Stormvloedkering in Waterweg kost minder dan dijkverhogingen Harde maatregelen tegen veehouderij Verhoor hulpofficier over dood Hans Kok Emma Kinderziekenhuis: emoties bij ouders als gevolg van publiciteit Wilhelmina ontsnapte met voorkennis aan devaluatie PZC/ binnen-buitenland iswerk heeft meer geld nodig •SKUNDIGEN OPTIMISTISCH Werpster op zak verboden Gesprek over bestand op Sri Lanka Bang&Olufsen ïenonderzoek ir oorzaak )d Barschel Meer geld ADVIES OVER ZURE REGEN ADVOCAAT WIL VERVOLGING zei mars vrouwen PvdA-fractie eede Kamer Zoekactie na vals SOS over Sirius HISTORICUS KIKKERT IN BOEK: Oost-Indië Bejaarde Nederlander krijgt 12 jaar in Frankrijk I vraag naar thuiszorg zal blijven toenemen als gevolg T| vergrijzing en de verdergaande verschuiving van )eiingsvermogen MUZIEKLIEFHEBBERS! LUISTERAVOND K\G 16 OKTOBER 1987 IlK (GPD) Voor een goede uitoefening van het „,erk is meer geld nodig. Dat stelt de Nationale ivereniging in een meerjarenraming voor het beleid _Jö3 Jaarlijks zal een groei van 5,7 procent nodig zijn ifnoodzakelijke uitbreidingen door te voeren. De hui- Is toegestane groei is één procent, betaald uit de fond- vall (je Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten I tlfD 'J1 ziekenhuis- naar thuisverzorging. Deze ontwikkeling is duidelijk waarneembaar, vindt de NK. Er moet volledige avondzorg en 24-uurs bereikbaarheid worden verwezenlijkt. Bovendien wil het kruiswerk de slagvaardigheid van de eigen organisatie vergroten. De mogelijkheden van samenwerking met andere hulpverle ners, zoals de gezinszorg, zullen beter worden benut, zo is het streven. Dat neemt niet weg dat het eigen personeels bestand moet worden uitgebreid, vooral in de directe zorg verlening. Ook daarvoor wil de NK meer geld. Sell idol 'ona uderdomsziekten te bestrijden n i ort ui )bb oÉe den nger en'A mem )HOVEN (ANP) - Voor het eerst zijn er duidelijke aanwij- [n dat ingegrepen kan worden in het verouderingsproces 3e mens. „De mogelijkheden ouderdomsziekten, zoals de- Stie, aderverkalking en botverbrozing, te bestrijden, zijn terbij dan ooit", aldus dr. J. Vijg van het TNO-instituut experimentele gerontologie donderdag op een bijeen- st van celbiologen in Veldhoven. noloog aanknopingspunten voor het tegengaan van de verslechtering van het lichamelijk afweersysteem op late re leeftijd, waardoor vele ouderen ui terst bevattelijk zijn voor infectieziek ten. Witte bloedlichaampjes spelen een belangrijke rol bij het afweren van infecties en virussen. Op de bijeenkomst in Veldhoven werd ENSCHEDE (ANP)- De werpster is een verboden wapen. Dit heeft mr M. Kuipers, kantonrechter in Enschede, bepaald in een zaak tegen in een inwo ner van Denekamp. Omdat deze de werpster in het openbaar bij zich had kreeg de man een boete van honderd gulden opgelegd. De rechter heeft het voorwerp verbeurd verklaard. Mr F. de Groot, pers-officier van justi tie in het arrondissement Almelo, heeft dit donderdag bekend gemaakt. Voor zover hem bekend is dit de eerste keer dat een Nederlandse rechter de werpster als een verboden wapen aan merkt, dat onder de Wapenwet valt. Dit betekent dat men de werpster niet in het openbaar bij zich mag hebben. Het in huis hebben van de ster of het gebruik ervan in een sporthal is wel toegestaan omdat de rechter de ster niet als een geheim wapen beschouwt, aldus mr de Groot. lor kort werd aangenomen dat [teruitgang van lichaamscellen, t ouderdomsziekten en uiteinde- |e dood leiden, onomkeerbaar |it onderzoeken, die op de bijeen- werden gepresenteerd, blijkt sommige verouderingsverschijn- wel degelijk kunnen worden te- Jgaan. Andere kunnen zelfs ge- 'orden opgeheven. Swaab, directeur van het Neder- Instituut voor Hersenonder- I maakte de hoopvolle resultaten aneenonderzoek met oude ratten be- waaruit het herstel van verou- hersencellen bleek. Na toedie- ng van het geslachtshormoon tes- on werd het verlies van zenuwve- teniet gedaan. Dit biedt volgens i uitzicht op een doelmatige be ing van de ziekte van Alzheimer lie dementie) bij ouderen. Deze inde xing begint epidemische vor- pan te nemen. en ndere doorbraak in het onder- leki wam van de Italiaanse hoogle- lar Claudio Franceschi, die erin de het verminderde delingsver- In van witte bloedcellen van ou- nensen te herstellen, edt volgens de Italiaanse immu- VE/HAMBURG (DPA) - Op het an de zondag in Genève overle- IVestduitse politicus Uwe Bar- zal in Zwitserland voor een »eede maal sectie worden verricht. Zwitserse onderzoeksrechter donderdag met een tegen-exper- Singestemd, zo liet de advocaat an de familie Barschel weten. ook melding gemaakt van succesvolle experimenten met gekweekte botcel- len. Deze bieden voor het eerst uitzicht op doelmatige bestrijding van osteo porose, verbrozing van het beenderen- gestel waaraan veel oudere mensen, vooral vrouwen leiden. Omdat veroudering van de lichaams cel oorzaak is van allerlei ziekten, waaronder kanker en er steeds meer mensen met een groot aantal onaange name ouderdomsverschijnselen ko men, is uitbreiding van het celbiolo- gisch onderzoek dringend nodig, zo stelden de deelnemers aan het sympo sium Vast. Vooral nu er uitzicht is op behandeling, waardoor veel ellende bij ouderen kan worden voorkomen, zal meer geld voor het gerontologisch on derzoek ter beschikking moeten wor den gesteld. In Nederland wordt voor dit doel in verhouding veel te weinig financiële steun verleend, zo meent dr. Vijg. In vesteringen in het ouderdomsonder- zoek verdienen zich volgens hem op den duur terug. Want vele kostbare voorzieningen kunnen achterwege blijven, als men er in slaagt de lange lijdensweg van de oudere mens te ver korten. Intimidatie krakers - Bedreigingen en intimidaties door de krakers in Am sterdam worden niet langer getole reerd. Minister Korthals Altes (justitie) heeft de Tweede Kamer laten weten dat bin nen de organisatie van de Amsterdam se politie personeel is vrijgemaakt voor het verzamelen en evalueren van informatie over het optreden van een gewelddadige kern uit de Amsterdam se kraakbeweging. De minister zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het RPF-Kamerlid Leerling. GOIAN1A, BRAZILIË (ANP) De Braziliaanse president Jose Sarney (tweede van linksvergezeld van technici, bezoekt hier de patiënten die onlangs radio-actief werden besmet. Stralingsbron was een afgedankt röntgenapparaat, dat jongens hadden gevonden op een vuilnisbelt. ROTTERDAM (ANP) - Het aanleggen van een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg als alternatief voor het ver hogen van de dijken langs de Zuidhollandse rivieren is goedkoper dan het verhogen van de dijken. Uit een eerste globale kostenberekening van de vijf gemaakte ontwer pen blijkt dat de aanleg ervan ongeveer 1,5 mil jard gulden zal kosten. Het op Deltahoogte brengen van de dijken zou 1,8 miljard vergen. Bovendien kan een stormvloedkering in acht jaar klaar zijn, ter wijl de dijkverhoging over dertig jaar moet worden uitgesmeerd. Dat heeft het ministerie van verkeer en water staat donderdag bekend gemaakt naar aanlei ding van het feit dat mi nister Smit-Kroes de vijf ontwerpen voor een stormvloedkering voor advies gestuurd heeft naar de Raad van de Wa terstaat en de Commis sie voor Milieu-effectrap portage. De minister wil rond de jaarwisseling de besluitvorming over het al dan niet aanleggen van een stormvloedke ring afronden. Uit de ontwerpen, die vervaardigd zijn door vijf combinaties van gro te aannemingsbedrij ven, blijkt dat slechts twee plaatsen voor de stormvloedkering in aanmerking komen: bij Maassluis en Hoek van Holland. DEN HAAG (GPD) - Dit jaar nog zul len maatregelen worden aangekon digd en waarschijnlijk in werking treden om de zure regen terug te drin gen. In een advies van de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne wordt minister Nijpels geadviseerd de am- moniakuitstoot van de veehouderij drastisch terug te dringen mits de veehouders voor te nemen maatrege len volledig door de overheid worden gecompenseerd. Het Landbouwschap stelt zich op het standpunt dat de boeren door de aanpak van de mestproblematiek al zwaar zijn getroffen. Daarom moet de aanpak van de uitstoot van ammoniak in fasen gebeuren en moeten de vee houders financieel schadeloos worden gesteld. Premier Lubbers heeft tijdens de alge mene beschouwingen over de rijksbe groting in het parlement gezegd dat de in december aan te kondigen maatre gelen direct zullen worden ingevoerd. Dit gaat het Landbouwschap en de centrale landbouworganisaties te ver. AMSTERDAM (ANP) - Het gerechts hof in Amsterdam heeft besloten de politieman te verhoren, die twee jaar 'en ji plgens de eerste lijkschouwing, waar- snac^pan roensdag de uitkomst werd be- {emaakt, zijn in de maag van aap iBarschel vijf verschillende slaap- en eringsmiddelen aangetroffen. De :s(u lens jen ■en, wit :erse politie heeft echter nog niet ed finitieve conclusie getrokken dat ee -premier van de Westduitse deel- Schleswig-Holstein zelfmoord gepleegd. De familie Barschel t aan moord. in Zwitserland de tweede sectie >P het lijk van Barschel zal worden ^rricht, is niet bekend. Er wordt ge en van Bern. De familie stond lankelijk op een tegenonderzoek Bondsrepubliek, maar daar kan sprake van zijn. Want Barschel eed in Zwitserland en zijn dood is jjeen zaak van de Zwitserse justitie, de advocaat van de familie. HAAG (ANP) - Zoals het er nu et zal de PvdA-fractie in de Twee- I amcr per 1 januari voor 25 pro- uit vrouwen bestaan. Een reeds {bestaande wens van het partijbe- gaat in vervulling wanneer ko Vliegenthart op die datum ka- Hid Rob Tazelaar zal opvolgen en Ttmee het aantal vrouwen in de 52 i' sterke fractie op dertien brengt. |èt vertrek van landbouwspecialist laar naar het produktschap voor [Jee en vlees werd donderdag definitief. malig voorzitter van de PvdA- eren Vliegenthart, momenteel in amer werkzaam als beleidsmede- :ster welzijn, is de eerste opvolger I -t gewest Gelderland, het gewest T Tazelaar. (enthart brengt het aantal vrou- op een kwart, nadat eerder José sman, Leni van Rijn-Vellekoop en ke Netelenbos tussentijds in de jie kwamen. Zij kwamen in de |ts van Arie van der Hek, Ien Dales Jairy van den Bergh. (Advertentie) UTRECHT (ANP) - W. Giesbers (rechts) van de Culem- borgse Explosieven Opruimingsdienst (EOD) bekijkt op de kaart waar een vliegtuigbom van de geallieerden zou moeten liggen. De bom werd afgeworpen op 4 november 1944 tijdens een aanval op de autofabriek Jan Jongerjus. De bom kwam te recht in de Jekerstraat in Utrecht. Damwanden (achter grond) rondom de vermoedelijke plaats van de bom, zijn inmiddels geslagen en op 11 meter diepte zal een kunststof vloertje worden aangebracht. Bij de uiteindelijke ontman teling van de bom, eind oktober, mag zich binnen 150 meter geen levend wezen bevinden en binnen de 415 meter moet iedereen binnen blijven. geleden als hulpofficier van justitie kraker Hans Kok in verzekering stel de. De verslaafde kraker stierf korte tijd later in een cel op het hoofdbu reau van politie. De advdcaat van de familie Kok, mr. H. Kersting, maakte dit donderdag bekend. Het hof acht het verhoor van de hul pofficier nodig om te kunnen beslissen over Kersting's eis om tegen de politie man een gerechtelijk vooronderzoek in te stellen of hem direct te vervolgen. Het verhoor door de rechter-commis- saris vindt midden november plaats. Kersting vindt dat de hulpofficier moet worden vervolgd, omdat de poli tieman ten onrechte heeft verzuimd ten tweede male een dokter bij Kok te roepen. De zieke kraker was waar schijnlijk te redden geweest, aldus de advocaat, als hij na een tweede artsen- IJMUIDEN (ANP) - Twee reddingsbo ten, vier marinehelikopters, een schip van de rijkspolitie en personeel van de kustwacht zijn donderdag aan het eind van de middag twee uur bezig ge weest met een zoekactie op de Noord zee nadat een noodoproep was ont vangen van een schip genaamd „Si rius". De noodoproep „explosie in ma chinekamer, verlaten schip" bleek la ter vals. Dit heeft een woordvoerder van de kustwacht meegedeeld. Bij de kustwacht rees al snel het ver moeden dat het om een vals SOS ging omdat de naam en de roepletters van „het schip" niet overeen kwamen. Het verder verifiëren van de binnengeko men gegevens leerde dat het noch om het Bekende schip van de milieuorga nisatie Greenpeace kon gaan, noch om een ander schip. „Maar we moesten toch blijven zoeken wantje weet nooit helemaal zeker dat er niets aan de hand is", aldus de kust wacht. Toen ook de zoekactie in het ge melde zeegebied tussen Den Helder en IJmuiden niets opleverde, werd de zaak afgeblazen. bezoek naar het ziekenhuis was ge bracht. Kok was dan niet in een koude politiecel gestorven. Kersting spreekt van dood door schuld of het geen hulp verschaffen bij direct levensgevaar, wat wettelijk wel verplicht is. De betrokken hulpofficier van justitie had eind oktober 1985 de leiding in het cellenblok op het hoofdbureau van po litie, toen daar - 's avonds - tientallen arrestanten werden binnengebracht als gevolg van de ongeregeldheden rond een kraakpand in de Schaepman- straat in de Staatsliedenbuurt. De 25- jarige Kok behoorde tot die arrestan ten. Het Openbaar Ministerie in de hoofd stad heeft steeds geweigerd de hulpof ficier als verdachte aan te merken. Te gen drie arrestantenbewaarders werd wel een gerechtelijk vooronderzoek in gesteld, maar van hun vervolging is in middels ook afgezien. Het OM werd in zijn handelwijze ge steund door minister Korthals Altes van justitie en burgemeester Van Thijn van de hoofdstad. Die zijn nu, door de beslissing van het hof, „voor aap gezet", meent Kersting. Ook minister Braks van landbouw heeft hiertegen zijn bezwaren. De veehouders zijn nog druk bezig met het terugdringen van de hoeveelheid geproduceerde mest. Om dan tegelij kertijd harde maatregelen te nemen om de ammoniakuitstoot van die mest snel terug te dringen, gaat hun te ver. Het Landbouwschap zegt dat als maatschappelijk wordt gevonden dat er iets gedaan moet worden aan de am moniakuitstoot, dat niet alleen ten koste mag gaan van de veehouders. De toename van het verkeer is de afge lopen jaren sneller gegaan dan de am moniakuitstoot bij de veehouders", al dus het Landbouwschap. (Van onze correspondent SINGAPORE/COLOMBO In Ma dras, in de Zuidindische staat Tamil Nadu, zijn donderdag onderhandelin gen begonnen tussen de Indiase rege ring en de Tamil Tijgers over een staakt-het-vuren in Jaffna. In deze stad in het Noorden van Sri Lanka staat een sterke overmacht aan India se vredestroepen op het punt de stel lingen van de Tijgers te bestormen. De stad wordt onophoudenlijk be stookt. Er zouden veel doden zijn ge vallen onder de burgerbevolking. India eist dat de Tamil Tijgers al hun wapens inleveren en het eind juli ge sloten Srilankaans-Indiaas vredesak koord onvoorwaardelijk accepteren. Het hoofdkwartier van de Tamils in Madras heeft deze boodschap aan Tij gerleider Velupilai Prabhakaran door gegeven, zo is meegedeeld. Prabakha- ran heeft zich eerder deze week bereid verklaard de onderhandelingen over het vredesakkoord te heropenen, mits de Indiase troepen hun offensief stop pen. De situatie in Jaffna wordt als „ten he mel schreiend" beschreven. Een mor tiergranaat heeft de elektriciteitscen trale uitgeschakeld met als gevolg dat de stroom in de hele stad is uitgeval len. In het enige, overvolle ziekenhuis in Jaffna, kan niet meer worden geope reerd. Er zijn geen zuurstofcylinders, geen medicijnen en er is zelfs geen ver band. Van de 375.000 vluchtelingen die de stad zijn ontvlucht hebben er 40.000 hun heil gezocht in Hindoe tempels. Duizenden anderen zijn naar de door de Indiase militairen aangewezen 'vei lige plaatsen' gedirigeerd. Maar er dreigt voor de vluchtelingen een ern stige hongersnood. ban ^ferf HOTEL-CAFÉ-RESTAURANT voor uw PARTY OF ETENTJE Billijke prijzen Tel.01181-231 DEN HAAG (GPD) - Koningin Wil helmina heeft in 1936 gebruik ge maakt van haar voorkennis omtrent een aanstaande devaluatie van de Nederlandse gulden om haar per soonlijke vermogen veilig te stellen. De historicus J. G. Kikkert in Oost- voorne komt tot die conclusie in zijn zojuist uitgegeven boek 'Wilhelmi na, vorstin tussen verleden en he den'. Kikkert baseert zich op gesprekken die hij heeft gehad met allerlei men sen die iets over de vroegere konin gin konden vertellen. „Dan stuit je op zaken die in schriftelijke bronnen, zo die al openbaar zijn, niet terug te vinden zijn". Wilhelmina, grootmoe der van de huidige koningin, over leed 25 jaar geleden. Volgens Kikkert heeft Wilhelmina er in september 1936 voor gezorgd dat haar vermogen niet werd aangetast door een devaluatie van de Neder landse gulden die toen aanstaande was. Zij kreeg daarbij hulp van de toenmalige president-directeur van de Nederlandsche Handel Maat schappij, Van Aalst. Die trad meer als haar financiële adviseur op. Wilhelmina's transacties om aan de waardedaling van de gulden te ont snappen, betroffen in het bijzonder beleggingen in Nederlandsch Oost- Indië, onder meer in ondernemingen als de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij die er ac tief waren bij het winnen van aller lei delfstoffen. Kort voor de devaluatie heeft de toenmalige vorstin ervoor laten zor gen dat haar guldens vermogen in an dere waarden werd omgezet, waar door de waardedaling van de Neder landse munt haar vermogen geen kwaad kon doen. De toenmalige mi- nister-president Colijn is volgens Kikkert van de transacties op de hoogte geweest. Hij heeft er echter niets tegen durven doen, meent Kik kert. De historicus beschikt niet over do cumenten waaruit het financiële doen en laten van koningin Wilhel mina blijkt. Het is ook niet te ver wachten dat die ooit beschikbaar zullen komen. Archiefstukken die het Koninklijke Huis betreffen, zijn wettelijk beschermd. In het algemeen worden archieven na 50 jaar openbaar. Daarvan zijn stukken over het Koninklijk Huis en over de nationale veiligheid (in het bijzonder nog hangende grenscon flicten) uitgezonderd. Bovendien kunnen documenten gesloten blij ven, wanneer openbaarmaking de privacy van nog levende mensen zou aantasten. AMSTERDAM (ANP) - De publiciteit rond uitlatingen van de kankerdes- kundige prof. P. Voute van het Emma Kinderziekenhuis (EKZ) in Amster dam heeft veel emoties teweeg ge bracht bij de ouders van kankerpa tiënten die in dat ziekenhuis zijn be handeld. De directeur patiëntenzorg van het EKZ, mevrouw D. van der Donk heeft dit donderdag meege deeld. Voüte verklaarde vorige week in een vraaggesprek ongeneeslijk zieke jon geren in de afgelopen jaren een pil mee naar huis te hebben gegeven, waarmee ze op een zelf gekozen moment een ein de aan hun leven konden maken. „Veel ouders van kinderen die bij ons heb ben gelegen, hebben het erg moeilijk met de grote aandacht die daar in alle Advertentie media aan werd besteed", der Donk. aldus Van Heden 20.00 uur in onze oude gewelven. Verzorgd door B&O audiospecialist U kunt nog reserveren firma NIEUWENDIJK 35-39, VUSSINGEN 01184-12209 Het ziekenhuis heeft intussen alle ou ders van de 400 kankerpatiënten die de afgelopen acht jaar in het Emma Kinderziekenhuis zijn behandeld, een brief gestuurd. Daarin wordt de ouders erop gewezen dat - als ze problemen hebben door de publiciteit rond Voüte - zij een beroep kunnen doen op de psycho-sociale hulpverlening van het ziekenhuis. Voüte heeft, mede in verband met de emotionele reacties van ouders, beslo ten zich voorlopig terughoudend op te stellen in de publiciteit. Het zieken huis onderschrijft deze beslissing van Voüte volledig. De kankerspecialist zag in verband hiermee donderdag af van medewerking aan een EO-pro- gramma. BAYONNE (REUTER) Een 82-jari- ge Nederlander is donderdag door een Franse rechtbank veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf wegens smokkel van verdovende middelen. De man, een voormalige taxichauf feur, werd in maart aan de Frans- Spaanse grens aangehouden met ze ven kilo heroïne in zijn auto. Met zijn smokkelactiviteiten financierde de be jaarde naar eigen zeggen tientallen rei zen naar naar Turkije, Marokko en Spanje. Nadat de rechter het vonnis had uitgesproken, zei de man te hopen dat hij vervroegd zal worden vrijgela ten „zodat ik weer kan rijden".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5