kleintjes BEDRIJVEN CONTACTDAGEN Vo0rproé§0 poiïiïe-acties Oud-premier Den Uyl ondergaat operatie Toenemende spanning na acties VS in Golf de PZC vandaag 'ZINKING NA HERSTEL oorlopig geen tol België Banken verhogen hypotheekrente PIET KLERKX 01PiïOL C0SY VEILINGHAL GOES ZEELANDHAL fibrJI H Vakbeurs voor middenstand en bedrijfsleven Belgen: rem op kerncentrales Alleen CDA en VVD voor afkopen van eenmalige uitkering ntedaling Excuses Slaaptekort Milieutest Gasprijs Abdij Been Lkele buien ZIEK TERUG UIT SENEGAL Ilitiek ingrijpen 1kid banken Kamer RUSTIGE REACTIE OLIEMARKT kunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg Vlissingen Goes 01180-81000 01184-84000 01100-31800 Terneuzen Hulst Zierikzee 01150-94457 01140-140581 01110-153801 Ontmoetingsplaats van nieuwe relaties ftr.l.aWM iH.iifrdiM lgi.iMI.Nl JsSEL (ANP) - De Jen van de Belgi- Jefregering voor een [vegenvignet ver- len in de ijskast nu Jabinet is gevallen [erpe kwestie-Voeren. 1 heeft een woord- Ier van minister Ens van financiën lag desgevraagd be vestigd. Volgens de woordvoerder behoort het tolplan niet tot de lo pende zaken die een de missionair kabinet kan afhandelen. Ook het spoedig te vormen over gangskabinet mag al leen de meest dringende wetsontwerpen in het parlement verdedigen. „Daar hoort het vignet niet bij", aldus de woord voerder. Het vignet was bedoeld voor buitenlandse en Belgische automobilis ten, maar de Belgen zou den compensatie krijgen in de vorm van een verla ging van de motorrijtui genbelasting. 'sychose op eurs nog liet over STERDAM (GPD) „De massa-psychose is nog niet hele- 1 uitgewoed. Met gezond verstand heeft dit allemaal niets laken". Dat zei een beurshandelaar toen bij sluiting van rsplein 5 bleek dat een fors aantal hoofdfondsen als bij beeld Koninklijke Olie, Akzo, Unilever toch nog op het e guldens hadden moeten inleveren. Koninklijke Olie in lie minuten zelfs 17 gulden. PvdA-kamerlid Henk Knol heeft drie in Suriname werkende journalisten zijn ex cuses aangeboden voor door hem gemaakte kwetsende op merkingen over hun onafhan kelijkheid. PAGINA 3 Tijdens grote legeroefeningen ontstaan vaak levensgevaar lijke situaties doordat de chauffeurs te lang achter el kaar achter het stuur zitten en in slaap vallen. PAGINA 5 Minister Nijpels houdt vast aan de verplichte jaarlijkse I milieukeuring van auto's van af het eerste bouwjaar, wat er verder ook met de APK-keu- ring zal gebeuren. PAGINA 5 Het gas wordt volgend jaar in Zeeland minstens één cent per kubieke meter duurder, aldus de PZEM. PAGINA 9 Opnieuw gemor bij de Club Vrienden van de Abdij, men is bang dat ook het aangepaste verbouwingsplan voor de sta tenzaal afbreuk zal doen aan historische waarden. PAGINA 11 Mario Been is weer in genade aangenomen, de middenvelder van Feijenoord staat tegen Aberdeen weer in de basis. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financien en economie: 7 Provincie: 9,11,13,14 en 15 Sport: 17 tochtend nog regenachtig; tegen middag opklaringen, maar kort na- t opnieuw buiig, mogelijk ook ou ter Krachtige wind uit zuidoost, la- zuidwest. Temperatuur 14 graden. j jaargang no. 248 L'nsdag 21 oktober 1987 DEN HAAG (ANP) - De Tweede Ka mer heeft dinsdag bij de stemmingen besloten om de eenmalige uitkering voor huishoudens die al vele jaren van een minimuminkomen moeten rondkomen af te schaffen. De uitkering over het lopend jaar komt begin komend jaar nog éénmaal bij deze groep terecht. Deze mensen krijgen dan tevens de 'verrekenings toeslag' van anderhalf maal de uitke ring over 1987. Deze beëindigingsregeling haalde het met uitsluitend de stemmen van de fractieleden van CDA en WD. De ove rige fracties stemden om uiteenlopen de redenen tegen. "V«rn België was tot voor kort 'ViC J. weinig onderzoek ge- pieegd naar de houding van het publiek tegenover kem- energie. Daarom is het resul taat van de opiniepeiling, die gisteren in het dagblad La Libre Belgique werd gepubliceerd, des te opmerkelijker. Er kwam in naar voren dat meer dan de helft van de Belgische bevolking (54 procent) in het algemeen gesproken tegen het gebruik van kernenergie is; een grote meerderheid (67 procent) verzet zich bovendien tegen de bouw van een vijfde centrale bij het dorp Doel aan de Schelde, vlak over de Ne derlandse grens. De steekproef maakt duidelijk dat er bij onze zuiderburen heel wat meer bezwaar bestaat tegen nucleaire opwekking van elektriciteit dan blijkt uit het tamelijk voortvaren de programma tot exploitatie en nieuwbouw van kerncentrales van op eenvolgende regeringen in Brussel. De wereldranglijst van landen die gebruik maken van kernenergie wordt aange voerd door Frankrijk. Onmiddellijk daarna komt België met 67 procent van het totaal opgestelde vermogen aan elektriciteit afkomstig uit atoom centrales. Tot op dit moment heeft België zeven 'eenheden' voor de pro- duktie van kernenergie in bedrijf: een park van drie centrales staat in Tihan- ge aan de Maas, bij Doel draaien in middels vier centrales, verder neemt België deel in een Franse centrale bij Chooz. In een periode van tien jaar (tussen 1975 en 1985) hebben de Belgen de zogeheten elektro-nucleaire pro- duktiecapaciteit vermenigvuldigd met een factor 30. De uitkomsten van het opinie-on derzoek werden bekend, juist op het moment dat er in 'Brussel' weer enige beweging leek te komen in de be sluitvorming over de bouw van een vijfde kerncentrale bij Doel. Na de ramp met de Russische kerncentrale in Tsjernobyl, nu ongeveer anderhalf jaar geleden, besloot ook de Belgische regering tot een vertraging in het vrij strakke schema voor de uitbreiding van kernenergie. Ze volgde daarmee het voorbeeld van vele andere landen in West-Europa. Voor België was dat tamelijk ingrijpend. Want na de eerste energiecrisis van 1973 heeft de rege ring in Brussel bewust gekozen voor omvangrijke inzet van kernenergie bij de produktie van elektriciteit. En dat heeft onze zuiderburen economisch geen windeieren gelegd, wordt aan de overkant van de grens graag uitge legd. Op een energiesymposium in Rotterdam rekende directeur M. Pote- mans van het Vlaamse energiebedrijf EBES zijn gehoor eens voor: „Dankzij de nucleaire energie is de kostprijs van elektriciteit in ons land laag gebleven. Zonder kernenergie hadden we de hoogste kilowatt-uurprijs van Europa. Nu kunnen we na Frankrijk de laagste aanbieden." Goedkope energie is voor de Belgen trouwens ook steeds een aantrekkelijke zaak in de industriepo litiek geweest: voor nieuwe bedrijven een leuk lokkertje. Het was dan.ook duidelijk dat zeker vanuit de hoek van het bedrijfsleven (onder meer in Ant werpen) sterke druk zou blijven be staan om op het pad van de uitbrei ding van kernenergie verder te gaan. Toch is het de vraag of het tempo in de bouw van nieuwe kerncentrales AMSTERDAM (ANP) - Oud-premier en oud-fractievoorzitter Den Uyl (PvdA) is zondagochtend in het zie kenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam opgenomen en dinsdag avond geopereeerd. Over de aard van de operatie zijn geen nadere medede lingen gedaan. Den Uyl (68) was eind vorige week tij dens een persconferentie aan het slot van een bijeenkomst van de Socialisti sche Internationale in Senegal onwel geworden. Na door de arts van de pre sident van Senegal te zijn onderzocht, gaf Den Uyl er zaterdag de voorkeur aan naar Nederland terug te keren. Zijn terugreis werd begeleid door een Franse arts. Aanvankelijk onderzocht men in het VU-ziekenhuis de PvdA-politicus op maag- en darmklachten, maar bij een later onderzoek werd vocht in de her senen aangetroffen. Volgens de voor lichter van de PvdA-fractie in de Twee de Kamer had dr. Den Uyl tijdens zijn verblijf in Senegal maagklachten, hoofdpijn, hoge bloeddruk en last van UTRECHT (ANP) - De Verenigde Spaarbank heeft dinsdag de hypo theektarieven verhoogd met 0,2 tot 0,4 procent. vermoeidheid. De operatie maakt deel uit van een uitgebreid onderzoek door de medische staf van het VU-zieken huis in Amsterdam, dat naar verwach ting vandaag zal voortduren. Een woordvoerder van het VU-zieken huis deelde in de loop van de avond mee dat de operatie, die enkele uren heeft geduurd, was afgelopen en dat Den Uyl in het ziekenhuis blijft. ook in België nog wel zo hoog zal blij ven liggen als in de oorspronkelijke plannen de bedoeling was. Het is vol strekt niet zeker of Doel-5 er wel zo snel zal komen, al wordt hier en daar an ders gesuggereerd. De kwestie-Hap part, die het zesde kabinet-Martens nu definitief heeft gevloerd, werkt zonder twijfel ook remmend op verdere uit voering van het kernenergieprogram ma bij onze zuiderburen. Martens kan beslissingen in deze sfeer toch onmo gelijk beschouwen als 'lopende zaken', die een demissionair kabinet nog wel even tussendoor kan afhandelen. Eind van dit jaar of begin 1988 zijn er in Bel gië parlementsverkiezingen. De coali tie van christen-democraten en libera len is bezweken aan interne moeilijk heden. Bij een nieuwe stembus zullen die partijen het dus niet eenvoudig krijgen. De Belgische socialisten op hun beurt zullen pleiten voor een voor zichtiger beleid bij de uitbreiding van kernenergie. En ook de regeringspar tijen, die het sinds 1979 met elkaar hebben uitgehouden, kunnen niet heen om gewijzigde opvattingen bij de kiezer over de aanvaardbaarheid van kerncentrales. Zo geruisloos als België in de voorbije vijftien jaar als tweede op de wereldranglijst 'gebruik kern energie' is terechtgekomen lijkt het niet meer te gaan. Hoewel, - je weet maar nooit in België. vdM. i Advertentie) '#te commerciële banken hebben net algemeen laten weten dat zij beleid met betrekking tot lenin- °P onderpand van effecten niet amenteel zullen veranderen, 'eel krediet wordt verstrekt, is nkelijk van de soort effecten in de ïfeuille en de „kwaliteit" van de iderlijke cliënt. Geschat wordt 'e banken in Nederland met el- het leeuwendeel bij Amro en voor meer dan 10 miljard aan 'eten met effecten als onderpand en uitstaan. De waarde van die fpanden is uiteraard sterk ver- lerd, maar er zijn geen aanwijzin- BAHRAYN (RTR/AFP/DPA/UPI) - De spanning in de Golf is na de Ameri kaanse aanval op Iraanse olieplat forms toegenomen. Iran heeft dinsdag gezworen de Amerikaanse actie „bin nen de komende dagen" te vergelden. De wraakacties zullen niet beperkt blijven tot het gebied in de Golf, maar Amerikaanse belangen waar ook ter wereld zijn doelwit, aldus Iraanse functionarissen. De Verenigde Staten verklaarden op hun beurt klaar te staan om elke Iraanse actie te beant woorden, maar onderstreepten tegelij kertijd niet uit te zijn op verdere vijan delijkheden. Ondertussen raadde Washington Amerikaanse burgers met klem aan niet naar Iran te reizen. Kuwayt drong dinsdag aan op grotere internationale inspanningen om een einde te maken aan de Golfoorlog. Het Kuwaytse ministerie van buitenland se zaken zei dat de Amerikaanse aan vallen „een beperkte militaire actie" was als reactie op voortdurende Iraan se agressie. Kuwayt sprak verder zijn bezorgdheid uit over de groeiende spanning in het gebied en onder streepte dat het geen partij trekt in de Golfoorlog. Een regeringswoordvoer der in Ry ad deelde mee dat Saudi-Ara- bië hetzelfde standpunt inneemt. De Arabische media hebben over het al gemeen de Amerikaanse actie in voor zichtige bewoordingen goedgekeurd. De oliehandel in Rotterdam reageert rustig op de oplopende spanning in de Perzische Golf. Na de lichte stijging van de prijzen die maandag volgde op de Amerikaanse beschieting van de Iraanse booreilanden, zijn de prijzen dinsdag alweer licht gedaald en bijna terug op het niveau van eind vorige week. Het afsluiten van de olietoevoer uit de Perzische Golf zou op dit moment geen grote schok teweegbrengen in de westelijke industrielanden. De lidsta ten van de OESO beschikken over vol doende voorraden om het meer dan 600 dagen zonder olietoevoer via de Golf te stellen. Dat heeft een woord voerder van de Europese Commissie dinsdag in Brussel verklaard. i Advertentie i De bank maakte bekend, dat een hy potheek met gemaantegaranite en een rentevaste periode van vijfjaar een ta rief krijgt van 7,5 procent. Een hypo theek met een rentevaste periode van een half jaar met gemeentegarantie krijgt een tarief van 6,7 procent. Ook de Westland/Utrecht Hypotheek bank verhoogt de hypotheekrenteta rieven en wel met 0,3 procent. Zo komt de basisrente voor een standaardhy potheek met een rentevaste periode van vij f j aar met ingang van 21 oktober op 7,9 procent en gaat die voor een hy potheek met gemeentegarantie naar 7,7 procent. In het geval van tienjarige rentevaste perioden stijgt de rente naar respectievelijk 8,3 en 8,1 procent. Iddels hebben vooral Amerikaan- jlitici en bankiers geprobeerd |e op de enorme beursgolven te pn. Minister van financiën Baker le voortijdig terug uit Europa. Ivoor sprak hij echter met zijn (duitse collega Gerhard Stolten- Beide heren bevestigden nog |het zogenaamde Lou vre-akkoord at bleek voldoende om de koers le dollar op te stuwen. Dinsdag de officiële middenkoers vast- dd op 2,024 gulden, bijna drie meer dan de 1,995 gulden van de gaande dag. De val van de dollar een belangrijke oorzaak van de latische ontwikkelingen op de ef- j nbeurzen in de wereld. I Greenspan, als voorzitter van het rikaanse systeem van centrale en (Federal Reserve Board, FED) ïlangrijkste man in de Verenigde :n na president Reagan, zei in een laring van één regel dat de FED de omie en het financiële systeem zal ien door het verruimen van de narkt. De ervaring leert dat aan- ïkoersen alleen maar omhoog in tijden van ruim monetair be- wanneer er geld in overvloed is en nte daalt. !dag hebben de twee Amerikaanse ten die vorige week hun prime rate rente die aan de meest krediet- tiige klanten in rekening wordt acht - verhoogden, aangekondigd tij dit rentetarief weer hebben ver- 1 In Duitsland zou de Bundes- t overwegen om het disconto te [gen, waardoor de rentetarieven lijkertijd zouden zakken. Net als Wvooreen noglagere dollarwas ogst voor doorstijgende rente een aak voor de enorme beursklap- ACTA'87 De Tweede Kamer wisselt donderdag in een plenair debat met de regering van gedachten over de jongste ont wikkelingen in de Perzische Golf. Vanmiddag zal daarop een voor schotje worden genomen tijdens een mondeling overleg met de ministers Van Eekelen (defensie) en Van den Broek (buitenlandse zaken). AMSTERDAM - Op de Amsterdamse beurs, die gisteren met een omzet van bijna vier miljard guldeh de drukste dag in zijn bestaan beleefde, was de spanning bij de handelaren duidelijk van de gezichten te lezen. ongeveer twee uur dinsdagmid- een uur voordat Wall Street open- as sprake van herstel. Verschil- hoofdfondsen kwamen in de van de slotkoers van maandag t betekende dat ze na de door de Jones-daling van ruim 500 pun- eroorzaakte enorme klap de ver van de hele dag zo ongeveer had- ;oedgemaakt. Hier en daar kwa- zelfs winsten tevoorschijn. Het '1 zou echter niet definitief door- Deskundigen noemen de ft nog altijd zeer onzeker en gaan i uit dat het nog wel een paar da ltan duren voor de rust weerkeert. gen voor paniek. Ook de Nederland- sche Bank heeft niet aangekondigd stappen te gaan ondernemen. wmmmm ROTTERDAM - In Rotterdam is al een voorproefje te zien van de komende acties van de politie. In het bureau Overschie hangen al de spandoeken, die gebruikt zullen worden bij het massale protest tegen de bezuinigingen. Zoals gemeld zijn de ambtenarenbonden, behalve de Abva-Kabo, mokkend akkoord gegaan met het in hun ogen toch magere arbeidsvoorwaarden-bod van minister Van Dijk (binnenlandse zaken). Ook dit geringe bod is een reden voor de politiemensen de straat op te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1