knelpunten in het woon-werk-ver- keer. Het is volgens Hoechst de eerste keer in Zeeland dat een bedrijf samen met Veilig Ver keer Nederland (VVN) een dergelijke actie op touw zet. De actie begint maan dagmorgen om kwart over zeven met een op treden van het VVN-pro- motieteam bij de be- drijfspoort. Daarna rond negen uur, geeft vestigingsdirecteur prof. ir. H. P. van Heel het offi ciële en vooral spectacu laire startsein door bij de haven een auto van flin ke hoogte op de grond te laten kletteren. Vervol gens is er een bijeen komst in de brandweer kazerne. Daar wordt een tentoonstelling inge richt, compleet met botssimulator. De geno digden krijgen aan de hand van video en dia's instructies, waarbij on der meer wordt ingegaan op veilig rijgedrag, ge vaarlijke verkeerssitua ties in het Sloegebied en de noodzaak gordels te dragen. Er wordt ook een verkeersquiz gehouden. De opzet is dat alle per soneelsleden de komen de twee weken aan deze korte programma's (on geveer 45 minuten) mee doen. ve kunnen rekenen op de assistentie .an onze zusterbedrijven en het moe- lerbedrijf', aldus general-manager fis van Honda Gent. londa wil in Gent na het ruimen van iet puin binnen de zes maanden een ïieuw onderdelencentrum bouwen /an waaruit de Westeuropese markten vorden bevoorraad. General-manager fis deelde dat vrijdag mee op de weke- ijkse persconferentie van het Gentse gemeentebestuur. Volgens Vis zullen ie moeilijkheden, die dealers en in voerders van de brand zullen onder vinden tot het strikte minimum wor- ien beperkt. „Alle zestig bedrijven in ïuropa en het moederbedrijf in Japan steunen ons. De levering van onderde en naar Europa wordt op dit moment verhoogd. Om de distributie naar de ïindbestemming te bespoedigen wordt een luchtbrug ingelegd", aldus fis. In Japan is inmiddels een crisis- :entrum opgericht om de bevoorra ding in Europa normaal te laten verlo gen. Bij Honda prijst men zich gelukkig, dat het hart van het bedrijf werd ge vrijwaard. Dankzij het snelle optreden van de Gentse brandweer konden ad ministratie, computercentrum en sys teem van telecommunicatie worden gered. Directeur Vis: „We kunnen dus verder werken. Het magazijn wordt tijdelijk overgebracht naar ons tweeënhalf hec tare grote bijgebouw in Wachtebeke. Dat laat ons toe om zo snel mogelijk het voltallige personeel uit technische werkloosheid terug te roepen. Van daag gingen reeds dertig van de 160 mensen weer aan de slag". Honda richtte zich gisteren tot andere Gentse bedrijven met de vraag of zij leegstaande loodsen tijdelijk ter be schiking willen stellen. Volgens de di rectie van Honda zal de ramp geen in vloed hebben op de aanvoer van per sonenauto's uit Japan. Jaarlijks voe ren autocarriers zo'n 70.000 voertui gen aan, die in Gent worden afge werkt. Honda weerlegt de geruchten als zou de hoofddirectie in Japan met de idee spelen Gent als aanvoerhaven te ver laten ten voordele van Zeebrugge. Au toschepen zijn in de sluis van Terneu- zen al jaren onderhevig aan een reeks beperkende maatregelen bij het schut ten. Beginjaren tachtig werd op korte tijd de brug over de sluis tot twee keer toe door een Honda-autoschip zwaar beschadigd. Directeur Vis zei gisteren in dit verband, dat de brand geen in vloed zal hebben op de aanvoer van auto's. Gevraagd naar de oorzaak van de brand hield een woordvoerder van het parket het op de hypothese van een kortsluiting. Defenitieve onderzoeks resultaten worden binnen de veertien dagen verwacht. Paulina Thuijs aan het werk in de speciaal voor haar ingerichte werkplaats. MIDDELBURG - Miniatuur Walcheren, de recreatieve attractie aan het Molenwater in Middelburg, gaat over op het gebruik van kunststof voor de constructie van de miniatuur bouwwerken. Niet direct, maar geleide lijk aan. De in hout uitgevoerde miniatuur objecten vragen nogal wat onderhoud. Dat komt grotendeels te vervallen als er gebruik wordt gemaakt van polyester. Tot die conclusie is het stichtingsbestuur gekomen, na dat het zich elders in soortgelijke maar dan in po lyester uitgevoerde miniatuurparken, uitgebreid heeft laten informeren. „Kunststof is veel beter bestand tegen de wisselende weersomstandigheden dan hout en het verschil is nau welijks te zien, zeker niet door een leek", verzekert de heer H. Baurdoux, directeur van Miniatuur Walcheren. „Sinds enige tijd staat er in Miniatuur Walcheren al een bouwwerk - de kerk van Ritthem - in polyester uitge voerd, maar niemand heeft in de gaten gehad dat die kerk van kunststof is gemaakt. En met dit nieuwe pro cédé kunnen we ook sneller het achterstallige onder houd inlopen", licht de stichtingsdirecteur toe. Er is ook al een nieuwe werkkracht aangetrokken die volledig met de verwerking van kunststof op de hoogte is. De uit Limburg afkomstige Paulina Thuijs is sinds 1 oktober in vaste dienst bij Miniatuur Walcheren. Haar vader is in die branche werkzaam geweest en haar broer heeft zelfs een bedrijf voor het verwerken van kunststof voor miniatuur modellen. In die sfeer heeft de nieuwe medewerkster al van jongs af aan ervaring opgedaan in het verwerken van kunststof. Er is op Miniatuur een speciale werkplaats voor haar in gericht. Het materiaal moet worden verwerkt onder een constante temperatuur van 23 graden en er moet vol doende afzuiging aanwezig zijn. Vandaar de nieuwe ruimte. Het maken van gietmallen vormt de belangrijk ste bezigheid van de nieuwe werkkracht. Als de gietmal eenmaal is gemaakt, kunnen er tientallen afgietsels worden gemaakt. Een belangrijke werkbesparing, voor al als het gaat om een dakbedekking of om hiuren. Het nieuwe tijdperk bij Miniatuur Walcheren kost geen arbeidsplaatsen. Onlangs is er een timmerman elders gaan werken en daarvoor in de plaats is de kunststofver- werkster gekomen. „En het zal nog jaren in beslag ne men voordat alle bouwwerken in kunststof uitgevoerd zijn; dus het onderhoud zoals dat tot nu toe wordt uitge voerd door onze medewerkers gaat gewoon door", ver zekert directeur Baurdoux. (Slot van pagina 9) vangstvermogen van de Nederlandse kottervloot. De motorcapaciteit moet worden teruggebracht tot 2000 pk en de lengte van de boomkor mag niet groter zijn dan twaalf meter. De minis terraad heeft vrijdag ingestemd met deze voorstellen. Zij zijn vastgelegd in een wijziging van het reglement voor de zee- en kustvisserij. De Raad van State moet nog advies uitbrengen over de aanpassing. Het motorvermogen van de Vlissingse Eurokotters loopt uiteen, vertelt vis ser Siereveld, van 2400 tot 4400 pk. De boomkorren zijn over het algemeen veertien tot vijftien meter lang. Als die voorgestelde wijziging van het regle ment voor de zee- en kustvisserij van kracht wordt, kunnen we, stelt Siere veld, wel stoppen. GOES Mens, waarom leef je? Dit is de titel van zowel een thema-avond als een cursus die het Regionaal Edu catief Centrum (REC) de Bevelanden en Tholen dit najaar in Goes houdt. Zingeving van het leven ligt voor veel mensen niet voor het grijpen: ze zoe ken een antwoord op de vraag wat het leven zin geeft. Voor sommigen geeft het geloof houvast, anderen zoeken de zin van het leven in dat leven zelf. Succes, rijkdom, en het maken van een carrière houdt de mensen vaak bezig, maar of het hun leven ook 'zin nig' maakt? Tijdens de thema-avond, op 12 novem ber, houden drie sprekers een inlei ding. Drs. T. den Haan doet dat vanuit de oosterse levensfilosofie, Mevrouw H. Vonk uit een humanistische visie en de heer F. Bergwerff vanuit een joods- christelijke levensvisie. Daarna wor den kleinere groepen geformeerd die met elk van de inleiders in gesprek kunnen komen en onderling van ge dachten kunnen wisselen. Dezelfde sprekers hebben ook hun in breng tijdens de cursus van zes bijeen komsten, die op maandag 23 novem ber begint. Van de toehoorders wordt echter ook verwacht dat ze reageren op de spreekbeurten en zich onderling bezig houden met de vraag wat hen heeft aangesproken, en wat een en an der betekent voor hun dagelijks leven. Uit ervaring met studiegroepen weet Engel Reinhoudt, coördinator van het vormings- en ontwikkelingswerk van het REC, dat de vraag naar de zin van het leven vaak naar voren komt. „Vroeger had je de kerken, die de weg wezen. Nu moeten mensen het veel meer zelf uitzoeken. Dat blijkt lang niet iedereen gemakkelijk af te gaan. Je kunt het ook aflezen aan de verkoop van boeken over de zin van het leven. De verkoopcijfers fungeren als graad meter". Hans Meijer en Hetty van Leur, die de cursus verzorgen, willen ervoor waken dat de kost te zwaar wordt. Het is ech ter zeker niet de bedoeling dat het een luchtig gebeuren wordt. „Het moet vooral niet te abstract worden. Het gaat niet aan om op een niveau te pra ten, waarvoor je tenminste Havo moet hebben gehad", aldus de coördinator. Thema-avond en cursus staan los van elkaar. Belangstellenden kunnen des gewenst volstaan met de thema avond, die om 19.30 uur begint in de Prins van Oranje in Goes. Voor deelne mers aan de cursus is het niet strikt noodzakelijk om eerst de thema avond te bezoeken. De eerste bijeen komst van de cursus begint met een kennismaking. De volgende bijeen komsten komen de sprekers aan bod en het een en ander wordt afgesloten met een film. De cursus wordt telkens op maandagavond gehouden van 19.30 tot 22.00 uur in Goes. Bij een klei ne groep is dat in het gebouw van het REC aan de Zusterstraat in Goes. In dien de belangstelling groot is, wordt uitgeweken naar een grotere ruimte, eveneens in Goes. HAAMSTEDE De commissie alge mene en bestuurlijke zaken in de ge meente Westerschouwen houdt maan dag 9 november, vanaf 16.00 uur, een openbare vergadering in het ge meentehuis te Haamstede. De com missie praat onder meer over een ex perimenteel project in het kader van de preventie kleine criminaliteit. (Slot van pagina 1) toonde zich gisteravond uiterst be zorgd over de toekomstige ontwikke lingen bij De Schelde. „De zaak is heel serieus, ik ben er niet gerust op." Wau- mans waagde zich nog niet aan een schatting van het aantal arbeidsplaat sen dat bij de KMS moet verdwijnen. „Daar doen allerlei geruchten de ron de over. Maar het wordt wel een fors aantal", vreest de districtsbestuurder. Waumans zei geen aanwijzingen te hebben dat het voortbestaan van het gehele bedrijf op het spel staat. Maar, voegde hij daar aan toe: „Ik betwijfel wel of de stootkracht van de totale staf groot genoeg is om dit soort zware pro blemen goed op te pakken. Ik wil zeker niet met modder gooien. Want de si tuatie in de zware kapitaalgoederen- industrie is zeker niet gemakkelijk. Maar als je ziet dat men bij De Schelde sinds 1983 niet echt veel stappen voor waarts heeft gemaakt, dan ben ik er niet gerust op. De continuiteit van het bedrijf is dan misschien niet in gevaar, maar of de continuiteit van delen van het bedrijf niet in gevaar zijn, daar heb ik mijn twijfels over." GOES - Het gewest Zeeland van de Rooie Vrouwen houdt zaterdag 7 no vember de jaarvergadering in de Prins van Oranje in Goes. De ochtend vergadering, het huishoudelijk ge deelte, is alleen voor vrouweljke le den en begint om 10.15 uur. Het mid dagprogramma is openbaar en duurt van 13.15 tot 16 uur. Eind 1976 werd door de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties een speciaal fonds voor vrouwen en ont wikkeling opgericht. In het middagge deelte van de vergadering wordt beke ken hoever het nu staat met de gelijk heid, ontwikkeling en vrede. Josephi ne Verspaget spreekt die middag over het schuldenvraagstuk van de Derde Wereld. Hierna wordt de videofilm 'Vandaag geen eten, morgen ook niet' vertoond. Deze film behandelt het schuldenvraagstuk en de problema tiek van de verdwenen gevangenen in Zuid-Amerika, de achtergrond en de gevolgen van de bezuinigingen voor het gewone volk en speciaal voor vrou wen. Oud-staatssecretaris mevrouw J. G. Kraayeveld-Wouters onthulde een plaquette bij de ingang van het Henriétte de Mey-huis in Middelburg. MIDDELBURG - De Stichting Vrou wenemancipatie Zeeland, Vrouw en Werk Zeeland en de Zeeuwse Vrouwenraad zijn vrijdag voor deurdelers geworden. Alle vrou wenverenigingen in Zeeland zitten voortaan onder één dak en wel on der dat van het Henriétte de Mey- huis aan de Nieuwstraat 47 in Mid delburg. Gisteren werd de betrek king van het nieuwe onderkomen officieel gevierd, maar de daadwer kelijke verhuizing heeft van de zo mer al plaatsgevonden. In het pand aan de Nieuwstraat heeft de geur van nieuwigheid dan ook al lang plaats gemaakt voor die van hard werkende vrouwen. Want dat er hard gewerkt moet wor den, daarvan zijn de vrouwen zich goed bewust. De provincie heeft de ze week de lang verwachte emanci patienota uitgebracht en daar moet nog hard op gestudeerd worden. Bo vendien zullen vrouwen actief móe ten blijven vechten voor een aan mannen gelijkwaardige positie in de samenleving. Vooral aan die actieve strijd lijkt het op het moment een beetje te mankeren. Over dit laatste en andere zaken sprak mevrouw J.G. Kraayeveld-Wouters, lid van de Tweede kkamer en oud-staatssecre taris voor emancipatiezaken, die door de vrouwenverenigingen was uitgenodigd om haar visie op vrou wenemancipatie te geven. Kraayeveld-Wouters wees er tijdens haar toespraak op, dat de vrouwen beweging op een kruispunt is aange komen. Zij onderbouwde haar me ning met drie argumenten. Ten eer ste is volgens de oud-bewindsvrou we de emancipatiegolf van 20 jaar geleden langzaam weggeëbd. De vrouwen van het eerste uur hebben het emancipatieproces op gang ge zet maar trekken zich nu terug. De jongeren moeten hun plaatsen gelei delijk aan overnemen. Ondertussen is al wel bereikt dat de samenleving heeft aanvaard dat vrouwen dezelf de ontplooiingsmogelijkheden moe ten hebben als mannen en dat zij aan de andere sekse gelijkwaardig zijn. Kraayeveld-Wouters consta teert echter dat het zover in de prak tijk nog lang niet is. Weliswaar zijn er vele wetten veranderd wadrdoor vrouwen gelijk zijn gesteld aan man nen maar op de arbeidsmarkt, in po litieke en allerlei maatschapelij ke organisaties zijn vrouwen nog ïteeds ondervertegenwoordigd. Daarvoor zal nog hard geknokt moe ten worden. „Het is een kwestie van de lange adem en die zullen we moe ten hebben om ons doel te berei ken." Ten tweede wees Kraayeveld-Wou ters er op dat zowel aan sociaal-eco nomische zaken als aan sociaal-cul turele zaken aandacht geschonken moet blijven worden. Zij erkende dat betaalde arbeid en daarmee de economische zelfstandigheid van vrouwen een balangrijke doelstel ling is, maar dat het sociaal culture le aspect daardoor niet vergeten mag worden. „Bewustwording op alle fronten en niet alleen op de arbeidsvloer is een belangrijke zaak", zo zei zij. Tot slot benadrukte de oud-bewindsvrouwe het grote belang van een geïnte greerd emancipatiebeleid. Te allen tijde moet volgens haar het algeme ne beleid getoetst worden aan de be langen van de vrouw zodat die daar van kan profiteren. Toch vindt Kraayeveld-Wouters dat het catego riale beleid noodzakelijk blijft. Dus dat sommige vrouwenzaken een aparte aanpak krijgen. Als voor beeld noemt zij de activiteiten van Vrouw en Werk, meewerkende ge huwde vrouwen, seksueel geweld, vrouwenhandel en vrouwenhulpver lening. Na afloop van haar toespraak ver richtte Kraayeveld-Wouters bij de ingang van het nieuwe onderkomen van de vrouwenverenigingen de offi ciële openingshandeling door de onthulling van een plaqette. Voor taan heet het pand aan de Nieuw straat: het Henriétte de Mey-huis. Deze naam is gekozen omdat Hen riétte de Mey daar gewoond heeft. Zij was de eerste vrouwelijke journa liste in Nederland en was van 1885 tot 1896 redacteur bij de Middel- burgsche Courant. Bovendien was zij redacteur bij 'Belang en Recht', een uitgave van de Vereeniging tot Verbetering van den Maatschappe- lijken Rechtstoestand der Vrouw in Nederland. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 41