Rijkaard moet naar Nederland terugkeren Akkoord militaire hulp Egypte aan Kuwayt in de maak Suriname organiseert verkiezingsreferendum Man rijdt met auto de sociale dienst binnen n vandaag eld China en ovjetunie in anaaltunnel 98 VVD en PvdA niet tevreden over informatie afslanking rijk EVEN NAAR JAC. HERMANS ANDIJVIE SPEKLAPJES Mwi-prus&Maxi-keus dio-activiteit Brazilië Gedetineerden Breda ontsnapt MAGERE Belgisch gerecht neemt dia's van Herald in beslag inhoudend droog Oe jaargang no. 252 iandag 26 oktober 1987 Kunstwereld looneisen Eervormingen Bierwedstrijd Oranje Koploper Voorziter IN RUIL VOOR RENTELOZE LENINGEN SHULTZ OPTIMISTISCHER BRUSSEL De afronding van een akkoord over de verwijde ring van alle raketten voor de middellange en kortere afstand uit Europa is nog slechts „een kwestie van weken". Het moge lijk niet doorgaan van een topontmoeting in Washington tus sen de president Reagan en Sovjet-partijleider Gorbatsjov staat daar helemaal los van. Vertekend Vervolgtop wee doden door Woensdrecht Sovjet-reactie België WAARNEMERS NEDERLAND WELKOM Waarnemers kilo erst plaatselijke mist, overigens |roog en enige tijd zonnig. Maximum imperatuur rond 13 graden. Wind lidoostmeest matig tot vrij krachtig. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. PROVINCIAL fePZC Hees van Twist, eindredacteur tunst en cultuur bij de Vara, verwondert zich over het lunstwereldje: Je vraagt je wel tens af: waar hebben ze het over? PAGINA 2 Premier Lubbers meent dat looneisen een afname van de werkloosheid zullen belemme ren. PAGINA 3 Be Poolse regering is fors afge slankt: er komt een referen- ium over politieke en economi sche hervormingen. PAGINA 3 Protesten van verschillende in stanties hebben het aantal deelnemers aan de bierwed strijd in Clinge gehalveerd. PAGINA 5 Sinus Michels, nog niet zo lang geleden druk bezig de Zeister bossen te ontvluchten, voelt zich momenteel bij de KNVB als een vis in het water. Nu Oranje zich vrijwel zeker heeft geplaatst voor de eindronde van het Europees Kampioen schap krijgt hij bij de Voetbal bond alles gedaan. Dit week einde was het Nederlands elf tal bijeen en won met 4-2 van Haarlem. PAGINA 9 Oostkapelle doet het verras send goed in de tweede klas van het zaterdagvoetbal. Ter- ivijl de ploeg degradatiezorgen waren voorspeld, gaat het elf- lal momenteel mede aan de lei ding. PAGINA 13 Het eind van de bestuurlijke crisis in het district Zeeland van de KNWU (Wielren Unie) is in zicht. Pierre Eijsackers uit Terneuzen wordt vrijwel zeker ie nieuwe voorzitter. PAGINA 16 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 AMSTERDAM (ANP) Frank Rijkaard, de in problemen geraakte in ternational van Ajax, moet maandag uit Por tugal naar Nederland te rugkeren. Ton Harmsen, de voorzitter van Ajax, heeft zijn werknemer dit weekeinde gesom meerd uit Lissabon te rug te komen. Rijkaard was met toe stemming van Ajax naar de Portugese hoofdstad gegaan voor onderhan delingen met Sporting Lissabon, de voornaam ste kandidaat-werkge ver voor de 25-jarige voetballer. Na zijn aankomst in Lis sabon verklaarde Rij kaard vrijdagmorgen ge komen te zijn om te trai nen. Een dag later kreeg Rijkaard al een trai ningsverbod van Ajax, dat zijn topspeler de uit drukkelijke opdracht had gegeven slechts voor onderhandelingen naar Portugal te mogen vertrekken. „Hij is daar niet heen ge stuurd om te trainen. Daarom heeft hij de op dracht gehad naar Ne derland terug te keren. Maandag vliegt Rij kaard al terug. Er zal dan ook wel een gesprek vol gen. Maar zulke gesprek ken hebben we elke dag met hem", was het com mentaar van algemeen directeur Arie van Eij- den op de ontwikkelin gen rond de dure kracht, die niet de opdracht zal krijgen in Amsterdam weer in training te gaan. Foto: Frank Rijkaard rechtstrainde vrijdag en zaterdag bij Sporting Lissabon, waar ook Pe ter Houtman (links) in dienst is. LONDEN (AFP) Er wordt momen teel gewerkt aan een geheim akkoord voor Egyptische militaire bijstand aan het diverse malen door Iran aan gevallen Kuwayt. Egypte zou in ruil hiervoor van diverse Golfstaten fi nanciële hulp krijgen. Dit heeft het Britse blad Sunday Times in zijn edi tie van zondag gemeld. In het kader van dit akkoord zal Egyp te tot 20 miljard dollar ontvangen in de vorm van renteloze leningen van Sau- diarabië, dat daarbij medewerking heeft van Kuwayt en de Verenigde Arabische Emiraten. Akkoord is nog kwestie van weken (Van onze correspondent) De Amerikaanse minister van buiten landse zaken George Shultz zei zater dag in Brussel uit te gaan van onderte kening voor het einde van dit jaar. „Het is een zeer belangrijk akkoord en het is natuurlijk wenselijk dat het wordt getekend door de twee leiders die er verantwoordelijk voor zijn. Maar als het niet op een top kan dan vinden we wel een andere manier". Shultz bracht op het NAVO-hoofd- kwartier verslag uit aan zijn NAVO- collega's van zijn gesprekken in Mos kou met zijn Sovjet-collega Shevard nadze en partijleider Gorbatsjov. Shultz was veel optimistischer over de kansen voor het ontwapenings- overleg, dan de eerste berichten die vrijdagavond na het eind van zijn be zoek uit Moskou waren gekomen. De Nederlandse minister Hans van den Broek zei dat die berichten vooral 'vertekend' waren door de teleurstel ling over het feit dat geen datum voor een top was vastgesteld. NDEN (RTR/DPA) Banken in 'na en de Sovjetunie zullen in to- 1105 miljoen pond sterling (onge- f 350 miljoen gulden) lenen voor financiering van de spoorwegtun- onder Het Kanaal, ereenkomsten hiertoe zullen bin- tien dagen worden ondertekend, is zaterdag meegedeeld door een ordvoerder van Eurotunnel, het "ortium dat is belast met de uit- hng van het project. Russiche Narodny Bank zal 65 mil- "pond lenen en de Chinese centrale k en Citic Industrial Bank uit Chi- samen veertig miljoen pond. De to etasten van het project worden ge el op zes miljard pond (20,1 mil- d gulden). Er is in de financiering een gat van 750 miljoen pond. Eu- nnel wil dat opvullen door volgen- roaand met een aandelenemissie te men. 0 DE JANEIRO (AFP) Twee van elf mensen die eind september in Braziliaanse stad Goiania ernstig "'actief besmet raakten door aan- "ig met cesium 137 zijn vrijdag in 'marinehospitaal in Rio de Janeiro wieden. De slachtoffers waren op 3 'ober met besmettingsverschijnse- "Pgenomen. gaat om Maria Gabriela Ferreira "aar zesjarig dochtertje De toe- W van tien anderen, onder wie haar 'genoot, de schroothandelaar die maand geleden een metalen doos radioactieve stof openmaakte af- hstig uit het instituut voor radio- rapie van Goiania, is kritiek. Ruim mensen zijn door de radioactieve m meer of mindere mate besmet raakt. „Er ligt een open uitnodiging van pre sident Reagan. Het is aan partijleider Gorbatsjov om die te aanvaarden", aldus Shultz. De Amerikaan zei wel dat Gorbatsjov de mogelijkheid van een top voor het einde van dit jaar na drukkelijk heeft opengehouden. De DUBAYY/WASHINGTON (RTR) Een Iraanse oorlogsbodem heeft zater dag in het zuiden van de Perzische Golf bij Dubay een bijna 40.000 ton metende Panamese olietanker beschoten. Dit is in scheepvaartkringen in de regio vernomen. Er brak brand uit in de machinekamer, maar er vielen geen gewonden. De tanker Prosper Venture L heeft drie gaten in de stuur boordzijde en is voor anker gegaan. Foto: Een bemanningslid bekijkt een van de gaten in de opbouw. Sovjet-leider heeft zelfs al gezin speeld op een vervolg-top in Moskou in het voorjaar van 1988. Amerikanen en Russen zijn het er vol gens Shultz over eens dat alle middel- lange-afstandsraketten (de SS-20's, kruisraketten en Pershings-2 met een bereik tussen 1000 en 5000 km) drie jaar na het in werking treden van het akkoord moeten zijn verwijderd. De Russen wilden eerst een termijn van vijfjaar. Voor de raketten met een kor ter bereik (500-1000 km) is een termijn van maximaal anderhalf jaar afge sproken. Ook over de controle op de naleving van dat akkoord is men het eens, hier over bestaan nog slechts wat jurdische problemen. De Nederlandse minister Hans van de Broek toonde voldoening over wat in Moskou is bereikt. Hij zei dat Neder land zich „aktief geduldig" zal moe ten tonen en de „bezigheidstherapie ten aanzien van het praten over Woensdrecht tot een minimum moet beperken". De werkzaamheden aan de basis in Woensdrecht gaan intus sen gewoon door. Maar van den Broek noemde het wel in hoge mate onwaar schijnlijk dat in Woensdrecht gedu rende de driejarige looptijd van een eventueel INF-akkoord toch kruisra ketten geplaatst zullen worden. AERDENHOUT Journalisten wachten voor het huis van de heer Albert Heijn in Aerdenhout op nieuws over de ontvoering. HAARLEM (ANP) Er is de afgelopen dagen geen le vensteken ontvangen van de ontvoerde Ahold-topman Gerrit Jan Heijn. Zondagmiddag was daarvan in elk geval nog geen sprake, zo is duidelijk geworden, hoe wel de politie en de familie hun informatiestop in deze zaak handhaafden. Een (laatste) levensteken voor de overhandiging van het hele losgeld werd vrijdag gevraagd in een kleine krantenadvertentie. Dat levensteken zou moeten zijn het antwoord op de vraag: „Hoe heette de zwarte kruier op Sint Maarten?". Alleen Heijn (en niet zijn ontvoer ders) zou dat antwoord weten. De advertentie was er een in de reeks geheimzinnige boodschappen in een aantal landelijke dagbladen tus sen ene „Johan" (de familie Heijn) en „Maria" (de kid nappers). Opvallend is dat de meeste boodschappen tot nu toe gericht waren aan „Maria". Hoe de ontvoerders reageren, is niet bekend. Het was zondag de 47ste dag van de ontvoering. De ont voerders zouden volgens een aantal kranten naast los geld ook diamanten willen. Het akkoord is in de afgelopen weken onderwerp van besprekingen geweest. Het jongste overleg vond volgens de Sunday Times zaterdag in Ar-Riyad plaats in aanwezigheid van de minis ters van buitenlandse zaken en van economische zaken uit alle Golfsta ten. Volgens het blad, dat Arabische diplo maten als bron noemt, zouden vorige week rond 70 Egyptische piloten, ver gezeld van adviseurs en technici, in Kuwayt zijn gearriveerd. Zij voegden zich daar bij een contingent Egypti sche militaire experts dat al in Ku wayt verblijft om de materile behoef ten van dit land te onderzoeken. Egyp te verleent al omvangrijke militaire hulp aan Iraq en Egyptische piloten zijn in Iraq gestationeerd, aldus de Sunday Times. De Sovjetrussische ambassadeur in Kuwayt, Ernest Sverev, heeft de Iraanse „agressie" tegen Kuwayt krachtig veroordeeld. Hij sprak in een zaterdag gepubliceerd vraagge sprek met de Kuwaytse krant Al-An- baa' van „onverantwoordelijke en on toelaatbare" acties. Het Sovjetministerie van buitenland se zaken in Moskou distantieerde zich zaterdag ook al van de Iraanse raket- aanval van donderdag op het belang rijkste Kuwaytse olielaadstation, zon der echter Iran met name als schuldige aan te wijzen. In een door het officiële persburea TASS verspreide verkla ring worden gewapende acties tegen het neutrale Kuwayt veroordeeld. De Belgische minister van defensie, Francois-Xavier de Donnea, komt vandaag naar Den Haag voor overleg met zijn Nederlandse en Britse colle ga's. Hij wil praten over de samenwer king van de marineschepen van de drie landen in de Golf. De Belgische schepen zullen uiterlijk na ongeveer 4,5 maand naar België te rugkeren, zo heeft de minister ver klaard. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) De Surinaamse regeringsleider Desi Bouterse en het Topberaad hebben besloten het vraagstuk van verkiezin gen in de oorlogsgebieden aan een re ferendum te onderwerpen. Dit heeft Bouterse zaterdagavond meegedeeld na een bijna tien uur durende verga dering met het Topberaad. De regering wil een volksuitspraak van de bewoners van Brokopondo, Marowijne en Sipaliwini, terwijl het Topberaad aandringt op een uit spraak van de kiesgerechtigden in het hele land. Maandag om uiterlijk twaalf uur zal worden bekendgemaakt of het om een volksstemming in alle kiesdis tricten gaat of om een referendum in alleen de drie districten waar de noodtoestand van kracht is. De datum van de verkiezingen 25 november dit jaar - is in elk geval niet in gevaar, zo zei Bouterse na afloop van het overleg. Nederland behoort tot de landen die van Suriname een uitnodiging zullen krijgen om waarnemers te sturen naar de verkiezingen van 25 novem ber. Dit heeft de Surinaamse minister van buitenlandse zaken, Henk Heid- weiller, in Paramaribo verklaard. Heidweiller zei dat Nederland altijd zeer wantrouwend heeft gestaan te genover het democratiseringsproces in Suriname, maar hij meende een BREDA (ANP) Twee gedetineerden zijn er zaterdagavond in geslaagd te ontsnappen uit het Huis van Bewa ring in Breda. Dit heeft adjunct-direc teur H. Meulman zondagavond beves tigd. De twee zaten vast wegens hun betrok kenheid bij een of meer bankoverval len. Het tweetal heeft kans gezien de tralies van hun cellen op de begane grond door te zagen en is vervolgens over de muur geklommen. kentering in die houding te constate ren na het referendum van 30 septem ber. „Ik vind het een goede zaak om Nederland uit te nodigen, zodat men zelf kan zien dat wij niet zulke barba ren, zulke anti-democraten zijn", al dus de minister. Behalve Nederland zullen ook de Bondsrepubliek Duits land, Frankrijk en België worden uit genodigd. Wat het Caribisch gebied en Zuid-Amerika betreft, krijgen Trini dad en Tobago, Barbados, Colombia, Venezuela, en Argentinië een uitnodi ging. De Verenigde Staten en Canada zullen öok waarnemers kunnen sturen naar Suriname. Als internationale or ganisaties kunnen de Verenigde Na ties, de OAS, de Caricom (Caribische gemeenschap) en de EG-ACP-groep vertegenwoordigers afvaardigen. TILBURG (ANP) Een cliënt van de Gemeentelijke Sociale Dienst in Tilburg heeft zaterdagmiddag voor een half miljoen gulden schade aan gericht aan het GSD-gebouw. Met een zware auto (Jaguar) reed hij dwars door de pui naar binnen. In de wachtruimte reed hij een paar rondjes waardoor hij deze in een ravage veranderde. De bestuurder, een 29-jarige inwoner van Tilburg, werd door de politie ter plaatse aangehouden. Na behandeling in het Mariaziekenhuis aan enige lichte verwondingen werd hij voor verhoor meegenomen naar het bu reau. Zijn auto is total loss. De man, die met de sociale dienst een conflict had over zijn uitkering, is inmiddels opgenomen in een inrichting. Advertentie 99 met zwoerd, zonder zwoerd, kilo kilo Aanbiedingen geldig van ma. 26 t/m wo. 28 oktober 1987 en alleen in filialen met versafdeling. BRUSSEL (ANP) - Onderzoeksrech ter Arthur d'Hoest van het gerecht in Brugge heeft zaterdagavond een tïoor een particulier gemaakte diamontage in beslag laten nemen over het ver gaan van de Britse veerboot Herald of Free Enterprise, op 6 maart dit jaar voor de haven van Zeebrugge. Reden voor de inbeslagname was offi ciéél dat de opnamen op minder dan 500 meter van de gekantelde veerboot waren gemaakt. De gouverneur van de provincie West-Vlaanderen, die des tijds de reddingsoperatie coördineer de, had verboden om binnen een straal van 500 meter rond de Herald te filmen of te fotograferen. De diaclub Argus had zaterdagavond in de dorpszaal van Lissewege een dia avond belegd. Daar zou (voor een volle zaal) de diamontage over de ramp met de Herald vertoond worden. Maar vlak voordat de vertoning zou beginnen stapte de politie binnen en nam de montage in beslag. De diamontage was gemaakt door een 58-jarige, inmiddels gepensioneerde militair uit Lissewege. Hij had op 6 maart, onmiddellijk nadat de Herald was gekapseisd, zee gekozen met een Belgisch marinescheepje dat te hulp snelde. Hij maakte tijdens die tocht niet alleen dia's van de buitenzijde, maar ook van het binnenste van de veerboot. De samensteller van die diamontage is inmiddels door de gerechtelijke politie ondervraagd. Men wil weten hoe de man in staat is geweest ook opnamen van het interieur van de gekapseisde Herald te maken. Maar daarover heeft hij geen inlichtingen verstrekt. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Ka mer zal desnoods externe deskundi gen moeten inschakelen om er achter te komen hoe de afslanking bij de rijksoverheid zich voltrekt. Deze waarschuwing ontving minister Van Dijk zaterdag van de woordvoer ders over ambtenarenzaken in de Tweede Kamer Alders (PvdA) en Lin- schoten (VVD) in het VARA-program- ma Rooie Haan. De minister van bin nenlandse zaken coördineert de af slankingsoperatie, waarin 26.000 ba nen bij de rijksoverheid moeten ver dwijnen. Alders en Linschoten maken zich zor gen over de kwaliteitsverbetering die met de afslanking gepaard dient te gaan. „Uit niets blijkt dat daar sprake van is", aldus Alders, „ons ontbreekt elke informatie".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1