Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? llanco cassette en ideoband duurder Beurs reageert niet op rede van Reagan Arseenvondst in Limburg Steunoperatie Fokker geregeld M/EEK-UIT \NEEK-IN Den Uyl is medisch opgegeven In één keer Elf Kansen op n Tón! BRISTOL iovjetunie leeft aserwapens vandaag 'O'Horo Help Ron en win 'n Ton! [SHINGTON VERBIJSTERD kuieckaert BV Senaat VS wijst Bork af Toch nog koude douche in Moskou Reagan, beurs en begrotingstekort einig wind jaargang no. 251 rdag 24 oktober 1987 I obstakel mst Hengstdijk TEL. 01148 2310 Astron systeembouw Betonwerken Civiele bouw Utiliteitsbouw Grond-, weg- en waterwerken Ventura Record Water Rijkaard >1 bewolking en vanmiddag opkla- qen. Geen neerslag. In de ochtend dit zicht. Temperatuur 12 graden. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT N HAAG (GPD) De verkoop- js van onbespeelde cassette- en leobandjes mag omhoog om de rikanten en importeurs ervan gelegenheid te geven de heffing privé-copiëren door te bereke- t is een gevolg van een wets voor- lvan minister F. Korthals Altes (istitie), waarmee de minister- ,d vrijdag heeft ingestemd. De teursrechten van artiesten wor den momenteel op grote schaal ge schonden door thuis-copiëren van muziek en films. De heffing is be doeld om de houders van het au teursrecht enigszins tegemoet te komen. Een stichting, bestaande uit vertegenwoordigers van au teurs en consumenten, moet de hef fing vaststellen. Volgens Justitie is het ondoenlijk bij alle copiëerders thuis de heffing te innen. Daarom is gekozen voor een heffing op onbe speelde bandjes. reen datum oor top (Van onze correspondent) SHINGTON Het Witte Huis is even verbijsterd als te- [esteld over het vooralsnog niet doorgaan van een topcon- itie tussen de Amerikaanse president Reagan en de Russi- leider Gorbatsjov. irenigde Staten en de Sovjetunie r nog niet in geslaagd volledige enstemming te bereiken over het jderen van de kernraketten voor liddellange afstand (INF). De ikaanse minister van buiten- zaken, George Shultz, zei vrij- vel dat een INF-akkoord „feite- rond is, maar dat er nog „enkele Is" zijn die nog moeten worden ost, vooral op het gebied van de catie. ;zverkiaarde dat nog geen datum ;esproken over de volgende top- oeting tussen president Reagan ovjetleider Gorbatsjov. Volgens tnerikaanse bewindsman is Gor- ov „klaarblijkelijk nog niet tevre- vooral niet op het gebied van de tedefensie". oordvoerder van president Rea- Marlin Fitzwater, zei gistermid- iver Reagan: „Hij vraagt zich net ij af of Gorbatsjov zich over vre- raagstukken aan het bedenken vraag is of Gorbatsjov wel een l, nu hij van SDI een obstakel gemaakt". moeten ons afvragen of er mis- in een andere angst achter deze tie zit. Men kan in ieder geval een vraagtekens achter zijn (Gor- ovs) bedoelingen zetten", aldus ater in wat de krachtigste woor- waren die in lange tijd door een rikaanse regeringsfunctionaris :n gebruikt over de zeer gevoelig inde relaties met de Sovjetunie. rde Amerikanen zijn dan ook vol- f verrast over het niet doorgaan de top. Nog gisterochtend was de ining voor een top volop bezig; i waren al hotelkamers gereser- de verwachte officials. SHINGTON (Reuter/AFP) De jetunie beschikt over laserwa- die krachtig genoeg zijn om zich e ruimte bevindende satellieten te schakelen. Dit heeft generaal iPiotrowski, hoofd van het Ame- anse 'Space Command', vrijdag daard. tens Piotrowski hebben de nieuw- Sovjet-lasers de mogelijkheid sa- eten in een lage baan, tot een hoog- an 600 km, vernietigen en kunst en in een hogere baan, tot zo'n DO km, minstens gedeeltelijk be- idigen. New York Times publiceerde vrij- een van de foto's, die de commer- e Frans-Zweedse kunstmaan OT had gemaakt van grondsta- in de Sovjetunie waar zich derge- i laserwapens zouden bevinden, afhankelijke militaire deskundigen 'en dat de foto's de indruk wekken het om militaire installaties gaat, Jr dat een definitief oordeel niet lelijk is. Advertentie In een interview met een groep Euro pese journalisten herhaalde Reagan gistermiddag nog eens dat hij over zijn plannen tot ruimteverdediging niet wil onderhandelen. Gorbatsjov heeft vrijdag voorgesteld vanaf 1 november een moratorium in acht te nemen voor de produktie, het testen en het plaatsen van kernraket ten voor de middellange afstand (INF). Dit zei de Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken, Edoeard Sje- vardnadze. Gorbatsjov stelde tevens voor dat de twee supermogendheden een bepaal de limiet afspreken voor de arsenalen van te land en in onderzeeboten ge plaatste strategische kernraketten en bommenwerpers. Volgens Sjevard- nadze kan er binnen twee a drie we ken een definitieve tekst voor een INF-akkoord op tafel liggen, als de Amerikaanse en Sovjetrussische de legaties „hun best doen" bij de onder handelingen in Genève. De Russische minister van buitenland se zaken Sjevarnadze tijdens de per- sonferentie vrijdag in Moskou. Agenten met honden aan de lijn gingen vrijdagavond het gebouw binnen. De politie, die met dertig man aanwezig was, hoefde niet in actie te komen. UTRECHT (ANP) - In het Utrechtse huis van bewaring aan het Wolvenplein hebben een dertigtal gedetineer den vrijdagavond enige tijd de recreatiezaal bezet ge houden. Na twee uur keerden zij vrijwillig naar hun cel terug. Dat gebeurde nadat directeur C. Zoetmulder van het huis van bewaring met hen had gesproken. Volgens een politiewoordvoerder is „alles zeer beheerst verlopen en zijn er geen slachtoffers gevallen". Zoetmulder zei het vermoeden te hebben dat de ongere geldheden veroorzaakt zijn door een zoekactie donder dag waarbij in de keuken van het huis van bewaring hasj en geld werd aangetroffen. Deze vondst leidde er toe dat gedetineerden hun baantje in de keuken kwijt raakten. -I..- WASHINGTON (GPD/RTR/UPI) Voor het eerst in een week van grote schommelingen in de aandelenkoer sen, is gisteren de Dow Jones Index in New York, met daarin de koersen van de aandelen van dertig toonaange vende ondernemingen, vrijwel sta biel gebleven. Over de gehele week genomen verloor de Dow Jones Index 296 punten, wat wil zeggen dat de aandelen 13 procent van hun waarde kwijt zijn geraakt. Er was geen duidelijke reactie op pre sident Reagans persconferentie van donderdagavond. De president zei daarin, dat hij van plan is het begro tingstekort nu serieus aan te pakken. Dat tekort wordt door velen gezien als de belangrijkste oorzaak van de pro blemen op Wall Street. Maar Reagan zei niet dat hij van plan is de belastin gen te verhogen, iets dat door velen als een voorwaarde wordt gezien voor het gezond maken van de federale begro ting. Reagan maakte in zijn rede dui delijk nog steeds weinig van belasting verhoging te verwachten, maar ge sprekken daarover niet langer te zul len uitsluiten. De effectenbeurs van New York mag vrijdag dan vrijwel onveranderd zijn gesloten, op de beurzen van West-Eu ropa was dat wel anders, hoewel de handel wat rustiger verliep dan eerder deze week. In Londen zakte de Finan cial Times-index van de honderd aan delen met 38 punten ofwel twee pro cent. Over de hele week genomen daal de de index in Londen 22 procent. Een groep Amerikaanse beleggers heeft inmiddels van de Newyorkse ef fectenmakelaar Bear Stearns een schadevergoeding geeist van honderd miljoen dollar omdat de onderne ming afgelopen maandag in paniek zou zijn geraakt tijdens de enorme koersval in New York. BAARLO (GPD) In het Noordlim burgse Baarlo is gisteren een groot gifschandaal aan het licht gekomen. In het centrum van het dorp zijn grote hoeveelheden zwaar giftig arseen aan getroffen op de plek waar de gemeente 26 bungalows wil bouwen. Op een halve meter diepte werd per ki lo grond een hoeveelheid arseen aan getroffen van 400 milligram en acht keer van 50 milligram per kilo. Die laatste norm wordt door het rijk aan gehouden om tot afgraving over te gaan. Vooralsnog is niet bekend hoe het arseen daar terecht is gekomen. De grond is als weiland gebruikt geweest. Schultz, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, staat de pers te woord na zijn besprekingen in Mos kou. DEN HAAG (GPD) De vliegtuig fabriek Fokker wordt uit de finan ciële problemen getrokken. Er komt een steunoperatie op gang waarover de ministers van econo mische zaken en van financiën vrij dag overeenstemming hebben be reikt met het bankenconsortium van Amro, ABN en de NIB en de vliegtuigbouwer. Het akkoord voorziet in een verbetering van de solvabiliteit en liquiditeit van de onderneming. Minister De Korte zal maandag met de vaste kamercommissie voor economische zaken vertrouwelijk overleg voeren over de bereikte overeenstemming. Over de voor waarden waaronder de overeen komst is bereikt wil de woordvoer der van de minister van economi sche zaken niets zeggen, zolang de Tweede Kamer niet is ingelicht. Bork (Van onze correspondent WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met 58 tegen 42 stemmen de voordracht van rechter Robert Bork tot lid van het Hoogge rechtshof verworpen. Daarmee is een definitief eind gekomen aan de bitte re strijd over deze voordracht. Bork werd in juli van dit jaar door pre sident Reagan voorgedragen voor de toen net opengevallen plaats in het hoogste rechtsprekende college van Amerika. Direct was er al sprake van felle oppositie tegen de aartsconserva tieve Bork. Minderheden, de vrouwenbeweging en tal van progressieve groepen keerden zich Reagans voordracht. Zij waren bang dat met Bork als lid van het Hooggerechtshof op het terrein van de burgerlijke vrijheden de klok tiental len jaren zou worden teruggezet. PZC De Franse filmacteur Lino Ventura is in Parijs overleden aan de gevolgen van een hart aanval, hij was 68 jaar. PAGINA 5 De autoverkoop in Europa zal dit jaar opnieuw een record boeken nadat vorig jaar al het ongekend aantal van 11,7 mil joen was verkocht. PAGINA 7 Het waterbeheer van het Veer- se Meer moet op de helling, de kwaliteit van het water laat zeer te wensen over. PAGINA 11 Het einde van de affaire Rij kaard is in zicht. AC Milan zal hem voor ruim acht miljoen overnemen, tot het einde van het seizoen zal hij aan Sporting Lissabon worden verhuurd. PAGINA 31 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financien en economie: 7 Provincie: 9,11,12,13,14 en 15 Sport: 31 Weer en Onweer als busi ness: de weerman als onderne mer Letters Letteren: Hans Warren over een Vlaam se Lente en Essays van Ethel Portnoy; Hoe geestig is de schrijver Bill Cosby?; Art Spie gelman over muizen, varkens en de oorlog; Josif Brodsky krijgt de Nobelprijs en aan dacht voor de Koningin (en de hofdamevan de misdaadlite ratuur Hans Dorrestijn en het leed der wereld Mary Servaes zonder stem Zjoek, een nieuwe film van Erik van Zuylen. PAGINA 17,18,19 en 21. Onze Jannen in Djibouti, de laatste halte voor het echte werk in de Golf van Oman en misschiende Perzische GolJ De Goese huisarts Deen over zijn omstreden optreden in de kwestie asielzoekers Tot Uw Dienst: video, video en nog eens video Motorcoureur Kees van der Endt en de BV Snelheid Voor Evert van Benthem kwam dat miljoen er niet. PAGINA 25, 27 en 29. DEN HAAG (GPD) Oud-premier Dr. J. M. den Uyl (68) is medisch opgege ven. Hij lijdt aan een niet te opereren kwaadaardig proces in de hersenen. De voormalig fractievoorzitter van de PvdA werd dinsdag opgenomen in het ziekenhuis van de Vrije Universi teit in Amsterdam met symptomen die wezen op een hersentumor. Het behandelend medisch team van de VU heeft in een communiqué laten weten dat „het medisch onderzoek bij de heer Den Uyl is afgerond. Dit heeft uitgewezen dat er sprake is van een kwaadaardig proces met uitzaaiing naar de hersenen. De aandoening is niet voor curatieve behandeling toe gankelijk. De heer Den Uyl is volledig van zijn toestand op de hoogte. Indien zich hierin wezenlijke veranderingen voordoen, volgt nieuwe berichtge ving", aldus het communiqué. „De PvdA is met ontzetting vervuld en door verslagenheid getroffen", aldus een schriftelijke verklaring van de fractie „De PvdA wenst J.M. den Uyl en zijn familie alle sterkte". Den Uyl werd vorige week onwel toen hij naar een vergadering ging van de Socialistische Internationale in Sene gal. Hij klaagde over hoofdpijn en maag- en darmstoomissen. (Advertentie) Advertentie wlntto ffl'l4ar*a watusph* 'vlotte 0'Hara veterboot met doorgenaaide I kuipzool. Zwart en grijs. Maten 40-46 Winkelpr. 49.95 Bristolpr. 37.50 I alléén vandaag slechts Maak vandaag nog f 27,50 over naar giro nummer 122 of bankrekeningnr. 707070791 voor een set van 11 loten t.n.v. Nationale Aktie 'De Buitenjan'. Dan speelt u vanaf 17 november elf tv-uitzendingen mee met Ron's Honeymoon Quiz. Zo maakt u kans op fantas tische geldprijzen, elke dinsdagavond weer. Deze aktie wordt mede mogelijk gemaakt door: SONY Martinair POSTBANK JfrlJ j RENAULT<0 DOOR DE STAATSSECRETARIS VAN JUSTITIE IS OP 3 8 '87 VERGUNNING VERLEENO ONOER NR LO 870 149 156 Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur Opnieuw moeilijkheden die een topontmoeting tussen Reagan en Gorbats jov in de weg staan. En net als een jaar geleden in Reyk javik zijn het de Amerikaanse plannen voor een verdedigingssysteem in de ruimte (SDI), waarop de zaak gisteren in Moskou kwam vast te zitten. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Shultz ging ervan uit dat de laatste vuiltjes voor de onderteke ning van een verdrag over de verwijde ring aan weerskanten van de kernwa pens voor de middellange afstand (INF) konden worden weggewerkt. Ook zijn collega Sjevardnadze, met wie hij begin deze maand nog zulke voortvarende zaken had gedaan, wek te die indruk. Zelfs Gorbatsjov per soonlijk liet zich bij de aanvang van de besprekingen tamelijk optimistisch uit over zijn reis naar Washington. Maar enkele uren later kwam er toch een fikse domper op al die hoop. Gor batsjov wenst bepaalde concessies van Reagan op het punt van SDI. Shultz kon die niet garanderen. En dus is er geen datum voor een nieuwe top; nog geen ondertekening van een ver drag. De weg naar een eerste akkoord tus sen de beide supermachten over kernwapenvermindering is er steeds een geweest van horten en stoten, van een 'we zijn er bijna'. En steeds moes ten er dan weer nieuwe, lastige details worden geregeld. De wereld heeft dat vermoeiende proces van onderhande lingen sinds de eerste topontmoe ting van Reagan en Gorbatsjov, twee jaar geleden in Genève ademloos en met grote spanning gevolgd. Wanneer er dan, zoals nu in Moskou is gebeurd, weer een koude douche volgt, is de te leurstelling levensgroot. Gorbat sjov heeft van het begin af aarzeling la ten blijken over de afsluiting van een deelakkoord. Hij wenste de afronding daarvan toch op een of andere manier gekoppeld aan Amerikaanse bereid heid om het ruimtedefensieprogram- ma terug te brengen. Maar voor Rea gan is dit 'Star Wars'-programma niet onderhandelbaar. Hij heeft zijn ver knochtheid eraan gisteravond nog eens met zoveel woorden laten blijken. De bereidheid om najaren van praten nu eindelijk eens iets te laten zien op het gebied van de vermindering van kernwapens is in Moskou en Washing ton volop aanwezig. Maar het wan trouwen evenzeer. En dus wankelt het proces tussen verwachtingen en te genvallers. Gedwongen door de beurskrach van de afgelopen week is presi dent Reagan dan gisteren toch over stag gegaan. Op zijn eerste persconfe rentie sinds vier maanden beloofde hij nu echt iets te gaan doen om het enor me tekort op de Amerikaanse'begro ting (dit jaar 148 miljard dollar) te gaan indammen. Wat precies, dat ligt nog open. Zijn vierkante verzet tegen be lastingverhoging heeft hij nog niet op gegeven. Maar hij is nu in ieder geval bereid om onderhandelingen te ope nen met de leiders van het Congres over gerichte maatregelen. Iets, dat hij tot begin deze week glashard weiger de. Nogal schouderophalend deed de president over de reden van de paniek op de beurs van New York. Volgens hem niet meer dan een marktcorrec- tie. Immers: er is geen enkele reden om somber te doen over de Amerikaanse economie. De cijfers daarover, later op de dag bekend geworden, leken Rea gans verhaal te ondersteunen. Een economische groei in de Verenigde Staten gedurende het afgelopen kwar taal van 3,8 procent en een lagere infla tie. Maar of dat zonder een belangrijke beleidswijziging zo zou kunnen blijven liet de Amerikaanse president toch maar liever in het midden. De historische instorting van de beurs op Wall Street en het vernie tigend effect daarvan op alle belangrij ke beurzen in de westerse wereld wor den in hoofdzaak toegeschreven aan het gigantische begrotingstekort in de VS. De manier dus waarop de Ameri kanen in feite boven hun stand leven. Reagan heeft daar andere opvattingen over. Maar hij kan er niet aan voorbij dat de paniek op de beurs, die overal met argusogen wordt gevolgd, haar uitwerking op langere termijn op de Amerikaanse economie niet zal mis sen. De reactie van de buitenlandse beleggers, die van de Amerikaanse consument en de rentestand spelen in dat geheel een doorslaggevende rol. Het psychologisch effect van de beurs krach tot nu toe onvoorspelbaar is voor Reagan tenslotte dan toch zwaarder gaan wegen dan zijn eigen koppigheid. Hij had de schrik van Wall Street kennelijk nodig om een buiging te maken naar de Democraten in het Congres, die al zo lang beweren dat het buitensporige Amerikaanse begro tingstekort oorzaak is van veel on evenwichtigheden. In ieder geval is het in alle belangrijke hoofdsteden van de westerse wereld na dit zwarte weekje op de beurzen wel doorgedron gen dat het niet langer aangaat om met de armen over elkaar te blij ven zit ten. vdM. Dood in tandartsstoel - De 47-jari- ge Brit Barry Cowem, bij wie 15 tan den getrokken zouden worden, is in de stoel van de tandarts gestorven van angst. Volgens de tandarts, John El liot, was Cowern buitengewoon ze nuwachtig geweest, hoewel een van zijn vier kinderen bij hem was om hem te kalmeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1