X 70 JAAR NA DATO russische hoop en verwachting PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PAGINA 27 rekening verstild opgave alexander münninghoff PZC k \NEEK ZATERDAG 31 OKTOBER 1987 Hebt u gisteren naar de tv gekeken? En hebt u gehoord wat ze allemaal Stalin zeiden?" De Rus naast mij in de van mijn flatgebouw is doorgaans niet spraakzaam type, maar nu struikelt hij ia over zijn woorden. Het was dan ook tniks, wat de staatstelevisie de vorige ind aan het kijkerspubliek had laten In een documentaire over raketten en «bommen, 'Risico' geheten, toonde o.a. de bekende beelden van mensen in 1953 in huilen uitbarstten toen zij het uws van Stalins dood vernamen. „De nsen huilen, maar ze kenden de arheid omtrent Stalin niet", zei de nmentaarstem droogjes, awelijks was men in de huiskamers van erbijstering bekomen, of daar kwam, ir het eerst na zijn altijd verzwegen dood >r een Stalinistisch vuurpeloton in 1937, arschalk Toechatsjevski in beeld. En na n beroemde geleerden als Toepole v en roljov, van wie de commentator vertelde ze hun militaire raketonderzoeken tendeels in de gevangenissen van Stalin lden moeten verrichten, wat voor zeer kijkers een geweldige schok moet zijn eest. alsof dat nog niet genoeg was, liet men bekende filmpje van de terugkeer van imonaut Joeri Gagarin dit keer wel de spronkelijke minuut langer doorlopen, latje nu kon zien dat hij aan het eind van oper door een geëmotioneerde Nikita oesjtsjov werd omhelsd. Diens akteristieke boerenkop was de laatste 23 ral evenmin op de Sovjet-buis ignaleerd. Een vriend van mij vertelde, ze na afloop van de documentaire bij in de huiskamer spontaan hadden pplaudisseerd. is duidelijk, dat zo'n voor jet-begrippen uiterst spectaculaire film t zonder bedoeling wordt uitgezonden, nstaande maandagochtend om tien uur atselijke tijd zal partijleider Michail rbatsjov in het Kremlin voor een gehoor zo'n 6000 genodigden, waaronder 900 tenlandse gedelegeerden, een levoering houden ter herdenking van het dat de oktober-revolutie 70 jaar geleden ;on. rbatsjov zelfheeft verklaard, dat hij in vakantie aan zijn tekst heeft gewerkt en er 'het een en ander aan nieuws' in zou ;en. Met andere woorden: het inmiddels rende verhaal over de perestrojka en de snost zal niet voor de zoveelste keer rden afgedraaid. ids vorige week woensdag, toen het ntraal Comité van de communistische rtij van de Sovjet-Unie onaangekondigd ihele dag plenair bijeenkwam, zijn de uchten hier in Moskou tot een praktisch tstaand feit verheven: op dat plenum zou irbatsjov zijn tekst hebben uitgeprobeerd zou hij, op enkele marginale correcties na, tgroene licht hebben gekregen om a.s. landag die tekst wereldkundig te maken. n tl ze gemeen gaat men er van uit, dat rbatsjov definitief gaat afrekenen met alin en het Stalinisme en wel zodanig, dat mand het ooit meer in zijn hoofd zal len om met nostalgische praatjes over jeger aan te komen. De tv-documentaire afgelopen maandag lijkt een voorbode deze historische afrekening te zijn. elk geval zullen we het spektakelstuk eet kunnen meemaken, want waar roesjtsjov in 1956 zijn befaamde Stalinrede (waarin overigens nog heel it van de dictator overeind bleef) in het heim op een partijcongres hield, gooit irbatsjov in naam van de glasnost de men open en spreekt hij direct op de tv. el verfrissend, en dat geldt ook voor een der onderdeel van de komende rdenkingsweek: op woensdag en nderdag zullen de gedelegeerden 'ormeel en zonder dat er agenda is gezet )gen discussiëren over alles wat hun langrijk toeschijnt. Ook dat is in de vjet-partij geschiedenis nog nooit rtoond. 'or de geïmporteerde buitenlander is al opwinding over het verleden misschien 1 begrijpelijk, maar zeker niet geheel /oelbaar. Terwijl wij in het westen vooral aandacht richten op het boek over de restrojka en de vrede dat Gorbatsjov naar zegt persoonlijk heeft geschreven en t morgen in Moskou aan de pers zal irden uitgereikt, halen de Russen daar n schouders over op. „Je denkt toch zeker t dat hij over de perestrojka en de twapening nog iets nieuws kan zeggen?", formeerde een kennis. „Voor ons zijn die nde vlekken in de geschiedenis veel langrijken Praktisch iedereen heeft direct indirect wel met het Stalinisme te maken had. Als daar nu geen duidelijke taal over >rdt gesproken, blijven we met dat rgiftigde verleden vol onduidelijkheden ten. En hoe kun je dan ooit van de mensen rlangen, dat zijalsof er niets gebeurd is, 1 enthousiasme mee gaan doen met de rvormingen? Psychologisch is een ondige afbraak van Stalin een voorwaarde ior het nieuwe elan, dat Gorbatsjov van de ensen vraagt. We moeten heel zeker weten it het spook van de dictatuur verdreven is. ant als er nog een kiertje openblijft kan het rugkomen". eze redenering valt in gesprekken met assen in alle toonaarden te beluisteren, met name in kringen van de telligentsia waar men sterk op de hand in Gorbatsjov en zijn nieuwe ideeën is, aar vreest dat hij, als hij niet tot een Soureuze veroordeling van Stalin 'ergaat, uiteindelijk ook met zijn r vormingspoli tiek het schip in zal gaan. la maar na", zegt Sergejeen jonge genieur, „wathebben de twee jaar irestrojka tot nu toe gebracht. De mensen ogen niet meer drinken, wat ze knap Stalin en Chroetsjov: de afrekening lijkt dichtbij. vervelend vinden. Ze moeten harder werken en worden aangespoord om zelf initiatieven te nemen- twee dingen die ze in de loop van 70 jaar communisme totaal verleerd zijn. De bureaucratie is een afschuifsysteem waarbij iedereen juist probeert het initiatief te mijden en zo min mogelijk uit te voeren, zo gaat het al generaties lang. En als klap op de vuurpijl komt dan nog, dat met al die mooie verhalen over perestrojka de lonen niet wezenlijk verbeterd zijn, maar daarentegen de prijzen wel omhoog gaan en het aanbod in de winkels terugloopt. En dan is dat in Moskou nog redelij k vergeleken bij wat er op het platteland gebeurt. De mensen zijn dit gaan inzien. De toespraken van Gorbatsjov nemen in aantal en lengte toe, wat geen goed teken is. De inhoud blijft dezelfde: er komt een stralende toekomst, als... maar als de mensen om zich heen kijken zien ze dezelfde misère van altijd. Dus moet Gorbatsjov nu een echte shocktherapie toepassen en dat kan hij alleen maar als hij Stalin met wortel en tak uitroeit. En dan mag hij wat mij betreft ook Brezjnev in één keer mee afvoe ren". Over Brezjnev hoor je in deze verwachtingsvolle dagen eigenlijk nauwelijks iets. Iedereen is het er wel over eens, dat onder hem de bureaucratie zich heeft geformeerd tot de praktisch ondoordringbare laag van 20 miljoen ambtenaren die er een maand over doen om een stempel te zetten en de rest van de tijd hun potloden zitten te slijpen, ondertussen er voor wakend dat de serene rust ten burele niet door daadkrachtige individuen wordt verstoord. Gorbatsjov, die net als alle topfunctionarissen die verstikkende sfeer van binnenuit kent omdat ook hij daar zijn carrière is begonnen, verklaarde onlangs op een bijeenkomst in Moermansk de oorlog aan deze groep 'in hun verstilde bureaus met tapijten en glanzende parketten', zoals hij trefzeker sneerde. Voor het eind van dit jaar, zo kondigde hij aan, zal er binnen de partij de balans worden opgemaakt wie metterdaad mee wil doen met de hervormingen. „Wie dan nog blijft toekijken kan vertrekken", liet de dynamische leider grimmig weten. Die strijd, zo is de indruk, moet hij wel behoedzaam voeren. Een al te forse deconfiture van Brezjnev zou zoveel nog betrekkelijk jonge bureaucraten uit die tijd in de verdachtenbank brengen, dat ook de huidige weifelaars onder hen de stekels zouden gaan opzetten en zich vol bitterheid zouden gaan ingraven, wat in het op tempo brengen van de hervormingen contraproduktief zou uitpakken. Vandaar dat Brezjnev hoogstwaarschijnlijk hier en daar een milde oorveeg zal krijgen a.s. maandag, maar niet meer dan dat. Gorbatsjov, het nieuwe gezicht. Ondertussen vraag je je als buitenstaander, samen met zeer veel Russen overigens, wel af waar Gorbatsjov de overtuiging vandaan haalt dat het communisme als filosofie en maatschappijvorm als zodanig toch in haar meest pure vorm het potentieel in huis heeft om miljoenen mensen van een in materieel opzicht goed bestaan te voorzien. Als je om je heen kijkt zie je dat de firma USSR na 70 jaar- minder dan een oogwenk in de geschiedenis - krakend en piepend tot stilstand is gekomen. Het is eigenlijk exact hetzelfde beeld dat ik geregeld in werkelijkheid in de straten van deze sombere wereldstad tegenkom: een autobus die het heeft begeven en de inzittenden wachten gelaten af of de chauffeur er in zal slagen het overjarige mechanisme weer op gang te krijgen. Weinig is er echt gelukt, als je in alle eerlijkheid terugkijkt. Het is de grote verdienste van deze tijd, dat het falen nu ook eerlijk wordt toegegeven. De gratis gezondheidszorg, waarmee zo vele jaren geschermd wordt, is door de Sovjet-pers ontmaskerd als een volstrekt onvoldoende functionerende branche waarin de patiënt, wil hij van een werkelijk goede behandeling verzekerd zijn, beslist extra geld op zak moet hebben. De kindersterfte blijft intussen nog maar net onder die van een ontwikkelingsland als Thailand. Een groot deel van de woningen is sterk verwaarloosd, nog afgezien van het feit dat men hier onmogelijk klein behuisd is. Nadat vorig jaar een heel gezin te pletter viel omdat het balkon afbrak, durven vrienden van mij in hun flat niet meer te zonnen. Er wonen nog steeds mensen in 'komoenalki', volgepropte barakken met een gezamenlijke keuken en een hoop onderlinge onmin. Er is momenteel geen tandpasta te krijgen in Moskou, evenmin als kinderkleding en -schoenen. De lijst van de 'defitsitnyje'-produkten zou eindeloos kunnen worden uitgebreid. Mensen staan in lusteloze rijen, en echt niet omdat ze het leuk vinden - ze haten het als de pest, vinden het vernederend, klagen steen en been. Ondanks de anti-alcoholcampagne staan er 's avonds weer steeds meer volgegoten kameraden het verkeer te regelen - de pers blijft melding maken van mensen die zich letterlijk dood gezopen hebben aan de 'samogon', de zelfgestookte rotzooi waarvan iedereen een 'geheim' recept heeft. Enquêtes - een nieuwlichterij in het kader van de glasnost-wijzen uit, dat op de fabrieken het management nog wel enigszins in de perestrojka gelooft, maar dat op de werkvloer de overtuiging grotendeels ontbreekt. Iedereen ziet immers dat er niks verandert. Ik was erbij hoe in een 'supermarkt' (bij ons zou die ruimte voor openbare dienstverlening zijn afgekeurd wegens ontoelaatbare smerigheid) de mensen twee uur in de rij stonden voor vlees. Tenslotte ging er een luik open en begon een vrouw, intussen doorpratend met een collega naast haar, grote hompen in een soort trog te gooien. Ogenblikkelijk ontstonden er ruzies, scheldpartijen, handgemeen. Er drongen mensen voor op een manier die bij ons niet getolereerd zou worden, het was een werkelijk gevecht. Een relatie tussen klant en verkoper bestond er niet - op vragen van het publiek werd aan gene zij de van de trog niet gereageerd en tenslotte ging het luik met een klap weer dicht. Dat is de heersende werkelijkheid in de Sovjet-Unie. De mensen hier houden in het dagelijks verkeer niet van elkaar, staan elkaar in de weg, men is grof, ongeïnteresseerd, snauwerig. De laatste keer dat er van saamhorigheidsgevoel sprake was, was in de Tweede Wereldoorlog - de oudere generatie kan daar met een ondefinieerbaar soort weemoed, dwars door alle ellende heen, over spreken. En nu komt daar opeens Michail Gorbatsjov. Behalve dat hij streeft naar een atoomwapenvri je wereld vóór het jaar 2000 (dat is hier onder de gewone mensen echt niet de eerste zorg, niemand spreekt Engels, laatstaan dat ze een Amerikaan hebben gezien - het vijandbeeld is volstrekt kunstmatig) zegt hij ook dingen als 'elk Sovjet-gezin zal vóór het jaar 2000 een eigen huis hebben'. Ik sprak onlangs met een ambtenaar van de propaganda-afdeling van Moskou, en die noemde dat een 'kolossale' opgave - zijn gelaatsuitdrukking wees er op, dat hij dit doel niet haalbaar achtte. Zo zijn er wel meer richtlijnen die op subtop-niveau misschien al als onverwezenlijkbaar worden beschouwd. Meer dan 1500 ondernemingen in de USSR worden momenteel gecontroleerd door de 'gosprijomka', een controleploeg, die aan het eind van de produktielijn het afgeleverde produkt op zijn kwaliteit controleert. Deugt het niet, dan koopt de staat (nog steeds de enige afnemer) de partij niet op en omdat de meeste van die bedrijven sinds begin dit jaar officieel zelfstandig zijn, gaat dat dan ten koste van de inkomsten en dus van de premies voor de arbeiders. In principe een goed idee, maar het heeft wel tot stakingen geleid, omdt de brigades elkaar onderling laksheid verweten, in loon achteruit gingen en er intussen niet uit konden komen, wie nou de schuld van de wanprestatie kon worden aangerekend. Ook op het gebied van de individuele werkzaamheid, het particuliere initiatief dat sinds 1 mei van dit jaar per wet is toegestaan in een flink aantal sectoren, is de realisatie van de perestrojka-gedachte ver te zoeken. Er zijn pas een kwart miljoen Sovjet-burgers die zich hebben aangemeld als kleine ondernemer. De rest kijkt de kat uit de boom. En niet ten onrechtehet regent aangiftes bij de politie, dat die en die burger voor eigen baat zijn zelf-gekweekte tomaten verkoopt en zich dus over de ruggen van de eerlijke arbeiders wil verrijken- en niet zelden gaat de politie daar op in. Dit is een land waarin men er, bij gebrek aan beter perspectief, de voorkeur aan geeft allemaal even gebrekkig te leven en er dus voor waakt, dat de ander het niet beter krijgt. Die fundamenteel negatieve houding (in het Westen streven wij immers na het beter dan de anderte krijgen, indien mogelijk) is alom verspreid en staat de perestrojka duchtig in de weg. Daar staat een heilig geloof van Michail Gorbatsjov en zijn geestverwanten (niemand weet hoeveel het er precies zijn) tegenover. Zijn studiegenoot op de rechtenfaculteit aan de Lomonosov-uni versiteit in Moskou, de latere Tsjechische minister Zdenek Mlynar, herinnerde zich dat van al zijn mede-studenten alleen Gorbatsjov oprecht in de leer van Marx en Lenin geloofde. En Mlynar zelf natuurlijk, de domme buitenlander, zoals hij zelf zegt. Nu horen we Gorbatsjovs toespraken, waarin hij het steevast heeft over de 'enorme potentiëlen' van het socialisme, die door allerlei oorzaken nooit volledig zijn benut. Als het aan hem ligt zal dat nu wel gebeuren. Het ligt niet aan het systeem, zegt hij Allerlei Sovjet-historici - ze zijn dezer dagen veel aan het woord - vallen hem bij en verklaren de niet te ontkennen achterstand van de Sovjet-Unie (behalve op militair gebied natuurlijk) uit de interventie ten tijde van de burgeroorlog, uit de vijandige houding in het algemeen van de kapitalistische wereld, uit de schade van679 miljard roebel en 22 miljoen mensenlevens die het land in de Tweede Wereldoorlog heeft geleden. „Die cijfers zijn voor ons veel belangrijker dan voor u", beet de historicus prof. Poljakov vorige week het buitenlandse perskorps toe. Misschien heeft hij gelijk. Misschien past het ons westerlingen niet om dit dramatische Derde Wereld-land met een militair waterhoofd op haar tekortkomingen te wijzen. Maar we hebben hier te maken met een leider die tot zaken wil komen, hoe beklagenswaardig zijn achterland er ook uitziet. Vanwege de raketten telt de Sovjet-Unie nog steeds als nummer één mee, en het is de diepste wens van de huidige decision-makers in dit land, dat ook voor de rest hun staat voor volwaardig zal worden aangezien. De komende viering van de 70-jarige Oktoberrevolutie, met Lenin als een soort God alom aanwezig op de achtergrond, zal door de toespraak van Gorbatsjov aan dit proces een geloofwaardig begin moeten geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 27