iet gesjoemel rond het theo koomen-fonds Sr ...hij zou zich omdraaien in zijn graf. GROOTHEIDSWAAN EN VERBIJSTERING EZC/week-in 31 rbazing lek lislukking bulldozer vaag schema te groot krediet afnokken peter heerkens TERDAG 31 OKTOBER 1987 rit de notulen van de eerste vergadering I van de Stichting Theo Koomen Fonds, (januari 1986 te Soest, onder het irlopige voorzitterschap van Koomens lio-collega Henny Rückert: „De irzitter zet in het kort uiteen hoe de nnen voor de Stichting Theo Koomen ids zijn ontstaan. Rietje Koomen kwam t het voorstel en stelde daarvoor een leelte van de opbrengst van het boek :r Theo Koomen, dat door de Stichting ortevenementen Nederland werd gegeven, beschikbaar". weduwe van Theo Koomen had het in die Idruk met de verzoeken om de gedachtenis van haar man te mogen eren ar diens naam te verbinden aanvooral iportwedstrijden. Ervoor wakend dat het ital Theo Koomen-evenementen geen irdreven vormen zou aannemen, ecteerde ze streng. lke motieven en welke doelstellingen nu, ichten Riet Koomen tot het plan voor een chting Theo Koomen? Een stichting, met ussen een voorzitter, een nningmeester, een secretaris, een aantal rone bestuursleden, een werkgroep, een !-comité, een begeleidingscommissie uw en een door twee bureaus uitgewerkt in voor een Theo Koomen Sport Centrum, armee een gigantisch bedrag is gemoeid, aat uit de eerste notulen onder het ofdstuk rondvraag: „Breukink: Wat zal tgeheel gaan kosten? Antwoord: tussen 25 en 35 miljoen. Het zal de taak van ltussen worden hiervoor een plan te ma- et Koomen begrijpt niet waarom de tag van motieven en doelstellingen aan ar wordt voorgelegd. Na enig geharrewar [t ze vol verbazing: „Dat plan is helemaal :t van mij. Heeft Rückert dat in die gadering gezegd? Onbegrijpelijk. Dat orstel heeft-ie zelf gedaan", opt. Rückert zegt het zelf. Bijna twee jaar, e ordners notulen en correspondentie •der: „De uitgeverij die het Theo lomen-boek zou brengen, had zich uggetrokken waarop Riet me vroeg of ik t wilde doen. Daar heb ik ja op gezegd en ;elijk dat het geld zou kunnen opleveren armee dan wellicht iets te doen zou zijn in relatie Theo Koomen en sport. Ik dacht de ijsbanen. Douches voor de laatsers, want daar ontbrak het nogal i, betere verlichting ten behoeve van evisie-reportages.dat soort werk. arop werd ik benaderd om er iets groters n te maken, een schaatscentrum in lystad. Zo groeide dat en zo ontstond de chting". Voor het boek hoefde Rückert :t te zoeken naar een uitgever, dat was en lij zelf. 1984 richtte hij met zijn echtgenote de na MMP op, Multi Mediale Projekten, doeld voor zijn werk buiten de omroepen; schnabbels. Daaruit kwam in 1986 de derneming RPL voort, de Rückert oductions Low-budget die hij op 20 iruari dit jaar, zijn verjaardag, omzette in BV. Twee weken geleden maakte hij na opleiding tot commercieel trainer, een eede BVRATIO, Rückert Advies ainingen en Interne Opleidingen. Hij ;elt riant (twee verdiepingen) in een idern bedrijfspand te Huizen waarin ook i advocatenkantoor is gevestigd, wat zijn ordelen heeft nu hij zich moet prepareren twee rechtszaken. im wacht een proces (met een claim van 000 gulden) dat de Stichting Alternatieve [stedentocht aanspande; een rechtszaak er de financiële afwikkeling rond de 200 ome ter-wedstrijd bij Kuopio in 1986. larnaast heeft het blad Wielerrevue incurrent van een van de tijdschriften die ickert uitgeeft) een kort geding tegen hem voorbereiding met betrekking tot het lenden van auteursrechten. Het is een ictie op twee claims (een van f.750.000 en tl van f. 100.000) die Rückert Wielerrevue in t vooruitzicht stelde wegens smaad en ntasting van eer en goede naam door zijn llega Evert de RooijDe Rooij reageert el op die dreiging vanbijnaeen milj oen lden. „Ik wist niet eens dat Rückert een eie naam heeft". rug even naar waar het plan voor een leo Koomen Fonds begon, de rwikkelingen rond het boek. Met zijn tgeverij RPL bracht Henny Rückert dat :rk uit. Het kreeg de titel „Theo Koomen. n leven in woord en beeld". Rückert: laar heb ik Nico Scheepmaker voor naderd". Zowaar weer een verschil van sing met Riet Koomen. Die zegt:Toen les rond was en ik Nico Scheepmaker reid had gevonden dat boek te schrijven, »k de uitgever zich terug". Scheepmaker rschaft duidelijkheid. „Het was Riet lomen". Zij staat, dat klopt, een gedeelte n de opbrengst van het boek af voor de ichting. „Dat wil zeggen, ik krijg niet lar ik recht op zou hebben". Volgens ickert is het boek een groot succes. „Bijna 10.000 voorbij. Erg veel". :sondanks is de financiële positie van de ichting Theo Koomen Fonds schrijnend 'ak. Hoeveel er thans precies in de kas zit, niet bekend. Althans, wordt niet bekend maakt. Stichtings-voorzitterG. C. H. van eemen, oud-burgemeester van Bergh, die j de presentatie van de plannen op 12 :tober in Utrecht daarover vaag bleef, ont zich nu wat opener. „Het is een delaarsbedrag". Rückert vindt het „niet n belang" daar in relatie tot de opbrengst n het boek op in te gaan. Hij beperkt zich t de opmerking dat hij naar schatting 000 gulden heeft bijgedragen aan ortingen en kantoorkosten die hij voor irsoonlijke rekening nam. „Het grote geld oet binnenkomen van landelijke acties die 1 gaan voeren zo gauw we weten waar en ie het project wordt opgezet". eerste poging draaide uit op een treurige islukking. Rückert lanceerde het plan bij start in januari 1986. Het persbericht van en: „Door het bijplakken van minimaal 1,50 en maximaal f.10.- op een briefkaart met daarop de voorspelling wie één, twee en drie worden in de komende Elfstedentocht en/of alternatieve Elfstedentocht kan de Nederlandse bevolking direct al meewerken aan de verwezenlijking van de plannen van het in oprichting zijnde Theo Koomen Fonds. De juiste voorspellers dingen mee naar vele mooie prijzen waaronder een auto". Wat daar exact op binnenkwam, weet Rückert niet meer. „Ik dacht iets van zevenenzestig gulden. In elk geval: een gigantische tegenvaller". En die auto? „Ik weet niet eens of er een goede inzending bijzat. In elk geval heeft zich niemand gemeld voor die auto. Mazzel dus". Er zijn onvoldoende eigen middelen voor het aandeel in de kosten van het haalbaarheidsonderzoek' dat het adviesbureau Kappelhoff uit Breda in Utrecht gaat verrichten op rekening (bijna 150.000 gulden) van de provincie, de gemeente en de Stichting Theo Koomen Fonds. Sprak Stichtingsvoorzitter Van Breemen onwaarheid toen hij tijdens de introductie in Utrecht opmerkte: „We hebben ons aandeel van 50.000 gulden in elk geval in kas"? Ja en nee. Ja omdat de Stichting het niet in kas heeft, nee omdat het te zijner tijd zeker in kas zal zijn. De heer Van Breemen: „Wij vonden een voor-financier die voor eigen rekening en risico dat bedrag draagt terwijl wij nu op zoek gaan naar een of meerdere sponsors om het van hem over te nemen". Rückert, de spil van het Koomen Fonds, prijst zich gelukkig met deze voorzitter. „Een hele goeie. Hij is nu ook bezig met nieuwe statuten". Dat moest wel. In de oude manifesteerde zich al te nadrukkelijk de Stichting Sportevenementen Nederland (SSN), ook al een organisatie van Rückert. Hij zette die in 1984 op met de ex-schaatscoach bij de dames, Henk Louwmans. In oktober vorig jaar kwam er een einde aan hun samenwerking door een zakelijk verschil van mening over het leiden van hun blad „Schaats". Rückert: „Ikheb tegen Louwmans gezegd: jij eruitofik". Louwmans koos voor de vertrekpremie; Rückert voor het betalen daarvan, de schuld en het blad Schaats. Theo Koomen archieffoto cees zorn Verbijsterend nieuws op 5 aprii 1984: Theo Koo men (54 jaar) overleden ten gevolge van een au to-ongeluk. Een 'In Mefnoriam' van staatssecre taris Van der Reijden in het radioprogramma 'Met het oog op morgen', ontroerende brieven uit het volk (want daar was Theo van en voor) bij zijn weduwe, een condoleance-telegram van ko ningin Beatrix aan Riet Koomen. Tal van initiatieven ook, om de naam van Theo Koomen levend te houden door hem te verbin den aan 'de sport'. In dat opzicht kwam in januari 1986 het meest opzienbarende plan: een Stich ting Theo Koomen Fonds. Doel: een internatio naal sportcentrum van grote allure, gedragen door commerciële inkomsten van congresruim ten en winkel- en kantoorpanden. In een indruk wekkend plan van een architecten- en inge nieursbureau rees het project op als een giganti sche onderneming. Geraamde bouwkosten: tus sen de 25 en 35 miljoen gulden. De grote stimulator van dat plan: Henny Rückert (39 jaar nu), collega van Theo Koomen in het ra dio-werk („daardoor dikke vrienden geworden") en directeur van zowel een uitgeverij als een PR- en organisatiebureau. Welgeteld 22 maanden voert hij nu de actie aan. Een strijd als wielren nen, waar Theo Koomen zo gek van was. Demar rages en valpartijen dus. Na contact met veel gemeenten over de vesti ging van een Theo Koomen Sportcomplex, leek het in Eindhoven te lukken. In februari van dit jaar liep het overleg echter vast De Stichting Theo Koomen Fonds is thans in onderhandeling met de provincie en de gemeente Utrecht, die gelden beschikbaar willen stellen voor een 'haalbaar heidsonderzoek'. Raadsleden en Gedeputeerden hebben daar hun bedenkingen tegen. Maar hoe het ook afloopt: „Ik ga door", zegt Henny Rüc kert. „Al kost het m'n hele vermogen. Al moet m'n kop eraf. Maar er zal komen wat ik wil. Dat heeft Theo verdiend." Henny Rückert foto hans pieterse Dat betekende tevens het einde van de Stichting Sportevenementen Nederland. Ook als die niet was opgeheven, hadden de statuten van het Theo Koomen Fonds aangepast moeten worden vanwege een al te grote invloed van de Stichting Sportevenementen die bij notariële akte óók de Stichting Theo Koomen Fonds oprichtte (december '85). Tot de bepalingen in de statuten die Rückert en Louwmans opstelden, behoorde het recht van de Stichting Sportevenementen (het recht van Rückert en Louwmans dus) om zes van de zeven bestuursleden voor het Theo Koomen Fonds te benoemen. Voorts dat een reden van vertrek voor een bestuurslid ontslag door diezelfde Stichting Sportevenementen kon zijn. Als lid van de Stichting Theo Koomen Fonds maakte Harry van den Bergh (kamerlid toen) daar een kritische opmerking over in een al even kritisch artikel in Sport International van december '86. Citaat Van den Bergh: „Het kan niet de bedoeling van het Theo Koomen Fonds zijn dat het een vehikel wordt om de commerciële doeleinden van anderen te trekken". Voorzitter Van Breemen is dus, zo signaleert Rückert, bezig met de nieuwe statuten. „Welnee", zegt de voorzitter. „Ik weet alleen dat ze bij de notaris liggen ter uitwerking en dat ik ze binnenkort krijg om ze te beoordelen". Maar wie heeft ze dan gemaakt? Van Breemen: „Ik zou het echt niet weten. Ik denk Rückert. Tja, dat denk ik... Maar hoe dat nou precies zit... Daarvoor ben ik er te kort bij betrokken". Van Breemen is de opvolger van de oud-directeur van Gazelle Rijwielfabrieken Wim Breukink. Die nam er naast zijn vrije tij ds-besteding inde wielersport als directeur van de Stichting Ronde van Nederland een tweede functie bij door bestuurslid te worden van de KNWU en had toen geen tijd meer voor het voorzitterschap van het Theo Koomen Fonds; hij bleef overigens lid in de Stichting. Van Breemen kwam aan zijn functie via Henny Rückert, die op de bestuurlijke kwaliteiten van Van Breemen werd geattendeerd door een relatie in de schaatswereld, de vice-voorzitter van de bond Dfl. Van Zanten, notaris in Van Breemens gemeente. „Als je een bulldozer zoekt, moetje Van Breemen nemen", had Van Zanten gezegd. De wisseling Breükink-Van Breemen is niet de enige verandering geweest in de groep die het project moet uitdragen en gestalte geven. Het was een komen en gaan van meer en minder bekende Nederlanders; een chaotische optocht naar een monument van 35 miljoen. Het doel onwaardig. Rückert vindt dat ernstig overdreven maar wie de uitvallers telt, kan niet anders concluderen. Achter gebruikte motieven om terug te treden uit tijdgebrek is soms meer schuil gegaan, zo verraden ondertonen en formuleringen. Het kan toch niet echt toeval zijn dat Henk Louwmans pas in tijdnood kwamen uit de Koomen Stichting stapte toen de breuk met Henny Rückert in de Stichting Sportevenementen zich voltrok? „Ik denk", dicteert Louwmans, „dat u het het best zo kunt formuleren: door een samenloop van omstandigheden waarin de factor tijd van betekenis was, leek het beter om een stap terug te doen". Dan is oud-wielrenner Rini Wagtmans heel wat directer. Op 16 januari 1986, tien dagen na de eerste vergadering, schreef hij de volgende brief: „Na een en ander goed te hebben overwogen ben ik tot het besluit gekomen niet mee te kunnen fungeren in de door u beoogde Stichting. Mijn werkzaamheden zijn van dien aard dat ik alle beschikbare tijd aan de opbouw van mijn bedrijf dien te besteden". Wagtmans nu: „Toen ik daar zat en die plannen hoorde, dacht ik: heren, waar zijn we mee bezig? Trouwens, dat heb ik ze gezegd ook want ik houd niet van omwegen. Ik kon m'n oren niet geloven. Stel je voor, een stelletje notabelen dat over een accommodatie van 35 miljoen zit te praten alsof't niks is.Vijfendertig miljoen, op te brengen door de burgerij. Terwijl de maatschappij het al zo slecht heeft. Allerlei filosofietjes over televisie-acties, en dat in een periode waarin de ene campagne mislukte en de ander in opspraak kwam door verdeelsleutels. Het was pure dagdromerij op die vergadering. Ik wilde me graag inspannen voor iets waaraan de naam van Theo Koomen werd vastgekoppeld, maar dit... Ik heb gezegd: heren, ik ben niet meer bereid en ik zal u dat per brief meedelen". De naam van ex-scheidsrechter Frans Derks heeft lang tegen diens bedoelingen op de lijst gestaan. Hij wees het verzoek van Rückert om voorzitter te worden af, maar stond stilzwijgend toe dat hij in het ere-comitë werd genoemd omdat Rückert zijn naam aantrekkelijk vond voor de buitenwereld. Via publikaties nam hij er kennis van dat hij thans is afgevoerd. Een vergadering woonde hij nooit bij, maar de notulen werden hem wel toegestuurd. „Tot dat ophield en ik dacht: het is dus afgelopen met die stichting. Ik was dan ook verrast door de berichten over Utrecht". Waarom wilde Derks niet? „Ik ben van nature positief ingesteld ten aanzien van dit soort initiatieven, maar het plan van de Koomen Stichting vond iken dat vind ik nog—absoluut onhaalbaar. Daarbijhet is me een te commercieel gedoe rond de persoon Theo Koomen. Waarom niet een fonds of een prijs ingesteld op een School voor de Journalistiek? Dat zou beter passen". Ook verdwenen: oud-wielrenner Gerard Koel, als NOS-gelegenheidschauffeur een man die veel optrok met Theo Koomen. Koel: „Tja, mijn naam stond op de lijst, maar ikheb vanaf het begin gezegd: Henny, daar ben ik geen man voor. Vergaderen en dat gedoe, is niks voor mijTot m'n verbazing was ik ineens voorzitter van een commissie. Ik weet niet eens meer welke". De journalisten wier naam op de eerste stencils van Rückert stonden, zijn allen verdwenen: Anton Witkamp, Charles Taylor en Jaap. Uit het comité van aanbeveling verdween ook Henk van Delft, de toenmalige secretaris van de Alternatieve Elfsteden Tocht, welke organisatie de Stichting Sportevenementen van Rückert en Louwmans juridisch aanpakte. Van Delft: „Hun totale opstelling was voor mij aanleiding om te zeggen: jongens bekijk het maar, ik ga uit dat Theo Koomen Fonds". Omdat ook de naamgevingen van de verschillende deel-groepen nogal eens wisselden, is de voorzitter van de KNWU, Piet van der Molen (commissaris van politie in Hilversum) even het spoor bijster. „Eh... Ik zit in het comité van aanbeveling, is het niet?" Nee, u zit in het erecomité. Er is geen comité van aanbeveling meer. „Ach zo..". Niet verwonderlijk, die verwarring. In totaal stapten 15 leden op, maar de hoogste autoriteit bleef: minister Ed Nijpels, lid van het erecomité waar hij in gezelschap is van bekende Nederlanders als Peter Post („Nee, ik woon geen vergadering bijTijdgebrek"), Harry van den Bergh en Anton Geesink. Van het tijdschema voor de verwezenlijking van het Theo Koomen-project klopt intussen niets meer. In deze periode had de eerste fase van de bouw afgerond moeten zijn; de opening was voorzien in juli 1988. De oriënterende gesprekken met gemeentebesturen kostten meer tijd dan de planbureaus en Rückert konden vermoeden. Maar het is ook niet niks, wat er op papier staat. „Een grootschalig sport- en recreatiecentrum", aldus de doelstelling. De invulling is duizelingwekkend: een complex van zeven onderdelen met o.a. een indoor atletiek- en wielerbaan, een ijshal, een sportmedisch centrum, een TNO voor sportaangelegenheden, een opleidingscentrum voor jonge talentvolle sporters, een educatief centrum („het horloge van Wim van Est, de vogelpoep van Hilbert van der Duim etc"., zo verduidelijkt het lijvige rapport/plan), overnachtingsaccommodatie. Dat alles, om de exploitatie dekkend te maken, gevat in de commerciële opzet van congres- en vergaderruimten, winkel- en kantoorpanden. „Maar", zegt Rückert, „het kan natuurlijk ook minder. Als er in Utrecht een wielerbaan is te realiseren naast de bestaande ijsbaan, hebben we ons doel al bereikt. Want primair gaat het daar om: fietsen en schaatsen, de sporten van Theo". Aangetrokken vooral door het onderdeel 'opleidingscentrum' toonde Eindhoven een belangstelling die tot resultaat leek te leiden. Dries van Agt is er bij een presentatie aan te pas gekomen en burgemeester Borie van Eindhoven, zoals onlangsna het terugtrekken van Eindhovenin Utrecht ook weer de Commissaris van de Koningin. De onderhandelingen in Eindhoven verliepen onder het voorzitterschap van de heer Breukink, die terugblikkend zegt: „Ik denk dat ons plan te groot was, ons enthousiasme te groot en ons optimisme te groot". Henny Rückert houdt het op het vertrek van burgemeester Borie. „Toen die wegging, was het bekeken. Hij wilde wel, maar zijn ambtenaren zagen het niet zitten. Gelukkig is er een wijk naar Theo genoemd. Dat hebben we er in elk geval aan overgehouden". De verantwoordelijke wethouder in Eindhoven, P. van den Baar: „Wat een kletskoek. Er is hier helemaal geen wijk vernoemd naar Theo Koomen. En wat het niet doorgaan betreft: de struikelblokken waren de persoon Rückert en de exploitatie-opzet. Wij hebben altijd moeite gehad met Rückerts commerciële belangen door zijn eigen onderneming. Die verwevenheid. Dat Rückert hier later zou kunnen gaan mee organiseren, zagen wij niet zitten, maar daar viel met hem niet over te praten. Dat weigerde hijToen we vragen stelden over de exploitatie, stapte Rückert daar nogal snel overheen. Hij zei: als de gemeente garant gaat staan, kunnen we bij de banken terecht en als de gemeente zich ook garant stelt voor het exploitatie-tekort dan is het geheel haalbaar. Nou vraag ik u..". De heer Van Breemen zat nog niet zo lang op de voorzittersstoel van de Stichting Theo Koomen Fonds, of Utrecht diende zich aan als mogelijke vestigingsplaats. Van Breemen: „We waren er verbaasd over dat ons zo snel steun werd toegezegd". Hij niet alleen. Ook de gemeenteraad toonde zich verrast (onaangenaam) over het krediet van 50.000 gulden voor een haalbaarheidsonderzoek. Dat was ook het geval bij Gedeputeerde Staten, in welk college Erica Terpstra grote bedenkingen had onder verwijzing naar de noodlijdende situaties van vergelijkbare sportaccommodaties in Nederland. De kredietverlenining is aan stevige discussie onderhevig en moet nog worden goedgekeurd. Erica Terpstra: „Het is allemaal erg vaag onderbouwd en dan gaan wij geen ja zeggen". Het dagelijks bestuur van de provincie en de gemeente reageerden in woord en daad (een peloton autoriteiten bij de presentatie) op inderdaad een vaag plan. Beter gezegd: op géén plan, want dat blijkt er niet te zijn. Woordvoerder G. Beekers van het bureau Kappelhoff waar het 'haalbaarheids-onderzoek' aan werd toebedacht: „Het is helemaal niet zo dat het bestaande plan van de Stichting Theo Koomen Fonds als uitgangspunt geldt. Ik denk dat we daar elementen uit zullen nemen. Samen met de wensen van Utrecht en van het Theo Koomen Fonds gaan we de eerste opzet maken. Met die mensen moeten we nog gesprekken hebben". Er is dus geen concreet plan? „Inderdaad. Er is geen concreet plan". Stichtings-voorzitter Van Breemen: „Ik denk dat als het in Utrecht niet haalbaar blijkt, dat we dan moeten afnokken. Als het daar niet kan, waar dan wel? We hebben te weinig middelen om zelf van de grond te komen". En Henny Rückert?Al moet ik er m'n hele bezit voor verkopen, ik ga door. Desnoods m'n kop eraf, maar er zal een sportcomplex komen in de geest die ik voorsta. Theo Koomen en ik zijn in de uren, dagen, weken, die we samen op reportage waren dikke vrienden geworden. Een fantastische man. Daarom doe ik dit allemaal". „Als Theo het allemaal eens wist... Hij zou zich omdraaien in z'ngraf'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 31