Middelburgse scholen adopteren monumenten Noodopvang bejaarden in Der Boede en Ter Reede Somber geluid bij opening Vlissingse speel-o-theek Twee Turks verenigingei niet tot elka te brengen SMALLE STRATEN. VEEL VERKEER EN KLINKERS Boete van 600,- voor automobilist die verhaal haalde Gereformeerde kerk Koudekerke heeft moeite met vinden predikant Surinaamse biss leidt eredienst ii Middelburgse k< PZC /streek ACTIE STICHTING FEBRUARI 1941 WETHOUDER DRIE BEDDEN BESCHIKBAAR OVER ONDERWIJSVOORRANGSBELEID Ondersteuning Voldoende Discussie-avond over Zuid-Afrika Zelfstandig VRIJDAG 16 OKTOBER 1987 MIDDELBURG - Ook Middelburg zal, evenals verschillende andere Zeeuw se gemeenten, meedoen aan het lande lijke initiatief van de Stichting Fe bruari 1941 om scholieren een oor logsmonument te laten adopteren. Klassen van zes Middelburgse scho len zullen vrijdag 6 november door middel van kransleggingen op de Middelburgse begraafplaatsen de daar aanwezige oorlogsmonumenten symbolisch onder hun hoede nemen. De klassen, de groepen zeven en acht van de basisschool en de eerste klas van het voortgezet onderwijs, adopte ren het monument voor een periode van 15 jaar. Hoe de scholen de bijbeho rende taken uitvoeren mogen ze zelf invullen. Aan de adoptie kan bijvoor beeld vorm gegeven worden door in de lessen veel aandacht te besteden aan het verhaal achter het herdenkingste ken, maar ook door ieder jaar bloemen te brengen op bevrijdingsdag. Bedoe ling van de adoptie-actie is onder meer de scholieren te leren begrijpen, waar om de mensen voor wie het gedenkte ken werd opgericht, bereid waren hun leven voor het verkrijgen van de vrij heid in de waagschaal te stellen of op te offeren. Een ander doel is de leerlin gen informatie te verstrekken over his torisch en hedendaags fascisme en an dere stromingen die een bedreiging vormen voor ons democratisch sys teem. Omdat Middelburg zeer veel scholen heeft, zijn voor de adopties voor het merendeel die onderwijsinstellingen uitgekozen, die het dichtst in de buurt van het monument zijn gevestigd. Zo wordt het gedenktteken op de algeme ne begraafplaats geadopteerd door leerlingen van het Delta College, het monument op de Rooms Katholieke begraafplaats door de Gaudeamus- school, het gedenktteken op de Joodse begraafplaats door de Korczakschool, het monument op de begraafplaats van Nieuw- en Sint Joosland door de Van Randwijckschool en De Wegwij zer en het monument op de begraaf plaats van Sint Laurens door de Prins Willem-Alexanderschool. De leerlingen vertrekken op 6 novem ber om 14.00 uur vanuit de verschillen de schoolgebouwen. Ze lopen dan naar de begraafplaatsen waar tussen 14.30 uur en 15.00 uur de plechtigheden wor den gehouden. Ook andere mensen, die daar prijs op stellen, kunnen mee doen aan de herdenking en hun kran sen of bloemen neerleggen voor de mo numenten. Na de plechtigheden op de begraafplaatsen wordt er tot ongeveer 16.00 uur een slotbijeekomst gehou den in het stadhuis waar de adoptie certificaten, plaquettes en vaantjes worden uitgereikt. De Middelburge burgemeester, een bestuurlid van de Stichting Februari 1941 en vertegen woordigers van de scholen zullen daar nog enkele toespraken houden. Het monument op de Joodse begraafplaats zal geadopteerd worden door de Korczakschool. Middelburg biedt weinig fietsplezier MIDDELBURG Fietsers die voor hun plezier op hun rijwiel stappen hoeven niet naar de Middelburgse binnenstad te gaan. Smalle straten, veel verkeer en ook de veel voorkomende klinkerbestrating maken het fietsen in de Zeeuwse hoofdstad er niet gemakkelijker op. Aan veel van die zaken is maar weinig te veranderen, maar door wat extra aandacht te schenken aan fietsers bij plannenmakerij in het gemeentehuis, zou de situatie toch op veel punten nog verbeterd kunnen worden. Dat zijn een aantal conclusies uit een onderzoek dat vrijwilligers van de fietsbond ENFB in Middelburg heb ben gehouden in de maand september. Twee drukke fietsroutes zijn bekeken. Eén "goede" route en één "slechte" 'route werden onder de loupe genomen respectievelijk de weg van de Aleman- straat naar de Gortstraat en de fiets route van de Hakewell Smithlaan naar de Stationsstraat. Aan de hand van een aantal standaardvragen van de landelijke bond hebben de vrijwilli gers aan ieder kruispunt en wegvak op die routes een cijfer gegeven. Gekeken werd vooral naar verkeersveiligheid en comfort. Het eindresultaat was niet bijzonder postief. De weg van de Alemanstraat naar het centrum werd beoordeeld als twijfelachtig en de route vanuit Kla- renbeek naar het centrum als ronduit onvoldoende. Straten en kruispunten die de score naar beneden haalden wa ren ondermeer de kruising Hakewell Smithlaan President Rooseveltlaan, verschillende delen van de Noordweg, de Noordsingel, de Korte Noordstraat, MIDDELBURG - De Vlissinger A. C. werd tijdens een autoritje op 28 sep tember van het vorige jaar door een andere automobilist 'gesneden' en dat was voor hem reden genoeg om de achtervolging in te zetten en de be stuurder ter verantwoording te roe pen. Het liep echter anders af en don derdag moest C. zich voor de Middel burgse politierechter verantwoorden voor het aanrichten van schade aan de andere auto en het doorrijden na het veroorzaken van een aanrijding zonder zich bekend te maken. Toen C. de andere auto had ingehaald had hij de bestuurder tot stoppen we ten te brengen en om opheldering voor 's mans weggedrag gevraagd. Toen C. het laconieke antwoord kreeg 'dat het snijden best nog eens zou kunnen ge beuren', werd hij furieus en gaf met de vlakke hand een klap op het dak van de auto. Uiteindelijk bleek die klap een deuk van 10 centimeter op te leve ren. Toen de bestuurder vervolgens wegreed, zette C. wederom de achter volging in en daarbij zouden de rechter voorkant van C.'s auto en de linker voorkant van zijn 'opponent' elkaar geraakt hebben. Politieonderzoek .wees later uit, dat beide auto's eikaars Taksporen vertoonden. - Officier van justitie mr C. Nijmeijer kon zich best voorstellen dat C. 'ont zettend boos' was geworden toen hij werd gesneden. „Maar op déze manier los je zoiets natuurlijk niet op". Hij meende dan ook dat een boete van 600 gulden en een voorwaardelijke rijont zegging voor de periode van 5 maan den met een proeftijd van twee jaar op .zijn plaats was. ,C's raadsman, mr P. Buijs, dacht er heel anders over. Op de eerste plaats trok hij de deuk in twijfel en vroeg zich af of het wel mogelijk was om met de vlakke hand, juist op die plek op het autodak, een deuk van 10 centimeter te veroorzaken. Verder meende hij dat er van een aanrijding totaal geen spra ke kon zijn geweest, laat staan het doorrijden zonder zich bekend te ma ken. „De auto van mijn cliënt had een menielaag en geen laklaag. Op de an dere auto zijn laksporen aangetroffen en die kunnen best eens van een ande re aanrijding zijn geweest". Verder voerde hij aan dat de bumpers van C.'s auto nogal fors waren uitgevallen en dat het spatbord dus nooit de andere auto geraakt kon hebben. Hij vroeg dan ook vrijspraak.. Politierechter mr G. H. de Wilde acht te beide feiten wel degelijk bewezen en vonniste conform de eis van de officier. de Lange Noordstraat, de Turf- en Houtkaai, de Stationsstraat en de Sta- tionsprug, en het kruispunt Vlissings- estraat/ Koestraat. Het rapport van de ENFB werd woens dag aangeboden aan de Middelburgse wethouder van verkeer, E. van Brum- melen- van Wilgen. Hoewel de bedoe ling van het onderzoekje puur het sig naleren van knelpunten was, gaf Bou- ke Bouwman van de Middelburgse af deling van de ENFB de wethouder al een paar tips voor verbeteringen, die geen handen vol geld hoeven te kos ten. Om de problemen in de Vlissingse- straat aan te pakken, zou bijvoorbeeld gedacht kunnen worden aan het op heffen van de parkeergelegendheid daar. meende hij. Dat zou de situatie aanzienlijk verbeteren. De Korte Noordstraat kampt met een zelfde pro bleem. Wethouder Van Brummelen wees de fietsbondleden er op dat de gemeente al verschillende stukken over de ver- keers- en fietssituatie in de stad het licht heeft laten zien. Volgende week woensdag wordt bijvoorbeeld het ver- keersveiligheidrapport in de commis sie verkeer besproken. Van Brumme len zei toe het rapport te zullen bestu deren. Onderzoekjes als in Middelburg zijn in de maand september, die door de fietsbond uitgeroepen was tot natio nale fietsmaand, in 15 Nederlandse steden gehouden. Wanneer alle resul taten bekend zijn, wil de bond nog een soort vergelijkende eindrapportage maken. Hoe Middelburg er dan uit zal springen, is nog niet bekend. Een me dewerker van de landelijk bond gaf wel aan dat veel problemen, die zich in de Zeeuwse hoofdstad voordoen ook in andere historische plaatsen worden aangetroffen. MIDDELBURG Fietsers die voor hun plezier op hun rijwiel stappen hoeven niet naar de Middelburgse binnenstad te gaan. Smalle straten, veel verkeer en ook de veel voorkomende klinkerbestrating maken het fietsen in de Zeeuwse hoofdstad er niet gemakkelijker op. Aan veel van die zaken is maar weinig te veranderen, maar door wat extra aandacht te schenken aan fietsers in plannenmakerij op het gemeentehuis, zou de situatie toch op veel punten nog verbeterd kunnen worden. De leerlingen van de Jan Lighthartschool hadden zich feestelijk uitgedost voor de opening van de speel-o-theek. VLISSINGEN - Geschminkte en met punthoedjes uitgedoste kinde ren van de openbare basisschool Jan Ligthart in Vlissingen hebben donderdagmiddag een nieuwe Speel-o-theek feestelijk in gebruik genomen, ,,'t Is feest", klonk uit zes tig kelen in de centrale ruimte van de school, „We hebben een nieuwe Speel-o-theek". Na het wegsterven van de laatste accordeondeuntjes, door het Vlissings duo 'De Bintjes' voortgebracht, was de vreugde zo goed als voorbij. Eén van de directrices van de school, Lindy Hagen, maakte van de gele genheid gebruik minister mr. drs L. C. Brinkman van welzijn de oren te wassen. De bewindsman heeft in de zomer te kennen gegeven zijn bijdra ge aan het onderwijsvoorrangsbe leid te willen intrekken. De Speel-o- theek in de Jan Ligthart-school is in het kader van dat beleid volledig vernieuwd. Een basisschool als de Jan Ligthart met veel leerlingen uit de culturele minderheden heeft, aldus directrice Hagen, een goed onderwijsvoor rangsbeleid hard nodig. Het contact tussen ouders en leerkrachten kan bijvoorbeeld beter. De ouders ko men niet op de speciaal voor hen georganiseerde ouderavonden, staan te ver van het onderwijs af. De drempel is te hoog. De Speel-o-theek waar speelgoed kan worden geleend, moet een rol gaan spelen bij het slechten van die drempel. De ou ders, met wat leengeld op zak, die nen samen met de kinderen de spul len uit te zoeken, zo is de bedoeling. Enkele vrijwiligers uit de buurt hel pen bovendien met de organisatie van de Speel-o-theek. Het bleek don derdag al te werken, een ongekend groot aantal Marokkaanse vrouwen bezocht de basisschool. „De rege ring wil alle kinderen gelijke kansen bieden", merkte mevrouw Hagen op, „maar als de Tweede Kamer Brinkmans voorstel goedkeurt, wordt dat doel wel voorbijgescho ten". De zes welzijnsinstellingen die in Vlissingen en Middelburg met tien basisscholen en vier scholen voor f voortgezet onderwijs een onder- wijsvoorrangsgebied vormen, drei gen door de plannen van Brinkman uit de boot te vallen. Hagen zei de ondersteuning van onder meer de stichting Sociaal-Kultureel Werk (SKW) uit Vlissingen node te zullen missen. Het SKW zal, volgens haar, prioriteiten gaan stellen. Alex Soplantila, bij het SKW vijftien uur per week bezig met het onder wijsvoorrangsbeleid, bevestigde dat. „We moeten dan wel een selec tie maken tussen deze activiteit en andere". De door Brinkman voorge stelde subsidiestop die 1 januari 1988 moet ingaan, is Soplantila rauw op het dak gevallen. Het_afgelopen schooljaar is gebruikt voor allerlei voorbereidingen jaar. Dit seizoen zou alles daadwerkelijk moeten be ginnen. Carel Betram, als gemeente ambtenaar direct bij het project be trokken, wilde donderdagmiddag niet van een feest met een rouwrand- je spreken. „Ik ben gematigd opti mistisch. Wij hebben zwart op wit dat de minister van welzijn het on derwijsvoorrangsbeleid vier jaar zou subsidiëren en we willen hem daar aanhouden". VLISSINGEN Het verpleeghuis Der Boede in Koudekerke en het be jaardencentrum Ter Reede in Vlissin gen gaan bejaarde mensen in acute nood opvangen. Tot nog toe werden deze mensen altijd opgevangen door de tehuizen Dix en Singelzicht. Het verblijf van de bejaarden in deze hui zen werd door de gemeente Vlissingen gefinancierd via een artikel uit de al gemene bijstandswet. Dit artikel komt eind dit jaar te vervallen. De heer J.E. van der Rijst, geneeskun dig directeur van Der Boede, licht toe: „Er is al een aantal jaren een groot te kort aan verpleegbedden op Walche ren. Dix en Singelzicht zorgden voor de acute noodopvang. Maar nu er toe stemming is verleend om 25 extra ver pleegbedden te creëren, die aan de He rengracht in Middelburg gerealiseerd worden, heeft de overheid besloten dat er geen geld meer is voor noodopvang in de twee niet erkende tehuizen in Vlissingen". Dix en Singelzicht zijn particuliere centra. Mensen die daar onderdak wil len hebben, moeten de kosten daarvan volledig zelf dragen. Algemeen direc teur van Ter Reede, drs J. de Graaf, vindt dat deze twee enigszins afge dankt op een zijspoor zijn gezet. „Ze hebben altijd klaar gestaan om voor noodopvang te zorgen. De praktijk zal moeten uitwijzen hoe deze huizen zich nu verder ontwikkelen. Ik constateer wel dat er nog steeds behoefte aan be staat, zeker zolang de bejaardencentra er wachtlijsten op nahouden. Helaas is zo'n pensionachtige verzorging alleen weggelegd voor mensen met een flinke spaarpot", aldus De Graaf. Noodopvang is noodzakelijk wanneer een bejaarde zich in een 'levensbedrei gende' situatie bevindt en niet langer zelfstandig kan wonen. Volgens De Graaf klinkt dit zwaarder dan het meestal is en komen jaarlijks tien tot twintig Vlissingers in een dergelijke si tuatie terecht/Ter Reede gaat één bed reserveren voor bijvoorbeeld alleen staande bejaarden die hun enkel ge broken hebben of hulpbehoevenden wier partner plotsseling is overleden. Der Boede houdt er permanent twee vrij voor dit doel. De beide directeuren hebben onderling afspraken gemaakt om de bejaarden zo snel mogelijk door te laten stromen naar de voor hun po sitie toepasselijke plek. Ze hebben be sloten dat iemand een acute opvang plaats niet langer dan twee maanden mag bezetten, omdat het anders een te definitieve plaats wordt en zo de plaat sen voor de noodopvang verloren gaan. Van der Rijst denkt dat dit aantal bedden voor Vlissingen voldoende is. „Voor geheel Walcheren mag er nog wel wat meer ruimte geschapen wor den", zegt hij. „Wij kunnen het ons echter niet veroorloven meer bedden voor noodopvang te reserveren. Er wordt namelijk alleen geld verstrekt voor bezette bedden. Een leeg bed be tekent verlies voor ons. Gelukkig heb ben we over de drie noodbedden in Vlissingen en Koudekerke goede af spraken met de overheid en de verze keraars kunnen maken om zo elk risi co te mijden". Ter Reede-directeur De Graaf tot slot: „Wij hebben als eersten in Zeeland raakvlakken gevonden om samen te werken, ook wat betreft een gezamen lijke medisch adviseur en een Der Boe- de-arts die nu ook arts van de zieken boeg in Ter Reede wordt. Ik hoop dat dit het begin is van een ontwikkeling die door zal zetten. Er komen steeds meer bejaarden en het budget wordt minder; we zullen dus op een creatieve manier op de situaties moeten inspe len". VLISSINGEN Het Vlissingse 5 mei comité houdt vanavond, vrijdag, een discussie-bijeenkomst in buurthuis De Schuur in Oost-Souburg. De avond staat in het teken van het verzet tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Als spre kers zijn uitgenodigd Masiphula Mbongwa van het African National Congress en een vertegenwoordiger van het verenigd verzet. De bijeen komst begint om 20.00 uur. KOUDEKERKE De gereformeerde kerkeraad in Koudekerke moet weer naarstig op zoek naar een nieuwe pre dikant, omdat een kandidaat niet over de vereiste papieren bleek te be schikken. Sinds begin 1986 zit de ruim 600 leden tellende gereformeerde kerk van Kou dekerke zonder een eigen voorganger. „Het is erg moeilijk", vertelt kerke- raadsvoorzitter H. J. Kloosterman openlijk, „een predikant voor zo'n klei ne kerkgemeenschap te vinden. Hij moet voldoen aan het opgestelde pro fiel en dient ook betaalbaar te zijn". De kerkeraad heeft sinds het vertrek van drs A. M. Verheul in februari 1986 drie keer op het punt gestaan verder met een kandidaat-predikant in zee te gaan. De eerste twee trokken zich voortijdig terug. De kerkeraad was van plan de derde kandidaat daadwerkelijk te beroepen. De man, directeur van een school, bleek echter in een afrondend gesprek niet over de papieren te beschikken die de gereformeerde kerkorde vereist. Kloosterman stelt dat de beide partij en vervolgens met wederzijds goedvin den uit elkaar zijn gegaan, ,,'t Is een heel vervelende zaak voor ons en voor de figuur in kwestie", zegt de kerke- raadsvoorzitter, „maar we gaan er weer met frisse moed tegenaan". MIDDELBURG Eindeloze gi ken zijn er inmiddels gevoerd de gemeente Middelburg en d Turkse verenigingen in de hoofdstad en het heeft tot nu ti opgeleverd, behalve kwaaie ten. Wethouder M. Vinke en co tor minderhedenbeleid L. Ha dachten dat de problemen wa gelost, maar -zo drukte Vinke teren uit- „het schip is gestran zicht van de haven". Wat is er aan de hand: driejaari zegde een aantal Turken het li schap van de Turkse Werknen eniging Middelburg (twm) op, vrede met haar ideeën. Zij J hun eigen groep op: de Turks landse Sociaal Culturele Ver (tnscv), met een eigen bestuur tuten. Maar er was een probli hadden geen onderkomen, te: TWM gehuisvest is in het gebc merary. De gemeente deed diverse pi om de twee weer bij elkaar tel zodat beide van Demerary konden maken. Voor de zome tie zou er weer een gesprek zijt de twee verenigingen, Vinkeer link. Maar toen kwam de TWM dagen. Daarvoor werden later cuses aangeboden. Wethoudei „Ik heb ook voorgesteld dat Demerary delen, maar dat scl mogelijk te zijn". De TWM wil best met de and eniging samen gaan, maar dan der één voorwaarde: de TWMt oktober een bestuursverkiezin den van de TNSCV, zouden, aan die verkiezing mee te doen, lid moeten worden van d Dan kunnen ze hun eigen kan naar voren schuiven en kan e nieuw bestuur worden geko; één nieuwe vereniging. Maard len de anderen niets voor. Vinke: „Voor de vakantie bei dat de twee een nieuw bestuu kiezen, maar nu staat dat weer schroeven. Ik ben echt aan 1 van mijn Latijn". Secretaris D van de sociaal-culturele ver „Het is onmogelijk om sa werken. Wij hebben ons nietv afgesplitst. Onze vereniging ti al jongere leden. Wij hebben' dernere ideeën dan de ande denken heel anders. Kortom, gaan is uitgesloten". Zengin begrijpt niet, dat de gi maar steeds pogingen onderm de twee verenigingen tot el brengen. „Wij hebben het Vil delijk gemaakt, hij moet stoppen met dat idee van éér ging. Wij willen geen lid wor de TWM. Wij zijn zelfstandig, ons eigen bestuur en we krij onze eigen subsidie. Hij behar als domme mensen, hij speelt ze eer. Wij willen best nog f met de wethouder praten. M niet over samengaan, wél ove gen gebouw". Coördinator Hamelink sprei een patstelling. Maar Zengin anders. „Als de gemeente nou met die samenwerkingsplar ons gewoon een gebouw toew is er niets meer aan de hand er wij de gemeente ook niet meer vallen". Vinke: „Demerary doeld voor alle Turken in Midi Ik vind het triest, dat de twee gingen zo met elkaar omgaan ze elkaar onderling wel treffei merary". Zengin: „Ja datgebe denteel. Maar dat is alleen n Turkse levensmiddelen en kn kopen bij de Turkse kruiden! die spullen kunnen we nergem in Middelburg krijgen". Voorzitter K. Kilinc van de TV zijn functie beschikbaar, maa dat de naam van de TWM haafd blijft. Onlangs zei hij: eniging is prima, maar als de ook in het bestuur willen, mi eerst lid worden. Wij hebben z( tiviteiten en we zijn bekend on naam. Als we die opgeven, mo ook weer voor nieuwe statuten Wellicht moeten we dan zelfs I ry eerst afstoten en het dan nieuw aanvragen". Wethouder Vinke: „Ik weet h die gesprekken niet meer. M: moet ik eens naar het Turksf laat in Rotterdam gaan en om deling vragen". Voor Zengin h niet. „Wij zijn inmiddels zelf ac gebouw aangegaan en we he eentje op het oog. Waar wil ik' zeggen ,maar we willen daar nenkort met Vinke over gaan] MIDDELBURG Ds A. A. I veld, bisschop van de Evani Broedergemeente in Para gaat zondagmorgen voor inee in de Middelburgse Ontm kerk. Samen met ds O. Elsem dikant van de hervormde t tingskerkwijk, leidt de Sun bisschop de eredienst. De werkgroep Middelburg- heeft al jarenlang contacten Breeveld. De kerstpakketi voor de armen, bejaarden enk in Suriname die in Middelbur telijk is begonnen, is daar eer van. Voordat ds Breeveld zijn als bisschop van de Unitas r 1983 aanvaardde, was hij Pre(1 verschillende plaatsen in H)n teland Suriname. In de liturgie van de dienst, dagmorgen om tien uur beg ook liederen opgenomen uit a van de Evangelische Broeders te. •vté*mi* Wwo Tr-a m»> «nm "ww> o«s» btjxs® "W* "vu ns» sn-mwij i.mm tz&m? Sr vm a** ot. mmmaumf r t miw* mxmm* -wmvm umm-msm mm* '/fvivz ff**** »m*A am™ r. "MfilY.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 22