Nitze: nu aandacht strategische wapens Voer-probleem 25 jaar oud Nederland verliest nog te veel Amerikaans toerisme Slapeloze nachten PUZZEL polio de wereld PZC/°Pinie en achtergrond Nu de Verenigde Staten en de Sovjetunie het op zo goed als alle punten eens zijn over het INF-verdrag, het ak koord over middellange en korte afstandswapens, kan snel alle aandacht worden ge richt op vermindering van het aantal intercontinentale (strategische) raketten. Een akkoord over deze strategi sche raketten, het START-ak- koord, zou nog tijdens het pre sidentschap van Reagan rond kunnen zijn. „Daar werken we tenminste aan", aldus de 80- jarige ambassadeur Paul Nit ze, veteraan op het gebied van ontwapeningsgesprekken en speciaal adviseur van Rea gan. 'Kernkoppen tellen' Uitwerken details Zakelijk toerisme Drie sterren-hotels Brein ordenen denkwijzer Niet inhalen MORGEN... alweer de zevende puzze en win prachtige prijzeul VRIJDAG 16 OKTOBER 1987 (Van onze correspondent Henk Dam in Washington) - Wat is er op het vlak van de INF-on- der handeling en gebeurd sinds de suc cesvolle gesprekken tussen de minis ters Shultz en Sjevardnadze, vorige maand in Washington? Nitze: „In Washington is grote vooruit gang geboekt. Veel van de grootste en meest substantiële vraagstukken zijn daar opgelost. De onderhandelingsde legaties in Genève hebben sindsdien hard gewerkt aan de tekst van een INF-verdrag. Dat verdrag is nu in con cept klaar, met tussen haakjes de pas sages waarover we nog van mening verschillen. We hopen dat, als de mi nisters Shultz en Sjevardnadze in Mos kou weer met elkaar verder praten, het aantal passages tussen haakjes dan zo goed als of helemaal verdwenen is. We hopen dat de laatste problemen rond INF in Moskou snel kunnen worden opgelost, zodat we tijd en plaats voor een bezoek aan de VS van de Russi sche leider Gorbatsjov kunnen vast stellen, en kunnen praten over een START-akkoord". - Maakt het probleem van de Ameri kaanse kernkoppen op de Westduitse Pershing IA raketten deel uit van de passages die nog tussen haakjes staan? Nitze: „Wat nog in details moet wor den uitgewerkt is de vernietiging van de INF-raketten aan beide zijden, en de kernkoppen die wij hebben gereser veerd voor de Westduitse Pershings IA. In hoofdlijnen zijn we het daarover al in Washington eens geworden. Waarover nu nog verder moet worden gepraat is de tijd waarin de wapens zullen worden vernietigd. Dat is nog niet tot in de details geregeld. Er moet verder nog gesproken worden over ver ificatieprocedures, waarbij wij in som mige opzichten een strengere controle willen, en de Sovjets in andere. Maar dit gaat allemaal om details, om proce dures, niet om substantie". - Is er tijdens de gesprekken in Was hington tussen Shultz en Sjevardnad ze, of sindsdien in Genève, vooruit gang geboekt op het gebied van de START-onderhandeling en? Nitze: „Vooruitgang was er in Was hington, niet in Genève, omdat in Ge neve de aandacht de afgelopen weken voornamelijk geconcentreerd is ge weest op het INF-akkoord. In Was hington zijn we dichterbij elkaar geko men bijvoorbeeld waar het gaat om de zware Russische raketten, die tien of meer kernkoppen kunnen vervoeren. Wij steeds gezegd hebben dat naar kernkoppen geteld moet worden, en niet naar de raketten. Tijdens de top tussen Shultz en Sjevardnadze zeiden ze, het daarmee eens te kunnen zijn. We hebben ook gezegd, dat een reduc tie met 50 procent van het aantal stra tegische wapens moet slaan op de „throw-weight" van de raketten (het gewicht dat een raket naar zijn doel kan vervoeren. H.D.). Daarmee zijn ze het nu ook eens. Straks in Moskou hopen we, zoals ge zegd, verder over START te kunnen praten. Ik geloof eerlijk gezegd niet dat de overblijvende vraagstukken met betrekking tot een START-ak koord onoverkomelijk zijn. Met een beetje goede wil aan beide kanten zijn die problemen oplosbaar". - Is er tijdens de top van september tussen Shultz en Sjevardnadze of daarna ook vooruitgang geboekt ten aanzien van Reagans programma voor ruimtedefensie, SDI, dat de Sov jets aan ernstige beperkingen willen binden voor ze een START-akkoord te kenen? Nitze: „De Sovjets hebben in Washing ton hun positie duidelijker gemaakt, maar er is geen vooruitgang in de rich ting van een oplossing te melden. De Sovjets willen dat wij ons gedurende tien jaar aan de huidige interpretatie van het ABM-verdrag houden. (Dit an- ti-raket-verdrag maakt testen in de ruimte in het kader van SDI vrijwel on mogelijk.) De discussie over onze posi tie ten aanzien van dit vraagstuk loopt nog, en ik wil er daarom niets over zeg gen". - Afgezien van de ABM-SDI discussie, wat zijn de voornaamste verschillen van mening die moeten worden opge lost voor er van een START-akkoord sprake kan zijn? Nitze: „Een van de problemen is dat wij geloven dat er in het raamwerk van een START-akkoord sprake zou moe ten zijn van sub-limieten, bijvoorbeeld waar het gaat om het aantal toegesta ne raketten met zes of meer kernkop pen. Wij hanteren deze sub-limieten omdat we vinden dat reducties in de aantallen kernwapens niet mogen lei den tot verhoogde instabiliteit. De Sovjets geloven dat deze sub-limieten niet nodig zijn. Een tweede probleem is verificatie. Daarbij zijn we het wel eens over het principe, maar gaat het om het uitwerken van de details". - Er is aan Russische zijde enige aar zeling gemeld over de vraag of een top tussen Reagan en Gorbatsjov wel in Washington moet plaatsvinden. Is het denkbaar dat eind november, begin december deze top elders in de VS wordt gehouden? Nitze: „Wij hebben lang gelegen voor gesteld de top in Washington te laten plaatsvinden. De Sovjets hebben ge zegd het daarmee eens te zijn, en we nemen dus aan dat dat gewoon door zal gaan". Er zijn maar weinig Amerikanen, die zo veel ervaring hebben op het gebied van ontwape ningsgesprekken met de Sovjetunie als de 80-jari- ge Paul Nitze. Nadat hij onder meer als staatsse cretaris van buitenland se zaken en staatssecre taris voor de marine ver schillende presidenten diende, werd hij in 1969 lid van de Amerikaanse delegatie die met de Sov jets onderhandelde over de eerste wapenbeheer- singsakkoorden. Bij alle verdragen die sindsdien zijn gesloten, waaronder SALT 1 en 2, alsmede het ABM-ver- drag, speelde Nitze een rol als onderhandelaar. Van 1981 tot 1984 leidde hij de Amerikaanse de- gelatie bij de ontwape ningsgesprekken in Ge neve. Driejaar geleden maak te president Reagan Nit ze tot zijn speciale advi seur op het gebied van ontwapeningsvraag stukken, en kreeg hij de titel ambassadeur. Nog steeds is Nitze aktief bij de onderhandelingen met de Sovjetunie be trokken. Hij zal dan ook in de delegatie van mi nister Shultz zitten, die volgende week naar Moskou vertrekt om daar de laatste puntjes op de i te zetten van een akkoord over middel lange en korte afstands wapens, het INF-ak koord. Aan de vooravond van dit bezoek, dat vrijwel zeker ook zal leiden tot hechte afspraken over de eerste reis van een Russische leider naar de VS sinds Kroetsjov, gaf Nitze een interview aan enige buitenlandse jour nalisten, onder wie onze correspondent in Was hington, Henk Dam. Hierbij hoogtepunten uit dat interview. i Paul Nitze De Belgische premier Mariens wordt door de pers opgevangen, nadat hij donderdag aan koning Boudewijn het ontslag van zijn regering heeft aange boden. (Van onze correspondent Hans de Bruijn in Brussel) De problemen rond de Voer streek, waarover donderdag het Belgische kabinet is gevallen, zijn al aan het begin van de jaren '60 begon nen. Toen trok de rooms-liberale re gering Eyskens de taalgrens dwars door het land. Ten noorden van die grens was het Nederlands de officiële voertaal, ten zuiden ervan het Frans. Daarbij werd afgesproken dat voor gemeenten waarvan meer dan 30 procent van de inwoners een andere taal sprak, bij zondere regels zouden gelden; die zouden een tweetalig statuut krij gen. Twee gebieden waren daarbij om streden: de Voerstreek op de grens van de provincies Luik (Franstalig) en Limburg (Nederlands). En de streek rond Moeskroen en Koomen, helemaal aan de andere kant van het land op de grens van de provincies West-Vlaanderen en Henegouwen. De Voerstreek werd na veel geharre war bij het Vlaamse Limburg ge voegd, en Moeskroen en Koomen werden Waals. Naast deze taalgrens gemeenten waren er nog een tiental officieel tweetalig, waarvan er zes di rect rond Brussel liggen. In geen van deze gemeenten zijn daarna grote problemen ontstaan over het taalgebruik, met uitzonde ring van Voeren. In tegenstelling tot de inwoners van Koomen en. Moes kroen hebben veel Franstalige Voe- renaars nooit willen aanvaarden dat zij staatkundig bij Limburg horen. De politieke beweging van de socia list José Happart heet dan ook niet voor niets 'Retour a Liège' (terug naar Luik). Die Voerenaars zeggen zich economisch en qua taal het nauwst verbonden te voelen met de grootste Waalse stad. De Franstaligen vormen ongeveer 60 procent van de Voerense bevolking, hoewel tal van die officieel Franstali gen in het dagelijks leven hoofdzake lijk een op het Nederlands gebaseerd dialect bezigen. Diverse RAL-aan- hangers spreken beter Nederlands dan Frans. Vreemd genoeg voelen 150 kilometer verderop ook de inwoners van Koo men en Moeskroen zich economisch meer thuis bij het nabijgelegen West- vlaamse Kortrijk. Daar heeft dat echter nooit tot problemen geleid en beide taalgroepen leven er rustig naast elkaar. Dat is ook het geval in de tweetalige 'faciliteitengemeenten' elders langs de taalgrens. Er is ook een groot ver schil tussen Voeren en al die andere taalgrensplaatsen: in Voeren woont José Happart. De grote dwarsligger in de Belgi sche politiek is eigenlijk fruitteler, maar zijn boomgaarden ziet hij nog maar zelden. Zijn tijd gaat op aan het loco-burgemeesterschap, zijn lidmaatschap van het Europees Par lement en aan het actievoeren. Dat laatste zit hem in het bloed. Al vijftien jaar geleden trok Happart de aandacht toen hij als actieleider van Belgische boeren met een stier het Belgische parlement binnenstapte om aandacht te eisen voor de proble men van de boeren. Een paar jaar later herhaalde hij die stunt in het bureau van de toenmali ge EG-landbouwcommissaris Sicco Mansholt. Pas in 1978 werd Happart, samen met zijn tweelingbroer Jean- Marie, actief in de Luiksgezinde be weging van Voeren. Happart leidt Franstalige Voere naars bij de vele vaak gewelddadige botsingen met Vlamingen in de Voerstreek. Maar zijn grootste stunt is wanneer hij in 1979 op een stuk au toweg, vlakbij Voeren, koning Bou- dewijn ontmoet. 98De toenmalige Waalse minister van binnenlandse zaken Gramma had die ontmoeting gearrangeerd in de hoop dat de koning Happart tot matiging zou kunnen brengen. Maar die opzet mislukt grandioos en Hap part gebruikt zijn ontmoeting met de vorst als een prachtige reclames tunt. Pas in 1982 wordt Happart lid van de Voerense gemeenteraad. Hij staat op de laatste plaats van de lijst van Re tour a Liège, maar haalt 31 procent van de stemmen. In 1984 overkomt hem hetzelfde bij de Europese ver kiezingen. De Voerenaars mogen hun 'rebellen leider' dus wel, al aarzelen Happart en zijn aanhangers niet intimidatie en geweld te gebruiken tegen hun op ponenten of tegen partijgenoten die de leider niet in alles willen volgen. In 1983 wordt hij door de Franstalige meerderheid van de Voerense raad voorgedragen als burgemeester. Hij wordt onder voorbehoud benoemd door PSC-minister Nothomb, omdat aan zijn kennis van het Nederlands wordt getwijfeld. Maar daarna durft geen enkele rege ring het meer aan hem weer af te zet ten. En als dat toch geprobeerd wordt is, zoals ook nu weer, een crisis het ge volg José Happart (Van onze redacteur economie Kees Cornelisse) De Nederlandse horecabedrijven willen dat de Europese landen samen het produkt 'Europa' als toe ristische attractie gaan verkopen in het buitenland. Daarbij moet dan voornamelijk worden gemikt op de Verenigde Staten en Japan, maar ook op Latijnsamerikaanse landen als Argentinië en Brazilië. Het Ne derlands Bureau voor Toerisme zal worden gevraagd met zusterorgani saties van andere landen kontakten te leggen voor deze gezamenlijke aanpak. Horecaf, de werkgeversorganisatie van wie het initiatief afkomstig is, wil ook haar zusterbonden in de EG-lan- den proberen samen te brengen. Met kringen van het Europees parlement is al overleg gevoerd over deze bena dering. Aanleiding is het feit dat ons land dit jaar nog geen echt herstel van het Amerikaans toerisme merkt. Wel wordt een stijging van vijf pro cent verwacht. Voor heel Europa kan een toeneming van het Anerikaans toerisme van 10 procent tegemoet worden gezien. Maar dat is een gemiddelde; er be staan grote verschillen. De percenta ges variëren van drie tot 25 procent. Engeland en de Scandinavische lan den scoren het hoogst. Ze zijn wat fa voriet, omdat ze meer de indruk van 'veiligheid' geven dan de continenta le landen. De Europese kustlanden leden na de ramp in Tsjernobyl (april 1986) meer toeristisch verlies dan andere Euro pese landen. Maar ook factoren als criminaliteit en terrorisme zijn debet aan een terugval in het VS-toerisme. De Amerikaanse reizigersstroom overzee daalde met 23 procent totaal. Dat had op het Europese continent een uitwerking van ruim 30 procent. Uitschieters waren Italië met 35 en Griekenland met 50 procent. Horecaf denkt dat ons land ook lijdt onder wat negatieve publiciteit. Uit onderzoek blijkt ook dat het aanbod van zogeheten budgetreizen te wei nig op de Anerikaanse markt door dringt. „Omdat de Amerikanen Euro pa als één land zien, zouden we geza menlijk moeten werven", meent Ho- recaf-directeur R.C.den Heijer. „We mikken nu op een aangepast pro- duktaanbod en een promotiecam pagne bij Amerikaanse media om het geschonden imago te herstellen". Een belangrijk deel van onze hotelle- rie moet het hebben van de Amerika nen, naast het zakelijk (congres)toe- risme. Volgens Horecaf-voorzitter G.van der Veen is Japan hoe langer hoe meer een groeimarkt. „De Japan ners gaan meer op reis om evenwicht in hun betalingsbalans te brengen". Maar ook de grote Latijnsameri kaanse landen moeten nog beter worden bewerkt vanwege potentiële groeikansen. De Europese landen(organisaties) zouden vooral naar buiten uit het beeld van 'veiligheid' voor de Ameri kaanse toeristen moeten uitstralen. Maar ook moet volgens Horecaf reke ning worden gehouden met het feit dat Amerikanen animo hebben voor goedkopere hotels. Ter compensatie van de lage dollarkoers trekken ze meer naar het peil van de drie-ster renhotels. Ook proberen ze meer lan den per trip te combineren. Omdat Nederland in zo'n trip verhou dingsgewijs weinig tijd hoeft te kos ten, kan het op die nieuwe markt een belangrijke rol spelen. „Een overi gens kwetsbare positie", aldus Van der Veen, „omdat ons land als klein programma-onderdeel zonder veel reistechnische gevokgen kan worden geschrapt. De Amerikaanse markt is steeds gevoelig voor bijvoorbeeld on gunstige publikaties. Maar er past geen doemdenken wat dit betreft". De ontwikkelingen van het Ameri-, kaans toerisme in Amstersam onder strepen de tendens. Een stijging van het aantal overnachtingen net 10-15 procent in de eerste helft van dit jaar is genoteerd. Die meerdere toeristen trokken voornamelijk naar drie-ster- renhotels. Bij deze ontwikkeling blij ven Den Haag en Rotterdam wat ach ter. De Maasstad moet het meer van zakelijk bezoek hebben. Daar steeg het aantal Amerikanen in de eerste helft van 1987 met acht procent (maar het totaal aantal overnachtingen daalde er met eenzelfde percentage). In Den Haag bestaat een groot ge brek op het terrein van de zogeheten budgetgeprijsde accommodaties. Daar overleggen gemeentebestuur en bedrijfsleven nu over oplossingen, aldus Den Heijer. De Haagse hotelle- rie voelt ook dat de zakenmarkt zich slecht herstelt. Oorzaak is volgens Horecaf: gebrekkige industriële pro motie en het vertrek van diverse gro te bedrijven. De terugloop in de zoge heten offshore-industrie speelt ook een rol. De Amerikaanse touroperators heb ben laten weten dat bij een stabiel blijvende dollarkoers de huidige ver schuiving van het Amerikaanse be zoek naar goedkopere hotelaccom modatie zich de komende jaren als trend zal blijven aftekenen. Alleen bij bestemmingen als zon en wintersport is men nog bereid voor de extra luxe te betalen. Voor stadsvakanties en doorreisbestemmingen bestaan lage re eisen. Dat laatste geldt dan als maar wel prive-sanitaire voorzieningen kun nen worden aangeboden. Men wil in het algemeen beter comfort in de ho tels, zo is te merken volgens Horecaf. Kamers zonder douche of bad en toi let kunnen niet meer. „En de prijzen van de hotels die in het verleden sterk zijn gestegen blijven stabiel, dalen dus eigenlijk al", aldus Den Heijer. Wat dit betreft lijken de li mieten wel bereikt". Door René Diekstra) /edere nacht gebeurt er in uw slaapkamer iets wonderbaarlijks. Alsu een normaal slaappatroon hebt 7a8 uur per nacht en vrij vlot in slapen dan treden er zo'n drie kwartier nadat u bent gaan slapen een aantal merkwaardige verande ringen in uw lichaam op. Alle spieren van uw lichaam worden slap met uit zondering van uw oogspieren. Ach ter uw gesloten oogleden beweegt uw oogbol heen en weer alsof u naar film of tv ligt te kijken. Die toestand duurt ongeveer 15 minuten. Wordt u in die periode wakker gemaakt dan kunt u zich met opmerkelijk gemak dromen herinneren. De periode van snelle oogbewegin gen, ook wel REM-slaap genoemd wat een afkorting is van het Engelse Rapid Eye Movement (snelle oogbe weging), is dus blijkbaar een periode van verhoogde droomactiviteit. Want als u op een ander moment dan tijdens zo'n REM-periode wordt wak ker gemaakt, lukt het u veel minder goed om dromen te herinneren. In een normale nacht hebt u gemiddeld 4 tot 5 REM-perioden, steeds afgewis seld met langere perioden van wat we rustige slaap noemen. Onderzoekers hebben vastgesteld, dat u tijdens een REM-periode ver moedelijk zo'n 5 volledige dromen hebt. Per nacht betekent dat 25 volle dige dromen en per jaar meer dan 9000. Tegen de tijd dat u 75 bent, is uw verzameling aangegroeid tot maar liefst 700.000 dromen. Een heleboel mensen vinden dromen maar flau wekul of onzin waaraan je geen aan dacht moet besteden. Er zijn zelfs mensen, die bij hoog en bij laag beweren, dat zij helemaal niet dromen. Gelukkig voor henzelf hebben ze het absoluut bij het ver keerde eind. Ieder mens die gezond wil blijven, moet dromen. Uit onder zoek over de afgelopen 20 jaar in ver schillende slaaplaboratoria is geble ken dat onderdrukken of storen van de REM- of droomslaap ernstige ge volgen heeft. Proefpersonen in een slaaplaboratorium die steeds wer den wakker gemaakt aan het begin van een REM-periode, zodat ze dus niet konden dromen, begonnen zich al na een paar dagen zeer onrustig en verward te voelen. In sommige ge vallen ontwikkelden zich zelfs wanen en hallucinaties. Nu zult u misschien denken, dat ie dereen die een paar keer per nacht wordt wakker gemaakt, wel op 'tilt' zal slaan. Maar zo eenvoudig is het niet. Proefpersonen die de hele nacht konden doorslapen, maar een mid del hadden gekregen dat de REM- slaap onderdrukt, vertoonden pre cies dezelfde verschijnselen. Dat is tussen haakjes nogal eens de reden waarom mensen, die een slaapmid del gebruiken waarop ze de hele nacht doorslapen, 's ochtends en vaak ook de rest van de dag toch niet echt fit zijn. Bepaalde slaapmiddelen onderdrukken namelijk de droom slaap. Wat is dan precies de functie van dro men? Het antwoord op die vraag is tot nu toe niet precies bekend. Maar het meest waarschijnlijke antwoord is het volgende. Gedurende de dag doen wij tal van indrukken op, komt er een gigantische hoeveelheid infor matie op ons af, die door onze herse nen niet op hetzelfde moment ver werkt kan worden. Wanneer we gaan slapen, sluiten we ons tijdelijk zoveel mogelijk af voor verdere indrukken van buiten en zodoende krijgt ons brein de kans met het verwerken, het ordenen te beginnen. Tijdens dat or denen wordt bepaalde informatie als onzinnig of absurd afgevoerd. Van daar dat bepaalde dromen een ab surde inhoud hebben en het dus be slist onnodig is daaraan aandacht te besteden. Maar andere informatie wordt door onze geest juist als zinnig en beteke nisvol voor ons leven beoordeeld. Een vluchtige ontmoeting overdag kan in een droom tot een langdurig gesprek met dezelfde persoon uit groeien, waarin voor ons belangrijke dingen op tafel komen. Terecht trek ken we dan soms uit de droom de conclusie dat verder contact met die persoon waardevol kan zijn. Onze geest kan in de slaap onze indrukken zinvol ordenen en de mogelijkei kenis ervan beoordelen, omdati lei aspecten van onze persoon onze levensgeschiedenis en m genwoordige wensen en ideale ons brein liggen opgeslagen. Wanneer we als gevolg van teut slaap of gestoorde droomslam gere tijd niet kunnen ordenen staat het gevaar dat het een ci wordt in ons hoofd, dat we in it raken, onrustig worden. In feu slaap dus een belangrijk them tisch middel voor het vinden u houden van innerlijk evenwicht geestelijke gezondheid. Daarom slaapstoornissen vaak ooreaal gevolg van verstoord innerlijke, wicht. Een van de eerste dingen mensen met slaapproblemen daarom dienen af te vragen is i ke onopgeloste emotionele pro men heb ik in mijn leven?' Slaapstoornissen zijn bijvoork heel vaak een symptoom aan dep sie die op zijn beurt weer het gen van andere problemen. Omdeslt stoornis op te heffen is het dan noodzakelijk om aan de depressi die problemen te gaan werl Slaapstoornissen zijn ook vaat uiting van grote spanning ofsti waaronder iemand staat en n mee hij op een verkeerde ofongt; de manier omgaat. Sommige m gebruiken als ze onder stressstm avonds vaak veel te veel kofft maar fit te blijven of hun werkt, af te krijgen). Door de koffie, ik feine bevat, kunnen ze moeiHjkin pen. Dat maakt hen extra pesj nen, vooral vanwege het idee it de volgende dag niet fit zullen waardoor ze nog moeilijker km slapen. Andere mensen hebben de nei. om hun spanning of onrust 's m weg te eten. Ze gebruiken kort i ze naar bed gaan vaak nog het witrijk voedsel (spiegelei, n kaas) zonder zich te realiserend mee hun lichaam 'wakker' te den. Weer andere mensen bestri hun spanning of angst om'nu kunnen slapen met alcohol. Mae cohol, zeker in grote doses is f slaapmiddel. Het maakt deslaai rustig, zorgt er vaak voor dat nachts wakker wordt van de dor om te urineren en verhindert wakker worden. Veel mensen met slaapprobk, hebben ook de slechte gewoonte overdag slaap te gaan inhalen, voorbeeld door een uur oflanger de bank te gaan liggen pitten!, gevolg is dat ze daardoor hunslt ritme nog meer verstoren. Eent den regel is: hoe slecht men 'sim ook heeft geslapen, niet ink overdag. Haal de gemiste slaag sluitend de volgende nacht nachten in. Wat ik vaak tegenkom is dat mei met slaapproblemen zich overda angstig en gespannen lopen ma over de mogelijkheid 's nachts I» niet goed te kunnen slapen. Eent de remedie daarvoor is ontsf ningsoefeningen aan te leren, voorbeeld via yoga, transcendf meditatie, hypnose of een van it dere talrijke manieren die daan beschikbaar zijn (wel zoeken n een deskundige instructorlpsf loog!). Vervolgens is het zaak dit feningen tenminste eenmaal oi dag te doen (in plaats van een it en 's avonds voor het slapen gt nog eens. Heel nuttig is het ie spanningsoefening door de insb tor op een cassette bandje te late spreken en dit bandje 's avondsI de walkman op) vlak voor hetn bed gaan of desnoods inbed af te, len. Kunt u dan nog niet slapenJ haal de oefening na enige tijd vx Twee opmerkingen tot slot. Deeei is dat u soms denkt dat u 's nat niet hebt geslapen terwijl dat werkelijkheid wel het geval is. gevoel dat we 's morgens hemt lang niet altijd een goede graai ter voor of we nu wel of niet (lidt# lijk gezien) echt hebben geslapen tweede is dat sommige slaapp'i men in feite 'bijslaap'problement Daar is vaak een eenvoudige n] die voor: met uw bijslaap bijprat1 Advertentie iJ Door mee tedoen helptu poliode wereld uit. En bovendien heeft u kans op schitterende prijzen. ELKE ZATERDAG, 14 WEKEN LANG IN DE PZC Inzendingen naar: .Stichting Polio de Wereld Uit' Postbus 469, 4330 AL Middelburg Postgiro nr. 57.54.168 Bank NMB nr. 68.07.13.123

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 4